ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη
    fireroc
    30.12.2008, 19:29

    αρχικα θεωρουσα οτι εν ετει 2008 δεν υπαρχει θεμα οτι ο ναζιμος εχει πια  αποδυναμωθει  ενταξει ηξερα οτι υπαρχει  υπαρχει μια μικρη μειοψηφια που τον υποστηριζει ακομα αλλα   συνηδιτοποιησα οτι δεν ειναι και τοσο μικρο το ποσοστο υποστηρικτων του νεοναζισμου! ο νεοναζισμος εχει εξαπλωθει οχι μονο στη χωρα  μας( η οργνωση χρυση αυγη  εχει θερμοαιμους οπαδους και ακρως επικυνδυνους για την κοινωνια) αλλα και σε ολο τον κοσμο! σε ολη την κοινωνια βλεπουμε οτι υαπαρχει νεοναζισμος που προκαλειτε απ τον φανατισμο σε ακραιεες ιδεες αλλα και φανατισμο στην θρησκευτικη πιστη( οχι μονο στην χριστιανικη πιστη )   , φανατισμο και προσκοληση  στους  αρχαιους πολιτισους( ετσι παρατηρουμε φαινομενα δωθεκαθεισμου  και νεοπαγανισμου)(πιστευω οτι οι αρχαιοι πολιτισμοι και η  χριστιανικη πιση εχουν να  -μας διδαξουν πολλα κατι τετοιο ομως δεν καταφερνεται  με τον φανατισμο) τελος στην ελλαδα τα μελη της χρυσης αυγης αυξανοναται  και  ειναι νομιμη  οργανωση μαλιστα εχει και δικια της ιστιοσελιδα  resistance-hellas.blogspot.com/ ! 

    ποια η αποψη σας για αυτο? πιστευεται οτι ειναι σωστο που ακομα καποιοι πιστευουν σε τεοιες ιδεες!  πιστευετα οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι  φυσιολογικοι!   υπαρχει λυση  αυτου του προβληματος και αν ναι πια?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 19:37 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 20:23 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 22:35 ]


    tsibitos
    30.12.2008, 20:03

    Δημοκρατία έχουμε ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...

    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος γιατί π.χ το σωστό για σένα μπορεί να είναι λάθος για μένα.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 30-12-2008 20:05 ]


    fireroc
    30.12.2008, 20:22

    δικιο εχεις φιλε! αλλα  τα ακρα ειναι επικυνδυνα για μια  κοινωνια!  οσο υπαρχουν αποψεις (και αποδεκτες μαλιστα απο πολους) οτι υπαρχει μια αρεια φυλη  που πρεπει να επιβληθει και οσο υπαρχουν φιλετικες διακρισεις, δημοκρατια δεν μπορει να υπαρξει!   αρα ναι και εγω ειμαι της αποψης  οτι   πρεπει να ακουγονται  ολες οι αποψεις γι αυτο καταδικαζω τον ναζισμο και τον φασισμο ! γιατι πρεσβευει ακριβως το αντιθετο απο  την αποψη σου<<Δημοκρατία έχουμε ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει>> ! και για να μην γινονται παρεξηγησεις δεν μιλω εκροσοποντας καποια πολιτικη παραταξη!   και δεν θελω σας επιβαλλω τα πιστεω μου  αλλα ειναι καποιοια πραγματα που σωστο  ειναι να τα κατακρινουμε ολοι μας!( μιλω για τον ρατσισμο τον νεοναζισμο  τον φανατισμο  και τον φασισμο)


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 20:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 20:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 20:28 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 20:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2008 22:36 ]


    fireroc
    31.12.2008, 15:11

    δεν ξερω το ποσοστο! σημασια δεν εχει ποσοι ειναι ( σε πληροφορω οτι ειναι αρκετοι ενταξει δεν ειμαστε ολοι μας νεοναζιστες   αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και λιγοι) !  ειναι αρκετοι αυτοι που μπαιναουν στην χρυση αυγη το ποσοι ακριβως ειναι δεν ειμαι και ο γραμματεας της χρυσης αυγης για να ξερω!


    fireroc
    31.12.2008, 19:57

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 31-12-2008 στις 15:33 έγραψε...

    Ο λόγος που δεν ξέρεις το ποσοστό είναι ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε νεοναζιστές, τουλάχιστον σε στατιστικά σημαντικούς αριθμούς.



    σε στατιστικά σημαντικούς αριθμούς ισως οχι αλλα υπαρχει ! τσεκαρε την ιστιοσελιδα

    resistance-hellas.blogspot.com και θα κταλαβεις τι εννοω!( η σελιδα της χρυσης αυγης οργανωση νεοναζιστων)


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 31-12-2008 19:58 ]


    Hastaroth
    01.01.2009, 09:25

    Μπά,καθόοοολου νεοναζιστική δέν δείχνει η σελίδα,harmonizer.

    Μήπως θα ήθελες να γράφη πάνω-πάνω "καλώς ήρθατε στη σελίδα τών Ελλήνων νεοναζί" γιά να την χαρακτηρίσης νεοναζιστική;

    Καί μόνο το γεγονός οτι παραθέτει σύνδεσμο γιά τη σελίδα τής χρυσής αυγής προδίδει τον ιδεολοογικό της προσανατολισμό.

    Τώρα,άν οι απόψεις που εκφράζει συμπίπτουν μέ τίς δικές σου.....τί να πώ.Κρίμα,καί σέ είχα σέ εκτίμηση...{#emotions_dlg.sad}


    noizreduction
    01.01.2009, 12:43

    Νομιζω πως η παρεξηγηση οφειλεται στη διαφορα του ορισμου νεοναζι και εθνικιστη. Προφανως αλλο το να πιστευεις στο Ραϊχ κι αλλο να εισαι εθνικιστης.

     

    Παντως το οτι υπαρχουν εθνικιστες στην Ελλαδα ειναι γνωστο. Ασχετα εαν τοση ωρα βλεπω να αναφερεστε στη Χρυση Αυγη, που κατα παραξενο και χυδαιο τροπο εκπροσωπειται στη βουλη απο καποια καλοπαιδα του ΛΑ.Ο.Σ.


    fireroc
    01.01.2009, 18:12

    ενταξει οι διαφορες νεοναζισμου και εθνικισμου ειναι λεπτες  πολλες φορες συμπιπτουν-οι περισσοτεροι νεοναζοι ειναι εθνικιστες) το οτι οι ιδεες της χρυσης αυγης εκπροσοπουνται στην βουλη δεν ειναι επικυνδυνο?


    fireroc
    01.01.2009, 18:38

    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ - Χωρίς συμβιβασμό



    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 01-01-2009 18:39 ]


    fireroc
    01.01.2009, 18:40

    τα σχολια για το παραπανω βιντεο( απ την ιστιοσελιδα που σας αναφερα) δικα σας! δεν ειναι νεοναζιστες?


    fireroc
    01.01.2009, 18:41

    δεν ειναι και εθνικιστες?  τι συναισθηματα σας προκαλουν αυτες οι  εικονες ! καποιος ειπε  παραπανω οτι με αυτες τις ιδεες καποιοι συσυμφωνουν δεν ειναι επικυνδυνο και θεμα να προβληματιστουμε αυτο? η επειδη ειναι λιγοι  να τους αφησουμε?
    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 01-01-2009 18:44 ]


    tsibitos
    02.01.2009, 20:31

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 01-01-2009 στις 18:41 έγραψε...

    δεν ειναι και εθνικιστες?  τι συναισθηματα σας προκαλουν αυτες οι  εικονες ! καποιος ειπε  παραπανω οτι με αυτες τις ιδεες καποιοι συσυμφωνουν δεν ειναι επικυνδυνο και θεμα να προβληματιστουμε αυτο? η επειδη ειναι λιγοι  να τους αφησουμε?
    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 01-01-2009 18:44 ]



     

    Θες να μας εξηγήσεις το λόγο ύπαρξης αυτού του τόπικ;; Δεν έχω καταλάβει τι ακρίβως θες να συζητήσουμε. Οκ υπάρχουν και ακροδεξιοι φανατικοί στην Ελλάδα όπως και φανατικοί ακροαριστεροί. Τι παραπάνω μπορούμε να πούμε πάνω σ'αυτο;;;


    fotis70
    03.01.2009, 14:27

    Εγώ θέλω να μου απαντήσετε σε κάτι!

    Γιατί είναι κακός ο εθνικισμός και όχι ο διεθνισμός;

    Γιατί είναι κακός ο φασισμός και όχι η δικτατορία του προλεταριάτου;

    Γιατί είναι κακό πράγμα τα επεισόδια που κάνουν οι της χρυσής αυγής και όχι τα επεισόδια των αναρχικών οι αριστεριστών ( αν και νομίζω ότι οι πραγματικοί αναρχικοί δεν προκαλούν επεισόδια!)

    Γιατί η αξία της ζωής του αστυνομικού είναι μικρότερη από την αξία της ζωής του διαδηλωτή!

    Γιατί είναι καλύτερο σύστημα μια «δημοκρατία» όπου οι κρατούντες κατά κλέβουν, εξαπατούν, εμπαίζουν και καταπιέζουν τους πολίτες από μια Βασιλεία ή μια δικτατορία ή οτιδήποτε άλλο πολιτικό σύστημα;

    Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να θεωρώ καλό αυτό που εσύ θεωρείς καλό και αν δεν το κάνω είμαι επικίνδυνος; Εσύ για μένα δεν είσαι επικίνδυνος;

    Συμπέρασμα δικό μου!

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα των λαών είναι οι ταμπέλες! Αυτοί που θέλουν τους λαούς από κάτω έχουν εφεύρει τα συστήματα και ο κόσμος ακολουθεί όπως τα πρόβατα στην σφαγή!

    Μισούμε ο ένας τον άλλο επειδή φοράμε διαφορετική ταμπέλα – λές και δεν έχουμε τα ίδια προβλήματα τα ίδια άγχη τον ίδιο πόνο!

    Το καλύτερο παράδειγμα σε αυτό που λέω είναι ο χρωματισμένος συνδικαλισμός!

    Δηλαδή ο εργαζόμενος (μπλέ) έχει διαφορετικά προβλήματα από το πράσινο τον κόκκινο τον πουά;

    «Διαίρει και βασίλευε» σας λέει τίποτα;

    Για ποια πολιτικά συστήματα μιλάτε λοιπόν; Ποιοι εθνικιστές, διεθνιστές, ρατσιστές, ανθρωπιστές, δημοκράτες οτιδήποτε άλλο «στες» και πράσινα άλογα;

    Ότι στρέφεται ενάντια στην ζωή και την αξιοπρέπεια του ανθρώπου είναι κακό!

    Ότι στρέφεται ενάντια στην κοινωνία και τα πιστεύω του κάθε ένα είναι κακό!

    Ότι στρέφεται ενάντια στην επιθυμία των πολλών μιας κοινωνίας να ζούν με τον τρόπο που διάλεξαν – πέρα από τις διαφωνίες των λίγων οι οποίες απλά πρέπει να είναι σεβαστές και να μην διώκονται – είναι κακό!

    Αυτή είναι η γνώμη μου και δεν δέχομαι από κανέναν να μου προσάπτει πολιτικές «ταμπέλες» γιατί θεωρώ ότι με βρίζει!           


    okanenas
    03.01.2009, 23:09

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 03-01-2009 στις 14:27 έγραψε...

    Εγώ θέλω να μου απαντήσετε σε κάτι!

    Γιατί είναι κακός ο εθνικισμός και όχι ο διεθνισμός;

    Γιατί είναι κακός ο φασισμός και όχι η δικτατορία του προλεταριάτου;

    Γιατί είναι κακό πράγμα τα επεισόδια που κάνουν οι της χρυσής αυγής και όχι τα επεισόδια των αναρχικών οι αριστεριστών ( αν και νομίζω ότι οι πραγματικοί αναρχικοί δεν προκαλούν επεισόδια!)

    Γιατί η αξία της ζωής του αστυνομικού είναι μικρότερη από την αξία της ζωής του διαδηλωτή!

    Γιατί είναι καλύτερο σύστημα μια «δημοκρατία» όπου οι κρατούντες κατά κλέβουν, εξαπατούν, εμπαίζουν και καταπιέζουν τους πολίτες από μια Βασιλεία ή μια δικτατορία ή οτιδήποτε άλλο πολιτικό σύστημα;

    Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να θεωρώ καλό αυτό που εσύ θεωρείς καλό και αν δεν το κάνω είμαι επικίνδυνος; Εσύ για μένα δεν είσαι επικίνδυνος;

    Συμπέρασμα δικό μου!

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα των λαών είναι οι ταμπέλες! Αυτοί που θέλουν τους λαούς από κάτω έχουν εφεύρει τα συστήματα και ο κόσμος ακολουθεί όπως τα πρόβατα στην σφαγή!

    Μισούμε ο ένας τον άλλο επειδή φοράμε διαφορετική ταμπέλα – λές και δεν έχουμε τα ίδια προβλήματα τα ίδια άγχη τον ίδιο πόνο!

    Το καλύτερο παράδειγμα σε αυτό που λέω είναι ο χρωματισμένος συνδικαλισμός!

    Δηλαδή ο εργαζόμενος (μπλέ) έχει διαφορετικά προβλήματα από το πράσινο τον κόκκινο τον πουά;

    «Διαίρει και βασίλευε» σας λέει τίποτα;

    Για ποια πολιτικά συστήματα μιλάτε λοιπόν; Ποιοι εθνικιστές, διεθνιστές, ρατσιστές, ανθρωπιστές, δημοκράτες οτιδήποτε άλλο «στες» και πράσινα άλογα;

    Ότι στρέφεται ενάντια στην ζωή και την αξιοπρέπεια του ανθρώπου είναι κακό!

    Ότι στρέφεται ενάντια στην κοινωνία και τα πιστεύω του κάθε ένα είναι κακό!

    Ότι στρέφεται ενάντια στην επιθυμία των πολλών μιας κοινωνίας να ζούν με τον τρόπο που διάλεξαν – πέρα από τις διαφωνίες των λίγων οι οποίες απλά πρέπει να είναι σεβαστές και να μην διώκονται – είναι κακό!

    Αυτή είναι η γνώμη μου και δεν δέχομαι από κανέναν να μου προσάπτει πολιτικές «ταμπέλες» γιατί θεωρώ ότι με βρίζει!           

    Απλά προσυπογράφω {#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    http://nek-ta-blog-mou.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 03-01-2009 23:11 ]


    fireroc
    04.01.2009, 00:25

    για να μη γινονται παρεξηγησεις σε προηγομουνο ποστ μου ειπα οτι καταδικαζω τον   φανατισμο( δεν διευκρινησα τι ειδους φανατισμου γιατι εννοειτε οτι καταδικαζω καθε ειδους φανατισμο)! μπορουσα να ανοιξω ποστ για τους κουκουλοφορους αλλα νομιζω οτι ολοι εχουμε βαρεθει τις συζητησεις  γι αυτους τις περασμενες βδομαδες! πηρα το θαρρος και ανοιξα για αυτο το ποστ γιατι διαπιστωσα οτι οι νεοναζιστες  υπαρχουν παντου ( μην εθελοτυφλουμε) δε ξερω ποσοι ειναι στην ελλαδα  αλλα ξερω οτι εχουν παντου εκπροσωπους !   (στη βουλη  στην εκκλησια κλπ   )    ! ξαναλεω οτι δεν μιλαω εκπροπωντας καποα πολιτικη παραταξη αλλα για να καταδικασω αυτο το φαινομενο και να εκφρασω τις ανυσιχιες μου για αυτο!  συγγνωμη αμα σας πειραξε !     αμα καποιος θεωρει οτι λεω μ........... ! να ψαξει στην σελιδα που του προτεινω η να ψαξει για αυτο το θεμα στο ιντερνρτ θα βρει καποια ενδιαφερων μπλοκ που εκφραζονται καποιες ανυσηχητικες αποψεις !  δεν λεω υπαρχει και το αλλα ακρο!       


    fireroc
    04.01.2009, 00:48

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 04-01-2009 στις 00:25 έγραψε...

    για να μη γινονται παρεξηγησεις σε προηγομουνο ποστ μου ειπα οτι καταδικαζω τον   φανατισμο( δεν διευκρινησα τι ειδους φανατισμου γιατι εννοειτε οτι καταδικαζω καθε ειδους φανατισμο)! μπορουσα να ανοιξω ποστ για τους κουκουλοφορους αλλα νομιζω οτι ολοι εχουμε βαρεθει τις συζητησεις  γι αυτους τις περασμενες βδομαδες! πηρα το θαρρος και ανοιξα για αυτο το ποστ γιατι διαπιστωσα οτι οι νεοναζιστες  υπαρχουν παντου ( μην εθελοτυφλουμε) δε ξερω ποσοι ειναι στην ελλαδα  αλλα ξερω οτι εχουν παντου εκπροσωπους !   (στη βουλη  στην εκκλησια κλπ   )    ! ξαναλεω οτι δεν μιλαω εκπροπωντας καποα πολιτικη παραταξη αλλα για να καταδικασω αυτο το φαινομενο και να εκφρασω τις ανυσιχιες μου για αυτο!  συγγνωμη αμα σας πειραξε !     αμα καποιος θεωρει οτι λεω μ........... ! να ψαξει στην σελιδα που του προτεινω η να ψαξει για αυτο το θεμα στο ιντερνρτ θα βρει καποια  μπλοκ που εκφραζονται καποιες ανυσηχητικες αποψεις !  δεν λεω υπαρχει και το αλλα ακρο!       

     

    α! και κατι αλλο !  κριντε αυτα που ειπα σαν ανθρωποι και οχι σαν ψηφοφοροι!  αφηστε τα πολιτικα στην ακρη!  το λεω γιατι πριν διαβασα για προλεταριατο  σοβιενισμους και αλλα ασχετα που θελουν μεγαλη αναλυση  αλλα δεν ειναι αναγκαια στο    θεμα του νεοναζισμου! οι ναζι οταν στην εξουσια  προκαλεσαν πολλες κακκουχιες στην ανθρωποτητα παρ' ολα αυτα καποιοι μενουν κολημενοι στις ιδιες  καταστροφικες ιδεες!  γι αυτο ανοιξα αττο το τοπικ! κλειδωστε το αμα το θεωρετε σαχλο!




    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-01-2009 00:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-01-2009 00:50 ]


    fireroc
    04.01.2009, 17:19

    Παράθεση:

    Το μέλος NERGAL στις 04-01-2009 στις 03:13 έγραψε...

    upothetw oti oi poio polu apo autous ekprwswpoun to black metal pou milaei gia xitler ktl einai oti prepei gia autous logika



      δεν ξερω δεν  το εχω ψαξει αυτο που λες!
    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-01-2009 17:40 ]


    montechristos-ole
    08.01.2009, 12:18

    Τι να ψαξεις ρε φιλε???!!!Παπαριες λεει ο τυπος.Τεσπα.Ο προβληματισμος που τεθηκε παραπανω ειναι αυτος που θα επρεπε να εχει ο καθενας μας.Αλλα το που θα καταλειξει ο καθενας ειναι αλλο ζητουμενο.Προσωπικα θεωρω απαραδεκτο να υπαρχουν νεοναζιστικοι θυλακες στις μερες μας...Ντροπη.Η αναρχια ειναι ιδεολογια.Ο ναζισμος οχι...


    montechristos-ole
    08.01.2009, 15:34

    Δεν θα σχοληθω αλλο με το θεμα.Μαλλον δεν καταλαβαινεις...


    vero
    08.01.2009, 17:20

    δυστυχώς θα ήθελα το τόπικ να είχε και ακροαριστερα... γιατί μιλάμε για άκρη.... για μένα κανένας δεν δίκαιος ...... Και τα 2 άκρα έχουν κάνει σφάλματα, σκότωσαν ανθρώπους.... γι αυτό με κανέναν δεν συμφωνώ.... 


    -----------------
    Eχω ενα κομπο στο λαιμο και μια θηλια που όλο στενευει Ελα και κανε μουσικη την τρελα που με διαφεντευει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vero στις 09-01-2009 22:54 ]