ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.860 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    spathasref
    05.01.2007, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Κι έχει ειπωθεί για τραγούδι του Παπακώ("Άσε ,με να κάνω λάθος") είναι μόνο από το περιεχόμενο των στίχων, σατανιστικό.





    Πρόκειται για στίχο-απόρριψη της θρησκείας ως έννοια, όχι σατανιστικό.



    ....."Δε γουστάρω τους σωτήρες δε γουστάρω να σωθώ".... Δε νομίζω spathasref.


    Τραγούδι είναι, η ερμηνεία των στίχων είναι προσωπική του καθενός, οπότε πάσο... Αλλά δεν αλλάζω άποψη
    kadmilos
    05.01.2007, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 16:04 έγραψε...
    Τελος να σου πω κατι που εχω ξαναπει.Απο τα λιγα που ξερω πανω στο χριστιανισμο. ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια που αναγνωριζει μια αρχη.Οχι δυο.Δεν υπαρχει το καλο και το κακο.Υπαρχει μονο το καλο.Ο Θεος.Ως εκ τουτου αντιληψεις περι αντιπαλου δεους και περι κακου ειναι συνεχειες αρχαιων θρησκειων με διαφορετικη φιλοσοφικη αντιληψη.


    Αυτό που λες είναι λάθος. Ιερέας έχει πει σε συμμαθητή μου (ώρα θρησκευτικών, δευτέρα γυμνασίου), ο οποίος είπε ότι πιστεύει πως υπάρχει .μόνο το καλό, οτι υπάρχει και το κακό και πως δε γίνεται να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.



    Το οτι το εχει πει ιερεας δεν μου λεει κατι.Φανταζομαι ξερεις και εσυ οτι ο κληρος αποτελειται απο ατομα που πολλες φορες δεν εχουν γνωση. Για ρωτα και αλλους ιερεις.Ρωτα τι ειναι μονισμος και τι δυαρχια και ρωτα που ανηκει ο χριστιανισμος.
    Και μην ξεχνας στη θρησκεια μονη σου θα βρεις την αληθεια μην ακους τον καθε ασχετο.



    Έλεος πια με τους παπάδες!! Δεν είναι όλοι ίδιοι!! Υπάρχουν κι ευσυνείδητοι ιερείς.Κι Δόξα τω Θεώ έχω γνωρίσει κάποιους από αυτούς.



    Διαβασε καλα τι λεω.Δεν ειπα οτι ολοι ειναι ιδιοι.Αντιθετως σε παροτρυνα να συζητησεις και με αλλους ιερεις.
    maspa
    05.01.2007, 17:43
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Κι έχει ειπωθεί για τραγούδι του Παπακώ("Άσε ,με να κάνω λάθος") είναι μόνο από το περιεχόμενο των στίχων, σατανιστικό.





    Πρόκειται για στίχο-απόρριψη της θρησκείας ως έννοια, όχι σατανιστικό.



    ....."Δε γουστάρω τους σωτήρες δε γουστάρω να σωθώ".... Δε νομίζω spathasref.



    Για τη σωτηρια της ψυχης μιλανε ολες οι θρησκειες,οχι μονο ο Χριστιανισμος.



    Δεν είπα πως πρόκειται για αντιχριστιανικό,αλλά σατανιστικό,.
    Το ακόμη χειρότερο είναι πως ο παραπάνω στίχος συνοδεύεται κι από "κρυφό"¨μήνυμα.."Θα μιλήσω με τον νεκρό, η ψυχή μου καλεί εσάς"......

    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 17:44 ]


    Lefterissamson
    05.01.2007, 17:44
    Δική μου άποψη πάντως-λίγο σοβαρότερα τώρα-και χωρίς να θέλω να θίξω ανθρώπους ,είναι πως όλα αυτά είναι περιττό και λάθος να τα αντιμετωπίζουμε κατ'αυτόν τον τρόπο.Μουσική είναι ,μέσο έκφρασης ,ακόμα και καλοστημένα κόλπα marketing.Δεν διαφωνώ πως είναι εξίσου σημαντικό και ωραίο να εξετάζουμε και τον τρόπο ζωής του εκάστοτε καλλιτέχνη ,αλλά ιδίως για τα δημόσια πρόσωπα είναι δύσκολο να μάθουμε την αλήθεια.Ολα είναι μεσα στο κόλπο της δημοσιότητας και του στιλ ,οπότε ας απολαύσουμε καλύτερα τη μουσική που μας αρέσει και αφήσουμε τα επιμέρους στην άκρη ,που στην τελική δεν μας αφορούν.Ιδίως στην περίπτωση του ροκ(και όλλων των εφάμελλων ειδών εως ακραίες μορφές metal)κρίθηκε και κατακρίθηκε από την εκκκλησία πάμπολλες φορές.Στο κάτω κάτω ,τυχαίνει να έχω ένα πολύ καλό φίλο που με το συγκρότημα του(Elysian Fields-black metal)έκαναν αρκετές πωλήσεις κι εδώ και στο εξωτερικό.Το στιλ και ο στίχος(βαμμένα πρόσωπα ,αίματα κλπ)δεν έχουν ουδεμία σχέση με τα παιδιά και τον τρόπο ζωής τους!Αντίστοιχα και περισσότερο σε διάσημους μουσικούς ανάλογων ειδών...
    Ας απολαύσουμε ευλαβικά τη μουσική μας λοιπόν
    maspa
    05.01.2007, 17:45
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:42 έγραψε...
    Αλλά δεν αλλάζω άποψη



    Δεν έχω την πρόθεση να αλλάξω τις απόψεις σας.
    maspa
    05.01.2007, 17:48
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 16:04 έγραψε...
    Τελος να σου πω κατι που εχω ξαναπει.Απο τα λιγα που ξερω πανω στο χριστιανισμο. ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια που αναγνωριζει μια αρχη.Οχι δυο.Δεν υπαρχει το καλο και το κακο.Υπαρχει μονο το καλο.Ο Θεος.Ως εκ τουτου αντιληψεις περι αντιπαλου δεους και περι κακου ειναι συνεχειες αρχαιων θρησκειων με διαφορετικη φιλοσοφικη αντιληψη.


    Αυτό που λες είναι λάθος. Ιερέας έχει πει σε συμμαθητή μου (ώρα θρησκευτικών, δευτέρα γυμνασίου), ο οποίος είπε ότι πιστεύει πως υπάρχει .μόνο το καλό, οτι υπάρχει και το κακό και πως δε γίνεται να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.



    Το οτι το εχει πει ιερεας δεν μου λεει κατι.Φανταζομαι ξερεις και εσυ οτι ο κληρος αποτελειται απο ατομα που πολλες φορες δεν εχουν γνωση. Για ρωτα και αλλους ιερεις.Ρωτα τι ειναι μονισμος και τι δυαρχια και ρωτα που ανηκει ο χριστιανισμος.
    Και μην ξεχνας στη θρησκεια μονη σου θα βρεις την αληθεια μην ακους τον καθε ασχετο.



    Έλεος πια με τους παπάδες!! Δεν είναι όλοι ίδιοι!! Υπάρχουν κι ευσυνείδητοι ιερείς.Κι Δόξα τω Θεώ έχω γνωρίσει κάποιους από αυτούς.



    Διαβασε καλα τι λεω.Δεν ειπα οτι ολοι ειναι ιδιοι.Αντιθετως σε παροτρυνα να συζητησεις και με αλλους ιερεις.



    Εσύ μάλλον πρέπει να διαβάσεις καλύτερα. Αμφισβήτησες αυτό που είπα βασιζόμενος στους ιερείς, για τους οποίους πολλά ακούγονται.. Που ξέρεις πως ο συγκεκριμένος ήταν ή όχι ένας από αυτούς.... Είπαμε να αντικρούουμε επιχειρήματα, αλλά να έχουν και κάποια βάση αυτά που λέμε, έτσι?
    kadmilos
    05.01.2007, 17:48
    Καλα εσυ δεν ειπες οτι οποιος πιστευει στο σατανα αποδεχεται τον θεο,και οτι οι σατανιστες ειναι εναντιον του χρισοτυ? Τελος παντων. Δεν θελω να κολλησω στις λεξεις. Σατανικο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση για μενα.Σωτηρας μπορει να ειναι και το κρατος, η οικογενεια,η θερησκεια,η τηλεοραση(μικρουτσικος,τενια μακρη κτλ) Δεν μπορεις να βλεπεις οτι σε συμφερει.
    maspa
    05.01.2007, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:48 έγραψε...

    Καλα εσυ δεν ειπες οτι οποιος πιστευει στο σατανα αποδεχεται τον θεο,και οτι οι σατανιστες ειναι εναντιον του χρισοτυ? Τελος παντων. Δεν θελω να κολλησω στις λεξεις. Σατανικο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση για μενα.Σωτηρας μπορει να ειναι και το κρατος, η οικογενεια,η θερησκεια,η τηλεοραση(μικρουτσικος,τενια μακρη κτλ) Δεν μπορεις να βλεπεις οτι σε συμφερει.



    Εννοείς πως με συμφέρει να βλέπω σατανιστικούς στίχους? Ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχουν?
    spathasref
    05.01.2007, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:42 έγραψε...
    Αλλά δεν αλλάζω άποψη



    Δεν έχω την πρόθεση να αλλάξω τις απόψεις σας.


    Άρα δύσκολο να αλλάξεις άποψη και εσύ. Όπως και να έχει, η μουσική είναι εντελώς βιωματικό πράγμα, οπότε κάθε άποψη είναι υποκειμενική, άρα σεβαστή.

    Πάντως, για το συγκεκριμένο στίχο, το ότι δεν είναι ούτε ανάστροφος, ούτε κρυμμένος σε χαμηλή ένταση κάτω από το τραγούδι, πιστεύω πως φανερώνει τις αγνές προθέσεις έκφρασης του δημιουργού. Άσχετα αν διαφωνούμε, ή όχι.
    spathasref
    05.01.2007, 17:56
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:48 έγραψε...

    Σατανικο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση για μενα.Σωτηρας μπορει να ειναι και το κρατος, η οικογενεια,η θρησκεια,η τηλεοραση(μικρουτσικος,τενια μακρη κτλ)



    Ακριβώς αυτό θέλει να πει ο ποιητής!
    maspa
    05.01.2007, 17:58
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:42 έγραψε...
    Αλλά δεν αλλάζω άποψη



    Δεν έχω την πρόθεση να αλλάξω τις απόψεις σας.


    Άρα δύσκολο να αλλάξεις άποψη και εσύ. Όπως και να έχει, η μουσική είναι εντελώς βιωματικό πράγμα, οπότε κάθε άποψη είναι υποκειμενική, άρα σεβαστή.

    Πάντως, για το συγκεκριμένο στίχο, το ότι δεν είναι ούτε ανάστροφος, ούτε κρυμμένος σε χαμηλή ένταση κάτω από το τραγούδι, πιστεύω πως φανερώνει τις αγνές προθέσεις έκφρασης του δημιουργού. Άσχετα αν διαφωνούμε, ή όχι.



    Τα ανάστροφα μηνύματα, όπως διάβασα και ανέφερα πιο πάνω κιόλας υπάρχουν για τους συνηδειτοποιημένους..... Και πάλι θα διαφωνήσω..
    kadmilos
    05.01.2007, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:48 έγραψε...

    Καλα εσυ δεν ειπες οτι οποιος πιστευει στο σατανα αποδεχεται τον θεο,και οτι οισατανιστες ειναι εναντιον του χρισοτυ? Τελος παντων. Δεν θελω να κολλησω στις λεξεις. Σατανικο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση για μενα.Σωτηρας μπορει να ειναι και το κρατος, η οικογενεια,η θερησκεια,η τηλεοραση(μικρουτσικος,τενια μακρη κτλ) Δεν μπορεις να βλεπεις οτι σε συμφερει.



    Εννοείς πως με συμφέρει να βλέπω σατανιστικούς στίχους? Ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχουν?



    Ναι,βλεπεις οτι θες να δεις για να στηριξεις το λογο σου. Ειναι αναποφευκτο το να βλεπεις οτι θες, αλλα γινεται επικινδυνο οταν σε οδηγει σε χαρακτηρισμους,αφορισμους και αλλα συναφη

    και οσο αφορα το προηγουμενο ποστ

    μου λες οτι δεν εχω επιχειρηματα γιατι ειπα τον παπα που σου εκανε μαθημα στη δευτερα γυμνασιου θρησκευτικα, ασχετο.Ειναι σα να στηριζεις τα λογια σου λεγοντας μου:Και ο μπαμπης ο σουγιας ειπε οτι ο χριστος ηταν χουλιγκαν. Σου ειπα οτι δεν αρκει η αποψη ενος. Πρεπει να μιλησεις με πολλους. Και φοβαμαι θα εκπλαγεις οταν δεις ακομα και μεσα στην εκκλησια τις διαφορετικες αποψεις. Ο Χριστιανισμος μην ξεχνας αφομοιωσε πολλα πραγματα απο αλλες θρησκειες,παραδοσεις και κοινωνικες αντιληψεις. αυτα μπορει να συγκρουονται καμια φορα.
    Lefterissamson
    05.01.2007, 18:02
    ολακ οκαιρυκοταββαΣ.

    Με κρυφό στίχο:Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και
    ο θεός να φυλάει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 05-01-2007 18:04 ]


    maspa
    05.01.2007, 18:06
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 18:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:48 έγραψε...

    Καλα εσυ δεν ειπες οτι οποιος πιστευει στο σατανα αποδεχεται τον θεο,και οτι οισατανιστες ειναι εναντιον του χρισοτυ? Τελος παντων. Δεν θελω να κολλησω στις λεξεις. Σατανικο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση για μενα.Σωτηρας μπορει να ειναι και το κρατος, η οικογενεια,η θερησκεια,η τηλεοραση(μικρουτσικος,τενια μακρη κτλ) Δεν μπορεις να βλεπεις οτι σε συμφερει.



    Εννοείς πως με συμφέρει να βλέπω σατανιστικούς στίχους? Ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχουν?



    Ναι,βλεπεις οτι θες να δεις για να στηριξεις το λογο σου.



    Ότι λέω το στηρίζω σε προσωπικές συζητήσεις και βιβλία, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου
    kadmilos
    05.01.2007, 18:14
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 18:06 έγραψε...

    Ότι λέω το στηρίζω σε προσωπικές συζητήσεις και βιβλία, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου



    Καλα. Και εμενα ο θεολογος μου στην τριτη λυκειου μου ειπε οτι υπαρχει μια αρχη. Μονο το καλο.και μην ξεχνας πως εγω δεν ειπα οτι κανεις λαθος.Εσυ ομως εισαι σιγουρη πως μονο η δικη σου αληθεια ειναι σωστη.Η προπαγανδιστικη πολιτκη του κατηχητικου απεδωσε. Χωρις να θελω να σε προσβαλλω πιστευω πως εχεις φανατιστει τοσο οσο και οι σατανιστες ή ακομα χειροτερα οι ισλαμιστες βομβιστες

    we are just a moment in time,
    A blink of an eye,
    A dream for the blind,
    Visions from a dying brain,
    I hope you dont understand

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 05-01-2007 18:35 ]


    Spotlight_Dancer
    05.01.2007, 22:54
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 16:08 έγραψε...

    @Spotlight_Dancer

    Είμαι παιδί που ευτυχώς η δυστυχώς(πιστεύω ευτυχώς, για μένα δηλαδή) που έχω κάνει χρόνια κατηχητικό,εχω συναναστραφεί παλιότερα με ανθρώπους της εκκλησίας(θεολόγοι και ιερείς). Κι εκτός αυτού έχω διαβάασει κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Δε μου τα έχει πει κανένα δεκατριάχρονο πιτσιρίκι κι ούτε είναι απόρροια της φαντασίας μου όλα τα παραπάνω.




    Επρεπε να το πεις απο την αρχη για να μην ασχοληθω καθολου με το θεμα,καθως οι πηγες σου ειναι μονοπλευρες και ως εκ τουτου αναξιοπιστες(κατι που ειναι εμφανες απο αυτα που γραφεις απλα ηθελα να το παραδεχτεις και μονη σου).Ενημερωσε ομως τους κυριους που πληρωνονται απο το Ελληνικο κρατος για να σε κανουν να σκεπτεσαι σαν νοικυρουλα,οτι εγω ακουω μια εικοσαετια αυτη τη μουσικη και πιστεψε με δεν εχω παθει απολυτως τιποτα.Καποτε καιγατε μαγισσες,τωρα θελετε να καψετε τη μουσικη.

    maspa
    05.01.2007, 23:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 05-01-2007 στις 22:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 16:08 έγραψε...

    @Spotlight_Dancer

    Είμαι παιδί που ευτυχώς η δυστυχώς(πιστεύω ευτυχώς, για μένα δηλαδή) που έχω κάνει χρόνια κατηχητικό,εχω συναναστραφεί παλιότερα με ανθρώπους της εκκλησίας(θεολόγοι και ιερείς). Κι εκτός αυτού έχω διαβάασει κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Δε μου τα έχει πει κανένα δεκατριάχρονο πιτσιρίκι κι ούτε είναι απόρροια της φαντασίας μου όλα τα παραπάνω.




    Επρεπε να το πεις απο την αρχη για να μην ασχοληθω καθολου με το θεμα,καθως οι πηγες σου ειναι μονοπλευρες και ως εκ τουτου αναξιοπιστες(κατι που ειναι εμφανες απο αυτα που γραφεις απλα ηθελα να το παραδεχτεις και μονη σου).Ενημερωσε ομως τους κυριους που πληρωνονται απο το Ελληνικο κρατος για να σε κανουν να σκεπτεσαι σαν νοικυρουλα,οτι εγω ακουω μια εικοσαετια αυτη τη μουσικη και πιστεψε με δεν εχω παθει απολυτως τιποτα.Καποτε καιγατε μαγισσες,τωρα θελετε να καψετε τη μουσικη.




    Όταν βρω τον χρόνο να μεταφέρω αποσπάσματα από άρθρα από περιόδικά και εφημερίδες θα το κάνω.
    Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να λες πως οι πηγές μου είναι αναξιόπιστες, εφόσον δε γνωρίζεις.Και γι αυτόν το λόγο δε πρόκειται να παραδεχτώ κάτι τέτοιο.
    Όσο για το αν είναι μονόπλευρες θα το κρίνεις, όταν παραθέσω αυτά που προείπα.



    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 23:26 ]


    maspa
    05.01.2007, 23:31
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 18:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 18:06 έγραψε...

    Ότι λέω το στηρίζω σε προσωπικές συζητήσεις και βιβλία, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου



    Καλα. Και εμενα ο θεολογος μου στην τριτη λυκειου μου ειπε οτι υπαρχει μια αρχη. Μονο το καλο.και μην ξεχνας πως εγω δεν ειπα οτι κανεις λαθος.Εσυ ομως εισαι σιγουρη πως μονο η δικη σου αληθεια ειναι σωστη.Η προπαγανδιστικη πολιτκη του κατηχητικου απεδωσε. Χωρις να θελω να σε προσβαλλω πιστευω πως εχεις φανατιστει τοσο οσο και οι σατανιστες ή ακομα χειροτερα οι ισλαμιστες βομβιστες

    we are just a moment in time,
    A blink of an eye,
    A dream for the blind,
    Visions from a dying brain,
    I hope you dont understand

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 05-01-2007 18:35 ]





    Δε με γνωρίζεις και δε ξέρεις κατά πόσο είμαι "φανατική". Εγώ απλά προσπαθώ να υπερασπιστώ τα "πιστεύω" μου.

    Γενικότερα
    Μη προσδίδετε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Δεν νομίζω να έχετε το δικαίωμα από τη στιγμή που δεν έχω κάνει τέτοιο κι εγώ. Μάλλον η δική σας άρνηση σε όσα λέω είναι φαανατισμός. Δεν αποσκοπώ να αλλάξω τις απόψεις σας. Αλλά έτσιι είναι. Όταν στερεύουν τα επιχειρήματα, περνάμε στη χωρίς ουσία λεκτική επίθεση.....


    Spotlight_Dancer
    05.01.2007, 23:40
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 23:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 05-01-2007 στις 22:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 16:08 έγραψε...

    @Spotlight_Dancer

    Είμαι παιδί που ευτυχώς η δυστυχώς(πιστεύω ευτυχώς, για μένα δηλαδή) που έχω κάνει χρόνια κατηχητικό,εχω συναναστραφεί παλιότερα με ανθρώπους της εκκλησίας(θεολόγοι και ιερείς). Κι εκτός αυτού έχω διαβάασει κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Δε μου τα έχει πει κανένα δεκατριάχρονο πιτσιρίκι κι ούτε είναι απόρροια της φαντασίας μου όλα τα παραπάνω.




    Επρεπε να το πεις απο την αρχη για να μην ασχοληθω καθολου με το θεμα,καθως οι πηγες σου ειναι μονοπλευρες και ως εκ τουτου αναξιοπιστες(κατι που ειναι εμφανες απο αυτα που γραφεις απλα ηθελα να το παραδεχτεις και μονη σου).Ενημερωσε ομως τους κυριους που πληρωνονται απο το Ελληνικο κρατος για να σε κανουν να σκεπτεσαι σαν νοικυρουλα,οτι εγω ακουω μια εικοσαετια αυτη τη μουσικη και πιστεψε με δεν εχω παθει απολυτως τιποτα.Καποτε καιγατε μαγισσες,τωρα θελετε να καψετε τη μουσικη.




    Όταν βρω τον χρόνο να μεταφέρω αποσπάσματα από άρθρα από περιόδικά και εφημερίδες θα το κάνω.
    Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να λες πως οι πηγές μου είναι αναξιόπιστες, εφόσον δε γνωρίζεις.Και γι αυτόν το λόγο δε πρόκειται να παραδεχτώ κάτι τέτοιο.
    Όσο για το αν είναι μονόπλευρες θα το κρίνεις, όταν παραθέσω αυτά που προείπα.



    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 23:26 ]




    Δεν σου ζητησα να παραδεχτεις κατι,δεν με ενδιαφερει εξαλλου.Οσο για το αν ειναι μονοπλευρες οι πηγες σου,το δικαιωμα να ισχυριστω κατι τετοιο μου το δινεις απο μονη σου,καθως μονη σου ειπες οτι προερχονται απο συζητησεις με ιερωμενους και θεολογους.Επισης μη κουραζεσαι να ψαξεις σε περιοδικα κλπ.Να σου πω αμεσως που θα βρεις αυτα που γραφεις,Στο Προς Τη Νικη και σε περιοδικα τυπου εσπρεσσο κλπ.Βλεπεις οι κακοι χεβυμεταλλαδες παντοτε πουλουσαν...

    Και μια που εχεις τις πεποιθησεις που εχεις,τσεκαρε και αυτα

    www.saviourmachine.com
    www.stryper.com
    (Χριστιανικες μεταλ μπαντες)

    μπας και σταματησεις να τις εχεις...


    maspa
    05.01.2007, 23:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 05-01-2007 στις 23:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 23:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 05-01-2007 στις 22:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 16:08 έγραψε...

    @Spotlight_Dancer

    Είμαι παιδί που ευτυχώς η δυστυχώς(πιστεύω ευτυχώς, για μένα δηλαδή) που έχω κάνει χρόνια κατηχητικό,εχω συναναστραφεί παλιότερα με ανθρώπους της εκκλησίας(θεολόγοι και ιερείς). Κι εκτός αυτού έχω διαβάασει κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Δε μου τα έχει πει κανένα δεκατριάχρονο πιτσιρίκι κι ούτε είναι απόρροια της φαντασίας μου όλα τα παραπάνω.




    Επρεπε να το πεις απο την αρχη για να μην ασχοληθω καθολου με το θεμα,καθως οι πηγες σου ειναι μονοπλευρες και ως εκ τουτου αναξιοπιστες(κατι που ειναι εμφανες απο αυτα που γραφεις απλα ηθελα να το παραδεχτεις και μονη σου).Ενημερωσε ομως τους κυριους που πληρωνονται απο το Ελληνικο κρατος για να σε κανουν να σκεπτεσαι σαν νοικυρουλα,οτι εγω ακουω μια εικοσαετια αυτη τη μουσικη και πιστεψε με δεν εχω παθει απολυτως τιποτα.Καποτε καιγατε μαγισσες,τωρα θελετε να καψετε τη μουσικη.




    Όταν βρω τον χρόνο να μεταφέρω αποσπάσματα από άρθρα από περιόδικά και εφημερίδες θα το κάνω.
    Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να λες πως οι πηγές μου είναι αναξιόπιστες, εφόσον δε γνωρίζεις.Και γι αυτόν το λόγο δε πρόκειται να παραδεχτώ κάτι τέτοιο.
    Όσο για το αν είναι μονόπλευρες θα το κρίνεις, όταν παραθέσω αυτά που προείπα.



    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 23:26 ]




    Δεν σου ζητησα να παραδεχτεις κατι,δεν με ενδιαφερει εξαλλου.Οσο για το αν ειναι μονοπλευρες οι πηγες σου,το δικαιωμα να ισχυριστω κατι τετοιο μου το δινεις απο μονη σου,καθως μονη σου ειπες οτι προερχονται απο συζητησεις με ιερωμενους και θεολογους.Επισης μη κουραζεσαι να ψαξεις σε περιοδικα κλπ.Να σου πω αμεσως που θα βρεις αυτα που γραφεις,Στο Προς Τη Νικη και σε περιοδικα τυπου εσπρεσσο κλπ.Βλεπεις οι κακοι χεβυμεταλλαδες παντοτε πουλουσαν...

    Και μια που εχεις τις πεποιθησεις που εχεις,τσεκαρε και αυτα

    www.saviourmachine.com
    www.stryper.com
    (Χριστιανικες μεταλ μπαντες)

    μπας και σταματησεις να τις εχεις...





    1ον
    Οι πεποιθήσεις μου δεν αλλάζουν πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Κι αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα τότε είναι μηδαμηνή. Εγώ δεν έχω σκοπό, όπως έχω πει ήδη δυο φορές, να σας αλλάξω απόψη. Εσύ γιατί:"μπας και σταματησεις να τις εχεις"...
    2ον
    Αν μου δώσεις λίγο χρόνο θα γράψω.... Κι όχι δεν είναι από το προς την νίκηνν.
    (Και μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα)

    "Δεν σου ζητησα να παραδεχτεις κατι"
    "απλα ηθελα να το παραδεχτεις και μονη σου"-> Φάσκεις κι αντιφάσκεις.


    υ.γ. Κάτι που σου διαφεύγει είναι πως ακούω ροκ.

    A! Κι επίσης ποιός μου λέει πως αυτά περί χριστιανικές μπάντες δεν είναι προπαγάνδα?

    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 23:51 ]