ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    PARATERISTAS
    19.01.2010, 15:44

    Ισως το πιο δυσκολο group μεχρι στιγμης!Πραγματικά ωραιες μελωδιες και αρκετα αξιόλογα τραγούδια-όμως ελπίζω να ειναι νωρις και η κατάταξη να ειναι λίγο διαφορετική...υπάρχουν τραγούδια που ειναι στην 20η θεση περιπου και χαλαρα δειχνουν για πεντάδα και αντιστροφως...-Δεν ξερω αν ειναι το περιβοητο θεμα με τα ΠΜ -ξέρω πως το Μusicheaven κανει τα πάντα για εναν δικαιο διαγωνισμό αλλα μην ξεχνάμε πως στις δικαιες κοινωνιες οι νομοι δεν κανουν τιποτα μονοι τους,ολα εξαρτωνται απο τους ανθρωπους-ετσι κι εδω απο εμας εξαρταται και η επιτυχια και η αξιοκρατια και τα παντα....

    Ξεχωρισα τραγουδια που ειναι ήδη στην οκτάδα αλλα και καποια που εκπλησσομαι για το που βρισκονται πχ.Οδυσσεας-ΔΕΝ ανησυχω ομως γιατι θεωρω οτι το καλο τραγουδι βρισκει παντα τον δρομο του..Επαναλαμβανω παντως οτι το γκρουπ αυτο ειναι το πιο δυσκολο μεχρι στιγμης και επειδη ως γνωστον υπαρχουν παρεξηγησεις συχνα εδω...ΔΕΝ εχω καμια σχεση με το συγκεκριμενο γκρουπ και κανενα οφελος-ειναι παντα σεβαστα τα αποτελεσματα αλλα επειδη παρακολουθω τον διαγωνισμο εξ αρχης με ιδιαιτερο ενδιαφερον βλεπω μεγαλες εκπληξεις τις τελευταιες 2 μερες-ΕΙΔΩΜΕΝ


    jorge
    19.01.2010, 23:35

    Το 3ο group έχει απίστευτα κομμάτια...


    Patzourikos
    20.01.2010, 04:06

    Χωρις να θελω να ξεφυγω απο τις φημολογιες σχετικα με το 3ο γκρουπ, θα συμφωνησω πως εχει περισσοτερα ενδιαφεροντα κομματια απο τα 2 προηγουμενα!Βεβαια ας μην το παρατραβαμε γιατι η διαφορα δεν ειναι χαωδης!Σχετικα με αυτο που ανεφερε ο jorge (διαχειριστης), πως το γκρουπ εχει απιστευτα κομματια, εγω θα πω πως ειναι αρκετα αξιολογα!Αυτο που κανει ομως την πραγματικη διαφορα σε σχεση με τα προηγουμενα γκρουπς ειναι ο ανταγωνισμος!Τι θελω να πω?Υπαρχει οντως κομματι που ξεχωριζει αλλα απο κει και περα εντοπιζω καμια 15αρια τραγουδια που κινουνται στο ιδιο μηκος κυμματος!Ισως γι αυτο και να υπαρχει αυτος ο ρυθμος εναλλαγης της θεσης των τραγουδιων στις πρωτες 25 θεσεις!Γι αυτο και καποιο μελος (που το εγραψε) αλλα ισως και αλλα, να ειδαν τραγουδια που τους αρεσαν πολυ να βρισκονται χαμηλα!

    Βεβαια ειναι νωρις ακομα και δεν εχει ξεκαθαρισει το τοπιο!Επειδη συμμετεχω σε αυτο το γκρουπ και επειδη δεν εχω ακομα βαθμολογησει, δεν θα αναφερω ποια εχω ξεχωρισει!Θα το κανω στο τελος!Θελω ομως να ευχηθω καλη επιτυχια σε ολους και τα καλυτερα 8 να βρεθουν εκει που τους αξιζουν!


    ChrisPure22
    20.01.2010, 04:56

    Εμενα αυτο που με χαροποιει ειναι πως βρισκομαι στην πρωτη 8αδα χωρις να εχω κανεναν "φιλο" στο music heaven και χωρις να εχω προωθησει το τραγουδι μου... Δε ξερω τι κανουν με τα ΠΜ, αν 8ελει καποιος να κερδισει χωρις να το αξιζει κακο στον εαυτο του κανει, γιατι δε θα προσπαθησει ποτε να γινει καλυτερος...

    Προσωπικα δεν παθιαζομαι με τον διαγωνισμο και για να ειμαι 100% ειλικρινης, για ενα απο τα επαθλα δηλωσα συμμετοχη (ναι, ειμαι κι εγω απ τα φτωχαδακια που δεν μπορεσαν να ακολουθησουν αυτο που αγαπουσαν λογω οικονομικης καταστασης), το τραγουδι μου δεν ειναι καν αντιπροσωπευτικο μου, μιας και τραγουδαω μονο αγγλοφωνο απο τα 13 και δεν νιωθω ανταγωνιστικα απεναντι σε κανεναν...

    Εξ'αλλου πιστευω πως 2 ανομοια πραγματα (ποσο μαλλον 40 ανα γκρουπ) δεν συγκρινονται και μιας και το ανεφερα αυτο, δε θα ηταν μια ιδεα πιο δικαιο να κατατασονται τα κομματια σε ειδος ανα γκρουπ, ωστε να ψηφισει ο καθενας κατι το οποιο ειτε τον εκφραζει, ειτε εχει πειρα πανω? Ακουσα κομματια με ηλεκτρικες κιθαρες και αλλα με μπουζουκι να παρευρισκονται στο ιδιο γκρουπ... Ποιος και πως ακριβως θα ψηφισει αντικειμενικα?

    θεωρω λοιπον, πως ειναι θεμα τυχης, αν κανει log in αποψε ενας μεταλλας θα ψηφισει το ταδε, αν κανει log in αυριο ενας λαικος θα ψηφισει το ταδε κ.ο.κ.

    Οπως και να χει καλη επιτυχια σε ολους μας Smile


    -----------------
    Silence is not the way, we need to talk about it...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ChrisPure22 στις 20-01-2010 05:06 ]


    toumba
    20.01.2010, 11:43

    απίστευτα κομμάτια και στο 3ο group που κατα τη γνώμη μου "βάζουν" τα γυαλιά σε πολλά και διάφορα εμπορικα με πωλησεις σε δισκοπωλεία κτλ κτλ

     

    όλα τα κομματια μ'αρεσανε αλλά

     

    ενα υπερευχαριστώ στους οποιους φτιάξανε το "Στη μέση του πουθενά" (ροκ, ακουστικό)

     

    πανέμορφη φωνή το κορίτσι (ή και τα δυο κοριτσια εαν δεν απατώμαι)

    και πολύ ομορφη μελωδία

     

    κρίμα που δεν υπάρχει κουμπί Download ;p


    bouzos
    20.01.2010, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19-01-2010 στις 23:35 έγραψε...

    Το 3ο group έχει απίστευτα κομμάτια...



    Piga na grΰpso pos to 3o group ιxei ta kalitera komΰtia allΰ den ιxoume akousei ta ypoloipa,opote tha ekfrastho sostΰ san ton jorge {#emotions_dlg.thumbup}

    Temps d'ιcoute :1h50 !


    jilan
    21.01.2010, 00:27

    Συμφωνώ με τους προσχολιαστές σχετικά οτι το 3ο group πρέπει να ναι το καλύτερο ως τώρα

    #REMEMBER REMEMBER#  καλύτερο όλων των γκρούπ ως τώρα άλλα θέλοντας να υποστηρίξω  και να βοηθήσω τα  πολύ όμορφα τραγουδια που ακούσα .... δεν το ψήφισα..ε'ιναι ήδη αρκετα μπροστά και αδιαφιλονίκητα

    θα είναι πρώτο.....ετσι .... ψήφισα κατα σειρά

    ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ( Πρωτότυπο θα έλεγα)

    ΑΝ ΒΡΕΙΣ  (Μελωδικότατο...εκπλήσομαι που είναι τοσο χαμηλά στην βαθμολογία)

    ΔΩΣ ΜΟΥ ΔΥΟ ΦΙΛΙΑ  ( Συνάγει το έντεχνο με το παραδοσιακό)

    ΞΑΓΡΥΠΝΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ

    ΟΔΥΣΣΕΑΣ

     

    Ευχαριστώ και επανέρχομαι


    Billafon
    23.01.2010, 22:49
    Για εμενα παντως το καλυτερο (που με αγγιξε) εναι το "ΜΑΝΑ" απο το 3ο Group. Νομιζω οτι δεν θελω να ακουσω καποιο αλλο τραγουδι. (με σεβασμο παντα σε ολους τους συμμετεχωντες). Ευχαριστω τον καλητεχνη, για την στιγμη, που ακουγωντας το μου χαρισε.
    Disasterpiece
    26.01.2010, 15:54

    Ξεχωρισα:

    Μάνα

    Της αγάπης το φως

    Οδυσσέας

    Δωσ'μου δυο φιλιά

    Μόνο φως

    Αχ Βαχ με έκαψες Βαρβάρα!

    Θα ειμαι εκει(CULT τραγουδι με φανατικο και πιστο κοινο,θελω να πιστευω!)

    Στρατόκαυλος (ημισκουμπριακο βεβαια,αλλα υπεροχα διασκεδαστικο)

    Αδιέξοδος ονείρων

    Για Το Κοριτσι

    *Συμφωνω με προηγουμενους πως αυτο ειναι το πιο "γεματο" γκρουπ..Smile

     

     


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 26-01-2010 15:58 ]


    kwstasagas
    29.01.2010, 23:48

    Άραγε το τραγούδι του 3ου γκρουπ "ΚΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣΤΑ" είναι, όντως, διάρκειας 0 : 58 δευτερολέπτων, ή οι δημιουργοί του, από λάθος ή παραδρομή, το έστειλαν μισό ??? Προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι συμβαίνει το πρώτο !!! Διότι τραγούδια που διαρκούν ... λιγότερο από 1 λεπτό, που οι δημιουργοί τους σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα λένε ένα σωρό πράγματα, πολύ τα αγαπώ !!! Να, όπως για παράδειγμα το παρακάτω τραγούδι από το [πρωτόλειο] ντεμπούτο των BUDGIE [έτους 1971], το οποίο, μέσα σε 0 : 53 δευτερόλεπτα και με μια μόλις φράση έχει να μάς πει τόσα πολλά :

     


    https://www.youtube.com/watch?v=a0GGA9xtiKg

    Link
    >
    jorge
    30.01.2010, 00:10
    Το χιπ-χοπ ΟΝΕΙΡΑ, δεν βλεπω να περναει ΤΕΛΙΚΟ, αν και ήταν απ' τα αγαπημενα μου σε αυτό το γκρουπ...
    kwstasagas
    30.01.2010, 00:37

    Α, εγώ μέχρις στιγμής δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ από τα αγαπημένα μου τραγούδια του 3ου γκρουπ να περνάει στον τελικό [μόνο ένα από αυτά το βλέπω να "την παλεύει" ακόμη την πρόκρισή του ... ] ....


    dimitris1965
    30.01.2010, 00:46

    simera teleiosa me to 3 group kai safos einai to kalytero apo ta mexri stigmis,kai pragmatika tha adikithoun pola tragoudia pou tha meinoun ekso dystyxos........


    220493
    30.01.2010, 15:33

    Πράξη 3η σήμερα εκτελέθην...!!!!

     

    Πραγματικά πρόκειται για το καλύτερο γρουπ ως σήμερα,αφού όλα τα κομμάτια έχουν επεξεργαστεί πολύ το καθένα σε διάφορους τομείς....

    Αν και ψήφισα αρκετά κομμάτια, σ' αυτά που έδωσα τα περισσότερα αστεράκια είναι:

     

    • Αδιέξοδος ονείρων
    • Ξάγρυπνοι Εραστές
    • Χαλασμενοι αναπτηρες
    • Αν βρεις...
    • Μεταχειρισμενα Προσωπα
    • Δεν περίμενα πως θα 'ρθεις
    • Remember Remember (Op.511

     

     

     


    MITSOUD
    30.01.2010, 17:53

    Λοιπόν

    1. Της ζωής το μυστικό *****

    Μου φαίνεται αδιανόητο το ότι δεν θα περάσει στον τελικό

    2. Τα δύο σχολεία (για ευνόητους λόγους) ****

    3. Μανα **** 
    Με συγκίνησε με την αφελειά του
    Ειιμαι και εγώ λίγο αφελής φαίνεται καμιά φορά (χωρίς όφελος)

    4.Αχ Βαχ με έκαψες Βαρβάρα ****
    Γιατί Βαρβάρα Λένε την Μάνα μου !!!!

    Πάντως νομίζω καλύτερο τραγούδι από το "Με το Φως της Αυγή" σου του 2 Γκρούπ, δεν έχει εμφανιστεί ακόμα.

    Φυσικά αυτό είναι προσωπική αποψη, και γενικά δεν πιστεύω ότι είμαι αντικειμενικός στην Τέχνη...

     


    kwstasagas
    01.02.2010, 01:34

    Τώρα που τέλειωσε η ψηφοφορία και για το 3ο γκρουπ .... μπορώ να εκφραστώ .....

    5 αστέρια έδωσα στα εξής δύο κομμάτια : 1/ "Αν βρεις", μια ωραιότατη έντεχνη μπαλάντα .... Ιδίως αυτός ο στίχος "θα νιώθουμε σε κάθε μας ψηλάφημα να πλάθονται σαν ζύμη τα κορμιά μας" .... Τέλειος !!! Συγχαρητήρια σε αυτόν που τον έγραψε ... 2/ "Της ζωής το μυστικό" ... Διότι ... θέλει μεγάλο ταλέντο να είσαι τραγουδοποιός και συγχρόνως και .... παραμυθάς !!! Από την πρώτη στιγμή με έκανε να αγωνιώ για τη συνέχεια και το τέλος του παραμυθιού που αυτό το τραγούδι διηγείται ...

    4 αστέρια έδωσα στα : "Τι μου χρωστάς", όπου με κέρδισε η υπέροχη βραχνή φωνή του ερμηνευτή και ο απλός / ουσιώδης / περιεκτικός στίχος του ..... "Μεταχειρισμένα πρόσωπα" για τις πολύ όμορφες μπλουζ - ροκ αναφορές του και τον αξιοπρεπέστατο στίχο του .... "Δως μου δυο φιλιά" : Με χαρά διαπίστωσα πριν λίγο ότι αυτό το όμορφο τραγούδι είναι του μέλους rapsodos, που έχει γράψει το πλέον αγαπημένο μου τραγούδι από τον προηγούμενο διαγωνισμό [τελικά από τον κ. Αξαμπανόπουλο μού αρέσει όχι μόνο το χιούμορ του αλλά και η "τραγουδοποιητική" άποψή του] ....  

    Αξιοπρόσεκτες βρήκα και τις εξής περιπτώσεις : "Αχ βαχ μ' έκαψες Βαρβάρα", όπου ένα μπαγλαμαδάκι ... έχει το "θράσος" тф παίζει μπλουζιές !!! Πολύ έξυπνο κι ευρηματικό .... "Κοίτα με στα μάτια", ένα αξιοπρεπέστατο "χορευτικό / ντανσάδικο" τραγούδι, στο οποίο "υποφώσκει" μια κάποια εσωστρέφεια. Αν το άκουγα σε κάποιο νυκτερινό κλαμπ, δεν αποκλείεται να με ... παρακινούσε να σηκωθώ από το κάθισμά μου και να πάω στην πίστα να το χορέψω. Θα πρότεινα μόνο στους δημιουργούς του να "επεξεργασθούν" ξανά τη φωνή, η οποία δεν έχει ηχογραφηθεί καλά .... 3 αστέρια από μένα σε αυτά τα 2 τραγούδια ..... 

     

    Και για το τέλος, άφησα το πλέον αγαπημένο μου τραγούδι του 3ου ομίλου .... Το πιπεράτο / πικάντικο / ευρηματικό ορχηστρικό ΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ .... Πραγματική "east meets west" κατάσταση .... Σε κάποια σημεία, όμως, του ορχηστρικού, είχα την εντύπωση ότι οι ιδέες και τα "ευρήματα" των δημιουργών του επαναλαμβάνονται .... Κι αυτός ήταν ο λόγος που του έδωσα 4 αστέρια σε αυτό το κομμάτι, ενώ θα ήθελα πολύ να το επιβραβεύσω με "πεντάστερο" .... Μια - δυο πινελιές παραπάνω να τού προσθέσουν οι δημιουργοί στα "επαναλαμβανόμενα σημεία" θα γίνει ... τέλειο !!! Να, όπως έκαναν πριν πολλάαααα χρόνια οι τότε "ομότεχνοί" τους Ολλανδοί FOCUS, όπου στο ορχηστρικό τους HOCUS POCUS κάποια στιγμή ακούς μέχρι και .... παλιό ακορντεόν !!! {χίλια ευχαριστώ στους δημιουργούς του εν λόγω ορχηστρικού που .... με παρέπεμψαν στους Focus } ...... 

     


    https://www.youtube.com/watch?v=NGaVUApDVuY

    Link
    >
    kwstasagas
    01.02.2010, 15:04

    Πριν λίγο ψήφισα και για το 4ο γκρουπ τραγουδιών του διαγωνισμού ....

    Σε 3 τραγούδια έδωσα 5 αστέρια ....

    Σε 4 τραγούδια έδωσα 4 αστέρια ....

    Από κει και πέρα, σε αρκετά έδωσα 3, 2 και 1 αστέρια ....

    Τέλος, 4 τραγούδια τα άφησα χωρίς να τους δώσω κανένα αστέρι [συγγνώμη παιδιά .... όμως, αυτή ήταν η κρίση μου .... Δεν αποκλείεται από άλλους συμφορουμίτες να λάβετε "πεντάστερα" .... ] ....

    Περισσότερα .... μα, φυσικά, όταν τελειώσει η ψηφοφορία και του 4ου γκρουπ ......


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-02-2010 09:45 ]


    dimitral
    01.02.2010, 18:27
    εδωσα 5 αστερια στα συννεφα τρομερο τραγουδι πολυ ωραια μουσικη και τελειοι στοιχοι πιστευω οτι του αξιζεο να μπει στην οχταδα
    dimitral
    01.02.2010, 18:27
    εδωσα 5 αστερια στα συννεφα τρομερο τραγουδι πολυ ωραια μουσικη και τελειοι στοιχοι πιστευω οτι του αξιζεο να μπει στην οχταδα
    dimitral
    01.02.2010, 20:16
    episis poly wraio tragoudi kai to fws mou


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία