ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Εντυπώσεις: Πυξ Λαξ στο ΟΑΚΑ

    antwnispatra
    14.07.2011, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 14-07-2011 στις 16:13 έγραψε...

    Για να λένε αυτοί που ήταν μέσα οτί η συναυλία ήταν άθλια τότε μάλλον κάτι τέτοιο θα παίζει...

    Απλά μαθηματικά:

    Άθλιο live + άθλια μπάντα = αθλιότητα

    Το να ψάχνουμε να βρούμε κάλα στοιχεία σε ένα συγκρότημα το οποίο είναι τεχνικά νεκρό και απλά έχει κάποιες εκλάμψεις ζωής, ενώ παρ' όλα αυτά βρωμάει πτωματίλα από το χιλιόμετρο, έτσι απλά για να δικαιολογούμε τη θεοποιημένη εικόνα που έχουμε γι αυτούς στο μυαλό μας, αυτό δε βοηθάει κανέναν...

    Βγείτε στις παραλίες θα βρείτε πάμπολους νεαρούς και νεαρές που παίζουν και τραγουδούν ΠΥΞ ΛΑΞ πολύ καλύτερα από τους ίδιους τους ΠΥΞ ΛΑΞ σε τελική ανάλυση... Τσάμπα... Και οι amstel από το περίπτερο... {#emotions_dlg.rolleyes}



    Πως λοιπόν μια άθλια μπάντα μάζεψε 75.000 κόσμο?

    Όλοι όσοι πήγαν,δεν είναι εδώ.Ρι΄ξε μια ματιά και αλλού για σχόλια.


    Kitharodos21
    14.07.2011, 17:21
    Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι. Ο 75κ κοσμος δεν μπορεσε ποτε να καταλαβει ποσο αθλιο ηχο ακουγε. Οκ τωρα φερανε τοσο κοσμο να δουμε στην επομενη ποσο θα φερουν
    vermio
    14.07.2011, 17:53

    Ήμουν κι εγώ χθες εκεί. και θα ήθελα να εκφράσω και τα δικά μου σχόλια για τη συναυλία. Βρήκα όμως αυτό το λινκ και οφείλω να πω ότι με εκφράζει 100%. http://www.istorikathemata.com/2011/07/13-07-2011.html Κρίμα για τους Πυξ-Λαξ, το πιο εμπορικό συγκρότημα που πέρασε από Ελλάδα (δε λέω το καλύτερο για να μη δημιουργήσω αντιπαράθεση).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vermio στις 14-07-2011 17:55 ]


    antwnispatra
    14.07.2011, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 14-07-2011 στις 17:24 έγραψε...

    Από πότε η προσέλευση μιας συναυλίας κρίνει την ποιότητα του καλλιτέχνη...? Θέλεις να πείς οτι ο Roger Waters που έπαιξε τρείς βραδιές στο κλειστό του ΟΑΚΑ με συνολικά λιγότερο από το μισό κόσμο που είχαν οι ΠΥΞ ΛΑΞ είναι πιο άθλιος από τους ΠΥΞ ΛΑΞ...?

    Οι Rolling Stones το 1998 φέραν 79.000 κόσμο και οι U2 πέρισυ 82.000... Συγκρίσιμα νούμερα άρα και συγκρίσιμες μπάντες... Έτσι ακριβως, οι ΠΥΞ ΛΑΞ στέκονται δίπλα στους Stones γιατι μαζέψαν περίπου τον ίδιο κόσμο...!

    Είδα κάτι εμετικά σχόλια για τη συναυλία των ΠΥΞ ΛΑΞ σε κάποιες εφημερίδες... Αυτά εννοείς καλά σχόλια...?



    Δεν τους παίνεψα...απλά ρωτάω...

    Ούτε κρίνω την ποιότητα από την προσελεύση,ούτε συγκρίνω μπάντες βάσει προσελεύσης.Μη γράφεις απλά για να γράψεις,δεν έχει κάποιο νόημα.

    Όπως προείπα,υπάρχουν πολλες συναυλίες με τόσο κόσμο που να τους άφησαν όλους ικανοποιημένους?

    Ρε φίλε τι να τις κάνω τις εφημερίδες?Ψάξε βίντεο στο youtube και θα βρεις και άσχημα αλλά και καλά σχόλια,από διάφορες ηλικιακές ομάδες.Άρα και από άτομα που τους άκουγαν παλιά.

    Υ.Γ. : Αυτά τα "για τη μνήμη του Μάνου" κλπ,από την αρχή με ξενέρωσαν γιατί όλοι ξέρουμε πως πάτησαν εκεί για την κονόμα.Άρα και τέλεια οργάνωση και ηχητικό αποτέλεσμα να είχε,για μένα πάλι φάουλ είναι.


    periigitis
    14.07.2011, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 14-07-2011 στις 09:03 έγραψε...

    χαχα...καλά που προτίμησα δηλαδή τον Ραχμανινοφ στο Ηρωδειο με τα ίδια λεφτά..



    Τι σύγκριση είναι αυτή πάλι; Για όνομα...


    ilio
    14.07.2011, 18:49

    'Ολο αυτό που χε φανεί απ' την αρχή κάτι σαν "περσινά ξινά σταφύλια..."

    Το γραψα και κάπου αλλού πως δυστυχώς στην Ελλάδα κυρίως,κάποιοι συνεχίζουν να

    συντηρούν μύθους και να βγάζουν λεφτά με το να πέφτουν οι άνθρωποι στην παγίδα της νοσταλγίας και των αναμνήσεων τους...

    Δεν ήμουν παρούσα στην συναυλία αλλά ήμουν φαν τους για ένα διάστημα,μέχρι και την "Στίλβη" περίπου

    γιατί μετά από εκεί άρχισαν να επαναλαμβάνονται.

    Και δεν απορώ για τα αρνητικά αυτά σχόλια.Κρίμα.

     


    jorge
    14.07.2011, 18:49

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 14-07-2011 στις 15:54 έγραψε...

    και ένα ακομα ερώτημα....αφού "Μύριζε αρπαχτή" γιατί είχε 77- 80 χιλιάδες κόσμο;;;;;

    Για μένα η αρπαχτή δεν ήταν δεδομένη. Την πήρα χαμπάρι καταρχήν από την προχειρότητα της ηχητικής εγκατάστασης (μιλάμε ρε παιδιά οτι πάνω από 25.000 στις κερκίδες, δηλαδή ένας στους τρεις θεατές, άκουγαν αυτό που λέει η AnnaAdams) και κατόπιν με την σκηνική παρουσία τους.

    Επίσης, το βασικότερο, μην ξεχνάμε οτι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του κόσμου ήταν πιτσιρίκια 15-18 χρονών, που όταν οι Πυξ Λαξ "μεσουρανούσαν", αυτά πηγαιναν Δημοτικό και προφανώς ήταν η πρώτη φορά που θα άκουγαν το αγαπημένο τους συγκρότημα. Αρκετοί ακόμα πήγαν επειδή είναι φανατικοί, ενώ αρκετός κόσμος - όπως κι εγώ - πήγαμε επειδή ελπίζαμε οτι θα περνάγαμε καλά κι επειδή μας αρέσουν κάποια τραγούδια τους. Η ελπίδα όμως πέθανε μόλις εμφανίστηκε αυτό που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία του post και αποκαλύφθηκε η όλη αισθητική και η όλη προσέγγιση από την μεριά των καλλιτεχνών και των διοργανωτών.


    PHILIPPOSSM
    14.07.2011, 19:08
    Η Ερατώ τα είπε όλα σε λίγες γραμμές.........
    inkve
    14.07.2011, 19:26

    εγω λυπαμαι πραγματικα για την ζωοποιηση που ο περισσοτερος κοσμος εχει τοσα χρονια φαει που θεωρει τους πυξ λαξ τρομερο συγκροτημα...

    ΝΑΥΛΟΝ ΝΤΕΦΙΑ ΚΑΙ ΨΟΦΙΑ ΚΕΦΙΑ.....αυτο ηταν οι πυξ λαξ τοσα χρονια και ολοι τρωγανε  κουτοχορτο...

    επισης να πω το εξης...δεν καταλαβαινω γιατι οι περισσοτεροι εκπλησεσται με τον κακο ηχο του γκρουπ και οτι η καλυψη του ηχου γενικα δεν ηταν καλη....μα αγαπητοι μου συνφορουμιτες για να εχεις απαιτησεις τετοιου τυπου θα πρεπει προτιστως ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΧΟ!!!οι πυξ λαξ ηταν ανεκαθεν δυναμικης ουζερι αντε και καμια μπουατ....με παραλιακες κιθαρες και ψευτοσκυλοεντεχνο περιμενεις να ακουσεις ηχο μεσα στο ΟΑΚΑ??σεναριο επιστημονικης φαντασιας...

    αναρωτιεμαι...ποσο χρονων ειναι οι πλιατσικας-στοκας?διοτι απο τα πολλα σχολια εντος και εκτος φορουμ που διαβαζω τα ατομα ηταν επιεικως ανυπαρκτα επι σκηνης....μηπως επισης τοσα χρονια προσφερανε το ιδιο θεαμα αλλα η πολυ διαφημιση  εν τελη επηρεαζει και την ακοη-οραση των ακροατων??

    ελπιζω οι 75.000 που βρεθηκαν εκει να αλλαξουν και γουστα καποια στιγμη...απιθανο μεν...αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!{#emotions_dlg.lol}

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΕΡΗΤΖΗΔΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ....ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΗΡΑΤΕ ΑΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ...ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΥΨΕΙΣ...ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΓΟΥΣΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ!!!{#emotions_dlg.lol}


    inkve
    14.07.2011, 19:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 14-07-2011 στις 19:32 έγραψε...

    Inkve έχω μερικούς μήνες να σου πώ οτι σε πάω ε...? {#emotions_dlg.lol}



    ε πες τα ρε pentatonike!!!

    παντως φιλε μη το κοροιδευεις....τα τραγουδια των πυξ λαξ θα χρησιμοποιηθουν στο μελλον για να γινει ενα σοβαρο update στις ψαλμωδιες του επιταφιου την μεγαλη παρασκευη!!{#emotions_dlg.lol}

     


    delta66
    14.07.2011, 20:52

    Επειδη δεν παρακολουθω ιδιαιτερα την πορεια τους και ειχα μονο επαγγελματικα καποτε καποια σχεση με την μουσικη της μπαντας, εχω μια απορια.

    Τελικα το προβλημα ειναι που οι πυξ λαξ και ολο το "συνεργειο" που ειναι απο πισω τους που δεν ανταπεξηρθαν ή ο κοσμος περιμενε περισσοτερα απο οτι επρεπε?

    Μεχρι σημερα ολα ηταν ΟΚ και σ'αυτο το λαιβ τα "χαλασανε"?


    jorge
    14.07.2011, 21:23

    Υποτίθεται πως επί έναν ολόκληρο χρόνο προετοιμάζονταν για αυτό το live. Και είχαν και 7 χρόνια να ειδωθούν επί σκηνής. Ε λοιπόν ναι, περιμένεις κάτι περισσότερο, έστω ενορχηστρωτικά. Και δεν μιλάμε να πάρουν ένα τραγούδι και να του αλλάξουν τα φώτα και από ρούμπα να το κάνουν ρέγκε. Αλλά δε γίνεται ρε φίλε ενορχηστρωτή να μας έχεις στο φόρτε του προγράμματος συνεχόμενα κομμάτια με μια ακουστική και ένα ακορντεόν και η υπόλοιπη μπάντα να λείπει για τσιγάρο... Και παρά το γεγονός οτι επέλεξες να έχεις αυτόν το φτωχό ήχο, να αφήνεις τον Στόκα να κάνει δεύτερη φωνή χωρίς να υπάρχει πρώτη. Οι Πυξ Λαξ τελείωσαν εχθές οριστικά, για πολλούς από εμάς. Αν δεν έκαναν το live, η εικόνα θα έμενε καλύτερη. Τώρα "με μελαγχολεί", όπως λέει και το άσμα τους..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-07-2011 21:24 ]


    ilio
    15.07.2011, 08:17

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-07-2011 στις 21:23 έγραψε...

    Υποτίθεται πως επί έναν ολόκληρο χρόνο προετοιμάζονταν για αυτό το live. Και είχαν και 7 χρόνια να ειδωθούν επί σκηνής. Ε λοιπόν ναι, περιμένεις κάτι περισσότερο, έστω ενορχηστρωτικά. Και δεν μιλάμε να πάρουν ένα τραγούδι και να του αλλάξουν τα φώτα και από ρούμπα να το κάνουν ρέγκε. Αλλά δε γίνεται ρε φίλε ενορχηστρωτή να μας έχεις στο φόρτε του προγράμματος συνεχόμενα κομμάτια με μια ακουστική και ένα ακορντεόν και η υπόλοιπη μπάντα να λείπει για τσιγάρο... Και παρά το γεγονός οτι επέλεξες να έχεις αυτόν το φτωχό ήχο, να αφήνεις τον Στόκα να κάνει δεύτερη φωνή χωρίς να υπάρχει πρώτη. Οι Πυξ Λαξ τελείωσαν εχθές οριστικά, για πολλούς από εμάς. Αν δεν έκαναν το live, η εικόνα θα έμενε καλύτερη. Τώρα "με μελαγχολεί", όπως λέει και το άσμα τους..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-07-2011 21:24 ]



    Και εγώ έτσι θα ένιωθα αν είχα παρακολουθήσει μια τέτοια συναυλία.Πόσο συμφωνώ μαζί σου...


    starg
    15.07.2011, 09:24

    Οι Πυξ Λαξ ΠΟΤΕ δεν ήταν ποτέ μπάντα με φόρτε της τα live
    Όποιος έχει δει τα μέλη της μεμονωμένα σε συναυλίες  το ξέρει
    ναναι καλά ο Μανος (εκεί που είναι όπου κι αν είναι...) που τους έφτασε εδώ που τους εφτασε...
    δεν θα ξεχάσω ποτέ μια από τις πρώτες τους εμφανίσεις σε αποκριάτικες εορταστικές εκδηλώσεις στον πειραιά κάπου στα 90-91 που κυριολεκτικά τραγούδησαν playback!!!
    όσον αφορά την προσέλευση, από την γειτονιά μου πήγαν όλα τα 13-16χρονα μια που με 11 ευρώ εισητήριο δύσκολα θα ξαναβρούν συναυλία στο οακα.


    jj7
    15.07.2011, 13:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-07-2011 στις 14:15 έγραψε...

    Είναι όπως τα γράφει η AnnaAdams. Επίσης ήταν πολύ πολύ εκνευριστικό που οι καλλιτεχνάρες, στα πιο δημοφιλή κομμάτια τους, επέλεξαν να κάνουν ...δεύτερη φωνή, απουσία πρώτης. Ή να λένε το στίχο εκτός ρυθμού και εκτός της γνωστής τονικότητας.

    Το αποτέλεσμα ήταν ο κόσμος εκεί που πήγαινε να τραγουδήσει, να σταματάει γιατί είτε νόμιζε οτι τραγούδαγε λάθος, είτε γιατί δεν μπορούσε να συγχρονιστεί με τον τραγουδιστή. Και φυσικά ξενέρωνε, αντί να "μπει" στο τραγούδι και να το ζήσει.

    Και ένα βίντεο που τράβηξα, από την - με διαφορά - πιο ξεσηκωτική στιγμή της συναυλίας:



     

    πόπο κάτι ψόφια πράγματα..αν αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή της συναυλίας τότε καλύτερα που δεν πήγα..OI THIEVERY CORPORATION  xtes αντιθέτος τα διαλύσαν όλα..ίσως στην καλύτερη τους εμφανιση επί ελληνικού εδάφους....!!


    220493
    15.07.2011, 14:13

    Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου για όλο αυτό το σκηνικό που εξελίσσεται αυτές τις ημέρες.

    Σαν φανατικός ακροατής και όχι μόνο των Πυξ Λαξ, θεωρώ πως αυτή η λογοκρισία ήταν εξαρχής δεδομένη. Την Τετάρτη, παρόλο, που είχα πάρει εισητήρια για την αρένα του σταδίου δεν κατάφερα να πάω στην Αθήνα. Κοιτώντας όμως τις εικόνες που ανέβασε το "αφεντικό" της ηχοληψίας στο fb έμεινα πραγματικά ενθουσιασμένος απο την ετοιμασία που έλαβε χώρα. Μετά απο τα λανθασμένα στησίματα των ηχείων με αποτέλεσμα να μην ακούνε οι θεατές στις διπλανές θέσεις επικοινώνησα με φίλους-μουσικούς που βρέθηκαν στην αρένα. Μου εξομολογήθηκαν πως ο ήχος ήταν άριστος και οι εγκαταστάσεις πραγματικά εντυπωσιακές.

    Προσωπικά, σε μία συναυλία με τόσο κόσμο και με ένα σχήμα που το ακούμε χρόνια στα ραδιόφωνα,άλλοι μεγαλώσαμε ακούγοντάς τους και άλλοι παίζοντας κομμάτιά τους δεν θα μπορούσε να τους αφήσει όλους ικανοποιημένους. Πιστεύω πως οι Πυξ Λαξ με την συναυλία αυτή κέρδισαν τις ηλικίες των 15-20 που ήταν χιλιάδες άτομα αλλά έχασαν τους μεγαλύτερους για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν φταίνει μόνοι αυτοί αλλά το γεγονός οτι η μουσική προχωρά,ωριμάζουμε και αναζητούμε νέα ακούσματα.

    Κάποιος έχει αναφέρει την ενορχήστρωση που ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζουμε αν ήθελαν να αποδώσουν τις παλιές αυθεντικές ερμηνείες ή να τις εκτελέσουν με ένα πιο σύγχρονο τρόπο.

    Περιμέμω, λοιπόν, την Μπάντα τον Σεπτέμβρη στην Πάτρα σ'ένα χώρο που έχει καλή ακουστική για να κρίνω περισσότερα.

    Σας ευχαριστώ γα τον χρόνο σας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 15-07-2011 14:14 ]


    vermio
    15.07.2011, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 14-07-2011 στις 19:26 έγραψε...

    εγω λυπαμαι πραγματικα για την ζωοποιηση που ο περισσοτερος κοσμος εχει τοσα χρονια φαει που θεωρει τους πυξ λαξ τρομερο συγκροτημα...

    ΝΑΥΛΟΝ ΝΤΕΦΙΑ ΚΑΙ ΨΟΦΙΑ ΚΕΦΙΑ.....αυτο ηταν οι πυξ λαξ τοσα χρονια και ολοι τρωγανε  κουτοχορτο...

    επισης να πω το εξης...δεν καταλαβαινω γιατι οι περισσοτεροι εκπλησεσται με τον κακο ηχο του γκρουπ και οτι η καλυψη του ηχου γενικα δεν ηταν καλη....μα αγαπητοι μου συνφορουμιτες για να εχεις απαιτησεις τετοιου τυπου θα πρεπει προτιστως ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΧΟ!!!οι πυξ λαξ ηταν ανεκαθεν δυναμικης ουζερι αντε και καμια μπουατ....με παραλιακες κιθαρες και ψευτοσκυλοεντεχνο περιμενεις να ακουσεις ηχο μεσα στο ΟΑΚΑ??σεναριο επιστημονικης φαντασιας...

    αναρωτιεμαι...ποσο χρονων ειναι οι πλιατσικας-στοκας?διοτι απο τα πολλα σχολια εντος και εκτος φορουμ που διαβαζω τα ατομα ηταν επιεικως ανυπαρκτα επι σκηνης....μηπως επισης τοσα χρονια προσφερανε το ιδιο θεαμα αλλα η πολυ διαφημιση  εν τελη επηρεαζει και την ακοη-οραση των ακροατων??

    ελπιζω οι 75.000 που βρεθηκαν εκει να αλλαξουν και γουστα καποια στιγμη...απιθανο μεν...αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!{#emotions_dlg.lol}

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΕΡΗΤΖΗΔΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ....ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΗΡΑΤΕ ΑΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ...ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΥΨΕΙΣ...ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΓΟΥΣΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ!!!{#emotions_dlg.lol}



     

    Εσύ μπορείς να ακούς από αντίδραση ό,τι δεν παίζεται στο ραδιόφωνο για να μη νιώθεις τύψεις ότι σε ταίζουν κουτόχορτο τα ΜΜΕ.

    Δεν μπορείς όμως να λες ζώα όλους όσους τους αρέσει η μουσική των Πυξ Λαξ ή οποιουδήποτε άλλου που δε σ' αρέσει εσένα.

    Σου υπενθυμίζω επίσης ότι το νήμα εδώ έχει να κάνει με τις εντυπώσεις από τη συναυλία κι όχι για τις προσωπικές γνώμες του καθενός για το γκρουπ


    inkve
    15.07.2011, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος vermio στις 15-07-2011 στις 14:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 14-07-2011 στις 19:26 έγραψε...

    εγω λυπαμαι πραγματικα για την ζωοποιηση που ο περισσοτερος κοσμος εχει τοσα χρονια φαει που θεωρει τους πυξ λαξ τρομερο συγκροτημα...

    ΝΑΥΛΟΝ ΝΤΕΦΙΑ ΚΑΙ ΨΟΦΙΑ ΚΕΦΙΑ.....αυτο ηταν οι πυξ λαξ τοσα χρονια και ολοι τρωγανε  κουτοχορτο...

    επισης να πω το εξης...δεν καταλαβαινω γιατι οι περισσοτεροι εκπλησεσται με τον κακο ηχο του γκρουπ και οτι η καλυψη του ηχου γενικα δεν ηταν καλη....μα αγαπητοι μου συνφορουμιτες για να εχεις απαιτησεις τετοιου τυπου θα πρεπει προτιστως ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΧΟ!!!οι πυξ λαξ ηταν ανεκαθεν δυναμικης ουζερι αντε και καμια μπουατ....με παραλιακες κιθαρες και ψευτοσκυλοεντεχνο περιμενεις να ακουσεις ηχο μεσα στο ΟΑΚΑ??σεναριο επιστημονικης φαντασιας...

    αναρωτιεμαι...ποσο χρονων ειναι οι πλιατσικας-στοκας?διοτι απο τα πολλα σχολια εντος και εκτος φορουμ που διαβαζω τα ατομα ηταν επιεικως ανυπαρκτα επι σκηνης....μηπως επισης τοσα χρονια προσφερανε το ιδιο θεαμα αλλα η πολυ διαφημιση  εν τελη επηρεαζει και την ακοη-οραση των ακροατων??

    ελπιζω οι 75.000 που βρεθηκαν εκει να αλλαξουν και γουστα καποια στιγμη...απιθανο μεν...αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!{#emotions_dlg.lol}

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΕΡΗΤΖΗΔΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ....ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΗΡΑΤΕ ΑΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ...ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΥΨΕΙΣ...ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΓΟΥΣΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ!!!{#emotions_dlg.lol}



     

    Εσύ μπορείς να ακούς από αντίδραση ό,τι δεν παίζεται στο ραδιόφωνο για να μη νιώθεις τύψεις ότι σε ταίζουν κουτόχορτο τα ΜΜΕ.

    Δεν μπορείς όμως να λες ζώα όλους όσους τους αρέσει η μουσική των Πυξ Λαξ ή οποιουδήποτε άλλου που δε σ' αρέσει εσένα.

    Σου υπενθυμίζω επίσης ότι το νήμα εδώ έχει να κάνει με τις εντυπώσεις από τη συναυλία κι όχι για τις προσωπικές γνώμες του καθενός για το γκρουπ



    μην δινεις αλλο νοημα σε οτι διαβαζεις...το οτι τους θεωρουν οι περισσοτεροι καλο γκρουπ σχολιασα σαν ζωοποιηση...

    τωρα εαν ψαχνετε να βρειτε δικαιολογιες γιατι η συναυλια δεν ηταν καλη συγγνωμη αλλα εθελοτυφλειτε....τους

     πυξ λαξ πηγατε να δειτε....οχι τον zan michell zar...τι περιμενεις δεξιοτεχια και ηχο??ελεος!!

    επισης κατι τελευταιο....βγαζεις γρηγορα συμπερασματα βλεπω λεγωντας οτι δεν ακουω ραδιοφωνο....το μονο που θα σου πω ειναι πως δεν θεωρω οτιδηποτε μου πλασαρουν τα ΜΜΕ πανακειο...αν το κανεις εσυ καλως...

     


    kithara-woman
    15.07.2011, 14:52

    Διάβασα τις απόψεις όλων,στη συναυλία δεν πήγα.Είπα ότι δεν θα παρέμβω,εξαιτίας αυτού του γεγονότος,ότι δεν πήγα στη συναυλία,αλλά θέλω να πω την άποψη μου,γιατί βλέπω μια άνευ αιτίας επίθεση σε ένα γκρουπ που έχει μια ιστορία και σίγουρα εκφράζει κάποιους.

    Θα αφήσω έξω το προσωπικό κομμάτι-γιατί τότε δεν θα ήμουν αντικειμενική λόγω της παλιάς γνωριμίας μου μαζί τους.Αλλά και πάλι διάβασα πράγματα που δεν ισχύουν ούτε κατά διάνοια.Ακριβώς επειδή ξέρω για τι άτομα πρόκειται,ξέρω και ότι δεν ισχύουν.Δεν νομίζω πχ ότι ουδεόποτε υπήρξαν τσακωμένοι,και όσον αφορά για το πόσο τιμούν τη μνήμη του Μάνου Ξυδούς,ξέρω πολύ καλά τι σήμαινε αυτός ο άνθρωπος για τα υπόλοιπα μέλη.Το είδα πολύ καλά με τα μάτια μου στην κηδεία του,πόσο διαλυμένοι ήταν.Είμαι σίγουρη ότι και να ζούσε τώρα,τις συναυλίες πάλι θα τις έκαναν.

    Από κει και πέρα,κάποιοι άνθρωποι μεγαλώσαμε με τα τραγούδια τους,κάποιοι άλλοι,μικρότερης ηλικίας τα γνώρισαν αργότερα.Κάποιους μας εκφράζουν,κάποιους άλλους δεν τους εκφράζουν.Αυτά είναι θέμα γούστου.Δεν μπορούν όλοι να αρέσουν σε όλους.Αλλά δεν μπορείς να ακυρώνεις την αξία κάποιου ή την απήχηση του επειδή εσένα δεν σου αρέσει.Και εμένα για παράδειγμα δεν μου αρέσουν τα δημοτικά τραγούδια, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν έχουν αξία, ή δεν μου αρέσουν τα τραγούδια του τάδε τραγουδιστή, επειδή δεν μου αρέσει το είδος μουσικής που πρεσβέυει, αλλά μπορεί να τον θεωρώ  καλό και σωστό σε αυτό που κάνει,στο είδος του,Είναι πολύ εγωιστική άποψη αυτή.

    Επίσης κάτι που παρατηρώ-δεν είναι άσχετο-και στις ταινίες.Ότι προωθούνται και θεωρούνται αριστουργήματα και εκθειάζονται από τους κριτικούς όσες είναι της μόδας πχ Χάρρυ Πόττερ και τέτοια,και όσες εμπεριέχουν βία.Γιατί για παράδειγμα μια ταινία για όλη την οικογένεια ή μια κωμωδία δεν μπορεί να είναι καλή;Αυτά που λέω δεν είναι άσχετα,γιατί το ίδιο ισχύει και στην μουσική.Δηλαδή ο τάδε τραγουδιστής, μας κάνει,και ο άλλος όχι, επειδή θέλουμε να το παίξουμε τάχα μου σκληροί ή κουλτουριάρηδες και ότι εμείς είμαστε της υψηλής διανόησης και ακούμε μόνο στιχάκια με υψηλά νοήματα ή από την άλλη είμαστε μεταλλάδες και όλα τα άλλα είναι γλυκανάλατα;

    Συγνώμη για το ύφος μου και τις λέξεις,κάποιοι μπορεί να τις βρείτε σκληρές,αλλά έτσι πιστεύω.Πολύ κακό για το τίποτα και πολύ επίθεση για το τίποτα.Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά μειώνοντας κάτι δεν θα φανούμε καλύτεροι ή δεν θα φανούμε κάπως αλλιώς ενώ αν λέγαμε καλά λόγια θα μας κοροιδεύαν για γλυκανάλατους.

    Όποιος δεν εκφράζεται από κάτι,απλά δεν το ακούει.Τόσο απλό είναι.Δεν χρειάζεται να το μειώσει ή να το ξεφτιλίσει ή να κοιτάζει αφ'υψηλού όσους το ακούνε.

    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του,δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε με όλους.

    Σαν άνθρωπος έχω μάθει να ακούω κάτι και μετά αν δεν μου κάνει,να το απορρίπτω.

    Για παράδειγμα θεωρώ πολύ καλές φωνές τον Πλούταρχο και τον Σφακιανάκη,ότι στην δουλειά τους είναι πολύ καλοί,δεν αντέχω όμως το είδος που πρεσβέυουν.Δεν λέω όμως ότι επειδή δεν ακούω αυτού του είδους τα τραγούδια,είναι και οι δυο άσχετοι.Τα ονόματα τυχαία.

     

    Ζητώ και πάλι συγνώμη,και για το σεντόνι που άπλωσα.Ήθελα να πω τη γνώμη μου απλά.Δεν πήγα στη συναυλία.

    Τώρα αν κάποιος- ή όλοι από ό,τι φαίνεται- δεν θα συμφωνήσουν μαζί μου,δεν με πειράζει,αλίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε με όλους,κανένας διάλογος δεν θα γινόταν και θα ήταν μια βαρεμάρα η ζωή.

    Γενικά τώρα τελευταία εδώ μέσα, βλέπω πολλές αντιπαραθέσεις και ασυμφωνίες και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος...Απόψεις λέμε,δεν μπορεί όλοι να συμφωνούμε με όλους.


    AnnaAdams
    15.07.2011, 15:25

    Το Ο.Α.Κ.Α είναι ένας χώρος πολύ δύσκολος. Απο άποψη ηχητικής κάλυψης υπάρχουν συγκεκριμένες θύρες, οι οποίες λόγω της κατασκευής της στέγης του γηπέδου, είναι αδύνατον με οποιονδήποτε τρόπο να καλυφθούν 100%. Όσοι βρέθηκαν σ΄αυτές τις θύρες προφανώς έχουν δίκιο να παραπονιούνται. Αυτό έχει συμβεί και σε όλες τις μεγάλες ξένες παραγωγές, οι οποίες έγιναν στον ίδιο χώρο και έχει εκφραστεί αυτή η δυσκολία απ΄όλα τα τεχνικά team όλων των καλλιτεχνών που έχουν κατα καιρούς βρεθεί εκεί.Οι Έλληνες τεχνικοί που για πρώτη φορά κάλυψαν μία τόσο μεγάλη συναυλία, έκαναν ό, τι καλύτερο μπορούσαν και ο ήχος που τελικά έβγαλαν στα περισσότερα σημεία του σταδίου, ήταν πάρα πολύ καλός. Σε ό, τι αφορά τα προβλήματα με τους υπεράριθμους θεατές σε κάποιες θύρες, θα βγει σε λίγες μέρες επίσημη καταγγελία για τον τραμπουκισμό και την κατάχρηση εξουσίας των καρεκλοκένταυρων κρατικών λειτουργών, που ήταν οι υπάλληλοι του Ο.Α.Κ.Α  και η αστυνομική διεύθυνση του Ο.Α.Κ.Α, οι οποίοι κατέλαβαν με φασιστικό τρόπο μία πύλη του γηπέδου και επέτρεψαν την ανεξέλεγκτη είσοδο θεατών στον χώρο. Εμείς απ΄την πλευρά μας ευχαριστούμε για μία ακόμη φορά τον κόσμο γι΄αυτή τη μαγική βραδιά που μας χάρισε που δεν ασχολήθηκε και ξεπέρασε σαν να μην υπήρχαν όλα αυτά τα θέματα, αποδεικνύοντας ότι τελικά η αγάπη τόσων χιλιάδων ανθρώπων είναι πολύ πιο δυνατή απο οποιαδήποτε μορφή μικρονοϊκής κρατικής εξουσίας.

    Δημοσίευση του Φίλιππου Πλιάτσικα στο Facebook.

    Ισχύει αυτό που είπε ο jorje με το ξενέρωμα στα τραγούδια.

    Δε μετάνιωσα που έδωσα τα λεφτά μου για αυτή τη συναυλία, απλά θα περίμενα πολύ περισσότερα, και πιστεύω και το κοινό, παρότι κάποιοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι από απόψεις που είδα την επόμενη μέρα στο facebook.