ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;

    Zefuros
    20.10.2006, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος mauro_provato στις 30-04-2006 στις 15:26 έγραψε...

    ΝΑΙ!! Και εγώ τρελένομαι!!

    Επειδή δεν μ'αρέσουν κάτι τεράστιοι μονόλογοι και ιδιαίτερα κάτι ποιηματάκια του πρωκτού θα τα πω απλά:

    Οι Σπαρτιάτες διδάξανε οτί όλοι έχουν δικαίωμα στην πεδοφιλία και τον βιασμό.Πάρτε και το λινκ με τις πηγές από τα αρχαία κείμενα για να μην με λέτε Τούρκο http://www.fordham.edu/halsall/pwh/gkcouples.html.

    Οι Αθηναίοι διδάξαν το φως της δημοκρατίας όταν όμως για κάθε Αθηναίο αντιστοιχούσαν 3 δούλοι.

    Ο Πυθαγόρας και όλοι αυτοι οι μεγάλοι φιλόσοφοι διδάξαν οτί μπορεί να μην υπάρχουν bmw ή mercedes αλλά βρήκα πως θα φάω τα λεφτά του μπαμπά.


    KEEP ROCKING BROTHERS


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mauro_provato στις 01-05-2006 02:29 ]
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mauro_provato στις 01-05-2006 02:44 ]




    Είναι θέμα οπτικής γωνίας.... Αναλογίσου τις συνθήκες της εποχής
    Other_side
    20.10.2006, 19:05
    Δεν νομίζω να έχω απαντήσει ήδη...

    Λοιπόν δεν ξέρω αν χαίρομαι που είμαι "Ελληνίδα", γιατί ίσως ειναι περίεργη η δική μου ταυτότητα αλλά σίγουρα αυτό ισχύει πλεον και για τόσους άλλους. Ναι οι γονείς μου είναι Έλληνες, όχι δεν γεννήθηκα στην Ελλάδα, ναι ζω σε μια τρίτη χώρα εδώ και αρκετά χρόνια. Οπότε είμαι Ελληνίδα; Ήρθαν όπως ήρθαν, και πραγματικά δεν ξέρω πόσο "Ελληνίδα" είμαι πέρα από τη γλώσσα, το διαβατήριο μου...αυτό ισχύει και για πολλούς άλλους, που όπως έχει η σημερινή πραγματικότητα, ζούνε στην Ελλάδα, και όχι μόνο στα χαρτιά δεν ξέρουν αν ακριβώς Έλληνες ή άλλη εθνικότητα, αλλά και στα χαρακτηριστικά τους που τους ξεχωρίζουν από τον μέσο Έλληνα.

    Αν χαίρομαι να ταυτιστώ λοιπόν με αυτό που βλέπω σήμερα πως συμαίνει Ελληνικός χαρακτήρας, πολιτισμός να τον πω, από όσα βλεπω, από όσα παρατηρώ όταν βρίσκομαι εκεί, αλλά και από εδώ; Δεν ξέρω αν μπορώ να χαρώ, ή και να λυπηθώ. Ίσως απλά να πω, πως δεν πρέπει τόσο να κολλάμε σε ταμπέλες.

    Ταμπέλες που μας χωρίζουν, ενώ ζούμε σε μια εποχή που πρέπει να ενωθούμε όσο το περισσότερο γίνεται. Έλληνας: Ένας γεωγραφικός περιορισμός ή μήπως μετράμε γονίδια; Μάλλον πάμε και μέχρι τα γονίδια, την βλέπω εγώ την συζήτηση, από αρχαίους Έλληνες, και τα γνωστά. Μετά λες και δεν φτάνει αυτός ο περιορισμός, το πάμε και παραπέρα. Θεσσαλονικιοί ενταντίων Αθηναίων, πρωτευουσιάνοι, εναντίων επαρχιώτων, τί νομίζεις σταματάει εδώ; Για προσπάθισε να ενώσεις μια παρέα από την Κηφησσιά με μια παρέα από το Πέραμα πχ...Περιορισμοί παντού...και εγωισμοί...όσο δε πάει. Και για να μη κουραστούμε ιδιαίτερα με αυτά (τί σκας μωρέ;) ας δούμε και μια από τις τόσες ανόητες (και είναι η τραγική πλειοψηφία) εκπομπές που ΖΗΤΑ ο Έλληνας να δει στην τηλεόραση. Γιατί αν πράγματι δεν είναι του επιπέδου σου, εσύ με τα των αρχαίων γονίδια, απλά κλείσε το. Μην το κοιτάς. Να μια τολμηρή (και λειτουργική) αντίσταση.

    Η ερώτηση δεν ξέρω...είναι πολύ περιορισμένη για ν'απαντήσω αποτελεσματικά.

    Χαίρομαι που είμαι άνθρωπος απλά...αν και ακόμα και για αυτό πολλές φορές αμφιβάλω.
    nicchristie
    20.10.2006, 19:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 20-10-2006 στις 19:05 έγραψε...

    Χαίρομαι που είμαι άνθρωπος απλά...αν και ακόμα και για αυτό πολλές φορές αμφιβάλω.


    Κι εγώ επίσης. Διάβασα όσα έγραψες και ένιωθα για πολλές απόψεις σου ότι ήσουν μια προέκταση των δικών μου πεποιθήσεων.
    Και για αυτή την τελευταία πρόταση ακόμα περισσότερο.
    Other_side
    20.10.2006, 19:22
    Αν συμφωνείς εσύ και είσαι 17, πίστεψε με μου αρκεί. Κι ας με αρχίσουν με τις κραυγές τους τα σκονισμένα μυαλά. Εδώ έξω και εκεί μέσα.
    nicchristie
    20.10.2006, 19:29
    Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που βλέπω πως σκεφτόμαστε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.
    Φιλιά!
    sindy-windy
    20.10.2006, 19:31
    Σίγουρα ειμαι παρηφανη που ειμαι Ελληνιδα,η χώρα μας εχει αφησει ιστορια και ειναι γνωστη για τη γενναιοτητα της σε καιρους δυσκολους , πως να μη χαιρομαι ??
    megaloserwtikos
    20.10.2006, 19:40
    Διάβασα αρκετές από τις απαντήσεις, είδα την διάχυτη χαρά που υπάρχει στην Ελλάδα του λαδώματος και της αρπαχτής, της κλεψιάς και της πονηριάς και μετά από αυτά , ένα έχω να σας πω ...

    Αγαπητοί φίλοι καλό απογευματάκι Παρασκευής να έχουμε όλοι....
    sindy-windy
    20.10.2006, 20:08
    επισης]

    KwnstantiaDouka
    20.10.2006, 20:20
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 11-01-2006 στις 03:33 έγραψε...

    Τιμή μου και καμάρι μου που είμαι Έλληνας!Τώρα το πόσο μας πληγώνει η πατρίδα μας είναι άλλο θέμα!!!!όπως και να'χει όμως όσο μας πληγώνει τόσο πιο πολύ την αγαπάμε




    Ki egw 8a pw ta idia me ton agaphto agera kai 8a pros8esw kati, mia mikrh erwthsoula : Emeis ti kanoume gia na anadei3oume thn "Ellada"? Omorfa logia leme oloi mas kai omorfa 3eroume na paraponoumaste ma 8a prepei kai na kanoume kati, o ka8enas me ton tropo tou.
    sindy-windy
    20.10.2006, 20:31
    Στην Ελλαδα η καλυτερα ο Ελληνας , παντα εχει για κατι για να παραπονεθει αλλα και παντα κατι για να " κοκορευτει " , γκρινιουζουμε για τα προβλημτα της χωρας , αλλα ταυτοχρονα ειμαστε υπερηφανοι για τ euro για τους ολυμπιακους!!!Αυτοι ειναι οι Ελληνες αυτοι ειμαστε και προσωπικα μου αρεσει!!!
    tolaruba
    20.10.2006, 20:46
    τσου...δε χαιρομαι!λυπαμαι αλλα ετσι νιωθω.Ειμαι περηφανη που οι προγονοι μου αγωνιστηκαν(ακομα και αν εκαναν εμφυλιους και οδηγουσαν την ιδια τους τη χωρα στη κατστροφη)αλλα απο κει και περα δε ξετρελαινομαι.Δε θα προτιμουσα να ειμαι αλλης εθνικοτητας αλλα δε νιωθω και καμια περηφανεια για το επιπεδο της χωρας και του λαου της.Το αντιθετο μαλιστα.Τι δηλαδη?Να χαιρομαι που ειμαστε οι μονοι που εχουμε σουβλακι και φραπε?(οταν θελω ειμαι ισωπεδωτικη ομως ε?)
    Melissanthi
    20.10.2006, 20:46
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 20-10-2006 στις 19:40 έγραψε...

    Διάβασα αρκετές από τις απαντήσεις, είδα την διάχυτη χαρά που υπάρχει στην Ελλάδα του λαδώματος και της αρπαχτής, της κλεψιάς και της πονηριάς και μετά από αυτά , ένα έχω να σας πω ...

    Αγαπητοί φίλοι καλό απογευματάκι Παρασκευής να έχουμε όλοι....





    Καλά τα λες γι αυτές τις υπέροχες ελληνικές "αρετές"...
    maspa
    20.10.2006, 21:34
    Τώρα είναι ερώτηση αυτή; Όχι πείτε μου! Είναι δυνατόν να μη χαίρεται κάποιος Έλληνας που είναι Έλληνας; Όπως κι ένας Τούρκος που είναι Τούρκος κι ένας Γερμανός που είναι Γερμανός; Η Ελλάδα όμως είναι.....άλλο πράγμα!Μία χώρα που "γέννησε" τόσους σημαντικούς άνθρώπους, σημαντικούς όχι μόνο για την Ελλαδα, αλλά και για τον κόσμο όλο! Ναι, τον κόσμο όλο!! Οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι είναι Έλληνες. Το κράτος που "γέννησε" τη δημοκρατία, κι επιτρέπει σε όλους εμάς να εκφέρουμε γνώμη. Αθλητισμός,ποίηση,τέχνες,επιστήμες!Τόσοι λόγοι υπάρχουν για να είναι περήφανος κάποιος που είναι Έλληνας. Για την ένδοξη ιστορία δε θα μιλήσω. Βεβαίως με τόσους αγώνες κλπ εμείς πια έχουμε το προνόμιο να ζούμε ελεύθεροι, αλλά η ιστορία του κάθε κράτους είναι διαφορετική. Ή πιο σωστά την ίδια ιστορία κάθε κράτος την παρουσιάζει με διαφορετικό τρόπο(όσο πιο κοντά στο συμφέρον του). Φυσικά και είμαι περήφανη, υπέρ του δέοντος, που είμαι Ελληνίδα. (Όχι όμως εθνικίστρια, ε;).


    Θα διαφωνήσω πάντως με τον megaloerwtiko..
    "Διάβασα αρκετές από τις απαντήσεις, είδα την διάχυτη χαρά που υπάρχει στην Ελλάδα του λαδώματος και της αρπαχτής, της κλεψιάς και της πονηριάς και μετά από αυτά"

    Αυτά συμβαίνουν παντού!


    Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά
    ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 20-10-2006 21:35 ]


    Lansetris
    20.10.2006, 23:17
    Ναι, χαίρομαι που είμαι Έλληνας, μερικές φορές αισθάνομαι και υπερηφάνεια, κυρίως σε σχέση με ιστορία και πολιτισμό, μερικές φορές αισθάνομαι αμηχανία ως Νεοέλληνας κυρίως για όλα αυτά που έλεγε πριν ο Πέτρος. Όμως και πάλι υπερτερεί η χαρά, χωρίς βέβαια επιτέλους να αναφωνώ: Ζήτω το Έθνος!!!
    rockatzou
    21.10.2006, 14:18
    Παιδια εδω καλα τα λετε!!!!
    Οταν καταστρεφουν τα δαση τι λετε? τιποτα!!!!! Δηλαδη ειμαστε περηφανοι για την Ελλαδα αλλα την καταστρεφουμε!!!! Μπραβο μας!!!!! Να πεταμε τα σκουπιδια χαμω δεν την σκεφτομαστε και οταν ειμαστε εδω λεμε οτι ειναι η καλυτερη χωρα!!!! Εαν καποιος δεν σεβεται στο περιβαλλον που ζει τοτε δεν αγαπα την χωρα του!!!!!
    Και οπως ξερουμε πρεπει αυτη τη χωρα να την κρατησουμε γερη οπως μας την εδωσαν οι προγονοι μας αλλα γι αυτο δεν κανουμε τιποτα!!!!
    megaloserwtikos
    21.10.2006, 15:25
    Ξέρεις τι γίνεται;

    Επειδή στη χώρα μας κάποτε, υπήρξε ο 5ος αιώνας με τον Παρθενώνα, τον Σωκράτη τους τραγικούς, τον Ιπποκράτη, επειδή χτίστηκαν ένα σωρό μνημεία, πράγματα που οι περισσότεροι, ημιμαθέστατοι σήμερα ούτε κι εχουμε ασχοληθεί, περισσότερο από το σχολείο, αλλά νιώθουμε μια βλακώδη και αχανέστατη αποχαυνωτική χαρά, γενικώς και αορίστως.
    Ξεχνώντας τους δούλους, ξεχνώντας τους νεκρούς στα έργα αυτά, αλλά και την διχόνια που αργότερα υπήρξε, όλα τα μυθοποιούμε και τα κάνουμε ιδανικά!

    Μετά είναι ο βουκεφάλας και ο σφαγέας με καλό σκοπό της μισής Ασίας και παραπάνω που μας κάνει να νιώθουμε περηφάνεια.

    Αργότερα ξεχνάμε την μιζέρια των χριστιανικών αιώνων. Αλλά μας φτιάχνει που ο Παύλος μίλησε στον Αρειο Πάγο! (γενικώς).

    Μετά λεμε διώξαμε τους Τούρκους! ενώ ήταν κι αυτό ένα παιχνίδι των μεγάλων δυνάμεων. Αλλά άντε να αλλάξεις τα παραμυθένια βιβλία των σχολειών μας.

    Μετά είναι ο Ελύτης και ο Καζαντζάκης και ο Χατζιδάκις κι όλοι οι σπουδαίοι του 20 ου αιώνα, ξεχνάμε το θάψιμο που φάγανε όλοι αυτοί όσο ζούσαν, άσε που οι περισσότεροι εξ ημών, αναφερομαστε σε αυτούς γενικώς. Ζήτημα είναι αν τους διαβάζουμε η ασχολούμαστε, αλλά γενικά είμαστε περήφανοι!

    Κι έρχεται ο Ελλην ο πολυπράγμων ο πορδοποιός, να ταυτιστεί με τον Ελύτη τον Ομηρο τον Κολοκοτρώνη και το άξιο παληκάρι Λεωνίδα και να νιώσει μια αχανή υπερηφάνεια και χαρά. Πάει στην Επιδαυρο με τα γαριδάκια και τα ψηλοτάκουνα, καταστρέφοντας τον χώρο με την ανοησία του, αλλά φεύγει υπερήφανος, έτσι γενικώς.

    Νιώθω χαρά για αυτούς που αγωνίζονται, για αυτούς που παλεύουν, που είναι σεμνοί, που χρησιμοποιούν την εξυπνάδα τους και σκέφτονται. Κι ας είναι από όποια χώρα θέλουν...

    rockatzou
    21.10.2006, 15:37
    συμφωνω μεγαλερωτικε
    semplice
    21.10.2006, 17:27
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-10-2006 στις 15:25 έγραψε...

    .Πάει στην Επιδαυρο με τα γαριδάκια και τα ψηλοτάκουνα, καταστρέφοντας τον χώρο με την ανοησία του, αλλά φεύγει υπερήφανος, έτσι γενικώς.






    Πέτρο καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτησή σου και δεν την θεωρώ γκρίνια.
    (Γκρίνια σημαινει να ειναι αρνητικος καποιος αλλα να μη δίνει διεξόδους-λυσεις)
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος να της πει της κυρίας με τα ψηλοτάκουνα πως το Αρχαιο Θέατρο της Επιδαύρου είναι χώρος Ιερός και να της τραβήξει το αυτί.Ισως το παιγχνίδι εκεί έχει ήδη χαθεί.Αν δεν τα νιώθεις αυτά τα πράγματα τελείωσε.
    Και δεν είναι τόσο θέμα γνώσης όσο καλλιέργειας.Ψυχικής να το πω? Πνευματικής να το πω?Δεν ξέρω.Και εγώ ΗΜΙΜΑΘΗΣ ΕΙΜΑΙ είμαι,ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ όμως για αυτό και ατομικά και ως μέλος της κοινωνίας μας και φυσικά για το γεγονός πως στα σχολεία μας τα μαθήματα που έχουν να κάνουν καθαρά με τον άνθρωπο,τη Γλώσσα μας,το ελληνικό διαχρονικό πνεύμα,είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΑ.
    (έλα θα παρουμε το το ΕCDL το πιστοποιητικό (απο τη MICROSOFT!!!!)συγκινήθηκα! ότικατέχουμε χειρισμο PC και ειμαστε οι καλύτεροι!!)))
    Θα γίνω βαρετός έτσι και αρχίσω να σας γράφω που δίνουν το βάρος τα σχολεία.Είναι γνωστά πράγματα.
    Ολα είναι ουσιαστική ΠΑΙΔΕΙΑ δηλαδή.Δηλαδη:

    ΠΩΣ θα συναισθανθούμε την Ελλάδα εάν δεν ξέρουμε τουλαχιστον τα βασικά?
    ΠΩΣ εάν δεν έχουμε νιώσει ποτέ το μεγαλείο του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη
    του Σωκράτη και δεν έχουμε Ανατριχιάσει ποτέ?
    ΠΩΣ θα πούμε "ναι χαίρομαι!" εάν δεν έχουμε πατήσει το πόδι μας ποτέ
    σε αρχαίο θέατρο και να αφεθούμε και να νιώσουμε κατάνυξη πραγματικη???
    ΠΩΣ θα μιλήσουμε για την Ελλάδα εάν ποτέ δεν έχουμε διαβάσει τα απομημονεύματα του Στρατηγου Μακρυγιάννη?Τουλάχιστον μερικές γραμμές
    αλλά να τις νιώσουμε!!
    ΠΩΣ θα μας συγκινήσει η Ελλάδα εάν δεν ξέρουμε καν τι έχουν κανει
    Ο Χατζιδάκις.ο Θεοδωράκης ,ο Παλαμάς ,ο Σικελιανός ,ο Ρίτσος?
    ΠΩΣ θα πουμε "ΝΑι χαίρομαι που είμαι Ελληνας" όταν τα μουσεία και τους αρχαιολογικούς χώρους δεν τους έχουμε πλησιάσει ποτέ με το σεβασμο και
    το ενδιαφέρον που τους αξίζει?Η όταν μας πάνε με το ζόρι εκεί πιτσιρίκια
    χωρίς να υπάρχει η βάση να καταλάβουμε τίποτα?
    ΠΩΣ θα χαρούμε για την Ελλάδα όταν τα πρότυπα που μας επέβαλλαν από μικρά παιδιά ήταν h Madona και ο Prince και όχι ο Νίκος Ξυλούρης?
    ΠΩΣ θα μιλησουμε με συγκίνηση για την Ελλάδα μας, όταν πηγαινουμε μια εκδρομη
    και το μονο που μας ενδιαφέρει ειναι το πως θα χλαπακιάσουμε και πως θα κανονίσουμε τα γκομενικά μας ,αντι να πάμε να γνωρίσουμε τους παππούδες και
    τις γιαγιάδες της περιοχής να μας πουν απο πρωτο χέρι την ιστορία του τόπου
    παρέα και με ένα τσίπουρο.Αλλά ξέχασα ..Gordon's μόνο πίνουμε..
    ΠΩΣ θα αισθανθούμε την ταυτοτητα μας όταν μας εχουν επιβάλλει την ΣΧΕΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ των παντων??Καίει ο άλλος την ελληνική σημαία ..΄"Νταξ μωρέ..
    δεν εχουν σημασία τα σύμβολα.Και τι?Οι Ελληνες δενέχουν κανει εγκλήματα στην ιστορία?"
    ΠΩΣ θα καταλάβουμε τι μπορεί να σημαινει Ελληνικό πνεύμα όταν μας λένε σήμερα"διαβάστε ρε σεις λίγο Χρήστο Γιανναρά και εμεις κοιτάμε γεμάτοι έκπληξη.
    (αντίδραση -->"πωπω μιλαμε αυτός που διαβάζει αυτον τον Γιανναρά πρέπει να είναι κανένας ψωνισμένος ψευτοκουλτουριάρης!!!ΠΟυ παει και τους βρισκει??")
    ΠΩΣ θα γραψει κανείς κάτι καλό για την Ελλάδα εδώ και παντού όταν ΦΟΒΑΤΑΙ
    μήπως του κολλήσουν αμέσως (έτοιμη ειναι σε πολλά αντίγραφα)την ταμπέλα
    "ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ" (ππωπω κακό μου με βρήκε και εμενα να με πουν Ελληνάρα ..στεναχωρήθηκα πολύ ..)


    Την Ελλάδα λοιπον δεν την διαβάζεις μόνο μέσα στα βιβλία ,ούτε σου παρουσιάζεται στον Αντενα ..και στον Σταρ είναι και αυτή όπως και η πίστη΄ΚΥΡΙΩΣ μια βιωματική εμπειρία.
    Δεν μπαίνω στην (εξ ορισμού ανιαρή) συζήτηση να αποδείξω τίποτα.Ακουστε μουσική ,δείτε ανθρώπους ,αγαπήστε τους,ταξιδέψτε και αλλού να δείτε διαφορές
    και μετά πειτε μου αν χαίρεστε ή όχι.Αν όχι, ακόμα και μετά από όλα αυτά..
    ..τι να πω...είναι δικό σας το συναίσθημα ,το ζείτε και ως τέτοιο δεν μπορω να το αμφισβητήσω ούτε να "διαφωνήσω"..



    Υ.Γ Η λεγόμενη Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στη χώρα μας είναι
    το ..ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΧΤΥΠΗΜΑ στην προσπάθεια προσέγγισης-απόκτησης του Ελληνικού πνεύματος και αυτής της κουλτουρας που πολλοί που δεν είναι καν Ελληνες την ΕΧΟΥΝ!Εμείς Τεχνοκράτες άχαρους ,άνοστους ψυχρούς εκτελεστές,ρομποτάκια με PhD δημιουργούμε.....


    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 21-10-2006 17:33 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 21-10-2006 19:30 ]


    maspa
    21.10.2006, 19:26
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-10-2006 στις 15:25 έγραψε...

    Νιώθω χαρά για αυτούς που αγωνίζονται, για αυτούς που παλεύουν, που είναι σεμνοί, που χρησιμοποιούν την εξυπνάδα τους και σκέφτονται. Κι ας είναι από όποια χώρα θέλουν...




    Δε νιώθεις όμως μεγαλύτερη χαρά όταν τέτοιοι άνθρωποι που περιγράφεις είναι Έλληνες?
    aggeliki
    22.10.2006, 00:36
    Για χιλιάδες λόγους ναι...για άλλους τόσους όχι...
    Αν και πιστεύω δεν θα μπορούσα να ζήσω αλλού...Άρα μάλλον χαίρομαι ή τουλάχιστον αυτή τη χώρα την αγαπάω...


    Σε παραπλανω με στιχους...ψευτικους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 22-10-2006 00:38 ]