ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Πιστεύετε στους μάγους?

    AlmaNegra
    09.01.2007, 16:34
    Παιδιά μάγοι δεν υπάρχουν, αλλά σίγουρα υπάρχουν μάγισσες... Έχω γνωρίσει και έπαθα ζημιά με τα μάγια τους..

    Sorry αν είμαι εκτός θέματος....
    rory166
    09.01.2007, 16:36
    αμα θεωρειτε την ταχυδακτυλουργικη μαγεια...τοτε ναι υπαρχουν μαγοι
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:44
    δεν νομιζω οτι υποθηκε πως η εκκλησια χρησιμοποιει μαγεια ομως μπορει να "λυσει"......
    maspa
    09.01.2007, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 09-01-2007 στις 16:34 έγραψε...

    Παιδιά μάγοι δεν υπάρχουν, αλλά σίγουρα υπάρχουν μάγισσες... Έχω γνωρίσει και έπαθα ζημιά με τα μάγια τους..







    Αλήθεια? Ποιά ήθελε να σε τυλίξει?

    @rory

    Υπάρχουν μάγια, και δεν έχουν καμία σχέση με τα ταχυδακτυλουργικά.
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:57
    κατι μοου λεει οτι μιλαει για μια μαγισσα που του πηρε το μυαλο!!! μυριζομαι ερωτα.....
    AlmaNegra
    09.01.2007, 17:09
    Κάτι τέτοιο Γιώργο αλλά άστο, μη φεύγουμε κι εκτός θέματος!
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 17:11
    εχεις δικιο... λοιπον εσενα τι σε κανει να πιστευεισ στην μαγεια?
    rory166
    09.01.2007, 17:27
    Παράθεση:

    @rory

    Υπάρχουν μάγια, και δεν έχουν καμία σχέση με τα ταχυδακτυλουργικά.



    Τα εχεις δει απο κοντα??Γιατι μιλας παντα
    με τοση σιγουρια σε τετοια θεματα?Η σε κανα βιβλιο τα διαβασες και αυτα?
    Να υποθεσω οτι ειναι και τα μαγια προιοντα του κακου διαβολου...
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 17:36
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 09-01-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    @rory

    Υπάρχουν μάγια, και δεν έχουν καμία σχέση με τα ταχυδακτυλουργικά.



    Να υποθεσω οτι ειναι και τα μαγια προιοντα του κακου διαβολου...

    1 θα σε παρακαλουσα αν σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις γιατι τα αποκαλεις προ'ι'οντα
    2 γιατι πιστευεις οτι προερχονται μονο απο μια διαβολικη "θεοτητα"???
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 17:39
    τα μαγια δεν υπαρχουν μονο για να βλαψεις καποιον οπως καποιοι τα χρησιμοποιουν γιαυτον ακριβως τον λογο!με την αυτοπεπιθηση λοιπον που τα αποκαλεσες προ'ι'οντα του διαβολου σκεψου και ποια ειναι τα προ'ι'οντα τησ καλης "θεοτητας" (του θεου)
    rory166
    09.01.2007, 17:56

    αυτο:"Να υποθεσω οτι ειναι και τα μαγια προιοντα του κακου διαβολου..."

    ειναι απλα μια πλακιτσα αναμεσα σε εμενα και τη maspa
    Εξαλλου ξεκαθαρισα πιο πανω οτι δεν πιστευω στην μαγεια και τα μαγια..
    Συνεπως δεν μπορει να λεω στα σοβαρα οτι τα μαγια ειναι προιοντα του διαβολου..
    Επισης ουτε στο διαβολο πιστευω διοτι δεν πιστευω ουτε στο Θεο.
    (μα καλα πουθενα δεν πιστευω?? )


    Giorgos_arazei
    09.01.2007, 17:58
    Αν πιστευα σε κατι τετοιο, δεν θα το αποκαλουσα μαγεια, αλλα κακη ενεργεια. Οταν κακομελεταμε εναν ανθρωπο πιστευω πως απελευθερωνουμε αρνητικη ενεργεια εναντιον του και μονο ετσι το εξηγω. Μου φαινεται-ας πω-περισσοτερο σωστη αυτη η θεωρια. Ε και εδω που τα λεμε, δεν πιστευω πως το κοκαλακι της νυχτεριδας ειναι και φυλαχτο! Μετρητα χρειαζομαι, οχι προστασια!
    rory166
    09.01.2007, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-01-2007 στις 17:58 έγραψε...

    Αν πιστευα σε κατι τετοιο, δεν θα το αποκαλουσα μαγεια, αλλα κακη ενεργεια. Οταν κακομελεταμε εναν ανθρωπο πιστευω πως απελευθερωνουμε αρνητικη ενεργεια εναντιον του και μονο ετσι το εξηγω. Μου φαινεται-ας πω-περισσοτερο σωστη αυτη η θεωρια. Ε και εδω που τα λεμε, δεν πιστευω πως το κοκαλακι της νυχτεριδας ειναι και φυλαχτο! Μετρητα χρειαζομαι, οχι προστασια!




    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 18:04
    αφου ηταν μια πλακα μεταξυ εσενα και καποιον αλλο οκ τοτε! συγνωμη! παδωσ παιδια σε περιπτωση που δν εχετε ας πουμε "δυναμεις" ωσ λεγομενη μαγεια να "κανετε" η αλλιως να "χρισιμοποιησετε" μην τα αποτρεπετε ολα γιατι αμφισβιτοντας δεν ξερετε καν τι εχετε μεσα σας....
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 18:12
    βεβαια με αυτο ποθ ειπα δεν σημαινει οτι με μια κινηση του χεριου σασ θα σικωσετε πραγματα στον αερα...Μιλαμε για "καλες" δυναμεις....την δυναμη του μυαλου...!χωρισ να εννοω το διαμασμα..... χαχα! ειναι αλη8ειες που καποια στιγμη ισωσ να τισ ζησετε!
    rory166
    09.01.2007, 18:18
    Τι συγνωμη βρε??Κουβεντουλα κανουμε...
    Εχεις δικο σε αυτο που λες,απλα οπως καταλαβες ειμαι λιγο απιστος Θωμας!Δεν μπορω απλα να πιστεψω σε κατι που δεν εχω δει η δεν εχω νιωσει.Παντως,ναι,
    δεν δεν ειμαι σε θεση να αποκλεισω κατι..απλα γνωμες αναφερω
    poison_girl
    09.01.2007, 18:34
    egw pisteuw sto Harry Potter
    uNick
    09.01.2007, 19:07
    Παράθεση:
    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 16:31 έγραψε...

    Αυτό δεν ισχύει.. Η Εκκλησία δε χρησιμοποιεί κανενός είδους μαγεία.

    Άσχετο, μ'αρέσει πολύ η υπογραφή σου!

    Για την υπογραφή, σε ευχαριστώ.

    Για το αν η εκκλησία χρησιμοποιεί μαγεία... αν και εν γνώσει μου πάω να ανοίξω μεγάλη κουβέντα (και δεν έχω και τον χρόνο για κάτι τέτοιο...), θα σε στεναχωρήσω... Τα τελετουργικά της εκκλησίας - της κάθε εκκλησίας και θρησκείας, όχι μόνο της Ορθόδοξης - είναι τελετές. Το αν εγώ (και πολλοί ερευνητές) τις ονομάζω "τελετές λευκής μαγείας" και σε σοκάρει ο όρος, αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε. Η λέξη "μαγεία" όμως δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό. Πέρα από αυτό, σημασία δεν έχει η ορολογία που χρησιμοποιεί ο καθένας, αλλά η ουσία της τελετής. Και στις εκκλησιαστικές τελετές, οι ιερείς μέσα από τις προσευχές που διαβάζουν στην ουσία κάνουν επικλήσεις - προς τον Θεό, τους αγγέλους, τους αγίους, κλπ. Μπορεί οι ορολογίες να διαφέρουν ("επίκληση" ή "δέηση", αντί της "λευκής μαγείας"), αλλά η ουσία είναι η ίδια. Επίκληση σε μεταφυσικές οντότητες κάνουν.
    vero
    09.01.2007, 20:19
    Παράθεση:

    Το μέλος PinkpantherInMyMind στις 09-01-2007 στις 17:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 09-01-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    @rory

    Υπάρχουν μάγια, και δεν έχουν καμία σχέση με τα ταχυδακτυλουργικά.



    Να υποθεσω οτι ειναι και τα μαγια προιοντα του κακου διαβολου...

    1 θα σε παρακαλουσα αν σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις γιατι τα αποκαλεις προ'ι'οντα
    2 γιατι πιστευεις οτι προερχονται μονο απο μια διαβολικη "θεοτητα"???





    maspa
    09.01.2007, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-01-2007 στις 19:07 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 16:31 έγραψε...

    Αυτό δεν ισχύει.. Η Εκκλησία δε χρησιμοποιεί κανενός είδους μαγεία.

    Άσχετο, μ'αρέσει πολύ η υπογραφή σου!

    Για την υπογραφή, σε ευχαριστώ.

    Για το αν η εκκλησία χρησιμοποιεί μαγεία... αν και εν γνώσει μου πάω να ανοίξω μεγάλη κουβέντα (και δεν έχω και τον χρόνο για κάτι τέτοιο...), θα σε στεναχωρήσω... Τα τελετουργικά της εκκλησίας - της κάθε εκκλησίας και θρησκείας, όχι μόνο της Ορθόδοξης - είναι τελετές. Το αν εγώ (και πολλοί ερευνητές) τις ονομάζω "τελετές λευκής μαγείας" και σε σοκάρει ο όρος, αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε. Η λέξη "μαγεία" όμως δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό. Πέρα από αυτό, σημασία δεν έχει η ορολογία που χρησιμοποιεί ο καθένας, αλλά η ουσία της τελετής. Και στις εκκλησιαστικές τελετές, οι ιερείς μέσα από τις προσευχές που διαβάζουν στην ουσία κάνουν επικλήσεις - προς τον Θεό, τους αγγέλους, τους αγίους, κλπ. Μπορεί οι ορολογίες να διαφέρουν ("επίκληση" ή "δέηση", αντί της "λευκής μαγείας"), αλλά η ουσία είναι η ίδια. Επίκληση σε μεταφυσικές οντότητες κάνουν.



    Λευκή μαγεία σύμφωνα με τους θεολόγους, κι όχι τους ερευνητές, "υπάρχουν καλοί και κακοί μάγοι. Οι καλοί μάγοι λέγονται και λευκοί μάγοι και υποτίθεται ότι δουλεύουν για το καλό του κόσμου, δηλαδή βρίσκουν χαμένα αντικείμενα, εξορκίζουν από το κακό συνανθρώπους τους, ενώνουν και πάλι διαλυμένα ζευγάρια κ.λπ. Στην πραγματικότητα όλες αυτές οι τεχνικές είναι για την Εκκλησία δυνάμεις του κάτω κόσμου, που προσπαθούν να παραπλανήσουν τους μη ενήμερους ή ολιγόπιστους ανθρώπους. Οι κακοί μάγοι χρησιμοποιούν τα μάγια τους για να βλάψουν γνωστούς ή αγνώστους, να επιφέρουν καταστροφές σε σοδειές κ.α. "

    Από κείμενο του θεολόγου Χούλη (site ιεράς μονής Σύρου)
    σχετική σελίδα

    Έχω και βιβλίο σχετικά με το θέμα μαύρης και λευκής μαγείας, αλλά πρέπει να αντιγράφω με το χέρι.

    *Δε σημαίνει ότι αμφισβήτησα τα όσα είπες περί ορολογίας περισσότερο.. επειδή ανέφερα τα παραπάνω.