ελληνική μουσική
    866 online   ·  210.851 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    Tren
    21.08.2007, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 21-08-2007 στις 15:43 έγραψε...

    Και στην τελεική από τη στιγμή που δεν προσβάλουν εσάς και την....."υπόληψή" σας γιατί κατακρίνετε κάτι τέτοιο? Αυτά!





    gexrag
    21.08.2007, 16:17
    Φίλη teressa
    Είσαι εκτός θέματος και θα σε παρακαλέσω να διαβάζεις προσεκτικά γιατί έδωσες
    μια δική σου ερμηνία τόσο στην δική μου παράθεση όσο και στου επίσης φίλου
    noizreduction. Όταν ένα γεγονός επαναλαμβάνεται τότε κάτι συμβαίνει.

    Φίλε Astron
    Σεβαστές οι απόψεις σου αλλά σαν απόψεις συντονιστή Forum δεν έπρεπε να
    παρατεθούν με αυτό τον τρόπο. Οι συντονιστές προσέχουν και κρατούν αποστάσεις
    και δεν σχολιάζουν απόψεις άλλων. Παραθέτουν απλώς τις απόψεις τους προς
    συζήτηση 'οπως όλος ο κόσμος.

    Φίλη Tren
    Η Μαργαρίτα έχει δίκιο. Δεν είναι δυνατόν επειδή παρατηρήθηκαν κάποιες
    μεμονομένες περιπτώσεις να λερώνονται όλοι οι Ιερείς. Συμβαίνει το φαινόμενο
    που περιγράφεις αλλά είναι σταγόνα στον ωκεανό. Δεν είναι προτιμότερο να το
    αφήσεις να περάσει και να κοιτάξεις προς τους αναρίθμητους άξιους Ιερείς που
    στολίζουν την πλειοψηφία των ενοριών;
    Εσένε πως θα σου φαινόταν αν ανήκες σε έναν σύλογο που αποτελούνταν από
    3000 άτομα ας πούμε και σε αποκαλούσαν ομοφυλλόφιλη επειδή ένα άτομο στο
    σύνολο άποδείχθηκε πως πραγματικά είναι;

    Φίλη margo
    Μην επιτίθεσαι τόσο άγρια γιατί και η Διόνη έχει επιμέρους δίκιο. Αφήστε το να
    περάσει έτσι γιατί δεν είναι σωστό να αντιπαρατίθεστε έτσι.
    Ορθογραφικά λάθη όλοι κάνουμε μια που κάποιες φορές βιαζόμαστε και δεν
    μπαίνουμε στον κόπο να διωρθώσουμε. Ας μην προσθέσω και τον δαίμονα του
    τυπογραφίου.

    Φίλη- ε Peace18
    Στο όνομα της απελευθέρωσης των ηθών παροτρύνονται πολλοί σε λάθος δρόμο. Η
    συμβίωση των ατόμων του ίδιου φύλου δεν είναι απαράδεκτη. Ο Γάμος είτε
    πολιτικός και κυρίως ο θρησκευτικός Γάμος είναι το απαράδεκτο και ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ.
    Έχω αναλύσει ήδη το γιατί. Ας συμβιώσουν αν το επιθυμούν αλλά εμένα προσωπικά
    όταν βλέπω άντρα με νυφικό με πιάνει τάση για εμετό.


    Kerato
    21.08.2007, 16:28
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-08-2007 στις 13:33 έγραψε...

    [...] Επισης, εαν οπως οι ιδιοι διατεινονται, θελουν να γινουν δεκτο μελος της κοινωνιας, δεν ειναι αναγκη να εχουν ομοσπονδια ή συλλογο, αφου με αυτον τον τροπο αυτο-ξεχωριζονται απο την υπολοιπη κοινωνια.


    Ποιός σου είπε ότι οι ομοφυλόφιλοι "διατείνονται ότι θέλουν να γίνουν δεκτό μέλος της κοινωνίας";;; Όπως λες παρακάτω έχεις συναναστραφεί κι έχεις συνεργαστεί με ανθρώπους που έχουν διαφορετικά σεξουαλικά γούστα από τα δικά σου, άρα μια χαρά είναι μέλη της κοινωνίας και ζούνε και κινούνται εντελώς κανονικά στην κοινωνία που ζούνε και οι ετεροφυλόφιλοι. Όσο πληρώνουν τους φόρους τους, εργάζονται και παράγουν στη χώρα αυτή, καταναλώνουν και δεν εγκληματούν είναι μια χαρά (λέμε τώρα, όσο ο καθένας από μας είναι "μια χαρά") "δεκτά μέλη της κοινωνίας". Το τί κάνουν στο κρεβάτι τους είναι κάτι που δε θα 'πρεπε ν' απασχολεί την κοινωνία. Τουλάχιστον όσο δεν την απασχολεί και για οποιονδήποτε άλλον (άσχετα αν η συγκεκριμένη- ελληνική- κοινωνία δεν ασχολείται και με πολλά άλλα θέματα...)
    Όσο αφορά τη δημιουργία συλλόγων και ομοσπονδιών, με τη δική σου λογική δεν πρέπει να υπάρχουν σύλλογοι οικολόγων, κυνηγών, ποδοσφαιρόφιλων, Ποντίων και λοιπών δεκτών μελών της κοινωνίας, γιατί μ' αυτόν τον τρόπο αυτο-ξεχωρίζονται από τους υπόλοιπους!!!

    Παράθεση:

    Εχω δουλεψει και εχω γνωρισει αρκετους ομοφυλοφιλους. Οι περισσοτεροι ηταν σοβαροι, δεν "ριχνονταν" και ηταν και καλοι φιλοι με χιουμορ και ορεξη για δουλεια. Υπηρχε ομως και μια μικρη μεριδα οπου ηταν ενοχλητικοι, συμπεριφερονταν χειροτερα και απο γυναικουλες και ειχαν μια κακια που δεν μπορουσα να καταλαβω. Οι τελευταιοι απλα εφευγαν χωρις να εχει γινει καμια δουλεια.


    Αν στην παραπάνω πρόταση αντικατασταστήσεις τη λέξη "ομοφυλόφιλους" με μια άλλη ομάδα ανθρώπων με διαφορετικές προτιμήσεις από την πλειοψηφία θα καταλάβεις πόσο αστείος ακούγεται ο συλλογισμός σου.
    Για παράδειγμα βάλε τη λέξη "χορτοφάγοι":
    "Εχω δουλεψει και εχω γνωρισει αρκετους χορτοφάγους. Οι περισσοτεροι ηταν σοβαροι, δεν "ριχνονταν" (με σκοπό να με πείσουν να κόψω την κρεατοφαγία) και ηταν και καλοι φιλοι με χιουμορ και ορεξη για δουλεια. Υπηρχε ομως και μια μικρη μεριδα οπου ηταν ενοχλητικοι, συμπεριφερονταν χειροτερα και απο γυναικουλες και ειχαν μια κακια που δεν μπορουσα να καταλαβω. Οι τελευταιοι απλα εφευγαν χωρις να εχει γινει καμια δουλεια."
    Πώς σου φαίνεται;



    gexrag
    21.08.2007, 16:45
    Οποιαδήποτε κατάταξη της μερίδας των ατόμων που επιθυμούν ομοφυλοφιλικές σχέσεις στους περιθωριακούς της κοινωνίας μας είναι ΕΓΚΛΗΜΑ. Είναι μεγάλο λάθος να γίνεται ρατσιστική αντιμετώπιση του φαινομένου. Αναφέρθηκε από ορισμένους πολύ σωστά.
    Για πιο λόγο να σχολιάζουμε αρνητικά τον τρόπο ζωής των συνανθρώπων μας.
    Αναφέρουμε απλώς την αντίθεσή μας σε ένα γεγονός και οι σχέσεις μας μαζί τους εξακολουθούν να υπάρχουν σαν να μην συμβαίνει τίποτα αρκεί να μην δεχόμαστε ενοχλήσεις από αυτούς.
    Δέχομαι φίλοι μου με αγάπη όλους τους συνανθώπους μας από όποια κατηγορία κι αν προέρχονται. Κόβω κάθε επαφή όταν ενοχληθώ απλά για να αποφύγω παρεκτροπή της κατάστασης.
    teressa
    21.08.2007, 16:53
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-08-2007 στις 15:18 έγραψε...

    Teressa, δεν ειπα τιποτα για θρησκεια ΜΟΥ και μονο ο τροπος που απαντησες δειχνει πως δεν διαβασες καλα τι εγραψα.
    Παρολαυτα, θα υπενθυμισω πως ο θρησκευτικος γαμος ( και οχι ο πολιτικος, που εαν διαβασεις καλυτερα το post μου θα δεις πως δεν τον κατηγορω, ουτε τον καταδικαζω, οπως θα εκαναν πολλοι φανατικοι χριστιανοι ) ειναι ενα μυστηριο που αφορα την συνενωση 2 διαφορετικων φυλων. Συγνωμη εαν σε ενοχλει αυτη η "μυστικιστικη" διαθεση του μυστηριου, ομως ο Θεος ( ή οτιδηποτε αλλο θελετε να εχετε ως ανωτερο Ον ) μας επλασε σε 2 διαφορετικα φυλα για να μπορουμε να συμπληρωνομαστε και να αναπαραγομαστε. Δεν βλεπω πουθενα την εννοια της αναπαραγαγωγης σε ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι και η συμβιωση τους δεν χρειαζεται απαραιτητως και το θρησκευτικο γαμο,ετσι;
    Επισης, δεν ειδα να αντιπροβαλλεις καποιο επιχειρημα στο ο,τι ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι μπορει να εχει δικαιωμα να υιοθετησει ενα παιδι. Και βεβαια ποσο κακο θα εκανε αυτο στο ψυχισμο του παιδιου.
    Τελος, ο ανθρωπος ειναι ον που απαιτει 2 διαφορετικα φυλα για την διαιωνιση του ειδους. Οσο και να "κοπανανε" τον ποπο τους κατω οι επιστημονες, δεν γινεται να το πετυχουμε με ομοφυλοφιλικες σχεσεις. Αληθεια δεν ειναι αυτο;

    Περα απο ολα αυτα, δεν νομιζω πως δεν σε ενοχλουν οι τηλεοπτικοι ομοφυλοφιλοι stars που κανουν debut σε πολλες μεσημεριανες εκπομπες, καθως και σε ειδησεις ορισμενων καναλιων. Δεν αηδιαζεις οταν βλεπεις τη φατσα και την συμπεριφορα τους, που ενδεικτικα (ξανα)αναφερω δεν αντιπροσωπευει το μεγαλο ποσοστο ομοφυλοφιλων στην Ελλαδα;
    Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Μην δειχνουμε "φιλελευθεροι" σε ενα forum, οταν πολλες φορες αλλαζουμε καναλι γιατι αηδιαζουμε για καποια ατομα.

    Και επαναλαμβανω πως η συγκεκριμενη μεριδα ανθρωπων το μονο που κανει ειναι να ρεζιλευει τους ομοφυλοφιλους, κανοντας τους "κακους" και "αποδιοπομπαιους" τραγους. Και εξαλλου το θεμα μας εδω ειναι ο γαμος μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου, οχι για τους Ελληναραδες που φωναζουν δυνατα.

    Noise Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 21-08-2007 15:19 ]



    Παράθεση:
    Λες "μπορει να το παιρνω ρομαντικα και θρησκευτικα ομως αφου δεν τους ενοχλω δεν θελω να ενοχλουν τα δικα μου πιστευω".Και ναι διαβασα καλα το post σου και διαπιστωνω οτι το μονο που κανεις ειναι να αναπαραγεις τις αποψεις της εκκλησιας.Ο γαμος ειναι ενα μυστηριο που η εκκλησια και η πολιτεια το ορισε.Και οπως καθε μυστηριο ειναι πολυ επικερδες για την εκκλησια.Δεν νομιζω οτι ο Χριστος ειπε τεκνα μου σας αφηνω να παντρευεστε μεχρι τρεις φορες,ο γαμος κοστιζει τοσα,η βαπτιση τοσα κλπ.Επισης επλασε δυο διαφορετικα φυλα και τους εδωσε ελευθερη βουληση.Δεν επλασε και την επιλογη τους.Ουτε ειναι απαραιτητο να αλληλοσυμπληρωνεται ο Μητσος απο τη Μαρια,επειδη ο Θεος επλασε 2 φυλα.Τι να κανουμε δηλαδη αν ο Μητσος αλληλοσυμπληρωνεται απο τον Κωστα και η Μαρια απο την Ταδε?Το οτι εσυ και καποιοι αλλοι δεν το καταλαβαινεται δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και αυτο οπως υπαρχει και στη φυση και στα ζωα,τα οποια ειναι και αυτα πλασμενα απο Εκεινον και κανεις δεν διαμαρτυρεται.Ειναι δεδομενο.Αλλα μαλλον εμεις ειμαστε πιο ζωα τελικα γιατι νομιζουμε οτι εχουμε και μυαλο.Ουτε η αναπαραγωγη ειναι συνιφασμενη με το γαμο και ο γαμος με αυτην.Ξερω πολλα ζευγαρια εγγαμα που δεν κανουν παιδια,για οποιο λογο,καθως και πολλα ζεευγαρια που δεν θεωρουν απαραιτητο το γαμο για να τεκνοποιησουν,αλλα αναγκαζονται λογω του νομικου πλαισιου της κοινωνιας,μιας κοινωνιας που μας εμαθε αυτο το παραμυθακι και το διαιωνιζουμε.Αρα γι'αυτους τους λογους θελουν και οι ομοφυλοφυλοι να παντρευονται.Και ναι συμφωνω στο οτι δεν ειναι αναγκη να γινει θρησκευτικος,οχι γιατι ειμαι θρησκευομενη αλλα δεν θεωρω οτι αυτος ειναι ο τροπος να δεσμευτεις ενωπιων του Θεου.Ειναι απλα ενα εμπορικο πανηγυρακι και τιποτα αλλο.Και οπως ειπες και εσυ,η δημιουργια των δυο φυλων εξυπηρετει την διαιωνιση του ειδους και μονο.Για οσους επιλεγουν αυτο και ευτυχως ειναι αρκετοι.Και παλι ευτυχως που δεν ειναι ολοι.
    Δεν ειναι θεμα φιλελευθερου και μη αλλα θεμα πολιτισμου.Και η τηλεοραση εχει τοση σαπιλα που καλυτερα να την κλεισεις.Οσο για τον Ελληναρα...ειμαι περισσοτερο ρατσιστρια με αυτο το ειδος ανθρωπου....
    gexrag
    21.08.2007, 16:53
    Θέλω να προλάβω το μέλος Astron
    Φίλε μου σχολίασες την αναφορά ορισμένων στο θέμα της θρησκείας. Δεν είναι
    δυνατόν να μην γίνει θρησκευτική αναφορά όταν συσχετίζεται ένα θέμα με πολλά
    που λέγονται στην θρησκεία μας. Θα είχαμε μερική συζήτηση και όχι γενικευμένη
    συζήτηση για το θέμα. Τέλος η άποψη της θρησκείας είναι απαραίτητη τόσο γιατί
    είναι πιο ολοκληρωμένη όσο και γιατί είναι θέματα που προκύπτουν μέσα απο την
    καθοδήγηση των θρησκειών. Οι σύχρονοι νόμοι όλοι λίγο πολύ εμπεριέχουν κάτι
    από τις Δέκα Εντολές που δόθηκαν στον άνθρωπο. Καταλαβαίνεις γιατί απλά
    μερικές φορές η αφετηρία μιας συζήτησης μπορεί να είναι η ίδια η θρησκεία.
    Τα παραπάνω που αναφέρω αποτελούν την μομφή μου προς τον τρόπο παράθεσης
    των απόψεών σου.
    margo
    21.08.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 16:17 έγραψε...

    Φίλη margo
    Μην επιτίθεσαι τόσο άγρια γιατί και η Διόνη έχει επιμέρους δίκιο. Αφήστε το να
    περάσει έτσι γιατί δεν είναι σωστό να αντιπαρατίθεστε έτσι.
    Ορθογραφικά λάθη όλοι κάνουμε μια που κάποιες φορές βιαζόμαστε και δεν
    μπαίνουμε στον κόπο να διωρθώσουμε. Ας μην προσθέσω και τον δαίμονα του
    τυπογραφίου.







    gexrag

    για ποια άγρια επίθεση μιλάς?
    Διευκρινίσεις ζήτησα γιατί μου φάνηκαν υπερβολικές οι δηλώσεις την Τρεν.
    Η ίδια αντέδρασε σαν να είχε θιγεί,παρ'ότι ήταν ολοφάνερο πως αστειεύτηκα με κάποιες φράσεις και δίπλα είχαν κλπ κλπ..
    Δεν μου είχε δώσει η Τρεν την εντύπωση ότι δεν δέχεται το χιούμορ
    Το ίδιο και με τα ορθογραφικά,προς Θεού δηλαδή ,είναι αυτό επίθεση?


    gexrag
    21.08.2007, 17:04
    Με συγχωρείς αλλά δεν αντιλήφθηκα το χιούμορ. Μου φάνηκε πως ψιλοκαυγαδίζατε
    αλλά πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν. Μου δόθηκε η αφορμή όμως να
    παραθέσω κάποια άποψη για το θέμα και σας ευχαριστώ.
    Τέλος μάλλον έχεις δίκιο γιατί πολλές φορές οι καυγάδες ανάμεσα σε γυναίκες γίνονται για να βρίσκονται σε λόγια.
    ΣΥΓΝΩΜΗ.
    teressa
    21.08.2007, 17:22
    Φιλε gexrag δεν ειμαι καθολου εκτος θεματος.Διαβασα οσο περισσοτερα post μπορεσα,γιατι ειναι πολλα και πιαστηκα απο ενα για να παραθεσω σφαιρικα αυτα που πιστευω.Ειμαστε ολοι ενεργα μελη και κατοικοι της ιδιας χωρας και καλο θα ηταν να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,Μακαρι να ηταν ενας κοσμος αγγελικα πλασμενος και να αγαπουσαμε ολοι τον συνανθρωπο μας.Αλλα εσυ ο ιδιος δεν φαινεται να αγαπας ενα συνανθρωπο σου ομοφιλοφυλο.Σε καθε λεξη σου και αλλων πολλων εδω μεσα προκυπτει ο ρατσισμος σου "Αναφέρουμε απλώς την αντίθεσή μας σε ένα γεγονός και οι σχέσεις μας μαζί τους εξακολουθούν να υπάρχουν σαν να μην συμβαίνει τίποτα αρκεί να μην δεχόμαστε ενοχλήσεις από αυτούς","παροτρύνονται πολλοί σε λάθος δρόμο","Εσένε πως θα σου φαινόταν αν ανήκες σε έναν σύλογο που αποτελούνταν από
    3000 άτομα ας πούμε και σε αποκαλούσαν ομοφυλλόφιλη επειδή ένα άτομο στο
    σύνολο άποδείχθηκε πως πραγματικά είναι".....πω πω κακο να σε πουν ετσι ε?Εσενα πως θα σου φαινοταν αν ακουγες καποιον να μιλαει οπως εσυ?Ειναι σαν να λεσ αποδειχθηκε δολοφονος,βιαστης,με πανουκλα,με τρια ποδια.Μα ο Χριστος,που τοσο αναφερεσαι,ολλους τους αγαπουσε...Το μυαλο σου και οι αποψεις σου αρχιζουν και τελειωνουν στον παπαγαλισμο της θρησκειας ή μαλλον καλυτερα στο στενο μυαλο της εκκλησιας.Ειναι κριμα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 21-08-2007 17:45 ]


    gexrag
    21.08.2007, 17:36
    Φίλη teressa
    Όλα όσα αναφέρεις παραπάνω δείχνουν πως καταλαβαίνεις αυτό που εσύ θέλεις να
    καταλάβεις. Με κατηγορείς αναμφισβήτητα για ρατσιστή κάτι που για μένα αποτελεί
    ύβρη. ΑΓΑΠΩ όλο τον κόσμο ακόμη και αυτούς που δεν θέλουν να με βλέπουν.
    Οι καταχωρήσεις μου αναφέρονται στο θέμα ΓΑΜΟΣ μεταξύ ατόμων του ίδιου
    φύλου όπου είμαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ δεν με ενοχλούν οι ομοφυλόφιλοι και τους βλέπω
    απλά σαν συνανθρώπους μας. Διάβαζε σε παρακαλώ προσεκτικά και άσε τους
    κατινισμούς γιατί δεν ταιριάζουν στον χώρο των φιλοσοφικών συζητήσεων. Οι
    απόψεις σου όσο διαφορετικές κι αν είναι είναι σεβαστές αλλά μην κατηγορείς τους
    άλλους για τις διαφορετικές απόψεις που έχουν. Δεν είναι υποχρεωμένοι να
    συμφωνούν μαζί σου και δεν είσαι το κέντρο του κόσμου για να περιφέρονται όλοι
    γύρω σου. Μάλλον εσύ περιφέρεσαι γύρω από τους άλλους μερικές φορές σαν
    ενοχλητικό ζουζούνι. (αστειεύομαι βέβαια στο τελευταίο).
    Astron
    21.08.2007, 17:49
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 16:17 έγραψε...
    Φίλε Astron
    Σεβαστές οι απόψεις σου αλλά σαν απόψεις συντονιστή Forum δεν έπρεπε να
    παρατεθούν με αυτό τον τρόπο. Οι συντονιστές προσέχουν και κρατούν αποστάσεις
    και δεν σχολιάζουν απόψεις άλλων. Παραθέτουν απλώς τις απόψεις τους προς
    συζήτηση 'οπως όλος ο κόσμος.




    Gexrag...μάλλον θα αστειεύεσαι;

    Αν όχι, τότε κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Ο καθένας μας (ναι και οι συντονιστές) έχουν κάθε δικαίωμα να εκφράζουν την άποψή τους. Ούτε ίδιες αποστάσεις κρατούν απ' όλες τις απόψεις, ούτε διαιτητές είναι. Απλά έχουν κάποιες πρόσθετες ευθύνες που επίτρεψέ μου να τις ξέρω καλά. Μπορείς άλλωστε να διαβάσεις σχετικά με αυτά στις συχνές ερωτήσεις (FAQ) του Forum.

    Τώρα όσο για αυτά που λες παρακάτω, εξήγησα στην προηγούμενη σελίδα για ποιον λόγο θεωρώ ότι η επίκληση στην θρησκεία δημιουργεί πρόβλημα σε μία τέτοιου είδους κουβέντα. Δεν ήλπιζα βέβαια ότι θα συμφωνούσες, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
    Απλά αναλογίσου τί θα γινόταν εάν ερχόταν κάποιο μέλος και αντίστοιχα έλεγε "είμαι υπέρ του γάμου των ατόμων του ιδίου φύλου, γιατί στην δική μου θρησκεία έτσι είπε ο Θεός...".

    Για αυτό προτείνω να μείνουμε σε καθαρά λογικά επιχειρήματα ακόμα κι αν πηγάζουν απ' τα προσωπικά πιστεύω του καθενός.

    Για παράδειγμα, θεωρώ λογικό το να είσαι κατά του θρησκευτικού γάμου αφού άλλωστε και η χριστινιανική θρησκεία είναι σαφέστατα αντίθετη με ένα τέτοιο γάμο(αναφέρεται ξεκάθαρα τόσο στην Παλαιά όσο και στην Καινή Διαθήκη).

    Γιατί είσαι όμως ενάντια στον πολιτικό γάμο; Τί σε πειράζει να απολαμβάνουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια κάποια απ' τα οικονομικά προνόμια και συμβάσεις που απολαμβάνουν τα παντρεμένα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια; Και φυσικά η ψυχολογική σημασία που έχει η αναγνώριση του ζευγαριού απ' το κράτος δεν είναι λίγο πράγμα.
    teressa
    21.08.2007, 18:10
    Εσυ ασχοληθηκες μαζι μου αλλα δεν πειραζει.Και οπως ειχες αποψη για αυτα που εγραψα,ετσι ειχα και εγω.Η΄ απαγορευεται?Εσυ προσπαθεις να πεισεις οποιον εχει διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου και δεν νομιζω οτι αυτο ειναι φιλοσοφια.Απλα επαναλαμβανεις τις χριστιανικες σου αντιληψεις.Ειπες
    "Η ομοφυλλοφιλία αποτελεί ΑΜΑΡΤΗΜΑ και σαν αμάρτημα πρέπει να αντιμετωπίζεται.
    ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ όπως και οποιδήποτε άλλο αμάρτημα στη γη. Ο Κύριος είπε στους
    Αποστόλους ότι θα συγχωρεθούν όλα τα αμαρτήματα που αυτοί θα συγχωρήσουν
    στη γη και αυτοί βεβαίως έχουν συγχωρέσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ο Κύριος προγωρίζοντας τι
    θα αποφασιστεί είπε τα παραπάνω".Πιστεψε με προσπαθησα να μην ασχοληθω αλλα ειναι τοσο αστεια αυτα που γραφεις και εκτος θεματος.Αρα εσυ μου εδωσες το κινητρο να γραψω ολα αυτα που σου εγραψα.Εισαι σχεδον προκλητικος.Ποιο αμαρτημα καλε και ποια συγχωρεση?Ειπε δηλαδη ο Κυριος Αποστολε Παυλε μην ξεχασεις να συγχωρησεις τους αμαρτολους ομοφιλοφυλους?Γιατι θα τρελαθω!Αυτα και αλλα με εκαναν να σου γραψω και αν εσυ αυτα που γραφω θεωρεις κατινισμο και εκτος θεματος,εγω τα θεωρω χιουμορ.Γεια σου φιλε Γιωργο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 21-08-2007 19:44 ]


    gexrag
    21.08.2007, 18:21
    Φίλε μου Astron
    Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά πως στα πλάισια μιας πολιτισμένης συζήτησης
    χωράει κάθε διαφωνία. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ να ασπαστεί κάποιος τις
    απόψεις μου. ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ να μου επιτρέψει να εκφραστώ και να ακουστώ. ΔΕΝ
    ΔΕΧΟΜΑΙ περιορισμούς στον τομέα που θα επεκταθώ μια που πολλές φορές ΕΤΣΙ
    ΠΡΕΠΕΙ για να τεκμηριώσω αυτό που ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ και παραθέτω. Αυτό που
    πιστεύεις εσύ θα μου το παραθέσεις εσύ και εγώ απλά θα συλλογιστώ αν και κατά
    πόσο είναι αποδεκτό αυτό που παραθέτεις.
    Καταλαβαίνεις λοιπόν πως και γιατί επιτίθεμαι στον οποιοσδήποτε προσπαθήσει έστω και ελάχιστα έστω και με
    παρότρυνση όπως εσύ έπραξες και αυτό δεν είναι επιλήψιμο, μια που δεν κινήθηκες
    ΚΑΘΟΛΟΥ προκλητικά όπως ο φίλτατος Ορφέας κάποια στιγμή . Δεκτή η παρότρυνση
    γιατί θίγονται τα πιστεύω κάποιων αλλά πρέπει κάποτε όλοι να μάθουν να σέβονται
    την διαφορετικότητα των απόψεων και να μην ενοχλούνται από ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΞΙΕΣ
    όπως αγάπη, πίστη, αλήθεια κλπ.

    Σχετικά με το θέμα συντονιστής
    Κάποιοι συντονιστές (όχι εσύ) έχετε παρεκτραπεί κάποιες ελάχιστες φορές. Εσύ
    απλά εξέφρασες μια θέση που δεν είναι αρμοστή. Δεν είσαστε διατητές αλλά πρέπει
    κάποιες φορές να γίνονται οι απαραίτητες συστάσεις για να διατηρήσετε το ΠΟΛΥ
    ΥΨΗΛΟ επίπεδο του MusicHeaven. Ήδη έχω επισημάνει κάποια λάθη που δεν
    πίστευα ότι θα συναντήσω γιατί ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, τόσο τις συχνές ερωτήσεις όσο και
    τους κανονισμούς που πολύ σωστά έχουν τεθεί σε επίπεδο μάλιστα που με
    εντυπωσίασε και αποτελεί το γεγονός ότι είμαι σήμερα περισσότερο φίλος παρά
    μέλος της μουσικής κοινότητας. Βλέπεις δεν είμαι μουσικός αλλά φίλος της
    μουσικής και των μουσικών.

    Σχετικά με την ερώτησή σου
    Έχει ήδη απαντηθεί με τον ορισμό που έδωσα στην λέξη Γάμος. Πραγματικός λόγος
    ενός γάμου δεν είναι η συμβίωση, η οποία δεν είναι δυνατόν να απαγορευτεί στα
    παίσια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Πραγματικός λόγος είναι η τεκνοποίηση η οποία σε άτομα
    του ίδιου φύλου δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί με συμμετοχή και των δύο.
    Άρχισα να επαναλαμβάνομαι.
    gexrag
    21.08.2007, 18:35
    Αγαπητή teressa
    Μια ματιά στην Καινή Διαθήκη και στις επιστολές των Αποστόλων αρκει για να
    μάθεις τι είπε ο Κύριος στους Αποστόλους. Η ειρωνία σου οφείλεται απλά στην
    άγνοιά σου. Ο θεός ορίζει τι είναι ΑΜΑΡΤΙΑ. Άνοιξε το λεξικξό για να δεις την
    ερμηνεία της λέξης αμαρτία.
    Φιλικά σε συμβουλεύω να διαβάζεις περισσότερο προσεκτικά μια που ΔΕΝ
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ να πείσω ΚΑΝΕΝΑ. Έχω επιχειρήματα που δεν ανατρέπονται εύκολα.
    Μπορεί κανείς να πει απλά ΟΧΙ δεν είναι έτσι φίλε Γιώργο. Εγώ θα απαντήσω απλά
    αν αυτό πιστεύεις τότε μπορεί να είναι και έτσι. Υπάρχουν πάμπολοι που εκφράζουν
    διαφορετικές θέσεις και δεν επιμένω πια γεγονός που αποδυκνίει ότι σέβομαι κάθε
    άποψη. ΕΠΙΛΕΞΤΕ εσείς τι θα πιστέψετε. Επαναλανβάνω και κουράστηκα να το
    επαναλαμβάνω ότι είμαι υπέρμαχος κάθε μορφής ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Πισρεύω σε κάθε
    ΑΞΙΑ. Δεν έχει νόημα μια ζωή ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΕΣ.
    Astron
    21.08.2007, 19:43
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 18:21 έγραψε...
    Φίλε μου Astron
    Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά πως στα πλάισια μιας πολιτισμένης συζήτησης
    χωράει κάθε διαφωνία. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ να ασπαστεί κάποιος τις
    απόψεις μου. ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ να μου επιτρέψει να εκφραστώ και να ακουστώ. ΔΕΝ
    ΔΕΧΟΜΑΙ περιορισμούς στον τομέα που θα επεκταθώ μια που πολλές φορές ΕΤΣΙ
    ΠΡΕΠΕΙ για να τεκμηριώσω αυτό που ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ και παραθέτω.


    Βρε αδερφέ σου απαγόρεψε κανείς να εκφράσεις τη γνώμη σου;
    Εγώ απλά εξέφρασα την άποψη ότι η θρησκευτική κουβέντα σε ένα θέμα σχετικά με τους ομοφυλόφιλους θα οδηγήσει σε αδιέξοδο. Το ξέρω ότι διαφωνείς, αλλά τί να κάνουμε, διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε.

    Τώρα επί του θέματος. Γράφεις:
    Παράθεση:

    Πραγματικός λόγος ενός γάμου δεν είναι η συμβίωση, η οποία δεν είναι δυνατόν να απαγορευτεί στα παίσια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Πραγματικός λόγος είναι η τεκνοποίηση η οποία σε άτομα του ίδιου φύλου δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί με συμμετοχή και των δύο.


    Ωραία, άρα να υποθέσω ότι δεν έχεις καμία αντίρρηση στο να γίνονται γάμοι ομοφυλοφίλων νομικά κατοχυρωμένοι όπου δεν θα επιτρέπεται οι ομοφυλόφιλοι να αποκτήσουν -με οποιοδήποτε τρόπο- παιδιά. Αλλά βέβαια να απολαμβάνουν όλα τα κοινωνικο-οικονομικά προνόμια ενός παντρεμένου ζευγαριού. (μιλάμε πάντα για πολιτικό γάμο για να μην μπλέκουμε). Συμφωνείς με ένα τέτοιο μοντέλο;

    Ξέρω ότι αυτή ή έννοια του γάμου δεν συμφωνεί με το δικό σου ορισμό, αλλά για να μην κολλάμε στις λέξεις, θα είχες αντίρρηση εάν ένα τέτοιο μοντέλο εφαρμοζόταν στην Ελλάδα;
    gexrag
    21.08.2007, 21:59
    Φίλε μου Astron
    Σωστά κατάλαβες ότι διαφωνώ με τον Γάμο ομοφυλοφίλων. Η ερώτησή σου τέθηκε
    σε άλλη βάση αλλά αν συμφωνούσα στο μοντέλο που προτείνεις δεν θα είχε νόημα
    η αντίρρησή μου στο προηγούμενο θέμα. ΔΙΑΦΩΝΩ με τον οποιοδήποτε γάμο σε
    οποιαδήποτε μορφή μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλλου. Κάπου εδώ θα μπορούσε να
    τεθεί το θέμα αλλαγής φύλου. Αν αρχίσουμε να συμφωνούμε τότε θα μπορεί ο
    οποισδήποτε αλλάζει φύλο και να ξεγελάσει τους ανυποψίαστους και απρόσεκτους
    και να αγαπήσει μια καρδιά ένα άτομο που δεν θα μπορεί να τεκνοποιήσει
    γεννετικά. Για να προλάβω μερικούς όταν πρόκειται για άτομα του ίδιου φύλου τότε
    πρόκειται για ΑΠΑΤΗ. Ποιος θα προστατέψει τους απρόσεκτους και ποιος θα
    προαστατέψει εκείνους που δεν θα μπορούν να αναγνωριστούν μετά την
    τελειοποίηση της επιστήμης στο θέμα αλλάγής φύλου; Αν δεν μας προστατέψει ο
    νόμος και το κράτος ποιος θα μας προστατέψει όταν το "τρίτο φύλο" δεν θα είναι
    αναγνωρίσιμο; Θα πρέπει αργότερα να συμβιβαστούν μερικοί με μια κατάσταση που
    δεν θα έχουν προβλέψει. Θέλετε να νομιμοποιηθεί μια κρυφή απάτη, μια που η
    απόκρυψη της αλήθειας δεν αποτελεί ψέμα;
    Σχετικά με το νομικό θέμα έχει βάση εκεί που αναφέρθηκα σχετικά με τα
    περιουσιακά όπου αρκει μια νομική συμφωνία μεταξύ συμβιούντων και δεν
    χρειάζεται απαραίτητα Γάμος.
    Όταν συμβιώνουν χωρίς κανένα πρόβλημα ζευγάρια χωρίς την τελετή καμιάς
    μορφής Γάμου γιατί έτσι το επιθυμούν διαφορετικών φύλων με παιδιά τα οποία
    απλά ανγνωρίζουν, γιατί να επιδιώκουν οι ομοφυλλόφιλοι σώνει και καλά την
    νομιμοποίηση μιας σχέσης που δεν είναι συμβατή. Δεν είναι συμβατή γιατί τα πάντα
    στην φύση ζευγαρώνουν για να αναπαραχθεί το είδος τους.
    Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί είμαι αντίθετος. Ας κάνουν ότι θέλουν αλλά ας μην έχει
    αυτό επιπτώσεις στην ζωή άλλων. Είναι ήδη πάμπολες οι περιπτώσεις απάτης.
    Βέβαια ανάμεσα στους ομοφυλόφιλους υπάρχουν πάναγνες ψυχές που δεν
    ξεγελούν κανένα και δεν κρύβονται καθόλου μια που λένε την αλήθεια από την αρχή.
    Σχετικά με την διαφωνία μας στο θέμα έκφρασης επαναλαμβάνω ότι δεν
    απαγόρεψες τίποτα αλλά στην παράθεσή σου υπήρχε η προτροπή για μη αναφορά
    στο θέμα της θρησκείας. Όταν μου υποδείχνουν τα πλαίσια μέσα στα οποία πρέπει
    να εκφραστώ εκνευρίζομαι γιατί έτσι έμμεσα υποθάλπτεται μια μορφή στέρησης της
    ελευθερίας της έκφρασης. Αυτός είναι ο λόγος που ήμουν ελάχιστα επιθετικός.
    Astron
    21.08.2007, 22:53
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 21:59 έγραψε...
    γιατί να επιδιώκουν οι ομοφυλλόφιλοι σώνει και καλά την
    νομιμοποίηση μιας σχέσης που δεν είναι συμβατή. Δεν είναι συμβατή γιατί τα πάντα
    στην φύση ζευγαρώνουν για να αναπαραχθεί το είδος τους.


    Εδώ κάνεις λάθος. Δεν ζευγαρώνουν "τα πάντα στην φύση" με σκοπό την αναπαραγωγή. Υπάρχουν αρκετά ζώα που κάνουν σεξ ακόμα και στις μη γόνιμες μέρες, καθαρά για ευχαρίστηση. Αλλά πιο συγκεκριμένα, ομοφυλοφιλικές σχέσεις ειδικότερα παρατηρούνται σε αρκετά ζώα μεταξύ των οποίων τα δελφίνια, οι πιγκουίνοι, κάποια είδη πιθήκων, κάποια είδη πουλιών κλπ Η λίστα είναι ατέλειωτη και μπορείς να την βρεις εδώ:
    List of animals displaying homosexual behavior

    Όσο για το παράδειγμα που λες με την "απάτη" με την αλλαγή φύλου κλπ δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με την κουβέντα μας; Δεν θα μπορούσε κάλλιστα και ΣΗΜΕΡΑ να συμβεί μία τέτοια απάτη; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς ένα τέτοιο σενάριο είναι επιχείρημα κατά της αναγνώρισης του πολιτικού γάμου ομοφυλοφίλων... Άλλωστε μια τέτοια απάτη μπορεί να συμβεί μόνο εάν ο ένας απ' τους δύο άλλα δείχνει και άλλα είναι...
    Σε μια κοινωνία όμως όπου τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια θα είναι νομικά κατοχυρωμένα δεν θα υπάρχει κανένας λόγος για τέτοιες απάτες. Και αν μου επιτρέπεις αυτό το όλο σενάριο είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

    Αλλά σκέψου και το εξής, μήπως δεν υπάρχουν ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που κάνουν γάμους είτε χωρίς να αγαπιούνται, είτε για συμφέροντα κλπ; Με την λογική σου θα έπρεπε να απαγορευτούν και όλοι οι ετεροφυλοφιλικοί γάμοι επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο έστω και ένας να μην είναι ειλικρινής ή να αποτελεί μια μορφή απάτης...


    teressa
    21.08.2007, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 21-08-2007 στις 22:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 21:59 έγραψε...
    γιατί να επιδιώκουν οι ομοφυλλόφιλοι σώνει και καλά την
    νομιμοποίηση μιας σχέσης που δεν είναι συμβατή. Δεν είναι συμβατή γιατί τα πάντα
    στην φύση ζευγαρώνουν για να αναπαραχθεί το είδος τους.


    Εδώ κάνεις λάθος. Δεν ζευγαρώνουν "τα πάντα στην φύση" με σκοπό την αναπαραγωγή. Υπάρχουν αρκετά ζώα που κάνουν σεξ ακόμα και στις μη γόνιμες μέρες, καθαρά για ευχαρίστηση. Αλλά πιο συγκεκριμένα, ομοφυλοφιλικές σχέσεις ειδικότερα παρατηρούνται σε αρκετά ζώα μεταξύ των οποίων τα δελφίνια, οι πιγκουίνοι, κάποια είδη πιθήκων, κάποια είδη πουλιών κλπ Η λίστα είναι ατέλειωτη και μπορείς να την βρεις εδώ: Τι αλλο θα ακουσουμε?
    List of animals displaying homosexual behavior

    Όσο για το παράδειγμα που λες με την "απάτη" με την αλλαγή φύλου κλπ δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με την κουβέντα μας; Δεν θα μπορούσε κάλλιστα και ΣΗΜΕΡΑ να συμβεί μία τέτοια απάτη; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς ένα τέτοιο σενάριο είναι επιχείρημα κατά της αναγνώρισης του πολιτικού γάμου ομοφυλοφίλων... Άλλωστε μια τέτοια απάτη μπορεί να συμβεί μόνο εάν ο ένας απ' τους δύο άλλα δείχνει και άλλα είναι...
    Σε μια κοινωνία όμως όπου τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια θα είναι νομικά κατοχυρωμένα δεν θα υπάρχει κανένας λόγος για τέτοιες απάτες. Και αν μου επιτρέπεις αυτό το όλο σενάριο είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

    Αλλά σκέψου και το εξής, μήπως δεν υπάρχουν ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που κάνουν γάμους είτε χωρίς να αγαπιούνται, είτε για συμφέροντα κλπ; Με την λογική σου θα έπρεπε να απαγορευτούν και όλοι οι ετεροφυλοφιλικοί γάμοι επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο έστω και ένας να μην είναι ειλικρινής ή να αποτελεί μια μορφή απάτης...



    Παράθεση:
    NΑ EΙΣΑΙ ΚΑΛΑ γιατι μαλλιασε η γλωσσα μου να λεω ακριβως αυτα και να με βγαζει οτι ειμαι εκτοσ θεματοσ και τετοια.Λες και αυτη τη στιγμη η εκκλησια δεν παντρευει ζευγαρια( αντρα με γυναικα ),οπου ο ενας απο τους δυο ειναι ομοφιλοφυλος και φορες δεν το ξερει ουτε ο συντροφος του.
    teressa
    21.08.2007, 23:57
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 18:35 έγραψε...

    Αγαπητή teressa
    Μια ματιά στην Καινή Διαθήκη και στις επιστολές των Αποστόλων αρκει για να
    μάθεις τι είπε ο Κύριος στους Αποστόλους. Η ειρωνία σου οφείλεται απλά στην
    άγνοιά σου. Ο θεός ορίζει τι είναι ΑΜΑΡΤΙΑ. Άνοιξε το λεξικξό για να δεις την
    ερμηνεία της λέξης αμαρτία.
    Φιλικά σε συμβουλεύω να διαβάζεις περισσότερο προσεκτικά μια που ΔΕΝ
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ να πείσω ΚΑΝΕΝΑ. Έχω επιχειρήματα που δεν ανατρέπονται εύκολα.
    Μπορεί κανείς να πει απλά ΟΧΙ δεν είναι έτσι φίλε Γιώργο. Εγώ θα απαντήσω απλά
    αν αυτό πιστεύεις τότε μπορεί να είναι και έτσι. Υπάρχουν πάμπολοι που εκφράζουν
    διαφορετικές θέσεις και δεν επιμένω πια γεγονός που αποδυκνίει ότι σέβομαι κάθε
    άποψη. ΕΠΙΛΕΞΤΕ εσείς τι θα πιστέψετε. Επαναλανβάνω και κουράστηκα να το
    επαναλαμβάνω ότι είμαι υπέρμαχος κάθε μορφής ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Πισρεύω σε κάθε
    ΑΞΙΑ. Δεν έχει νόημα μια ζωή ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΕΣ.

    Παράθεση:
    Ουτε μια ζωη με ταμπου,προκαταληψεις και θρησκοληψιες.Αν ηταν ετσι ολοι οι υπερμαχοι της ελευθεριας....Ελευθερια μεσα σε ορια ειναι αυτο που πρεσβευεις.Τα επιχειρηματα σου αερολογιες περι θρησκειας και κανονων.Και να εισαι σιγουρος οτι διαβαζω καλα αυτα που γραφεις και αυτα που δεν γραφεις.
    Τις αξιες μου τις εδωσαν οι γονεις μου χωρις να εχουν διαβασει την Καινη διαθηκη.Η αμαρτια δεν ειναι κατι που θα βρω σε ενα λεξικο ουτε σε βιβλια.Την αμαρτια την οριζει και την αντιλαμβανεται ο καθενας αναλογα με την ανατροφη του,το πολιτιστικο του επιπεδο,την αισθητικη του και τα πιστευω του.Για εμενα αμαρτια ειναι να καταδικαζονται αθωοι,να γινεται καταχρηση της εξουσιας,να με κλεβει το κρατος,να βιαζονται παιδακια και εκμεταλευονται παιδακια και πολλα αλλα.Και που ειναι η ωραια σου εκκλησια σε ολα αυτα?Ετσι για να ακριβολογουμε και να μην μιλαμε με θεωριες και αηδιες περι πιστεως,αγαπης,αληθειας και ελευθεριας.
    Η αγαπη ειναι μια και ειναι ανευ ορων.Και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αξια που εγω γνωριζω.Ολα τα αλλα ειναι ψευτο ηθικες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 22-08-2007 00:05 ]


    noizreduction
    22.08.2007, 02:10
    Φιλε Kerato, δεν νομιζω πως αλλαζοντας μια λεξη, εχεις το δικαιωμα να κρινεις τα λεγομενα μου. Ισα ισα, που αναφερω πως δεν εχω καποιο κοινωνικο ρατσισμο εναντιον των ομοφυλοφιλων, ουτε μου προκαλουν απεχθεια. Αντιθετως, εχω δει ομοφυλοφιλους να αποδιωχνουν "κουνιστους" που προκαλουν γελιο με τον τροπο που φερονται και προσπαθουν να δειξουν πως ειναι διαφορετικοι.
    Οποτε περιμενω καποια τοποθετηση επι αυτου και οχι απλα αντικατασταση μιας λεξης. Αυτο δεν ειναι επιχειρηματολογια, αλλα ελλειψη ικανοτητας συζητησης.

    Teressa, παλι κανεις λαθος, διοτι εαν "αναμασουσα" την καραμελα της Εκκλησιας, θα ελεγα πως μονο ενας γαμος υπαρχει και αυτος ειναι ο θρησκευτικος.
    Αντιθετως, τονιζω πως εαν 2 ομοφυλοφιλοι θελουν να κανουν πιο επισημη την συμβιωση τους, μπορουν να επιλεξουν τον πολιτικο γαμο. Ετσι αναγνωριζω τοσο την αναγκη επισημοποιησης που θελουν να εχουν, οσο και την δεσμευση και την ισχυ που εχει ο πολιτικος γαμος. Να λοιπον γιατι επιμενω πως δεν διαβασες καλα αυτα που εγραψα, ή δεν εμβαθυνες την σκεψη σου.
    Εχω την εντυπωση πως κολλησες σε λεξεις, οπως "θρησκευτικος γαμος" και ανελυσες το post μου χωρις να εχει καποια βαση αυτη η αναλυση. Δεν ειναι θρησκευτικο το θεμα, αλλα και ηθικο και η ηθικη δεν ειναι κατι που αποκτας μονο απο τη θρησκεια,
    Θα σε παρακαλουσα λοιπον να το διαβασεις πιο προσεκτικα, ωστε να δεις πως οχι μονο δεν απαξιωνω την συμβιωση 2 ανθρωπων, αλλα αναγνωριζω και την υπαρξη του πολιτικου γαμου.

    Περιμενω ακομα απαντηση για τις "κουνιστες", αν και δεν εχω πολλες ελπιδες πως θα την εισπραξω.

    Το εαν η Εκκλησια εισπραττει χρηματα απο το Μυστηριο του Γαμου ειναι κατι που κρινεται σε αλλα θεματα. Εδω εγω αναφερομαι στην υπαρξη του Μυστηριου και οχι στον χρηματισμο των ιερεων. Επισης, οσον αφορα τα ζευγαρια οπου υπαρχει ενας συντροφος με ομοφυλοφιλικες σχεσεις, θα επισημανω πως κανενας δεν ειναι ικανος να δει την ομοφυλοφιλια καποιου. Ιδιαιτερα οι γυναικες ή οι αντρες που ειναι παντρεμενες/οι με τετοια ατομα δεν μπορουν να το διακρινουν, ποσο μαλλον οι ιδιοι οι ιερεις που επιτελουν το Μυστηριο! Αρα, ουτε αυτη η επιχειρηματολογια στεκει.

    Τελος θα σε παρακαλεσω εκφρασεις οπως "Εμπορικο πανηγυρακι", να αποφευγονται διοτι θιγεις την πιστη μου. Και επειδη εχω παρατηρησει μια γενικη "αναλγησια" στο θεμα προστασιας απο τους mod σε τετοια θεματα, απλα σε παρακαλαω και ελπιζω να γινει δεκτη η ικεσια μου αυτη. Λυπαμαι, αλλα οσο δικαιωμα εχεις εσυ να εκφραζεις την αποψη σου, τοσο εχω κι εγω. Και απο την στιγμη που δεν προσεβαλα κανεναν με χαρακτηρισμους για την πιστη και τη ζωη του, το ιδιο θα ηθελα να εχω κι εγω. Εαν εσυ μισεις τη χριστιανικη θρησκεια και την Εκκλησια, δεν σημαινει πως ολοι κινουνται γυρω απο αυτη την αποψη.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Φιλε kerato επανερχομαι σε σενα, γιατι ειχες κανει μια αναφορα για τους συλλογους. Εχεις απολυτο δικιο, ομως οι συλλογοι που αναφερεις αφορουν κυριως κοινωνικες ομαδες που μοιραζονται το ιδιο ενδιαφερον. Μπορει να συμβαινει και κατι τετοιο με τους ομοφυλοφιλους, ομως το ο,τι ο προεδρος του συλλογου εμφανιζεται συνεχως στα καναλια, ντροπιαζοντας με την συμπεριφορα και τον τροπο του χιλιαδες ανθρωπους που ειναι ομοφυλοφιλοι, δεν ειναι ο,τι το καλυτερο,ετσι;