ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.873 μέλη
    MirsiniManou
    18.12.2008, 02:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17-12-2008 στις 13:47 έγραψε...

    "Κι εσεις φιλοι μαγαζατορες σταματηστε την κλαψα....Μας σκοτωνουν καθημερινα κι εσεις κοιτατε την παρτη σας?????"

    Υποθέτω οτι θά πρέπη να χαίρωνται που είχαν την τιμή να τους καταστρέψουν τους κόπους μιάς ζωής οι "επαναστάτες" καί όχι κάποιο βραχυκύκλωμα ή κάποια πλημμύρα....

    Αλλά μάλλον εσύ δέν έχεις δημιουργήσει κάτι,ώστε να ξέρης πώς είναι να τό βλέπης να καταστρέφεται μέσα σέ λίγα λεπτά.

    Αλήθεια,ποιές είναι οι δικές σου προτάσεις γιά να βγούμε από αυτή τη "μιζέρια" και τη "ζωή-ψίχουλο" ;

    Γιατί πολλή κριτική έχω δεί εδώ μέσα καί προτροπή γιά εξέγερση,πρόταση όμως (σέ πρακτικό επίπεδο) καμμία.

    Καί όπως έγραψε πιό πάνω και ο kanenas,"Να κριτικάρεις είναι εύκολο, να προτείνεις είναι δύσκολο"



    Το αν και τι εχω δημιουργησει,αγαπητε συνανθρωπε,δεν νομιζω οτι μπορεις να το γνωριζεις,ωστοσο θα σου εξομολογηθω,εφοσον με προκαλεις,οτι τα 33 χρονια της δημιουργικης..."περιουσιας"μου για την οποια χρειαστηκε πρωτιστως να διατηρησω απροσβλητο το πνευμα μου απο καθε λογης μικρονοικοτητες,θρυμματιζονται και κατοπιν πυρπολουνται με τροπο ανερυθριαστο εδω και χρονια απο τους επισημους φορεις της φερομενης ως δημοκρατικης και με σεβασμο για το λαο της, πολιτειας

     Ευτυχως που η δικη μου "περιουσια"οπως και πολλων αλλων δεν εχει αναγκη απο βιτρινες!

    Δεν ψαχνει να προσελκυσει ..πελατακους που σπευδουν να καταναλωσουν για να καλυψουν την ψυχικη τους γυμνια,ουτε τρεμει μηπως την κλεψουν οι μεταναστες που τους πετανε καποιοι τ'αποφαγια τους

    Ξερεις...καποιες "περιουσιες"δεν χτιζονται στη βαση της διαπραγματευσης της κουτοπονηριας και του παζαριου...ουτε ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ μηπως ΚΛΑΠΟΥΝ!!

    Οσο για τις προτασεις....καλο θα ηταν να ξαναβρεις την επαφη με τη χαμενη σου ψυχη εφοσον δυσκολευεσαι να αντιληφθεις οτι η ΥΠΑΡΞΗ δεν καταξιωνεται με την ΚΤΗΣΗ

    Κατανοω τον ΦΟΒΟ που σου εχει δημιουργησει μια ζωη-καθως φαινεται-θλιμενης ιδιωτικοτητας!


    ins2anity
    18.12.2008, 09:49

    Παράθεση:

    Υ.Γ.Η παράθεση ρε παιδιά που είναι?



    πανω δεξια σε καθε δημοσιευση εχει μια επιλογη που λεει παραθεση...

    στην αρχη φιλε μου καλα τα λες. ειδικα αυτο π λες για την καταληψη και για τα αλλα εχεις απολυτο δικαιο...μετα ομως μας τα χαλας λιγο...κοιτα το οτι καψατε μονο τραπεζες και αμερικανικα μαγαζια πως σε ελαφρυνει απο την κατηγορια του βανδαλισμου? δηλ πρεπει να καταστρεψεις καποιον ομοεθνη σου για να θεωρηθεις εγκληματιας? τι λογικη ειναι αυτη?οσο για το αν οι αρχες καινε τα μαγαζια του κοσμακη τι να πω....πες μου ενα παραδειγμα...οσο για την δραση των μαθητων που ειναι?μαθητης ειμαι και εχω παει σε πορειες(χωρις να συμμετεχω γιατι δεν θεωρω σωστα αυτα που ελεγαν) και δεν ειδα κανεναν να αγωνιζεται. ο μονος αγωνας που κανουν ειναι να φωναζουν...για να ακουστουν ομως δεν κανουν τιποτα. για να ακουστει η κραυγη δυαμαρτυριας του λαου και ιδιαιτερα των μαθητων πρεπει ο αγωνας τους να εχει καποες συνεπειες(οχι στους αλλους ομως{#emotions_dlg.rolleyes}). θα μπορουσε για παραδειγμα ενας πραγματικα  αγανακτησμενος μαθητης να πει εγω δεν θα παω σχολειο φετος θα καθομαι απ'εξω οταν οι αλλοι κανουν μαθημα και δεν θα δωσω πανελληνιες. τοτε ολοι δεν θα τον ακουγαν? ξερεις τι θορυβος θα γινοταν...εστω ενας . φαντασου να το εκαναν οσοι βγαινουν στους δρομους..και μια ερωτηση. τι μας φταινε οι τραπεζες? μας προσφερουν μια εναλακτηκη λυση που ομως δεν ειναι και τοσο ωραια αλλα εμεις την αποδεχομαστε. αντι να σπας τον ναο του καπιταλισμου οπως εσυ τον αποκαλεις απλα μην προσευχεσαι σε αυτον και ασε τους συμπολιτες σου να κανουν τις επιλογες τους


    Termite
    18.12.2008, 10:34

    Προς τον Αλβέρτο, τον harmonizer και τους λοιπούς ΤΥΦΛΟΥΣ, ή ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ανθρώπους που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους και το ποιοί τους έσπασαν τη βιτρίνα τους.


    https://www.youtube.com/watch?v=SwgCNVbjO_oLink

    >

    Τι θα μου πείτε τώρα; Θα τα βάλετε πάλι με τα παιδιά που αντιδρούν; Θα αμφισβητήσετε τα αδιάσειστα στοιχεία ενος βίντεο απο έναν πολίτη με συνείδηση; Εστιάστε στην εικόνα και όχι στους σχολιασμούς. Εδώ λοιπόν...

    Απαντήστε λοιπόν όλοι εσείς οι "ευσυνείδητοι" που ξαφνικά μου θυμηθήκατε τον απλό κοσμάκη με το μαγαζάκι και τη βιτρίνα. Δείτε ποιοι του σπάνε τη βιτρίνα...και σταματήστε να μας αηδιάζετε όλους, και να μας μολύνετε με τον τρόπο σκέψης σας.


    Zefuros
    18.12.2008, 11:36

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 17-12-2008 στις 19:55 έγραψε...

    [Από ό,τι κατάλαβα εσύ συμφωνείς με όσα γίνονται,με τους χειρισμούς "των μεγάλων'',δεν βλέπεις κανένα στραβό στην Ελληνική κοινωνία και σου αρέσει που μας δουλεύουν κατάμουτρα βγάζοντας σκανδαλάκια απ'το συρτάρι το ένα μετά το άλλο,για να καλύπτει το προηγούμενο,κάθε επόμενο.Γιαυτό και το ειρωνικό υφάκι.Δεν μίλησα προσωπικά για σένα ούτε αποκάλεσα τις απόψεις σου "τρια πουλάκια κάθονταν".Δεν θα το έκανα για κανέναν.

    Πραγματικά λυπάμαι...

    Αυτός ο τόπος δεν θα αλλάξει ποτέ.Όσο οι βολεμένοι επαναπαύονται στις δάφνες τους και δεν τους ενδιαφέρει που ο κόσμος υποφέρει.

     

    everybody's looking for a big big revolution,turn off your Tv this is the only solution...



    OK. θα σου το δωσω να το καταλάβεις με ενα παραδειγμα. Δωσε μου την διευθυνση το σπιτιου σου και τον αριθμο κυκλοφορίας του αμαξιου σου για να ερθω και εγω να αγωνιστω... (την ωρα που θα φωνάζεις στο μπαλκόνι, θα σε αποκαλώ βολεμενη)

    Δεν ειναι δυνατόν να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά. Ο σεβασμός στο συνάνθρωπο σου ειναι η βάση για οτιδήποτε δημιουργικό θελήσει να κανει κανεις.

    Το "3 πουλακια καθονταν", φυσικά αναφέρεται στην εθελοτυφλία και το μίσος πολλών ποστ που εχω δει εδω μεσα.


    Zefuros
    18.12.2008, 11:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 18-12-2008 στις 10:34 έγραψε...

    Προς τον Αλβέρτο, τον harmonizer και τους λοιπούς ΤΥΦΛΟΥΣ, ή ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ανθρώπους που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους και το ποιοί τους έσπασαν τη βιτρίνα τους.


    https://www.youtube.com/watch?v=SwgCNVbjO_oLink>

    Τι θα μου πείτε τώρα; Θα τα βάλετε πάλι με τα παιδιά που αντιδρούν; Θα αμφισβητήσετε τα αδιάσειστα στοιχεία ενος βίντεο απο έναν πολίτη με συνείδηση; Εστιάστε στην εικόνα και όχι στους σχολιασμούς. Εδώ λοιπόν...

    Απαντήστε λοιπόν όλοι εσείς οι "ευσυνείδητοι" που ξαφνικά μου θυμηθήκατε τον απλό κοσμάκη με το μαγαζάκι και τη βιτρίνα. Δείτε ποιοι του σπάνε τη βιτρίνα...και σταματήστε να μας αηδιάζετε όλους, και να μας μολύνετε με τον τρόπο σκέψης σας.



     

    μάλιστα. Αρα απο τα γραφομενα σου:

    Α) Η Αθήνα Κάηκε από τους κουκουλοφόρους αστυνομικούς  (ενδιαφέρουσα και βολική προσέγγιση. Ας το κρίνει ο κόσμος)

    Β) Στο βιντεο που παράθεσες, το μεγαλύτερο μερος δειχνει καποιους κουκουλοφόρους (προφανώς ασφαλίτες) με αστυνομικούς. Στο πρώτο μέρος δειχνει 4 ατομα να σπάνε ενα ρολό-παραθυρο. Προσωπικά, δεν μπορώ να διακρίνω και πολλές λεπτομέρειες απο το βιντεο που ειδα εδ'ω στα πρόσωπα. Να σου εφιστήσω ομως μονάχα την προσοχή, γιατί αν σαν αποδεικτικό στοιχείο εχουμε μια σταμπα σε ενα μπουφαν, εμμέσως νομιμοποιείς την θεωρία με τα πράσινα παπουτσια...

    επειδή ομως εμείς ειμαστε οι τυφλοι και βολεμένοι πολίτες, καλύτερα ας σωπάσουμε, και ας αφησουμε την πεφωτισμένη μερίδα σας να μας οδηγησει σε ενα καλύτερο κόσμο...


    Termite
    18.12.2008, 12:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 18-12-2008 στις 11:47 έγραψε...

    Α) Η Αθήνα Κάηκε από τους κουκουλοφόρους αστυνομικούς  (ενδιαφέρουσα και βολική προσέγγιση. Ας το κρίνει ο κόσμος)

    Η Αθήνα κάηκε ΚΑΙ απο τους κουκουλοφόρους αστυνομικούς. Και αυτό πλεόν ειναι γεγονός αδιαμφισβήτητο. Ούτε προσέγγιση, ούτε άποψη.

    Και απο την στιγμή που υπάρχουν κουκουλοφόροι αστυνομικοί, που σπάνε βιτρίνες για καθαρά προβοκατόρικους σκοπούς, εμφανώς εντεταλμένοι απο το κράτος τότε...τι να πείς... τι να πεί αυτός που του έσπασαν το τζάμι... ποιόν να κατηγορήσει οταν πλέον μπορει να φταίει η αστυνομία στο ίδιο ποσοστό που μπορει να φταίει ο αναρχικός;


    ifi-Korgialas4ever
    18.12.2008, 12:53

    Ε ρε σεις ήταν ΑΔΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟ..

    Δηλαδή συγνώμη ο μπάτσος τι το ήθελε στα καλά καθούμενα το όπλο να δείξει ότι μπορεί άνετα να σκοτώσει όποιον βρεί? 

    Και οι βλακείες που έκαναν τα παιδία στην Αθήνα ήταν μεγάλη ΧΑΖΟΜΑΡΑ!! Ξέρουν ότι πάλι θα φτιαχτούν από τα ίδια μας τα λεφτά ή μάλλον του κράτους!!??

    Μυαλό κουκούτσιιιιιιιιιιιιιιιιιι


    pepe-le-pew
    18.12.2008, 13:13

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 18-12-2008 στις 09:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Υ.Γ.Η παράθεση ρε παιδιά που είναι?



    πανω δεξια σε καθε δημοσιευση εχει μια επιλογη που λεει παραθεση...

    στην αρχη φιλε μου καλα τα λες. ειδικα αυτο π λες για την καταληψη και για τα αλλα εχεις απολυτο δικαιο...μετα ομως μας τα χαλας λιγο...κοιτα το οτι καψατε μονο τραπεζες και αμερικανικα μαγαζια πως σε ελαφρυνει απο την κατηγορια του βανδαλισμου? δηλ πρεπει να καταστρεψεις καποιον ομοεθνη σου για να θεωρηθεις εγκληματιας? τι λογικη ειναι αυτη?οσο για το αν οι αρχες καινε τα μαγαζια του κοσμακη τι να πω....πες μου ενα παραδειγμα...οσο για την δραση των μαθητων που ειναι?μαθητης ειμαι και εχω παει σε πορειες(χωρις να συμμετεχω γιατι δεν θεωρω σωστα αυτα που ελεγαν) και δεν ειδα κανεναν να αγωνιζεται. ο μονος αγωνας που κανουν ειναι να φωναζουν...για να ακουστουν ομως δεν κανουν τιποτα. για να ακουστει η κραυγη δυαμαρτυριας του λαου και ιδιαιτερα των μαθητων πρεπει ο αγωνας τους να εχει καποες συνεπειες(οχι στους αλλους ομως{#emotions_dlg.rolleyes}). θα μπορουσε για παραδειγμα ενας πραγματικα  αγανακτησμενος μαθητης να πει εγω δεν θα παω σχολειο φετος θα καθομαι απ'εξω οταν οι αλλοι κανουν μαθημα και δεν θα δωσω πανελληνιες. τοτε ολοι δεν θα τον ακουγαν? ξερεις τι θορυβος θα γινοταν...εστω ενας . φαντασου να το εκαναν οσοι βγαινουν στους δρομους..και μια ερωτηση. τι μας φταινε οι τραπεζες? μας προσφερουν μια εναλακτηκη λυση που ομως δεν ειναι και τοσο ωραια αλλα εμεις την αποδεχομαστε. αντι να σπας τον ναο του καπιταλισμου οπως εσυ τον αποκαλεις απλα μην προσευχεσαι σε αυτον και ασε τους συμπολιτες σου να κανουν τις επιλογες τους



    Βασικά επειδή δε χρησιμοποίησα την παράθεση, μάλλον έχεις καταλάβει λάθος τα γραφόμενά μου...   {#emotions_dlg.beer}


    pramateftis
    18.12.2008, 14:02

    Ρε mods γιατί δεν κάνετε το Thread "Οι αλήτες που τα σπάσαν στην Αθήνα?" ή "Ποιός θα πληρώσει στα σπασμένα?".

    Δηλαδή το "Ήταν μόνο 15..." τί σχέση έχει με αυτά που συζητιώνται εδώ.

    ΕΛΕΟΣ.


    MirsiniManou
    18.12.2008, 14:20

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 18-12-2008 στις 02:49 έγραψε...

    Κάτσε κι εσύ να σου κάψουν το σπίτι και ό,τι έχεις και μετά μας λες για τη θλιμένη ιδιωτικότητα.



    Ποιος και γιατι να μου καψει το σπιτι αγαπητε??Ο ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ κουκουλοφορος??Πολυ τηλεοραση βλεπεις!!!

    Αλλα για να μη στο χαλασω πες οτι μου το καιει...εχεις την εντυπωση οτι θα πεθανω??Η μηπως θα σταματησει ο ερημος ο πλανητης να γυριζει??


    pramateftis
    18.12.2008, 14:50

    Αυτό το πήρατε χαμπάρι ή κοιτάγατε τις σπασμένες βιτρίνες?

    http://www.zougla.gr/news.php?id=17222

    Αυτός ο 16 χρονος τουλάχιστον τη γλίτωσε.

    Συναισθήματα υπάρχουν για αυτό?

    ή εξαντλήθηκαν όλα στις περιουσίες των καταστηματαρχων?


    Zefuros
    18.12.2008, 16:14

    Παράθεση:

    Το μέλος pramateftis στις 18-12-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Αυτό το πήρατε χαμπάρι ή κοιτάγατε τις σπασμένες βιτρίνες?

    http://www.zougla.gr/news.php?id=17222

    Αυτός ο 16 χρονος τουλάχιστον τη γλίτωσε.

    Συναισθήματα υπάρχουν για αυτό?

    ή εξαντλήθηκαν όλα στις περιουσίες των καταστηματαρχων?



    Ας περιμένουμε λίγο μεχρι να μαθουμε τι πραγματικά συνεβη και εδω, τα κορακια εχουν μεταδωσει μεχρι στιγμής πολλές παραλλαγές της ιστορίας.

     


    Termite
    18.12.2008, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος pramateftis στις 18-12-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Αυτό το πήρατε χαμπάρι ή κοιτάγατε τις σπασμένες βιτρίνες?

    http://www.zougla.gr/news.php?id=17222

    Αυτός ο 16 χρονος τουλάχιστον τη γλίτωσε.

    Συναισθήματα υπάρχουν για αυτό?

    ή εξαντλήθηκαν όλα στις περιουσίες των καταστηματαρχων?



     

    @Zefyros: Ακόμα και τώρα πιστεύεις οτι μπορεί να συνέβη "κάτι άλλο" και αγνοείς το προφανές...Τον τραυματισμό δηλαδη του παιδιού απο περίστροφο αστυνομικού. Δηλάδη τι πρέπει να σου πούν οι ειδήσεις και τί πρέπει να δεις για να πιστέψεις οτι έγινε αυτό που έγινε; Οτι δηλαδη, τραυματίστηκε ένα παιδί ακόμα απο άλλον ένα ανεύθυνο συνάνθρωπό του

    @Pramateftis: Να είσαι σίγουρος φίλε μου οτι τα συναισθήματα του harmonizer, του Hastaroth και πολλών άλλων με την ίδια άποψη (περι αθώων ανθρώπων, κακόμοιρων, που τους βρήκε ο όλεθρος που έφεραν οι αναρχικοί και τους διέλυσαν τις περιουσίες) έχουν ήδη εξαντληθεί στις περιουσίες των ανθρώπων και στα υλικά αγαθά που τους περιβάλλουν.


    -----------------

    H Barηa στα Ελληνικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 18-12-2008 16:23 ]


    Zefuros
    18.12.2008, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 18-12-2008 στις 16:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pramateftis στις 18-12-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Αυτό το πήρατε χαμπάρι ή κοιτάγατε τις σπασμένες βιτρίνες?

    http://www.zougla.gr/news.php?id=17222

    Αυτός ο 16 χρονος τουλάχιστον τη γλίτωσε.

    Συναισθήματα υπάρχουν για αυτό?

    ή εξαντλήθηκαν όλα στις περιουσίες των καταστηματαρχων?



     @Zefyros: Ακόμα και τώρα πιστεύεις οτι μπορεί να συνέβη "κάτι άλλο" και αγνοείς το προφανές...Τον τραυματισμό δηλαδη του παιδιού απο περίστροφο αστυνομικού. Δηλάδη τι πρέπει να σου πούν οι ειδήσεις και τί πρέπει να δεις για να πιστέψεις οτι έγινε αυτό που έγινε; Οτι δηλαδη, τραυματίστηκε ένα παιδί ακόμα απο άλλον ένα ανεύθυνο συνάνθρωπό του


    Βρε φίλε μου, να σου κάνω μια ειλικρινή ερωτηση: Την παλευεις??

    Από που προέκυψε αυτό το πράγμα που λες? Μήπως πάσχεις απο μανία καταδιώξεως? Μήπως ετσι εξηγούνται διάφορα? Στο απόσπασμα που διαβασα, Αλλοι λενε για αεροβολα, αλλοι για 22αρια, αλλοι για 38αρια, αλλοι λενε πως ακουσαν πυροβολισμό, ο 16χρονος λέει πως δεν ακουσε τιποτε ,κανείς δεν ειδε τιποτε, στο διαδικτυο κυκλοφορούν διαφορες αντικρουόμενες ειδησεις, και εσυ ερχεσαι και μου λες αυτο το πράγμα! Μηπως ησουν εκει και ξερεις κατι παραπάνω?


    Disasterpiece
    19.12.2008, 13:45

    1.Αιτηματα:

     


    PIO APLA THEN GINETAI!.mp3 - Tzimakos

     

     

    http://g700.blogspot.com/2008/12/blog-post_15.html

     

    2.Κουκκουλοφοροι:Oι εθελοντες μπατσοι και μιζεροι υλιστες του διαδικτυου-και οχι μονο-εχουμε και τον Μικυ Μαους,απαιτουν οι κουκουλοφοροι να πιαστουν η' οπως λεει ο Μικυ Μαους να βγαλουν τις κουκκουλες τους.Αυτοι εδω τι κανουν?Ποιοι φορανε κουκουλα και ποιοι σπανε "την περιουσια του κοσμακη"?Βγαλετε πρωτα σ'αυτους την κουκκουλα,μαζεφτε τους και μετα ζητηστε οτι θελετε,τοτε θα εχετε μια σοβαροτητα,αλλα και ανδρισμο.

    >

    >

     

    3."Ηταν μονο 15..".Αυτο ειναι ενα θεμα για τον Θανατο του Αλεξη Γρηγοροπουλου και στην ουσια μια συζητηση για την ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ,την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και την ΣΑΠΙΛΑ των σωματων καταστολης.Οι περισσοτεροι-μεσα σ'αυτους και εγω,ξεφυγαμε.Οποτε κλεινω με αυτο και ευχομαι η κοινωνια να πηρε το μηνυμα πως δεν γινεται ημιτρελοι ακροδεξιοι τραμπουκοι να κυκλοφορανε με κουμπουρια και να "εξοστρακιζουν" 15 χρονα,αλλα εμεις οφειλουμε αυτους τους ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΥΣ να τους εξοστρακισουμε(οπως καναν στη Αρχαια Ελλαδα,χωρις βια-εννοειται ρεεε σειιις!):

     


    kithara-woman
    19.12.2008, 14:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 18-12-2008 στις 11:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 17-12-2008 στις 19:55 έγραψε...

    [Από ό,τι κατάλαβα εσύ συμφωνείς με όσα γίνονται,με τους χειρισμούς "των μεγάλων'',δεν βλέπεις κανένα στραβό στην Ελληνική κοινωνία και σου αρέσει που μας δουλεύουν κατάμουτρα βγάζοντας σκανδαλάκια απ'το συρτάρι το ένα μετά το άλλο,για να καλύπτει το προηγούμενο,κάθε επόμενο.Γιαυτό και το ειρωνικό υφάκι.Δεν μίλησα προσωπικά για σένα ούτε αποκάλεσα τις απόψεις σου "τρια πουλάκια κάθονταν".Δεν θα το έκανα για κανέναν.

    Πραγματικά λυπάμαι...

    Αυτός ο τόπος δεν θα αλλάξει ποτέ.Όσο οι βολεμένοι επαναπαύονται στις δάφνες τους και δεν τους ενδιαφέρει που ο κόσμος υποφέρει.

     

    everybody's looking for a big big revolution,turn off your Tv this is the only solution...



    OK. θα σου το δωσω να το καταλάβεις με ενα παραδειγμα. Δωσε μου την διευθυνση το σπιτιου σου και τον αριθμο κυκλοφορίας του αμαξιου σου για να ερθω και εγω να αγωνιστω... (την ωρα που θα φωνάζεις στο μπαλκόνι, θα σε αποκαλώ βολεμενη)

    Δεν ειναι δυνατόν να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά. Ο σεβασμός στο συνάνθρωπο σου ειναι η βάση για οτιδήποτε δημιουργικό θελήσει να κανει κανεις.

    Το "3 πουλακια καθονταν", φυσικά αναφέρεται στην εθελοτυφλία και το μίσος πολλών ποστ που εχω δει εδω μεσα.



     

    Τελευταία μου απάντηση,επειδή δεν μου αρέσουν οι τσακωμοί αλλά θέλω όλοι να μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας:

    1.Δεν χρειάζομαι παραδείγματα για να καταλαβαίνω,δόξα το Θεό,πανεπιστήμιο έχω τελειώσει,μια σχετική ευφυία την έχω,όπως όλοι.

    2.Αμάξι δεν έχω.Κυκλοφορώ με τα πόδια και με το λεωφορείο.

    3.Το σπίτι μου είναι  καμαρούλα μια σταλιά δύο επι τρια,σε αντίθεση με τις σπιταρώνες όλων αυτών των μεγαλοεπιχειρηματιών που χάσανε τις περιουσίες τους.Δεν αμφιβάλλω όμως ότι μπορεί να χάσανε τα μαγαζιά τους και κάποιοι άνθρωποι του μόχθου και σίγουρα αυτό θα με στεναχωρούσε όπως και με στεναχωρούν οι άνθρωποι που θα μείνουν άνεργοι.Αλλά αυτό θα συνέβαινε αργά ή γρήγορα,ήδη οι απολύσεις λόγω οικονομικής κρίσης έχουν αυξηθεί,και δεν το λέω στην τύχη,έχω φίλους μου που ήδη έχουν μείνει άνεργοι εδώ και καιρό.

    4.Ακόμα και να με πει κάποιος βολεμένη,δεν ξέρω κάποιον βολεμένο να είναι άνεργος στα 32 του χρόνια,με πτυχίο πανεπιστημίου και μετά από 1.000.000 προσπάθειες και αποστολές βιογραφικών,όπως εγώ.

    5.Συμφωνώ για αυτό που λες για το σεβασμό.Ο σεβασμός είναι κάτι που διέπει όλες τις πράξεις μου.Δεν κάνω ποτέ αυτό που δεν θέλω να μου κάνουν αλλά απ' την άλλη δεν μ'αρέσει και να με αδικούν ή να βάζουν στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.

    6.Ακόμα και για κάποιον άλλο να είπες αυτή τη φράση,δεν νομίζω ότι είναι σωστό όταν δεν συμφωνούμε με κάποιον να ειρωνευόμαστε.Ο καθένας έχει τη γνώμη του και είναι ελεύθερος να την λέει.Όπως κι εδώ.Δεν νομίζω ότι υπάρχει μίσος,πως είναι δυνατόν;Γνωριζόμασταν κι από χθες και έχουμε προηγούμενα,έχουμε τίποτα να χωρίσουμε;Όλοι την ίδια κατάσταση βιώνουμε,τα ίδια προβλήματα.

    ΟΚ;Το λύσαμε;Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν,αλλά μ'ενοχλεί να παραποιούνται όσα είπα ή να υπάρχει ειρωνεία προς εμένα αλλά και προς τους υπόλοιπους.Όλοι τη γνώμη μας λέμε.


    Zefuros
    19.12.2008, 16:12

    Ας συμφωνησουμε λοιπόν πως διαφωνούμε. Τσάκω και μια μπυριτσα {#emotions_dlg.beer}

    1.Η πρώτη μου διαφωνία ειναι πως η βία δεν ειναι τρόπς εκφρασης, Σε καμία περίπτωση. Πόσο μάλλον η τυφλή βία.

    2. Μπορεί να ετυχε εσύ αυτοκίνητο μα μην εχεις, αλλά οι περισσότεροι εχουν. και μάλιστα οι περισσότεροι μπορεί να δουλεψαν 10 χρονια για νατ ο παρουν, η να χρωστανε ακομα δόσεις. Δεν νομίζω όλοι αυτοι να συμμερίζονται τις απόψεις σου

    3. Στο 3, συγγνωμη, αλλά παραλογίζεσαι. Καταρχην εγραψα παραπάνω πως δεν συμφωνω με την βία. Μετά εσυ μου πετάς για μεγαλοεπιχειρηματίες που χασαν τις περιουσίες τους. Ακόμα και να δεχτώ την λογική σου, ποιο ειναι το όριο της αντικειμενικής αξίας από τηο οποίο και πα΄νω νομιμοποιειται ηθικα ο βανδαλισμός κατά την αποψη σου?

    Οσο για τον παραλογισμό που ανεφερα, ειναι ο καταπληκτικός συνειρμός σου πως "ενταξει μωρε, κάποιοι χασαν την δουλειά τους, αλλα  θα την εχαναν ούτως η άλλως ρίσης" . Συγγνώμη που θα γινω σκληρός, αλλά εάν εσυ το θεωρείς αυτό σοβαρή επιχειρηματολογία, καλύτερα να αλλάξω πλανήτη.

    4. Κάτσε λίγο, εσύ αποκάλεσες βολεμένους όσους φωνάζουν για την περιουσία τους. Επαναλαμβάνω, εαν ερθω να σου κανω λαμπόγυαλο την καμαρούλα σου, θα γίνεις ενας από αυτούς (με την εννοια πως δεν θα πεις μπράβο, αλλά θα αντιδράσεις)

    5. Εμ η εννοια του σεβασμού των δικαιωμάτων του συμπολίτη μου, δεν συνάδει με οσα επικροτείς

    6. "Τρία πουλακια κάθονταν": Η εκφραση σε μια κωδικοποιημενη πρόταση, πως η γνώμη μου ειναι πως αυτά που διαβάζω δεν εχουν επαφή με την πραγματικότητα. Μην το βλέπεις ειρωνικά. Εδώ άλλοι γραφουν πολύ πιο βαριά πράγματα.


    Hastaroth
    19.12.2008, 16:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 18-12-2008 στις 10:34 έγραψε...

    Προς τον Αλβέρτο, τον harmonizer και τους λοιπούς ΤΥΦΛΟΥΣ, ή ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ανθρώπους που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους και το ποιοί τους έσπασαν τη βιτρίνα τους.


    https://www.youtube.com/watch?v=SwgCNVbjO_oLink>

    Τι θα μου πείτε τώρα; Θα τα βάλετε πάλι με τα παιδιά που αντιδρούν; Θα αμφισβητήσετε τα αδιάσειστα στοιχεία ενος βίντεο απο έναν πολίτη με συνείδηση; Εστιάστε στην εικόνα και όχι στους σχολιασμούς. Εδώ λοιπόν...

    Απαντήστε λοιπόν όλοι εσείς οι "ευσυνείδητοι" που ξαφνικά μου θυμηθήκατε τον απλό κοσμάκη με το μαγαζάκι και τη βιτρίνα. Δείτε ποιοι του σπάνε τη βιτρίνα...και σταματήστε να μας αηδιάζετε όλους, και να μας μολύνετε με τον τρόπο σκέψης σας.



    Αγαπητέ Βασίλη

    1.Πραγματικά λυπάμαι που μετά από τόσο καιρό που σέ ξέρω και σέ εκτιμώ,έρχεσαι να μέ αποκαλέσης "τυφλό" καί "βολεμένο",νά μού πής οτι σκέφτομαι μόνο "την πάρτη μου" καί οτι σέ "αηδιάζω και σέ μολύνω μέ τόν τρόπο σκέψης μου".

    2.Σέ προηγούμενο post σου πρός εμένα ρωτάς οτι "αφού δέν ξέρω πώς θα γίνη νά φύγουν οι διεφθαρμένοι πολιτικοί καί να έρθουν μπροστά οι καθαροί,γιατί αποκλείω το ενδεχόμενο να γίνη αυτό μέ φωτιές και καταστροφές;".

    Λοιπόν Βασίλη μου,ούτε τυφλός είμαι,ούτε βολεμένος.Καί ούτε αδιαφορώ γιά τό γεγονός οτι σκοτώθηκε ένα νέο παιδί (άν καί έχω κάποια ερωτήματα γιά τό πώς αντιμετωπίστηκε το όλο θέμα).

    Αλλά,φίλε μου,δέν γίνεται από τη μιά να κλαιγόμαστε οτι "θέλουμε δημοκρατία,δέν έχουμε δημοκρατία,δέν σεβόμαστε τόν συνάνθρωπό μας" κλπ,καί από την άλλη να επικροτούμε αυτούς που καίνε και καταστρέφουν καί δέν σέβονται τόν κόπο και τόν αγώνα γιά επιβίωση τών συνανθρώπων τους.Αυτές οι πράξεις είναι ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ.

    Τό βίντεο το είδα.Δέν μπόρεσα να διακρίνω πολλά πράγματα,αλλά άν εσύ τό θεωρείς θέσφατο επειδή το έδειξε ο Λαζόπουλος καί είπε οτι αυτοί οι κουκουλοφόροι ήταν αστυνομικοί,δέν έχω νά προσθέσω τίποτε.Η εικόνα πάντως στην οποία θέλεις να εστιάσουμε,δείχνει απλώς κάτι κουκουλοφόρους να σπάνε μια βιτρίνα.

    Σέ μιά δημοκρατία,οι όποιες αλλαγές γίνονται μέ δημοκρατικό τρόπο και όχι μέ την χρήση βίας.

    Αλλά βέβαια,όπως γράφει και ο Γιάνης Πρετεντέρης "στην Ελλάδα οι όποιες διαμαρτυρίες γιά τίς ατέλειες τής δημοκρατίας γίνονται όχι γιά την βελτίωσή της αλλά γιά την αμφισβήτησή της καί η ισοπέδωση γίνεται πρός τά κάτω και οδηγεί σέ καταστροφές".

    Θά επανέλθω μέ περισσότερα όταν επιστρέψω στό σπίτι.

     

     


    ilias-nekt
    19.12.2008, 23:39

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 08-12-2008 στις 13:01 έγραψε...

     

    Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ!

     

    Μετά τα χθεσινά γεγονότα το συμπέρασμα που βγαίνει είναι – κατά την γνώμη μου -  ένα : Η Δημοκρατία στο απόσπασμα!

    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από έναν ανεγκέφαλο και επικίνδυνο λειτουργό του κράτους, εκφραστή επικίνδυνων ιδεών!
    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από κάποιους ανεγκέφαλους και επικίνδυνους πολιτικούς που καταντήσανε την Αστυνομία να μην ξέρει ούτε τον ρόλο της αλλά ακόμα και τον λόγο της υπάρξεώς της.
    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από κάποιους ανεγκέφαλους και επικίνδυνους – δήθεν επαναστάτες – που στο όνομα της δήθεν οργής τους βρίσκουν την ευκαιρία να καταστρέψουν και να επιδοθούν στο πλιάτσικο περιουσιών πολιτών που σίγουρα δεν φταίνε σε τίποτα!
    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από ανεγκέφαλους και επικίνδυνους δημοσιογράφους «καταστροφολάγνους» που ισοπεδώνουν τα πάντα στο όνομα της αιμοβόρας τηλεθέασης και αντί να ενημερώνουν την κοινή γνώμη για τα γεγονότα – με ύφος χιλίων καρδιναλίων – αφορίζουν, καταδικάζουν και εκτελούν - πολλές φορές -  με τον λόγο ή την πένα τους – με δική τους πρωτοβουλία ή κατόπιν εντολών από τα αφεντικά τους.
    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από επικίνδυνους - και σε διατεταγμένη υπηρεσία – διαχειριστές καναλιών που από την μία παρουσιάζουν μια μέρα οργής και πένθους για την Ελλάδα και από την άλλη στο βραδινό τους πρόγραμμα στήνουν ανέμελα γλέντια και χορούς.
    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από μεγάλους υποκριτές καλλιτέχνες οι οποίοι γνωρίζοντας την υποκριτική καλά, ενδύονται το γεμάτο οργή και θλίψη ύφος τους από την μία επικαλούμενοι την άμεση εφαρμογή των νόμων και την αμέσως επόμενη στιγμή καλούν σε επανάσταση για την άμεση κατάργησή τους στην πράξη εξυπηρετώντας μικροπολιτικά συμφέροντα!
    • Η Δημοκρατία στο απόσπασμα, από τους υποκριτές και «Φαρισαίους» αυτού του τόπου και δεν είναι λίγοι!

     

    Θα ήθελα να εκφράσω τα συλλυπητήρια και την συμπαράσταση στην οικογένεια του παιδιού και  πιστεύω ότι είναι μια μέρα θλίψης και περισυλλογής για όλα τα γεγονότα!

     

     

     

     



    Φίλε fotis70,για αλλη μια φορά σε βρίσκω σωστό!...{#emotions_dlg.beer}


    ilias-nekt
    19.12.2008, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-12-2008 στις 15:39 έγραψε...

    "Λοιπον το θεμα σηκωνει οργη και η πρωτη απαντηση ειναι βιαιη και δεν υπαρχει αλλος τροπος να εκφραστει τοσο εντονη οργη. Οι καταστροφες φτιαχνονται, οι ζωες ομως δεν επιστρεφουν πισω. Τι πατε να συγκρινετε τωρα..??!"

    Κι'επειδή λοιπόν οργιστήκαμε και αγανακτήσαμε γιά την άνανδρη δολοφονία τού 15χρονου,άς πάμε νά σπάσουμε το μαγαζάκι τού φουκαρά,που το έφτιαξε μέ ιδρώτα και αγωνία,που χρεώθηκε σέ τράπεζες καί τώρα παλεύει νά βγάλη το μεροκάματό του.

    Ας τού σπάσουμε το αμάξι,που το πήρε μέ δόσεις που ακόμα πληρώνει,γιατί είναι εργαλείο γιά τη δουλειά του-ή έστω,γιατί μετά από χρόνια δουλειάς και στερήσεων,μπόρεσε επιτέλους να δώση στον εαυτό του την χαρά νά αποκτήση ένα καινούργιο αυτοκίνητο.

    Αν μάλιστα βρίσκεται κι'αυτός μέσα,θά τόν βγάλουμε μέ τη βία έξω,μή μάς πούνε και κτήνη.Κι'όσο εμείς θά σπάμε τή βιτρίνα τού μαγαζιού του ή τίς λαμαρίνες τού αμαξιού του,αυτός θά μάς ικετεύη "λυπηθείτε με,τί σάς έφταιξα ό άμοιρος;".Αλλά εμείς δέν θά τόν ακούμε,γιατί εκείνη την ώρα θά παλεύουμε γιά κάτι ανώτερο καί ιδανικό-είμαστε προοδευτικοί άνθρωποι εμείς,σκεπτόμενη νεολαία που αντιδρά στό σύστημα.....

    Αλήθεια,αγαπητέ venceremos,έχεις "ξαναφτιάξει" ποτέ μιά καταστροφή;

    Εχεις νιώσει ποτέ πώς είναι νά αγωνίζεσαι μιά ολόκληρη ζωή νά στήσης ένα μαγαζί καί πάνω που πάς να ορθοποδήσης,δυό-τρείς τύποι μέ ρόπαλα καί σιδερολοστούς νά σού καταστρέφουν μέσα σέ λίγα λεπτά όσα έφτιαξες σέ τόσα χρόνια;

    Κι'όχι μόνο εσύ,μά όλοι όσοι υποστηρίζετε αυτόν τόν τρόπο σκέψης.

    Φταίει βέβαια τό "σύστημα".Που δέν μπαγλάρωσε δυό,τρείς,πέντε,δέκα απ'αυτούς τούς βάνδαλους,νά τους βάλη νά δουλεύουν ασταμάτητα,εικοσιτέσσερεις ώρες τη μέρα,χωρίς νερό,χωρίς φαϊ,χωρίς ύπνο μέχρι να ξαναφτιάξουν ΟΛΑ τά μαγαζιά καί ΟΛΑ τά αυτοκίνητα που έκαψαν,γιά να μάθουν πώς είναι να ΔΗΜΙΟΥΡΓΉΣ καί όχι νά ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΗΣ.

    Δέν μάς αρέσει τό "σύστημα";Ας τό αλλάξουμε,αλλά μέ ειρηνικό τρόπο.

    Ας αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας.Ας μάθουμε να σεβόμαστε τους άλλους, Ας μάθουμε να σκεφτόμαστε πρίν αντιδράσουμε.Ας μάθουμε να ζούμε κάθε στιγμή τής ζωής μας μέ τέτοιο τρόπο,ώστε να μήν βλάπτουμε τους γύρω μας.Ας μάθουμε να ενεργούμε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ,ακόμα κι'άν οι γύρω μας ενεργούν απολίτιστα-έτσι θά τους αποστομώσουμε και θά τους κάνουμε να ντραπούν γιά τά λάθη τους.

    Καί όταν γίνουν όλα αυτά,τό "σύστημα" θά έχη αλλάξει από μόνο του,γιατί το "σύστημα" είμαστε όλοι μας.Δέν είναι κάτι ξεκομμένο από εμάς.

    Ναί,οι ανθρώπινες ζωές δέν γυρίζουν πίσω,όσα μαγαζιά,όσες τράπεζες και όσα αυτοκίνητα κι'άν καούνε....



    {#emotions_dlg.thumbup}