ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη

    Είπε τους Deep Purple αχρηστους !!!!!!!!!!!!!

    freddieKrueger
    07.02.2009, 15:02

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 07-02-2009 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 06-02-2009 στις 03:50 έγραψε...

    εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι..απο ποτε ενας δημοσιογραφος πρεπει να λεει καλα λογια για μια μπαντα?δεν μπορει να μιλησει για την αποψη του για την μουσικη μιας μπαντας με τα χειροτερα λογια?αν καποιον τον επηρεαζει καλα κανει κ τον επηρεαζει..εαν παλι οχι..ποιος νοιαζεται?αυτος που γουσταρει deep purple θα ακουσει deep purple...χρειαζεστε επιβεβαιωση της τελειοτητας της καθε μπαντας?ελεοςς...

    κ τι θα γινει δηλαδη?θα τον φιμωσουμε αυτον που λεει κακα λογακια για την μπαντα που γουσταρουμε?κ ποιος ειναι αυτος που θα μου πει οτι οι deep purlpe ειναι χρησιμοι η αχρηστοι..ο καθενας μονος του ακουει μουσικη κ αξιολογει..οι μπαντες δεν ειναι ομαδες που σηκωνουν πρωταθληματα για να εχουμε καποιον σιγουρο νικητη...



    Ακριβώς έτσι! Δεν έχω παρά να συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου! Εκεί είναι η ουσία του όλου θέματος κι όχι για το αν είναι χρήσιμοι ή άχρηστοι οι Deep Purple.

    ...κατά τ' άλλα... deep για deep εδώ μέσα...



    Oταν 2 ανθρωποι συμφωνουν απολυτα ο ενας δε σκεφεται..το ηξερες αυτο αγαπητε?


    fireroc
    07.02.2009, 15:23

    για να μην γινουν παρξηγησεις το ποστ μου ανφεροταν στον συγγραφεα του ας τα λεμε αρθρου ! δεν ανφερομαι σε κανεναν συμφορουμιτη!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 07-02-2009 15:24 ]


    freddieKrueger
    07.02.2009, 15:33

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 07-02-2009 στις 14:57 έγραψε...

    αχ..αντι να κατσω να μιλησω σοβαρα με τους φιλτατους sitzune και noiz..θα κατσω να απαντησω σε ενα deep purple φρουρο...λοιπον..

    παλικαρε freddie...θες να κατσει ο δημοσιογραφος κ να σε ρωτησει πως θα πρεπει να κρινει αυτος μια μπαντα?

    ποσο χρονων εισαι?ακομα δεν εχεις μαθει απο την ζωη πως ο καθε ενας βλεπει απο την δικη του σκοπια τα θετικα κ αρνητικα στα παντα..ακομα κ στην μουσικη..τα δικα σου θετικα μπορει να ειναι για μενα αρνητικα..

    μετα γραφεις πως αν ελεγε "κατα την αποψη μου...."....εσυ ποιανου λες την αποψη να εκφραζει?του μπαμπη?η του τακη?δικο του αρθρο ειναι την δικη του αποψη εκφραζει..θες να γραφει σε καθε τι που λεει "παιδια δικια μου αποψη ειναι..μην αγχωνεστε"?

    μετα λες ποιοι ειμαστε εμεις για να κρινουμε τους ουαου..deep purple την μπαντα τετοιου βεληνεκους..κ απαντω...μπααααα?ποιος τους εκανε θεους?ποιος τους εδωσε το στεμμα "μην τους ακουμπατε"?κ δε καταλαβα..κ καλη μπαντα να ηταν η ειναι...δε θα πω την γνωμη μου?κ ποτε θα λεω την γνωμη μου?οταν μια μπαντα ειναι ασημη?

    κ τελος αφησα το καλυτερο...την δικια μου μουσικη ανικανοτητα να δω τα μουσικα γιοφυρια των θεων...εσυ ειπες πως δεν ειμαι σε θεση να τα αξιολογησω.κ γω σου λεω οτι κ συ δεν εισαι σε θεση να ακολουθησεις την σκεψη μου..γιατι αν μπορουσες.. θα καταλαβαινες πως αυτο που εννοω ειναι οτι μουσικη χρησιμοτητα δεν υπαρχει..ανοιξε λεξικο..κ δες τον ορο χρησιμος....μουσικη κ χρησιμοτητα..πρωτη φορα το ακουω..ακουω deep purple κ τι?μου ανοιγει ο δρομος της σκεψης?παιζω καλυτερα κιθαρα???ποια ειναι η χρησιμη μουσικη?κ αν υπαρχει πως το μετραμε για να ξερω..

    κ για αυτο ειπα κ στον noiz οτι το σχολιο του δημοσιογραφου ηταν ακυρο με την εννοια οτι κ να πεις καποιο μουσικο αχρηστο με ποια επιχειρηματα θα το στηριξεις?χρησιμος-αχρηστος στην μουσικη..δεεεεν υπαρχει..



    Παρολο που το στυλακι σου ειναι ακρως ειρωνικο(ποσο χρονο εισαι?ανοιξε κανα λεξικο,κτλ)κι εσυ ενας κρετινος, θα σου απαντησω 1)Εγω χρησιμοποιησα τον ορο 'χρησιμος' και 'αχρηστος' η ο δημοσιογραφισκος του αρθρου?Μην μενουμε σε τοσο λεπτα θεματα οπως αυτο...χρησιμος θα μπορουσε να ειναι παρολα αυτα καποιος που προσφερει κατι στη μουσικη...και οι DEEP PURPLE σιγουρα εχουν προσφερει...κι εμεις ολοι ειμαστε πολυ μικροι για να το αμφισβητησουμε αυτο...

    2)Εσυ καταλαβες δλδ οτι ειμαι ενας 'φρουρος' των DEEP PURPLE ε?χαχαχαχα Δεν θα μπορουσα να ειμαι απλα καποιος που σεβομαι ενα μεγαλο συγκροτημα ασχετα με το αν ειναι η οχι της προσωπικης μου προτιμησης?...Τεσπα απο αυτα που γραφεις γενικοτερα μου φαινεσαι 'περιορισμενης' ευθυνης...

    3)Ο τροπος εκφρασης ειναι πολυ σημαντικος...διοτι αν πω η χ μπαντα ειναι 'αχρηστη' ειναι σα να μην αφηνω περιθωρια αμφισβητησης στους αλλους...πχ ειναι σαν να λεω η γη ΕΙΝΑΙ στρογγυλη...ενω αν γραψω 'κατα τη γνωμη μου,την προσωπικη μου εκτιμηση' κτλ εκφρζω μια αποψη με λιγοτερο ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΡΟΠΟ...

    4)Ξαναλεω πως τη γνωμη μας μπορουμε να τη λεμε για καθε μπαντα ασημη η διασημη,αρκει να το κανουμε με σεβασμο...το οτι δεν μας αρεσει η χ μπαντα δε σημαινει οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε χαρακτηρισμους ισοπεδωτικους και κυριως ατεκμηριωτους...

    5)Χρησιμη ειναι η μουσικη που εχει να προσφερει κατι στον ακροατη της...καποιο συναισθημα,μιας μορφης συγκινηση...χρησιμη ακομη ειναι η μουσικη που μπορει να εμπνευσει αλλους μουσικους...χρησιμη ειναι η μουσικη που μπορει να μεταφερει ενα μυνημα...μια ιδεα...ο,τι μπορεις να φανταστεις....χρησιμη ειναι η μουσικη...χρησιμη ειναι η μουσικη....χιλια πραγματα μπορεις να γραψεις εδω...

    6)Εχεις δικιο τη σκεψη σου δεν μπορω να την πιασω...δεν μπορω να σκυψω τοσο χαμηλα...

     

     

     

     


    sitzoune81
    07.02.2009, 15:39

    Freddie... εξυπνάδες εντυπωσιασμού, ανυπόστατο επιχείρημα.

    Διάβασα προσεκτικά τις 119 λέξεις -ΚΑΙ ΜΟΝΟ- του ποστ του JohnFrusciante, τις έκρινα ως σύμφωνες με αυτά που σκεφτόμουν να γράψω, εξέφρασα την ταύτιση των απόψεων μας κι αυτό είναι όλο. Θα μπορούσα κάλλιστα να διαφωνήσω αν διαπίστωνα ότι ο τρόπος σκέψης μου στα λεγόμενα του John δεν συμβάδιζε. Αν διαφωνούσα αυτό σημαίνει οτι σκέφτομαι κι όλας, έτσι?! χαχαχα...

    τι άλλες κοτσάνες θ' ακούσουμε εδώ μέσα.... με συγχωρείς για το χαρακτηρισμό της φράσης που είπες, αλλά έτσι είναι.

    τελοσπάντων, το θέμα είναι ένας μουσικοσχολιαστής είπε τους ντιπ purple άχρηστους, όχι εγώ.


    freddieKrueger
    07.02.2009, 15:55

    Αγαπητε μου δεν ειχα τη διαθεση να πω 'εξυπναδα εντυπωσιασμου'...σου απαντησα αυθορμητα,ενω η προσοχη μου ειχε εστιαστει στην υπογραφη σου...Wink

    Και γιατι παρακαλω δεν διαβασες και τα ποστ τον υπολοιπων παιδιων να χεις μια πιο σφαιρικη αποψη?Παρα ΜΟΝΟ του john κατι?Μηπως επειδη δε σε ενδιαφερει το θεμα?Σεβαστο ....αν ειναι ετσι...και τοτε γιατι μπηκες στον κοπο να ποσταρεις συμφωνοντας ΚΑΙ με τις 119 λεξεις(τις...μετρησες ρε μπαγασα?{#emotions_dlg.blink})του john?Αφου θα εγραφες καρμπον τα ιδια γιατι σπαταλησες ενεργεια στο πληκτρολογιο για να πεις 'συμφωνω'?

     

     


    fireroc
    07.02.2009, 16:07

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 07-02-2009 στις 14:57 έγραψε...

     

    κ τελος αφησα το καλυτερο...την δικια μου μουσικη ανικανοτητα να δω τα μουσικα γιοφυρια των θεων...εσυ ειπες πως δεν ειμαι σε θεση να τα αξιολογησω.κ γω σου λεω οτι κ συ δεν εισαι σε θεση να ακολουθησεις την σκεψη μου..γιατι αν μπορουσες.. θα καταλαβαινες πως αυτο που εννοω ειναι οτι μουσικη χρησιμοτητα δεν υπαρχει..ανοιξε λεξικο..κ δες τον ορο χρησιμος....μουσικη κ χρησιμοτητα..πρωτη φορα το ακουω..ακουω deep purple κ τι?μου ανοιγει ο δρομος της σκεψης?παιζω καλυτερα κιθαρα???ποια ειναι η χρησιμη μουσικη?κ αν υπαρχει πως το μετραμε για να ξερω..


    φιλε  γιατι νομιζω οτι μιλας για εμενα σε πληροφορω οπως και πιο πατω οτι εγω δεν σε εθιξα καθολου! εσυ αντιθετα χωρις να ξερεις ουτε εμενα ουτε τα ατομα που ανφερεις στο ποστ σου τα προσβαλεις με το γνωστο ειρωνικο υφακι του ελληνα ξερολα ! εσυ εισαι που πρεπει να ανοιξει λεξικο γιατι  οταν λεμε οτι ενα συγκροτημα δεν ειναι αχρηστο  δεν αναφερομαστε στην............... χρησιμοτητα του αλλα  στην ποιοτητα της μουσικης του συγκροτηματος ! 2)ακουγοντας κλασικη ροκ  δεν γινεσε αναγκαια  καλυτερος κιθαριστας αλλα μαθαινεις να εκτιμας πολλους καλλους καιθαριστες( jim hendrix  ritchie blackmore  eric clapton gary moore carlo santana  tony iommi jim page  angus young  ) !  με αυτη την εννοια ακουγοντας  καλους κιθαριστες θα μπορεις να κρινεις καλυτερα καποιο συγκροτημα με αυτο το νοημα  ο ritchie   blackmore αποκτα καποιοα χρησιτικη αξια(αν και η καλη μουσικη δεν ειναι εμπορευμα)

    3) πες την αποψη σου αλλα μην προσβαλλεις !κανενας δεν ειναι διατεθιμενος να μπλεχτει σε εναν online καυγα του ιντερνετ


    sitzoune81
    07.02.2009, 16:40

    (off topic για τελευταία φορά, συγνώμη που σας "τα πρίζω")

    Freddie Freddie....! Όταν είπα ότι διάβασα τις λέξεις του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ποστ του John και συμφώνησα, δεν εννοώ πως δεν διάβασα όλο το thread... είναι δυνατόν να νομίζεις κάτι τέτοιο?

    Το forum είναι χώρος για να διατυπώνονται ξεχωριστές μεταξύ τους απόψεις, διαφωνίες ή και συμφωνίες. Άρα μην κάνεις ανόητες ερωτήσεις του στύλ "γιατι σπαταλησες ενεργεια στο πληκτρολογιο για να πεις 'συμφωνω'?". Η απάντησή μου είναι "επειδή μπορώ!"

    ...α, και ναι! Τις μέτρησα τις λέξεις! Smile

    Υ.Γ. το "ΚΑΙ ΜΟΝΟ" που έγραψα σημαίνει πως δεν έλαβα υπόψιν μου άλλες παραμέτρους (π.χ. αν είμαστε ή όχι φίλοι, αν ακούμε την ίδια μουσική, αν τον συμπαθώ ή όχι, κτλ), επικέντρωσα τη συμφωνία μου ΜΟΝΟ στα λόγια του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ποστ του φίλου.


    -----------------
    Κριτική σκέψη και αμφισβήτηση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 07-02-2009 16:44 ]


    johnfrusciante
    07.02.2009, 17:18

    fireroc δεν μιλουσα σε σενα κ σαφεστατα δεν εθιξα εσενα αλλα ουτε το αλλο παλικαρακι..στην αρχη γραφω οτι απαντω στον φρουρο-ζορο freddie..κ λεω οτι δεν τον εθιξα γιατι ο ιδιος ξεκινησε μια επιθεση στην μουσικη μου ανικανοτητα κ γω απαντησα με τα δικα του ακριβως λεγομενα ασχετα αν ειχα πολυ περισσοτερα να πω..απλα δεν ηθελα να τον κανω να αισθανθει ασχημα επειδη δε ξερει να συμπεριφερεται..

     

    για τον freddie πραγματικα..δεν ξερω τι να πω..σε εχω ταπωσει σε ολα που ειπες στην αρχη κ στο τελευταιο σχολιο σου..αυτο με τα 1,2,3..πραγματικα δε μας λες τπτ..το μονο που λες ειναι οτι ειμαι περιορισμενης ευθυνης..οτι ειμαι κρετινος..σε ευχαριστω πολυ..να σαι καλα..εγω αντιθετα δεν ξερω αν εισαι βλακας η εξυπνος..αν εισαι απλα χαζος η με προβλημα.απλα δεν μπορω να ξερω..κ επειδη εγω ειμαι σοβαρος ανθρωπος κ αυτο που λεω θελω κ να το επιβεβαιωνω..δεν μπορω να μιλησω για το προσωπο σου....απορω ομως..τι σε κανε να σταματησεις στο νουμερο 6 επιχειρημα?κουραστηκες απο τα πρωτα 6 κ ειπες να μην βρεις αλλα?η απλα αυτα αρκουσαν?χαχα..οταν βρεις κανα επιχειρημα που να αξιζει το κοπο να μ κανει να απαντησω γραψτο κ θα κανω την καρδια μου πετρα κ θα σ απαντησω..

    α κ κατι τελευταιο..τελικα το λεξικο το ανοιξες κ βρηκες αυτα που λες για την "μουσικη χρησιμοτητα" η απο το μυαλο σου τα βγαλες?να μ πεις..κ τα αλλα επιχειρηματα..απο το μυαλο σ δε τα βγαλες..?{#emotions_dlg.beer}


    freddieKrueger
    07.02.2009, 17:23

    Οκ αγαπητε sitzoune παρερμηνευσα το ΚΑΙ ΜΟΝΟ που εγραψες στο προηγουμενο ποστ σου...λαθος μου εδω...

    ...δε χρειαζεται να τεκμηριωνεις τα αυτονοητα,δηλ πως ειδες μια αποψη και συμφωνησες 100%...ειναι σα να λες 'ειδα φως και μπηκα'...και το αλλο το 'επειδη μπορω'...εχει πια γινει καραμελα...δηλ εσυ οτι κανεις το κανεις επειδη 'απλα μπορεις?'...

    Οταν μια ερωτηση τελος εχει αυτονοητη απαντηση(πχ'γιατι συμφωνησες αφου ειχες καρμπον την ιδια αποψη με τον Τζων?')ειναι ειτε ανοητη,ειτε ρητορικη...οποτε σε παρακαλω διχως ιχνος ειρωνιας να φειδεσαι χαρακτηρισμων αν θες να εχουμε ενα πολιτισμενο διαλογο...αναγνωριζω πως κι εγω εχω ενα υφος ειρωνιας στα ποστ μου και λυπαμαι που ερχομαι σε αντιπαραθεση με ανθρωπους που δεν γνωριζω απο κοντα και προσωπικα...

     

     

     

     


    freddieKrueger
    07.02.2009, 17:44

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 07-02-2009 στις 17:18 έγραψε...

     απαντω στον φρουρο-ζορο freddie..κ λεω οτι δεν τον εθιξα γιατι ο ιδιος ξεκινησε μια επιθεση στην μουσικη μου ανικανοτητα κ γω απαντησα με τα δικα του ακριβως λεγομενα ασχετα αν ειχα πολυ περισσοτερα να πω..



    Με συγχωρεις για την αρχικη  ειρωνια μου ισως ηταν λαθος...δεν ηθελα να πω πως εισαι .μουσικα 'ανικανος'...ηθελα απλα να πω πως δεν αναγνωριζεις καποια θετικα σημεια η τη 'χρησιμοτητα'της μουσικης ενος μεγαλου ροκ συγκροτηματος...τελικα προξενησα αντιπαραθεση και οχι υγιη διαλογο...

    Παντως απο προσβολες προς το προσωπο μου βλεπω δεν φειδεσαι καθολου...

    ...το τελευταιο σου ποστ ειναι απλα ενα συννοθυλευμα γεματο μαλακιες και ειρωνια...

    Να σαι καλα

    συνεχισε να με διασκεδαζεις....

    μαγκακι του πληκτρολογιου....

     

     


    revelation
    07.02.2009, 17:51

    sygnomi re paidia αλλα δεν έχει νόημα ο καυγάς σας. ο ένας προσπαθεί να την πει στον άλλο (επιτυχώς ή ανεπιτυχώς) και δεν υπάρχει κάποιο συμπέρασμα που προσπαθείτε να βγάλετε. εδώ ούτε καν προσέχετε τι λέει ο άλλος. 


    fireroc
    07.02.2009, 18:20

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 07-02-2009 στις 17:18 έγραψε...

    fireroc δεν μιλουσα σε σενα κ σαφεστατα δεν εθιξα εσενα αλλα ουτε το αλλο παλικαρακι..στην αρχη γραφω οτι απαντω στον φρουρο-ζορο freddie..κ λεω οτι δεν τον εθιξα γιατι ο ιδιος ξεκινησε μια επιθεση στην μουσικη μου ανικανοτητα κ γω απαντησα με τα δικα του ακριβως λεγομενα ασχετα αν ειχα πολυ περισσοτερα να πω..απλα δεν ηθελα να τον κανω να αισθανθει ασχημα επειδη δε ξερει να συμπεριφερεται..

     

    για τον freddie πραγματικα..δεν ξερω τι να πω..σε εχω ταπωσει σε ολα που ειπες στην αρχη κ στο τελευταιο σχολιο σου..αυτο με τα 1,2,3..πραγματικα δε μας λες τπτ..το μονο που λες ειναι οτι ειμαι περιορισμενης ευθυνης..οτι ειμαι κρετινος..σε ευχαριστω πολυ..να σαι καλα..εγω αντιθετα δεν ξερω αν εισαι βλακας η εξυπνος..αν εισαι απλα χαζος η με προβλημα.απλα δεν μπορω να ξερω..κ επειδη εγω ειμαι σοβαρος ανθρωπος κ αυτο που λεω θελω κ να το επιβεβαιωνω..δεν μπορω να μιλησω για το προσωπο σου....απορω ομως..τι σε κανε να σταματησεις στο νουμερο 6 επιχειρημα?κουραστηκες απο τα πρωτα 6 κ ειπες να μην βρεις αλλα?η απλα αυτα αρκουσαν?χαχα..οταν βρεις κανα επιχειρημα που να αξιζει το κοπο να μ κανει να απαντησω γραψτο κ θα κανω την καρδια μου πετρα κ θα σ απαντησω..

    α κ κατι τελευταιο..τελικα το λεξικο το ανοιξες κ βρηκες αυτα που λες για την "μουσικη χρησιμοτητα" η απο το μυαλο σου τα βγαλες?να μ πεις..κ τα αλλα επιχειρηματα..απο το μυαλο σ δε τα βγαλες..?{#emotions_dlg.beer}



    ζητω συγγνωμη για την παρεξηγηση! 


    JohnieAnto
    08.02.2009, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος heliasv στις 06-02-2009 στις 18:13 έγραψε...

    Δηλαδή φίλε JohnieAnto συγκρίνεις αυτό που είναι η Κάλλας για το κλασικό τραγούδι με αυτό που είναι οι deep purple για τη rock μουσική?



    απ' ολα όσα είπα εσύ αυτό κατάλαβες?????? αστο δεν το χεις !
    JohnieAnto
    08.02.2009, 00:31

    Επειδή εγώ ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση, πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ οτι θα έπερνε τέτοια έκταση και θα διάβαζα όλα αυτά τα " φανταστικά " πράγματα !!!

     

    Οταν εκφέρει κανείς γνώμη που αφορά το γούστο και τις πεποιθήσεις του, αναφέρεται στο τι του αρέσει και τι όχι,  και μένει εκεί. Οταν όμως κρίνει κάποιον και λέει αν είναι καλός ή κακός τότε ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΒΆΛΕΤΑΙ να το αιτιολογήσει ! παρουσιάζοντας όλα τα στοιχεία εκείνα που καθορίζουν, αξιολογόντας τον κρινόμενο, αν είναι καλός ή κακός σε αυτό που κάνει !

    Σε κάθε άλλη περίπτωση η κριτηκή κρίνεται αστεία, ανούσια, χαζή και άσχετη

    Πολλοί απο εσας εδω είπατε " μα καλά δεν μπορεί κάποιος ελεύθερα να εκφράσει τη γνώμη του ? " και μάλιστα το είπατε και το πιστεύατε..... ! και σας απαντώ οτι η συγκεκριμένη τοποθέτηση το "δημοσιογράφου " δεν είναι άποψη ή γνώμη ! είναι κριτηκή !!!!!! μπορείτε να το αντιληφθείτε αυτό??? γνώμη και άποψη θα ήταν αν έλεγε .... αυτοί οι Deep Purple δςν μου αρέσουν καθόλου !!! θα σας πρότεινα να μην πάτε π.χ. στη συναυλία τους !! αυτό είναι γνώμη !!!!!!

     

    ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ !!!!!!!!!!!!

    Υ.Γ. και μή μαλώνετε μεταξύ σας δεν αξίζει τον κόπο....


    StavmanR
    08.02.2009, 01:20

    Εκείνος που έγραψε το άρθρο δεν φαντάστηκε μάλλον ότι το άρθρο του περί "αχρηστίας" θα γίνει τόσο "χρήσιμο", μιας και έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον τις τελευταίες ημέρες.

     

    Συμφωνώ με τον freediekrueger, ως προς μία διατύπωση: είναι άστοχη η χρήση του "άχρηστος" μιας και η ο χώρος της τέχνης δεν ανταποκρίνεται στη χρηστικότητα ή μή των δημιουργών και δημιουργημάτων. Από εκεί και πέρα, καθένας έχει τις απόψεις και τα γούστα του, και δεν υπάρχει λόγος να φανατιζόμαστε στο αντίκρυσμα μιας πρότασης/προσωπικής έκφρασης ενός ανθρώπου. Αλλά αν δεν υπήρχαν ψάρια στις θάλασσες θα είχαμε ανακαλύψει το δόλωμα;{#emotions_dlg.whistling}

     

    Αν δεν είναι άχρηστοι, είναι χρηστοί, δηλαδή χρησιμοποιούνται. Διαλέγουμε και παίρνουμε.Wink

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 08-02-2009 01:22 ]


    VOICETEACHER
    08.02.2009, 10:20

    Σαν μαλλον μεγαλυτερη εδω μεσα,και εχωνταs ζησει,ολα αυτα τα μεγαλα συγκροτηματα,-θρυλουs στην παγκοσμια μουσικη,θεωρω,οτι ολοι σαs,εισται πολυ λιγοι,και μικροι,για να κρινεται,και να βγαλετε τα κομπλεξ σαs.Tελοs.{#emotions_dlg.rockon}


    Spotlight_Dancer
    08.02.2009, 10:52

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 08-02-2009 στις 10:20 έγραψε...

    Σαν μαλλον μεγαλυτερη εδω μεσα,και εχωνταs ζησει,ολα αυτα τα μεγαλα συγκροτηματα,-θρυλουs στην παγκοσμια μουσικη,θεωρω,οτι ολοι σαs,εισται πολυ λιγοι,και μικροι,για να κρινεται,και να βγαλετε τα κομπλεξ σαs.Tελοs.{#emotions_dlg.rockon}



    Δηλαδη για να εχει κανεις δικαιωμα να εκφρασει αποψη για τους Deep Purple πρεπει να ειναι οπωσδηποτε 53?


    jorge
    08.02.2009, 11:53

    Παρακαλώ, να κρίνουμε είτε το άρθρο, είτε τις απόψεις του συνομιλητή μας, είτε τους Deep Purple.

    Σχόλια που προσβάλλουν τους συνομιλητές μας δεν γίνονται δεκτά. Προσέχετε.


    revelation
    08.02.2009, 12:05

    "Παρακαλώ, να κρίνουμε είτε το άρθρο, είτε τις απόψεις του συνομιλητή μας, είτε τους Deep Purple.

    Σχόλια που προσβάλλουν τους συνομιλητές μας δεν γίνονται δεκτά. Προσέχετε."

    Άντε πια, τον χόρχε θα τον ακούσετε τουλάχιστον;


    djmetronomos
    08.02.2009, 12:17

    Aaaah, sweet child in time, who do we think we are?  I read a book of taliesyn, I see shades of deep purple, I watch a fireball in the black night, I hear a strange kind of woman and I can smell... Deep Trouble