ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.857 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    Hastaroth
    02.02.2010, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 02-02-2010 στις 12:41 έγραψε...

    Ε,πάρε κι αυτό που δεν έχει ούτε σαμπλαρίσματα ούτε τριγκαρίσματα!!!

    >



    https://www.youtube.com/watch?v=5l_1cVODYasLink>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 02-02-2010 13:17 ]



    Εσύ μέ τέτοια τύμπανα παίζεις;


    noizreduction
    02.02.2010, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 02-02-2010 στις 12:41 έγραψε...

    Ε,πάρε κι αυτό που δεν έχει ούτε σαμπλαρίσματα ούτε τριγκαρίσματα!!!

    >



    https://www.youtube.com/watch?v=5l_1cVODYasLink>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 02-02-2010 13:17 ]



    Προκειται να παιξεις καπου συντομα για να ερθουμε να σε δουμε ( ελπιζω εντος Αθηνων ). Ειμαι περιεργος να σε δω σε μπαντα, αφου θελεις τοσο πολυ τη solo καριερα!

     


    ORFEASMIRSINIS
    02.02.2010, 14:49
    Χα!χα,χα! Θα ειδοποιήσω και σας θέλω όλους πρώτη καρέκλα stage!...Θα παίξει και απουσιολόγιο!!!                   Μυρσίνης
    noizreduction
    02.02.2010, 15:18
    Παρολαυτα θα ηθελα να απαντουσες στις ερωτησεις των υπολοιπων μελων ;)
    cobal
    02.02.2010, 16:43

    Πολυ κριμα που η συζητηση εχει  τετοιο ξεπεσμο.

    Ορφεα καλα θα εκανες να απαντουσες στις ερωτησεις για να μπορουσαμε να βγαλουμε και ενα συμπερασμα απο τον τροπο σκεψης σου γυρω απο το θεμα.

    Το βιντεο που παραθετεις δεν εχει καμια σχεση με τα ντραμ σετ για τα οποια συζηταμε... ειναι τελειως αστοχο


    ORFEASMIRSINIS
    02.02.2010, 17:01

    Ok cobal πολύ σύντομα θα εκθέσω πλήρως τις απόψεις μου.Το οτι δε το κάνω τώρα οφείλεται κυρίως σε ένα φοβερό επαγγελματικό φόρτο που δε με αφήνει ήρεμα να εκθέσω στοιχειοθετημένα,ολκληρωμένα και όχι αποσπασματικά τις απόψεις μου.Σε ότι αφορά το βίντεο υπάρχει μεγάλη συνάφεια.Σκέψου οτι και εκεί έχομε μεμβρανόφωνα με ένα ρυθμικό ρόλο  όπου με το κατάλληλο κούρδισμα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ νότες ο τύπος εκτελεί ενα υπέροχο μελωδικό μοτίβο πάνω σε ένα εξίσου υπέροχο ρυθμικό!


    Athws
    03.02.2010, 15:07

    παιδιά έκανα ένα ψαξιματάκι και βρήκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο

    http://www.noiz.gr/index.php?page=14

    που λέει ότι το κούρντισμα γίνεται σε νότες και λέει μάλιστα και σε ποιές..

    καλά τι γίνεται τελικά ??


    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2010, 15:27

    Καλό το άρθρο ως <<εφαλτήριο>>  έρευνας,αλλά η απόλυτη αλήθεια είναι πολύ πιο συγκλονιστική!!!

                                                                                     ΜΥΡΣΙΝΗΣ

     


    noizreduction
    03.02.2010, 15:31
    Παρολαυτα, τα μελη περιμενουν καποιες απαντησεις...Τα μικρα σχολια δε παιρνουν χρονο, το καταλαβαινω..Ποτε θα ερθουν και οι απαντησεις ομως;
    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2010, 17:26

    Το συντομότερο noiz,το συντομότερο.Ο καθένας μας όμως μπορεί να ξεκινήσει ή να συνεχίσει την προσωπική του έρευνα!...Ωστόσο για να μην ξεχνώ και την ιατρική μου ιδιότητα,δείτε κι αυτό

    Βάλε μελωδία στην υγεία σου Βάλε μελωδία στην υγεία σου

    Ημερομηνία: 16/02/2009

    Τσέκαρε τους παρακάτω αποδεδειγμένους τρόπους με τους οποίους μπορεί η μουσική να συμβάλλει στη βελτίωση της υγείας σου και εφάρμοσέ τους!


    - Για να διώξεις το κρύωμα πες ένα τραγούδι. Όπως αποκαλύπτεται σε μελέτη του Πανεπιστημίου Γκαίτε, στη Φρανκφούρτη, μετά τις εμφανίσεις τους οι τραγουδιστές σημείωναν υψηλότερα επίπεδα σιελογόνου ανοσογλοβουλίνης Α (IgA), μιας πρωτεΐνης που προστατεύει τον οργανισμό από μολύνσεις του αναπνευστικού. Ανοίγοντας διάπλατα το στόμα σου, προκαλείς την παραγωγή της πρωτεΐνης IgA, γι' αυτό κλειδώσου στο μπάνιο, πάρε τη στρογγυλή βούρτσα και πες το αγαπημένο σου τραγούδι!

    - Για να μειώσεις το στρες παίξε ντραμς. Οι άνθρωποι που έπαιζαν ντραμς για περίπου μία ώρα την εβδομάδα βρέθηκαν με χαμηλότερα επίπεδα άγχους, όπως αναφέρεται σε μελέτη που δημοσιεύτηκε στο International Journal of Nursing Education Scholarship. Μπορεί οι γείτονές σου να μη συμμερίζονται την ίδια άποψη, αλλά τα ντραμς αποτελούν χαλαρωτική άσκηση, παρόμοια με το έντονο περπάτημα. Άρπαξε τις μπακέτες και χτύπα με ρυθμό.

    - Για να κοιμάσαι γλυκά άκουσε ατμοσφαιρική μουσική. Θα αποκοιμηθείς γρηγορότερα, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Journal of Advanced Nursing. Επίλεξε μουσική με τέμπο ανάμεσα σε 40 και 72 χτύπους το λεπτό, αλλά γενικότερα όποια μουσική θεωρείς εσύ χαλαρωτική, θα σε βοηθήσει. Βάλε μελωδία στην υγεία σου

    Τσέκαρε τους παρακάτω αποδεδειγμένους τρόπους με τους οποίους μπορεί η μουσική να συμβάλλει στη βελτίωση της υγείας σου και εφάρμοσέ τους!

    - Για να διώξεις το κρύωμα πες ένα τραγούδι. Όπως αποκαλύπτεται σε μελέτη του Πανεπιστημίου Γκαίτε, στη Φρανκφούρτη, μετά τις εμφανίσεις τους οι τραγουδιστές σημείωναν υψηλότερα επίπεδα σιελογόνου ανοσογλοβουλίνης Α (IgA), μιας πρωτεΐνης που προστατεύει τον οργανισμό από μολύνσεις του αναπνευστικού. Ανοίγοντας διάπλατα το στόμα σου, προκαλείς την παραγωγή της πρωτεΐνης IgA, γι' αυτό κλειδώσου στο μπάνιο, πάρε τη στρογγυλή βούρτσα και πες το αγαπημένο σου τραγούδι!

    - Για να μειώσεις το στρες παίξε ντραμς. Οι άνθρωποι που έπαιζαν ντραμς για περίπου μία ώρα την εβδομάδα βρέθηκαν με χαμηλότερα επίπεδα άγχους, όπως αναφέρεται σε μελέτη που δημοσιεύτηκε στο International Journal of Nursing Education Scholarship. Μπορεί οι γείτονές σου να μη συμμερίζονται την ίδια άποψη, αλλά τα ντραμς αποτελούν χαλαρωτική άσκηση, παρόμοια με το έντονο περπάτημα. Άρπαξε τις μπακέτες και χτύπα με ρυθμό.

    - Για να κοιμάσαι γλυκά άκουσε ατμοσφαιρική μουσική. Θα αποκοιμηθείς γρηγορότερα, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Journal of Advanced Nursing. Επίλεξε μουσική με τέμπο ανάμεσα σε 40 και 72 χτύπους το λεπτό, αλλά γενικότερα όποια μουσική θεωρείς εσύ χαλαρωτική, θα σε βοηθήσει.

     


    cobal
    03.02.2010, 19:34

    Oρφεα με τρομαζεις.... Τι κανεις τοσο καιρο?... γιογκα???


    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2010, 20:09

    Όχι φίλε cobal απλά δουλεύω 14 ώρες την ημέρα,άλλες κανα δυό διάβασμα,οικογένεια,τι μένει;NOTHING AT ALL!!! Κάθε Τετάρτη όμως τέτοια ώρα είναι η καλή μου.Φεύγω για studio,για προβίτσα με το group.Ευτυχώς σπίτι βολεύομαι με τα ακουστικα στα ηλεκτρονικά drums και ξεκλέβω μερικά ημίωρα εξάσκησης. ...Thats life!


    Hastaroth
    03.02.2010, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Athws στις 03-02-2010 στις 15:07 έγραψε...

    παιδιά έκανα ένα ψαξιματάκι και βρήκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο

    http://www.noiz.gr/index.php?page=14

    που λέει ότι το κούρντισμα γίνεται σε νότες και λέει μάλιστα και σε ποιές..

    καλά τι γίνεται τελικά ??



    "Ξεκινάμε αφού έχουμε ως στάνταρ, πως η μπότα, κουρδίζεται πάντα σε Ντο. Βρίσκει ο μπασίστας μας ένα Ντο στην ταστιέρα του και μας το δίνει μέχρι να παράγει η μπότα μας μπροστά πίσω την επιθυμητή αυτή νότα. Εννοείται πως τα κουρδίσματα, γίνονται με ελεύθερες τις μεμβράνες των τυμπάνων, χωρίς το παραμικρό muffle. Αυτό είναι άλλο θέμα. Το επόμενο τύμπανο που θα κουρδίσουμε, είναι το snare. Στο ταμπούρο, κατά την ανωτέρα διαδικασία, κουρδίζουμε (από μπάσα προς πρίμα), είτε σε Μι, είτε σε Φα, είτε σε Σολ. Για τους χεβάδες, καλό είναι το Μι. Για τους τζαζίστες καλό το Σολ. Ας υποθέσουμε λοιπόν, πως το ταμπούρο μας, κουρδίστηκε σε Σολ."

    Αυτό είναι ένα απόσπασμα από τό άρθρο στό noiz.gr.Εστώ,λοιπόν,οτι έχουμε ακολουθήσει πιστά τίς οδηγίες τού συγγραφέα καί έχουμε κουρδίσει τό bass drum "σέ ντό" καί τό snare "σέ Μι" (διότι είμεθα "χεβάδες",πώς να τό κάμνωμεν..).Καί παίζουμε ένα κομμάτι από ρέ ματζόρε (έτσι τό έγραψε ο συνθέτης,θ'αρχίσουμε πόλεμο μαζί του τώρα;).Ρυθμός 4/4 λοιπόν,άδει ο αοιδός τού γκρούπ την μελωδία από ρέ,παίζει ο κιθαρίστας συγχορδία "ρέ μείζονος",παίζει και ο μπασίστας "τόν θεμέλιον" (ήτοι ρέ) καί "τήν τρίτην" (ήτοι φά δίεση) κι'ημείς παίζομεν ντό,μί ντο ντο,μί ντο,ήτοι αρμονικώς έχουμε πάει γιά βρούβες........

    Τώρα γιατί τό μί είναι καλό "γιά τούς χεβάδες" αλλά όχι γιά τούς τζαζίστες (δηλαδή άμα ένας τζαζίστας έχη κουρδίσει το ταμπούρο του "σέ μί" οι λοιποί τζαζίστες θά τόν πούνε απολωλός πρόβατο και θά τόν θέσουν στο πύρ τό εξώτερο;),αυτό είναι κάτι που δέν μάς το εξηγεί ο συγγραφέας τού πονήματος τούτου.Οπως επίσης δέν μάς εξηγεί γιά ποιούς είναι καλό το φα καί επίσης δέν μάς εξηγεί σέ τί κουρδίζουμε τό δεύτερο bass drum (άν έχουμε) καί τέλος δέν μάς εξηγεί σέ τί κουρδίζονται τά πιατίνια-ά,ξέχασα,αυτά δέν κουρδίζονται,πρέπει να έχουμε 64 ride καί 64 crash γιά να'μαστε πάντα "μέσα" στην τονικότητα τού όποιου κομματιού.

    So far λοιπόν γιά τό οτι τά τύμπανα κουρδίζονται "σέ νότες"....

    Επαναλαμβάνω λοιπόν και καταλήγω:τά τύμπανα ΔΕΝ παράγουν συγκεκριμένους μουσικούς φθόγγους.Συνεπώς τό κούρδισμά τους πρέπει να είναι τέτοιο που ναί μέν τά τύμπανα μεταξύ τους νά παράγουν ήχους που σού δίνουν την αίσθηση ενός μουσικού διαστήματος,αλλά δέν χρειάζεται τό διάστημα αυτό νά είναι συγκεκριμένο.

    ΥΓ.Ορφέα,πρώτον γιατί έβαλες τό κείμενο δύο φορές καί δεύτερον:άν κάποιος δέν είναι ντράμμερ,πώς θά μειώση τό στρές του παίζοντας ντράμς;(καί τρίτον,γιατί υπάρχουν drummers που υποφέρουν από στρές;)

     


    cobal
    03.02.2010, 22:14

    ........Ρυθμός 4/4 λοιπόν,άδει ο αοιδός τού γκρούπ την μελωδία από ρέ,παίζει ο κιθαρίστας συγχορδία "ρέ μείζονος",παίζει και ο μπασίστας "τόν θεμέλιον" (ήτοι ρέ) καί "τήν τρίτην" (ήτοι φά δίεση) κι'ημείς παίζομεν ντό,μί ντο ντο,μί ντο,ήτοι αρμονικώς έχουμε πάει γιά βρούβες......

     

    αχαχαχαχαχααααχχ{#emotions_dlg.thumbup}

    .......καί τέλος δέν μάς εξηγεί σέ τί κουρδίζονται τά πιατίνια-ά,ξέχασα,αυτά δέν κουρδίζονται,πρέπει να έχουμε 64 ride καί 64 crash γιά να'μαστε πάντα "μέσα" στην τονικότητα τού όποιου κομματιού.

     

    Γουσταααααρωωωωω{#emotions_dlg.rockon}

     

    Κατι αλλο..... Στην κιθαρα για παραδειγμα, η καθε χορδη αντιστοιχει σε μια νοτα..... Στα τυμπανα συμβαινει το ιδιο???? Ειναι φτιαγμενο το καθε τυμπανο για να παραγει μια συγκεκριμενη νοτα????. Τοτε γιατι λεμε, θελω ενα 12αρι τομ και δε λεμε θελω ενα σιμπεμολ τυμπανο!!!!

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 03-02-2010 22:16 ]


    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2010, 23:11

    Επαναλαμβάνω λοιπόν και καταλήγω:τά τύμπανα ΔΕΝ παράγουν συγκεκριμένους μουσικούς φθόγγους

    Hastaroth όλο καταλήγεις και καταλήγεις αλλά κρατα και μια << πισινή>> διότι στο τέλος μπορεί να εκτεθείς ανεπανόρθωτα!Και αντε να το 

     μαζέψεις...

    .......καί τέλος δέν μάς εξηγεί σέ τί κουρδίζονται τά πιατίνια

    Cobal ξεκόλλα επιτέλους απο τα πιατίνια τα οπία αποτελούν ένα ηχητικό εφέ!

     

     

    Κατι αλλο..... Στην κιθαρα για παραδειγμα, η καθε χορδη αντιστοιχει σε μια νοτα..... Στα τυμπανα συμβαινει το ιδιο???? Ειναι φτιαγμενο το καθε τυμπανο για να παραγει μια συγκεκριμενη νοτα????. Τοτε γιατι λεμε, θελω ενα 12αρι τομ και δε λεμε θελω ενα σιμπεμολ τυμπανο!!!!

     

    Ναι cobal συμβαίνει το ίδιο.Ένα 12άρι κουρδίζεται πάντα και μόνο σε ΛΑ...Χα,χα σε κούφανα ε;!Και πού να ακούσεις και τη συνέχεια...

     

     Hastaroth ο πιτσιρικάς <<κούρδισε>> τα μπρίκια και εσύ δε μπορείς να κουρδίσεις και να παράξεις μια ρημάδα νότα απο ολόκληρα τύμπανα που μπορεί να τα έχεις πληρώσει και χιλιάρικο έκαστο;;;;!!!!!

     
    https://www.youtube.com/watch?v=iTYAWsgkTt0

    Link
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 03-02-2010 23:32 ]


    djmetronomos
    04.02.2010, 04:16

    Παρακολουθώ την τροπή που έχει πάρει το θέμα και διαπιστώνω ότι μάλλον μ' έχει κουράσει, έχω χάσει το αρχικό μου ενδιαφέρον. Κατ' αρχάς, με ενοχλεί απίστευτα ή ειρωνική διάθεση που εκπέμπουν τα posts του ORFEASMIRSINIS, ακόμα και η πιο απλή πρόταση που θα συντάξει, θα είναι του στυλ: "χε, χε, θα σας δείξω εγώ τι ξέρω. Αύριο θα σας φέρω ατράνταχτα στοιχεία και θα κάνετε κωλοτούμπες όλοι οι ντραμίστες"... Πρέπει να έχει τρομερά απωθημένα από την παιδική του ηλικία.

    Αν ο κάθε πικραμένος εδώ μέσα θέλει να αποδείξει κάτι, με γειά του, με χαρά του. Εάν έχει βρει τρόπο να βράζει τα αυγά του ακριβώς όσα λεπτά χρειάζονται για να βγάζουν Λα Εβδόμης Μινόρε όταν τα χτυπά με το κουταλάκι, εγώ τι να πω? Με γειά του, με χαρά του...

    Η ειδοποιός διαφορά έγκειται στο ότι πρόκειται για έναν χομπίστα, ενώ εγώ, εδώ και 30 χρόνια, βγάζω το ψωμί μου από τα ντραμς. Δε λέω, μπορεί να είμαι παλιάς σχολής και να υπάρχουν μέθοδοι σήμερα που αγνοώ. Ξέρω όμως τι μου έμαθε το αυτί μου. Ότι όταν χτυπάς ένα τύμπανο, η νότα θα είναι κατά προσέγγιση, δεν έχει αρκετό sustain, όπως η χορδή της κιθάρας ή - για να έρθω πιο κοντά στα ντραμς - το βιμπράφωνο. Ξέρω - κι έχω παίξει με δεκάδες μουσικούς σε ΗΠΑ και Ελλάδα, από ροκ μέχρι έθνικ, μέχρι μπουζούκια - ότι ποτέ δεν μου ζήτησε κανείς μουσικός να κουρντίσω σε κάποιο κλειδί τα ντραμς μου. Εξάλλου, δεν είναι τυχαίο που οι παρτιτούρες των ντραμς γράφονται σε ένα κλειδί, το ΦΑ (εάν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος θεωρητικός). Ξέρω πως όταν παίζω reggae, θα σφίξω πολύ το δέρμα του ταμπούρου διότι ταιριάζει στη μουσική και όταν παίζω hard rock θα φέρω το βαθύ μου ταμπούρο (61/2") διότι χρειάζομαι την ένταση. Ξέρω αυτά που ξέρω και που μου δίδαξε η ζωή. Εάν στις συναυλίες και στο στούντιο πηγαινα με ένα βιβλίο φιλοσοφίας αντί για τις μπαγκέτες μου, θα είχα μείνει άνεργος εδώ και χρόνια...

    Αφήνω λοιπόν άλλους να φιλοσοφήσουν κι επιστρέφω στα τύμπονά μου. Που σήμερα μού ακούγονται μια χαρά όπως είναι από το προχθεσινό λάιβ - κάπως ξεκούρντιστα αλλά με προσωπικότητα... Και ξέρετε κάτι? Μου αρέσουν κι έτσι θα τ' αφήσω...


    ORFEASMIRSINIS
    04.02.2010, 08:13

    Φίλε Μετρονόμε ούτε αποθημένα έχω,ούτε προσπαθώ με το ζόρι να πείσω κάποιον!Ένας απλός χομπίστας μουσικός είμαι που όμως του αρέσει να ψάχνει σε βάθος.Εσύ βγάζεις το ψωμί σου και το πράγμα αλλάζει πολύ,οπότε πρέπει να κάνεις αυτό που έχεις μάθει καλά να κάνεις,σε αντιδιαστολή με εμένα που μπορώ να πειραματίζομαι ατέρμωνα.Και σε παρακαλώ μη μου το παίζεις και εσύ εκκολαπτόμενος ψυχίατρος!Ένας αρκεί...(όρα reduction).Και κάτι ακόμα Γιατί δεν σε ενοχλούν άραγε ,καθόλου οι απίστευτες ειρωνίες που εκτοξεύσατε όλοι εναντίον μου:::Κοίτα το ιστορικό, βρίθει απο δαύτες


    Hastaroth
    04.02.2010, 09:06

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 04-02-2010 στις 04:16 έγραψε...

    Εξάλλου, δεν είναι τυχαίο που οι παρτιτούρες των ντραμς γράφονται σε ένα κλειδί, το ΦΑ (εάν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος θεωρητικός).

    Το ότι γράφονται τά drum parts στό κλειδί τού φά γίνεται απλώς γιά νά "υπενθυμίζη" οτι πρόκειται γιά όργανο μέ χαμηλές συχνότητες (bass clef,σέ αντιδιαστολή μέ τό trebble clef δηλαδή το κλειδί τού σόλ που "υποδηλώνει" τίς ψηλές,κυρίως,συχνότητες).

    Αν παίρναμε "κατά γράμμα" τό εν λόγω κλειδί,αυτό θα σήμαινε οτι και τά πιατίνια (τό hi-hat π.χ.) αποδίδουν συγκεκριμένες νότες.Ομως υπάρχουν διαφόρων διαμέτρων hi-hat,crash cymbals,ride cymbals,οπότε ένας που έχει πολλά και διαφορετικά από κάθε είδος (πράγμα που στην πράξη κάνουμε άπαντες...) θά πρέπη να γράφη ή να διαβάζη παρτιτούρες μέ πεντακόσιες βοηθητικές γραμμές πάνω και κάτω από το πεντάγραμμο...

    Αλλωστε,δέν γράφουν ούτε κάν όλοι τά drum parts στό κλειδί τού φα.Θά ξέρης,φαντάζομαι το βιβλίο τού Mel Bay "the drum cookbook".Σ'αυτό,ο συγγραφέας χρησιμοποιεί απλώς γραμμές,χωρίς κανένα κλειδί,στίς οποίες γράφει τά διάφορα μέρη ενός drum set.Επίσης,στίς συμφωνικές ορχήστρες ή στίς στρατιωτικές μπάντες,τό snare drum και η "γκρανκάσσα" (που αποτελούν ξεχωριστά όργανα) γράφονται απλώς σέ μιά γραμμή τό καθένα,χωρίς κάποιο κλειδί,αφού αποδίδουν ρυθμικά καί όχι μελωδικά "μοτίβα" (patterns).

    (Εξαίρεση αποτελούν,στίς συμφωνικές ορχήστρες,τά concert timpani,που γράφονται στο κλειδί τού φα επειδή,έχοντας ο εκτελεστής την δυνατότητα να μεταβάλλη κατά τήν εκτέλεση τό κούρδισμά τους μέ τό ειδικό "ποδόπληκτρο",μπορεί να αποδώση διαφορετικές "νότες" από κάθε τύμπανο ξεχωριστά,οπότε μπορεί να εκτελή και μελωδικό μοτίβο).

     


    djmetronomos
    04.02.2010, 13:25

    thanx hastaroth... αυτό που ξέρω πάντως είναι στα διαστήματα του πενταγράμμου στις παρτιτούρες των ντραμς διαβάζουμε ρυθμικές αξίες και όχι μελωδίες/νότες.


    cobal
    04.02.2010, 19:28

    Ορφεα σου εχουν γινει πολες ερωτησεις που εξακολουθουν να ειναι αναπαντητες.

    Σε ξαναρωταω..... Τι τυμπανα και πιατινια εχεις?????

    Σαφως και οι παρτιτουρες των ντραμς δεν αναφερονται σε νοτες.

    Υπαρχει λογικη και συμβαινει τα τυμπανα να κουρδιζονται σε συγκεκριμενες νοτες αλλα απο τη στιγμη που μπορεις να κανεις δεκαδες διαφορετικα κουρδισματα αναλογα και με το στυλ που θες να παιξεις ποιος μου λεει οτι το τομ πρεπει σωνει και καλα να βγαζει φα.

    Ορφεα ειναι λογικο και μην εισαι τοσο υσχηρογνωμων... Ποσοι ντραμερ στον κοσμο κουρδιζουν με κουρδιστηρι???? Εγω δεν γνωριζω κανεναν.

    Ξαναλεω.... Υπαρχει λογικη στην γνωμη σου αλλα την διατυπωνεις λαθος... Πολυ καλα κανεις που πειραματιζεσαι αλλα αν βγεις πιο εξω απο το χομπι σου μαλλον θα αναθεωρησεις.

    Μου εχει τυχη στο κεντρο που δουλευα να αλλαζω κουρδισμα στα τομ μονο για δυο τραγουδια γιατι αποδιδονταν  καλυτερα...

    Εσενα δεν σου εχει τυχη να αλλαξεις κουρδισμα οταν αλλαζεις στυλ???

    Μηπως νομιζεις οτι ολα τα ντραμ σετ που ακους στους δισκους ειναι κουρδισμενα στις νοτες που λες???

    Περιμενω τις απαντησεις σου......

    Και επιτελους κοψτε την ειρωνεια εδω μεσα και σεβαστειτε τον αλλο με οτι τρελα κι' αν εχει