ελληνική μουσική
    687 online   ·  210.857 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    12plus
    05.01.2007, 12:14
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 08:17 έγραψε...
    @jorge

    Συγχωρέστε με αν αναμεταδίδω πράγματα έτσι άκριτα όπως είπες. Όμως κουβέντα κάνουμε έτσι? Είπες "δεν ταλαντώνεται το τύμπανο του αυτιού ώστε να μεταδώσει την πληροφορία στον εγκέφαλο... ".. Ο μόνος τρόπος που μπορεί να εξηγήθεί είναι ότι την "πληροφορία"(να το πούμε έτσι), το αφτί την λαμβάνει μόνο που είναι αναιπαίσθητο.Ή πιο σωστά, δεν το ακούμε όμως περνάει και καταχωρείται στο υποσεινήδητο, το οποίο έχει τη δυνατότητα να ακούσει και να αποκωδικοποιήσει το ανάστροφο μήνυμα.


    Παιδιά ήρεμα... Αυτός που τα έχει γράψει αυτά σε βιβλίο ή είναι ένας υπερεπιστήμονας (ο οποίος μάλιστα τυγχάνει να θεωρεί τους Beatles, Zeppelin, Floyd κλπ σατανιστές) ή είναι κάποιος βλάκας. Αν συμβαίνει το πρώτο, αλήθεια πως τον λένε? Αν δε συμβαίνει το δεύτερο έχουμε πολλούς από αυτούς να μας απασχολούν ήδη.

    @jorge Να προσέχεις τα μηνύματα που μας μεταδίδεις με τον αριθμό τον posts σου (6661 τώρα). Είναι και κρυφό το μήνυμα λόγω των χρυσών νοτών...
    jorge
    05.01.2007, 12:35
    12plus ακόμα και πληκτρολογώντας www.musicheaven.gr λαμβάνεις ένα κρυφό μήνυμα, μια και το γράμμα "w" αντιστοιχεί στο γράμμα "ς" (αν γυρίσεις το πληκτρολόγιο στα ελληνικά). Το "ς" ή "σ" είναι το πρώτο γράμμα από το στ', το οποίο είναι ο αριθμός 6. Άρα www = 666

    Είναι πολύ σκληρό να θάβεις τα ξύλινα σπαθιά σου
    και ξαφνικά να μεγαλώνεις με χίλια δυο γιατί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-01-2007 12:56 ]


    Orfeus
    05.01.2007, 12:40
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 08:17 έγραψε...

    @Orfeus

    Oκ, είναι άθεοι, εδώ μιλάμε για σατανισμό που είναι διαφορετικό, σωστά? Δεν έχω καμία προδιάθεση να βάζω οποιοδήποτε δε πιστεύει στο Θεό στη λίστα των σατανιστών. Εξ άλλου, δικαίωμα έχει οποιοσδήποτε να πιστεύει ή όχι σε οποιαδήποτε θρησκεία. Ο σατανισμός όμως δεν είναι "θρησκεία", αντιθέτως υπάρχει ενάντια στο χριστιανισμό. Ή μήπως δεν υπάρχει? Κι οι black sabbath τι είναι? Αν εξαρχής πιστεύεις πως δεν υπάρχει τότε είναι μάταιο να μιλάμε γενικότερα. Αν πιστεύεις πως υπάρχει, απλά όχι σε beatles και λοιπά αυτό είναι άλλο. Παρέθεσα (συγκεκριμένα για τους beatles) κάποια λεγόμενα που δεν πρόσεξα να τα αμφισβήτησες. Ας αφήσουμε λοιπόν τους beatles ok? Όλα τα άλλα "φρούτα" που κυκλοφορούν τι είναι? Το θέμα είναι αν υπάρχει ή όχι (το πρώτο ερώτημα δηλαδή) κι έπειτα το "που, ποιός, πότε και γιατί".


    Κατ’ αρχήν δίνεις την εντύπωση (έτσι όπως αρχίζεις το post) ότι τους αποκάλεσα “άθεους” και αυτό είναι κάτι που δεν έγραψα ποτέ.

    Γράφεις επίσης ότι “δεν αμφισβήτησα τα λεγόμενα του John”. Μα, δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης για κάτι που είναι γεγονός.
    Σου απάντησα ότι είπε την αλήθεια. Εμένα πάντως δεν με πείραξε σε τίποτα αυτό που είπε.
    Ίσα-ίσα που το χάρηκα κι όλας.

    Για όλα τα υπόλοιπα, έχω μόνο μία ερώτηση:
    Από τη δεκαετία του 70 ακούω rock μουσική και την ακούω συνεχώς και την σκαλίζω και την ψάχνω κλπ…κλπ…
    Γιατί τα “κρυφά μηνύματα” –όπως λες ότι υπάρχουν- δεν έχουν επιδράσει επάνω μου;

    Και (εάν μου το επιτρέπεις) μία συμβουλή:
    Άλλα είναι τα “φρούτα” που πρέπει να προσέχεις και να αποφεύγεις.

    Αυτά!!

    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 05-01-2007 12:41 ]


    kadmilos
    05.01.2007, 16:04
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 08:17 έγραψε...

    @ kadmilos

    Σχετικά με john lenon-(στο θεμα Paul Mc Cartney)

    Μ εβρίσκεις σύμφωνη σε όσα είπες! Όντως ο χαρακτηρισμός "βλάσφιμος" είναι λίγο περίεργος. Όμως, στη θρησκεία μου( χριστιανισμός) κάτι τέτοιο θεωρείται βλασφημία, δηλαδή από αυτή την οπτική. Για κάποιον που δεν πιστεύει και έχει μια διααφορετική οπτική για τα πράγματα όντως μπορεί να μη φαίνεται έτσι. Όπως είπα όμως πιο πάνω το θέμα δεν είναι οι "άθεοι" αλλά ο "σατανισμόςς". Ας το αφήσουμε αυτό τώρα, έτσι?

    θέμα Mick Jagger
    Το ίδιο με τα παραπάνω, δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω, τουλάχιστον προς το παρόν.


    "Ισως αυτη η αντιληψη να εκανε το δισκο μου να πουλησει. που ξερεις?? "
    Να πουλήσει σε ποιούς? Και γιατί δε βρίσκουν άλλο τρόπο να τα οικονομήσουν?


    "αυτο κανουν τα συγκροτηματα μεταλ,πατουν πανω σε κατι που τρομαζει γιατι το κοινο τους θελει να ταυτιστει με κατι,να νιωσει οτι ανηκει καπου.σε κατι ισχυρο που θα καλυψει τις προσωπικες τους αδυναμιες)"
    Αυτό ακριβώς που το πας? Εγώ ξέρω(και σύμφωνα πάντα με τη θρησκεία μου) ότι δυνατός ψυχικά νιώθεις κοντά στο Θεό κι όχι σε αποτροπιαστικα σύμβολα και τέρατα που αντιπροσωπεύουν το διάβολο.

    Όλαα αυτά, που ανέφερες μου έδωσαν την εντύπωση ότι προσπάθησες να τα ανααλύσεις από τη σκοπιά της επιστήμης της ψυχολογίας. Εγώ προσπαθώ να τα εξηγήσω μέσα από την οπτική της θρησκείας. Και νομίζω πως το δεύτερο είναι πιο σωστό(?) να το πω? Κι αυτό γιατί μιλάμε για σατανισμό.... Γιατί λοιπόν υπάρχει ο σατανισσμός?

    Topic-> Οι σατανιστές πιστεύουν στον Χριστό

    5ο post::

    Το μέλος maspa στις 26-09-2006 στις 20:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Κατ'αρχήν, άλλο άθεοι άλλο σατανιστές....Οι πρώτοι δε πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού και συνεπώς και του διαβόλου....Οι δεύτεροι "πολεμούν" τον Θεό επομένως πιστεύουν στην ύπαρξη και στη δύναμή Του....Προσπάθησα να το εξηγήσω με την απλή λογική....Αν και σε θέματα θρησκείας η ανθρώπινη λογική είναι πολύ λίγη για να τα εξηγήσει...






    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 08:19 ]





    Στο σημειο που λες οτι κατι τετοιο στη θρησκεια μου σημαινει βλασφημια διαφωνω μαζι σου. Η θρησκεια σου ειναι ανεκτικη.Η εκκλησια και ο κληρος βαφτιζουν βλασφημους τους ανθρωπους που κανουν κριτικη.Μη ξεχνας οτι και ο ιδιος ο Χριστος κατηγορηθηκε για βλασφημια αφου τολμησε να υποστηριξει πως ειναι Υιος του Θεου.

    Λες επισης οτι δυνατος νιωθει αυτος που ειναι κοντα στο Θεο.Αλλα παντα μεσα απο τη θρησκεια.Και λες οτι αναλυω μεσα απο την ψυχολογια.Ψυχολογια δεν ξερω,μονο λιγα πραγματα.Εγω ειμαι οικονομολογος και σαν οικονομολογος μιλησα.Αναφερθηκα σε προιοντα,ζητηση προσφορα και αναγκες.
    Η θρησκεια δεν μπορει να ειναι ξεκομενη απο την κοινωνια.ουτε απο τις επιστημες ακριβως γιατι θρησκεια ειναι ο ανθρωπος.Οταν αναλυσεις ολα αυτα τα πραγματα μαζι τοτε ισως εχεις αλλη εικονα.Δεν ξερω αν εχεις δικιο η αδικο.Εχω μια διαφορετικη αποψη και συζηταω μαζι σου για να μαθω απο εσενα. Δεν θελω να σε πεισω για κατι.Αλλωστε κανενας δεν αλλαζει αποψεις πλεον συζητωντας.Ειμαστε ολοι σιγουροι και φανατικα εγωιστες ωστε δυσκολα αλλαζουμε τι πιστευουμε.

    Στη σημερινη κοινωνια , η ψυχολογια του ανθρωπου λειτουργει πολυ διαφορετικα και οι θρησκεια ειναι μακρια. Συγχρονη φιλοσοφια, αντιληψεις και πανω απο ολα το κερδος εχουν κανει τον ανθρωπο διαφορετικο. Εσυ μπορει να νιωθεις δυνατος κοντα στο Θεο αλλος ομως μπορει να νιωθει δυνατος διαφορετικα. Εχω την αισθηση οτι μεγαλυτερη κινητηρια δυναμη ειναι ο φοβος και ολα εκει πανω παιζουν.

    Τελος να σου πω κατι που εχω ξαναπει.Απο τα λιγα που ξερω πανω στο χριστιανισμο. ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια που αναγνωριζει μια αρχη.Οχι δυο.Δεν υπαρχει το καλο και το κακο.Υπαρχει μονο το καλο.Ο Θεος.Ως εκ τουτου αντιληψεις περι αντιπαλου δεους και περι κακου ειναι συνεχειες αρχαιων θρησκειων με διαφορετικη φιλοσοφικη αντιληψη.Προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει Σατανας,Βελζεβουλ,δαιμωνες κτλ. Και αν υπαρχουν δεν εχουν φυσικη υποσταση. Οι σατανιστες για μενα ειναι παιδακια που δεν εχουν ιδεα απο τιποτα και απλα κανουν κατι που το θεωρουν μαγκια. Και για να καταληξω.Δεν υπαρχει σατανας ως αρχη, αρα δεν μπορει να υπαρχει σατανισμος.Τουλαχιστον για εναν χριστιανο δεν μπορει να υφισταται εννοια σατανισμος η εκκλησια του διαβολου.

    Και επειδη ξεχασα.Ενα λινκ για τη μουσικη χεβυ μεταλ.Εχει αρκετα πραγματα οπως τη φιλοσοφια που το επηρρεασε(η αλλιως την αντιληψη που θελησαν να φτιαξουν οι marketers γυρω απο τη μουσικη αυτη) αλλα και διαφορες αλλες πληροφοριες για ην κοινωνια μας.Δεν ειναι αξιοπιστη πηγη ομως και πρεπει να το διαβασει κανεις με προσοχη και κριτικο πνευμα.

    http://www.anus.com/metal/about/history.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 05-01-2007 16:09 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 06-01-2007 03:17 ]


    maspa
    05.01.2007, 16:08
    @Spotlight_Dancer

    Είμαι παιδί που ευτυχώς η δυστυχώς(πιστεύω ευτυχώς, για μένα δηλαδή) που έχω κάνει χρόνια κατηχητικό,εχω συναναστραφεί παλιότερα με ανθρώπους της εκκλησίας(θεολόγοι και ιερείς). Κι εκτός αυτού έχω διαβάασει κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Δε μου τα έχει πει κανένα δεκατριάχρονο πιτσιρίκι κι ούτε είναι απόρροια της φαντασίας μου όλα τα παραπάνω.


    @jorge


    Όπως δήλωσα αγαπητέ jorge είμαι φοιτήτρια σε αδράνεια(!) , δυστυχώς ξαναδίνω πανελλήνιες και δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθώ πολύ καθώς οι προτεραιότητές μου είναι άλλες τώρα.

    Σαφώς οι συχνότητες των ήχων που μπορούμε να ακούσουμε είναι 20-20.0000Hz. Από κει κι έπειτα ίσως χρειαστώ ψυχολόγο για να μου ερμηνεύσει το υποσεινήδητο πως λειτουργεί. αλλά δεν τα ξέρω κι όλα...
    Τώρα για να αναφερθώ στο Υ.Γ. σου, έχεις δίκιο. Δεν είπα όμως ότι κάνω έρευνα! Ή μάλλον το είπα με την έννοια ότι "ψάχνω". Δεν συγκεντρώνω στοιχεία για να κάνω διατριβή και δε πρόκειται να εκδόσω βιβλίο! Με έχουν προλάβει άλλοι!


    @Orfeus


    Συγνώμη, ο χαρακτηρισμός είναι δικός μου.
    Όσον αφορά τα λεγόμενα του lenon, οπως είπα πρόκειται για βλασφημία, εγώ δεν το χάρηκα καθόλου όταν το έμαθα πάντως.
    Καλό είναι να σεβόμαστε τα πιστεύω του άλλου και να μη προβαίνουμε σε παράτολμες δηλώσεις.
    Τα κρυφά μηνύματα υπάρχουν για τους συνειδητοποιημένους και γνώστες του
    θέματος, που έχουν τη δυνατότητα να καταλάβουν τα "φανερά" μηνύματα(βλ. δηλώσεις, σατανιστικοί στίχοι τραγουδιών κ.λπ.)

    Όπως?Ποιά άλλα "φρούτα"?


    spathasref
    05.01.2007, 16:12
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-01-2007 στις 12:35 έγραψε...

    12plus ακόμα και πληκτρολογώντας www.musicheaven.gr λαμβάνεις ένα κρυφό μήνυμα, μια και το γράμμα "w" αντιστοιχεί στο γράμμα "ς" (αν γυρίσεις το πληκτρολόγιο στα ελληνικά). Το "ς" ή "σ" είναι το πρώτο γράμμα από το στ', το οποίο είναι ο αριθμός 6. Άρα www = 666

    Είναι πολύ σκληρό να θάβεις τα ξύλινα σπαθιά σου
    και ξαφνικά να μεγαλώνεις με χίλια δυο γιατί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-01-2007 12:56 ]




    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Ουουουουουουου!!!!! Του σατανά το forum!!!! Ουουουουουου!!! Εξεξεξεξεξεξι!!!
    rory166
    05.01.2007, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 04-01-2007 στις 18:28 έγραψε...

    Τυχαια εντοπισα μεσα απο φωτογραφιες του 3ου live του music heaven


    (οπως τις κοιτουσα αναποδα )
    σατανιστικες χειρονομιες και προτροπες απο κατι ροκαδες .

    το καταθετω





    can you see the real me ? doctor , doctor------------

    URL: blogs.musicheaven.gr/faltsoo





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faltsoo στις 04-01-2007 19:02 ]







    kadmilos
    05.01.2007, 16:37
    Ασχετο αλλα εμενα η εικονα δεν μου φερνει σε σατανιστικο. Σε κατι χυδαιο και προστυχο μου φερνει.Οι συντονιστες τι κανουν? Δεν ξερουν οτι διαβαζουν και παιδια? Ντροπη
    Orfeus
    05.01.2007, 17:01
    Ο καθένας βλέπει/ακούει ή φαντάζεται ότι θέλει.
    Αυτός που θέλει να ακούσει σατανιστικά μηνύματα θα πιστεύει ότι τα ακούει.
    Όποιος θέλει να δει σατανιστική ή χυδαία την κίνηση του χεριού, αυτό θα δει.
    Εγώ είμαι στη φωτογραφία και δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.



    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 05-01-2007 17:03 ]


    kadmilos
    05.01.2007, 17:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 05-01-2007 στις 17:01 έγραψε...

    Ο καθένας βλέπει/ακούει ή φαντάζεται ότι θέλει.
    Αυτός που θέλει να ακούσει σατανιστικά μηνύματα θα πιστεύει ότι τα ακούει.
    Όποιος θέλει να δει σατανιστική ή χυδαία την κίνηση του χεριού, αυτό θα δει.
    Εγώ είμαι στη φωτογραφία και δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.



    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 05-01-2007 17:03 ]





    Αυτα ελεγα και εγω καποτε σε αλλη συζητηση αλλα καποιοι εδω μεσα τρεξανε να με πουν χυδαιο, βλασφημο, προβοκατορα, κομπλεξικο κτλ.Ε ρε τελικα μερικοι ανθρωποι ειναι ιδιοι με αυτα που κοροιδευουν και προσβαλλουν.
    maspa
    05.01.2007, 17:08
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 16:04 έγραψε...
    Τελος να σου πω κατι που εχω ξαναπει.Απο τα λιγα που ξερω πανω στο χριστιανισμο. ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια που αναγνωριζει μια αρχη.Οχι δυο.Δεν υπαρχει το καλο και το κακο.Υπαρχει μονο το καλο.Ο Θεος.Ως εκ τουτου αντιληψεις περι αντιπαλου δεους και περι κακου ειναι συνεχειες αρχαιων θρησκειων με διαφορετικη φιλοσοφικη αντιληψη.


    Αυτό που λες είναι λάθος. Ιερέας έχει πει σε συμμαθητή μου (ώρα θρησκευτικών, δευτέρα γυμνασίου), ο οποίος είπε ότι πιστεύει πως υπάρχει .μόνο το καλό, οτι υπάρχει και το κακό και πως δε γίνεται να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.
    Lefterissamson
    05.01.2007, 17:15
    Πριν από πέντε περίπου χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλιαράκι με θέμα το ροκ και τον σατανισμό.Ξεφυλλίζοντας το ,διαπίστωσα ότι δεν είναι μόνο οι ξένοι ροκ μουσικοί σατανιστές αλλά και οι Ελληνες(!!)με πρώτη και ολοσέλιδη του Βασίλη Παπακωνσταντίνου(ναι ,είναι ένας απ'αυτούς) ,με κείμενο υποσημειωμένο.''Γνωστός μέγας σατανιστής και πολέμιος του Κυρίου''.
    Δεν παρέλειψε να αναφέρει και το τραγούδι που ερμήνευσε η Μαρινέλλα ,''Υστερα ,με δεν υπάρχει ύστερα'' ,που αν το παίξεις ανάποδα(σε βινύλλιο-το βινύλλιο είναι το διαβόλου)ακούγεται''σατανάς μαζι(δις)...

    Συγκλονιστήκατε?Ε ναι λοιπόν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 05-01-2007 17:16 ]


    maspa
    05.01.2007, 17:15


    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 05-01-2007 στις 17:01 έγραψε...

    Ο καθένας βλέπει/ακούει ή φαντάζεται ότι θέλει.
    Αυτός που θέλει να ακούσει σατανιστικά μηνύματα θα πιστεύει ότι τα ακούει.
    Όποιος θέλει να δει σατανιστική ή χυδαία την κίνηση του χεριού, αυτό θα δει.
    Εγώ είμαι στη φωτογραφία και δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.




    @Orfeus
    Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Ο διάβολος πάει όπου υπάρχει πίστη, γιατί εκεί έχει "ψωμί". Σε κάποιον που δε πιστεύει γιατί να πάει? Είναι πιο εύκολος στόχος ο τελευταίος. Με απλά λογάκια..
    maspa
    05.01.2007, 17:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 05-01-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Πριν από πέντε περίπου χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλιαράκι με θέμα το ροκ και τον σατανισμό.Ξεφυλλίζοντας το ,διαπίστωσα ότι δεν είναι μόνο οι ξένοι ροκ μουσικοί σατανιστές αλλά και οι Ελληνες(!!)με πρώτη και ολοσέλιδη του Βασίλη Παπακωνσταντίνου(ναι ,είναι ένας απ'αυτούς) ,με κείμενο υποσημειωμένο.''Γνωστός μέγας σατανιστής και πολέμιος του Κυρίου''.
    Δεν παρέλειψε να αναφέρει και το τραγούδι που ερμήνευσε η Μαρινέλλα ,''Υστερα ,με δεν υπάρχει ύστερα'' ,που αν το παίξεις ανάποδα(σε βινύλλιο-το βινύλλιο είναι το διαβόλου)ακούγεται''σατανάς μαζι(δις)...

    Συγκλονιστήκατε?Ε ναι λοιπόν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 05-01-2007 17:16 ]





    Ακριβώς

    Μόνο που οι συγκεκριμένοι καλλιτέχνες υποστήριξαν πως έγινε εν αγνοία τους..

    Κι έχει ειπωθεί για τραγούδι του Παπακώ("Άσε ,με να κάνω λάθος") είναι μόνο από το περιεχόμενο των στίχων, σατανιστικό.





    Orfeus
    05.01.2007, 17:20
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Αυτα ελεγα και εγω καποτε σε αλλη συζητηση αλλα καποιοι εδω μεσα τρεξανε να με πουν χυδαιο, βλασφημο, προβοκατορα, κομπλεξικο κτλ.


    Δεν είχες τον τρόπο!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Ε ρε τελικα μερικοι ανθρωποι ειναι ιδιοι με αυτα που κοροιδευουν και προσβαλλουν.


    Ελπίζω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα.


    kadmilos
    05.01.2007, 17:27
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 16:04 έγραψε...
    Τελος να σου πω κατι που εχω ξαναπει.Απο τα λιγα που ξερω πανω στο χριστιανισμο. ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια που αναγνωριζει μια αρχη.Οχι δυο.Δεν υπαρχει το καλο και το κακο.Υπαρχει μονο το καλο.Ο Θεος.Ως εκ τουτου αντιληψεις περι αντιπαλου δεους και περι κακου ειναι συνεχειες αρχαιων θρησκειων με διαφορετικη φιλοσοφικη αντιληψη.


    Αυτό που λες είναι λάθος. Ιερέας έχει πει σε συμμαθητή μου (ώρα θρησκευτικών, δευτέρα γυμνασίου), ο οποίος είπε ότι πιστεύει πως υπάρχει .μόνο το καλό, οτι υπάρχει και το κακό και πως δε γίνεται να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.



    Το οτι το εχει πει ιερεας δεν μου λεει κατι.Φανταζομαι ξερεις και εσυ οτι ο κληρος αποτελειται απο ατομα που πολλες φορες δεν εχουν γνωση. Για ρωτα και αλλους ιερεις.Ρωτα τι ειναι μονισμος και τι δυαρχια και ρωτα που ανηκει ο χριστιανισμος.
    Και μην ξεχνας στη θρησκεια μονη σου θα βρεις την αληθεια μην ακους τον καθε ασχετο.


    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 05-01-2007 στις 17:20 έγραψε...

    Ελπίζω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα.





    Γενικα μιλαω αλλα αν νιωθεις οτι σε αφορα..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 05-01-2007 17:30 ]


    spathasref
    05.01.2007, 17:30
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Κι έχει ειπωθεί για τραγούδι του Παπακώ("Άσε ,με να κάνω λάθος") είναι μόνο από το περιεχόμενο των στίχων, σατανιστικό.





    Πρόκειται για στίχο-απόρριψη της θρησκείας ως έννοια, όχι σατανιστικό.
    maspa
    05.01.2007, 17:31
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 05-01-2007 στις 16:04 έγραψε...
    Τελος να σου πω κατι που εχω ξαναπει.Απο τα λιγα που ξερω πανω στο χριστιανισμο. ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια που αναγνωριζει μια αρχη.Οχι δυο.Δεν υπαρχει το καλο και το κακο.Υπαρχει μονο το καλο.Ο Θεος.Ως εκ τουτου αντιληψεις περι αντιπαλου δεους και περι κακου ειναι συνεχειες αρχαιων θρησκειων με διαφορετικη φιλοσοφικη αντιληψη.


    Αυτό που λες είναι λάθος. Ιερέας έχει πει σε συμμαθητή μου (ώρα θρησκευτικών, δευτέρα γυμνασίου), ο οποίος είπε ότι πιστεύει πως υπάρχει .μόνο το καλό, οτι υπάρχει και το κακό και πως δε γίνεται να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.



    Το οτι το εχει πει ιερεας δεν μου λεει κατι.Φανταζομαι ξερεις και εσυ οτι ο κληρος αποτελειται απο ατομα που πολλες φορες δεν εχουν γνωση. Για ρωτα και αλλους ιερεις.Ρωτα τι ειναι μονισμος και τι δυαρχια και ρωτα που ανηκει ο χριστιανισμος.
    Και μην ξεχνας στη θρησκεια μονη σου θα βρεις την αληθεια μην ακους τον καθε ασχετο.



    Έλεος πια με τους παπάδες!! Δεν είναι όλοι ίδιοι!! Υπάρχουν κι ευσυνείδητοι ιερείς.Κι Δόξα τω Θεώ έχω γνωρίσει κάποιους από αυτούς.
    maspa
    05.01.2007, 17:34
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Κι έχει ειπωθεί για τραγούδι του Παπακώ("Άσε ,με να κάνω λάθος") είναι μόνο από το περιεχόμενο των στίχων, σατανιστικό.





    Πρόκειται για στίχο-απόρριψη της θρησκείας ως έννοια, όχι σατανιστικό.



    ....."Δε γουστάρω τους σωτήρες δε γουστάρω να σωθώ".... Δε νομίζω spathasref.
    kadmilos
    05.01.2007, 17:37
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 05-01-2007 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Κι έχει ειπωθεί για τραγούδι του Παπακώ("Άσε ,με να κάνω λάθος") είναι μόνο από το περιεχόμενο των στίχων, σατανιστικό.





    Πρόκειται για στίχο-απόρριψη της θρησκείας ως έννοια, όχι σατανιστικό.



    ....."Δε γουστάρω τους σωτήρες δε γουστάρω να σωθώ".... Δε νομίζω spathasref.



    Για τη σωτηρια της ψυχης μιλανε ολες οι θρησκειες,οχι μονο ο Χριστιανισμος.