ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.876 μέλη

    Eurovision 2004: Κούνα το! (Shake it)

    jorge
    12.05.2004, 15:47
    Σε πρόσφατη δημοσκόπηση που διενεργήσαμε στο MusicHeaven, ψήφισαν 238 άνθρωποι.

    Η ερώτηση ήταν: Sakis και Eurovision 2004. Η γνώμη σας:

    Τα αποτελέσματα:
    Από πότε το MusicHeaven ασχολείται με τέτοια; 20.59%
    Φοβερό το Shake It ! 20.17%
    Γιατί δε στείλανε τον Ψιψινάκη; 18.91%
    Τι χάλια κομμάτι... 13.45%
    Είναι κούκλος και αξίζει το πρώτο! 11.34%
    Έπρεπε να πάνε τα παιδιά από τα Eurostars! 10.08%
    Αχ που είναι οι εποχές του "Ντο Φα Φα Φα"... 5.46%


    Ας δούμε τι γράφει και η σημερινή Ελευθεροτυπία:

    Quote:
    Μια θέση στον ...ήλιο αναζητά σήμερα ο Σάκης Ρουβάς στον ημιτελικό του 49ου Διαγωνισμού της Eurovision που θα διεξαχθεί στο στάδιο Abdi Ipekci Arena στην Κωνσταντινούπολη και θα μεταδοθεί στις 20.15 από τη ΝΕΤ.

    Μπορεί να διεκδικεί ακόμη και την πρωτιά ο Σάκης Ρουβάς, όμως πρώτα πρέπει να περάσει στον τελικό...
    Ο Ελληνας τραγουδιστής με το «Shake it», σε σύνθεση Νίκου Τερζή και στίχους Νεκτάριου Τυράκη, θα προσπαθήσει να βρεθεί στις πρώτες 10, από τις 22, χώρες που συμμετέχουν στον ημιτελικό. Αυτές άλλωστε θα πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό της Eurovision όπου ήδη έχουν προκριθεί 14 χώρες (Ισπανία, Αυστρία, Νορβηγία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Ρωσία, Ισλανδία, Ιρλανδία, Πολωνία, Μεγάλη Βρετανία, Τουρκία, Ρουμανία και Σουηδία).

    Η ελληνική αποστολή έχει αποσπάσει θετικά σχόλια και χθες πραγματοποίησε τις δύο τελευταίες γενικές δοκιμές χωρίς προβλήματα. Αν εξαιρέσει βέβαια κανείς τη γνωστή ελληνική «φαγωμάρα». Ο Σάκης Ρουβάς -με τους Απόστολο Ψυχράμη, Γιάννα Φαφαλιού και Αντώνη Δόμινο στα φωνητικά και με χορογραφία του Φωκά Ευαγγελινού- θα εμφανιστεί στη 10η θέση, ενώ θα έχουν προηγηθεί Φινλανδία, Λευκορωσία, Ελβετία, Λετονία, Ισραήλ, Ανδόρα, Πορτογαλία, Μάλτα, Μονακό και θα ακολουθήσουν Ουκρανία, Λιθουανία, Αλβανία, Κύπρος, FYROM, Σλοβενία, Εσθονία, Κροατία, Δανία, Σερβία, Βοσνία Ερζεγοβίνη και Ολλανδία. Τη βραδιά θα παρουσιάσουν ο Korhan Alay και η Meltem Cumbul, ηθοποιοί και παρουσιαστές γνωστών σόου στην Τουρκία, και για την Ελλάδα, όπως πάντα, η Δάφνη Μπόκοτα.




    Σε αυτό το topic μπορούμε να γράφουμε σχετικά με τη φετεινή Eurovision, αν ασχολούμαστε, αν όχι γιατί δεν ασχολούμαστε, προγνωστικά για τη θέση που θα λάβει η Ελλάδα και γενικά τις σκέψεις μας. Ξέρω οτι οι περισσότεροι δεν ασχολούνται, όμως μια και είμαστε αμιγώς ενημερωτικό site, οφείλουμε να αναφέρουμε τουλάχιστον το γεγονός.

    Sakis ->
    santourman
    12.05.2004, 23:52
    Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση του Μ/Η, πιστεύω πως οι δύο πρώτες σε ψήφους προτιμήσεις δείχνουν σχεδόν καθαρά την άποψή μας πάνω στο θέμα. Από τη μια, το site μας ασχολείται με πιο σοβαρά θέματα, από την άλλη, το τραγούδι αλλά και ο Ρουβάς ανταποκρίνονται φοβερά (ευτυχώς ή δυστυχώς) στις απαιτήσεις της Eurovision (κατ' άλλους ... γιουροβύζιον καθότι έχει καταντήσει περισσότερο show παρά διαγωνισμός τραγουδιού). Γι'αυτόν το λόγο πιστεύω πως ο Σάκης θα πάρει μια πολύ καλή θέση, όπως λένε και τα προγνωστικά, σε αντίθεση με τα δυο τελευταία χρόνια... `Οχι πάντως ότι ασχολούμαι και πολύ, αλλά μάλλον θα το δω λίγο το Σάββατο, έτσι από περιέργεια...
    mperdemeni
    13.05.2004, 00:08
    O Σάκης κατάφερε να πάει στο τελικό του σαββάτου όπως και η Κύπρος.Θα έχει ενδιαφέρον...
    Kotsiraki
    13.05.2004, 02:14
    Αν και ο Σάκης δεν μου άρέσει ιδιαίτερα, οφείλω να ομολογήσω πως διαθέτει όλα τα απαραίτητα προσόντα, που ίσως και να τον φέρουν στην πρώτη θέση. Είναι όμορφος, προσφέρει show, είναι αρκετά δημοφιλής στο εξωτερικό...ίσως να είναι και άλλα...
    για να δούμε τι θα καταφέρουμε και φέτος.
    rapsodos
    13.05.2004, 09:59
    Ego prosopika 8a h8ela fetos - alla kai ka8e xrono apo edo kai epeita - thn proth 8esh na katalambanei h xora pou 8a diagonizetai me tragoudi ermhneymeno sth glossa ths. Eitai einai Tourkika , eita Rosika eita Ellhnika. Ayth h isopedosh ton aksion de me briskei ka8olou symfono. Den einai mono h syn8esh se ena tetoio diagonismo pou prepei na vravevetai. Einai kai alla poly shmantikotera pou dystyxos pleon den ta synantas. Elpizo se mia kalh 8esh alla gia mena 8a einai mia 8esh xoris ousia, enas xrysos diskos pou den 8a ton akouga pote, oute kai 8a ton eixa sth syllogh mou.
    Giati re paidia tosh apaksiosh gia tous laous kai ta stoixeia pou tous syn8etoun. Toso poly pia? Pou 8a mas odhghsoun ola ayta telika?
    yiannisyiannis
    13.05.2004, 10:22
    Συμφωνώ κι επαυξάνω Γιώργο. Να προσθέσω, ότι εγώ θα προτιμούσα όχι μόνο οι στίχοι των τραγουδιών να είναι στη μητρική γλώσσα, αλλά και η μουσική σύνθεση να περιέχει έστω και κάποια ελάχιστα ψήγματα από την παραδοσιακή μουσική της κάθε χώρας. Δεν εννοώ να μεταβληθεί η Eurovision σε διαγωνισμό ethnic, όμως κάποιες παραδοσιακές πινελιές θα έπρεπε να διατηρούνται, έτσι ώστε να ξεχωρίζει π.χ. το Γερμανικό τραγούδι από το Ρωσσικό.
    jorge
    13.05.2004, 11:06
    Τραγούδια που έχουν παραδοσιακά στοιχεία κάποια χώρας υπάρχουν, όπως πχ αυτό της Σερβίας-Μαυροβουνίου και μπράβο τους. Όμως είναι λίγα και συνήθως χωρίς να "τολμούν" και χωρίς να αποβάλλουν από πάνω τους τα κλασικά γιουροβιζιονικά στοιχεία (αμερικανόφερτο τρίο για φωνητικά, ποπ χορευτικά κλπ)

    Με τον Sakis δεν ασχολούμαι γιατί θεωρώ πως δεν έχει καλή φωνή (όχι ότι είναι παράφωνος, απλά έχει πολλά πρίμα), οπότε δεν τον θεωρώ τραγουδιστή άξιο σχολιασμού. Από χορό, ζωντάνια κλπ πάντως είναι πολύ καλός.


    Astron
    13.05.2004, 11:31
    Πράγματι το τραγούδι της Σερβίας ήταν πάρα πολύ ωραίο και είναι ό,τι μου έμεινε από χθες.
    Ενδιαφέρον είχε και το τραγούδι της Ουκρανίας όπου είχαν ντυθεί βάρβαροι.
    Όσο για το Σάκη, στο είδος του έχει μεγάλο ταλέντο. Το είδος του βέβαια δεν λέγεται τραγούδι ούτε τέχνη αλλά show.
    Σε αυτό λοιπόν που κάνει δε νομίζω ότι υπάρχει δεύτερος στην Ελλάδα.

    Σχετικά με τη φωνή του, άσχετα με το αν μας αρέσει ή όχι, εγώ μένω έκπληκτος που μπορεί ταυτόχρονα να κάνει τούμπες, να κάνει ζωηρά χορευτικά, και να τραγουδάει χωρίς να λαχανιάζει καθόλου!
    Έκανε σβούρες και η φωνή του ακουγόταν σα να ήταν ακίνητος στο studio και να τραγουδούσε. Αυτό δείχνει μεγάλα πνευμόνια και δυνατότητες.
    Βεβαίως το στυλ που τραγουδάει είναι αυτό το νεανικό pop οπότε εμάς εδώ στο musicheaven δεν πιστεύω ότι μας αγγίζει, αλλά ας κρίνουμε τον καθέναν με βάση το είδος του.


    Σχετικά με αυτά που ανέφερες orpheus έχεις πολύ δίκιο, κι εγώ αυτό θα ήθελα, αλλά νομίζω ότι η Eurovision είναι μια βραδιά με τραγούδια της κατανάλωσης, τραγούδια "εμπορικά" όπως λέμε συνήθως. Δηλαδή είναι ένας διαγωνισμος pop. Επομένως το να αναζητάμε στοιχεία διαφορετικότητας είναι αντιφατικό όταν η pop είναι μια μουσική που στοχεύει στην ισοπέδωση της διαφορετικότητας.
    Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι ο κόσμος φαίνεται να ψηφίζει το διαφορετικό, όπως για παράδειγμα πέρσι, που απ' όλα τα pop τραγούδια επέλαξαν το Τούρκικο που δεν έλεγε και πολλά κατα τ' άλλα, αλλά τουλάχιστον είχε ένα τσιφτετέλι.

    Νομίζω μια μικρή τέτοια προσπάθεια έγινε και στο χορευτικό του Σάκη όπου ξεκίνησαν σε στάση "Συρτάκι".

    yiannisyiannis
    13.05.2004, 11:41
    Γιώργο δεν έχω ακούσει κανένα από τα διαγωνιζόμενα τραγούδια κι ούτε σκοπεύω να το κάνω. Ψέματα, κάνοντας ζάπινγκ χθες, έπεσα πάνω στο τραγούδι της Αλβανίας και παρακολούθησα μικρό απόσπασμα. Το άσμα και η όλη παρουσίαση μου θύμισαν Ινδικό κινηματογράφο και ειδικότερα εκείνη την ερμαφρόδιτη κατάσταση που ονομάζεται Bollywood.

    Πέρυσι διέπραξα το λάθος, μετά από πολλά χρόνια να δω τη Eurovision...γιατί ξέμεινα εκείνο το βράδυ και είπα, άντε ας τη δω μια φορά, για να έχω άποψη. Όμως...το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού.

    Για το Σάκη συμφωνώ μαζί σου, κι έχω εκφράσει αναλυτικότερα την άποψή μου, με σχόλιο στην αντίστοιχη δημοσκόπηση που μας είχες βάλει. Άλλωστε κι ο ίδιος σε συνέντευξή του, δεν αποκάλεσε τον εαυτό του τραγουδιστή, αλλά performer. Αυτό από μόνο του λέει πολλά και υπογραμμίζει ότι οι....καλλιτέχνες του σιναφιού του δίνουν βαρύτητα στο show κι όχι στο τραγούδι.
    christos-reg
    13.05.2004, 12:27
    Είναι γεγονός πώς μέσα από αυτό το σύνολο όμοιων τραγουδιών συνήθως ξεχωρίζει κάτι που κάνει τη διαφορά είτε στο ρυθμό και τη μουσική, είτε στην παρουσίαση. Θυμάμαι πριν καμιά δεκαετία, το τραγούδι της Νορβηγίας που είχε μια πανέμορφη μελωδία με βιολί (παίζεται μέχρι και σήμερα) και ελάχιστα φωνητικά στην αρχή και στο τέλος, που έκανε τη διαφορά και βγήκε πρώτο ή π.χ. το περσινό τραγούδι του Βελγίου (βγήκε δεύτερο νομίζω) που οι στίχοι ήταν πάνω σε μια ανύπαρκτη αλλά μελωδική γλώσσα
    Θέλω να εκφράσω και εγώ την αντίθεση μου με το γεγονός της έλλειψης πολιτισμικής και εθνικής ταυτότητας στα τραγούδια της Eurovision γιατί μπορεί από τη μία να πρόκειται για ένα διαγωνισμό pop τραγουδιού αλλά από την άλλη εφόσον είναι και ένας διαγωνισμός μεταξύ χωρών, θα έπρεπε αυτό με κάποιο τρόπο να φαίνεται και να ξεχωρίζει η μία χώρα από την άλλη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το μόνο που παραπέμπει στην Ελλάδα από τη χθεσινή μας παρουσία είναι το «δείγμα» από συρτάκι, τα μπουζούκια της εισαγωγής και ένα ξεφωνημένο "ΟΠΑ" του Σάκη!

    Σχετικά με τα γερά πνευμόνια του Σάκη, να σημειώσω ότι η Massino έχει κάνει για άλλη μια φορά καλή δουλειά, όπως και σε άλλους τραγουδιστές-μαθητές της (Ρέμος, Θεοδωρίδου)! Η φωνή του Σάκη βασικά είναι τεχνικά αρκετά καλή αλλά όσο αφορά το είδος του χορευτικού pop και της pop μπαλάντας. Το τραγούδι σαν τέχνη και όχι σαν μέρος ενός show απαιτεί και ερμηνεία, εκφραστικότητα, όμορφο ηχόχρωμα φωνής κτλ.

    jorge
    13.05.2004, 23:50
    Τώρα και σε παρτιτούρα! (μου το εστειλε το μέλος giaourti)

    Δεν ξέρω πως θα βγει σε κιθάρα, πάντως μη δοκιμάσετε να το παίξετε στην κιθάρα, ενώ χορεύετε και ιδιαίτερα αν επιχειρήσετε να κάνετε την ανάποδη τούμπα. Κίνδυνος αντίστοιχος του "καλαμιού" που επικαλέστηκε πρόσφατα ο Πάνος Κατσιμίχας.



    Shake it


    La-
    Everytime you wanna play
    Fa+.............mi-
    turn me on, all the way
    La-
    come to me and take the ride
    Fa-...................mi-
    skin on skin, it’s pure delight
    La-
    givin’ me the passion you’re burnin’ my heart
    Fa+................mi-
    gonna rock you till you drop
    La-
    baby you’re the reason I’m feelin’ so hot
    Fa+...................mi-
    want you now, I just can’t stop...


    Do+
    I would trade my life
    do+..................fa+
    for a night with you
    ................Solsus4
    driven by desire (ntiriririri)
    Do+
    make that move on me
    ...........................fa+
    it’s time for you to see
    ...........................Mi+
    that my world’s on fire!!!!!!!


    La-
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Sol+
    Crazy for love
    Fa+
    Give me some more
    La-
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Sol+
    Crazy for love
    Fa+
    Give me some more
    LA-
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Sol+
    Crazy for love
    Fa+
    Give me some more
    ...Mi+
    Forever


    La-
    Everyday I can’t resist
    Fa+.................mi-
    need the taste of your lips
    La-
    darlin’ it’s your body that drivin’ me nuts
    Fa+...............mi-
    let me in I’ve got to touch


    yiannisyiannis
    14.05.2004, 09:19
    Χμ....αναρωτιέμαι αν ο Σάκης ερμήνευε αυτό το τραγούδι γυμνό από τις περικοκλάδες των χορευτικών και τα σκηνικά του show, έτσι απλά με μια κιθάρα, τι εντύπωση θα έκανε;
    Astron
    14.05.2004, 11:09
    Ευχαριστούμε το φίλο που έστειλε την παρτιτούρα, αλλά η παρτιτούρα αυτή είναι λάθος σχεδόν ολόκληρη.
    Επειδή το έχω το τραγούδι από το site της eurovision, και είναι ούτως η άλλως από La- είναι πολύ εύκολο να δεις τι ταιριάζει.

    Ορίστε λοιπόν κάτι πιο κοντά στην πραγματική version (τουλάχιστον έτσι όπως το ακούω εγώ):

    La-
    Everytime you wanna play
    Fa+.............Mi+
    turn me on, all the way
    La-
    come to me and take the ride
    Fa-....................Mi+
    skin on skin, it’s pure delight
    La-
    givin’ me the passion you’re burnin’ my heart
    Fa+.................Mi+
    gonna rock you till you drop
    La-
    baby you’re the reason I’m feelin’ so hot
    Fa+...................Mi+
    want you now, I just can’t stop...

    (bridge)

    Fa+.......................Do+
    I would trade my life
    .......................Dm
    for a night with you
    ................Am
    driven by desire (ntiriririri)
    Fa+..........................Do+
    make that move on me
    ...........................Dm
    it’s time for you to see
    ...........................Mi+
    that my world’s on fire!!!!!!!


    La-
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Crazy for love
    Give me some more
    Sol+
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Crazy for love
    Give me some more
    Fa+
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Crazy for love
    Give me some more
    ....Mi+
    Forever


    La-
    Everyday I can’t resist
    Fa+..................Mi+
    need the taste of your lips
    La-
    darlin’ it’s your body that drivin’ me nuts
    Fa+................Mi+
    let me in I’ve got to touch

    (bridge-refrain)

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 15-05-2004 19:27 ]
    jorge
    14.05.2004, 11:37
    Ένα ελληνικότατο τραγούδι με εντελώς latin εναλλαγές
    Astron
    14.05.2004, 12:55
    Ναι είναι τα κλασσικά La-Sol-Fa-Mi που βρίσκουμε στα latin κομμάτια...

    elina
    16.05.2004, 02:14
    Vre paideia ti adikia itan ayti extes???Akou triti emeis me ena toso wraio tragoudi!!!

    Eseis ti pisteyete????
    Astron
    16.05.2004, 02:34
    Πιστεύω ότι ο Σάκης ήταν άψογος και σα παρουσία και σα φωνή.
    Καλύτερα δεν μπορούσε να το αποδώσει.

    Όμως τα τραγούδια της Σερβίας και της Ουκρανίας ήταν πολύ πιο πρωτότυπα και σαν αντικειμενικός ακροατής θα προτιμούσα πολύ περισσότερα να ακούσω αυτά τα δύο.
    Το τραγούδι της Ουκρανίας ήταν μάλλον το πιο πρωτότυπο με στοιχεία από παραδοσιακά μέχρι metal! Η δε χορογραφία ήταν εντυπωσιακή.
    Το τραγούδι της Σερβίας ήταν ένα τραγούδι που κάλλιστα θα μπορούσε να μην βρίσκεται σε αυτόν τον διαγωνισμό μιας και ήταν έντεχνο και πολύ μελωδικό με πάρα πολύ όμορφη ενορχήστρωση (αυλός, βιολί).
    Μοιραία λοιπόν το τραγούδι της Ελλάδας βρέθηκε τρίτο αφού μελωδικά ήταν μεν ευχάριστο, αλλά δεν είχε δηλαδή κάτι το πολύ πρωτότυπο αν εξαιρέσουμε την παρουσία του Σάκη.

    Πάντως αν και μιλάμε για έναν διαγωνισμό τύπου Eurovision, βγαίνει ένα πολύ σημαντικό συμπέρασμα. Στην Ευρώπη της παγκοσμιοποίησης και ομογενοποίησης ξεχωρίζει τελικά η διαφορετικότητα! Ο κόσμος ψήφισε τα πρωτότυπα τραγούδια, με ethnic στοιχεία και όχι τα σουξέ. Αρκεί να ακούσετε το πανέμορφο τραγούδι της Σερβίας και θα καταλάβετε.

    Τα τραγούδια μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ:
    http://www.euro-tnt.com/
    στην στήλη κάτω αριστερά.
    ANNIO
    16.05.2004, 02:58
    ΤΙ ΝΑ ΠΩ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΠΟΥ ΔΕ ΒΓΗΚΑΜΕ ΠΡΩΤΟΙ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΔΕ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΡΟΥΒΑ ΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ;
    ΧΜ..ΙΣΩΣ ΤΗ ΔΕΣΠΟΙΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΑ ΟΠΑ;;; :-
    Giorgos
    16.05.2004, 09:26
    Το πανηγυράκι αυτό, όχι, δεν το είδα. Προτίμησα να βγω παρά να κλειστώ Σαββατόβραδο μπροστά από το χαζοκούτι. Τα αποτελέσματα τα έμαθα πολύ αργότερα. Δεν έχω παράπονο όμως. Και αργά που γύρισα, τα κανάλια συνέχισαν να παίζουν αδιαλείπτως τον Σάκη. Μετά τις 50 επαναλήψεις του δικού μας και του εξ Ουκρανίας τραγουδιού, σχημάτισα την παρακάτω εντύπωση:

    Είμαι περήφανος για την χώρα μου. Την χώρα αυτή με την τόσο πλούσια μουσική -και όχι μόνο- παράδοση, που έχει αναδείξει πλήθος σπουδαίων μουσικών, και που τώρα μαϊμουδίζει ο,τιδήποτε δυτικοφερμένο. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν κατορθώσαμε να διακριθούμε σε αυτόν τον θεσμό τραγουδιού. Συνήθως πελαγοδρομούσαμε μεταξύ 10ης και 15ης θέσης. Μετά από αλλεπάλληλα στραπάτσα, με τους Antique φάνηκε ότι αρχίσαμε να πιάνουμε το νόημα: Χρειαζόμαστε τραγούδια χορευτικά, με απλούστατους στίχους εύκολα αναγνωρίσιμους, δυνατό ρυθμό και μια δόση αισθησιασμού (βλ. Παπαρίζου).

    Τα παιδιά τα πήγαν περίφημα, όμως κάτι έλλειπε...Τα χορευτικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Χρειαζόταν ακόμα μεγαλύτερος αισθησιασμός, μεγαλύτερη πρόκληση, πιο έντονη κίνηση. Ρούχα να βγαίνουν με φόρα, εντυπωσιακές τούμπες back-flip (oύτε Καμερουνέζος σέντερ-φορ να ήταν πια...), μια μικρή δόση ethnic με το mini-συρτάκι (ε, μην λέμε ότι δεν έχουμε και παράδοση!) και κυρίως...πέρα και πάνω από όλα αυτά...ένας showman(man...τελοσπάντων...), ένα ποπ-είδωλο, ή μάλλον...το απόλυτο ποπ-είδωλο. Θα στέλναμε τον Μιχαλάκη (όχι τον είσαι-τρέλλα-με-την-πράσινη-φανέλα, τον άλλον της Cosmote), αλλά δεν ξέρει να χορεύει τόσο καλά το παιδί κι έχει να διευθύνει και την...βιομηχανία της ποπ (sic).

    Ήγγικεν η ώρα του Σάκη λοιπόν. Πλέον ήμασταν δυτικοί! Μπορούσαμε να πανηγυρίζουμε που είχαμε αφήσει ο,τιδήποτε το ελληνικό και περάσαμε σε μια άλλη διάσταση παγκοσμιοποίησης. Και οι φίλοι μας οι ευρωπαίοι χαιρέτισαν αυτή μας την προσπάθεια, χαρίζοντάς μας μια άλλη τρίτη θέση. Ε μην είμαστε κι αχάριστοι. Καλό είναι και το χάλκινο. Όπως και να το κάνεις, πουλάει πιο πολύ η Ρουσλάνα Ταφτιάνα Σούκοβα με τα μαστίγια και τους 40 Βίκινγκς. Aυτό το brut στοιχείο, κάτι από Xena & Hercules, σάρωσε τα πάντα στο πέρασμά του. Κι όπως ο Αττίλας με τους Ούννους του γονάτισε ολόκληρη Ευρώπη, ταπείνωσε μια Γαλλία και λίγο έλειψε να κατεδαφίσει μια Ρώμη, έτσι και τώρα, τα ανατολικά φύλα επέδραμαν με τα μαστίγια και τα καυτά μίνι α λα gothic, κι ήρθε η σειρά της ημιβάρβαρης Ουκρανίδας (της οποίας, σημειωτέον, η χώρα έχει πλουσιότατη μουσική παράδοση, όπως κάθε ρωσικό φύλο) να κατακτά την κορυφή, έτοιμη να αναφωνήσει: "Veni, vidi, vi...king!".

    Κι ο...Sakis; E, δεν είναι και για λύπηση το παιδί. Έχει στις αποσκευές του μια τρίτη θέση μες στην Τουρκία, τον συμβίο του να τον περιμένει στα γυρίσματα του Pop Idol και ετοιμάζεται πυρετωδώς για τις νέες διαφημίσεις της Vodafone (υποθέτω ότι θα είναι σαν εκείνες των Ολυμπιονικών που γυρνούν στην χώρα με το μετάλλιο και ακούγεται συγκινημένη η φωνή του εκφωνητή "Μας κάνατε περήφανους...Σας ευχαριστούμε! Vodafone, επίσημος υποστηρικτής του Sakis.").

    Κι όσο εμείς θα το...κουνάμε (για να μην πω τίποτε χειρότερο...), όλο και θα υπάρχει που και που μια Νορβηγία με το υπέροχο "Nocturne" όπως ανέφερε ο Χρήστος (τι μαγευτική μελωδία...) και μια Ιρλανδία με ένα πιάνο και μια κιθάρα να κερδίζει την πρωτιά (όταν εμείς στέλναμε τον Μπίγαλη με το ανεκδιήγητο "Ντίρι-ντίρι-ντίρι, μες στο τρεχαντήρι"!!) για να υπενθυμίζουν ότι πρόκειται για διαγωνισμό τραγουδιού, κι όχι για striptease show σε μαγαζί της Συγγρού.

    Δεν έχω παράπονο πάντως. Ο Σάκης έκανε πάλι το θαύμα του. Ο υπέρτατος showman με ενέπνευσε. Ένας φίλος μού έστειλε μια φωτό με τον Σάκη να θωπεύει τους καλλίγραμμους γλουτούς της μίας εκ των δύο χορευτριών. Τότε, μου ήρθε αυτομάτως στο νου η κλασσική πλέον σκηνή από την ταινία "Κάτι κουρασμένα παλλικάρια", με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα και τον Διονύση Παπαγιαννόπουλο, όταν ο Παπαγιαννόπουλος ρωτά τον Κωνσταντάρα αν χούφτωσε την νεαρότατη -και κούκλα- Νόρα Βαλσάμη. Αυτά σκεπτόμενος, ιδού το...δημιούργημά μου (κατά τα άλλα...είναι διαγωνισμός τραγουδιού αυτό! Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει!) :












    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Giorgos on 16-05-2004 17:28 ]
    Astron
    16.05.2004, 11:04
    Σχετικά με αυτό που είπε ο orpheus, νομίζω ότι είναι πολύ ενθαρρυντικό ότι τα δύο καλύτερα τραγούδια (Ουκρανία-Σερβία) είχαν στίχο στη γλώσσα τους. Το τραγούδι της Ουκρανίας μισό αγγλικά μισό ουκρανικά, ενώ της Σερβίας ήταν 100% στη γλώσσα τους!
    Πράγμα που καταρρίπτει επιτέλους το μύθο ότι για να πάει καλά ένα τραγούδι πρέπει να έχει οπωσδήποτε αγγλικό στίχο. Όπως είπα και νωρίτερα ο κόσμος αναζητά το διαφορετικό και θέλει να βλέπει στοιχεία από τις παραδόσεις της κάθε χώρας.
    Βασικά μετά τη χτεσινή βραδιά ανέβηκε κάπως η γνώμη μου για την Eurovision -ειδικά μετά την έκπληξη του τραγουδιού της Σερβίας (αλλά και την πρωτοτυπία της Ουκρανίας). Αφού βγαίνουν τέτοια τραγούδια και καταφέρνουν να νικήσουν τις τούμπες του Σάκη ίσως τελικά να υπάρχει κάποια παγκόσμια αισθητική στη μουσική.

    Βέβαια η θέση 3/36 καθόλου άσχημη δεν είναι για την Ελλάδα. Αλλά κακά τα ψέμματα, τον Σάκη τον στείλαμε για την πρωτιά.
    Και δεν έχει νόημα να ψάξουμε τί φταίει. Τίποτα δε φταίει. Απλά τα άλλα δυο τραγούδια ήταν πιο καλά, πιο ξεχωριστά και πιο πρωτότυπα. Θα ήταν άλλωστε αδικία το shake it ως κομμάτι να βρίσκεται πάνω από το τραγούδι της Σερβίας...