ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.869 μέλη

    Ο περίφημος κώδικας Da Vinci..!

    semplice
    04.12.2005, 00:17
    Quote:

    Τες παν αυτή είναι και η άποψη μου δεν θα κάτσω να τσακωθω κι ολας....Αλλα τουλάχιστον μη μιλας για ερευνάτε τας γραφάς γιατι ουτε αυτό πείθει.....Να μου λεγες ερευνάτε και τας μη αγίας γραφας κατι θα γινότανε.....

    [/I]



    Αν μου επιτρέπεις Εφη δύο λόγια μόνο...
    Καταρχήν δεν κάνουμε τίποτε άλλο κάθε μέρα απο το να ερευνάμε
    "τα μη Αγιας Γραφάς"..
    Νταβίτσηδες και όλη η σχετική πολυδιαφημισμένη μπουρδολογία είναι κάτι
    παραπάνω από διαδεδομένη.Ακόμα και να μη θέλουμε, μας γίνεται πλύση εγκεφάλου και τα μηνύματα περνάνε χαλαρότατα.
    Δε μιλάω μόνο για το συγκεκρμένο βιβλιο αλλά και για όλα τα "κατορθώματα"
    της Νεας Εποχής.Είναι σίγουρο λοιπόν πως υπάρχει Απρόσκοπτη μετάδοση όλων των μηνυμάτων που θέλουν να μας εντάξουν (σε πρώτη φάση ) σε ένα χάος ,μια σύγχυση ΑΝΕΥ προηγουμένου στην ιστορία.
    Και τα έχουν καταφέρει περίφημα μέχρι στιγμής..
    Επομένως δεν θα έπρεπε να κατηγορείς τον Παναγιώτη για "μονόπλευρο"
    όταν σου λέει "διαβασε και κανένα Πατερικό βιβλίο"
    Μήπως Εφη μου δεν έχουμε μελετήσει ούτε εσυ αλλά όύτε και εγώ ΚΑΝΕΝΑ ??
    Μήπως έχουμε στο μυαλό μας την εικόνα της Λουκά να παραληρεί από την τηλεόραση (ούτε αυτό νομίζω πως είναι τυχαίο)και υποσυνείδητα βάζουμε ότι έχει να κάνει με την Ορθοδοξία σε ένα τσουβάλι?

    Και επειδή έχεις και ενα ..κόλλημα με τις λέξεις "αυθεντία" και "πρεσβεύω"(=δεν σου αρέσουν όπως και εμένα δεν μου αρέσουν)μήπως πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά την πιθανότητα να βρίσκονται οι πραγματικά "επαναστατικές" απόψεις μέσα σε τέτοια κείμενα?

    Μήπως τελικα είναι της μόδας να απομακρυνόμαστε από κάθε είδους "εσωτερική"
    η "εξωτερική" επανάσταση και την κάνουμε πάντα με ελαφρά πηδηματάκια ?

    Ερωτήσεις κάνω μόνο...

    Αν θες τώρα και επιχειρήματα ..ορίστε άφθονα... ...ορίστε εδώ άφθονα και ζουμερά!


    Τέλος συζήτησης.(είδες πως ακούγεται?)

    Quote:

    Το μέλος grammophone στις 06-11-2005 στις 16:53 έγραψε:

    Ο συγγραφέας, ερωτηθείς σε συνέντευξη εάν τα στοιχεία που γράφει είναι αληθινά, απάντησε:
    "Κάθε λέξη".

    Μόνον για αυτήν την απάντηση και στάση, και για το ότι έπεισε και ενθουσίασε όλους τους αναγνώστες που ξέρω, θα κάνω εδώ μία παραφωνία.

    Και εγώ το διάβασα απνευστί, ήταν σαν μία ευχάριστη ταινία δράσης που αλλάζουν γεγονότα και τόποι. Η επαφή με την αλήθεια όμως είναι, όπου υπάρχει, μόνον συμπτωματική.

    Δεν θα γράψω για θρησκευτικά ή θεολογικά πράγματα, όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί όπως είμαι σεσημασμένο έκφυλο κωλόπαιδο μπορεί να πέσει κεραυνός να με κάψει! Αλλά ας πούμε για γεγονότα.

    Με τι να πρωτοκαταπιαστώ; Τα έχω χαμένα. Ας πάρουμε όμως ένα δείγμα από τα πολλά: Τον ισχυρισμό ότι η θεότητα του Ιησού εισήχθη στον χριστιανισμό με την πρώτη οικουμενική σύνοδο.

    “The Bible did not arrive by fax from heaven” declares Teabing. “The Bible is a product of man, my dear. Not of God. The Bible did not magically fall from the clouds. The Bible, as we know it today, was collated by the pagan Roman emperor Constantine the Great. In 325 AD, he decided to unify Rome under a single religion: Christianity. Constantine needed to strengthen the new Christian tradition and held a famous gathering known as the Council of Nicea. Until that moment in history, Jesus was viewed by his followers as a mortal prophet….a great and powerful man, but a man nonetheless. A mortal. Jesus’ establishment as the Son of God was officially proposed and voted on by the Council of Nicea. A relatively close vote at that. Nonetheless, establishing Christ’s divinity was critical to the further unification of the Roman Empire and to the new Vatican power base. Constantine commissioned and financed a new Bible, which omitted those gospels that spoke of Christ’s human traits and embellished those gospels that made him godlike. The earlier gospels were outlawed, gathered up and burned.”



    Ο συγγραφέας έκρινε ότι έπρεπε να στηριχθεί μάλλον στα ευαγγέλια των Γνωστικιστών, τα οποία, κάτω από τις ευνοϊκότερες χρονολογήσεις, είναι πάνω από 100 χρόνια νεώτερα αυτών της Καινής Διαθήκης. Οι Γνωστικιστές πίστευαν επίσης ότι τα κανονικά ευαγγέλια περιέχουν συμβολικές μόνον αφηγήσεις και όχι γεγονότα, και με το πνεύμα αυτό προχώρησαν στην συγγραφή δικών τους ευαγγελίων, 'βελτιωμένων'. Ό,τι πρέπει δηλαδή για να βασιστεί κανείς.

    Διερωτώμαι δε εάν σκοπίμως παρέβλεπε ο συγγραφέας απλά πράγματα, όπως ότι έργα πατέρων πρό της συνόδου περιέχουν λήμματα από τα κανονικά ευαγγέλια, τμήματα των οποίων τονίζουν την επίμαχη ιδιότητα. Ή ότι υπάρχουν αρκετά σπαράγματα χειρογράφων των ευαγγελίων που φτάνουν μέχρι τον 1ο αιώνα και που καλύπτουν ικανό εύρος για να αποφανθούμε για το γενεαλογικό δένδρο των αντιγράφων (σε αυτό μπορούν να μας διαφωτίσουν οι φιλόλογοι που έχουν ασχοληθεί με τον κλάδο της Κριτικής των Εκδόσεων των Κειμένων). Ή επιτέλους ότι οι πατέρες πρό της συνόδου θεωρούν την θεότητα τού Ιησού δεδομένη, όπως φαίνεται από δύο παραδείγματα μεταξύ πολλών:

    Κλήμεντος Αλεξανδρείας, Προτρεπτικός προς Έλληνας (190 μ.Χ.)
    [1:7:1]
    Αίτιος γουν ο λόγος, ο Χριστός, και τού είναι πάλαι ημάς (ήν γαρ εν θεώ), και τού ευ είναι (νυν δη επεφάνη ανθρώποις) - αυτός ούτος ο λόγος, ο μόνος άμφω θεός τε και άνθρωπος, απάντων ημίν αίτιος αγαθών.

    Ιουστίνου Φιλοσόφου και Μάρτυρος (100~165 μ.Χ.) πρός Τρύφωνα
    [126:1]
    Τίς δ' εστίν ούτος, ος και άγγελος μεγάλης βουλής ποτε, και ανήρ δια Ιεζεκιήλ, και ως υιός ανθρώπου δια Δανιήλ, και παιδίον διά Ησαϊου, και Χριστός και θεός προσκυνητός δια Δαυείδ, και Χριστός και λίθος δια πολλών, και σοφία δια Σολομώντος, και Ιωσήφ και Ιούδας και άστρον δια Μωυσέως, και ανατολή δια Ζαχαρίου, και παθητός και Ιακώβ και Ισραήλ πάλιν δια Ησαϊου, και ράβδος και άνθος και λίθος ακρογωνιαίος κέκληται και υιός θεού, ει εγνώκειτε, ω Τρύφων, έφην, ουκ αν εβλασφημείτε εις αυτόν ήδη παραγενόμενον και γεννηθέντα και παθόντα και αναβάντα εις τον ουρανόν` ος και πάλιν παρέσται, και τότε κόψονται υμών αι δώδεκα φυλαί. Επεί ει νενοήκατε τα ειρημένα υπό τών προφητών, ουκ αν εξηρνείσθε αυτόν είναι θεόν, τού μόνου και αγεννήτου και αρρήτου θεού υιόν.



    Αλλά κάποιος μπορεί να αντιτάξει και την κοινή λογική: Πώς αυτός ο κόσμος, που μπροστά στον αυτοκράτορα έχανε τα πάντα ένεκα της (όποιας;) πίστης του αρνούμενος να συμβιβαστεί και έπεφτε στα λιοντάρια, όταν ο αυτοκράτορας τού ανακοίνωσε την αλλαγή του ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, είπε "ω, υπέροχα!";

    Το διασκεδαστικό όμως είναι πώς νοείται από τον συγγραφέα η αμφίρροπη ψηφοφορία (ίδε υπογράμμιση στο λήμμα). 318 προς 2 θεωρείται παρ΄ολίγον;

    Ενώ το βιβλίο έχει πολλές άλλες εξώφθαλμες μυθοπλασίες, δεν θα ασχοληθώ παρά μόνο με άλλη μία, και έχω τον λόγο μου: Τα περί σταυροφοριών. Κατά τον συγγραφέα, σε αυτούς ανατέθηκε το ρομαντικό έργο της σωτηρίας της γνώσης, του μυστικού των μυστικών, του δισκοπότηρου, ωραίο θέμα για βίντεο γκέιμ. Μία επίσκεψη όμως στις σελίδες του βιβλίου του Αμίν Μααλούφ "Οι σταυροφορίες από την σκοπιά των Αράβων" θα μας πείσει εάν αυτοί οι άνθρωποι μπορούσαν να φέρουν λεπτά μυστικά και γνώσεις. Οι ανθρωποφαγίες δεν τους άφηναν πολύ ελεύθερο χρόνο (1η σταυροφορία, πχ Μαάρα). Η βαρβαρότητα και η αγραμματοσύνη τους προκαλούσαν αλγεινή εντύπωση (βλέπε πχ περιστατικό με Ρωμηό γιατρό και Φράγκο γιατρό). "Περνώντας" δε από την Κωνσταντινούπολη το 1204 έδειξαν, πέρα από την ανείπωτη φρίκη, και τον λόγιο χαρακτήρα τους, που προσήκει σε φύλακες της ανώτατης γνώσης, καθώς λέγεται ότι έδωσαν το περιεχόμενο των βιβλιοθηκών για την θέρμανσή τους. Τα μυστικά εκείνων των σελίδων, ειδικά αυτών που δεν έτυχε να σώζεται αντίγραφο σήμερα, πράγματι διαφυλάχθηκαν ες αεί. Δεν μπορώ ούτε να αναλογιστώ την ζημιά.

    Γιατί όμως η ωραιοποίηση; Γιατί οι ιππότες είναι το σχήμα από όπου έλκουν καταγωγή οι Μασόνοι (λέγεται ότι όσοι γλίτωσαν από την σφαγή επί Φιλίππου του Καλού έγιναν η απαρχή της Μασονίας). Και το βιβλίο όλο είναι μία εκδήλωση... τρυφερής αγάπης προς αυτήν. Οι Μασόνοι ακριβώς ισχυρίζονται ότι διασώζουν τις αρχαίες χαμένες γνώσεις και την αλήθεια για το "δισκοπότηρο" όπως ακριβώς την θέτει ο συγγραφέας, ο οποίος ενστερνίζεται και εκλαϊκεύει κάποια δόγματά τους.

    Αχ, και αυτή η Εμμονή στα Σύμβολα. Ένα μασονικό ιδίωμα, δοκιμασμένο σχήμα μυστικών εταιρειών. Αυτή η λατρεία στα σήματα της οικείας ποδοσφαιρικής ομάδος που συνέχει τους οπαδούς φτάνει συχνά σε επίπεδα παραληρήματος: Θυμηθείτε στο βιβλίο πώς ανέκραξαν οι πρωταγωνιστές όλο συγκίνηση φθάνοντας στην εκκλησία που έφτιαξαν οι ιππότες, "γεμάτη μασονικά σύμβολα!". Εκεί και αλλού διαβάζουμε για την δύναμη και την πολλαπλή και υπερβαθεία σημασία των (μασονικών) συμβόλων... Όσο δε για την σπουδαία πολυσημίαν αυτή, σας έχω μία έκπληξη για το τέλος.

    Και φυσικά, γίνεται η Σταδιακή Αποκάλυψη της Κεκρυμμένης Αληθείας και ...Χώνευση της από τον μυούμενο. Αναρρίχηση βαθμών. Ή χειραγωγία του αναγνώστη. Πραγματικά, δεν νιώσατε το χέρι του συγγραφέα στον πισινό όταν διαβάζατε "πόσα δεν μας μάθαιναν στο σχολείο!" ή "πω, πω! τώρα πια καταλαβαίνω, πόσο παρεξήγησα καλέ τον αγαπημένο μου παππού, πλέον πολύ αργά κατάλαβα, πόσο έχω τύψεις!". Μου φαινόταν σαν προσηλυτιστικό κόμικ.

    Το δε τέλος της χειραγωγίας αυτής στην αντι-γνώση που υφιστάμεθα όχι μόνο από ένα βιβλίο αλλά και από αλλού (ας το θέσω απαλά), μοιάζει άγνωστο, το αφήνουμε ως άσκηση στον αναγνώστη. Για βοήθημα όμως σας φύλαξα αυτό το υπέροχο λήμμα του Albert Pike, ο οποίος είναι κατά κάποιο τρόπο ο πατριάρχης των μασονικών στοών. Είναι από το Morals and Dogma, βιβλίο το οποίο μέχρι το 1974 ελάμβανε ο μυούμενος στον 14ο βαθμό.

    "The Blue Degrees are but the outer court or portico of the Temple. Part of the symbols are displayed there to the Initiate, but he is intentionally misled by false interpretations. It is not intended that he shall understand them; but it is intended that he shall imagine he understands them. Their true explication is reserved for the Adepts, the Princes of Masonry. The whole body of the Royal and Sacerdotal Art was hidden so carefully, centuries since, in the High Degrees, as that it is even yet impossible to solve many of the enigmas which they contain. It is well enough for the mass of those called Masons, to imagine that all is contained in the Blue Degrees; and whoso attempts to undeceive them will labor in vain, and without any true reward violate his obligations as an Adept. Masonry is the veritable Sphinx, buried to the head in the sands heaped round it by the ages. "


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : grammophone στις 06-11-2005 17:00 ]




    fairies_wear_boots
    04.12.2005, 04:52
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που έχει δημιουργηθεί το πρόβλημα. Η άποψή μου είναι ότι καλώς υπάρχει μια δεύτερη ή τρίτη άποψη για το οποιοδήποτε θέμα είτε αυτό λέγεται Χριστός είτε εξέλιξη των ειδών. Οτιδήποτε είναι μονόπλευρο και λέει "εγώ λέω" ή οι πατέρες λένε ή οι παπάδες λένε για μένα αποτελεί αυθεντία μιας και θεωρεί πατάτες το οτιδήποτε διαφορετικό. Αυθεντία είναι το να λες ότι κάποια πράγματα γίνανε με ένα συγκεκριμένο τρόπο και κάτσε διάβασε τι λένε οι πατέρες αντί να μπαίνεις σε σκέψεις για το ποιο είναι το νόημα αυτού που πιστεύεις και ΤΙ ακριβώς είναι αυτό που πιστεύεις.Είναι αυτό που σου πλασάρανε? Είναι μια μπούρδια μια αερολογία?΄Η είναι κάτι το οποίο ο ανθρώπινος νους αδυνατεί να καταλάβει ακόμα? Εδώ ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα τίθεται αμφισβήτηση πόσο μάλλον για κείμενα που γράφτηκαν πριν χιλιάδες χρόνια. Δεν βρίσκω κακό στο να υπάρχει και ο αντίλογος ίσα ίσα το βρίσκω απαραίτητο. Απο κεί και πέρα δεν είμαστε παιδάκια και ο καθένας μπορεί να κάνει μόνος του την έρευνά του και να βγάλει τα προσωπικά του συμπεράσματα.

    Το άλλο που είπα είναι ότι η θρησκεία η οποιαδήποτε θρησκεία στηρίζεται στην καλή τη καρδία πίστη του καθενός και δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις. Μου αντιπαραθέτει λοιπόν το αναλόγιο τους πατέρες. Και εκεί απάνω λέω εγώ ότι ναι μεν οι πατέρες ειπαν ό,τι είπαν αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι οι οποίοι λένε κάτι άλλο. Και τέλος πάντων για μένα τα γραφόμενα δεν αποτελούν πειστήρια ειδικά όταν υπάρχουν και άλλα γραφόμενα που τα διαψεύδουν εν μέρει. Ανέφερα και ως παράδειγμα μη θρησκευτικό ότι πχ κάποιοι ιστορικόι μπορεί να αναφέρουν ότι ο Σωκράτης αυτοκτόνησε με κόνιο και να βγουν 5 άλλοι ιστορικοί και να πούνε ότι ο Σωκράτης τελικά δεν αυτοκτόνησε αλλά τον κρεμάσανε....Το θέμα παραμένει ότι την θρησκεία την κρατάει η τυφλή (πολλές φορές) πίστη και όχι τα γραπτά. Μην ξεχνάς οτι ο απλός κοσμάκης που πάει στην εκκλησία αμφιβάλλω αν έχει διαβάσει τους πατέρες ή τον κώδικα ντα βίντσι.....

    ¶ρα το συμπέρασμα μου είναι ότι η θρησκεία γενικώς στηρίζεται καθώς είπα στην πίστη μιας και δεν υπάρχουν αποδείξεις ΑΠΤΕΣ. Αυτό καταρχάς δεν καταλαβαίνω γιατί μου το απορρίπτετε εσύ και το αναλόγιο.....
    Το δεύτερο συμπέρασμα μου είναι ότι είναι καλό να ύπάρχει πάντα αντίλογος και η αμφισβήτηση για τα πάντα. Αυτό δέχομαι οτι μπορεί να μην σας βρίσκει σύμφωνους αλλά για μένα αυτό είναι ο ορισμός της αυθεντίας οπότε και πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα αυτού που λές.

    (Εσύ δεν έλεγες ότι δεν μπαίνεις στον κόπο να συζητήσεις με άθεους? Δεν με θεωρώ άθεη αλλά επειδή εσείς προφανώς με θεωρείτε αναρωτιόμουνα γιατί μπαίνεις στον κόπο να ασχοληθείς με μένα)
    analogion
    04.12.2005, 05:34
    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 04-12-2005 στις 04:52 έγραψε:

    δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις.




    Αποδείξεις υπάρχουν. Το απτές ή ξεαπτές αυτό είναι άλλο θέμα, γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Παράδειγμα: το ότι το γάλα έχει ασβέστιο δεν μπορώ να το αποδείξω γιατί δεν είμαι χημικός. Αλλά τον πιστεύω αυτόν που μου λέει, ξέρεις το κοίταξε ο χημικός το γάλα, και έχει ασβέστιο.

    Τους χημικούς όμως τους πιστεύουμε, τους Πατέρες και μάλιστα τους μυστικούς Πατέρες δεν τους πιστεύουμε όταν γράφουν για τον Θεό. Οι μυστικοί Πατέρες δεν γράφουν απλά φιλοσοφώντας, αλλά γράφουν επειδή υπήρξαν Θεόπτες.

    Θαύματα γίνονται και στις μέρες μας, αλλά που να τα πεις, που θα σε περάσουν για πυροβολημένο.

    Διάβασε αν θέλεις φυσικά λίγο εδώ (το προπροτελευταίο, και το προτελευταίο μήνυμα), και πες μου αν τα πιστεύεις ή όχι:

    Γέροντας Πορφύριος

    ...γραμμένα από τον αείμνηστο καθηγητή καρδιολογίας κ. Παπαζάχο. Τέτοιες εμπειρίες σαν τον κ. Παπαζάχο, έχουν πολυάριθμοι Έλληνες και αυτός που σου γράφει τώρα, και όχι μόνο γιαγιούλες και παπούληδες, αλλά προ πάντων επιστήμονες.

    Παναγιώτης


    fairies_wear_boots
    04.12.2005, 05:45
    'Εννοια σου και τον βίο του Πορφυρίου τον έχω σπίτι μου...Δεν είμαι τόσο αδαής....Απο βυζαντινή οικογένεια προέρχομαι. Αρνουμαι όμως να δεχτώ την σύγκρισιη του αν έχει ασβέστιο το γάλα με το αν ισχύουν αυτά που γραφτήκανε πριν χιλιάδες χρόνια.Να σου δώσω λοιπόν ένα άλλο παράδειγμα....Η γη ήταν επίπεδη για πολλά χρόνια....Ξαφνικά βγαίνει ένας τρελός και λέει όχι ρε παιδιά....Είναι στρογγυλή....Η γη επίσης ήταν το κέντρο του κόσμου για πολλά χρόνια και δεν γύριζε.....Βγαίνει ένας παλαβός και λέει.....Και όμως γυρίζει.....Εδώ υπάρχουν χιλιάδες ανατροπές σε τόσα φυσικά φαινόμενα και θα μου πεις να δεχτώ έτσι απλά κάποια κείμενα? Το θέμα μου δεν είναι οτι απλώς υπάρχουν κάποια κείμενα που δηλώνουν αυτά που δηλώνουν. Το θέμα για μένα είναι ότι υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι λένε κάτι άλλο. Και μόνο για αυτό αξίζει να προβληματιστώ. Επίσης δεν δέχομαι να συγκρίνω κάτι το οποίο αποδεικνύεται επιστημονικά (έστω και αν δεν μπορώ να το δω, υπάρχει ο επιστήμονας ο οποίος μπορεί να μου το δείξει ή μπορώ να το σπουδάσω και να το δω μόνη μου) με κάτι το οποίο αποτελεί κείμενο γραπτό και το οποίο δέχεται αντίλογο. Και βέβαια έχει σημασία το απτό και το ξεαπτό όταν μιλάμε για τέτοια θέματα. Με το ίδιο σκεπτικό δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είμαστε μουσουλμάνοι εφόσον υπάρχει το κοράνι το οποίο έχουν γράψει αντίστοιχοι μουσουλμάνοι πατέρες και αποτελεί γραπτή απόδειξη......

    When Im good....Im really.....really good.....But....When Im bad.....Im even better....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fairies_wear_boots στις 04-12-2005 05:46 ]
    fairies_wear_boots
    04.12.2005, 05:45
    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 04-12-2005 στις 05:45 έγραψε:

    'Εννοια σου και τον βίο του Πορφυρίου τον έχω σπίτι μου...Δεν είμαι τόσο αδαής....Απο βυζαντινή οικογένεια προέρχομαι. Αρνουμαι όμως να δεχτώ την σύγκρισιη του αν έχει ασβέστιο το γάλα με το αν ισχύουν αυτά που γραφτήκανε πριν χιλιάδες χρόνια.Να σου δώσω λοιπόν ένα άλλο παράδειγμα....Η γη ήταν επίπεδη για πολλά χρόνια....Ξαφνικά βγαίνει ένας τρελός και λέει όχι ρε παιδιά....Είναι στρογγυλή....Η γη επίσης ήταν το κέντρο του κόσμου για πολλά χρόνια και δεν γύριζε.....Βγαίνει ένας παλαβός και λέει.....Και όμως γυρίζει.....Εδώ υπάρχουν χιλιάδες ανατροπές σε τόσα φυσικά φαινόμενα και θα μου πεις να δεχτώ έτσι απλά κάποια κείμενα? Το θέμα μου δεν είναι οτι απλώς υπάρχουν κάποια κείμενα που δηλώνουν αυτά που δηλώνουν. Το θέμα για μένα είναι ότι υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι λένε κάτι άλλο. Και μόνο για αυτό αξίζει να προβληματιστώ. Επίσης δεν δέχομαι να συγκρίνω κάτι το οποίο αποδεικνύεται επιστημονικά (έστω και αν δεν μπορώ να το δω, υπάρχει ο επιστήμονας ο οποίος μπορεί να μου το δείξει ή μπορώ να το σπουδάσω και να το δω μόνη μου) με κάτι το οποίο αποτελεί κείμενο γραπτό και το οποίο δέχεται αντίλογο. Και βέβαια έχει σημασία το απτό και το ξεαπτό όταν μιλάμε για τέτοια θέματα. Με το ίδιο σκεπτικό δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είμαστε μουσουλμάνοι εφόσον υπάρχει το κοράνι το οποίο έχουν γράψει αντίστοιχοι μουσουλμάνοι πατέρες και αποτελεί γραπτή απόδειξη......




    analogion
    04.12.2005, 06:02
    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 04-12-2005 στις 05:45 έγραψε:

    Να σου δώσω λοιπόν ένα άλλο παράδειγμα....Η γη ήταν επίπεδη για πολλά χρόνια....Ξαφνικά βγαίνει ένας τρελός και λέει όχι ρε παιδιά....Είναι στρογγυλή




    Ξέρεις, οι Πατέρες ήσαν και μέγιστοι Φιλόσοφοι, άσχετα αν είναι άγνωστα τα έργα τους σε εμάς.

    Ο ¶γιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός (νομίζω 7-8ος αι.), εκτός από Θεόπτης, εκτός από εξαίσιος μουσικός (που έπαιζε την αρχαία ελληνική ποίηση και μουσική στα δάχτυλα), ήταν και εξαίρετος Φιλόσοφος:

    Στο περί Ορθοδόξου Πίστεως σύγγραμμά του γράφει:

    "....πλανήτας δε τούτους εκάλεσαν, ότι περ εναντίως του ουρανού ποιούνται την κίνησιν· του γαρ ουρανού και των λοιπών αστέρων εξ ανατολών επί δυσμάς κινουμένων, ούτοι μόνο αποδυσμών επί ανατολάς την κίνησιν έχουσι· και τούτο γνωσόμεθα εκ της σελήνης, μικρόν καθ' εσπέραν αναποδιζούσης· όσοι τοίνυν έφησαν σφαιροειδή είναι τον ουρανόν, ίσον λέγουσιν αφίστασθαι αυτόν, και απέχειν της γης άνωθέν τε, και εκπλαγίων, και κάτωθεν...."


    Δηλ. ότι καταριόταν ο ...Πάπας, και ότι "εφηύραν" οι Δυτικοί αστρονόμοι, εμείς οι Ορθόδοξοι το κατέχαμε ήδη!!

    Δεν είναι όντως λυπηρό, να μην γνωρίζουμε τους θησαυρούς των Πατέρων μας;


    Αν έχεις χρόνο, άκουσε και αυτό εδώ: Νέα Εποχή


    Φιλικά,
    Παναγιώτης
    fairies_wear_boots
    04.12.2005, 06:20
    Τι κάνεις Γιάννη
    Κουκιά σπέρνω....
    analogion
    04.12.2005, 06:24
    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 04-12-2005 στις 06:20 έγραψε:

    Τι κάνεις Γιάννη
    Κουκιά σπέρνω....





    όταν γίνουν και τα μαζέψεις δώσε μου και μένα να φτιάξω μια φασολάδα.
    mariaaa
    04.12.2005, 20:51
    Iris,τελειωσα καιτο illuminati.πολυ ωραιο με πολλες ανατροπες!και πααλι ομως βρηκα το τελος χαζο! cu!
    Other_side
    30.12.2005, 23:19
    Σχετικά με τον κώδικα Da Vinci και την μεγαλοφύια του Dan Brown. Εντάξει δεν αμφισβητώ πως ο τύπος είναι έξυπνος και ίσως και να έκανε μια άλφα έρευνα πάνω στο έργο του. Αλλα η ιδέα είναι χαλαρά κλεμένη ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΡΙ απο ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε στα μέσα του 1980.

    Holy Blood, Holy Grail, επίσης Best Seller της εποχής.

    Όσο αφορά την μεγαλύτερη λογοτεχνική απάτη των εποχών, ένα θα σας πω, πως ήταν και είναι το μεγαλύτερο Best Seller που υπήρξε ως σήμερα. Καιρός να την αξιολογίσουμε λοιπόν. Την ανακρίβεια της.

    Για όσους καταλάβανε.
    Kerato
    02.01.2006, 15:09
    Δεν το διάβασα γιατί μου τη δίνουν τα αντικείμενα της μόδας...
    Άλλωστε...όπου ακούς πολλά κεράσια...
    Πάντως όταν πάψει όλος αυτός ο ντόρος μπορεί να το διαβάσω μια που υπάρχει στο σπίτι των γονιών μου...Σίγουρα μετά την Αντιγνώση θα το διαβάσω ... (της Λιλής Ζωγράφου)...
    danaisofianoupetraki
    17.01.2006, 00:05
    Ηταν μια ιστορία που μου άρεσε πολύ ,πάρα πολύ μπορώ να πώ !!!!!! Παρόλα αυτά δεν στάθηκα στα θρησκευτικά ζητηματα!!!!!! Το πήρα μονο σαν ενα θρίλερ!!!!!!
    zw
    09.02.2006, 19:49
    Το εχει διαβασει η μανα μου και μου ειπε οτι ειναι δυσκολο και ακαταλαβιστικο!!!
    lefty23
    09.02.2006, 22:30
    Προσωπικα εχω διαβασει και τα 2 βιβλια (Da Vinci Code και Angels and Deamons). Ο κωδικας ηταν ενα αρκετα καλο μυθιστορημα που σου δημιουργει καποια ερωτηματα οσον αφορα καποια σπουδαια εργα τεχνης αλλα το τελος το βρηκα πολυ κατωτερο των περιστασεων. Οσον αφορα το Angels and Deamons προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου. Εχει ακριβως το ιδιο στυλ αφηγησης με το Da Vinci Code και η ιστορια εχει απιστευτες δοσεις υπερβολης! Ειναι σαν να διαβαζεις σε βιβλιο αμερικανικες ταινιες δρασης στυλ "Commando" με τον θρυλικο Arnold Schwarzeneger! Σε γενικες γραμμες ο κωδικας Da Vinci ειναι ενα αρκετα ευχαριστο μυθιστορημα το οποιο θετει καποιους προβληματισμους, ενω το Angels and Deamons (ή αλλιως Illuminati) απευθυνεται κατα τη γνωμη μου μονο σε αναγνωστες που επιζητουν να διαβασουν καποιο βιβλιο δρασης.
    Anthos
    10.02.2006, 10:36
    Χτες μου έδωσαν το documentary "The origins of the Da Vinci code"...αρκετά ενδιαφέρον. Βασικά ο Dan Brown συνεχίζει την ιστορία κάποιου Lincoln από την Αγγλία ο οποίος είχε ανακαλύψει κάποια μυστικά σε ένα γαλλικό βιβλίο...
    theotita
    11.02.2006, 22:19
    Το συγκεκριμένο βιβλίο όσο αδημωνούσα να το διαβάσω, τόσο με απογοήτευσε σε όλες τις παραμέτρους:

    Κατ' αρχήν, λογοτεχνικά (ως αναγνώστρια βέβαια, αφού δεν είμαι ειδικός) το βρήκα βαρετό και προβλέψημο. Η μόνη αγωνία που είχα καθός διάβαζα ήταν να δω αν θα πέσω μέσα στις προβλέψεις μου, και πάντα είχα δίκιο. Έχω διαβάσει πολύ καλήτερα περιπετιώδη βιβλία.

    Δεύτερον, αυτό που με εκνεύρισε - αλλά οφείλω να παραδεκτώ ότι πέτυχε - ήταν ότι κάνει αληθοφανή κάποια γεγονότα και θεωρίες επειδή τα βασίζει αρχικά σε αληθινά. Συνεπώς κάποιοι άνθρωποι που δεν είναι ίσως ιδιέταιρα διαβασμένοι να μπερδεύονται και να απογοητεύονται για τις μέχρι τώρα πεποιθήσεις τουσ.. Αν θυμάμαι καλά τη θεωρεία που έχω διδαχτεί, αυτό είναι μια τεχνική προπαγάνδας. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια ότι προπαγανδίζει.

    Τέλος, πιστεύω ότι δεν υπάρχει ιστορική συνέχεια στις αποδείξεις του για κάποιες θεωρίες μιας και πετάγεται από τον Κωνσταντίνο στη Ρωμαιοκαθολική εκκλησία. Αγνοεί, επίσης, κάποιες θεωρίες (και όχι μόνο) της ορθόδοξης εκκλησίας που αναιρούν τις αληθοφανείς "δικές του" θεωρείες. Και γενικά υπάρχει απειρη βιβλιογραφεία που αναιρεί πολλά από τα λεγόμενά του,όπως και βιβλιογραφεία που τα επιβεβαιώνει!

    Στην τελική, πιστεύω πως γίνεται πολύς θόρυβος για το τίποτα. Μπορεί όλα να είναι κι ένα - πως να το θέσω - μάρκετινγκ τρικ, απλά και μόνο για να γίνει ντόρος και να πουλήσει αυτός και άλλοι τόσοι που συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί του!
    Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να το δούμε μόνο σαν μυθιστόρημα και τίποτα παραπάνω. Άλλωστε,αυτό ισχυρίζεται κι ο ίδος ο συγγραφέας στο site του.


    eneni
    12.02.2006, 01:38
    Το διαβασα το καλοκαιρι στο καραβι πηγαινοντας και γυριζοντας απο διακοπες στην Κρητη! Το μισο πηγαινοντας και το υπολοιπο στο γυρισμο! Μια χαρα το βρηκα, δεν ειναι κανενα λογοτεχνικο αριστουργημα αλλα ειναι ενα καλο βιβλιο! Ειναι οντως σαν μια καλη αμερικανικη ταινια (οχι αμερικανια ομως, πιο εξυπνο). Αν το ξεκινησεις σε κραταει, δυσκολα το αφηνεις. Και μια χαρα περασαν και οι νυχτες στο καραβι, που κουνουσε και δεν μπορουσα να κοιμηθω!

    Νομιζω πως και η ταινια θα ειναι πολυ καλη!
    jorge
    28.02.2006, 16:30
    Δείτε τι διάβασα στη Ναυτεμπορική...


    ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
    ------------------------------------------

    Κώδικας Ντα Βίντσι: Κατηγορία λογοκλοπής

    ΑΡΧΙΣΕ χθες στο Λονδίνο η δίκη του συγγραφέα Νταν Μπράουν ο οποίος κατηγορείται για λογοκλοπή, ότι δηλαδή έγραψε το βιβλίο «Κώδικας Ντα Βίντσι» βασιζόμενος σε παλαιότερο μυθιστόρημα, δημοσιευμένο το 1982 από τρεις Βρετανούς.

    Ο Τζόναθαν Τζέιμς, δικηγόρος του Μάικλ Μπέτζεντ και του Ρίτσαρντ Λι, των δύο συγγραφέων που στράφηκαν κατά του Μπράουν (ο τρίτος δεν κατέθεσε αγωγή εναντίον του), υποστήριξε ότι το κεντρικό θέμα του «Κώδικα Ντα Βίντσι» προέρχεται από το βιβλίο «Ιερό Αίμα, Ιερό Δισκοπότηρο» που έγραψαν οι πελάτες του μετά από πολλά χρόνια ερευνών.



    theotita
    28.02.2006, 23:26
    Δε με εκπλήσει τίποτα πια... Αν κι έχω την εντύπωση ότι ο Μπράουν στο site του αναφέρει ότι είναι βασισμένο σε άλλα βιβλία και έρευνες... Τες πα..


    Hastaroth
    28.02.2006, 23:53
    Προχτές που είχα πάει σινεμά πρόβαλαν και trailers από την -οσονούπω- ετοιμαζόμενη ομώνυμη ταινία.

    Θά τά πάρη πάλι παχυλώς ο κύριος Brown.....