ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας

    margo
    20.11.2006, 15:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    .. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]





    Αυτό λέει και ο εθνικός μας ύμνος για την ελευθερία"απ' τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά.."την ώρα που κυματίζει η σημαία με τον Σταυρό..
    Μήπως είσαι της άποψης Παύλο, ότι πρέπει να καταργηθεί και η σημαία?
    Ο λόγος που πολέμησαν, με την δύναμη που τους έδωσε η πίστη, ήταν όπως είπες η ελευθερία,με γνώμονα την επιβίωση του Ελληνισμού, με τη γλώσσα του, τη θρησκεία του, τη σημαία του..αυτά δεν αγωνίστηκαν να διασώσουν?
    Astron
    20.11.2006, 15:04
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 14:51 έγραψε...
    ]«Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης


    "Ω Ξένε, πήγαινε πες στους Σπαρτιάτες ότι εδώ είμαστε θαμμένοι υπακούοντας στους νόμους τους." Επιγραφή στο μέρος όπου έπεσαν οι τριακόσιοι του Λεωνίδα.
    Απάντησέ μου λοιπόν ευθέως: Το γεγονός ότι οι Σπαρτιάτες τίμησαν τους νόμους της πατρίδας τους και πολέμησαν μέχρι το θάνατο σημαίνει ότι πρέπει σήμερα να εφαρμόζουμε τους Σπαρτιατικούς Νόμους στο σύνολό τους;
    Αυτό μου λες με την παραπάνω παράθεσή σου.

    Εκτός αν δεν θεωρείς τον Λεωνίδα πρόγονό σου (που δεν αμφιβάλλω γιατί εάν δεχτούμε αυτά που λες περί γονιδιώματος και ότι η θρησκεία κληρονομείται, τότε προφανώς οι αρχαίοι Έλληνες δεν είναι πρόγονοί μας αφού είχαν διαφορετική θρησκεία)
    Hastaroth
    20.11.2006, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!

    Όσο για τους ήρωες που έλεγες παραπάνω Προσήλιε, δηλαδή αν πχ ο Γρηγόρης Αυξεντίου πίστευε στα φαντάσματα και στην αστρολογία θα έπρεπε να πιστέψω κι εγώ για να τον τιμήσω;
    Τους ήρωες πρέπει να τους τιμάμε για αυτό που ήτανε: αγωνιστές για την ελευθερία, όπως ήταν κι ο Λεωνίδας πριν 2500 χρόνια, και οι παππούδες μας πριν 65 χρόνια. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]






    «Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης



    Οι κάτωθι αναφερόμενοι:

    Λεωνίδας βασιλεύς Σπάρτης.
    Θεμιστοκλής
    Αριστείδης ο Δίκαιος
    Μιλτιάδης
    Κϊμων

    καί οι σύν αυτοίς,πολέμησαν υπέρ πίστεως ή υπέρ πατρίδος;
    maspa
    20.11.2006, 15:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!


    Προπαγάνδα το να μαθαίνουμε από που "κράταει η σκούφια μας"; Έχεις ιδέα τι γίνεται στη γειτονική χώρα με τους μουσουλμάνους; Εκεί να δεις πραγματικά προπαγάνδα. Και να δοξάζουμε το Θεό που βρισκόμαστε σε ένα κράτος που μας προσφέρει τόση ελευθερία απόψεων. Και μιας και μιλάμε για ελευθερία, κι η ορθοδοξία την ελεύθερη βούλιση δεν υποστηρίζει;
    prosilios
    20.11.2006, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 15:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 14:51 έγραψε...
    ]«Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης


    "Ω Ξένε, πήγαινε πες στους Σπαρτιάτες ότι εδώ είμαστε θαμμένοι υπακούοντας στους νόμους τους." Επιγραφή στο μέρος όπου έπεσαν οι τριακόσιοι του Λεωνίδα.
    Απάντησέ μου λοιπόν ευθέως: Το γεγονός ότι οι Σπαρτιάτες τίμησαν τους νόμους της πατρίδας τους και πολέμησαν μέχρι το θάνατο σημαίνει ότι πρέπει σήμερα να εφαρμόζουμε τους Σπαρτιατικούς Νόμους στο σύνολό τους;
    Αυτό μου λες με την παραπάνω παράθεσή σου.

    Εκτός αν δεν θεωρείς τον Λεωνίδα πρόγονό σου (που δεν αμφιβάλλω γιατί εάν δεχτούμε αυτά που λες περί γονιδιώματος και ότι η θρησκεία κληρονομείται, τότε προφανώς οι αρχαίοι Έλληνες δεν είναι πρόγονοί μας αφού είχαν διαφορετική θρησκεία)




    με τον Λεωνίδα έχω και τοπική συγγένεια φίλτατε αρα δεν υπάρχει περιπτωση να τον αρνηθώ.

    εξάλλου οι πρόγονοι μου τον δυσβατο δρόμο των 300 βάδισαν....

    ο Λεωνίδας λοιπόν λέει "μάχη εως ενός","κανεις ρίψασπις,κανείς προδότης,κανείς δειλός"

    αυτον τον νομο και τηρησε κι ο Κωνσταντινος Παλαιολογος,αυτον κι οι Μαυρομιχαλαιοι και οι λοιποι Λακεδαιμόνιοι του 1821

    την απάντηση που ζητάς την δίνει ο Ζουράρις στο προηγούμενο σχόλιο μου.

    ξέρεις ποια είναι η δυστυχία μας;;;;

    ότι την "πατήσαμε" οπως οι ιθαγενείς πέραν του Ατλαντικου που αντάλλαξαν το χρυσάφι που κατείχαν με γυαλινους βώλους και καθρεφτάκια ..

    μετά η ολοκληρωτική υποδούλωση τους στο φραγκικο ιμπεριαλισμό ήταν απλώς ζήτημα χρόνου...
    gazakas
    20.11.2006, 15:23
    Τι είναι αυτά ρε παιδιά; Εκεί φτάσαμε; Όποιος λέει ότι πρέπει να καταργηθούν τα θρησκευτικά από το σχολείο είναι ανθέλληνας, αντίχριστος, πράκτορας των ξένων κέντρων; Γιατί να μην περιοριστούμε στο δια ταύτα; Δεν είναι δυνατόν να θεωρείται κάποιος εθνικός μειοδότης επειδή θεωρεί τη θρησκευτική πίστη ζήτημα προσωπικό στο οποίο το κράτος θα πρέπει να παρεμβαίνει μόνο στο βαθμό που εξασφαλίζει σε όλους την εξάσκηση των θρησκευτικών δικαιωμάτων τους! Γιατί αυτή η μανία να κάνουν κάποιοι λάβαρα της πίστης πράγματα που μικρή σχέση έχουν με αυτή (ταυτότητες, εξομολόγηση στα σχολεία, θρησκευτικά) ;

    Έχω εκνευριστεί βαθύτατα με τη συζήτηση αυτή από ένα σημείο και μετά... Ομολογώ ότι τη σκέφτομαι διαρκώς και αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δεν έχω διατυπώσει ακόμη τη δική μου πρόταση. Όμως, όπως δε μπορώ αβασάνιστα να δεχτώ όσα λέει ο Παύλος περί κατάργησης των -έστω και τροποποιημένων- θρησκευτικών χωρίς ουσιαστικά τη συναίνεση των ίδιων των ενδιαφερομένων (γονιών, μαθητών, κοινωνίας), εξεγείρομαι άλλο τόσο όταν διαβάζω λιτανείες παράλογων επιχειρημάτων υπέρ της διδασκαλίας των θρησκευτικών που αποκρύπτουν τον πραγματικό ρόλο ενός τέτοιου μαθήματος -τουλάχιστον με τη μορφή που διδάσκεται σήμερα ή με την παραλλαγμένη μορφή που θα επιθυμούσαν κάποιοι εδώ να του δοθεί. Αυτός ο ρόλος είναι η κατήχηση σε όποια θρησκεία ανήκει ήδη -ελέω γονέων- σχεδόν ο κάθε μαθητής και κατ' εμέ αυτό δεν είναι απαραίτητα μεμπτό ή κακό.

    Σε επόμενο ποστ μου -αφού ηρεμήσω πρώτα- θα επιχειρήσω να περιγράψω τι σκέφτομαι προσωπικά πάνω στο θέμα της κατάργησης ή όχι των θρησκευτικών...
    prosilios
    20.11.2006, 15:23
    Παράθεση:
    Οι κάτωθι αναφερόμενοι:

    Λεωνίδας βασιλεύς Σπάρτης.
    Θεμιστοκλής
    Αριστείδης ο Δίκαιος
    Μιλτιάδης
    Κϊμων

    καί οι σύν αυτοίς,πολέμησαν υπέρ πίστεως ή υπέρ πατρίδος;


    συμπαθέστατε Αλβέρτε (ειδα τις φωτο από το τζατζικοπολεμο )

    δεν θα έπρεπε να το ρωτας εσύ αυτο ,ως ανήκων σε ενα γένος οπου η κοινη θρησκευτικη πιστη ηταν το μονο συνδετικο στοιχειο.!

    κάποτε οι Εβραιοι δεν ειχαν ουτε ιδιαιτερη ,γλώσσα,ουτε ιδιαιτερη γη και μονο κοινο τους στοιχειο ηταν η πιστη στο Γιαχβέ.


    τιμή σε καθε αγωνιστη της ελευθερίας ,τιμη και στον εβραιο συνταγματαρχη του Ελ.Στρατου Μαρδοχαίο Φριζή ,που έπεσε από του πρωτους στον πολεμο του 1940 στα Βορειοηπειρωτικά βουνα...

    έτερον εκάτερον....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 20-11-2006 15:28 ]


    Orfeus
    20.11.2006, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 20-11-2006 στις 14:43 έγραψε...

    Όσο για αυτό που αναφέρθεκε από κάποιο μέλος κάποια στιγμή (νομίζω τον Ορφέους) ότι πρόκειται περί εβραϊκής θρησκείας και πολιτισμού και άρα τι σχέση έχει με εμάς κάνω copy-paste κάποια λόγια της gate που διάβασα νωρίτερα και νομίζω ότι λένε πολλά:

    "Δεν έχει καμία σημασία η καταγωγή των γραπτών κειμένων όταν έχουν γίνει για αιώνες κομμάτια της ελληνικής παράδοσης. Κομμάτια της ελληνικής παράδοσης είναι ήδη εδώ και αιώνες στοιχεία που έχουν γεννηθεί σε άλλους λαούς. Αν πιάσεις την ελληνική λαογραφία και πολλές απο τις δοξασίες που κυριαρχούσαν πάντα στον λαό μας, θα δεις ότι πολλές από αυτές έχουν καταγωγή κέλτικων ή αλλών φυλών... Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ελληνική παράδοση; Απ' τη στιγμή που ενσωματώθηκαν αυτά τα στοιχεία στον τρόπο ζωής και σκέψης των ελλήνων, πιστεύω πως είναι... "


    Πρόκειται σαφέστατα για προϊόν Εβραϊκού πολιτισμού και μόνο Ελληνικό δεν είναι!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-11-2006 στις 15:11 έγραψε...

    Προπαγάνδα το να μαθαίνουμε από που "κράταει η σκούφια μας"; Έχεις ιδέα τι γίνεται στη γειτονική χώρα με τους μουσουλμάνους; Εκεί να δεις πραγματικά προπαγάνδα. Και να δοξάζουμε το Θεό που βρισκόμαστε σε ένα κράτος που μας προσφέρει τόση ελευθερία απόψεων. Και μιας και μιλάμε για ελευθερία, κι η ορθοδοξία την ελεύθερη βούλιση δεν υποστηρίζει;



    Το να πιστεύεις ότι “η σκούφια μας κρατάει από τον χριστιανισμό”, ναι αυτό είναι αποτέλεσμα προπαγάνδας.

    margo
    20.11.2006, 15:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-11-2006 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!

    Όσο για τους ήρωες που έλεγες παραπάνω Προσήλιε, δηλαδή αν πχ ο Γρηγόρης Αυξεντίου πίστευε στα φαντάσματα και στην αστρολογία θα έπρεπε να πιστέψω κι εγώ για να τον τιμήσω;
    Τους ήρωες πρέπει να τους τιμάμε για αυτό που ήτανε: αγωνιστές για την ελευθερία, όπως ήταν κι ο Λεωνίδας πριν 2500 χρόνια, και οι παππούδες μας πριν 65 χρόνια. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]






    «Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης



    Οι κάτωθι αναφερόμενοι:

    Λεωνίδας βασιλεύς Σπάρτης.
    Θεμιστοκλής
    Αριστείδης ο Δίκαιος
    Μιλτιάδης
    Κϊμων

    καί οι σύν αυτοίς,πολέμησαν υπέρ πίστεως ή υπέρ πατρίδος;




    Αλβέρτο μου γλυκέ,άσε να το συζητήσουμε αυτό όταν προταθεί η κατάργηση του μαθήματος των αρχαίων Ελληνικών κειμένων στα σχολεία..
    Astron
    20.11.2006, 15:31
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 20-11-2006 στις 15:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    .. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]





    Αυτό λέει και ο εθνικός μας ύμνος για την ελευθερία"απ' τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά.."την ώρα που κυματίζει η σημαία με τον Σταυρό..
    Μήπως είσαι της άποψης Παύλο, ότι πρέπει να καταργηθεί και η σημαία?


    Προκύπτει αυτό πουθενά απ' τα λεγόμενά μου; (άσε που δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει ο εθνικός ύμνος)
    Η σημαία είναι ένα σύμβολο της ελευθερίας και της ανεξαρτησίας του ελληνικού έθνους. Το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν χριστιανοί κατά την δημιοργία του νέου ελληνικού κράτους είχε ώς επόμενο την απεικόνιση του σταυρού στην σημαία.

    Ούτε κατάργηση του σταυρού ζήτησε κανείς, ούτε σβήσιμο των χριστιανικών αναφορών στην ελληνική ιστορία και παράδοση. Δεν υπάρχει λόγος να παρερμηνεύονται αυτά που λέω...νομίζω ήμουν αρκετά σαφής στα προηγούμενα posts μου.

    Υ.Γ. Φαίνεται είναι εντελώς αδιανόητο για ορισμένους Έλληνες να καταλάβουν ότι είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η πίστη απ' την εθνικότητα και την γλώσσα. Αυτό το πράγμα το έχουν καταλάβει στην Ευρώπη και στην Αμερική προ πολλού. Καταλάβατε τώρα τί ονομάζουμε παρατεταμένο ελληνικό μεσαίωνα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 15:38 ]


    Hastaroth
    20.11.2006, 15:36
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 15:23 έγραψε...

    Παράθεση:
    Οι κάτωθι αναφερόμενοι:

    Λεωνίδας βασιλεύς Σπάρτης.
    Θεμιστοκλής
    Αριστείδης ο Δίκαιος
    Μιλτιάδης
    Κϊμων

    καί οι σύν αυτοίς,πολέμησαν υπέρ πίστεως ή υπέρ πατρίδος;


    συμπαθέστατε Αλβέρτε (ειδα τις φωτο από το τζατζικοπολεμο )

    δεν θα έπρεπε να το ρωτας εσύ αυτο ,ως ανήκων σε ενα γένος οπου η κοινη θρησκευτικη πιστη ηταν το μονο συνδετικο στοιχειο.!

    κάποτε οι Εβραιοι δεν ειχαν ουτε ιδιαιτερη ,γλώσσα,ουτε ιδιαιτερη γη και μονο κοινο τους στοιχειο ηταν η πιστη στο Γιαχβέ.


    τιμή σε καθε αγωνιστη της ελευθερίας ,τιμη και στον εβραιο συνταγματαρχη του Ελ.Στρατου Μαρδοχαίο Φριζή ,που έπεσε από του πρωτους στον πολεμο του 1940 στα Βορειοηπειρωτικά βουνα...

    έτερον εκάτερον....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 20-11-2006 15:28 ]





    Φίλε Προσήλιε,

    Εμείς οι δυό κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε μιά μεγάλη κουβέντα από κοντά (μέ μπόλικα τζατζίκια και μπύρες ).

    Πρός το παρόν επίτρεψέ μου να σού επισημάνω οτι ό Λεωνίδας,ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης καί ο Μαρδοχαίος Φριζής είχαν διαφορετική πίστη (δηλαδή θρησκεία).

    Συνεπώς δέν πολέμησαν υπέρ πίστεως,αλλά υπέρ πατρίδος (η οποία ήταν κοινή και γιά τους τρείς)...

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 20-11-2006 15:36 ]


    Hastaroth
    20.11.2006, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 20-11-2006 στις 15:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-11-2006 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!

    Όσο για τους ήρωες που έλεγες παραπάνω Προσήλιε, δηλαδή αν πχ ο Γρηγόρης Αυξεντίου πίστευε στα φαντάσματα και στην αστρολογία θα έπρεπε να πιστέψω κι εγώ για να τον τιμήσω;
    Τους ήρωες πρέπει να τους τιμάμε για αυτό που ήτανε: αγωνιστές για την ελευθερία, όπως ήταν κι ο Λεωνίδας πριν 2500 χρόνια, και οι παππούδες μας πριν 65 χρόνια. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]






    «Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης



    Οι κάτωθι αναφερόμενοι:

    Λεωνίδας βασιλεύς Σπάρτης.
    Θεμιστοκλής
    Αριστείδης ο Δίκαιος
    Μιλτιάδης
    Κϊμων

    καί οι σύν αυτοίς,πολέμησαν υπέρ πίστεως ή υπέρ πατρίδος;




    Αλβέρτο μου γλυκέ,άσε να το συζητήσουμε αυτό όταν προταθεί η κατάργηση του μαθήματος των αρχαίων Ελληνικών κειμένων στα σχολεία..



    Γιά ποιό λόγο θα έπρεπε να καταργηθούν τά αρχαία ελληνικά από τά σχολεία;Ισα-ισα,εδώ τα μαθαίνουν ακόμα και οι Κινέζοι....
    prosilios
    20.11.2006, 15:47
    επιστολή του Μιχαήλ Καραολη,που απαγχονισθηκε από τους Αγγλους στις 10 του Μάη 1956

    Κεντρικαί φυλακαί

    Λευκωσία 8 Μαίου 1956

    Αγαπητέ μου Ανδρέα
    Χαίρε. Επήρα τα συγκινητικά γράμματα της 1ης και 3ης Μαϊου και χάρηκα πολύ που είδα να μου γράφης ότι άρχισες να βλέπης τη ζωή και τον εαυτό από μιάς άλλης σκοπιάς και ότι ανεκάλυψες μια γλυκιάν και θεϊκιάν δύναμη να σε τραβά και να σε δένει προς τα θαυμάσια μεγαλεία του Θεού και να σπρώχνη προς το δρόμο του. Είθε ο Πανάγαθος να δώση να μην παρεκκλίνης από τον δρόμον τούτον, ο οποίος, αν και στενός και δύσβατος, είναι εν τούτοις ο μόνος που οδηγεί εις την αιώνιαν μακαριότητα. Είμαι, αγαπητέ μου αδελφέ, πολύ στενοχωρημένος που θα σε λυπήσω με τα νέα μου, αλλά αφού ο Θεός μου επεφύλαξε το πικρόν τούτο ποτήριον, «ου μη πίω αυτό;» Γεννηθήτω το θέλημα του Παντοδυνάμου. Το Εκτελεστικόν Συμβούλιον απεφάσισεν ότι θα εκτελεσθώ.

    Με πληροφόρησε ψες ο κ. 'Αϊρονς διά την απόφασιν αυτήν του Εκτελεστικού Συμβουλίου και η εκτέλεσις ωρίσθη διά την Πέμπτην, 10-5-1956. Η απόφασις αυτή επηρεάζει και τον Δημητρίου, είναι δε πολύ βραχεία η διορία που μας αφήνει. Εάν δε ο Παντοκράτωρ Κύριος δεν ματαιώσει τα σχέδιά τους, τότε την ερχομένην Πέμπτην την αυγήν θα ανέλθωμεν εις το φονικόν ικρίωμα διά να υποστούμε το μαρτύριον που από τόσους μήνες δολίως εμελέτησαν άνδρες άδικοι και πονηρότατοι παρά πάσαν την γήν. Ο Θεός όμως, «ο ετάζων νεφρούς και καρδίας», ας αποδώσει «εκάστω κατά την καρδίαν αυτού».


    "κι όποιος δεν καταλαβαίνει δεν ξερει που πατα και που πηγαίνει..."
    margo
    20.11.2006, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 15:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 20-11-2006 στις 15:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    .. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]





    Αυτό λέει και ο εθνικός μας ύμνος για την ελευθερία"απ' τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά.."την ώρα που κυματίζει η σημαία με τον Σταυρό..
    Μήπως είσαι της άποψης Παύλο, ότι πρέπει να καταργηθεί και η σημαία?


    Προκύπτει αυτό πουθενά απ' τα λεγόμενά μου; (άσε που δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει ο εθνικός ύμνος)
    Η σημαία είναι ένα σύμβολο της ελευθερίας και της ανεξαρτησίας του ελληνικού έθνους. Το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν χριστιανοί κατά την δημιοργία του νέου ελληνικού κράτους είχε ώς επόμενο την απεικόνιση του σταυρού στην σημαία.

    Ούτε κατάργηση του σταυρού ζήτησε κανείς, ούτε σβήσιμο των χριστιανικών αναφορών στην ελληνική ιστορία και παράδοση. Δεν υπάρχει λόγος να παρερμηνεύονται αυτά που λέω...νομίζω ήμουν αρκετά σαφής στα προηγούμενα posts μου.

    Υ.Γ. Φαίνεται είναι εντελώς αδιανόητο για ορισμένους Έλληνες να καταλάβουν ότι είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η πίστη απ' την εθνικότητα και την γλώσσα. Αυτό το πράγμα το έχουν καταλάβει στην Ευρώπη και στην Αμερική προ πολλού. Καταλάβατε τώρα τί ονομάζουμε παρατεταμένο ελληνικό μεσαίωνα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 15:38 ]






    Ο Γάλλος Ελληνιστής Ζακ Λακαριέρ, είχε δηλώσει : « Για τον Έλληνα η Ορθοδοξία είναι το σπίτι του». Φαίνεται ότι οι ξένοι φιλέλληνες έχουν κατανοήσει την ταυτότητα του Νεοέλληνα καλύτερα από μερικούς Έλληνες διανοουμένους.


    Δεν μου απάντησες και στο κομματάκι που έκοψες στην παράθεση

    "Ο λόγος που πολέμησαν, με την δύναμη που τους έδωσε η πίστη, ήταν όπως είπες η ελευθερία,με γνώμονα την επιβίωση του Ελληνισμού, με τη γλώσσα του, τη θρησκεία του, τη σημαία του..αυτά δεν αγωνίστηκαν να διασώσουν?"

    Μην μ'αφήνεις με την απορία,μήπως αγωνίστηκαν για κάτι άλλο?
    prosilios
    20.11.2006, 15:55
    Παράθεση:
    Φίλε Προσήλιε,

    Εμείς οι δυό κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε μιά μεγάλη κουβέντα από κοντά (μέ μπόλικα τζατζίκια και μπύρες ).

    Πρός το παρόν επίτρεψέ μου να σού επισημάνω οτι ό Λεωνίδας,ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης καί ο Μαρδοχαίος Φριζής είχαν διαφορετική πίστη (δηλαδή θρησκεία).

    Συνεπώς δέν πολέμησαν υπέρ πίστεως,αλλά υπέρ πατρίδος (η οποία ήταν κοινή και γιά τους τρείς)...




    πάμε σε "άλλα κόλπα" τωρα αγαπητε Αλβερτε..

    δλδ στο πότε και υπό ποίες συνθήκες δημιουργήθηκαν τα εθνικά κράτη...

    άλλη μεγάλη κουβέντα...

    η προσωπική μου στάση (και θα ήθελα να είναι και στάση ζωής) είναι αυτή της Ρωμιοσύνης ,ήγουν (που λέει κι η Ηλιόφτερη) η υπαρξιακή μας τοποθέτηση στην καθ ημάς Παράδοση μας καθιστά ομοούσιους με όσους αποδέχονται τον ίδιο τρόπο ύπαρξης ανεξάρτητα απο φυλετική καταγωγή(βλ.Χαρτα Ρηγα) .

    δεν νοείται σαν ενα πανορθόδοξο κρατος ,αλλα ως μια μεγάλη ανοιχτή κοινωνία με βαθιες ρίζες και κλαδιά ,παλιοτερα και νεότερα, που χωρα τους πάντες χωρίς ρατσισμούς,φονταμενταλισμούς και μισαλλοδοξίες.
    Orfeus
    20.11.2006, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 20-11-2006 στις 15:49 έγραψε...

    Ο Γάλλος Ελληνιστής Ζακ Λακαριέρ, είχε δηλώσει : «Για τον Έλληνα η Ορθοδοξία είναι το σπίτι του». Φαίνεται ότι οι ξένοι φιλέλληνες έχουν κατανοήσει την ταυτότητα του Νεοέλληνα καλύτερα από μερικούς Έλληνες διανοουμένους.



    Και επειδή το είπε ο Ζακ, σημαίνει πως είναι έτσι;
    Και τι μπορούν να κατανοήσουν για εμάς οι ξένοι φιλέλληνες καλύτερα από εμάς τους ίδιους;

    Αυτό είναι όμως δυστυχώς το μεγάλο μας σφάλμα.
    Έχουμε μπερδέψει το θρήσκευμα με την Εθνικότητα!!!

    margo
    20.11.2006, 16:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-11-2006 στις 15:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 20-11-2006 στις 15:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-11-2006 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!

    Όσο για τους ήρωες που έλεγες παραπάνω Προσήλιε, δηλαδή αν πχ ο Γρηγόρης Αυξεντίου πίστευε στα φαντάσματα και στην αστρολογία θα έπρεπε να πιστέψω κι εγώ για να τον τιμήσω;
    Τους ήρωες πρέπει να τους τιμάμε για αυτό που ήτανε: αγωνιστές για την ελευθερία, όπως ήταν κι ο Λεωνίδας πριν 2500 χρόνια, και οι παππούδες μας πριν 65 χρόνια. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]






    «Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης



    Οι κάτωθι αναφερόμενοι:

    Λεωνίδας βασιλεύς Σπάρτης.
    Θεμιστοκλής
    Αριστείδης ο Δίκαιος
    Μιλτιάδης
    Κϊμων

    καί οι σύν αυτοίς,πολέμησαν υπέρ πίστεως ή υπέρ πατρίδος;




    Αλβέρτο μου γλυκέ,άσε να το συζητήσουμε αυτό όταν προταθεί η κατάργηση του μαθήματος των αρχαίων Ελληνικών κειμένων στα σχολεία..



    Γιά ποιό λόγο θα έπρεπε να καταργηθούν τά αρχαία ελληνικά από τά σχολεία;Ισα-ισα,εδώ τα μαθαίνουν ακόμα και οι Κινέζοι....



    Δεν πρέπει να καταργηθούν φυσικά, απλώς δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δω κάποτε το ανάλογο τόπικ"Παιδεία και Αρχαία-Ο παρατεταμένος Ελληνικός μεσαίωνας"..
    Αμφιβάλλεις ότι θα τεθεί, αργά ή γρήγορα?

    maspa
    20.11.2006, 16:11
    Παιδιά, εδώ μιλάμε για τα θρησκευτικά που διδάσκονται 8αχρονα και 10χρονα, όχι για τις πεποιθήσεις του καθενός για τον χριστιανισμό. Γι αυτό το θέμα υπάρχεί άλλο topic.
    Ένα παιδί που δεν έχει διαμορφώσει ακόμα προσωπικότητα, που ανακαλύπτει ακόμα τον κόσμο γύρω του, πως θα σχηματήσει γνώμη, που να ξέρει που να πιστέψει; Λογικά παίρνει τις βάσεις από την οικογένεια κια από το σχολείο. Τώρα όσο και να του διδάσκουν θρησκευτικά στο σχολείο, αν στην οικογένειά του υπάρχουν διαφορετικές αντιλήψεις σαφώς θα επηρεαστεί από το οικογενειακό του περιβάλλον. Και να μη διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο, και πάλι αν οι γονείς ασπάζονται την χριστιανισμό και τις αντιλήψεις αυτές και πάλι από τους γονείς θα επηρεαστεί το παιδί.
    Διότι, είτε θέλουμε, είτε όχι τα παιδιά επηρεάζονται, δεν έχουν τη δυνατότητα να κρίνουν μόνα τους. Και τώρα κρίνουμε τις επιρροές αυτές. Κατ'αρχάς αν αφαιρέσουν το μάθημα των θρησκευτικών από τα σχολεία θα αλλάξουν αναγκαστικά πολλά πράγματα, και δε νομίζω πως η Ελλάδα είναι ένα κράτος έτοιμο να δεχτεί τέτοιες αλλαγές, συν τις επιπτώσεις που θα προκαλέσουν. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να θέσουν το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία ως μάθημα επιλογής, και να το επιλέγουν ή όχι σύμφωνα με τη συναίνεση των γονέων. Αλλά όχι να τα καταργήσουν, εγώ προσωπικά δεν το δέχομαι.
    margo
    20.11.2006, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 16:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 20-11-2006 στις 15:49 έγραψε...

    Ο Γάλλος Ελληνιστής Ζακ Λακαριέρ, είχε δηλώσει : «Για τον Έλληνα η Ορθοδοξία είναι το σπίτι του». Φαίνεται ότι οι ξένοι φιλέλληνες έχουν κατανοήσει την ταυτότητα του Νεοέλληνα καλύτερα από μερικούς Έλληνες διανοουμένους.



    Και επειδή το είπε ο Ζακ, σημαίνει πως είναι έτσι;
    Και τι μπορούν να κατανοήσουν για εμάς οι ξένοι φιλέλληνες καλύτερα από εμάς τους ίδιους;

    Αυτό είναι όμως δυστυχώς το μεγάλο μας σφάλμα.
    Έχουμε μπερδέψει το θρήσκευμα με την Εθνικότητα!!!





    Δεν το μπερδέψαμε εμείς Ορφέα μου..
    Η Ιστορία μας λειτούργησε μέσα από αυτό το πάντρεμα και μας κράτησε όρθιους, μας γαλούχισε και σφράγισε το χαρακτήρα μας ως Έλληνες,είτε το παραδεχόμαστε, είτε όχι.

    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 20-11-2006 16:54 ]


    maspa
    20.11.2006, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 16:05 έγραψε...



    Αυτό είναι όμως δυστυχώς το μεγάλο μας σφάλμα.
    Έχουμε μπερδέψει το θρήσκευμα με την Εθνικότητα!!!




    Και που είναι το κακό;
    Και στην ελληνική σημαία υπάρχει ο λευκός σταυρός κι ο σταυρός στο κοντάρι. Μήπως να τα αφιρέσουμε κι αυτά;