ελληνική μουσική
    965 online   ·  210.856 μέλη

    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;

    rory166
    20.03.2006, 14:27
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 19-03-2006 στις 23:07 έγραψε:

    το εχω ξαναγραψει και θα συνεχισω να το γραφωωω....
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ!!!
    και για το πριν και το τωρα και για το παντα...
    Αυτο που ειδα παραπανω να περιγραφεται (κυριως) ειναι ο κρατικος μηχανισμος, αλλα δεν ειναι μονο αυτο η Ελλαδα..
    Σκεφτειτε την Ελλαδα του Ελυτη για να μη παω στους μακρινους προγονους.
    Σκεφτειτε τα δεινα που περασε η χωρα μας και τοτε ισως αναλογιστουμε ολοι ποσο τυχεροι και περηφανοι, εν μερει πρεπει να ειμαστε που δε μιλαμε τουρκικα ή οτιδηποτε αλλο...
    Φυσικα ,δε μπορω να ειμαι χαρουμενοι και να μην σκεφτομαι τα ευτραπελα αλλα εμεις επιτρεπουμε να συμβαινουν αυτα γιατι εμεις ψηφιζουμε!!
    Σκεφτειτε οτι καθε χρονο ερχονται στη χωρα μας ανθρωποι απο ολο τον κοσμο γιατα ζηλευτα τοπια της και την ομορφια της...
    Ειναι κριμα εμεις οι ιδιοι να μιλαμε περιφρονητικα!!









    An_yparxei_logos
    20.03.2006, 21:22
    Ωραία τα είπαν gazakas kai ph...
    Κι αυτό το Έλληνες είστε και φαίνεστε" είναι το πιο πετυχημένο γκραφιτι που έχω διαβάσει...
    Α ρε τσιφτετέλληνες....
    Exartate
    20.03.2006, 21:47
    Χαιρω πολλυ τσιφτετελληνες!!!!!
    Ολοι ειμασται περηφανοι για την καταγωγη μας ουδεμια αντιρηση.
    Μια ερωτηση που οπιος απαντηση θα καλυψη πολλυ κοσμο....
    Εχει βγαλει κανεις νεο διαβατηριο? Ποσο καιρο σας πειρε η ολη υποθεση?Ελλαδα η εξωτερικο??
    Αν εβγαλε κανεις απο την περιοχη της New York και δεν του επεστραφη ακυρο, παρακαλω να δημοσιευθει το ονομα και διευθηνση του ΗΡΩΙΚΟΥ και πολλυμηχανου φωτογραφου και εγω πρωσοπικα θα στησω ανδριαντα σε οπιον μου δοσει την ποθητη απαντηση που καιει κοσμο πιστευω εντος και εκτος Ελληνικων συνορον.....
    Κατα τα αλλα χαιρε κρατικε μηχανισμε με τα μεγαλεια σου!!!!!

    rompa
    26.03.2006, 13:41
    Λυπάμαι που έχει καταντήσει έτσι η Ελλάδα ακριβώς γιατί χαιρόμουν και ήμουν περήφανη που είμαι Ελληνίδα..
    Πλέον όμως δεν είμαστε παρά ένα(ή μάλλον προσπαθούμε να γίνουμε) κακέκτυπο των ξένων...)

    ....cause I'll never be with you.......


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 26-03-2006 13:42 ]
    dijo
    26.03.2006, 13:44
    Εις την πατρίδα

    Ελλάς πατρίς μου, δεν σ΄ αγαπώ,
    για σε δεν καίω κι εγώ λιβάνι,
    πάντα για σένα κακά θα πω,
    κι ούτε σου πλέκω ποτέ στεφάνι.

    Όμως συγχώρει τον μισητόν,
    πατρίς γλυκεία και τροφοδότις,
    κι εις το πλήθος πατριωτών
    ας είναι κι ένας μη πατριώτης......

    Γεώργιος Σουρής
    Fler
    25.04.2006, 21:49
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 13-01-2006 στις 16:40 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 13-01-2006 στις 12:00 έγραψε:
    [i]
    Οχι απλα μ'αρεσει.....ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ που ειμαι Ελληνιδα!!!!Απογονος του Λεωνιδα....και ολων των Σπαρτιατων(συγκεκριμενα!)






    Αμάν βρε παιδιά, νισάφι με το Λεωνίδα και τους 300 του! Υποχρεωμένος από τους νόμους της στρατοκρατούμενης χώρας του ήταν. Για τους 700 Θεσπιείς που κάθισαν μαζί τους στις Θερμοπύλες χωρίς να τους το επιβάλλει κανείς ούτε κουβέντα ε;

    Τέλος πάντων, εγώ δε χαίρομαι που είμαι Έλληνας. Είμαι Έλληνας. Τελεία. Είναι σα να ρωτάει κανείς αν χαιρόμαστε που έχουμε 2 χέρια ή που μπορούμε και μιλάμε. Όσο λογικά παράδοξο είναι να πούμε ότι χαιρόμαστε που είμαστε Έλληνες (λες και θα μπορούσαμε να ξέρουμε, εμείς ως Έλληνες, πως είναι να μην είσαι), άλλο τόσο παράδοξο είναι να ισχυριστεί κανείς ότι δε χαίρεται που είναι Έλληνας: αφού αυτή η κρίση διατυπώνεται από κάποιον Έλληνα, έχουμε έναν άνθρωπο που έχει μεγαλώσει ως Έλληνας, μιλάει ελληνικά, ζει (συνήθως) στην Ελλάδα, και αρνείται ταυτόχρονα αυτό που είναι!

    Το έχω ξαναπεί πολύ πριν σε άλλο topic: πριν σκεφτούμε την απάντηση σε μια ερώτηση που τίθεται, καλό είναι να αναρωτηθούμε ποιοι λόγοι ωθούν εμάς ή τους άλλους να διατυπώσουμε τη συγκεκριμένη ερώτηση. Νομίζω ότι εκεί υπάρχει πολύ περισσότερο ψωμί...

    [/I]



    Λοιπόν το πόσο συμφωνώ μαζί σου δεν περιγράφεται..Τι θα πει "χαίρομαι" ή είμαι "περήφανη"? Αν ήμουν Γαλλίδα ή Κινέζα το ίδιο θα έλεγα και για την κάθε μια από τις επιμέρους περιπτώσεις..Άσε που ούτε καν το επέλεξα, ούτε μόχθησα για να το αποκτήσω έτσι ώστε να πω ότι είμαι περήφανη..Έτυχε και γεννήθηκα στην Ελλάδα..Εξάλλου τους ανθρώπους τους βλέπω ως άτομα και όχι ως εθνότητες..Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε θα αγωνιστώ για την χώρα που καλώς ή κακώς με ανέχθηκε..Συμφωνώ ότι ο ελληνικός πολιτισμός έχει να επιδείξει τεράστια κληρονομιά που τροφοδοτεί ακόμη και σήμερα ολόκληρο τον κόσμο αλλά μέχρι εκεί.Ξεχωριστή προσωπικότητα είμαι.Γιατί πρέπει να μπω στη διαδικασία να κολλήσω ταμπέλες παντού?Η ερώτηση είναι "αν είσαι περήφανη που είσαι αυτό που είσαι".Τα υπόλοιπα δεν έχουν νόημα..γιατί ακριβώς δεν περνάνε από το χέρι μας..
    maroulaki_321
    26.04.2006, 00:49
    FLER συμφωνω απολυτα μαζι σου. Είπες για μένα κατι πολύ σωστο:
    "Αν είμαστε περήφανοι γι αυτό που είμαστε". Σαν άνθρωποι, σαν προσωπικότητες...Αφήστε λοιπόν τις εθνικότητες κατα μέρος....Εγώ θα έλεγα κάτι άλλο..μου αρέσει πολύ η ελληνική γλώσσα.Είναι τόσο πλούσια, είναι υπέροχη. Και μακάρι να μπορούσα να μιλάω καλύτερα ελληνικά απ'ότι μιλάω τώρα. Αυτά. Τώρα κατα τα άλλα.....ψάχνω να βρώ ένα λόγο που κάποιος είναι περήφανος για το Ελλαδιστάν του σήμερα...
    Καλή σας νύχτα.
    rouli726
    26.04.2006, 11:07
    re seis tin elladitsa den tin allazo me tpt!
    emeis oi ellines eimaste ikanoi na kanoume apo to pio ilithio pragma os to pio megaleiodes!!
    ki auto den to mporoun polloi kserete!
    telika,oso ki an ta pairno kapoies fores me tin aneuthinotita mas..OXI APLA XAIROMAI,EIMAI YPERHFANH POU EIMAI ELLHNIDA!!!!!
    uNick
    26.04.2006, 14:57
    Στο σχόλιο της Fler, θα προσέθετα μια παρόμοια φράση...
    Είμαι υπερήφανος για τα επιτεύγματα των προγόνων μας, αλλά και για τους Έλληνες του σήμερα, με όλα τα καλά και τα άλλα τόσα στραβά μας.
    Ναι, η σημερινή νοοτροπία του ωχαδερφισμού και της παντελούς έλλειψης οργάνωσης σε πολλους τομείς είναι πράγματα που καλό θα ήταν να τα κάναμε διαφορετικά... Από την άλλη, όμως, το πείσμα, το πάθος, την εξυπνάδα, ακόμα και τον τρόπο ζωής του σημερινού Έλληνα... ε, αυτά δεν τα βρίσκω αλλού (ή, έστω, στον βαθμό που τα έχουν οι Έλληνες). Με αυτά κατά νου, σίγουρα είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας.
    Όσο για το γλυκήτατο maroulaki... ναι καλό μου, ωραία αυτά που λες. Μακάρι όλοι να ήξεραν να χρησιμοποιήσουν την ελληνική γλώσσα. Είναι κρίμα να κρατάμε μόνο μερικές εκατοντάδες λέξεις για την καθημερινή μας επικοινωνία, και να μην ξέρουμε καν τους θησαυρούς και το μεγαλείο της. Όταν όμως υποτιμάς τη χώρα σου αποκαλώντας τήν "Ελλαδιστάν", τότε υποτιμάς τον εαυτό σου. Ακόμα και την ελευθερία να την υποτιμάς, αυτή η χώρα στην έδωσε...
    Έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να αποκαλούν τους άλλους "εθνικιστές" απλά και μόνο επειδή τολμούν να εκφράσουν την χαρά τους που είναι Έλληνες... Έλεος πια...
    maroulaki_321
    26.04.2006, 15:16
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 26-04-2006 στις 14:57 έγραψε:


    Όσο για το γλυκήτατο maroulaki... ναι καλό μου, ωραία αυτά που λες. Μακάρι όλοι να ήξεραν να χρησιμοποιήσουν την ελληνική γλώσσα. Είναι κρίμα να κρατάμε μόνο μερικές εκατοντάδες λέξεις για την καθημερινή μας επικοινωνία, και να μην ξέρουμε καν τους θησαυρούς και το μεγαλείο της. Όταν όμως υποτιμάς τη χώρα σου αποκαλώντας τήν "Ελλαδιστάν", τότε υποτιμάς τον εαυτό σου. Ακόμα και την ελευθερία να την υποτιμάς, αυτή η χώρα στην έδωσε...
    Έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να αποκαλούν τους άλλους "εθνικιστές" απλά και μόνο επειδή τολμούν να εκφράσουν την χαρά τους που είναι Έλληνες... Έλεος πια...





    Ισως δεν εξήγησα σωστά. Δεύτερη προσπάθεια:
    Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τους ανθρώπους που αγαπούν την Ελλάδα. Για τους δικούς του λόγους ο καθένας. Αλλωστε κι εγώ την αγαπώ. Εχω δέσιμο μεγάλο και δεν ντρέπομαι να το πώ. Την Ελλάδα την αγάπησα ακόμα βαθύτερα για την φυσική ομορφιά της, για τους υπέροχους απλούς ανθρώπους των χωριών/νησιών που κρατούν τις παραδόσεις και είχα την τύχη να γνωρίσω.....
    Υπάρχει όμως τεράστια διαφορά ανάμεσα στον εθνισμό και τον εθνικισμό (Να'τοι οι θησαυροί της Ελληνικής γλώσσας !)
    Εμείς οι Ελληνάρες και κανείς άλλος...Αυτό. Δεν με ενοχλεί απλά, με αηδιάζει.
    Ο Ελληνάρας του σήμερα, ρε γαμώτο ναι με ενοχλεί, ο οποίος παραπονιέται για ανεργία και δεν δουλευει οικοδομη η χωράφι, που αράζει στην καφεδιά του, που τον νοιάζει μονο η παρτάρα του. Ο ελληνάρας της δημοσιας υπηρεσίας που εν ωρα εργασίας αναλυει την συνταγή του σπανακορυζου, κι εγω περιμένω ποτε θα τελειωσει ΝΑΙ με ενοχλεί. Και δεν με κάνει περήφανη....
    Ναι αδέρφια, γουστάρω Ελλάδα αλλα φτάνει πια η θεοποίηση της μιζέριας και της τεμπελιάς.

    Φιλικά Μαρίνα

    No one can make you feel inferior without your consent


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 26-04-2006 15:19 ]
    rouli726
    26.04.2006, 17:42
    elladara eisai mia...ferte mas ferte mas ti Brazilia!!!
    ti katalavame telika;;;RONALDINHO.....
    uNick
    26.04.2006, 19:08
    Έτσι όπως το έθεσες στο τελευταίο post, Μαρίνα μου, ναι, συμφωνώ μαζί σου... Το είπα και πριν άλλωστε, "με όλα τα καλά και τα άλλα τόσα στραβά μας". Συμφωνώ ότι η νοοτροπία του "βολεψάκια" άνεργου φραπεδοβόρου (πώπω τί γλώσσα έχουμε!!!) είναι απαράδεκτη. Κι εγώ εκνευρίζομαι αφάνταστα με τις συνήθειες των δημοσίων υπαλλήλων και την αδιαφορία τους για τον πατώντα σε αναμένα κάρβουνα φουκαρά που περιμένει από την άλλη μεριά του πάγκου. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν αυτοί οι μή-άνθρωποι, αυτά τα ζώα, να μου αλλάξουν αυτά που αισθάνομαι για την πατρίδα μου ή για τους Έλληνες εν γένει. Και στο κάτω-κάτω, μιάσματα υπάρχουν παντού, σε όλες τις χώρες και σε όλους τους λαούς. Απλώς εδώ είναι λιγότερος (έως και ανύπαρκτος) ο έλεγχος, και φυσικά υπάρχει και η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων, που έχουν τα παραπάνω αποτελέσματα... αλλά αυτά είναι για άλλο topic...
    KILLER2
    26.04.2006, 19:21
    den trelenomai kiolas
    Tsipiriki
    26.04.2006, 23:15
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 26-04-2006 στις 19:08 έγραψε:

    Έτσι όπως το έθεσες στο τελευταίο post, Μαρίνα μου, ναι, συμφωνώ μαζί σου... Το είπα και πριν άλλωστε, "με όλα τα καλά και τα άλλα τόσα στραβά μας". Συμφωνώ ότι η νοοτροπία του "βολεψάκια" άνεργου φραπεδοβόρου (πώπω τί γλώσσα έχουμε!!!) είναι απαράδεκτη. Κι εγώ εκνευρίζομαι αφάνταστα με τις συνήθειες των δημοσίων υπαλλήλων και την αδιαφορία τους για τον πατώντα σε αναμένα κάρβουνα φουκαρά που περιμένει από την άλλη μεριά του πάγκου. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν αυτοί οι μή-άνθρωποι, αυτά τα ζώα, να μου αλλάξουν αυτά που αισθάνομαι για την πατρίδα μου ή για τους Έλληνες εν γένει. Και στο κάτω-κάτω, μιάσματα υπάρχουν παντού, σε όλες τις χώρες και σε όλους τους λαούς. Απλώς εδώ είναι λιγότερος (έως και ανύπαρκτος) ο έλεγχος, και φυσικά υπάρχει και η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων, που έχουν τα παραπάνω αποτελέσματα... αλλά αυτά είναι για άλλο topic...





    Τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι και εγώ.Δε θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα!Θα ήθελα όμως να προσθέσω ότι η παιδεία μας οσον αφορά το περιβάλλον είναι μάλλον σε πολύ χαμηλα επίπεδα δυστυχώς...Με τα γνωστα αποτελέσματα στον αισθητικο και περιβαλλοντολογικό τομέα...
    pastella
    27.04.2006, 01:18
    Παρακολουθω με αρκετο ενδιαφερον ολες τις απαντησεις που δοθηκαν.
    Ομολογω οτι εχω κουραστει αρκετα απο τετοιες συζητησεις περι Ελλαδας του Πλατωνα κ του Σωκρατη, περι Ελλαδισταν κ φραπε, περι ολων αυτων...

    Αισθανομαι Ελληνιδα,ετσι γεννηθηκα κι ετσι μεγαλωσα. Και το αισθανθηκα οταν ηρθα σε επαφη και τριβη με αλλοεθνεις. Τοτε ηταν που καταλαβα το μεγαλειο των διαφορων των ανθρωπων-ποσο ανουσιο θα ηταν αν ειμαστε ολοι ιδιοι.

    Εχοντας κανει στενη παρεα τους τελευταιους 12 μηνες με εναν συντηριτικο και καποως εθνικιστη φιλο μου, διαπιστωσαμε πολλα πραγματα ο ενας για τον αλλον και καποια κοινα συμπερασματα. Την αξια του να υπερασπιζεται κανεις απεναντι στον εαυτο του την εθνικη του ταυτοτητα και να χαιρεται για αυτο που ειναι, την γνησιοτητα των εθνικων συναισθηματων που ολοι μας λιγο πολυ εχουμε. Να αισθανομαστε Ελληνες. Καταλαβα πως τοτε εχω αξια στον κοσμο μας, οταν δηλωνω απλα οτι ειμαι Ελληνιδα και φερομαι σαν Ελληνιδα. Και χαιρομαι οταν βλεπω τον Τουρκο να φερεται σαν Τουρκος, τον Βουλγαρο να ειναι Βουλγαρος και τιποτε αλλο. Η συναισθηση του ποιοι ειμαστε, σε ποιον λαο ανηκουμε ειναι κομματι του εαυτου μας, της προσεγγισης μας στη ζωη και μας κανει να νιωθουμε τη μοναδικοτητα μας, οσο κι αν ακουγεται περιεργο.

    Πριν 2 ωρες ημουν με 2 φιλες μου αλλοδαπες, μια Κινεζα και μια Βουλγαρα και συζητουσαμε για το τσαι και την ανεργια. Το ιδιο ζητημα απο 3 διαφορετικες σκοπιες. Εκει ειναι που νιωθω και πολιτης του κοσμου. Εχω γινει πλεον ανοιχτομυαλη και δεν γουρλωνω τα ματια οταν ο αλλος μου πει μια παραξενια του λαου του. Αυτο που εγω θεωρω φυσιολογικο ως Ελληνιδα ο αλλος γουρλωνει τα ματια ακουγοντας το. Και τουμπαλιν.
    Αμεσως μετα μιλησαμε για το φαγητο και καυχιομουν με την Βουλγαρα που εχουμε τον μπακλαβα στην κουζινα μας και η Κινεζα στενοχωριοταν που δεν μπορει να φαει τετοιο γλυκο στην πατριδα της.

    Τετοια περιστατικα εχω ζησει παρα πολλες φορες τα τελευταια 3 χρονια.Και μετα απο καθε τετοια συζητηση βγαινω σαφεστατα κερδισμενη.

    Και τοτε νιωθω υπερηφανη που εχω εθνικη ταυτοτητα, που εχω την ελληνικη κουλτουρα και που ειμαι σε θεση να μοιραστω τα χαρακτηριστηκα της με καποιον αλλο. δεν μου αρεσουν δηλωσεις τυπου "Καταργειστε τα συνορα τις εθνικοτητες κλπ" και αλλες τετοιες ανοησιες. Ας δειχνουμε στον καθενα αυτο που ειμαστε και ας κερδιζουμε απο τα καλυτερα των αλλων.

    Ειμαι περηφανη που οι Ελληνες ειναι ξεχωριστοι γιατι ετσι εχω να κερδισω πολλα απο τους αλλους, κι αυτοι απο εμενα. Ειμαι περηφανη που ο πολιτισμος μας προσεφερε στο ανθρωπινο ειδος. Και πανω απολα ειμαι περηφανη που το Συνταγμα μας επιτρεπει την ουσιαστικη διαπολιτισμικη επαφη και η κουλτουρα μας εχει το στοιχειο της φιλοξενιας, και την ανεση να ερχομαστε σε εαπφη με αλλους λαους, για να μοιραστουμε αυτο που ειμαστε αμφοτεροι.

    Οχι γιατι συγκρινω πολιτισμους, αλλα γιατι σεβομαι το αλλο και πανω απολα γιατι καταλαβα πως πλοι οι λαοι στη γη ειχαν ή θα εχουν τις περιοδους ακμης οπως και παρακμης και δεν εχει νοημα να ομιλουμε περι ανωτεροτητας γιατι ολοι απο την ιδια φαση περασαμε.
    Γιατι ετσι εμαθα ταυτοχρονα να δειχνω το δρομο του Αριστοτελη σε εναν μη Ελληνα και να αντιμετωπιζω τον ομοεθνη δημοσιο υπαλληλο.

    Και ναι, χαιρομαι που εχω εθνικη συνειδηση!
    lidiaaa
    29.04.2006, 23:30
    meta lene gia tous gallous k.aoti einai ethikistes..tes-pa...
    ws enos shmeiou xairomai,an eixa perissoteres epiloges oson afora kapoia themata tha xairomoun akoma perissotero....
    rouli726
    30.04.2006, 10:46
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 27-04-2006 στις 01:18 έγραψε:

    Παρακολουθω με αρκετο ενδιαφερον ολες τις απαντησεις που δοθηκαν.
    Ομολογω οτι εχω κουραστει αρκετα απο τετοιες συζητησεις περι Ελλαδας του Πλατωνα κ του Σωκρατη, περι Ελλαδισταν κ φραπε, περι ολων αυτων...

    Αισθανομαι Ελληνιδα,ετσι γεννηθηκα κι ετσι μεγαλωσα. Και το αισθανθηκα οταν ηρθα σε επαφη και τριβη με αλλοεθνεις. Τοτε ηταν που καταλαβα το μεγαλειο των διαφορων των ανθρωπων-ποσο ανουσιο θα ηταν αν ειμαστε ολοι ιδιοι.

    Εχοντας κανει στενη παρεα τους τελευταιους 12 μηνες με εναν συντηριτικο και καποως εθνικιστη φιλο μου, διαπιστωσαμε πολλα πραγματα ο ενας για τον αλλον και καποια κοινα συμπερασματα. Την αξια του να υπερασπιζεται κανεις απεναντι στον εαυτο του την εθνικη του ταυτοτητα και να χαιρεται για αυτο που ειναι, την γνησιοτητα των εθνικων συναισθηματων που ολοι μας λιγο πολυ εχουμε. Να αισθανομαστε Ελληνες. Καταλαβα πως τοτε εχω αξια στον κοσμο μας, οταν δηλωνω απλα οτι ειμαι Ελληνιδα και φερομαι σαν Ελληνιδα. Και χαιρομαι οταν βλεπω τον Τουρκο να φερεται σαν Τουρκος, τον Βουλγαρο να ειναι Βουλγαρος και τιποτε αλλο. Η συναισθηση του ποιοι ειμαστε, σε ποιον λαο ανηκουμε ειναι κομματι του εαυτου μας, της προσεγγισης μας στη ζωη και μας κανει να νιωθουμε τη μοναδικοτητα μας, οσο κι αν ακουγεται περιεργο.

    Πριν 2 ωρες ημουν με 2 φιλες μου αλλοδαπες, μια Κινεζα και μια Βουλγαρα και συζητουσαμε για το τσαι και την ανεργια. Το ιδιο ζητημα απο 3 διαφορετικες σκοπιες. Εκει ειναι που νιωθω και πολιτης του κοσμου. Εχω γινει πλεον ανοιχτομυαλη και δεν γουρλωνω τα ματια οταν ο αλλος μου πει μια παραξενια του λαου του. Αυτο που εγω θεωρω φυσιολογικο ως Ελληνιδα ο αλλος γουρλωνει τα ματια ακουγοντας το. Και τουμπαλιν.
    Αμεσως μετα μιλησαμε για το φαγητο και καυχιομουν με την Βουλγαρα που εχουμε τον μπακλαβα στην κουζινα μας και η Κινεζα στενοχωριοταν που δεν μπορει να φαει τετοιο γλυκο στην πατριδα της.

    Τετοια περιστατικα εχω ζησει παρα πολλες φορες τα τελευταια 3 χρονια.Και μετα απο καθε τετοια συζητηση βγαινω σαφεστατα κερδισμενη.

    Και τοτε νιωθω υπερηφανη που εχω εθνικη ταυτοτητα, που εχω την ελληνικη κουλτουρα και που ειμαι σε θεση να μοιραστω τα χαρακτηριστηκα της με καποιον αλλο. δεν μου αρεσουν δηλωσεις τυπου "Καταργειστε τα συνορα τις εθνικοτητες κλπ" και αλλες τετοιες ανοησιες. Ας δειχνουμε στον καθενα αυτο που ειμαστε και ας κερδιζουμε απο τα καλυτερα των αλλων.

    Ειμαι περηφανη που οι Ελληνες ειναι ξεχωριστοι γιατι ετσι εχω να κερδισω πολλα απο τους αλλους, κι αυτοι απο εμενα. Ειμαι περηφανη που ο πολιτισμος μας προσεφερε στο ανθρωπινο ειδος. Και πανω απολα ειμαι περηφανη που το Συνταγμα μας επιτρεπει την ουσιαστικη διαπολιτισμικη επαφη και η κουλτουρα μας εχει το στοιχειο της φιλοξενιας, και την ανεση να ερχομαστε σε εαπφη με αλλους λαους, για να μοιραστουμε αυτο που ειμαστε αμφοτεροι.

    Οχι γιατι συγκρινω πολιτισμους, αλλα γιατι σεβομαι το αλλο και πανω απολα γιατι καταλαβα πως πλοι οι λαοι στη γη ειχαν ή θα εχουν τις περιοδους ακμης οπως και παρακμης και δεν εχει νοημα να ομιλουμε περι ανωτεροτητας γιατι ολοι απο την ιδια φαση περασαμε.
    Γιατι ετσι εμαθα ταυτοχρονα να δειχνω το δρομο του Αριστοτελη σε εναν μη Ελληνα και να αντιμετωπιζω τον ομοεθνη δημοσιο υπαλληλο.

    Και ναι, χαιρομαι που εχω εθνικη συνειδηση!





    exeis apoluto dikio!
    mauro_provato
    30.04.2006, 15:26
    ΝΑΙ!! Και εγώ τρελένομαι!!

    Επειδή δεν μ'αρέσουν κάτι τεράστιοι μονόλογοι και ιδιαίτερα κάτι ποιηματάκια του πρωκτού θα τα πω απλά:

    Οι Σπαρτιάτες διδάξανε οτί όλοι έχουν δικαίωμα στην πεδοφιλία και τον βιασμό.Πάρτε και το λινκ με τις πηγές από τα αρχαία κείμενα για να μην με λέτε Τούρκο http://www.fordham.edu/halsall/pwh/gkcouples.html.

    Οι Αθηναίοι διδάξαν το φως της δημοκρατίας όταν όμως για κάθε Αθηναίο αντιστοιχούσαν 3 δούλοι.

    Ο Πυθαγόρας και όλοι αυτοι οι μεγάλοι φιλόσοφοι διδάξαν οτί μπορεί να μην υπάρχουν bmw ή mercedes αλλά βρήκα πως θα φάω τα λεφτά του μπαμπά.


    KEEP ROCKING BROTHERS


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mauro_provato στις 01-05-2006 02:29 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mauro_provato στις 01-05-2006 02:44 ]
    atrixospi8ikos
    15.05.2006, 17:27
    ...."πατρίδα μου εκεί που μίσησα".......
    yokor
    15.05.2006, 18:47
    Το αληθινό μας ρούχο-ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ

    Το πιο πολύτιμο ρούχο μας.
    Το πιο επίσημο ρούχο μας.
    Το πιο εμφανίσιμο ρούχο μας.
    Η χλαμύδα μας.
    Το φράκο μας.
    Το νυχτικό μας.

    Το μόνο σωστό μας.
    Το μόνο πιστό μας.
    Το μόνο αιώνιο ρούχο μας
    είναι το πετσί μας.

    Και δεν ντρέπομαι αν είναι μαύρο,
    άσπρο
    ή μελαμψό.

    Ντρέπομαι για κείνους που το χωρίζουν
    σε μαύρο,
    άσπρο
    και μελαμψό.

    Ασφαλώς και χαίρομαι που είμαι Ελληνίδα, και μάλιστα από τους ακρίτες της Ελλάδας, όπως θα χαιρόμουν και θα ήμουν περήφανη αν καταγόμουν από οποιοδήποτε άλλο μέρος του κόσμου...