ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    geo321
    26.03.2015, 14:20

    Απο το 1ο γκρουπ εδωσα μονο ενα 5αστερο στο τραγουδι ρωταω,η φωνη της κοπελας με εκανε να αισθανθω, πως ειναι οταν μια φωνη μπορει να σε κανει να νιωσεις ενα χαδι στην ψυχη σου!!

    εδωσα 4 αστερια στα εξης.........αναστασιμο,νιωθεις μονη σου,αθανατο νερο,κουφαλες ευρωπαιοι,μαμπο μας και σκοτεινη πολιτεια!

    Στο δευτερο γκρουπ εδωσα 5αστερα στα..............

    Παντα μαζι

    Λιμανι στην ζωη σου

    Η αγαπη μας πανω απ ολα

    Κλεφτες εραστες

    Ονειρα (Α.F)

    4 αστερια στα......

    Ιθακη

    Χαμενος νικητης

    Και δεν υπαρχω

    Συγχαρητηρια σε ολους και καλη επιτυχια!!!





    kwstasagas
    26.03.2015, 14:41

    Συνεχίζω με τραγούδια που ξεχώρισα και βαθμολόγησα γενναιόδωρα από τον 2ο Όμιλο :

    - Έρημο Πουλί : ένα πολύ καλό τραγούδι, με επιρροές από James, που όμως ... εντέλει δεν "υπερισχύουν"! Στο τέλος αυτό που μένει, με ευκρίνεια, είναι το στίγμα, η προσωπικότητα και οι δυνατότητες του δημιουργού του!! μού άρεσαν πολύ και τα φωνητικά του τραγουδιού !!

    - Παράπονο : κι αυτό ήταν η "έκπληξη" του 2ου Ομίλου, μιας και παραπέμπει π.χ. στα τραγούδια που έγραψε ο Αντύπας για την Αλεξίου, ενώ και η φωνή μάλλον ... έχει "μελετήσει" πολύ την Ελένη Βιτάλη !! Οι επιρροές του, όμως, φαίνονται καλά "αφομοιωμένες" και αναδεικνύονται πειστικά !!! Αν το κράτησα στα 4 αστέρια, χωρίς να του δώσω το"κάτι παραπάνω" ... είναι επειδή, κατά την ταπεινή μου άποψη, έπρεπε οι συντελεστές του να το δουλέψουν λίγο περισσότερο κατά την ηχογράφηση !!! αλλά ... αυτό μάλλον δεν είναι πρόβλημα, μιας και, προφανώς, μπορεί να "διορθωθεί" εύκολα !!!

    - Και δεν υπάρχω : Κι εδώ έδωσα 4 αστέρια ... Αντιγράφω τις σημειώσεις μου που κράτησα για το εν λόγω διαγωνιζόμενο τραγούδι κατά την "ψηφοφορία" μου : "Ευχάριστο, δροσερό, πολύ καλή μελωδία.Η γυναικεία φωνή ακούγεται ευχάριστα, παρόλο που σε κάποια σημεία κάνει τα "ολισθήματά" της. Η "ιδέα" του τραγουδιού είναι πολύ καλή και γι' αυτό οι δημιουργοί του τραγουδιού πρέπει να τη δουλέψουν περισσότερο για να μην πάει χαμένη" !!

    Και σε άλλα τραγούδια του 2ου Ομίλου βρήκα πολύ ωραίες ιδέες, οι οποίες, όμως, πάντα κατά την ταπεινή μου και 100% υποκειμενική άποψη, χρειάζονται περισότερη δουλειά ... Για παράδειγμα, στο πολύ ενδιαφέρον "Ήρωες που δεν παίζουνε σωστά", οι δημιουργοί του φαίνονται "χειμαρρώδεις" με διάθεση "θέλουμε να τα βγάλουμε όλα από μέσα μας" !!! Οπωσδήποτε ... αυτό είναι πολύ "γοητευτικό" και "αληθινό" ... Όμως, όταν γράφουμε τραγούδι πρέπει να "βάζουμε σε μια τάξη" και σε κάποιο "μέτρο" αυτό που μας βγαίνει από μέσα μας .... Ωραίες ιδέες διέκρινα και στα "Ω τριακόσιοι" και στο "Ελλάδα", οι οποίες, όμως, θέλουν ακόμη δουλειά !!!

    Έτσι ... ολοκλήρωσα με τα τραγούδια που ξεχώρισα απ' τον 2ο όμιλο ...

      

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 26-03-2015 19:52 ]


    BandofBounty
    26.03.2015, 19:08

    Απόψε, θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον/στους συντελεστές του "Απόψε"...

    Στο προηγούμενο group ήρθαν το "Πήδα" κι η "Γιορτή" να μου χαρίσουν εξαιρετικές εμπειρίες ακρόασης...Τώρα, στο 2ο, έρχεται αυτό το μαγικά απλό τραγουδάκι να κάνει το ίδιο!

    Αν σε κάθε group, βρίσκονται 1-2 τραγούδια που μπορούν να ασκούν τέτοια επιρροή μέσα μου...τότε αυτός ο διαγωνισμός είναι πραγματικά σπουδαίος και η τελική κατάταξη μικρή σημασία έχει.

    Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις έντιμες προσπάθειές τους...Με κάποιο τρόπο, σχέδόν όλα τα τραγούδια καταφέρνουν να μας ακουμπήσουν σχεδόν όλους!


    atreu73
    27.03.2015, 15:30

    Από το δεύτερο γκρουπ ξεχωρίζω το "πάντα μαζί" ένα πολύ φρέσκο ποπ τραγούδι για τον έρωτα που ο φίλος μας θέλει να είναι με την κοπελιά του και την γουστάρει πολύ και της λέει ότι τρέχει κι επιμένει κι από αυτήνα θέλει μονό να είναι παντά μαζί. Είναι ωραίο να ακούς νέες δουλειές από νέα παιδιά που δεν μοιάζουν με άλλα τραγούδια ας πούμε και να ψηφίζουμε αυτά τα ωραία και φρέσκα τραγούδια. Πέντε αστέρια από εμένα λοιπόν στο μέχρι στιγμής πρώτο τραγούδι του γκρουπ που είναι ένα τραγούδι φρέσκο και ερωτικό που ο φίλος μας τρέχει κι επιμένει να είμαστε παντά... κτλ κτλ.

    Αστειεύομαι. 5 αστεράκια στο λιτό "δανεικά".

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 27-03-2015 16:07 ]


    kwstasagas
    27.03.2015, 19:36

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 27.03.2015, 15:30 έγραψε...

    Από το δεύτερο γκρουπ ξεχωρίζω το "πάντα μαζί" ένα πολύ φρέσκο ποπ τραγούδι για τον έρωτα που ο φίλος μας θέλει να είναι με την κοπελιά του και την γουστάρει πολύ και της λέει ότι τρέχει κι επιμένει κι από αυτήνα θέλει μονό να είναι παντά μαζί. 



    μωρέ ... μέσα σε μόλις 3 ημέρες που ο 2ος όμιλος τέθηκε σε ψηφοφορία, έχει αποκομίσει ... 2.224 ψήφους από το facebook !!! πάει να καταρρίψει όλα τα ρεκόρ .... Το ... "Για πάντα μαζί" του Γιάννη Πάριου να συμμετείχε στο διαγωνισμό, δεν θα έπαιρνε τόσες ψήφους .......


    cineboy
    27.03.2015, 20:55
    Και εγω που νόμιζα ότι τελικά ίσως είναι χαμηλό το 10%!!!!
    mary_omikron
    27.03.2015, 21:58

    Θέλω να καταγγείλω μια προκλητική ενέργεια που λειτουργει είς βάρος της ποιότητας του Διαγωνισμού του ΜΗ που τόσα χρόνια διεξαγόταν απρόσκοπτα. Ποτέ δεν είχει συμβεί με τόσο ενοχλητική συχνότητα απροκάλυπτη ψηφοθηρία...

    Ολοι βλέπουμε οτι ένα μέτριο -απ΄ολες τις απόψεις- τραγουδι, το Πάντα μαζί, βρίσκεται αυτή την στιγμή στην πρώτη θέση με 2392 βαθμούς απο  facebook έναντι 158 βαθμών απο ΜΗ.

    Από την στιγμή που η ψηφοφορία επιτρέπεται μέσω FB είναι εκ προοιμίου βέβαιο οτι οι περισσότερο "δικτυωμένοι" θα πάρουν καλλίτερη θέση κατάταξης..... αλλά στην προκειμένη περίπτωση η ψηφοθηρία γίνεται σε εξαιρετικά σκανδαλώδη ρυθμό και μέσα στο τσατ του ραδιοφώνου ΜΗ ενοχλώντας τους ακροατές και την συζητηση.

    Διάφορα άτομα με ημερήσιες εγγραφές μπαινουν στο τσατ και διαρκώς ποστάρουν links και προτρέπουν τους ακροατές να ψηφίσουν. Εννοείται οτι οι συντονιστές απομακρυνουν άμεσα αυτά τα άτομα με ban, αλλά η πράξη παραμένει.

    Προσωπικά το θεωρώ χυδαία ματαιοδοξία για "πρωτιά" άνευ αξίας του περιεχομένου, και λυπάμαι ειλικρινά που όπως δείχνουν τα πράγματα η απαξία διαπρέπει σε διαγωνισμό μιας ποιοτικής μουσικής σελίδας.

    [MusicHeaven Bar]: Ο/Η manolistrelamenos ήρθε στις 9:29 pm
    [manolistrelamenos] 9:29 pm: https://www.facebook.com/connect/login_success.htm />l#access_token=CAAAACZAVC6ygBABljYV07oY5CpnuHmkDMSYhEndvZBe7Vgk2smZAzia1tipl7DKKyIczVQ
    ZBRAWP1VK5bPs6ER89IKWWjHuo9bZAKhI5CJbRDykvGufmkw67TYQmXKZAjNGNWKyDQZBHGG608ZAZC7
    unZAQJLGNgDxO8CvTVaDzCHFa9RvmZAn5uf0DJ7WniWQcPlOdbA4xsO9CivnFrZA3vqZBZAZAlWnNgriXPWU
    ZD&expires_in=0
    [manolistrelamenos] 9:30 pm: Άν μπορεις και θέλεις μπορείς να ψηφίσεις το τραγούδι μου με τίτλο 'ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ'
    στον διαγωνισμό της musicheaven.
    1-κάνεισ σύνδεση με το facebook ,2-βάζεις τα αστέρια
    Όταν βαλεις τα αστερα μετα πασ κατω κατω στην σελιδα και πατας για επιβεβαιωση μεσα στο κοκκινο
    τετραγωνάκι !Σ ευχαριστώ πολύ !!!http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=M
    usicContest&file=vote&cid=5


    MikeBooklover
    27.03.2015, 22:21
    Θα συμφωνήσω με τη Μαίρη, δεν πίστευα ότι η διευκόλυνση ψήφου μέσω facebook (και η προβολή που συνεπάγεται) θα μας έφερναν σε τέτοιο βαθμό και την άσχημη πλευρά του, δηλαδή την "εξαγορά" likes, ακολούθων, φίλων κλπ Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι από τους ψήφους αυτούς έχουν ακούσει τι ψηφίζουν. Αν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής κανόνων θα πρότεινα να ενεργοποιηθεί άμεσα! Ή να αφαιρεθούν τελείως οι ψήφοι μέσω facebook ή να τεθεί πλαφόν (πχ όχι πάνω από τους ψήφους μελών).
    evakarakoudi
    27.03.2015, 23:10
    Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω! Θεωρώ τρομερά άδικο να βρίσκεται τραγούδι στην 5άδα, που λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τους ψήφους από το MH θα έπρεπε να βρίσκεται κάπου στην 10η θέση. Δεν κατακρίνω την κίνηση των διαχειριστών να εντάξουν στον διαγωνισμό και το FB ξέροντας ότι αποσκοπούν σε θετικά αποτελέσματα.Δυστυχώς όμως, επειδή για κάποιους σημασία έχουν μόνο τα νούμερα, με τον τρόπο που κινούνται αναγκαστικά αλλοιώνεται η κεντρική ιδέα του διαγωνισμού! Είμαι σίγουρη ότι τα πράγματα στην πορεία θα βελτιωθούν!
    fanisd
    27.03.2015, 23:21

    Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παραπάνω.. Είναι τρομακτικά μεγάλες οι αποκλίσεις σε κάποια τραγούδια.. Βέβαια αυτό δεν θα ήταν επιλήψιμο αν τα τραγούδια αυτά (στα οποία παρουσιάζονται αυτές οι μεγάλες αποκλίσεις) μπορούσε κάποιος έστω και βαρήκοος να τα χαρακτηρίσει αξιόλογα.. Δεν ξέρω καθόλου ποια θα μπορούσε να είναι η χρυσή τομή σε αυτό το ζήτημα μα είναι αλήθεια πως όλο αυτό είναι απολύτως ενδεικτικό της πραγματικότητος στα μουσικά δρώμενα της ελληνικής σκηνής...
    Πόσοι άνθρωποι γράφουν αριστουργήματα που δεν θα ακουστούν ποτέ στα ραδιόφωνα και δεν θα εμφανιστούν στα (για μας τους μεγαλύτερους) ράφια των "δισκοπωλείων", επειδή δεν έχουν ελκυστικό παρουσιαστικό ή δεν είναι κοινωνίκοί σε βαθμό που να κινείται οριακά μεταξύ του δημοφιλής και του γλύφτης (ανιψάκι) ???
    Σημεία των καιρών θα πω μονάχα και θα παρακολουθήσω με ενδιαφέρον τη συνέχεια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fanisd, 27-03-2015 23:26 ]


    sillia
    27.03.2015, 23:27

    Θα συμφωνήσουμε όλοι πως σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν θα έχουν πρωτιές τα καλύτερα τραγούδια ...

    μα τα καλύτερα φεισμπουκικά δικτυωμένα !

    Το εμπεδώσαμε !

    ΟΚ...

    Για μας τα μέλη του ΜΗ είναι πρόκληση όλο αυτό που παίζεται....Όχι δεν θα πετάξουμε το γάντι στο τραπέζι !

    Θα συνεχίσουμε να τιμούμε την προσπάθεια του κάθε δημιουργού .....να ακούμε με προσοχή και να ψηφίζουμε αυτά που μας αρέσουν όπως κάναμε και στους προηγούμενους διαγωνισμούς !

    Άλλωστε....

    Το κάθε τραγούδι θα πάρει την θέση που του αξίζει μετά το πέρας του διαγωνισμού !


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    marita-q
    28.03.2015, 00:38

    Έχουμε και λέμε... άκουσα τραγούδια με απίστευες φωνές! μουσικά όργανα να βγάζουν πολύ όμορφες μελωδίες! 

    Αυτά τα τραγούδια έχουν πολύ λιγότερους βαθμούς γιατί? Ξέρω το γιατί! Επειδή πλεόν έχουμε πολλούς "φίλους" στο fb και μας "βοηθάνε" και ενώ θα έπρεπε να έχουμε επίγνωση του ποιοι είμαστε δωροδοκούμε για ένα ψήφο παραπάνω! Συγχαρητήρια σε όσους δεν ζήτησαν την ψήφο από τρίτους και για εμένα αυτοί είναι πραγματικά καλλιτέχνες! 

    Υ.γ. Χα και φυσικά όχι μόνο για εμένα (γιατί θα πείτε ποιος νοιάζετε τι νομίζεις εσύ) αλλά δεν είμαι μόνο εγώ! Πολλοί ακόμα δεν χάρηκαν με την πρωτιά της λαδωμένης υποψιφιότητας... Ως ραδιοφωνικός παραγωγός στο ΜΗ θα στηρίζω τα "καθαρά" τραγούδια και τους άξιους συμμετέχοντες! 

    Ας μπει ένα τέλος σε όλο αυτό...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης