ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.861 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    Archangel23
    01.02.2010, 20:27
    Κατ' αρχάς συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους για τη συμμετοχή τους. Μου αρεσαν αρκετά, αλλά ξεχώρισα λίγο περισσότερο τη Μελωδία του χειμώνα, Του λαθρομετανάστη και To Περπάτημα της Ψυχής.
    music4everyone
    02.02.2010, 01:39

    ενα μ'αρεσε πολυ!το ''μ'εφερε η αγαπη''!απιστευτη φωνη!


    Patzourikos
    02.02.2010, 02:46

    Αν και λιγο αργα θελω να αναφερω σχετικα με τα τραγουδια που ξεχωρησα στο 3ο γκρουπ....

    Remember Remember........Το καλυτερο ορχηστρικο μεχρι τωρα!!!

    Και σε ζητω.........Ειναι το τραγουδι που μου αρεσε περισσοτερο και που του εδωσα 5 αστερια!Στο 2ο γκρουπ μου αρεσε πολυ το ''Δεν μου εμεινε λεπτο'' αλλα δεν πιστευα πως ηταν για τελικο εν αντιθεσει με το ''Και σε ζητω'' που (γνωμη μου παντα), το ειχα για 4αδα!!!

    Θα επανελθω με το 4ο γκρουπ......


    AggelosZarkas
    02.02.2010, 10:05

    Καλημέρα σε όλους!!! Καταρχήν θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους δημιουργούς αυτού του διαγωνισμού.. Διότι είναι πολύ σημαντικό να αναδεικνύονται συνεχώς νέα ταλέντα και νέες εμπνεύσεις!! Πολύ καλές συμμετοχές όλες… Αλλά αυτό που με συγκίνησε εμένα είναι το "Για σένα" .. Η κοπέλα έχει εκπληκτική φωνή.. Πολύ γλυκιά μελωδία .. Είχα καιρό να ανατριχιάσω με τραγούδι!! Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα σε όλους!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AggelosZarkas στις 02-02-2010 10:18 ]


    nikipenniou
    02.02.2010, 13:33

    Sorry gia ta greeklish alla den exw ellinika ston hpologisth mou !(an enoxlei kante delete to post m ..

    Loipon ksexwrisa polu omorfa komatia genika se ola ta group !

    ena pou mou arese polu kai  Pou einai arketa kaloftiagmeno einai to "mia eukairia" lito kai omorfo

    ena allo pou pistevw oti aksizei thn prosoxi mas einai "To fronimo paidi" pou 8eorw oti einai polu omorfo komati alla 8a eprepe ligo na tragoudisei to palikari me poio polu sines8ima !

     

     

    To 3o to afisa gia to telos giati mou ekane tromeri ais8isi !Europaikos aeras kai polu kalopaigmena kai texnika organa ! 5***  pane sto          "Hsoun Kapote"     !

     

     

     

    kati pou me enoxlise htan merika tragoudia pou htan akros epagkelmatika me panakrives mikseis kai

    mastering  enw 8a eprepe na einai ka8ara erasitexnika ta tragoudia !!

     

    (auth einai h gnwmi mou kai den perimenw kanenan na epireastei apo authn)

     

    KALI EPITIXIA SE OLA TA PAIDIA !!


    giorgosziotas
    03.02.2010, 07:54

    Παράθεση:

    Το μέλος nikipenniou στις 02-02-2010 στις 13:33 έγραψε...

    To 3o to afisa gia to telos giati mou ekane tromeri ais8isi !Europaikos aeras kai polu kalopaigmena kai texnika organa ! 5***  pane sto          "Hsoun Kapote"     !

     

    kati pou me enoxlise htan merika tragoudia pou htan akros epagkelmatika me panakrives mikseis kai

    mastering  enw 8a eprepe na einai ka8ara erasitexnika ta tragoudia !!

     

    (auth einai h gnwmi mou kai den perimenw kanenan na epireastei apo authn)

     

    Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είναι όλα ερασιτεχνικά και κατά τα άλλα αυτό που σου άρεσε περισσότερο ήταν το "Ήσουν κάποτε";;; Μήπως πρόσεξες πόσο ΜΗ ερασιτεχνικό είναι; Λέω εγώ τώρα...


    ixoupikou
    03.02.2010, 10:58

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 03-02-2010 στις 07:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nikipenniou στις 02-02-2010 στις 13:33 έγραψε...

    To 3o to afisa gia to telos giati mou ekane tromeri ais8isi !Europaikos aeras kai polu kalopaigmena kai texnika organa ! 5***  pane sto          "Hsoun Kapote"     !

     

    kati pou me enoxlise htan merika tragoudia pou htan akros epagkelmatika me panakrives mikseis kai

    mastering  enw 8a eprepe na einai ka8ara erasitexnika ta tragoudia !!

     

    (auth einai h gnwmi mou kai den perimenw kanenan na epireastei apo authn)

     

    Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είναι όλα ερασιτεχνικά και κατά τα άλλα αυτό που σου άρεσε περισσότερο ήταν το "Ήσουν κάποτε";;; Μήπως πρόσεξες πόσο ΜΗ ερασιτεχνικό είναι; Λέω εγώ τώρα...

     

     

     

     



    Exei dikio file m h kuria apo panw !:PPPPP

    mboreis na katevaseis ta tragoudia pou se endiaferoun apo ton diagonismo an exeis ton download manager !

    kanto se parakalw kai valta na paiksoun se studiaka monitors !

    kai 8a deis auta pou psifizei o kosmos poiotika poso megali diafora exoun (poiotika panta)apo ta tragoudia pou einai sto telos katw katw!

     

     

    love ixouspikous :P

     


    giorgosziotas
    03.02.2010, 17:15

    Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε παρακαλώ πάρα πολύ


    ixoupikou
    03.02.2010, 20:23

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 03-02-2010 στις 17:15 έγραψε...

    Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε παρακαλώ πάρα πολύ

     

    Eida file mou ti egrapses ! otan lew erasitexnika ennow "MH' Mixarismena se studio !

    "MH" Masterarismena sto studio tou 8eofanous(:P)

    kai oxi vgalmena apo cd pou einai HDH se kukloforia !

    Den 8elw oute na diafonisw mazi sou ! oute na malwsw !eimai enas polu kalos an8rwpos !

    otan teleiwsei o diagonismos polu euxaristws na sou eksigisw ti ennow !

    me liga logia !

    AGAPAME THN PROSPA8EIA POU KANEI O kA8E KALITEXNHS!!! :)

    an 8eleis steile mou minima na milisoume peri mousikis sto msn giati exw dei polla kai 8a xarw

    POLU na antalaksoume gnwmes peri tou 8ematos !(kamia sxesi me thn psifoforia pou trexei )

     

    Ps.  suggnwmh kai apo mena gia ta greeklish alla ta windows mou einai captain hook style

    LOVE IXOSPIKOS!

     





    επισυναπτόμενα: celebrities_701.gif 
    kamelia8
    04.02.2010, 12:40

    Φτάσαμε λοιπόν και στο 4ο γκρουπ!

    Κατά την άποψή μου, έχει τα λιγότερα ωραία τραγούδια ως τώρα... Ομολογώ ότι θα ήθελα να δώσω αρνητική βαθμολογία σε κάποια απ' αυτά!

    Φως μου

    Μια ευκαιρία

    Μ' έφερε η αγάπη

    Μόνο τα τρία αυτά κομμάτια ξεχώρισαν για μένα.

     


    PITHANOS
    05.02.2010, 18:05

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 03-02-2010 στις 17:15 έγραψε...

    Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε παρακαλώ πάρα πολύ



     

    απλά πράγματα..

    το  μέλος nikipenniou είπε 1)τη γνώμη του για την αντιπαράθεση των εχόντων επαγγελμ. ποιότητα ήχου τραγουδιών  απέναντι στα μή στο μουσικό διαγωνισμό και

    2)  πως έπραξε (ψήφισε)

    κατόπιν το μέλος giorgosziotas

    Σαφώς και ευδιακρίτως δε σχολιάζει ΑΝ τα άνωθεν δυο σκέλη (του πρώτου μέλους) είναι σωστά ή λάθος (μεμονωμένα) αλλά ότι  ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ  δε συμφωνούν

    ΟΠΟΤΕ εύστοχο σχόλιο (αν θεωρήσει κάποιος ότι αξίζει τη κουβέντα) προς τον 2ο  είναι μόνο η αναφορά και γνώμη ως προς στην επισήμανση του αυτή -της αντίφασης


    jorge
    05.02.2010, 23:45

    Από το 4ο group έχω ξεχωρίσει τα: Όλα Κανονισμένα, Φως μου, Της ζωής σου θεατής και Παγωμένα Δάκρυα. Αρκετά ακόμα (5-6) είναι αρκετά καλά.


    woodykost
    06.02.2010, 17:54

    ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ apla to kommati de paizete!!me entasi k dinamiki ena akoma pou 3exorisa inai to protype.


    giorgosziotas
    07.02.2010, 06:22

    Παράθεση:

    Το μέλος PITHANOS στις 05-02-2010 στις 18:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 03-02-2010 στις 17:15 έγραψε...

    Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε παρακαλώ πάρα πολύ



     

    απλά πράγματα..

    το  μέλος nikipenniou είπε 1)τη γνώμη του για την αντιπαράθεση των εχόντων επαγγελμ. ποιότητα ήχου τραγουδιών  απέναντι στα μή στο μουσικό διαγωνισμό και

    2)  πως έπραξε (ψήφισε)

    κατόπιν το μέλος giorgosziotas

    Σαφώς και ευδιακρίτως δε σχολιάζει ΑΝ τα άνωθεν δυο σκέλη (του πρώτου μέλους) είναι σωστά ή λάθος (μεμονωμένα) αλλά ότι  ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ  δε συμφωνούν

    ΟΠΟΤΕ εύστοχο σχόλιο (αν θεωρήσει κάποιος ότι αξίζει τη κουβέντα) προς τον 2ο  είναι μόνο η αναφορά και γνώμη ως προς στην επισήμανση του αυτή -της αντίφασης



    Ευχαριστώ. Δεν είχα τη δύναμη ;)


    rockadelia
    08.02.2010, 10:00

    Καλημέρα σε όλους! Επισημαίνω αρχικά ότι παίρνω μέρος στο διαγωνισμό και πριν γίνουν οριστικά κάποια αποτελέσματα θα ήθελα να ανοίξω μια άλλη συζήτηση πάνω στα κομμάτια και στο διαγωνισμό.

    Εδώ και καιρό πιστεύω μπαίνουμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε ένα πολυτελές αμάξι με μία γρήγορη μηχανή και ένα ποδήλατο. Όλα είναι καλά και όμορφα, αλλά το καθένα από αυτά ταιριάζει σε  μας ανάλογα με τις ανάγκες που έχουμε ή ανάλογα με τα γούστα μας γενικότερα. Δεν μπορούμε επομένως να τα συγκρίνουμε και να ξεχωρίσουμε κάποιο από αυτά με αντικειμενικά κριτήρια. Το αμάξι είναι καλό για ταξίδια έξω από την πόλη, η μηχανή υπερτερεί για αποστάσεις μέσα στην πόλη, ενώ το ποδήλατο είναι εκτός από μέσο μεταφοράς και τρόπος ζωής.

    Αντίθετα, αν είμαστε τύποι που τους αρέσουν οι μηχανές, μπορούμε ανάμεσα σε 40 μηχανές να διαλέξουμε τις 8 καλύτερες.

    Προσωπικά για εμένα, κάποια τραγούδια που ξεχωρίζουν από όλα τα group που ψηφίστηκαν μέχρι τώρα, βρίσκονται εκτός της οκτάδας. Για παράδειγμα, σε αυτό το group(4ο) δε θα μπορούσα να μην ξεχωρίσω το κομμάτι "Ηχώ", το οποίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 24η θέση και ελπίζω να ανατρέψει την κατάσταση και να περάσει αυτό το στάδιο. Θεωρώ ότι ένας μουσικός διαγωνισμός πρέπει να ενθαρρύνει τους μουσικούς να ψάξουν νέες φόρμες και ήχους, όχι να αναπαράγουν ήδη πετυχημένες συνταγές.

    Όπως και νά 'χει, μια αρχική κατηγοριοποίηση των κομματιών ανάλογα με το είδος είμαι σίγουρος ότι θα εξασφάλιζε πιο δίκαιες συνθήκες σύγκρισης. Θα μπορούσε βέβαια και από την αρχή ο διαγωνισμός να ήταν πάνω σε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής.

    Αυτή είναι η γνώμη μου και πιστεύω ότι έπρεπε εφόσον αποφάσισα να συμμετέχω στο διαγωνισμό να την πω από πολύ πιο πριν. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν παρακολούθησα καθόλου τον προηγούμενο διαγωνισμό και ήμουν εντελώς ανυποψίαστος. Συνεπώς, περίμενα να το βιώσω πρώτα και μετά να καταθέσω την άποψή μου.

    Κλείνοντας, θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους διαχειριστές που μέσα από αυτό το διαγωνισμό μου έδωσαν την ευκαιρία κάποιοι άνθρωποι παραπάνω να ακούσουν και να κρίνουν τη μουσική μου. Καταλαβαίνω ότι είναι μια δύσκολη και καλή προσπάθεια αυτή που γίνεται με όλη τη διαδικασία και όλα τα παραπάνω σχόλιά μου είναι καλοπροαίρετα.


    PITHANOS
    08.02.2010, 11:47

    Παράθεση:

    Εδώ και καιρό πιστεύω μπαίνουμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε ένα πολυτελές αμάξι με μία γρήγορη μηχανή και ένα ποδήλατο. Όλα είναι καλά και όμορφα, αλλά το καθένα από αυτά ταιριάζει σε  μας ανάλογα με τις ανάγκες που έχουμε ή ανάλογα με τα γούστα μας γενικότερα. Δεν μπορούμε επομένως να τα συγκρίνουμε και να ξεχωρίσουμε κάποιο από αυτά με αντικειμενικά κριτήρια. Το αμάξι είναι καλό για ταξίδια έξω από την πόλη, η μηχανή υπερτερεί για αποστάσεις μέσα στην πόλη, ενώ το ποδήλατο είναι εκτός από μέσο μεταφοράς και τρόπος ζωής.

    Αντίθετα, αν είμαστε τύποι που τους αρέσουν οι μηχανές, μπορούμε ανάμεσα σε 40 μηχανές να διαλέξουμε τις 8 καλύτερες.

    Όπως και νά 'χει, μια αρχική κατηγοριοποίηση των κομματιών ανάλογα με το είδος είμαι σίγουρος ότι θα εξασφάλιζε πιο δίκαιες συνθήκες σύγκρισης. Θα μπορούσε βέβαια και από την αρχή ο διαγωνισμός να ήταν πάνω σε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής.

     


    Έχει και βαρκούλες, ιστιοφόρα, ανεμόπτερα κα.

    Καλές οι μεταφορές κι οι αλληγορίες αλλά μη χάσουμε τη μπάλα.

    Και ποιος  ο αρμόδιος-αντικειμενικός-διαχειριστής-γνώστης που αρχικά θα το κατέτασσε συγκεκριμενοποιούσε και κατηγοριοποιούσε εκεί που θα ..έπρεπε, μήπως ένας ακόμα διαγωνισμός ή ..εγώ;  Εγώ δε ξέρω ένα τραγούδι που έστειλα αν είναι ποδήλατο ή πατίνι (ή άτεχνο κλπ) . Ή άλλος νομίζει ότι είναι αεροπλάνο..και τί θα εξυπηρετούσε όλο αυτό το μπέρδεμα? να λένε  μετά - όχι άλλοι -όλοι πως δεν δόθηκαν ίσες ευκαιρίες στα κομμάτια να διαγωνισθούν μεταξύ τους?


    kwstasagas
    08.02.2010, 13:05

    Παιδιά, νομίζω ότι το πρόβλημα λύνεται με τον εξής όρο του διαγωνισμού [που είναι κατά τη γνώμη μου ό,τι καλύτερο θεσπίστηκε για τον παρόντα διαγωνισμό] : Να ψηφίζουμε ΟΣΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ από κάθε γκρουπ δίνοντάς τους ΟΣΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ !!! Έτσι, αν π.χ. κάποιος είναι ... λάτρης του ποδηλάτου, μπορεί να βάλει 5στερα σε όλα τα τραγούδια - ποδήλατα κάποιου ομίλου, αλλά, αν του αρέσει και κάποιο .... μοντέλο αυτοκινήτου - τραγουδιού στον ίδιο όμιλο, έχει το δικαίωμα να δώσει και σε αυτό 5 αστεράκια ....

    Προσωπικά, το μουσικό όργανο που παίζω είναι το μπουζούκι, που σημαίνει ότι ξέρω να παίζω παλιά ρεμπέτικα και λαϊκά. Από "έτερα ακούσματα" έχω εντρυφήσει στο παλιό ροκ των 60ς και 70ς. Πλην όμως, σε αυτόν τον διαγωνισμό έχω δώσει 5στερα και 4στερα ακόμη και σε χιπ χοπ τραγούδια, σε χορευτικά ποπ τραγούδια, αλλά και σε .... ορχηστρικά με ηλεκτρονική μουσική !!!! Π.χ. ένα χορευτικό / ποπ τραγούδι δεν θα το κρίνω κάνοντάς το σύγκριση με τα έντεχνα τραγούδια του ιδίου ομίλου, αλλά ... από ΜΟΝΟ ΤΟΥ πώς θα μπορούσε να σταθεί. Για παράδειγμα, ακούγοντάς το σε κάποιο γκρουπ του παρόντος διαγωνισμού σκέφτομαι : "αν π.χ. αυτή τη στιγμή ήμουνα, λέει, σε ένα νυκτερινό κλαμπ, καθισμένος στον πάγκο του μπαρ, πίνοντας το ποτό μου, και, ξαφνικά, το άκουγα να παίζει, θα μού δημιουργούσε την επιθυμία να σηκωθώ από τη θέση μου και να πάω στην πίστα για χορό ???". Και με βάση αυτό το σκεπτικό τέτοιου είδους τραγούδια - παρόλο που δεν ανήκουν στα βασικά μου ακούσματα - τα βαθμολόγησα γενναιόδωρα .....   


    rockadelia
    08.02.2010, 13:27

    Καταρχάς pithane το ότι μιλάμε σε ένα forum και δε γνωριζόμαστε, δεν είναι λόγος για να μιλάς με ειρωνικό ύφος ή ειρωνική διάθεση πάνω σε ορισμένα σχόλιά μου.

    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, μέχρι ενός σημείου όμως. Και αυτό γιατι ένας τρόπος για να κατατάξει κανείς τα κομμάτια ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι είναι να υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες σε μία λίστα, μέσα από την οποία διαλέγει ο καθένας όταν ανεβάζει το κομμάτι του. Έτσι ο διαχειριστής βάζει συγκεκριμένους κανόνες, τους οποίες ο διαγωνιζόμενος ακολουθεί.

    Διαφορετικά, το πιο απλό είναι να πει απ'την αρχή ο διαχειριστής "Κάνουμε Διαγωνισμό έντεχνου τραγουδιού" ή "Κάνουμε Διαγωνισμό ροκ τραγουδιού" κλπ. κλπ.... και να ξέρεις εξαρχής τι κομμάτια διαγωνίζεσαι όταν ανεβάζεις το δικό σου. Έτσι, αν ανεβάσεις εντέχνο κομμάτι σε ροκ-διαγωνισμό το σφάλμα είναι δικό σου. Γίνεται να συγκρίνεις αντικειμενικά και με την ίδια κλίμακα αν ένα pop κομμάτι είναι καλύτερο από ένα λαϊκό;;;

    Έχει πολύ ωραία κομμάτια ο διαγωνισμός, είτε έντεχνα, είτε ροκ, είτε instrumental, είτε hip-hop, όοοολων των ειδών. Όταν όμως βάζεις κάποιον να διαλέξει αναμεσα σε 37-39 κομμάτια, δε γίνεται να κάτσει να τα ακούσει όλα από 2 και 3 φορές προκειμένου να συνηθίσει το αυτί του σε άλλα ακούσματα. Έτσι ψηφίζει με βάση αυτό που απλώς έχει συνηθίσει να ακούει. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλα τα group, τα 5 τουλάχιστον από τα 8 κομμάτια που προκρίνονται είναι έντεχνα.

    Δε βρίσκω το λόγο να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν και ούτε είχα ποτέ αυτό το σκοπό! Πήρα μέρος στο διαγωνισμό, και ό,τι προκύψει από κει και πέρα. Δεν καταλογίζω σε κάποιον ότι έχει κάνει ο,τιδήποτε εσκεμμένα! Θα ξαναπώ ένα μεγάλο μπράβο σε αυτούς που διοργανώνουν το διαγωνισμό, γιατί επαναλαμβάνω, το βρίσκω μια πάααρα πολύ καλή προσπάθεια για να εκφραστούμε ελεύθερα μέσα από τη μουσική και μακάρι κάθε νέα διοργάνωση να είναι καλύτερη.


    jorge
    08.02.2010, 17:23
    Το προβλημα ειναι οτι υπάρχουν τραγούδια που δεν ανήκουν σε μία και μόνη κατηγορία. Υπάρχουν κάποια που είναι συνδυασμός 2 ή και περισσοτέρων (πχ εντεχνο ροκ ή jazz rock με λατιν επιρροές)
    giorgosziotas
    08.02.2010, 18:14
    Θέλω μέρες τώρα να ρωτήσω ένα διαγωνιζόμενο. Αισθάνεσαι όμορφα που έχεις βάλει όλους τους φίλους σου να σε ψηφίσουν; Μ' αυτό τον τρόπο θέλεις να ξέρεις ότι πέρασε το κομμάτι σου στον τελικό;;; Συγχαρητήρια...