ελληνική μουσική
    365 online   ·  210.891 μέλη
    ilias-nekt
    20.12.2008, 00:07

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 08-12-2008 στις 20:23 έγραψε...

    Δηλαδή αυτή η Κ Α Φ Ρ Ι Λ Α που παρακολουθώ στην τηλεόραση αυτή τη στιγμή, με μπουλούκια από παιδαρέλια που σπάνε και καίνε ό,τι βρουν μπροστά τους από Ι Δ Ι Ω Τ Ι Κ Ε Σ (πολυκατοικίες, εμπορικά καταστήματα, περίπτερα, αυτοκίνητα ) περιουσίες θεωρείται Δ Ι Κ Α Ι Ο Λ Ο Γ Η Μ Ε Ν Η αντίδραση Μ Α Χ Ω Μ Ε Ν Η Σ νεολαίας για τον άδικο θάνατο του μαθητή;

    Είναι δυνατό να υπάρχουν "άνθρωποι" που λένε "ΣΠΑΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ";;;

    Και είναι λογική αυτή: "καταλαβαινω ολους τους ανθρωπους που οι περιουσιες τους γιναν σταχτη πραγματικα λυπαμαι μα σε εναν πολεμο πρεπει καποια πραγματα να θυσιαστουν για το καλο..ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ Κ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...";

    "Λυπάμαι, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να θυσιαστούν";;;; Είναι αυτό επιχείρημα;;; Σκοτώνει άδικα ο αστυνομικός τον μαθητή και θα το πληρώσω εγώ ο ιδιώτης που επίσης θα μπορούσα να είμαι στη διαδήλωση και επίσης θα μπορούσα να είμαι "θύμα" του αστυνομικού;;;; Σοβαρολογούμε; Κι αυτό θεωρείται: "θυσία στον πόλεμο" και απάντηση στη δημοκρατία;

    Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι για την κατάντια και τα μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι!

    Όσο για "τον κόσμο που αγανακτεί", όπως κάπου αναφέρθηκε παραπάνω, είστε στ' αλήθεια τόσο σίγουροι ότι "ο ΚΟΣΜΟΣ" και "ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ή ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ" είναι αυτοί που εκδηλώνουν την αγανάκτησή τους με αυτόν τον τρόπο; Γιατί αν όλα αυτά τα άξεστα παιδαρέλια με τις κουκούλες και τα ξύλα και τις πέτρες είναι οι μαθητές και οι φοιτητές μας, τότε ...καλά να πάθουμε! Προσωπικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το πιστεύω!


    -----------------
    "Επειδή οι άνθρωποι, ως επί το πλείστον, είναι φιλόδοξοι, αναγκαστικά τους αρέσει να κακολογούν τον πλησίον τους": Αριστοτέλης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 08-12-2008 20:40 ]



    {#emotions_dlg.beer}Σωστή είσαι gate!....


    theo182
    20.12.2008, 05:17

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Πως θα γίνει αυτό?Με ειρηνικές πορείες?Με ελεγχόμενες πορείες Γσσε και Αδεδυ?Με τι?Με συνθήματα "Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι ο μόνος δρόμος είναι αντίσταση και πάλη"????Ο λαός το έχει σκύψει το κεφάλι δυστηχώς πριν γεννηθώ εγώ.Καλά είναι αυτά αλλά δε φτάνουν μόνο αυτά...

    Πως θα αλλάξεις το σύστημα με ειρηνικό τρόπο?Όταν είσαι μέσα στο σύστημα δε το πολεμάς...σε αφομοιώνει.

    Μια βιαιη εξουσια γεννα και βιαιες εξεγερσεις!! όπως είπε η Μυρσίνη

    Φίλε ilias-nekt  πραγματικά λυπάμαι που είσαι μουσικός ή τουλάχιστον έτσι αυτοαποκαλείσαι.Πραγματικά.Αλήθεια πως μπορεί ένας μουσικός να εκφράζει τέτοιες γνώμες????

    Ζefυrοs:

    ""Ειναι λιγο τρομακτικό το γεγονός πως δηλητηριάζουν τις ψυχες των παιδιών, φυτευοντας τους μεσα το σπόρο του μίσους και της βίας.""

    Μπα...ο σπόρος του μίσους και της οργής και βίας από αλλού έχει φυτευτεί...ψάξε στα ψηλά...σε αυτούς που υποκλίνεσαι.

    Φίλε Disasterpiece εννοείται ότι φταις εσύ.Βέβαια.Εσύ ξεκινάς το κακό.Μα καλά κλέβεις την εφορία????Μα από εκεί ξεκινά το κακό...από τη νοοτροπία μας...Βέεεεβαια...η νοοτροπία του Έλληνα...η γνωστή καραμέλα πολλών..."πρέπει να αλλάξουμε πρώτα εμείς για να αλλάξει το σύστημα"...ναι...δε το ξέρεις?Είναι καινούρια μόδα...Επίσης φταίω εγώ που θα πετάξω κάτω το μπουκάλι πορτοκαλάδας,ο αδερφός σου....που έχει ανοιχτή τη βρύση ενώ ΄φτιάχνει με ζελ τα μαλλιά του....η μάνα μου γτ χαλαέι πολύ νερό..ναι..εμείς ευθυνόμαστε για τη καταστροφή του περιβάλοντος...ΚΑΙ ΟΧΙ όλοι εκεί μέσα που τα κάνουν πλακάκια με καθάρματα μεγαλοαφεντικά και πολυεθνικές για τα εκατομ. τόνους δηλητήρια που ρίχνουν κάθε μέρα...

    Φταίει η νοοτροπία μας μωρέ...

    Ένας που την ενστερνίζεται αυτή την άποψη είναι και ο "μαθητής από το Βόλο..." που μας λέει ότι ο Έλληνας δε ξέρει να αντιδρά...και δεν έχει καλή νοοτροπία...και μας λέει ΨΕΜΑΤΑ ότι είδε κνήτες να τα σπάνε....ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ είναι που δε ξέρει τι του γινεται γτ δεν έχει κατέβει σε καμία πορεία προφανώς ή είναι προπαγανδιστής.Γιατί θα είχε διαπιστώσει πως οι Κνήτες όπως τους αποκαλει με υποτιμητικό στυλάκι απέχουν άπό οποιαδήποτε πορεία και κινητοποίηση που υπάρχει έστω και υποψία όχι επισοδίων αλλά και απλά υβριστικών συνθημάτων.Κάνουν μόνοι τους πορείες με περιφρούρηση και δε σηκώνεται σκόνη.

    Ελπίζω να είσαι προπαγανδιστής και ψεύτης και όχι μαθητής.Αρνούμαι να σε αποκαλώ μαθητή.Δε θέλω να υπάρχουν τέτοιοι μαθητές.Θέλω να υπάρχουν μαθητές σαν και αυτούς που πέταξαν ΠΕΤΡΕΣ στα ματ και μαθητές που έδωσαν ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ στα ματ.Και μαθητές που έκαναν σιωπηλή και καθιστική διαμαρτυρία.Όχι μαθητές σαν και εσένα.

    Χίλιες φορές να μιλάω με τον Hastaroth στον οποίο και ζητώ ταπεινά συγγνώμη εάν προσβλήθηκε από το χαρακτηρισμό που του έδωσα σε αρχικό post.Τουλάχιστον από αυτόν έχω να διαδαχθώ κάτι και να πάρω την αντίθετη άποψη με επιχειρήματα  και όχι με προπαγάνδα.

     

    Ο κόσμος δε κερδίζεται με προσευχές.Υψώστε επιτέλους ανάστημα.


    -----------------
    ...ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν, ποια ελπίδα σε οδηγεί στη πιο γλυκιά αυταπάτη, ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού, πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:52 ]


    theo182
    20.12.2008, 05:50

     

    Με τη δική σας λογική είναι τρομοκράτες όλοι αυτοί οι χιλιάδες διαδηλωτές που διεκδικούν μια καλύτερη ζωή ενάντια στη σαπίλα και τη διαφθορα και τη μπασταρδοκρατία που υπάρχει.Είναι κωλόπαιδα αυτοί που σπάνε και δε κάθονται φρόνιμα.Είναι αγανακτησμένοι πολίτες οι φασίστες και Χρυσαυγήτες και όλο το παρακράτος που βγήκε παγανιά στη Πάτρα και στη Λάρισα.Δε μας ενδιαφέρει που όλα αυτά τα λαμόγια έχουν φέρει 2.5 εκατομ. Έλληνες κάτω από το όριο της φτώχιας.Δε μας ενδιαφέρει που η αγορά έχει νεκρώσει εδώ και χρόνο αλλά της κάνουν κακό οι διαδηλώσεις,Όλες οι αντιδράσεις μας κάνουν διαθνώς ρεζίλι αλλά οι πολιτικοί μας όχι.Είναι μεροκαματιάρης ο μαγαζάτορας στην Ερμού και ο Γλου.Είναι φουκαράς αυτός ο μαγαζάτορας που είναι χρεωμένος μέχρι τα μπούνια σε όλες τις τράπεζες με δάνεια αλλά φταίει αυτός που τα πήρε.Είναι αλήτης αυτός που πετάει πέτρες αλλά δεν είναι αλήτες αυτοί που δε του δίνουν βήμα πουθενά να μιλήσει και να εκφραστεί.Είναι βλάκες Έλληνες οδηγοί αυτοί που κάνουν τα ατυχήματα αλλά κανείς δε βλασφημά  αυτούς που είναι υπεύθυνοι για τους δρόμους καρμανιόλες.Σε όλους αυτούς που μας πίνουν τη ζωή καθημερινά.Είμαστε ο λαός της Μπεζαντάκου και του Κούγια,Είμαστε ο λαός που πληρώνει κάθε χρόνο Δεκάδες Χλιάδες Ευρώ στα κιλοτάκια με στρασ της Βίσση,στα ταξίδια της Καλομοίρας για τη προώθηση του τραγουδιού της Eurovision κλπκλπ. για να μας βγαίνει το κάθε κοθώνι να λέει για ντροπή της δημοκρατίας στην ανάρτηση πανό.Ξαφνικά ευαισθητοποιήθηκαν κάποιοι για "κύματα απολύσεων' τις χρονιάρες μέρες λόγω επεισοδίων αλλά τόσο καιρό που το καπιταλιστικό σύστημα καταρρέει και αποδείχθηκε ότι η δήθεν ελεύθερη αγορά τους ως η πιο μεγάλη απάτη σφύριζαν αδιάφορα,

    Συνεχίστε να υποκρίνεστε...(και να υποκλίνεστε...)


    -----------------
    ...ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν, ποια ελπίδα σε οδηγεί στη πιο γλυκιά αυταπάτη, ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού, πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 05:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 05:55 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:07 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:37 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:42 ]


    DeadGuardian
    20.12.2008, 09:37

    Mερικά μόνο από τα σοβαρότερα περιστατικά που έγιναν την τελευταία 12ετία.

    20/1/96, σε "σκούπα" στη Σκάλα Ωρωπού, ο αστυνόμος Διονύσης Καρακαϊδός σκοτώνει Αλβανό μετανάστη.
    6/4/96, ο 25χρονος Αποστόλης Κεραμιδάς δολοφονείται από τον αστυνόμο Σάββα Αγαπίου στη Νίκαια.
    14/6/96 Ο αγροφύλακας Αθανάσιος Μάτος δολοφονεί τον 20χρονο Φαντίλ Ναμπούζι, για δύο καρπούζια.
    5/6/96, ο αστυφύλακας Ηρακλής Νικολακόπουλος σκοτώνει τον Γιώργο Φραγκογιάννη.
    23/6/96, Ο Αναρχικός Χριστόφορος Μαρίνος, δολοφονείται από τις ειδικές δυνάμεις στην καμπίνα 53 του πλοίου "Πήγασος"
    10/11/96, ο αστυνόμος της τροχαίας Δημ. Τρίμης σε μπλόκο έξω από τη Λειβαδιά σκοτώνει τον τσιγγάνο μικροπωλητή Τάσο Μουράτη που βρισκόταν ακινητοποιημένος στο έδαφος.
    8/2/97, ο 19χρονος Εριόν χάνει τη ζωή του όταν «εξοστρακίστηκε» η σφαίρα από το όπλο του Μιλτιάδη Ανδρεόπουλου, των μεταβατικών αποσπασμάτων της αστυνομίας.
    15/4/97, ο αστυνόμος Στέργιος Ταγάρας δολοφονεί δύο Αλβανούς στην Καστοριά.
    25/5/97, ο 28χρονος Φίλιππος Παπαδόπουλος «γαζώνεται» κυριολεκτικά από τις σφαίρες των λιμενοφυλάκων που τον καταδιώκουν γιατί πήρε για βόλτα ένα εγκαταλελειμμένο σκάφος.
    3/8/97, ο 26χρονος Ηλίας Μέξης δολοφονείται από τον αστυνόμο Τσαγκράκο, γιατί οδηγούσε ανάποδα σε μονόδρομο στη Νίκαια.
    18/3/98, ο 29χρονος αγρότης Ιωάννης Κεχαιτης δολοφονείται στην Καστοριά «κατά λάθος» από μεθοριακή περίπολο της ΕΛΑΣ.
    2/4/98, νεκρός από σφαίρες αστυνομικού στη Θεσσαλονίκη ο 29χρονος τσιγγάνος Άγγελος Τζελάλ.
    27/5/98, ο 30χρονος Ευστράτιος Κυρέλης δολοφονείται στην Ξάνθη, από αστυνομική περίπολο.
    5/6/98, ο 28χρονος Μπόκαρι Μπάχο πέφτει νεκρός από «τα εκφοβιστικά πυρά» μεθοριακής περιπόλου.
    Οκτώβριος '98, πεθαίνει στα κρατητήρια του Μελιγαλά ο Πολωνός Σμπόμπεκ Μιέσιτς, καθώς η αστυνομία παρά τη ρητή εντολή της γιατρού αρνήθηκε να τον μεταφέρει σε νοσοκομείο.
    23/10/98 ο 17χρονος Σέρβος μαθητής Μάρκο Μπουλάτοβιτς πυροβολείται στην καρδιά από τον αστυνόμο Βαντούλη γιατί θεωρήθηκε "ύποπτος για κλοπή".
    27//1/99, ο αστυνόμος Κ. Ταολτσίδης δολοφονεί τον 23χρονο Γ. Μιγκίπη στη Θεσσαλονίκη.
    13/3/99, στην Κοζάνη ο αστυφύλακας Αθανάσιος Καναβάς σκοτώνει τον Αλβανό Αρμπέν Βεζί.
    16/7/99, ο Αλβανός Αρμπέν Σούφα δολοφονείται από την αστυνομία στη Φλώρινα.
    16/1/00 Ο 24χρονος τσιγγάνος Θ. Βασιλόπουλος δολοφονείται από αστυνομικό στον Ασπρόπυργο.
    19/1/00, ο 20χρονος Ρουμάνος Βασίλιε Ιόν δολοφονείται από αστυνομικούς στην πλατεία Βάθης.
    22/2/00, ο Ρουμάνος Νικολάι Γκορέα δολοφονείται από αστυνομικό στην Πετρούπολη.
    25/3/00, ο 17χρονος Νίκος Λεωνίδης, πρόσφυγας από τη τον ασφαλίτη Ατματζίδη στη Θεσσαλονίκη.
    20/2/01, ο 23χρονος Μιχ. Κιβωτός πεθαίνει στις φυλακές Κορυδαλλού, έπασχε από καρδιά και μεσογειακή αναιμία αλλά οι εκκλήσεις του για μεταφορά σε νοσοκομείο αγνοήθηκαν.
    24/10/01, ο αστυνομικός Γ. Τυλιανάκης δολοφονεί στο Ζεφύρι τον 21χρονο τσιγγάνο Μαρίνο Χριστόπουλο.
    21/11/01, ο αστυφύλακας Γιάννης Ριζόπουλος δολοφονεί στην πλατεία Αμερικής τον 20χρονο Σέντακ Σελνίκου μετανάστη από την Αλβανία.
    1/12/01, Συνοριοφύλακες πυροβολούν εναντίον δύο νεαρών Αλβανών σε παραμεθόριο χωριό της Θεσπρωτίας, ο ένας πέφτει νεκρός.
    23/9/03 ο 18χρονος Αλβανός Βούλνετ Μπίτιτσι τραυματίζεται θανάσιμα από Έλληνα συνοροφύλακα όταν προσπάθησε να διασχίσει τα ελληνοαλβανικά σύνορα και τράπηκε σε φυγή.
    7/5/03 "Μυστηριώδης" θάνατος του 25χρονου Αριστείδη Νεοφώτιστου στο αστυνομικό τμήμα της Νέας Φιλαδέλφειας. Το παιδί πήγε για εξακρίβωση και βγήκε σακατεμένο και νεκρό.
    24/9/03 Συνοριοφύλακες που καταδίωκαν μετανάστες που είχαν περάσει τα σύνορα στην Ιεραπηγή Καστοριάς, πυροβολούν και σκοτώνουν 18χρονο Αλβανό.
    9/12/03 Νεκρός από σφαίρες ειδικών φρουρών, ο 22χρονος Ηρακλής Μαραγκάκης. επειδή το αυτοκίνητο οπού επέβαινε δεν σταμάτησε σε μπλόκο των (Τ.Α.Ε) στην περιοχή Ανωγείων Ρεθύμνου.
    13/1/04 O 42χρονος Μοχάμετ Χαμούτ πεθαίνει από "παθολογικά αίτια" ενώ κρατούνταν από την Αστυνομία Ρεθύμνου, με εμφανή τα σημάδια κακοποίησης και ξυλοδαρμού σύμφωνα με την ιατροδικαστική έκθεση.
    13/3/04 πέθανε στα κρατητήρια του αστυνομικού τμήματος Βύρωνα όπου εκρατείτο για να απελαθεί o τριανταεξάχρονος Πολωνός Γιαντέους Κότσεβα.
    21/12/04 Σε φρικτά βασανιστήρια (ξεγύμνωμα, φάλαγγα, εικονικές εκτελέσεις και άγριο ξύλο) υπέβαλε τουλάχιστον 40 Αφγανούς μετανάστες ομάδα αστυνομικών και ειδικών φρουρών - περίπου 15 - του Αστυνομικού Τμήματος του Αγίου Παντελεήμονα.
    17/11/2006 . ο κύπριος φοιτητής Αυγουστίνος Δημητρίου ξυλοκοπείται ανηλεώς από 8 αστυνομικούς με πολιτικά άνευ αιτίας. Η αστυνομία αναφέρει ότι «έπεσε και χτύπησε σε ζαρντινιέρα». Για κακή τους τύχη η κάμερα της τιβι έχει καταγράψει όλο το περιστατικό.

     
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ
    16/11/1980 Νεκροί οι Σταματίνα Κανελλοπούλου και Ιάκωβος Κουμής από ξυλοδαρμό των ΜΑΤ κατά την διάρκεια της πορείας του πολυτεχνείου
    17/11/1985. Νεκρός από πισώπλατο πυροβολισμό ο 15χρονος Μιχάλης Καλτεζάς. Ο αστυνομικός Αθανάσιος Μελίστας αθωώθηκε για « δολοφονία μεν αλλά εν βρασμώ ψυχής δε»

    Όλοι οι θύτες κυκλοφορούν ελεύθεροι ανάμεσα μας.
    ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ - ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ 


    DeadGuardian
    20.12.2008, 09:51

    και καθεστε κ μ ασχολειστε για τις βιτρηνες που σπανε οι προβοκατορεσ γτ δν ειναι αναρχικοι αυτοι οποιοσ ειναι μορφωμενοσ το 3ερει αυτο... δλδ ελεος αυτο ειναι ντροπη δν λες οτι κανανε καλα που τα σπασανε αλλα ρε γαμωτο σασ δειχνοθμε το φεγαρι κ κοιτατε το δαχτιλο... ελεος!!!!


    DeadGuardian
    20.12.2008, 09:59

    Και κάθεστς και μου ασχολείστε με τις βιτρήνες που σπάνε οι προβοκάτορες γιατί δεν είναι αναρχικοί αυτοί όποιος είναι μορφωμένος το ξέρει αυτό.... Δηλαδή έλεος! Αυτό είναι ντροπή δεν λέω ότι κάνανε καλά που τα σπάσανε αλλά ρε γαμώτο σας δείχνουμε το φεγγάρι και κοιτάτε το δάχτιλο... ΕΛΕΟΣ!


    fotis70
    20.12.2008, 10:55

    Όλοι εσείς που κάνετε την επανάστασή σας και λέτε να μην υπολογίζουμε τις συνέπειες από σπασμένα ρωτάτε αν ό περισσότερος κόσμος το θέλει;

    Όλοι εσείς που κάνετε την επανάστασή σας και λέτε να μην υπολογίζουμε τις συνέπειες από τα σπασμένα προτείνατε ένα σύστημα που θα αντικαταστήσει το υπάρχων σύστημα; Και με ποιόν τρόπο θα εφαρμοστεί αυτό και τι θα γίνει με αυτούς που διαφωνούν; Και ποιος εγγυάται ότι είναι το καλύτερο και που έχει εφαρμοστεί με επιτυχία;

    Έτσι για να ξέρουμε και εμείς οι ανίδεοι τι να περιμένουμε!


    ilias-nekt
    20.12.2008, 15:27

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 09-12-2008 στις 21:21 έγραψε...

    Έχω μια απορία. Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε.

    Τι στο καλό πρέπει να κάνει η αστυνομία; Ό,τι και αν κάνει, την κράζουν!

    Χθες, που κάθονταν οι αστυνομικοί και κοίταζαν τους καταστροφείς, ήταν οι δειλοί. Σήμερα, που πήγαν να τους περιμαζέψουν, είναι τα κτήνη, οι βάναυσοι και τα γουρούνια.

    Τι πρέπει να κάνουν δηλαδή;



    Ελα ντε!..Αυτή την απορία εχω κ΄εγώ τόσα χρόνια!...Ισως ξέρουν να μας πουν οι κύριοι διαστρεβλωτές της αλήθειας....οι δημοσιογράφοι,που μαζί μ'αυτούς κ΄καποιοι άλλοι,να αποφασίσουν να μας πουν επιτέλους,τι αστυνομία θέλουν;......{#emotions_dlg.blink}


    ilias-nekt
    20.12.2008, 19:49

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 20-12-2008 στις 05:17 έγραψε...

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο

    Πως θα γίνει αυτό?Με ειρηνικές πορείες?Με ελεγχόμενες πορείες Γσσε και Αδεδυ?Με τι?Με συνθήματα "Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι ο μόνος δρόμος είναι αντίσταση και πάλη"????Ο λαός το έχει σκύψει το κεφάλι δυστηχώς πριν γεννηθώ εγώ.Καλά είναι αυτά αλλά δε φτάνουν μόνο αυτά...

    Πως θα αλλάξεις το σύστημα με ειρηνικό τρόπο?Όταν είσαι μέσα στο σύστημα δε το πολεμάς...σε αφομοιώνει.

    Μια βιαιη εξουσια γεννα και βιαιες εξεγερσεις!! όπως είπε η Μυρσίνη

    Φίλε ilias-nekt πραγματικά λυπάμαι που είσαι μουσικός ή τουλάχιστον έτσι αυτοαποκαλείσαι.Πραγματικά.Αλήθεια πως μπορεί ένας μουσικός να εκφράζει τέτοιες γνώμες????

    Ζefυrοs:

    ""Ειναι λιγο τρομακτικό το γεγονός πως δηλητηριάζουν τις ψυχες των παιδιών, φυτευοντας τους μεσα το σπόρο του μίσους και της βίας.""

    Μπα...ο σπόρος του μίσους και της οργής και βίας από αλλού έχει φυτευτεί...ψάξε στα ψηλά...σε αυτούς που υποκλίνεσαι.

    Φίλε Disasterpiece εννοείται ότι φταις εσύ.Βέβαια.Εσύ ξεκινάς το κακό.Μα καλά κλέβεις την εφορία????Μα από εκεί ξεκινά το κακό...από τη νοοτροπία μας...Βέεεεβαια...η νοοτροπία του Έλληνα...η γνωστή καραμέλα πολλών..."πρέπει να αλλάξουμε πρώτα εμείς για να αλλάξει το σύστημα"...ναι...δε το ξέρεις?Είναι καινούρια μόδα...Επίσης φταίω εγώ που θα πετάξω κάτω το μπουκάλι πορτοκαλάδας,ο αδερφός σου....που έχει ανοιχτή τη βρύση ενώ ΄φτιάχνει με ζελ τα μαλλιά του....η μάνα μου γτ χαλαέι πολύ νερό..ναι..εμείς ευθυνόμαστε για τη καταστροφή του περιβάλοντος...ΚΑΙ ΟΧΙ όλοι εκεί μέσα που τα κάνουν πλακάκια με καθάρματα μεγαλοαφεντικά και πολυεθνικές για τα εκατομ. τόνους δηλητήρια που ρίχνουν κάθε μέρα...

    Φταίει η νοοτροπία μας μωρέ...

    Ένας που την ενστερνίζεται αυτή την άποψη είναι και ο "μαθητής από το Βόλο..." που μας λέει ότι ο Έλληνας δε ξέρει να αντιδρά...και δεν έχει καλή νοοτροπία...και μας λέει ΨΕΜΑΤΑ ότι είδε κνήτες να τα σπάνε....ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ είναι που δε ξέρει τι του γινεται γτ δεν έχει κατέβει σε καμία πορεία προφανώς ή είναι προπαγανδιστής.Γιατί θα είχε διαπιστώσει πως οι Κνήτες όπως τους αποκαλει με υποτιμητικό στυλάκι απέχουν άπό οποιαδήποτε πορεία και κινητοποίηση που υπάρχει έστω και υποψία όχι επισοδίων αλλά και απλά υβριστικών συνθημάτων.Κάνουν μόνοι τους πορείες με περιφρούρηση και δε σηκώνεται σκόνη.

    Ελπίζω να είσαι προπαγανδιστής και ψεύτης και όχι μαθητής.Αρνούμαι να σε αποκαλώ μαθητή.Δε θέλω να υπάρχουν τέτοιοι μαθητές.Θέλω να υπάρχουν μαθητές σαν και αυτούς που πέταξαν ΠΕΤΡΕΣ στα ματ και μαθητές που έδωσαν ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ στα ματ.Και μαθητές που έκαναν σιωπηλή και καθιστική διαμαρτυρία.Όχι μαθητές σαν και εσένα.

    Χίλιες φορές να μιλάω με τον Hastaroth στον οποίο και ζητώ ταπεινά συγγνώμη εάν προσβλήθηκε από το χαρακτηρισμό που του έδωσα σε αρχικό post.Τουλάχιστον από αυτόν έχω να διαδαχθώ κάτι και να πάρω την αντίθετη άποψη με επιχειρήματα  και όχι με προπαγάνδα.

     

    Ο κόσμος δε κερδίζεται με προσευχές.Υψώστε επιτέλους ανάστημα.


    -----------------
    ...ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν, ποια ελπίδα σε οδηγεί στη πιο γλυκιά αυταπάτη, ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού, πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-12-2008 06:52 ]



    Φίλε theo182 θα σου απαντήσω:

    Η κύρια απασχόληση μου ειναι το εμπόριο,δηλ. ελευθερος επαγγελματίας που κυνηγάει το μεροκάματο των 40ευρω,τρωγωντας τον καθημερινώς οι δρόμοι...

    Αν μου σπάσει το επαγγ. μου αυτοκίνητο ο αναρχικός,καθώς επίσης κ΄το μαγαζί,λες εγω οτι θα κάτσω απλώς θεατής;...Αμ θα του κόψω τα χέρια κ΄τα πόδια από τη ρίζα!!...Για βγες κ΄εσύ στη βιοπάλη κ΄μετά,ελα να μου πεις!...Στην τελική,αν θέλουν να ξεσπάσουν,ας πανε να στηθουν απέξω απ'τη Βουλη κι ας καθαρίσουν κ' τα 300 κοπρόσκυλα που μας κυβερνάνε!...(Καρφάκι δε μου καίγεται,αλλωστε βολεμένος,δεν νομίζω οτι είμαι...)Αλλα βλέπεις,αυτο κάποιους να μην βολεύει να γίνει....Ισως αυτούς που υποκινούν τέτοιες καταστάσεις...Πάντως οι περιουσίες του κόσμου,δεν τους φταίνε σε τίποτα!...Κατάλαβες φίλε μου τώρα;...


    MirsiniManou
    20.12.2008, 19:58

    Αγαπημενοι μου συνανθρωποι προτεινω το εξης

    Ν΄αναστησουμε τον σκοτωμενο 16αρη που κουβαλαμε μεσα μας μας....

    Αυτον που αν ζουσε θα εφτυνε καταμουτρα και θα πετροβολουσε το αξιακο συστημα του Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ , Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ  ΣΩΘΕΙΤΟ,ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ,ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΤΥΧΗΣΕΙΣ!!

    Η μορφη της αντιστασης ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος!

    Η σιωπη ομως και η αποχαυνωση ειναι ΣΥΝΕΝΟΧΗ,ΑΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΤΑΚΙΣΜΟΣ ,και ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ για τον συνανθρωπο-συμπολιτη ολου του κοσμου

    Αυτα..με σεβασμο και για τους διαφωνουντες!!


    Termite
    20.12.2008, 20:31

    Αφού σας ευχαριστήσω, Αλβέρτο και Ζέφυρε για τα πανέμορφα λόγια σας θα ήθελα να σας συμβουλεύσω να ακούσετε το τραγούδι του Χάρη κ του Πάνου Κατσιμίχα, Αθήνα.

    Βάλτε και λίγο απο "Φτηνό Ζειμπέκικο για τον Γιώργο" (Τζιμης Πανούσης) και πραγματικά...ΞΥΠΝΗΣΤΕ:

    Η Όλγα Τρέμη και ο Γιάννης Πρετεντέρης (έλεος ρε Αλβέρτο που μου αναφέρεις τον Πρεντεντέρη και τα γραφόμενά του και περιμένεις και σοβαρή αντιμετώπιση. Έλεος...) βλάπτουν σοβαρά τα μυαλά σας.


    theo182
    21.12.2008, 02:33

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 21-12-2008 στις 01:20 έγραψε...

    Ο Πανούσης αποτελεί την εναλλακτική πρόταση στον Πρετεντέρη;



    Ναι.Πως λέμε "να πάμε Βίσση το Σάββατο ή Βανδή???"

    Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΟΜΠΗ

    ΨΟΦΑ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΟΡΤΗ

    {#emotions_dlg.beer}


    letti
    21.12.2008, 11:24

    Σήμερα άκουσα για σένα τις ειδήσεις

    λάθος το είπαν βέβαια τ'όνομα σου

    το ήξερα πως θέλεις να τους βρίσεις

    μα στα Εξάρχεια είχες χάσει τη μιλιά σου.

    Αντί για σένα μίλησαν χιλιάδες

    όλο το βράδυ ξεχυθήκανε στους δρόμους,

    προσπάθησαν οι μπάτσοι κι οι ζητάδες

    της βίας να επιβάλλουνε τους νόμους.

    Μα ο λαός το δίκιο είχε διαλέξει,

    στο παγωμένο πια χαμόγελό σου,

    έτσι αν σίγησες εσυ,φίλε Αλέξη,

    μιλάν χιλιάδες με το στόμα το δικό σου.

    Τώρα που πίσω το ποτάμι δεν γυρίζει

    κι όλος ο κόσμος ξέρει τ'όνομά σου

    στη μάνα σου θα λέμε όταν λυγίζει,

    πως μέσα σ όλους μας χτυπάει η καρδιά σου.

    Πάλι το όνομά σου επί ματαίω

    σαν τα κοράκια στ' άψυχο κορμί σου,

    συγνώμη Αλέξη, ξέρω οτι φταίω,

    δεν μπόρεσα να σώσω τη ζωή σου.

     


    demtsek
    21.12.2008, 15:56

    Όσα θα ήθελα να πώ για τόν Αλέξη τα είπες εσύ letti, με τρυφερότητα και ευαισθησία. Κάπως έτσι νομίζω ότι ένιωσε όλος αυτός ο κόσμος που ξεσηκώθηκε με αυτό το έγκλημα.


    Hastaroth
    22.12.2008, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 20-12-2008 στις 20:31 έγραψε...

    Αφού σας ευχαριστήσω, Αλβέρτο και Ζέφυρε για τα πανέμορφα λόγια σας θα ήθελα να σας συμβουλεύσω να ακούσετε το τραγούδι του Χάρη κ του Πάνου Κατσιμίχα, Αθήνα.

    Βάλτε και λίγο απο "Φτηνό Ζειμπέκικο για τον Γιώργο" (Τζιμης Πανούσης) και πραγματικά...ΞΥΠΝΗΣΤΕ:

    Η Όλγα Τρέμη και ο Γιάννης Πρετεντέρης (έλεος ρε Αλβέρτο που μου αναφέρεις τον Πρεντεντέρη και τα γραφόμενά του και περιμένεις και σοβαρή αντιμετώπιση. Έλεος...) βλάπτουν σοβαρά τα μυαλά σας.



    Βασίλη,πρώτα απ'όλα ώς αυτοχρισθείς απουσιολόγος τού MH σού βάζω απουσία από τη χτεσινή μάζωξή μας,οπότε λάβε καί μιά {#emotions_dlg.beer} που σού φύλαξα.Την επόμενη φορά όμως νά έρθης γιατί αλλιώς θά τίς πιώ εγώ όλες τίς μπύρες {#emotions_dlg.biggrin} καί θά μείνουν γιά σένα μόνο οι πορτοκαλάδες :)

    Δεύτερον,άν διάβασες προσεκτικά τό post μου,θά είδες οτι έγραψα πως εν γένει δέν συμφωνώ μέ τά όσα γράφει κατά καιρούς ο Πρετεντέρης.Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση που ανέφερα δέν μπορώ να μήν συμφωνήσω μέ τά γραφόμενά του.

    Καί ειλικρινά μού κάνει εντύπωση το οτι δέν συμφωνείς μέ το γεγονός οτι αυτοί που ξεσηκώνουν τους νέους να φωνάζουν "έξω οι επιχειρήσεις από τά πανεπιστήμια" στην ουσία υπονομεύουν τό μέλλον τους,αφού τους καλλιεργούν τήν ψευδαίσθηση οτι δέν χρειάζεται να αποκτήσουν γνώσεις εξειδικευμένες ώστε να είναι αποτελεσματικοί καί παραγωγικοί όταν θά βγούν να εργαστούν κάπου.

    Ωστόσο καλό μου μηρμύγκι {#emotions_dlg.biggrin} εγώ έχω ήδη ξυπνήσει και δέν χρειάζεται να ξυπνήσω κι'άλλο.Τό Πανούσειον άσμα το έχω ακούσει,αλλά βέβαια ούτε και ο Τζιμάκος είναι αλάνθαστος.

    Τέλος,θά πρότεινα να προσέξης και να επιχειρήσης νά απαντήσης στά ερωτήματα τού Fotis70 καί τού harmonizer (τόν οποίο επέπληξες γιά τό ειρωνικό ύφος του,ωστόσο απέφυγες νά απαντήσης επί τής ουσίας αυτού που είπε).

    Αυτά πρός το παρόν και όταν μπορέσω θά επανέλθω.


    Hastaroth
    22.12.2008, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 21-12-2008 στις 22:21 έγραψε...

    Για την υπόθεση του άλλου Αλέξη, από τη Βέροια, δεν είδα να βγαίνουν οι 15χρονοι στους δρόμους. Εκεί γιατί δεν ξεσηκώθηκαν για το έγκλημα;

    Διότι εκεί δέν διέπραξε τό έγκλημα κάποιος "κακός μπάτσος",μέλος τού "συστήματος".

    Καί διότι ο Αλέξ Μεχισβίλι δέν αγωνιζόταν "γιά ένα καλύτερο αύριο",πετώντας μπουκάλια καί μολότωφ στά περιπολικά,ώστε νά έχη πιθανότητες να ηρωοποιηθή καί νά αποκτήση τη δική του "νύχτα τού Αλέξη"...


    fotis70
    22.12.2008, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-12-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 21-12-2008 στις 22:21 έγραψε...

    Για την υπόθεση του άλλου Αλέξη, από τη Βέροια, δεν είδα να βγαίνουν οι 15χρονοι στους δρόμους. Εκεί γιατί δεν ξεσηκώθηκαν για το έγκλημα;

    Διότι εκεί δέν διέπραξε τό έγκλημα κάποιος "κακός μπάτσος",μέλος τού "συστήματος".

    Καί διότι ο Αλέξ Μεχισβίλι δέν αγωνιζόταν "γιά ένα καλύτερο αύριο",πετώντας μπουκάλια καί μολότωφ στά περιπολικά,ώστε νά έχη πιθανότητες να ηρωοποιηθή καί νά αποκτήση τη δική του "νύχτα τού Αλέξη"...



    Σωστός!


    Zefuros
    23.12.2008, 10:56

    Παράθεση:

    Ζefυrοs:

    ""Ειναι λιγο τρομακτικό το γεγονός πως δηλητηριάζουν τις ψυχες των παιδιών, φυτευοντας τους μεσα το σπόρο του μίσους και της βίας.""

    Μπα...ο σπόρος του μίσους και της οργής και βίας από αλλού έχει φυτευτεί...ψάξε στα ψηλά...σε αυτούς που υποκλίνεσαι.


    Ειναι αρκετά περίεργη η αντίληψη που εχεις για τον κόσμο. Οποιος δεν συμφωνει μαζί σου, υποκλίνεται... υποθετω πως δεν εχει νοημα να κατσω να γραψω αντι-επιχειρηματολογία.

    Ισως φταέι και η ηλικία σου πουακομα το αιμα βράζει. Σε κάθε περίπτωση, να μάθεις να ακους ολες τις πλευρες, μετα να καθεσαι να τα σκεφτεσαι και να τα επεξεργάζεσαι, και μετά βγάλε συμπεράσματα.

     


    ins2anity
    23.12.2008, 11:48

    ο φιλος letti εγραψε

    προσπάθησαν οι μπάτσοι κι οι ζητάδες

    της βίας να επιβάλλουνε τους νόμους.

     

    απο οτι βλεπω εχεις καταλαβει τι γινοταν τοσες μερες...

    πολυ ωραιο ετσι οπως το εγραψες η το βρηκες αλλα αυτο το στιχακι πιστευω ειναι τελειως εξωπραγματικο...ενας ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ  αστυνομος σκοτωσε χωρις βουληση εναν μαθητη...οι νομοι ομως λενε πως ο αστυνομος αυτος θα δικαστει.χιλιαδες ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλητες βγηκαν στους δρομους μαζι με του αγανακτησμενους πολιτες και εκαναν απιστευτες ζημιες.οι νομοι ομως αν και για φθωρα δημοσιας περιουσιας η και ιδιωτικης προβλεπουν κυρωσεις ολα τα κωλοπαιδα αυτα τωρα ειναι σπιτι τους... πες μου τωρα ποιος επιβαλει τον νομο της βιας;ενταξει ρε παιδια καλη και η αντιδραση και η αγανακτηση που νοιωθουμε, δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο λυπηθηκα για τον αλεξη ,αλλα πισω απο ολα αυτα ας κοιταξουμε το θεμα πιο σφαιρικα. η δολοφονια με τον βανδαλισμο δεν μπαινουν στην ιδια ζυγαρια αλλα η επιβολη του νομου στην μια περιπτωση και στην αλλη η θεση των νομων ως παθητικος θεατης κατι μου λεει εμενα...δεν ξερω ρε παιδια πραγματικα ολη αυτη η κατασταση με προβληματισε αρκετα.. οχι μονο να καταλαβω πως στην χωρα μου η στολη δινει την δυνατοτητα να δολοφονησει καποιος με ελαχιστες κυρωσεις αλλα και να καταλαβω πως και τα παιδια μου αργοτερα στην ιδια γ@@@ χωρα θα ζουνε... ομως θα ξερω πως αυτην την χωρα την γ@@@ εγω με την ελλειπη αντιδραση μου (γιατι κανενας δεν συμφωνει με τις δικες μου αποψεις περι αντιδρασης) οσο την γ@@@ και ολοι οι συμπολιτες μου με τις ακραιες εκδηλωσεις οργης και αγανακτησης..δεν ξερω ρε παιδια μακαρι να βγω ψευτης αλλα θεωρω πως οσο θα ζουμε η ελλαδα θα μενει κολλημενη στα ιδια γιατι απλα δεν μπορουμε να κρινουμε το δικαιο και το αδικο

    και πανω απ'ολα δεν βλεπουμε τους εαυτους μας ως μερος του συστηματος αλλα το συστημα φανταζει στα ματια μας ως κατι απομακρο και αν αντιδρασουμε βιαια θα γινει αποτομα το θαυμα και θα ζουμε σε μια χωρα οπου θα εχουμε δημοκρατια κανεις δεν θα υπονομευει τα δικαιωματα μας και θα υπαρχει αξιοκρατια.... τι να πω; μακαρι να ειναι ετσι...μακαρι να μην ειναι οπως τα λεω. πραγματικα ευχομαι να μαθαιτε ολοι να αντιδρατε με εναν συγκικριμενο τροπο και να εχετε εναν κοινο στοχο εξω απο πολιτικα συμφεροντα γιατι ετσι ισως καταφερετε να κανετε κατι... και ας μεινω εγω ως ο μονος που δεν αντεδρασε ''σωστα'' και δεν προσπαθησε να αλλαξει τιποτα γιατι βολευτηκε....

     

    αλλα μακαρι να αλλαξει κατι....


    pramateftis
    23.12.2008, 14:21

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 22-12-2008 στις 20:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-12-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 21-12-2008 στις 22:21 έγραψε...

    Για την υπόθεση του άλλου Αλέξη, από τη Βέροια, δεν είδα να βγαίνουν οι 15χρονοι στους δρόμους. Εκεί γιατί δεν ξεσηκώθηκαν για το έγκλημα;

    Διότι εκεί δέν διέπραξε τό έγκλημα κάποιος "κακός μπάτσος",μέλος τού "συστήματος".

    Καί διότι ο Αλέξ Μεχισβίλι δέν αγωνιζόταν "γιά ένα καλύτερο αύριο",πετώντας μπουκάλια καί μολότωφ στά περιπολικά,ώστε νά έχη πιθανότητες να ηρωοποιηθή καί νά αποκτήση τη δική του "νύχτα τού Αλέξη"...



    Σωστός!



    Αυτή τη στιγμή έχει πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στα προπύλαια.
    Γιατί δεν κατεβαίνετε ρε παιδιά να τους ρωτήσετε?
    Ρωτήστε τους γιατί είναι ακόμα στους δρόμους.
    Προφανώς, στον πλανήτη σας η κρατική βία, η κρατική τρομοκρατία, η κρατική καταστολή είναι μόνο αντικείμενα φιλοσοφικών συζητήσεων σε μουσικά σάιτ.