ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    tallos
    04.04.2015, 11:46
    εγω ψηφισα τα,ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,Ο ΗΛΙΟΣ,ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΣΙΩΠΗ,ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΝΑΙ,και ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ.
    KRISTHESS
    04.04.2015, 12:52

    Αχ να έκανα "μία προσευχή"..με ένα "γλυκο γιασεμί" μέσα σε "2 κόσμους διαφορετικούς" {#emotions_dlg.blush} Όντως έχει πολυ ωραία τραγούδια το γκρουπάκι..θα δυσκολευτώ  πολύ ..δεν ξέρω που να πρωτοδώσω το 5άρι μου.. Θέλει να αφιερώσω ώρα και να κρατήσω σημειώσεις{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.clap}


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 04-04-2015 12:53 ]


    SakisKouroupos
    04.04.2015, 12:53
    Ενώ στο δεύτερο group τα τραγούδια που ξεχώριζαν ήταν 3-10, χωρίς βέβαια να υστερούσαν τα υπόλοιπα. Εδώ στο 3 group κατόπιν ακρόασής τους υπάρχει μία κάθετα ανεβασμένη ποιότητα στο σύνολό του. Ισως, όσο προχωρούμε να ανεβαίνει και η ποιότητα σε σημείο μάλιστα να αναρωτιόμαστε, αν αυτά που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά είναι τα ποιοτικά καταξιωμένα ή αυτά που συμμετέχουν στον διαγωνισμό του ΜΗ? Υπάρχουν «περίεργα» τραγούδια. Περίεργα είναι αυτά τα οποία είναι αξιόλογα αλλά στην προτίμηση του κοινού ή δεν τους δίνουν την σημασία που πρέπει κοινώς «πατώνουν», ή έρχονται πρώτα. Υπάρχουν πολύς καλές συνθέσεις, πολλά rythms, rythms που συντελούν σε ενορχηστρωτικά σχήματα, πρωτότυποι στίχοι, ωραίες φωνές, ωραία έντεχνα, παραδοσιακά, λαικά και άλλα, με πολύ ωραίες ενορχηστρώσεις. Ακόμη και αυτά που ας πούμε ότι δεν είναι «πρώτης διαλογής» έχουν μέσα μία τόσο καλή ενορχήστρωση που δυσκολεύεσαι να τα κατατάξεις. Γενικώς υπάρχουν τραγούδια «με ψυχή» μέσα τους, τόσο στις συνθέσεις , όσο και στην ερμηνεία τους. Κρίμα που προκρίνονται μόνο 5 γιατί τουλάχιστον 15 από τα 37 είναι για τελικό. Συγχαρητήρια λοιπόν στους δημιουργούς που συνετέλεσαν στην ποιότητα του διαγωνισμού αυτού, και συνιστώ σε όσους ψηφίσουν και στους παραγωγούς να δώσουν την κατάλληλη προσοχή σε όλα τα τραγούδια γιατί είναι ένα δύσκολο group και είναι κρίμα να χαθούν τραγούδια αξίας που ενισχύουν τον «θεσμό» του διαγωνισμού. Καλή ακρόαση και καλή επιτυχία σε όλους!
    lordbyron
    04.04.2015, 14:08

    Πολύ ωραία τραγούδια. Προσωπικά μου άρεσαν τα "Ομορφιά", "Συνομιλία με το θεό", "Ήλιος", "2ος Διάδρομος". Βασικά μου άρεσαν πολλά κομμάτια. Κρίμα που δε μπορώ να ψηφίσω, θα έβαζα πολλά αστερια. Του χρόνου. "Έχει τόση ομορφια για όσους έχουν καθαρή καρδιά", μου έφτιαξε τη μέρα. Πολλά μπράβο σε όλους τους δημιουργούς!


    kwstasagas
    04.04.2015, 14:32

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 04.04.2015, 12:52 έγραψε...

    θα δυσκολευτώ  πολύ ..δεν ξέρω που να πρωτοδώσω το 5άρι μου.. Θέλει να αφιερώσω ώρα και να κρατήσω σημειώσεις{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.clap}


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 04-04-2015 12:53 ]



    δώσε "αβέρτα" αστεράκια, Χριστινούλα, όσο πιο πολλά μπορείς σε όσο πιο πολλά τραγούδια μπορείς .... Εγώ, για παράδειγμα, όταν είμαι π.χ. σε "περίσκεψη" σχετικά με ένα τραγούδι: "χμμμ .... σκεφτομαι να του δώσω 2 αστεράκια, αλλά .... λίγο σε αυτόν τον στίχο του βγήκε μια καλή ιδέα, λίγο εδώ στο ρεφρέν του έκατσε μια καλή έμπνευση που όμως ακόμη θέλει δουλειά, να του δώσω ένα ακόμη στεράκι ???" Και εντέλει ... σε όλες, μα όλες, τις περιπτώσεις καταλήγω να δίνω το παραπάνω αστεράκι !!!   αστεράκια δίνουμε εδώ, όχι ... 20ευρα και 10ευρα,  ..... άρα, τίποτα δεν στοιχίζουν !!!


    MichaelKar
    04.04.2015, 14:45

    Εγώ ξεχωρίσα αρκετά κομμάτια και παρατήρησα τεραστια ποιοτικη διαφορά συνολικά,και κυρίως σε σχεση με το δευτερο γκρουπ.Όμως θελω να σταθω αλλού προς το παρόν.Σημείωσα μια πολύ μεγαλη ομοιοτητα μεταξυ του κομματιου "Στου θεου το περιβολι " και του "Αχ να σε δω " του αγαπημένου Ορφέα Περίδη...Αυτό με προβλημάτισε και με ενοχλησε αρκετα ,καθως παρατηρησα πως σε καποια σημεια μουσικη και στιχος ειναι πανομοιοτυπα.Γι'αυτό το λόγο δεν του εδωσα τα αστερια που αξιζει...

    Τελος παντων,συγχαρητηρια σε ολους τους δημιουργους και καλη συνεχεια και στο δικο μου το κομματι,που συμμετεχει χωρις ιδιαιτερες αξιωσεις{#emotions_dlg.biggrin}


    KRISTHESS
    04.04.2015, 14:56

    Λοιπόν τα 5άρια μου μετά από σκέψη και προτροπή του αγαπημένου Κώστα Άγα και φυσικά δικής μου πρωτοβουλίας {#emotions_dlg.biggrin} πήραν...ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΛΙ,ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ(η εισαγωγή βεβαίως μου θύμησε ..Ζήνα the warrior princess ),ΟΔΥΣΣΕΑΣ,ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ και φυσικά το ΓΛΥΚΟ το ΓΙΑΣΕΜΙ .. το καθένα για τους δικούς του λόγους.. όλα τα παραπάνω μου έκαναν το κλικ στην καρδιά...Ακολούθησαν παρά πόδας.. το ΑΥΤΑ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ αλλά και το ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ..  3 αστεράκια έδωσα σε πολλά ακόμα .. ένα πολύ όμορφο γκρουπ πραγματικά και μπράβο στους ταλαντούχους μουσικούς που συμμετείχαν!!


    BandofBounty
    04.04.2015, 15:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 04.04.2015, 14:32 έγραψε...

    αστεράκια δίνουμε εδώ, όχι ... 20ευρα και 10ευρα,  ..... άρα, τίποτα δεν στοιχίζουν !!!



    Καλή ιδέα αυτή με τα 20ευρα...μαύροι καπνοί θα έβγαιναν από το δωμάτιο των servers του facebook...

    Στα του group τώρα...Θα συμφωνήσω με κάποιον μου μίλησε για "περίεργα" τραγούδια. Όντως, έπεσε πολύ πειραματισμός εδώ...και μουσικά και ενορχηστρωτικά, αλλά και στιχουργικά. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά!

    Θα πρέπει όμως να επισημάνω ότι δεν ήταν και λίγες οι περιπτώσεις, που οι επιρροές άγγιξαν τα όρια της αντιγραφής. Anyway, αυτό το λες και υποκειμενικό...

    Το τραγούδι του group?...."Αυτά δε γίνονται" ...και πράγματι, δε γίνονται! Ευφάνταστος στίχος με πειστικό χιούμορ, ντυμένος με απλές λέξεις και απλή μουσική. Δύσκολη δουλειά...Κλέβει την παράσταση και χαίρομαι που το βλέπω στην 5άδα...


    Chrysanna
    04.04.2015, 16:40

    Γράφω ενώ ακούω το 3ο Group χωρίς να το έχω ολοκληρώσει.

    Η πρώτη σκέψη είναι πως πρόκειται για το λιγότερο αξιόλογο group χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχει κάποια συμπαθητικά κομμάτια και ίσως να υπάρχουν και κάποια σ' αυτά που δεν έχω ακούσει.

    Η δεύτερη σκέψη για το σύνολο του διαγωνισμού είναι πως δυστυχώς έμειναν εκτός 5άδας πολλά αξιόλογα τραγούδια ενώ πέρασαν κάποια τουλάχιστον μέτρια.

    Απ' το 1ο Group ξεχώρισα το "Ρωτάω", το "Αθάνατο Νερό" και το "Κουφάλες Ευρωπαίοι" για το οποίο πραγματικά δεν περίμενα να μείνει εκτός.

    Απ' το 2ο - και μέχρι στιγμής καλύτερο κατ' εμέ - μου άρεσαν τα: "Ριζικό", "Απόψε", "Αγάπη της Βροχής", "Δανεικά", "Homo Υπάνθρωπος", "Η αγάπη μας πάνω απ' όλα" και το "Χειμερινό" στο οποίο με κέρδισε πολύ η ερμηνεία του Χρήστου Παΐσιου.

    Θα επανέλθω μόλις ολοκληρώσω το 3ο αλλά δεν περιμένω κάποια έκπληξη!


    kwstasagas
    04.04.2015, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 04.04.2015, 16:40 έγραψε...


    Η δεύτερη σκέψη για το σύνολο του διαγωνισμού είναι πως δυστυχώς έμειναν εκτός 5άδας πολλά αξιόλογα τραγούδια ενώ πέρασαν κάποια τουλάχιστον μέτρια.


    Αυτή είναι μια σκέψη που κάνουμε όλοι μας μόλις ένας όμιλος "κλείνει" τον κύκλο του και αρχίζει η ψηφοφορία σε έναν καινούριο όμιλο !!! Όλοι μας βρήκαμε, σε κάθε όμιλο, τραγούδια που έχουμε ξεχωρίσει, που έχουμε αγαπήσει, που έχουμε ακούσει ξανά και ξανά, αλλά στο τέλος .... τα βλέπουμε να μένουν "εκτός πεντάδας" !! Για παράδειγμα, κι εγώ το "Γιορτη" απ' τον 1ο όμιλο πολύ θα ήθελα να το δω να περνά στον τελικό .... Το Homo Υπάνθρωπος πολύ θα ήθελα να το δω να μην τερματίζει τόσο χαμηλά στον 2ο όμιλο .... Όσον αφορά στον 3ο όμιλο, φερ' ειπέιν, από τώρα το λέω ότι πολύ θα ήθελα να δω να περνάνε στον τελικό τα υπέροχα "Το Ζεϊμπέκικο ενός αστέγου" και "Το μικρό σας κορίτσι εγώ" [για τα οποία  θα αναφερθώ εκτενέστερα σε άλλο ποστ] ... Όμως ... ας μην ξεχνάμε ότι δεν ψηφίζουμε μονάχα εμείς !! Μαζί με εμάς ψηφίζουν εκατοντάδες, χιλιάδες [μιας και άνοιξαν οι πόρτες και για το fb] συνάνθρωποί μας, που, ενδεχομένως, να μην έχουν την ίδια άποψη με εμάς ... Όπερ σημαίνει : είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας στον κάθε όμιλο , είτε συμφωνούμε με αυτά, είτε όχι !!!

    [και στο μεταξύ ... θυμήθηκα όταν είχα στείλει στο 2ο διαγωνισμό τραγουδιού το τραγούδι μου "Αρχαίο άγαλμα στο βυθό", που είχε αποκομίσει ΄2-3 ποστ που έγραφαν : "είναι άδικο αυτό το τραγούδι να μην περάσει στον τελικό" !! Και εντέλει το τραγούδι μου ... όντως, δεν πέρασε στον τελικό και καθ' όλη τη διάρκεια της ψηφοφορίας δεν εισήλθε ούτε μια φορά στην 8άδα !! Το αποτέλεσμα, όμως, εγώ, ως δημιουργός του τραγουδιού και συμμετέχων στο διαγωνισμό, δεν το εισέπραξα καθόλου ως "αδικία" !!! Αφού η απόφαση της "πλειοψηφίας" των ψηφοφόρων ήταν να λάβει το τραγούδι μου την 12η θέση στον όμιλό του ... ήμουν υποχρεωμένος να τη δεχθώ !! ] !!!


    kwstasagas
    04.04.2015, 20:15

    και φυσικά ... για όσα έγραψα στο παραπάνω ποστ, υπάρχει και η "άλλη όψη του νομίσματος" !! Για κάποιο απ' τα τραγούδια που το βλέπω να ανεβαίνει όλο και πιο πολύ στη βαθμολογία [και συνεχώς σταθεροποιείται στην πεντάδα], έχω τις "ενστάσεις" μου και διαφωνώ πλήρως για τον τρόπο που οι δημιουργοί του το διαμόρφωσαν [δεν πρόκειται να πω για ποιο τραγούδι πρόκειται ... τις αρνητικές γνώμες για τα τραγούδια θα τις κρατήσω στο τεφτέρι μου με τις σημειώσεις που κρατώ για το διαγωνισμό! κι αν το φέρει η τύχη, θα τις εκφράσω στους δημιουργούς του μόνο με προσωπικό μηνυμα και ουχί δημοσίως] !! Όμως ... όταν το τραγούδι περάσει στον τελικό [και θα μείνει εκτός τελικού κάποιο τραγούδι του ομίλου που έχω αγαπήσει], θα είμαι υποχρεωμένος να δεχθώ το αποτέλεσμα χωρίς να διαμαρτυρηθώ !! Αφού η "πλειοψηφία" θα εχει αποφασίσει να το στείλει στον τελικό, είμαι υποχρεωμένος να σεβαστώ τη γνώμη της ......   


    KRISTHESS
    04.04.2015, 20:25

    ο Κώστας όπως πάντα είναι ευγενής.. αλλά αν εννοεί το "ΑΤΑΚΤΗ ΑΓΙΑ" προσωπικά δεν τρελάθηκα..του έδωσα μόνο 2 αστεράκια..κάτι με "χάλασε" στη δομή του(μου θύμησε λίγο εμβατήριο να πω?.. ίσως..) όπως και στους στίχους του ..και απορώ που το βλέπω τόσο ψηλά... Βεβαίως γούστα είναι αυτά..Σεβαστή η ψήφος των πολλών.. αρκεί να μην υπάρχει και σ'αυτό.. "διαφήμιση" υπέρ το δέον.Σεβαστό πάντως το γεγονός.. ότι μπορεί να αρέσει. 


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 04-04-2015 20:39 ]


    sillia
    04.04.2015, 20:37

    Ότι αρέσει σε μας δεν είναι απαραίτητο να αρέσει και στους άλλους και όπως είναι το σωστό δεχόμαστε το αποτέλεσμα της πλειοψηφίας !Έμεινε τραγούδι στον 1ο όμιλο το ¨Σκοτεινή πολιτεία"που για μένα έπρεπε να είναι στο τελικό και σε μια απο τις 5 πρώτες θέσεις ..αλλά ποιον ενδιαφέρει αυτό?Μόνο εμένα που το έβαλα στα αγαπημένα μου αυτού του διαγωνισμού !

    Αλλά για άλλο μπήκα να γράψω και παρασύρθηκα απο τα πιο πάνω γραφόμενα!

    Του Θεού το περιβόλι μόνο σε μένα κάνει Περίδη και Αχ να σε βρω ?


    KRISTHESS
    04.04.2015, 20:41

    Έτσι ακριβώς είναι Σίλλια μου όπως τα λες.. το δε Περιβόλλι..φαίνεται να  έχει παρόμοιο ρυθμό .... μπορεί να το είχε κατά νου ο δημιουργός ..αλλά μέχρι εκεί νομίζω..προσωπικά μου άρεσε πολύ ανεξαρτήτως αν κάπου μπορεί να θυμίζει κάτι Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 04-04-2015 20:45 ]


    fontasgreece
    04.04.2015, 20:46
    Απογοητευτικό το τρίτο γκρουπ
    sillia
    04.04.2015, 20:51

    Το παρόμοιο μ'άρεσε Κρις χαχαα

    Περίδης

    Απο τα βάθη της ψυχής

    κι απο του νου τα ύψη ....

    Τραγούδι Διαγωνισμού

    Απο τα βάθη της ψυχής

    ως του ουρανού τα όρη....

    {#emotions_dlg.biggrin}

    Να μείνω στα ύψη ή να πάρω τα όρη {#emotions_dlg.rolleyes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 04-04-2015 20:54 ]


    KRISTHESS
    04.04.2015, 21:00

    χαχαχα ναι ειναι και αυτό έχεις δίκιο.. επιρροες.?.τι να πεις {#emotions_dlg.tt2}...θέλω να πιστεύω ότι οι στίχοι..μπήκαν ασυναίσθητα.... Smile μπορεί να συμβεί κι αυτό καμιά φορά..αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 04-04-2015 21:02 ]


    Chrysanna
    04.04.2015, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 04.04.2015, 20:04 έγραψε...

    Όπερ σημαίνει : είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας στον κάθε όμιλο , είτε συμφωνούμε με αυτά, είτε όχι !!!


    Δεν θα προσβάλλω κάποιον χωρίς λόγο και δεν θ' αμφισβητήσω τ' αποτελέσματα χωρίς αποδείξεις.

    Εκεί τελειώνουν οι δικές μου υποχρεώσεις, αγαπητέ.


    KRISTHESS
    04.04.2015, 22:04
    Αν υπονοείς πάντως Χρυσάννα μου(γιατί μου φάνηκε λίγο αυστηρό το ποστ..) ότι ο Κώστας θα αμφισβητούσε τα αποτελέσματα πάντως .. κάνεις λάθος!!! Δεν υπάρχει πιο ευγενής και πιο καλός άνθρωπος από αυτόν!!! Στο εγγυώμαι!!Πάντα βλέπει μόνο τη θετική όψη των πραγμάτων!!!!Μακάρι να ήταν και άλλοι μουσικοί σαν κι αυτόν!!!
    Chrysanna
    04.04.2015, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 04.04.2015, 22:04 έγραψε...

    Αν υπονοείς πάντως Χρυσάννα μου(γιατί μου φάνηκε λίγο αυστηρό το ποστ..) ότι ο Κώστας θα αμφισβητούσε τα αποτελέσματα πάντως .. κάνεις λάθος!!!


    Αν και δεν κατάφερα να σκεφτώ κανένα λογικό μονοπάτι απ' το οποίο κάποιος θα κατέληγε σ' αυτό το συμπέρασμα απ' το μήνυμα μου, θα σου απαντήσω.

    Περιέγραψα την προσωπική μου άποψη λέγοντας πως δεν έχω καμία υποχρέωση απέναντι στην ποιότητα των αποτελεσμάτων. Ένα μέτριο τραγούδι παραμένει μέτριο ακόμα κι αν φτάσει στην πρώτη θέση. Ακόμα κι αν βρεθούν χιλιάδες άνθρωποι να το ψηφίσουν, θα είναι χιλιάδες άνθρωποι μέτριας αισθητικής.  Η ποσοτική υπεροχή δεν μου λέει απολύτως τίποτε.

    Άρα είμαι υποχρεωμένη ν' αποδεχτώ τ' αποτελέσματα αλλά όχι και να τα σεβαστώ, με την ευρύτερη έννοια του όρου.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 04-04-2015 23:51 ]