ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.869 μέλη

    Πιστεύετε στους μάγους?

    neerie
    12.03.2006, 16:31
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 12-03-2006 στις 11:47 έγραψε:

    Δεν το άνοιξα εγώ το topic heavenly, το άνοιξε η Μαρία από το Birmingham (creativeburst)... και μάλλον δεν θα έγραφα... Απλώς είδα γραμμένα κάποια σχόλια που απέχουν από την πραγματικότητα, και παρέθεσα μέρος της γνώσης μου για να μην μπερδεύονται οι αδαείς από την παραπληροφόρηση. Όποιος θέλει ακούει και μαθαίνει...





    "Απέχουν από την πραγματικότητα", "αδαείς", "παραπληροφόρηση"...

    Λίγο παρακινδυνεμένοι χαρακτηρισμοί για τους προλαλήσαντες και τις απόψεις τους... Άλλωστε λίγο πολύ συμφωνείτε.

    Η μαγεία έχει να κάνει με την επίκκληση κάποιων δυνάμεων - πνευμάτων "δαιμονικών" (που δεν έχουν να κάνουν δηλαδή με το Θεό) και έχει ως αποτέλεσμα κάποια υπερφυσικά φαινόμενα. Σκοπός της μαγείας είναι η υποδούλωση αυτών που την ασκούν (ή αυτών που δέχονται τις ενέργειες της) σε αυτές τις δυνάμεις, γι αυτό και συμφωνώ με το Νεκτάριο ως προς τη λευκή και τη μαύρη ( τί άλλα χρώματα υπάρχουν uNick? και τι ακριβώς είναι ο μάγος που δεν ξέρουμε?)

    Το σημαντικό είναι ότι η "μαγεία" είναι όντως επικίνδυνη αλλά η εκκλησία μας έχει τις κατάλληλες προσευχές
    thank
    13.03.2006, 00:26
    Συμφωνώ με τον Πέτρο. (Ασε ειναι και η ώρα περασμένη και υπερένταση ... φτου .. φτου ....) Επίσης, σε επίπεδο ορισμών ο Νίκος σωστά το προσεγγισε κατά τη γνώμη μου, αν και όντως δεν έχω ασχοληθεί ιδίαίτερα με το θέμα.

    Επίσης, η αρχική αναφορα της creativeburst ειναι για ένα χωρίο της Αφρικής. Ας μη ξεχνάμε πως στους πολιτισμούς αυτούς, τις μη - δυτικές κοινωνίες τέλος πάντων, η έννοια της μαγείας ειναι τελείως διαφορετική από αυτήν που δίνουμε εμείς. Ισως δυσκολευτούμε να την κατανοήσουμε (όπως εξάλλου πολλά από το τι συμβαίνει σε κουλτούρες διαφορετικές απο τις δικές μας).

    Πάντως, θα ειχε ενδιαφέρον αν μαθαίναμε περισσότερα γιατο θέμα, όχι για να τρέξουμε να δούμε πως δένει με τις δικές μας κοσμοθεωρίες (η προκαταλήψεις). Αλλά για να κατανοήσουμε, όσο γίνεται, κάποια πράγματα για τις κοινωνίες αυτές και κατ' επέκταση για τις δικές μας.
    uNick
    13.03.2006, 00:39
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 12-03-2006 στις 16:31 έγραψε:

    "Απέχουν από την πραγματικότητα", "αδαείς", "παραπληροφόρηση"...

    Λίγο παρακινδυνεμένοι χαρακτηρισμοί για τους προλαλήσαντες και τις απόψεις τους... Άλλωστε λίγο πολύ συμφωνείτε.

    Η μαγεία έχει να κάνει με την επίκκληση κάποιων δυνάμεων - πνευμάτων "δαιμονικών" (που δεν έχουν να κάνουν δηλαδή με το Θεό) και έχει ως αποτέλεσμα κάποια υπερφυσικά φαινόμενα. Σκοπός της μαγείας είναι η υποδούλωση αυτών που την ασκούν (ή αυτών που δέχονται τις ενέργειες της) σε αυτές τις δυνάμεις, γι αυτό και συμφωνώ με το Νεκτάριο ως προς τη λευκή και τη μαύρη ( τί άλλα χρώματα υπάρχουν uNick? και τι ακριβώς είναι ο μάγος που δεν ξέρουμε?)

    Το σημαντικό είναι ότι η "μαγεία" είναι όντως επικίνδυνη αλλά η εκκλησία μας έχει τις κατάλληλες προσευχές





    Νομίζεις πως τα ξέρεις όλα, έτσι? Και βέβαια αυτό σου δίνει και το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι κάποιους άλλους... Ok, με βολεύει αυτό, γιατί επιβεβαιώνει αυτό που είπα για τους αδαείς (δηλαδή αυτούς που δεν ξέρουν - καλή ώρα!!!).

    Για να εμπλουτίσω, λοιπόν, τις ήδη πολλές γνώσεις σου, σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχουν άλλα χρώματα που να προσδιορίζουν είδη μαγείας. Οι όροι "λευκή" και "μαύρη" χρησιμοποιήθηκαν πριν τον Μεσσαίωνα, σε εποχές που οι άνθρωποι ζούσαν για την θρησκεία τους, τον Χριστιανισμό. Οτιδήποτε σχετιζόταν με αυτόν εθεωρείτο αποτέλεσμα της αγνής Θεϊκής δύναμης - ή, μεταφορικά, της "λευκής" δύναμης. Από την άλλη, οτιδήποτε μή χριστιανικό ήταν έργο του Διαβόλου, και μεταφορικά χαρακτηριζόταν "μαύρο".

    Η μαγεία δεν έχει να κάνει μόνο με την επίκκληση κάποιων δυνάμεων - πνευμάτων "δαιμονικών" (που δεν έχουν να κάνουν δηλαδή με το Θεό). Προφανώς σου είναι πολύ "βαρύ" να πιστέψεις ότι και οι ιερείς κάνουν "μαγικά"... Λευκή μαγεία λέγεται, και πολλά από τα κομάτια της τα πιστεύεις ώς μέρη της Χριστιανικής σου πίστης. Το κρασί που μετατρέπεται σε αίμα Κυρίου, οι προσευχές (επικλήσεις) που απευθύνονται σε αγίους, η τελετουργεία με το θυμιατό που μυρίζει περίεργα, οι ευχές υπέρ υγείας... και πολλά άλλα...!

    Πέρα από αυτά, και αρκετούς αιώνες μετά την Μεσσαιωνική "μανία" για ρίψη στην πυρά αυτών που δεν ακολουθούσαν τις επιταγές για πίστη στον Θεό, βρίσκονται οι πρώτες αναφορές για διαφόρων ειδών ανεξήγητες καταστάσεις ή φαινόμενα, μερικά από τα οποία δεν έχουν να κάνουν με Θεϊκή ή Διαβολική παρέμβαση, αλλά προέρχονταν από ανθρώπους και επιρρέαζαν άλλους ανθρώπους, σε σωματικό και όχι σε πνευματικό επίπεδο. Οι άνθρωποι αυτοί χαρακτηρίστικαν "μάγοι" - χωρίς χρώματα φυσικά...

    Και για να σου λυθεί και η απορία, εκτός της "λευκής" και της "μαύρης", υπάρχουν πράγματα που δεν βρίσκονται κάτω από αυτές τις "ταμπέλες", όπως π.χ. το "κακό μάτι" και το "ξεμάτιασμα", το "ερωτικό δέσιμο", οι "κατάρες", η "αιώρηση", η "τηλεκίνηση" κλπ.

    Όσο για την ερώτηση "τι ακριβώς είναι ο μάγος που δεν ξέρουμε?", μάλλον δεν κατάλαβες - ξανά - τί είπα... Είπα λοιπόν πως έναν μάγο δεν θα τον αναγνώριζες ακόμα και αν στον έδειχνα στο δρόμο να περπατάει δίπλα σου. Και αυτό γιατί δεν διαφέρει σε τίποτα από εμένα, εσένα ή οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο. Ο μάγος δεν φοράει περίεργα ρούχα ή καπέλα με σύμβολα, ούτε φέρει κάποιο σημάδι. Είναι απλώς ανάμεσά μας, είναι ένας από εμάς.

    Και για να το καταλάβεις και καλύτερα, μαγικές ικανότητες έχει η γιαγιάκα της διπλανής σου πόρτας, που ξεματιάζει το εγγονάκι της όταν αυτό είναι ματιασμένο. Έχει αυτή την ικανότητα, χωρίς να την χαρακτηρίζεις μάγισσα, απλώς και μόνο γιατί η "εκκλησία μας" (ωραία έκφραση, με αυτό το "μας" να είναι όμως αμφιλεγόμενο για κάποιους) σου έχει μάθει ότι το "κακό μάτι" είναι έργο του Διαβόλου χωρίς να πρέπει να ανησυχείς γιατί η "εκκλησία μας" έχει τις κατάλληλες προσευχές...

    Προσπάθησε να καταλάβεις κάτι... Δεν προσπαθώ να σε πείσω, και ούτε με ενδιαφέρει να σε πείσω!!! Επειδή όμως δεν ξέρεις τί έχω μελετήσει τα τελευταία 2 χρόνια και πόσο το έχω ψάξει... τουλάχιστον μην αμφισβητείς αυτά που γράφω για το συγκεκριμένο θέμα... για το οποίο, στο κάτω-κάτω, δεν ξέρεις παρά μόνο την γενική εικόνα που έχουν οι "αδαείς"... Έχεις κάθε δικαίωμα να πεις ότι δεν συμφωνείς, ότι δεν ξέρεις, ή ότι δεν πιστεύεις σε αυτά τα πράγματα... αλλά μην με ειρωνεύεσαι κιόλας...!
    neerie
    13.03.2006, 02:26
    ΔΕΝ σε ειρωνεύτηκα, απλά ζήτησα κάποιες διευκρινήσεις για να καταλάβω εγώ προσωπικά τι ακριβώς εννοείς , κάτι το οποίο μου διευκρίνησες με το τελευταίο σου ποστ και σ' ευχαριστώ.

    Ως προς τους χαρακτηρισμούς σου, λέω και πάλι ότι ο καθένας εδώ μέσα μπορεί να εκφράσει την άποψη του χωρίς να χαρακτηρίζει τους υπόλοιπους αδαείς, από ευγένεια και μόνο αν μη τι άλλο.

    Τώρα ως προς τις θέσεις σου τις οποίες λες να μην αμφισβητώ, διατηρώ κάποια επιφύλαξη λόγω των δικών μου εμπειριών και γνώσεων (οι οποίες εννοείται είναι διαφορετικές από τις δικές σου). Έχω σημειώσει όμως στο μυαλό μου τις πληροφορίες που πήρα από το ποστ σου και αφήνω το θέμα ως εδώ.


    uNick
    13.03.2006, 20:53
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 13-03-2006 στις 02:26 έγραψε:

    ΔΕΝ σε ειρωνεύτηκα, απλά ζήτησα κάποιες διευκρινήσεις για να καταλάβω εγώ προσωπικά τι ακριβώς εννοείς , κάτι το οποίο μου διευκρίνησες με το τελευταίο σου ποστ και σ' ευχαριστώ.

    Ως προς τους χαρακτηρισμούς σου, λέω και πάλι ότι ο καθένας εδώ μέσα μπορεί να εκφράσει την άποψη του χωρίς να χαρακτηρίζει τους υπόλοιπους αδαείς, από ευγένεια και μόνο αν μη τι άλλο.

    Τώρα ως προς τις θέσεις σου τις οποίες λες να μην αμφισβητώ, διατηρώ κάποια επιφύλαξη λόγω των δικών μου εμπειριών και γνώσεων (οι οποίες εννοείται είναι διαφορετικές από τις δικές σου). Έχω σημειώσει όμως στο μυαλό μου τις πληροφορίες που πήρα από το ποστ σου και αφήνω το θέμα ως εδώ.







    Έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να βγάλω τέτοια επιθετικότητα... Είναι από τις ελάχιστες στιγμές στη ζωή μου που ξεφεύγω έτσι, και γι'αυτό σου ζητώ συγνώμη... Ζητάω όμως και την κατανόησή σου... Απλώς έχω βαρεθεί την αμφισβήτηση των πολλών σε ό,τι αφορά μεταφυσικά θέματα... Την αμφισβήτηση από αυτούς που δεν ξέρουν τί ακριβώς αμφισβητούν... αλλά το κάνουν γιατί είναι κάτι διαφορετικό από αυτά που τους λέει ο παπάς της γειτονικής εκκλησίας... Καταλαβαίνεις για ποιούς μιλάω. Αυτή την αμφισβήτηση νόμισα ότι είδα και στο δικό σου post, και η αντεπίθεση μου βγήκε ως άμυνα... Προφανώς έκανα λάθος...

    Όσο για τους "αδαείς", αντιλαμβάνομαι ότι σου "χτυπάει" άσχημα η λέξη, αλλά να είσαι σίγουρη ότι την λέω και την ξαναλέω "με την καλή έννοια" και σε καμία περίπτωση ειρωνικά. Δεν είναι κακό να είναι κανείς αδαής σχετικά με κάποιο θέμα, αφού αυτό κυριολεκτικά σημαίνει ότι απλώς δεν γνωρίζει λεπτομέρειες για το αντικείμενο. Κι εγώ άλλωστε είμαι αδαής σε σχέση με αντικείμενα που δεν έχω ποτέ ασχοληθεί, π.χ. πυραμίδες, ιερογλυφικά κλπ.. Πολύ μου αρέσει το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ξέρω μόνο τα πολύ βασικά, όπως οι περισσότεροι από εμάς. Κάποιος που έχει φάει τα νιάτα του στην καυτή άμμο της Γκίζας σίγουρα θα με αποκαλούσε αδαή...

    Να είσαι καλά neerie...
    neerie
    13.03.2006, 23:28
    Unick μου να 'σαι κι εσύ καλά, απολογούμαι αν έδωσα λανθασμένη εντύπωση, μερικές φορές το παρακάνω κι εγώ με τις εξυπνάδες μου. Και πρώτη εγώ δηλώνω αδαής, απλά δε μου αρέσει να μου το λένε (εγωίστρια γαρ)

    Το θέμα της μαγείας ομολογώ πως δεν το έχω ψάξει πολύ, ξέρω όμως λίγα πράγματα για σατανισμό από ενα φίλο μου και ήταν αρκετά για να με κάνουν να θεωρήσω το θέμα πολύ σοβαρό. Από τότε άρχισα να το ψάχνω αλλά κάποιος σοφός μου είπε ότι παρά να ψάχνω τα σκοτάδια, να προβληματίζομαι, να σκέφτομαι όλα αυτά τα άσχημα, να στενοχωριέμαι, καλύτερα να επικεντρωθώ στα όμορφα και καλά για την ψυχική μου υγεία... Έτσι κι έκανα κι από τότε ηρέμησα και δε με φοβίζει τίποτα.

    Cheerz Unick! (το ονοματάκι σου... μη σε λέω συνέχεια "μοναδικό"? )

    Εμένα Νικολέττα
    EIRINAKI
    30.03.2006, 16:00
    γενικοτερα εγω δεν πιστευω ιδιαιτερα σε αυτα αλλα σε καποια στιγμη της ζωης ενας φιλος μου ειχε ασχοληθει με αυτα και μου ειχε παρουσιασει ολες τις διαδικασιες με τροπο πολυ ζωντανο-πειστικο οποτε αρχισα να ψιλο πιστευω αλλα σιγουρα δεν θα μπω στην διαδικασια να το εξερευνησω μονη μου.....
    StevieRayVaughn
    30.03.2006, 17:49
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 07-03-2006 στις 17:20 έγραψε:

    RONALDINIO

    RIVALDO


    ?/?









    ΤΕΤΟΙΟΙ ΜΑΓΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ!!!
    Άλλοι μάγοι (με την έννοια του υπερφυσικού ή παραφυσικού) δεν υπάρχουν!1000%
    Μόνο "μάγοι" ΄τέλοιοι ταχυδακτυλουργοί...
    KAKOFONIKS
    30.03.2006, 18:05
    ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ / ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΕΘΕΣΕ!

    ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ...
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ UNICK

    Quote:

    που θα δυσαρεστήσω κάποιους, αλλά... παιδιά, αν δεν ξέρετε κάτι συγκεκριμένο για ένα θέμα, καλυτερα να μασάτε παρά να γράφετε...

    1. Υπάρχουν πολλά είδη μαγείας, όχι μόνο λευκή και μαύρη, και καλό θα ήταν να μην ασχολείστε με κανένα από αυτά. Υπάρχουν κίνδυνοι που ούτε φαντάζεστε.
    2. Δεν κρύβεται ο Εωσφόρος πίσω από όλα.
    3. Οι τελετές της Χριστιανικής εκκλησίας (οποιουδήποτε δόγματος) είναι κατά κανόνα τελετές λευκής μαγείας. Επικλήσεις αγίων, ευχές και προσευχές με αποδέκτες τον Ύψιστο, τους Αρχαγγέλους, κλπ., είναι μερικές από αυτές...
    4. Τα μέντιουμ δεν ασκούν μόνο λευκή μαγεία. Μην παρεξηγείτε τα πράγματα, ένα μέντιουμ δεν σας λέει μόνο τη μοίρα σας. Όπως λέει και ο τίτλος, medium=μέσον. Για την ακρίβεια, το μέσον επικοινωνίας με άλλες διαστάσεις, με πνεύματα, κλπ.
    5. Ανέκαθεν το ανθρώπινο είδος είχε την τάση (ή και μερικές φορές ανάγκη) να αποδίδει ανεξήγητα φαινόμενα σε μαγικές ικανότητες, και ενίοτε σε θεϊκή παρέμβαση. Στο παράδειγμα του χωριού Amba προφανώς συμβαίνει κάτι αντίστοιχο. Υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις, κυρίως φυλών που ζουν σε άλλους "αιώνες"... ξέρετε, αυτούς που κάποιοι αποκαλούν απολίτιστους, βάρβαρους, κλπ..

    Αυτά...






    ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ UNICK ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.

    ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Π.Χ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ Ή ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΜΑΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΥΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΕΤΣΙ . . .

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 30-03-2006 21:03 ]
    annikas_eleni
    30.03.2006, 19:40
    υπαρχει μαγια και ολοι το ξερουμε και οσοι δεν μπορουν να κανουν οι ειδιοι την αμφησβιτουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ειναι περιεργος ο κοσμος πραγματικα!!!!!πιος αραγε πιτε μου εναν που μολις ενιωσε λιγο το κεφαλακι του να ποναει δεν ετρεξε στη μανουλα του να τον ξεματιασει!!!!!!
    θα μου πειτε αυτος που η μανα του δεν ξερει να ξεμτιαζει. πολυ δεν πηστευουν και ειναι κακο αυτο γιατι δεν ξερουν να φιλαχτουν απο δυναμεις μου μεταδιδονται απο ανθροπο σε ανθροπο.
    καποτε διαβασα μια πολυ καλι θεορια και ας προερχεται απο εναν απλο μυθο!!!!
    ειναι ενα αποσπασμα απο το νεκρονομικο οποιος εχει ηδεα!!
    ********οταν ο μαρντουκ ο θεος τον θεων αποφασισε να φιαξει το συμπαν χρισιμοποιησε μεγαλι ποοσοτιτα θεηκης ενεργιας και αυτη περασε σε ολο το συμπαν ακομα και στη γη και μεταφερεται απο χρονια απο ζωο σε ζωο απο ανθροπο σε ανθροπο απο φυτο σ φυτο και με την μεταφορα τις αλαζει το λιτουργικο συστιμα του ατομου οτι και να ειναι αυτο*************
    αρα το ματιασμα ας πουμε ειναι ενα κοματι ενεργιας ενως ανθροπου και την μεταφερει σε καποιον αλλο συνεχια και συνεχια με τελικο προορισμο την ξεματιαστρα η οποια λογο της νχρησις ξορκιων την εκγαθιστα στον οργανισμο τησ χορις παρενεργιες και την χρησημοποιοι για να καταφερει να μαζεψει και αλλη.

    και ολα αυτα χωρις παρεξιγισεις για οποιον καταλαβενει
    Astron
    30.03.2006, 21:08
    Πάντως όλες οι μαγείες, οι κατάρες, τα ματιάσματα κλπ -κατά διαβολική σύμπτωση-συμβαίνουν μόνο σε όσους πιστεύουν σε αυτά. Οπότε μόνον εκείνοι χρειάζεται να προφυλαχτούν από τέτοιες δυνάμεις.
    Οι υπόλοιποι γλιτώσαμε!

    Quote:
    πολλοί δεν πιστευουν και ειναι κακο αυτο γιατι δεν ξερουν να φυλαχτουν απο δυναμεις μου μεταδιδονται απο ανθρωπο σε ανθρωπο.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 30-03-2006 21:08 ]
    uNick
    30.03.2006, 22:44
    @ KAKOFONIKS
    Αναφέρεσαι σε πραγματικά γεγονότα... Όντως σε πολλές περιπτώσεις κάποιοι γνώστες αστρονομίας εκμεταλλεύονταν φαινόμενα όπως εκλείψεις, ευθυγραμίσεις, κλπ., για να "περάσουν" την εντύπωση ότι αυτοί τις προκαλέσαν, με αποτέλεσμα ο κόσμος να νομίζει ότι είναι μάγοι. Αντίστοιχα, άλλοι εκμεταλλεύτηκαν καιρικά φαινόμενα για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα.
    Εγώ όμως δεν μίλησα για τέτοιες περιπτώσεις.
    Θα σου δώσω ένα πρόσφατο παράδειγμα για να καταλάβεις τί εστί μαγεία...
    Είμαι στο σπίτι κάποιου (ας τον λέμε Γιάννη). Τις τελευταίες μέρες ο Γιάννης αντιμετωπίζει ένα σωρό προβλήματα, τα οποία εμφανίστηκαν ξαφνικά και όλα μαζεμένα. Εκείνη τη μέρα, ο Γιάννης και η οικογένειά του έχουν επισκέψεις... μια ξαδέρφη του (ας την λέμε Μαρία), που η φάτσα της δεν μου αρέσει καθόλου. (Σημείωση: η Μαρία τον είχε επισκεφτεί ξανά, την ημέρα πριν αρχίσουν να εμφανίζονται τα απανωτά προβλήματα). Το θέμα τους είναι μια παρίπτωση κληρονομιάς, στην οποία όλοι θέλουν να χωθούν για να φάνε. Η επίσκεψη τελειώνει και ο Γιάννης και η Μαρία έχουν τσακωθεί για τα κληρονομικά. Το επόμενο πρωί ο Γιάννης πέφτει τάβλα στο κρεβάτι, με 39.3 πυρετό, Ιούλιο μήνα, εντελώς ξαφνικά. Λίγες ώρες αργότερα, η κόρη του Γιάννη, καθαρίζοντας την κουζίνα, βρίσκει κάτω από την αγαπημένη καρέκλα του Γιάννη ένα περίεργο αντικείμενο... Ένα κομμάτι σύρμα, πλεγμένο γύρω από τον εαυτό του, και βουτηγμένο σε κάποιο παχύρευστο υγρό με απαίσια μυρωδιά. Το ίδιο βράδυ, πήραμε το αντικείμενο αυτό με προσοχή, και ακολουθώντας τις συμβουλές ένος πολύ ψαγμένου φίλου, πάμε σε κοντινή εκκλησία, διαβάζουμε μια συγκεκριμένη ευχή που μας πρότεινε, και μετά πήγαμε στη θάλασσα και το πετάξαμε μέσα. Το επόμενο πρωί ο Γιάννης ξύπνησε χαίρων άκρας υγείας, και σχεδόν σε 48 ώρες όλα τα βασικά προβλήματα είχαν λυθεί...
    Αυτή ήταν μια κλασσική περίπτωση μαγείας... η Μαρία "έδεσε", εμείς "λύσαμε"...
    Άσε τους κεραυνούς και τις εκλείψεις για άλλους, δεν είναι αυτό το θέμα μας...


    @annikas_eleni
    Καλό θα είναι να αποφεύγεις την αναπαραγωγή κομματιών του Necronomicon... όσο για την "θεωρία" και τον "απλό μύθο" στον οποίο αναφέρθηκες, αυτός είναι τόσο απλός όσο και ο " απλός μύθος" της Αστάρτης...
    Αν ενδιαφέρεσαι, ψάξε τα συγκεκριμένα θέματα, αλλά για προσωπική χρήση... μην τα συζητάς παραέξω...


    @ Astron
    ...συμβαίνουν σε όλους... απλώς αυτοί που πιστεύουν σε αυτά συνήθως τα έχουν "ψάξει" κιόλας, οπότε τους είναι πιο εύκολο να τα αντιληφθούν...
    Αν σε βάλει κάποιος στο μάτι... δεν γλιτώνεις!!!

    ----------------------------------------------------------------------------
    Only the best is good enough...

    KAKOFONIKS
    01.04.2006, 16:38
    THANK YOU ΦΙΛΕ ! ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΘΟΥΝ. ΤΕΛΩΣΠΑΝΤΩΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΛΕΜΕ.




    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 01-04-2006 16:38 ]
    layla
    03.04.2006, 14:22
    νομιζω οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσμα του φοβου του ανθρωπου που δεν μπορει να εξηγησει καποια πραγματα με την κοινη λογικη....για εμενα ουτε λευκη, ουτε μαυρη, ουτε φουξια μαγεια υπαρχει...ολα ειναι στο μυαλο του ανθρωπου αρκει να σκεφτει λογικα....
    uNick
    03.04.2006, 15:32
    @ KAKOFONIKS
    ... αν μου επιτρέπεις... Μην χαρακτηρίζεις τις απόψεις άλλων. Πίστευε ό,τι θέλεις, όπως κάνουν όλοι. Το να αποκαλείς τους αντίθετης λογικής "βλάκες" μπορεί να κάνει κάποιον να παρεξηγηθεί. Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει, και είσαι υποχρεωμένος να το σεβαστείς...

    @ layla
    Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω τις αμφιβολίες μου σχετικά με το κατά πόσο κάποια πράγματα είναι απλώς συμπτώσεις οπυ εξηγούνται με βάση την κοινή λογική. Και ειδικά όταν σε αυτά έχω προσωπική πείρα...
    Να είσαι καλά.
    layla
    03.04.2006, 19:44
    ολοι σιγουρα μιλουν συμφωνα με τις εμπειριες τους.εμενα προσωπικα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο, ουτε στην οικογενεια μου ουτε και σε φιλικα μου προσωπα.αλλα εχω αυτο που λενε οτι ''αν δεν το δω με τα ματια μου δεν το πιστευω''..και σαν ανθρωπος γενικα ειμαι αμφισβητιας των παντων.δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο...
    να εισαι και εσυ καλα unick.
    KAKOFONIKS
    04.04.2006, 17:31
    ΟΥΠΣ SORRY ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 'ΒΛΑΚΕΙΕΣ' ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΕΝ ΤΙ ΕΡΗΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.
    uNick
    04.04.2006, 22:11
    Quote:

    Το μέλος layla στις 03-04-2006 στις 19:44 έγραψε:

    ολοι σιγουρα μιλουν συμφωνα με τις εμπειριες τους.εμενα προσωπικα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο, ουτε στην οικογενεια μου ουτε και σε φιλικα μου προσωπα.αλλα εχω αυτο που λενε οτι ''αν δεν το δω με τα ματια μου δεν το πιστευω''..και σαν ανθρωπος γενικα ειμαι αμφισβητιας των παντων.δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο...
    να εισαι και εσυ καλα unick.




    ...και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μην σου τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε σε εσένα, ούτε σε κάποιον που αγαπάς.
    Όσο για την αμφισβήτηση, μην ανησυχείς... Ούτε καλό είναι, ούτε κακό... Είναι απλώς ΕΣΥ... Με την ίδια λογική άλλωστε και εγώ αμφισβητώ την πιθανότητα όλα αυτά που έχω δει να είναι απλές συμπτώσεις...
    Φιλιά...
    rory166
    05.04.2006, 02:23
    πιστευω στους μαγους της κιθαρας
    ageloudaki
    05.04.2006, 18:31
    Quote:

    Το μέλος PITSIKOYLIS_NEKTARIOS στις 07-03-2006 στις 21:28 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος thanasena στις 07-03-2006 στις 21:22 έγραψε:
    [i]
    Η εκκλησία δέχεται ότι υπάρχει μαγεία, γι αυτό άλλωστε υπάρχει και η ευχή που διαβάζουν οι ιερείς για να λύσουν τα μάγια.Όπως επίσης πιστεύει και στο ξεμάτιασμα,υπάρχει επίσης κατάλληλη ευχή.





    symfono

    [/I]



    Και εγώ συμφωνώ με τα παιδιά. Όσο αν πιστευώ δεν μπορώ ακόμα να τπ διαλευκάνω μέσα μου. Το μόνο που ξέρω είναι οτι η μαγειά με συνεπέρνει....