ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.882 μέλη
    maspa
    20.10.2006, 21:04
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 20-10-2006 στις 20:55 έγραψε...

    ...το κεφτεδακι στ'αριστερα...τα λεει ολααααα....



    Τι θέλει να πει ο ποιητής?
    movflower
    20.10.2006, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-10-2006 στις 20:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 20-10-2006 στις 19:58 έγραψε...

    oti exei apaithsei talento kai douleia gia na graftei. panta omws me thn protroph ths mousas!
    e?




    Ξέρω πολλά τραγούδια metal που έχουν γραφτεί με ύπαρξη ταλέντου, δουλειάς και εμφάνιση της μούσας. Να τα πω "έντεχνα";




    γιατί όχι δηλαδή;

    οκ......
    τότε ας διορθώσω σε:
    ότι καμώθηκε με τέχνη, με καθοδήγηση της μούσας, με υπομονή και έμπνευση, βασισμένο στην ελληνική μουσική κουλτούρα, με κάποιες δυτικές ή ανατολίτικες επιρροές και στοίχο περιποιημένο.

    καλύτερα ή χειρότερα;

    jorge
    20.10.2006, 22:18
    Καλύτερα
    movflower
    22.10.2006, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-10-2006 στις 22:18 έγραψε...

    Καλύτερα




    goodieeeeeeeeees!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    alagi_katestimenou
    25.10.2006, 00:28
    κατά την προσωπική μου άποψη <έντεχνη> μουσική είναι η μουσική η οποία έχει γραφτεί με σοβαρές και αισιόδοξες προθέσεις,έχει γραφτεί με στόχο να κρατηθεί σε κάποια σταθερά επίπεδα(άσχετα αν γίνεται αυτό ή όχι),αυτή που σε γεμίζει και απο στίχους και απο μουσική όταν την ακούς...
    πολλοί εχουν πλέον εκμεταλευτεί αυτόν τον όρο και τον προοθούν μονο και μόνο για να βγάλουν λεφτά και για να γίνουν γνωστοί σε ένα κοινό το οποίο δεν είναι σωστά ενημερομένο...
    Μετά απο αυτή την άποψη μου θέλω να προσθέσω οτι αυτά είναι σχετικά που λέω γιατί κάποιος που ακούει άλλο είδος μουσικής νομίζει οτι αυτό που ακούει αυτό τον γεμίζει....όμως η αλήθεια είναι στην επιφάνεια,την βλέπουμε όλοι,μουσική που γεμίζει και κάνει τους ανθρώπους να έχουν όνειρα και πέρνουνε αληθινά μυνήματα ζωής είναι η πραγματική μουσική είτε είναι rock,είτε έντεχνη και όχι η πλασματική...

    Υ.Γ Είναι πολύ μεγάλοθέμα και είναι δεκτές ενοείτε όλες οι απόψεις....αυτά

    vinias
    25.10.2006, 00:57
    έντεχνο κατα την γνώμη μου ειναι οτι δεν ειναι άτεχνο.Πλακα κανω.δεν βάζω όρια και τιτλους ευκολα στα στυλ.Οι τιτλοι ειναι εφευρεσεις απο μερικους ειδικους που δεν γνωριζει πιστευω κανεις απο που προεκυψαν.Στην Ελλαδα εχουμε πολλους τροπους και ιδεες στο να βρισκουμε ονοματα σε καθε ειδος.Θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να κοιταξουμε να βελτιωθουμε οσο γινεται....
    zigas
    05.11.2006, 12:06
    Πιστέυω καταρχήν ότι αυτός ο τίτλος μπορεί να δωθεί μεμονωμένα
    σε ένα τραγούδι (ροκ,λαικό,ελαφρολαικό κλπ) και όχι ενιαία σε
    μια κατηγορία.
    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σίγουρα στην περίπτωση μελοποίησης
    ποίησης αλλά και όχι μόνο.Τώρα το ποιος θα το κρίνει αυτό....
    άλλο θέμα..
    Yperoptis
    05.11.2006, 13:09
    Οι τρόποι να κατατάξεις την μουσική είναι πολλοί και υποκειμενικοί. Μπορείς να την κατηγοριοποιήσεις βάση της ενορχήστρωσης πχ ηλεκτρικές κιθάρες=Ροκ, Μπουζούκι=λαϊκό κτλ. Κάτι που βέβαια δεν ισχύει απόλυτα. Άλλος τρόπος βάση του τι συναίσθημα παράγουν. Πχ. Μαύρη καψούρα= Λαικό, Σκληρή καψούρα=Ροκ, προβληματισμένη καψούρα=Έντεχνο καψουρεμένη καψούρα=λαικοποπ κτλ. Νομίζω όμως πως η κατηγορίες είναι ουσιστικά τρεις. Καλό, κακό και μέτριο. Αυτό έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο και κάποιες φορές παρεμβαίνει και ο χρόνος που λύνει όλους τους προβληματισμούς. Για μένα έντεχνο δεν υπάρχει.
    Epitaph
    04.03.2008, 07:15
    Εγώ δεν ξέρω τι είναι Εντεχνο αλλά με εκνευρίζει πολύ ο βομβαρδισμός που γίνεται απο διάφορα κανάλια που στην ουσία είναι πολύ κατώτερα απ' όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν.Έχει γίνει της μόδας πλέον απ 'ότι έχω καταλάβει.

    Επίσης είναι πολύ ρατσιστικό το όνομα προς άλλες μουσικές (metal,καλά για progressive ροκ και μεταλ δε μιλάω καν...) και δεν ξέρω γιατί υπάρχει ακόμα αυτός ο όρος.Δηλαδή ΤΕΧΝΗ είναι μόνο αυτή η μουσική και όλες οι άλλες μπορουν να φάνε τα σκατά της. τι να πω , αν το χρησιμοποιούσαν σε άλλη χώρα πιστεύω ο τύπος που το έβγαλε θα είχε απαγχονιστεί.
    darbukaboy
    04.03.2008, 09:55
    Αν μιλησουμε τυπικα,εντεχνο μπορει να θεωρηθει και ενα λαϊκο ή ροκ κομματι το οποιο ειναι ωραιο.Γι'αυτο και η λεξη εντεχνο σημαινει εν+τεχνη,δηλαδη κατι το οποιο εχει μεσα του τεχνη.Αν μιλησουμε με τα σημερινα δεδομενα οπου οι οροι λιγο πολυ εχουν αλλοιωθει,εντεχνο θεωρουμε ενα κομματι το οποιο βρισκεται μεταξυ του δημοτικου κομματιου και του ροκ,παιρνει δηλαδη στοιχεια και απο τα δυο ειδη.

    Παντως προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολυ απλοϊκο να υποστηριζουμε οτι δεν υπαρχουν μουσικα ειδη.Φυσικα και υπαρχουν απλα υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι εχουν την ικανοτητα να συνδυαζουν αυτα τα ειδη.Σ'εκεινη την περιπτωση μπορουμε να πουμε οτι δεν υπαρχουν συνορα στη μουσικη δημιουργια.
    yiannisyiannis
    04.03.2008, 10:44
    Το μόνο "Έντεχνο" που μπορώ να πω πως γνωρίζω, είναι το μπαράκι στο κέντρο της Θεσ/νίκης.

    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 04-03-2008 10:45 ]


    dimitris1983
    04.03.2008, 17:40
    Πολύ ωραίο θέμα. Αν και δε διάβασα όλες τις απαντήσεις, πράγμα που σημαίνει ότι την δική μου άποψη μπορεί να την έχει εκφράσει και κάποιος άλλος.

    Η δική μου γνώμη είναι η εξής. Η διαφορά μεταξύ του έντεχνου και των υπόλοιπων τραγουδιών υπήρχε από πιο παλιά απ' όσο νομίζουμε. Μόνο που τότε δεν ονομαζόταν Έντεχνο, αλλά Λόγιο τραγούδι. Τα λόγια τραγούδια υπήρχαν και υπάρχουν στην δυτικοευρωπαϊκή μουσική, στην ελληνική (με τον ορισμό έντεχνο) και στην ανατολική μουσική. Στην λόγια μουσική υπάρχει μεγάλη αυστηρότητα στο παίξιμο, στην ερμηνεία και στον στοίχο. Η μουσική πρέπει να είναι με διαύγεια στον ήχο όπως επίσης προσεγμένη τόσο στο ύφος όσο και στη έκφραση του συναισθήματος. Το ίδιο ισχύ και για τον ερμηνευτή - τραγουδιστή ο οποίος πρέπει να έχει επιπλέον φωνή με κατάλληλες ικανότητες ανάλογα με το ισχύων μουσικό σύστημα και το είδος. Οι δε στοίχοι πρέπει να έχουν ποιητικό χαρακτήρα (ή να είναι ποιήματα) τα οποία όμως πρέπει να κρύβουν ένα νόημα. Οι στοίχοι πολλές φορές έχουν αλληγορική σημασία κάτι που είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Ο στόχος είναι να προβληματίσει τον ακροατή και δώσει έμφαση στα προβλήματα της εποχής (χωρίς να ισχύει και απόλυτα)

    Αντίθετα στο τραγούδι με σκοπό τη διασκέδαση ισχύει το φαινόμενο της έντασης και της εικόνας (σε πολλές περιπτώσεις χορογραφίες - και εμφανίσιμοι τραγουδιστές και τραγουδίστριες) βάζοντας στην άκρη όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Ο στοίχος είναι συνήθως ανάλογα τη μόδα της εποχής και σκοπός είναι η εκτόνωση του ακροατή δηλαδή να ξεφύγει από τα καθημερινά του προβλήματα και μην τον απασχολούν για τις λίγες αυτές ώρες που διασκεδάζει.

    Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη για το Λόγιο-Έντεχνο τραγούδι και η διαφορά του με το τραγούδι της διασκέδασης.
    sitzoune81
    04.03.2008, 18:21
    Παντως εγω αναρωτιεμαι τι ΔΕΝ ειναι εντεχνο, ωστε να το αφαιρεσω, και αυτο που θα απομεινει τελικα θα ειναι το εντεχνο

    [Ατεχνες δραστηριοτητες] - [Συνολο δραστηριοτητων] = Εντεχνες δραστηριοτητες


    sakisgouzonis
    04.03.2008, 18:46
    Κάθετι στη ζωή μας έχει το αντίθετό του. Το λευκό έχει το μαύρο, η αγάπη έχει το μίσος, ο άνδρας έχει τη γυναίκα, η μέρα έχει τη νύχτα και πάει λέγοντας.

    Για να απαντήσουμε στο τί είναι έντεχνη μουσική, θα πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε αν υπάρχει το αντίθετό του, δηλαδή άτεχνη μουσική. Υπάρχει άτεχνη μουσική;

    Η μουσική που ακούγεται στα σκυλάδικα - και που προσωπικά δεν με αγγίζει καθόλου - μπορεί να χαρακτηριστεί ως άτεχνη; Για μένα, όχι. Χρειάζεται τέχνη ακόμα και για να γράψεις ένα σκυλοτράγουδο.

    Για μένα δεν υπάρχει άτεχνη και έντεχνη μουσική. Η μουσική είναι τέχνη. Η μουσική σε όλες της τις μορφές είναι τέχνη, ή έντεχνη αν θέλετε.

    Όταν λες ότι ακούς έντεχνη μουσική, αυτομάτως κάποια είδη μουσικής τα αποκαλείς άτεχνα. Ποια είναι, λοιπόν, τα είδη μουσικής που είναι άτεχνα;

    Είναι δυνατόν να δημιουργήσουμε άτεχνη μουσική; Τότε, μάλλον θόρυβο θα δημιουργήσουμε παρά μουσική. Δεν χρειάζεται τέχνη για να δημιουργήσεις θόρυβο, χρειάζεται, όμως, τέχνη για να δημιουργήσεις μουσική, είτε αυτή η μουσική είναι ένα σκυλοτράγουδο, είτε rock, είτε pop, είτε ο,τιδήποτε άλλο.

    Ο όρος "έντεχνη μουσική" είναι ένας πολύ ατυχής τίτλος που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
    despinakontogianni
    05.03.2008, 00:53
    Από ότι ξέρω ο Μάνος Χατζιδάκις ήταν εκείνος που είχε δώσει την ονομασία "έντεχνο" και αφορούσε το στίχο. Για μένα είναι ο στίχος που σε κάνει να προβληματιστείς....να δεις καθαρά μέσα σου...να αδειάσεις ψυχικά. Να μην είσαι σε μια ανούσια κατάσταση!
    Agrypnia
    05.03.2008, 09:25
    Κατ εμέ, έντεχνο
    είναι ο τίτλος που δίνουν ο "άτεχνοι" (αυτοί που δέν κατέχουν απο τέχνη)
    στην "μουσική"..

    Αν γίνομαι αντιληπτός...
    dEUS
    05.03.2008, 10:30
    Έντεχνο είναι η ταμπέλα αυτο που εμπνεύστηκαν κάποιοι κουλτουριάριδες να αυτοαποκαλούν τους εαυτούς τους για να διαχώριστούν απο τους υπόλοιπους τσιφτετέλληνες...και βρήκαν αυτον τον άκρο εξευτελιστικό και κομπλεξικό τίτλο για να μας υπενθυμίζουν πόσο ανάγκη έχουμε στην Ελλάδα να φτιάξουμε έναν καθώς πρέπει ήχο που να μην ακούγετε γιφτέ αλλά να έχει μια κουλτούρα βρε αδερφέ, ενα μελοποιημένπ ποίημα, μια κλαψομουνίστικη φωνή, ενα πάθος στύλ Πρέκα να απαγγέλει ποίημα κτλ. Αίσχος
    blackdragon
    05.03.2008, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Soiram στις 28-01-2005 στις 11:33 έγραψε...

    Έντεχνο (και μιλάμε για πραγματικό έντεχνο και όχι τύπου είμαι έντεχνος γιατί άκουσα ότι πουλάει) είναι το είδος εκείνο του τραγουδιού το οποίο όπως λέει και η λέξη είναι τέχνη, είναι το τραγούδι που έχει να προσφέρει κάτι στη μουσική και όχι μόνο να πάρει από αυτήν. Έίναι ένα τραγούδι που έχει μουαική και ενορχήστρωση με πνοή και όχι επανάληψη της επαναλήψεως. Επίσης έχει στίχους και όχι λογάκια (π.χ. άλλαξε-ο-κολίες και έβαλε βραχιόλι).
    Τέλος το υποστηρίζει ένας καλλιτέχνης που διαθέτει ευαισθησία αλλά και φωνή κάτι περισσότερο από ένα πανέρι γαρίφαλα. Έντεχνο είναι το τραγούδι που αφήνει μια ιστορία πίσω του και είναι ένα τραγούδι που θα το θυμάσαι μετά από 1-2 χρόνια. Το έντεχνο δεν συμβαδίζει με τη φρενήρη καταναλωτικότητα. Δεν μπορείς να βγάζεις 30 έντεχνα τραγούδια το μήνα...και η τέχνη έχει τα όρια της.
    Σίγουρα πολλά από τα παραπάνω μπορεί να φανούν ελιτιστικά ή με διάθεση να μειώσουν κάποια, ο θεός να τα κάνει, λαικά άσματα και αοιδούς. Η πρόθεση μου δεν είναι αυτή. Πάντως δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν δύο όχθες στη μουσική και καλά κάνουν, κατ'εμέ. Και η μια και η άλλη κάπου χρησιμεύουν αυτό είναι σίγουρο. Για αυτό ο καθένας ας ακούει ότι θέλει και ας αφήσουμε την ιστορία να κρίνει



    για να μην φλυαρίσω κι εγώ
    gikostas
    06.03.2008, 20:03
    Ας ξεκινήσουμε λέγοντας ότι το έντεχνο σαν όρος είναι παλιά ιστορία.Την εποχή εκείνη ο Τσιτσάνης,ο Βαμβακάρης,ο Ζαμπέτας και άλλοι πολλοί συνθέτες δεν είχαν μουσικές γνώσεις, ήταν αυτοδίδακτοι.Γράφανε μουσική και τα πηγαίνανε και πολύ καλά.Όταν μετά ήρθαν ο Θεοδωράκης ,ο Λοιζος,ο Χατζιδάκης κ.α και γράψανε μουσική,ονομάστηκε έντεχνη διότι οι συνθέτες αυτοί είχαν σπουδάσει μουσική,ξέρανε απο νότες.Σήμερα λοιπόν ο όρος αυτός δεν ξέρω κατα πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά κάπως πρέπει να ξεχωρίζουν τα συγκεκριμένα τραγούδια απο τα υπόλοιπα.Δεν μπορώ να βάλω στην ίδια κατηγορία την Μελίνα Κανά με την Νατάσα Θεοδωρίδου και ας τραγουδάνε και οι δύο λαικά τραγούδια.Θα πω έντεχνη την Μελίνα για να αναδείξω αυτή την διαφορετικότητα στον στίχο,στην μουσική και στην ερμηνεία.Γι'αυτό τον λόγο και μόνο συμφωνώ με τον όρο έντεχνο.
    StavmanR
    06.03.2008, 20:36
    Βασικά 'έντεχνο' είναι όρος μίας γλώσσας που ονομάζεται ελληνική και πλέον είναι παρωχημένος τρόπος έκφρασης. Στη σύγχρονη γλώσσα όσο κι αν ψάχνουμε να βρούμε ορισμούς, τόσο πιο πολύ μπλεκόμαστε. Η ορολογία υπάρχει για να περιγράφει όσο μπορεί καλύτερα μία έννοια, όχι να την ορίζει επακριβώς. Σε όποιον οι έννοιες είναι ξένες ως βίωμα, κάθε περιγραφή, ως υποβοήθημα, είναι μάλλον μάταιη και άστοχη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-03-2008 20:37 ]