ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη
    KRISTHESS
    10.01.2014, 01:50

    έχεις δίκιο Freak..αλλά είδα και κάποιους άλλους που δηλώνουν μη χριστιανοί μεν αλλά φιλάνθρωποι δε,πόσο αγαπάνε τους συνανθρώπους τους..

    http://www.eglimatikotita.gr/2013/12/blog-post_8473.html


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-01-2014 02:14 ]


    Konstantinosoa
    10.01.2014, 11:47
    ...έχε όμως και μια επιφύλαξη εγκυρότητος. Πρόκειται για 100% αναδημοσίευση κεντρικού ρεπορτάζ του υπερ-μνημονιακού "Πρώτου Θέματος".
    KRISTHESS
    10.01.2014, 12:27

    βεβαίως με την επιφύλαξη..Δεν το αρνήθηκαν όμως οι εμπλεκόμενοι.Απλά είπαν ότι το κοινωνικό τους έργο, φαίνεται ανά την Ελλάδα..και πως θα μπορούσαν άλλωστε ..αφού όντως αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν εκεί τριγύρω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-01-2014 12:30 ]


    freddieKrueger
    11.01.2014, 11:30

    Καλημέρα...

    Δεν νομίζω πως ΣΥΡΙΖΑ σημαίνει Σαντα Κλαους χαχα

    Από πότε η πολιτική προπαγάνδα μπορεί να θεωρηθεί ειλικρινής και ακριβολόγος?

    Τι σημαίνει αυτό?Πως δεν μπορώ να περιμένω πράξεις αγαθοεργίας απ αυτούς που υποτίθεται πως δηλώνουν πιο κοντά στον φωτχό και καταφρονεμένο λαό.Ούτε σε αυτούς που δηλώνουν γενικά κι αόριστα χρησιμοποιώντας ξύλινη γλώσσα περί κοινωνικής πρόνοιας.

    Η αλληλοβοήθεια,αλληλεγγύη και συναδέλφωση είναι αρετές που υπάρχουν σε μερικούς ανθρώπους ανεξαρτήτως θρησκείας,πολιτικής κατευθυνσης ή κοινωνικού στρωματος.

    Αυτα είχα να πω παιδιά μου κι ας κλείσουμε αυτό το θεματάκι όμορφα όμορφα να το ανεβάσουμε στο ''πατάρι'' μαζί με τα δεντράκια,τις γιρλάντες και τα υπόλοιπα Χριστουγεννιάτικα στολίδια.Του χρόνου πάλι με το καλό,το ξανακατεβάζουμε σαν ''χιόνια στο καμπαναριο,που Χριστούγεννα σημαίνουν'' δώσουν το παρών τους!

    Καλή μας χρονιά,ευτυχισμένο το 2014  


    freak
    11.01.2014, 14:44

    Ως συνηθως εριξα εναν υπνο ξεγυρισμενο οταν αλλαξε ο χρονος, το συνηθιζω τα τελευταια χρονια εκτος απο μια χρονια που ημουν πιτσιρικι και ηρθε ο daddy, με ξυπνησε, μου ειπε οτι αλλαξε ο χρονος και τον κοιταξα με μια απορια εκδηλη σα να του ελεγα: γιατι μου γ@μ@ς τον υπνο? Γυρισα πλευρο χωρις να του πω κατι και εριξα αλλον εναν υπνακο μουρλια. Μια απο τα ιδια και φετος.
    Η επομενη απατη που λεγεται ανασταση αργει καπως αν και εδω στο Λονδινιουμ δεν την γιορταζουν οπως στο Ελλαντα, ευτυχως κιολας γιατι κανα δυο φορες με ξυπνουσαν τα βεγγαλικα στο Ελλαντα.
    Θα μου πεις εφαγα στην μαπα Χριστουγεννα στην Αγγλια, αστα βραστα...


    tallos
    11.01.2014, 15:10
    εδώ που μενω εγω το πασχα αναβουν τεράστιες φωτιες και δεν μπορεις να παρεις ανασα.ταχα καινε τον ιουδα.
    freak
    11.01.2014, 16:04

    Καποια παραδοσιακα εθιμα δεν με χαλανε, εχουν ενδιαφερον κιολας. Αλλα πραγματα ειναι που με χαλανε.


    sven
    11.01.2014, 16:41

    Πάντως, απ΄ό,τι φαίνεται, ο Ξηρός και τα άλλα παιδιά δεν φαίνεται πως είναι funs των Anti-Christmas ούτε φαίνεται πως πέφτουν για ύπνο το βράδυ της Πρωτοχρονιάς....

    Αντίθετα, του δίνουν και καταλαβαίνει.... 

    Τι να πεις, συντηρητικούρες, παιδί μου.....


    freak
    19.04.2014, 10:21

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 03.01.2014, 21:21 έγραψε...

    Δεν ανοίγετε ένα thread για αντι-πασχα? Αυτό πάλιωσε.


    Σου ξανακανω edit...μερες που ειναι κι ολας...

    Δεν χρειαζεται να ανοιξουμε αλλο thread για ΑΝΤΙ-ΠΑΣΧΑ, βολευομαστε και σε αυτο εδω {#emotions_dlg.biggrin}

    Αφου εφαγα Christmas στην μαπα εδω στο Λονδινο οπου τα γιορταζουν υπερλαμπρα, ευτυχως που παραμενω Αγγλια οπου δεν γιορταζουν Πασχα οπως εμεις.

    Και καλα θα ηταν -ετσι για το γαμωτο δηλαδη- να διοργανωνα ενα Αντι-Φωτα παρτυ κι εδω οπως το "θα σας αλλαξουμε τα φωτα party" που ειχα διοργανωσει και στην Ελλαδα μα εδω δεν γιορταζουν τα φωτα. Ωστοσο κατι ειναι κι αυτο...απο το ολοτελα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 19-04-2014 10:27 ]


    freak
    19.04.2014, 23:09

    Το γαμωτο ειναι πως μου αρεσει πολυ η μαγειριτσα γαμω το ΑΝΤΙ ΠΑΣΧΑ μου.

    Θα μου πεις δεν μου απαγορευει κανεις να τρωω ολο τον χρονο μαγειριτσα μα δεν ξερω κανα μαγαζι που φτιαχνει μαγειριτσα εκτος πασχα ειτε Αθηνα ειτε Σαλονικα (αμα ξερετε να μου πειτε). Ασε που εδω στην Αγγλια χεσε μεσα.Ωστοσο βρηκα ενα Κυπριακο στεκι κοντα στο κεντρο του Λονδινου και εκει φτιαχνουν...θα τους τιμησω αυριο {#emotions_dlg.beer}


    optiras
    24.04.2014, 21:38

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 19.04.2014, 23:09 έγραψε...

    Το γαμωτο ειναι πως μου αρεσει πολυ η μαγειριτσα γαμω το ΑΝΤΙ ΠΑΣΧΑ μου.

    Θα μου πεις δεν μου απαγορευει κανεις να τρωω ολο τον χρονο μαγειριτσα μα δεν ξερω κανα μαγαζι που φτιαχνει μαγειριτσα εκτος πασχα ειτε Αθηνα ειτε Σαλονικα (αμα ξερετε να μου πειτε). Ασε που εδω στην Αγγλια χεσε μεσα.Ωστοσο βρηκα ενα Κυπριακο στεκι κοντα στο κεντρο του Λονδινου και εκει φτιαχνουν...θα τους τιμησω αυριο

    Με κούφανες...Η αντιδραστικότητά σου δεν έχει όριο...Lim(αντιδραστικότητα)=άπειρο...

    Μια που δεν υπάρχει μαγαζί που κάνει μαγειρίτσα όλο τον χρόνο δεν ανοίγεις κανένα;Θα κάνει επιτυχία;Start up μ,ε το δεξί πόδι;Στην ιταλία υπήρχε το πανετόνε που ήταν εποχιακό γλυκό-κάτι σαν το δικό μας τσουρέκι...Κάποιοι σκέφθηκαν να το παράγουν όλο τον χρόνο και τα κονόμησαν...Πανάκριβο εκτός εποχής αλλά περιζήτητο...Το αγαπημένο μου γλυκό είναι τα μελομακάρονα...Λοιπόν έσύ θα κάνεις μαγειρίτσες και εγώ μελομακάρονα!Κανόνισε!Έδρα της εταιρίας φυσικά η αγγλία...Και θα κάνουμε και εξαγωγές!Στην ελλάδα!{#emotions_dlg.happycrazy}


    mary_omikron
    24.04.2014, 21:42
    Μ΄αρέσουν τα επαγγελματικά σχέδια και τα ανοίγματα στην αλλοδαπή :) Ξεκινήστε και θα σας τιμήσω καταναλωτικά :) :)
    freak
    25.04.2014, 02:13

    Κανεις λαθος. Μια χαρα Μαγειριτσα εφαγα εδω!


    tallos
    25.04.2014, 11:48
    εδώ στη γερμανια δεν υπαρχουν συκωταριες παρα μονο στα τουρκικα χασαπικα,και τα φαγάδικα τους κανουν ωραιο πατσα.
    freak
    19.12.2014, 19:56

    Ευτυχως εδω στην Ταυλανδη η πλειοψηφια ειναι Βουδιστες με αποτελεσμα να μην εορταζουν τα Χριστουγγενα, τουλαχιστον οχι οσο εμεις. Παλι καλα!

    Εδω στην Μπανγκόκ με συνεχη ηλιοφανεια και το θερμομετρο κολλημενο αναμεσα στους 25-33 (σημερα καποια στιγμη εφτασε τους 35 βαθμους και αναγκαστικως εβαλα το κλιματιστικο) θα κανω τα καλυτερα αντι Christmas!


    freddieKrueger
    20.12.2014, 02:46
    Πάντως freak φίλε μου τη λέξη christmas την τιμάε μια χαρά περιλαμβάνοντας την εστω κ με το πρόθεμα αντι...μενει να βγει κ θεμα αντιαντιchristmas... έτσι για το γαμώτο
    Konstantinosoa
    21.12.2014, 13:43
    Μπορείς να πας και στο Ντουμπάι, ζέστη, λιγότερη υγρασία και τίγκα στους Ισλαμιστές ουμανιστές... Κάθε φορά που πλησιάζουν οι γιορτές ανανεώνεις αυτό το topic, βαρεθήκαμε, ακόμα και στην Ταυλάνδη ο ίδιος γκαϊλές.
    mary_omikron
    23.12.2014, 16:49

    Προσωπικά αγαπώ την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και την ψευδαίσθηση παιδικής ευδαιμόνίας από φωτάκια αστεράκια στολίδια κουραμπιέδες και χρυσόσκονη {#emotions_dlg.biggrin}

    Για τους φίλους anti-christmasτιστές μια πρόταση που βρήκα στο www.left.gr

    -----------------------------------------

    Δέκα ταινίες για όσους μισούν τις γιορτές

    Μία λίστα αφιερωμένη σε όσους η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα τους τη δίνει χοντρά στα νεύρα…

    Χριστούγεννα ante portas. Οι στολισμοί δίνουν και παίρνουν, ερζάτς Άη Βασίληδες κυκλοφορούν ελεύθεροι, η καμπύλη ζαχάρου χτυπάει κόκκινο –και δε φταίνε μόνο οι κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα… Επειδή, μολαταύτα, δεν είναι λίγοι οι συνάνθρωποι που όλη αυτή η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα τους τη δίνει χοντρά στα νεύρα, κι επειδή ούτε από αυτήν την ανθρώπινη έκφανση θα μπορούσε να λείψει το σινεμά, ιδού δέκα «εναλλακτικές» χριστουγεννιάτικες ταινίες που εκπέμπουν σε… θεάρεστο αντι-γιορτινό πνεύμα. Χρόνια μας πολλά!

    • «Μαύρα Χριστούγεννα» (Black Christmas, 1974) του Μπομπ Κλαρκ. Αυτός ο καναδικός προάγγελος της «Νύχτας με τις μάσκες» και συναφών τρομοταινιών, ρίχνει έναν μανιακό δολοφόνο στο κατώφλι μιας αδελφότητας φοιτητριών μεσούντων των Χριστουγέννων.

    • «Πολυθρόνα για δυο» (Trading Places, 1983) του Τζον Λάντις. Εντάξει, δεν πρόκειται για αμιγώς αντι-χριστουγεννιάτικη ταινία, αλλά ο Άη Βασίλης του σουρωμένου, ρυπαρού κι απελπισμένου Νταν Άiκροϊντ, να μασουλάει έναν ολόκληρο καπνιστό σολωμό, μαζί με τα ψεύτικα γένια του, φτάνει και περισσεύει!

    • «Γκρέμλινς» (Gremlins, 1984) του Τζο Ντάντε. Ένα χριστουγεννιάτικο δώρο από την Τσάιναταουν μετουσιώνεται στα πασίγνωστα μοχθηρούτσικα τερατάκια του τίτλου, που σπέρνουν πανικό σε μια μικρή αμερικανική πόλη.

    • «Silent Night, Deadly Night» (1984) του Τσαρλς Σέλιερ. Εντελώς καλτ φτηνοτρόμος, για ένα παιδί του οποίου οι γονείς δολοφονούνται φριχτά από τύπο ντυμένο Άη Βασίλη και μετά μεγαλώνει, κι απάνω που αντικαθιστά τον Άη Βασίλη ενός πολυκαταστήματος, μεταμορφώνεται σε μανιακό δολοφόνο –οσαύτως. Ακόμη καλύτερο, το Νο 2.

    • «Πάρτι φαντασμάτων» (Scrooged, 1988) του Ρίτσαρντ Ντόνερ. Η ντικενσιανή «Χριστουγεννιάτικη ιστορία» σε κυνική, ασεβή και σκαμπρόζικη εκδοχή, με έναν εξαιρετικό Μπιλ Μάρεϊ στο ρόλο ενός τηλεοπτικού παράγοντα που δέχεται τη γνωστή επίσκεψη των τριών πνευμάτων.

    • «Πολύ σκληρός για να πεθάνει» (Die Hard, 1988) του Τζον ΜακΤίρναν. Καμία φορά το ξεχνάμε, αλλά όλο αυτό το συναρπαστικό και κλασικό πια νταβαντούρι, το πιστολίδι και οι τρομοκρατικές ενέργειες περί τον Μπρους Ουίλις, λαμβάνουν χώρα την παραμονή των Χριστουγέννων.\

    • «Διαιτητής για παντρεμένους» (The Ref, 1994) του Τεντ Ντέμι. Μια δυσλειτουργική οικογένεια (με Κέβιν Σπέισι και Τζούντι Ντέιβις μέσα), παραμονή Χριστουγέννων, γίνεται όμηρος ενός διαρρήκτη. Ή μήπως πάει αντίστροφα; Φοβερή, διεισδυτική, μαύρη κωμωδία.

    • «Go» (1999) του Νταγκ Λάιμαν. Κωμικούτσικο τρίπτυχο για μια «δουλειά» διακίνησης ναρκωτικών, με έναν Άη Βασίλη-ντίλερ που φοράει πιτζάμες και φόντο τις όχι και τόσο καθωσπρέπει διονυσιακές απολαύσεις της χριστουγεννιάτικης γιορτής.

    • «Ο Άι-Βασίλης είναι λέρα» (Bad Santa, 2003) του Τέρι Ζουίγκοφ. Κλασική αντι-χριστουγεννιάτικη επιλογή, μια ασεβής κωμωδία με τον Μπίλι Μπομπ Θόρντον ως μπεκρή, αθυρόστομο, ερωτύλο και αλαφροχέρη Άη Βασίλη σε πολυκατάστημα.

    • «Ληστεύοντας τη Μαφία» (The Ice Harvest, 2005) του Χάρολντ Ράμις. Άλλη μια μαύρη κωμωδία με έναν δικηγόρο (Τζον Κιούζακ) κι έναν επιχειρηματία (Μπίλι Μπομπ Θόρντον, ξανά) που αποφασίζουν να «γδύσουν» έναν αρχιμαφιόζο την παραμονή των Χριστουγέννων.

    -------------------------------

    Καλά Χριστούγεννα {#emotions_dlg.biggrin}


    tallos
    23.12.2014, 21:53
    πρεπει να δειτε ωποσδηποτε το MURDER PARTY
    freak
    24.12.2014, 03:46

    Αγια οικογενεια αυτες οι μερες στο Ελλαντα.

    Με τον Ρουβα, τον Ρεμο, την Θεοδωριδου, και αλλους "καλλιτεχνες" σε πρωτο πλανο.

    Να μας χαιρομαστε.