ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.873 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    vouliakis
    12.10.2006, 02:07
    Εγώ πάλι πιστεύω πως εκτός από παράλογοι (αν η πίστη σας έχει στηριχθεί σε ταχυδακτυλουργίες, παράλογη είναι - για τα όνειρα δεν μιλώ: έχει ασχοληθεί η ψυχανάλυση από τον καιρό του Φρόιντ) είστε και ευθυνόφοβοι μερικοί εδώ μέσα! Όποτε βρεθείτε σε αδιέξοδο ή νοιώσετε τη φωλιά σας λερωμένη, τα ρίχνετε στο "στίγμα των συντονιστών"...

    Nα δούμε πόσες ακόμα αμπελοφιλοσοφίες θα διαβάσουμε, εδώ μέσα...






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-10-2006 02:09 ]


    semplice
    12.10.2006, 02:14
    Δικτακτορία αγαπητέ Παύλο σαφώς δεν υπάρχει.Υπάρχει όμως το ΣΤΙΓΜΑ που δίνεται (με -αι το ται όπως είδες) και αυτό είναι κατά τη γνώμη μου αρκετά σημαντικό.
    Στρατόπεδα δεν υπάρχουν ούτε τα δημιούργησα ποτέ ούτε τα θέλω,ουτε τα χρειάζεται η κοινότητα μας.Η ανταλλαγή απόψεων είναι αρκετή αν μάλιστα λάβουμε υπ''οψιν μας πως το πιο μεγαλο θέμα εδώ μέσα είναι η Μουσική.


    Τέλος να πω πως χαίρομαι ιδιαίτερα για την εκτίμηση σου στην Μαργαρίτα και επειδή το πιστευω πως μιλας ειλικρινα ,ελπίζω πως θα πανε καλυτερα τα πράγματα από εδώ και πέρα και για αυτον τον λόγο






    margo
    12.10.2006, 02:15
    Δυστυχώς η παράκλησή μου πήγε στο βρόντο..
    Αstron,semplice
    ευχαριστώ απ τη μια για τα καλα σας λόγια,απο την άλλη λυπάμαι γιατί πάλι προέκυψε παρεξήγηση..........

    vouliakis με λες παράλογη ή λαθεύω?
    εμένα και κάποιους άλλους?
    Και μετά λέμε στον Γιώργο οτι μιλάει απρεπώς στο φόρουμ...?


    vouliakis
    12.10.2006, 02:30
    Δίχως κακία και δίχως τίποτα προσωπικό: ναι... Παράλογους, γεμάτους αυταπάτες.

    Το έγραψα και σε σχόλιο παραπάνω, πιο "ευγενικά", αλλά μάλλον "πέρασε στο βρόντο":

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 12-10-2006 στις 00:57 έγραψε...

    Και για να επιστρέψουμε στο θέμα του topic:

    "Η υποκειμενική εμπειρία δεν υπερβαίνει την φύση και το να νομίζει κάποιος ότι επειδή κάτι δεν μπορεί να αναχθεί σε κάτι άλλο, έχει ανοίξει μια πόρτα προς το υπερφυσικό, είναι κατά την γνώμη μου αυταπάτη."

    Από το Λεξικό του Σκεπτικιστή...





    Καληνύχτα




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-10-2006 02:33 ]


    margo
    12.10.2006, 02:47
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 12-10-2006 στις 02:30 έγραψε...

    Δίχως κακία και δίχως τίποτα προσωπικό: ναι... Παράλογους, γεμάτους αυταπάτες.

    Το έγραψα και σε σχόλιο παραπάνω, πιο "ευγενικά", αλλά μάλλον "πέρασε στο βρόντο":

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 12-10-2006 στις 00:57 έγραψε...

    Και για να επιστρέψουμε στο θέμα του topic:

    "Η υποκειμενική εμπειρία δεν υπερβαίνει την φύση και το να νομίζει κάποιος ότι επειδή κάτι δεν μπορεί να αναχθεί σε κάτι άλλο, έχει ανοίξει μια πόρτα προς το υπερφυσικό, είναι κατά την γνώμη μου αυταπάτη."

    Από το Λεξικό του Σκεπτικιστή...





    Καληνύχτα




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-10-2006 02:33 ]







    Αν η ευγένειά σου εξαντλείται στο πρώτο ποστ λυπάμαι πολύ.
    Η δική μου αντέχει περισσότερο όσο κι αν διαφωνώ με κάποιους.



    vouliakis
    12.10.2006, 02:54
    Δεν ήταν το πρώτο μου post. Ήταν το 2229ο...
    margo
    12.10.2006, 03:06
    Το έχω υπ οψιν μου αυτό.
    Όπως κατάλαβες εννοούσα αυτό

    <.Δίχως κακία και δίχως τίποτα προσωπικό: ναι... Παράλογους, γεμάτους αυταπάτες.

    Το έγραψα και σε σχόλιο παραπάνω, πιο "ευγενικά", αλλά μάλλον "πέρασε στο βρόντο": >


    Δηλαδή το λές μία φορά ευγενικά και αν δεν καταλάβουν,εξαντλείται η ευγένειά σου.
    Να τα κάνεις και 10000 μακάρι.
    Αλλά η ευγένεια και ο σεβασμός καλό είναι να υπάρχουν σε όλα.Για συντονιστή φόρουμ δεν είναι μόνο καλό αλλά και απαραίτητο,για να παίρνουν παράδειγμα τα μέλη και να διατηρείται ένα επίπεδο.


    Παραιτούμαστε από τα τρία τέταρτα του εαυτού μας,προκειμένου να γίνουμε σαν τους άλλους ανθρώπους.
    ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 12-10-2006 03:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 12-10-2006 03:33 ]


    Giorgos_arazei
    12.10.2006, 03:13
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 12-10-2006 στις 02:07 έγραψε...

    Εγώ πάλι πιστεύω πως εκτός από παράλογοι (αν η πίστη σας έχει στηριχθεί σε ταχυδακτυλουργίες, παράλογη είναι - για τα όνειρα δεν μιλώ: έχει ασχοληθεί η ψυχανάλυση από τον καιρό του Φρόιντ) είστε και ευθυνόφοβοι μερικοί εδώ μέσα! Όποτε βρεθείτε σε αδιέξοδο ή νοιώσετε τη φωλιά σας λερωμένη, τα ρίχνετε στο "στίγμα των συντονιστών"...

    Nα δούμε πόσες ακόμα αμπελοφιλοσοφίες θα διαβάσουμε, εδώ μέσα...






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-10-2006 02:09 ]





    Και μετα λετε πως εγω μιλαω με φανατισμο.Ομως εδω δεν ειδα καποια αντιδραση απο καποιον αλλον διαχειρηστη.
    Vouliakis για ποιες ταχυδακτυλουργίες μιλας?Δεν γινεσαι λιγο πιο σαφης μπας και βγαλουμε ακρη στον χαμο?
    jorge
    12.10.2006, 09:39
    Παίδες, επειδή καταλαβαίνω οτι είστε μπερδεμένοι, θα σας πω το εξής:

    Επειδή όσοι συντονίζουν και διαχειρίζονται το site, δεν πληρώνονται και το κάνουν από την καλή τους την καρδιά, ισχύουν τα εξής:

    - Πάνω απ' όλα είναι μέλη (=λένε την άποψή τους, όπως τη νιώθουν, ελεύθερα)
    - Μετά είναι ΚΑΙ συντονιστές

    Αφήστε λοιπόν τη λογική "αφού είστε συντονιστές δε μπορείτε να μας λέτε παράλογους" κλπ (λες και το να λες κάποιον "παράλογο" ή "φανατισμένο" είναι προσβολή), διότι αυτή η ελευθερία έκφρασης είναι πολλές φορές το μόνο που κερδίζει ένας συντονιστής. Το μόνο.
    margo
    12.10.2006, 10:13
    jorge καλημέρα.
    Προσωπικά δεν είμαι μπερδεμένη,απλώς είδα να λείπει η ευγένεια και αυτό χαλάει οποιαδήποτε συζήτηση.
    Αμφιβάλλεις ότι είναι η ευγένεια απαραίτητη μεταξύ μας είτε είμαστε απλά μέλη,είτε μέλη και συντονιστές?
    Αυτό εξέφρασα μόνο και θα το έλεγα σε οποιονδήποτε με αποκαλούσε παράλογη ή φανατισμένη,χωρίς να έχω δώσει μάλιστα καμμία αφορμή,δεν χαρακτήρισα κανέναν,ούτε τις απόψεις του.

    Υ.Γ.
    Δηλαδή αν έλεγα εγώ στον vouliakis "είσαι παράλογος και γεμάτος αυταπάτες"
    αυτό θα ήταν σεβαστή μου άποψη και όχι χαρακτηρισμός,ούτε προσβολή..
    Αν λοιπόν τύχει να το κάνω στο εξής(με πραγματικό λόγο και οχι στο άσχετο,όπως έγινε εδω)δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα φαντάζομαι.

    Σωστά?




    jorge
    12.10.2006, 10:27
    Αν έγραφες τη συγκεκριμένη φράση όπως μου τη γράφεις, εγώ δε θα είχα πρόβλημα. Πρόβλημα όμως μπορεί να είχες εσύ, όταν αυτό που θα έγραφες το έπαιρναν άλλα μέλη, το επεξεργάζονταν και σχημάτιζαν αρνητική εικόνα για σένα.

    Σωστά λοιπόν. Ας ξαναμπούμε τώρα στο θέμα.
    harullis
    12.10.2006, 10:30
    na pw kati kako??? g mena fysika
    egw eida stavro se dyo eikones sto monastiri twn Lagouderwn stin Kypro (ap' ekei eimai) k dn pistevw akomi
    pistevw mono se mia anwteri ypar3i pou ISWS na einai k o 8eos!
    dn eimai satanistis i kati g na katalabete i anwteri dynami g mena einai h AGAPH
    margo
    12.10.2006, 10:34
    jorge,την εικόνα για τον εαυτό μας την φτιάχνουμε μόνο εμείς οι ίδιοι με την συμπεριφορά μας αρνητική ή θετική.
    jorge
    12.10.2006, 10:41
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 12-10-2006 στις 10:34 έγραψε...

    jorge,την εικόνα για τον εαυτό μας την φτιάχνουμε μόνο εμείς οι ίδιοι με την συμπεριφορά μας αρνητική ή θετική.



    Κι όμως, τη συμπεριφορά μας αυτή άλλοι θα την κρίνουν θετικά και άλλοι αρνητικά, οπότε ανάλογα θα φτιάξουν και την εικόνα μας στο μυαλό τους. Νομίζω πρέπει ν' ανοίξουμε νέο topic για να συνεχίσουμε την κουβέντα
    yiannisyiannis
    12.10.2006, 10:44
    Γιώργο, το να λες κάποιον παράλογο ή ευθυνόφοβο είναι άσχημο, είτε ο χαρακτηρισμός προέρχεται από συντονιστή, είτε από απλό μέλος.

    Παναγιώτη, κατ’ αρχάς το ότι κάποιος/οι έχουν συντάξει ένα λεξικό, δεν σημαίνει ότι θεωρούνται και αυθεντία.

    Κατά δεύτερο λόγο, το ίδιο το λεξικό όταν επιχειρεί να χαρακτηρίσει την υποκειμενική εμπειρία, αφήνει περιθώρια, προσθέτοντας τη διακριτική φράση «κατά τη γνώμη μου».

    Επίσης, πολύ έξυπνα το συγκεκριμένο λεξικό δεν χαρακτηρίζει αρνητικά το πρόσωπο που βιώνει κατά την άποψή του ως αυταπάτη μια υποκειμενική εμπειρία. Χαρακτηρίζει την συγκεκριμένη ενέργεια "το να νομίζει κάποιος….. κλπ" ως αυταπάτη. Αποφεύγει να χαρακτηρίσει ευθέως το πρόσωπο. Αυτός είναι ένας κώδικας δεοντολογίας θεμιτός.

    Εσύ αντίθετα προχώρησες σε χαρακτηρισμούς προσώπων, «παράλογοι, ευθυνόφοβοι…………» Αυτός είναι ένα κώδικας δεοντολογίας προκλητικός, που δεν προάγει τη συζήτηση και με βρίσκει εντελώς αντίθετο.

    Συγνώμη που αναγκάζομαι αυτή τη φορά να μιλήσω off-topic, αλλά βλέπω ότι έτσι κι αλλιώς εδώ πέρα από αλλού ξεκίνησε η κουβέντα κι αλλού καταλήγει. Που δλδ; Στις συνηθισμένες αντιχριστιανικές κορώνες και γραφικότητες. Είδαμε για πολλοστή φορά να παρελαύνουν οι γνωστές παλιοδιαθηκικές παραπομπές (κατά προτίμηση από το Δευτερονόμιο), αν συνεχιστεί αυτό το βιολί θα ακούσομε για άλλη μια φορά πως η εκκλησία καταπιέζει σεξουαλικά τους νέους (άλλο αγαπημένο πρόσχημα κι αυτό) και πάει λέγοντας.

    Μα δεν είναι εδώ το θέμα αν υπάρχει ο Θεός των χριστιανών, αν είναι Θεός τιμωρός, αν έχει κάνει εγκλήματα τα οποία όπως μάλιστα ισχυρίζεται ο Παύλος δεν υπάρχει λίστα αρκετά μεγάλη για να τα χωρέσει κλπ κλπ. Το θέμα εδώ είναι άλλο και ειδικά όπως το έχει διατυπώσει ο συντάκτης του, άπτεται της υποκειμενικότητας κι όχι της αντικειμενικότητας. Μάλιστα ο συντάκτης του, στο εναρκτήριό του post, ξεκαθαρίζει ακόμη περισσότερο τι ζητάει.

    Χαλαρά παιδιά!

    Το έχω ξαναπεί, όσοι επιθυμούν, ας δημιουργήσουν ένα ξεχωριστό topic, με αντίστοιχο θέμα «Κατά Χριστού ….», ας πουν ότι έχουν να πουν εκεί και ας μην προσπαθούν να εκτονωθούν από εδώ κι από εκεί, αποδιοργανώνοντας άλλα topics.

    yiannisyiannis
    12.10.2006, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος harullis στις 12-10-2006 στις 10:30 έγραψε...

    na pw kati kako??? g mena fysika
    egw eida stavro se dyo eikones sto monastiri twn Lagouderwn stin Kypro (ap' ekei eimai) k dn pistevw akomi
    pistevw mono se mia anwteri ypar3i pou ISWS na einai k o 8eos!
    dn eimai satanistis i kati g na katalabete i anwteri dynami g mena einai h AGAPH



    Στην ίδια ανώτερη δύναμη πιστεύουμε
    margo
    12.10.2006, 10:50

    jorge
    12.10.2006, 10:54
    Έτσι
    jorge
    12.10.2006, 11:05
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 12-10-2006 στις 10:44 έγραψε...

    Γιώργο, το να λες κάποιον παράλογο ή ευθυνόφοβο είναι άσχημο, είτε ο χαρακτηρισμός προέρχεται από συντονιστή, είτε από απλό μέλος.


    Είναι μια καυστική κριτική, δεν αντιλέγω, όμως δεν ξεπερνάει τα όρια μιας συζήτησης όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ, ώστε να χρειάζεται να στήσουμε δικαστήριο ή να γυρίσουμε το θέμα στο "γιατί μου μιλάς έτσι". Δε μπορούμε πάντα να είμαστε ευγενικοί και να λέμε πάντα "αγαπητέ/αγαπητή, με όοοολο το σεβασμό που τρέφω για το πρόσωπό σου - αν και δε σε ξέρω καθόλου -θα ήθελα αν μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λιγάααακι με αυτό που έγραψες..."κλπ. Προσωπικά προτιμώ ο συνομιλητής μου να είναι άμεσος και ειλικρινής, αρκεί να μην ξεπερνάει τα όρια.
    semplice
    12.10.2006, 12:03
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 12-10-2006 στις 10:34 έγραψε...

    την εικόνα για τον εαυτό μας την φτιάχνουμε μόνο εμείς οι ίδιοι με την συμπεριφορά μας αρνητική ή θετική.



    Μαργαρίτα μου συμφωνώ με αυτό που λες .Το ερώτημα μου είναι όμως τι γίνεται
    όταν προσπαθεί κάποιος απλά και με ευγένεια(όχι επίπλαστη το τονίζω) να εκφέρει την άποψη του και βλέπει μετά πως αυτό που έκανε εμφανίζεται ως ύβρις.
    Συνέβη εδώ μέσα και όχι μόνο με εμένα.Δεν δηλώνω φυσικά ούτε αδικημένος ούτε παραπονεμένος διότι πάντα πίστευα πως το άδικο σε μια καλοπροάιρετη συζήτηση γέρνει προς τη μεριά αυτού που επιτίθεται.Την στιγμή μάλιστα που μπορώ να γράφω εδώ και να εκφράζω τις σκέψεις μου "ορίστε το καρπούζι να και το μαχαίρι όπως λέμε"
    Οσο για την δημόσια εικόνα (αν και δεν είναι το μεγαλύτερο μου πρόβλημα-δεν "κατεβαίνω" την Κυριακή) να πω μόνο πως ειδικά εδώ στο ΜΗ είναι πολύ δύσκολο να αλλοιωσει κάποιος ,κάποιου την εικόνα και αυτό διότι υπάρχουν [Β]γραπτά[\Β] ,στα οποία μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να ανατρέξει και να την σχηματίσει.
    Αυτό είναι ένα από τα πολύ θετικά της κοινότητας μας ,δεν είμαστε δηλαδή ...η ΤV των βιαστικών συμπερασμάτων.





    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 12-10-2006 12:06 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 12-10-2006 12:09 ]