ελληνική μουσική
    772 online   ·  210.851 μέλη

    6ο Live: Εντυπώσεις, Φωτογραφίες, Video

    despinakontogianni
    14.02.2011, 15:40

    Νομίζω πως συμφωνούμε όλοι στο ότι ήταν μια υπέροχη βραδιά. Παρόλου που εγώ έπρεπε να φύγω σχετικά νωρίς, δεν πειράζει, εντός 20λέπτου ήμουν συντονισμένη κι απολάμβανα από το RadioMH! Το να το ακούω από το σπίτι μου θύμιζε κάτι σαν Γιουροβίζιον, κάτι σαν τελετή λήξης των Ολυμπιακών κλπ! {#emotions_dlg.lol} (Με την καλή τους έννοια όλα!)

    Λοιπόν...αυτό που θα μου μείνει είνα:

    1) η εμφάνιση της Διεθνούς Αμνησίας, οι οποίοι με ξετρέλαναν! Μπράβο στα παιδιά μας!

    2) ο σχολιασμός του AlfaWolf (συτό στην πορεία)

    3) ο Λάμπρος! {#emotions_dlg.tt2} Όσοι ήσαστε εκεί θυμάστε!

    4) η ερμηνεία του Γ. Νανόπουλου στο "Πέταγμα", αλλά και στο "Κόκκινα χείλη". Περίμενα πάρα πολύ καιρό να τον ακούσω live, οπότε πρέπει να μου συγχωρεθεί μια μικρή αδυναμία προς το πρόσωπό του.

    5) την επαγγελματικότητα του πράγματος. Πραγματικά, όλα ήταν στην εντέλεια. Ήταν μια διοργάνωση που ξεπερνούσε κάθε προσωπική μου προσδοκία! Ξανά Μπράβο στα παιδιά μας!

    6) και τέλος οι παρουσιάσεις του Deos και της pastella! Κι η εισαγωγή τους, αλλά και στην πορεία!

    Ήταν το πρώτο μου live, οπότε είναι διπλή η συγκίνηση! Πάμε για το 7ο τώρα!

    (Δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για όσους εμφανίστηκαν μετά τις 00.10! )


    kwstakisch
    14.02.2011, 15:41

    Παιδιά τα είπατε όλα και δεν έχω να πω τίποτε παραπάνω για το χτεσινό live!!! Θα πώ απλα ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά , μουσικούς και διοργανωτές , για το πανέμορφο αποτέλεσμα που έφτασε στα αυτιά και τα μάτια μας!!!!!{#emotions_dlg.clap}Aντε και του χρόνου παιδιά!!!

    Υ.Γ Αντώνη απίστευτη η φωτογραφία του DOMASTER ......χαχαχαχαχαχ......ακομα γελάω!!!!{#emotions_dlg.tt2}


    babisn
    14.02.2011, 15:42

    Συγχαρητήρια από εμένα και τα υπόλοιπα παιδιά από τους Δια Μαγείας για την άψογη διοργάνωση.Πέρα από την μικρή χρονική απόκλιση που δυστυχώς είχε ως αποτέλεσμα κάποιοι από τους μουσικούς να παίξουν σε λιγοστό κοινό όλα ήταν άψογα!Λάμπρος και Jorge πραγματικοί ήρωες!ΜΠΡΑΒΟ και πάλι και ελπίζω να τα πούμε στο επόμενο..


    cineboy
    14.02.2011, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 14-02-2011 στις 15:40 έγραψε...

    Νομίζω πως συμφωνούμε όλοι στο ότι ήταν μια υπέροχη βραδιά. Παρόλου που εγώ έπρεπε να φύγω σχετικά νωρίς, δεν πειράζει, εντός 20λέπτου ήμουν συντονισμένη κι απολάμβανα από το RadioMH! Το να το ακούω από το σπίτι μου θύμιζε κάτι σαν Γιουροβίζιον, κάτι σαν τελετή λήξης των Ολυμπιακών κλπ! {#emotions_dlg.lol} (Με την καλή τους έννοια όλα!)

    Λοιπόν...αυτό που θα μου μείνει είνα:

    1) η εμφάνιση της Διεθνούς Αμνησίας, οι οποίοι με ξετρέλαναν! Μπράβο στα παιδιά μας!

    2) ο σχολιασμός του AlfaWolf (συτό στην πορεία)

    3) ο Λάμπρος! {#emotions_dlg.tt2} Όσοι ήσαστε εκεί θυμάστε!

    4) η ερμηνεία του Γ. Νανόπουλου στο "Πέταγμα", αλλά και στο "Κόκκινα χείλη". Περίμενα πάρα πολύ καιρό να τον ακούσω live, οπότε πρέπει να μου συγχωρεθεί μια μικρή αδυναμία προς το πρόσωπό του.

    5) την επαγγελματικότητα του πράγματος. Πραγματικά, όλα ήταν στην εντέλεια. Ήταν μια διοργάνωση που ξεπερνούσε κάθε προσωπική μου προσδοκία! Ξανά Μπράβο στα παιδιά μας!

    6) και τέλος οι παρουσιάσεις του Deos και της pastella! Κι η εισαγωγή τους, αλλά και στην πορεία!

    Ήταν το πρώτο μου live, οπότε είναι διπλή η συγκίνηση! Πάμε για το 7ο τώρα!

    (Δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για όσους εμφανίστηκαν μετά τις 00.10! )



    Δέσποινα .....ήθελα πάρα πολύ να σε γνωρίσω απο κοντά, και να σου πω μιά καλησπέρα...κι όμως δεν τα κατάφερα.Ούτε που καθόσουν δεν ήξερα...κρίμα.

    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως....


    skordalis21
    14.02.2011, 15:54
    Νομιζω οτι αιτια για τους μικροφωνισμους, ηταν οτι η ακουστικη κιθαρα ηταν πολυ πριμαρισμενη στον ηχο κ αρπαζαν τα μικροφωνα τον ηχο της. Δε ξερω αν ηταν ετσι κ επι σκηνης μιας κ δεν επαιζα χτες. Αλλα η διοργωνωση ηταν περα για περα επαγγελματικη κ εκανε καλο σε ολα τα γκρουπ που συμμετειχαν. Σιγουρα το να γραψεις σκηνικα χιλιομετρα σε μια μεγαλη σκηνη απ τη στιγμη που καποιοι απο μας δεν ειναι επαγγελματιες ειναι μεγαλο πραγμα. Οπως κ να παιζεις σε τοσο πολυ κοσμο. Εχεις την ευκαιρια να σε μαθουν ολο κ περισσοτεροι. Επισης ενα μπραβο στους αφανεις ηρωες, που δε μας συστηθηκαν αλλα ιδρωσαν κ αυτοι για να περασουμε εμεις καλα απολαμβανοντας το ποτο κ τη μουσικουλα μας.
    mixalis-kleanthis
    14.02.2011, 15:55

    Παράθεση:

    Το μέλος jj7 στις 14-02-2011 στις 15:14 έγραψε...

    ... ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ..ΕΙΛΙΚΡΗΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΣΤΑ ΛΑΙΒ...λες και θελουμε να λυσουμε τα οικογενειακα μας η δεν ξερω και εγω τι την ωρα που καποιοι καλλιτεχνες εκει πανω στη σκηνη δινουν την ψυχη τους...πραγματικα λυπηθηκα τον αγαπητο κλεανθη οταν πηγε να ερμηνευσει αυτο το υπεροχο κομματι και το εκοψε απο την αρχη γιατι καποιοι εκει κατω ετσι ηθελαν. Αν εξαιρεσουμε αυτο το οποιο βεβαια παρατηρείται σε ολες τις ελληνικες μουσικες σκηνες...

    Εκανα μια  μικρη παυση συναδελφε!!!

    και η παυση , μουσικη ειναι!! χαχαχαχα.

    Μην σκας παντως γιατι ο καθενας πρατει κατα συνειδηση. Παντως κατα την διαρκεια του τραγουδιου εκαναν ησυχια ,παραπονο δεν εχω...


    EffieKakaflika
    14.02.2011, 16:04

    απλά υπέροχος...

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 14-02-2011 στις 15:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jj7 στις 14-02-2011 στις 15:14 έγραψε...

    ... ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ..ΕΙΛΙΚΡΗΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΣΤΑ ΛΑΙΒ...λες και θελουμε να λυσουμε τα οικογενειακα μας η δεν ξερω και εγω τι την ωρα που καποιοι καλλιτεχνες εκει πανω στη σκηνη δινουν την ψυχη τους...πραγματικα λυπηθηκα τον αγαπητο κλεανθη οταν πηγε να ερμηνευσει αυτο το υπεροχο κομματι και το εκοψε απο την αρχη γιατι καποιοι εκει κατω ετσι ηθελαν. Αν εξαιρεσουμε αυτο το οποιο βεβαια παρατηρείται σε ολες τις ελληνικες μουσικες σκηνες...

    Εκανα μια  μικρη παυση συναδελφε!!!

    και η παυση , μουσικη ειναι!! χαχαχαχα.

    Μην σκας παντως γιατι ο καθενας πρατει κατα συνειδηση. Παντως κατα την διαρκεια του τραγουδιου εκαναν ησυχια ,παραπονο δεν εχω...




    oakalestos
    14.02.2011, 16:29

    Καλησπέρα κι απ' τη Θεσσαλονίκη ... πλέον! Αν και ήταν κουραστικό το ταξίδι, άξιζε τον κόπο. Πολλοί μερακλήδες μαζεύτηκαν χτες στο μαγαζί κι αυτό ήταν από μόνο του επιτυχία. Μπράβο στα παιδιά που το διοργάνωσαν και εύχομαι να πυκνώσουν αυτά τα events στο μέλλον. Παραθέτω μερικές απ' τις φωτογραφίες που τράβηξα. Καλή συνέχεια σε όλους και πάντα τέτοια!

    Λίγο πριν το live

     

     

     

     

    X Farawish

     

     

     

    Είσοδος στο Μαγαζί

     

     

    Colpo Grosso

     

     

    Colpo Grosso

     

     

    Την ώρα του live


    ixthis
    14.02.2011, 16:45

    Ομορφη  νύχτα ανάμικτα συναισθήματα. Μπράβο σε κάποιους μουσικούς  που έδωσαν και το ανάλογο βάρος σε μία τέτοια δύσκολη βραδυά ειδικά για τους διοργανωτές. Οπως το συγκρότημα με το ακορντεόν (δε θυμάμαι το ονομά τους )που  πραγματικά μας έπεισαν .΄΄ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ  ΄΄

    Αλλα και σε άλλους καλλιτέχνες που έδειξαν οτι δεν παίζουν απλώς μουσική αλλα οτι ειναι ΄΄ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ''.

    Μεγάλη καρδιά οι διοργανωτές  και μερικοί απο τουσ συμμετέχοντες την εκμεταλεύτηκαν   και είδαμε φλυαρίες  ποζεριές  δηθεν και άλλα τέτοια χαρούμενα που καμμια σχέση δεν εχουν με το πραγματικό άθλημα . Σοβαρευτείτε μερικοί  και αφουκραστήτε καποιους δασκάλους δε θα σας βλάψει .

    Τα παιδιά με τις κιθάρες έπρεπε να εμφάνιστούνε ξεχωριστά κατα τη γνώμη μου και οχι ανάμεσα στις μπάντες γιατι ουτε αυτοί (απ οτι φάνηκε μπόρεσαν να λειτρουργήσουν αλλα ουτε και εμεις που τους ακούγαμε). θεική η παύση του Κλεάνθη και οσοι κατάλαβαν κατάλαβαν .

    Ο ηχολήπτης χτες ητανε ,,,,,,,,,,,,,,,ήτανε ? δεν ήτανε ? ποιος ξέρει χαχαχαχα

    και βέβαια οι διοργανωτές μια ακόμη φορά άψογοι . Αλλά παιδιά πιο προσεκτικοί με τις συμμετοχές  γιατι πολύ δουλειά ρίξατε και ειναι κρίμα μερικοί να κάνουν πασαρέλα στον κόπο των άλλων.

    Είστε άξιοι οικοδεσπότες . Όποτε θελήσαμε να ρωτήσουμε κάτι είσαστε διαθέσιμοι ευγενικοί και με το χαμόγελο σε μια δύσκολη για σας βραδυά .ι Εξαιρετικοί ευγε σας.


    ApostolisArmagos
    14.02.2011, 17:45
    Πολύ ωραία βραδια.Ζητώ πραγματικά συγνώμη που δεν άκουσα το φινάλε και άκουσα μεχρι τον rivera.Ο ήχος ηταν καλός(μόνο που δεν ακούγονταν οι παρουσιαστές -εκεί πίσω στο μπαρ που ήμουν).Όλα τα παιδιά ήταν άψογα.Ξεχώρισα τους tumbleweed με τη χαρούμενη τους διάθεση.Και του χρόνου.Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους, καλές δημιουργίες και ακροάσεις.Ευχαριστούμε τους διοργανωτές.
    aviectus
    14.02.2011, 19:47

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 14-02-2011 στις 04:39 έγραψε...

    Για όσους μου είχαν υποσχεθεί πως θα με περίμεναν εκεί,γκουχ γκουχ,και δεν ήταν,επειδή είμαι πολύ καλή και ευγενική (ό,τι θέλω γράφω) δε θα πω τίποτα δημοσια!Η γκρίνια σε πμ είναι κλάσεις πιο ευχάριστη για μένα!

     

     


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 14-02-2011 04:40 ]



    Γκουχ,Γκουχ

    να πω πως απο οτι ειδα,περασατε πολυ ομορφα,θα ηθελα πολυ να ερθω αλλα βρισκομουν εκτος αθηνων και το ταξιδι λιγο δυσκολο!

    αλπιζω η εκπομπη να υπαρχει και ηχογραφημενη,ωστε να ακουσω.

    μπραβο σε ολα τα παιδια που πηραν μερος αλλα και στους διοργανοτες!

    το επομενο λιβε δεν το χανω με ΤΙΠΟΤΑ!


    Kay
    14.02.2011, 20:20

    Καλησπέρα και από τους SchoolDrivers! Να ευχαριστήσουμε για ακόμη μια φορά το Musicheaven που μας έδωσε το εισητήριο για να ξαναζήσουμε ως μπάντα την εμπειρία τoυ 6ου Live!

    Αναφορικά με τη διοργάνωση μπορώ να πώ ότι από πλευράς επαγγελματισμού όλων - και μουσικών και διοργανωτών - ήταν υποδειγματική. Η όποια αρχική καθυστέρηση παρότι στέρησε κοινό και από εμάς αλλά και από όσους έπαιξαν αργότερα δεν επισκίασε τελικά το όλο αποτέλεσμα που από πλευράς διοργάνωσης ήταν πραγματικά πιο επαγγελματικό από αρκετές άλλες "επαγγελματικοφανείς" διοργανώσεις που έχουμε λάβει μέρος. Τα όποια τεχνικά προβλήματα ανάμεσα στις εναλλαγές ήταν αναμενόμενα και αξίζουν συγχαρητήρια στον ηχολήπτη. ΄Ηταν μόνος του και με τόσα σχήματα στην πλάτη του - οπότε είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να τον κατηγορούμε για όποια τεχνικά προβλήματα. Ενδεικτικά, στο Φεστιβάλ συγκροτημάτων του Νάκα που παίξαμε στον τελικό δεν μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα με 7 μπάντες - όχι 23 - και ήταν εκεί ολόκληρο επιτελείο της SAE (17 άτομα) !

    Στο πλαίσιο μου άρεσε δε μου άρεσε που έχει προηγηθεί παραπάνω, εμείς ως SchoolDrivers είμασταν εκεί από την έναρξη στις 7:45 μέχρι και τους Εναερίτες οπότε και κουρασμένοι πλέον έπρεπε να αποχωρήσουμε. Ζητάμε συγγνώμη από τους Rivera Band και τον Γιάννη Απόδιακο που σίγουρα έδωσαν για άλλη μια φορά τον καλύτερό τους εαυτό..

    Καταρχάς κάτι που νομίζω όλοι συμφωνούμε: Όλοι οι καλλιτέχνες σε αυτό που κάνουν είναι μοναδικοί. Δεν μπορείς να κρίνεις ανόμοια πράγματα και όλοι όσοι ανέβηκαν με εντελώς δικό τους τρόπο μας χάρισαν λίγες στιγμές από τον μουσικό τους μικρόκοσμο. Προσωπικά ξεχώρισα τους Blindfold και τους Tumbleweed γιατί είναι πολύ πιο κοντά στο προσωπικό μου στύλ διασκέδασης.

    Θετική έκπληξη ήταν για μένα επίσης η Διεθνής Αμνησία με τους Deos και Ασταρτη όπως και οι Macondo και Colpo Grosso, Verbal Delirium, X-Darawish, Όνομα για τους λόγους που αναφέρθηκαν και παραπάνω άλλοι. Μου άρεσαν και οι Medley γιατί παρόλα τα προβλήματα που είχαν με την απώλεια του drummer τους εμφανίστηκαν με αέρα και το κυριότερο (κάτι που λείπει αρκετά από τη σκηνή) με ομοιογενή εμφάνιση και άποψη που εξέφραζε το στύλ που έπαιζαν!

    Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να υπογραμμίσω τα θετικά σημεία του κάθε καλλιτέχνη από όσους είδα με τη σειρά εμφάνισης - ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.

    1. Απόστολος Μελής: Ίσως για μένα η δυνατότερη παρουσία κιθαρωδού - αφού και φωνητικά αλλά και ερμηνευτικά με κλείδωσε.
    2. Όνομα: Ωραία μπάντα δεμένη και καλός ήχος. Αυτά που έπαιξαν τα υποστήριξαν και μας ταξίδεψαν μαζί τους.
    3. On The Road: Δεν τους ήξερα - μου άρεσε η φωνή του τραγουδιστή/κιθαρίστα.
    4. Πλαστελίνη: Παρότι εντελώς άλλη φάση από αυτό που προτιμώ μπράβο για την ερμηνεία της κοπελιάς και γιατί αυτό που κάνουν ήταν δουλεμένο.
    5. Macondo: One of my favorites. Μου άρεσε το διαφορετικό που έχουν - και που δεν είναι κάτι που συναντάς καθημερινά - ούτε ως σχήμα, ούτε ως επιλογές.
    6. Ακάλεστος: Πήρα και το cdaki του. Στην αρχή μου κέντρισε το ενδιαφέρον έντονα και για κάποιο λόγο έκανα ένα συσχετισμό με  τον Άσημο στο μυαλό μου. Θα τον μελετήσω περαιτέρω.
    7. Διεθνής Αμνησία: Χα... Deos - Ασταρτη... Μπα εδώ δεν μπορώ να είμαι καθόλου αντικειμενικός - ΓΑΜΩ...;)
    8. Medley: Ωραίο ντύσιμο - ωραία παρουσία και ο τραγουδιστής (pop figure) - δε σχημάτισα σφαιρική άποψη αφού έλειπε ο drummer τους.
    9. Γιάννης Νανόπουλος: Συγχαρητήρια μόνο και μόνο για το είδος που έχει επιλέξει να εκπροσωπεί. Σπάνιο και υπό εξαφάνιση. Μου άρεσε και ο πρόλογος πριν από κάθε τραγούδι - είχε κάτι από ΕΡΤ (με τη θετική έννοια).
    10. X-Darawish: Super - κλασσικά και όπως πάντα μας ξύπνησαν για τα καλά! Πάντα διαφορετικοί και πάντα ευγενικοί on stage παρόλα τα τεχνικά προβλήματα.
    11. Δια Μαγείας: Δε με εντυπωσίασε το Theremin γιατί το ξέρω ως όργανο. Θετικό στοιχείο το ότι έχουν επιλέξει σε αυτό που κάνουν να είναι εναλλακτικοί και όχι σούπα!
    12. Colpo Grosso: ΦΩΝΑΡΑ - ίσως η καλύτερη φωνή όλου του Live.-
    13. Χριστόφορος Κροκίδης: Δε νομίζω ότι χρειάζεται συστάσεις ένας άνθρωπος σαν τον Κροκίδη. Παρόλα αυτά μου άρεσε η μπάντα του και ήταν όπως ακριβώς τον περίμενα - σεμνός, to the point και χωρίς πολλές κουβέντες - μόνο μουσική.
    14. Άκης Περδίκη: Δε σχημάτισα άποψη λόγω όποιων τεχνικών προβλημάτων.
    15. Verbal Delirium: Από όσο μπορούσα να ακούσω αφού είμασταν πίσω από το stage και δεν έβλεπα τα παιδιά ήταν δεμένοι και με άποψη σε αυτό που κάνουν. Σίγουρα μου άρεσαν περισσότερο από άλλους λόγω είδους.
    16. Μιχάλης Κλεάνθης: Αν δεν τον είχα δεί στη Χριστουγεννιάτικη συνάντηση δε θα είχα σχηματίσει άποψη. Αδικήθηκε λόγω σειράς (κάτι που γενικά πρέπει να δοθεί προσοχή στα επόμενα live). Μπράβο του για όλα και η κόρη του φωνάρα!
    17. Blindfold: Προσωπικοί αγαπημένοι λόγω είδους και ενέργειας μαζί με τους επόμενους. Γούσταρα πολύ και με αυτά που παίξανε αλλά και όπως τα παίξανε.
    18. Tumbleweed: Το μόνο σχήμα με το οποίο χόρεψα και έσπασα πλάκα με την παρέα μου (με τη θετική έννοια). Μου θύμισε γιατί καμιά φορά οι ρίζες της δυτικής μουσικής είναι πολύ βασικές για να χαρείς.
    19. Χάρης Αρώνης + Εναερίτες: Πολύ ωραίος καλλιτέχνης - αδικήθηκε λόγω σειράς.


    Τώρα όσον αφορά τη φασαρία κτλ εδώ ανοίγει άνετα ένα κεφάλαιο... συγγνώμη ρε παιδιά αλλά στο δικό μου κεφάλι η μουσική δε σημαίνει άκρα του τάφου σιωπή, ούτε έχει σχέση με εκκλησιασμό. Όταν πας κάπου έξω πας πρώτιστα να διασκεδάσεις και αυτό σημαίνει α) ότι τραγουδάς το κομμάτι του καλλιτέχνη, β) μιλάς στον άνθρωπό σου και πίνεις - λες κανένα αστείο με τα φιλαράκια σου γιατί παίζει να έχετε να βρεθείτε 100.000 χρόνια και γ) χορεύεις - εκφράζεσαι με οποιονδήποτε τρόπο σου κάνει κέφι.

    Αυτή τη λογική - ανέβηκε ο καλλιτέχνης πάνω τώρα δε μιλάμε δεν την κατάλαβα ποτέ. Αυτό νομίζω ο ΚΑΘΕ καλλιτέχνης οφείλει να το ΚΕΡΔΙΖΕΙ από το κοινό του - και όπως συνέβη αρκετές φορές στη διάρκεια του live ο κόσμος άρχιζε να σωπάζει μετά το 1ο τραγούδι του καλλιτέχνη γιατί εκ των πραγμάτων η όποια αλλαγή στο ενδιάμεσο αλλά και ο χρόνος που χρειάζεται για να μπορέσεις να μεταπηδήσεις ψυχολογικά από τον έναν μουσικό κόσμο στον άλλον είναι τεράστιος.

    Ένα live με τόσες εναλλαγές και τόσους διαφορετικούς καλλιτέχνες είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα έχει όλα τα είδη κοινού μέσα και όσο διαλλακτικός και αν είμαι προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δεν υπήρχαν στιγμές που βαρέθηκα - και όταν βαριέσαι τι κάνεις? Μιλάς, χαζεύεις, γενικά κάνεις κατι για να μην σηκωθείς να φύγεις.

    Από εκεί και περα με διάθεση καθαρά υποστηρικτική προς την όλη διοργάνωση και χωρίς να το παίζω ξερόλας μια - δυο συμβουλές για του χρόνου/παραχρόνου:

    1. Λιγότερα σχήματα (μέχρι 15 - 16) ώστε να έχουν χρόνο όλοι να δουν όλους.
    2. Όποιοι solo κιθαρωδοί καλλιτέχνες καλό θα είναι να μπαίνουν στην αρχή του προγράμματος. Η σύγκριση ενός μεμονωμένου κιθαρίστα με οποιαδήποτε μπάντα είναι άδικη. Επιπρόσθετα το πρόγραμμα θα πήγαινε πολύ πιο γρήγορα αν απλά για το 1ο μέρος έμπαινε μια κιθάρα κάθε φορά στο line και ένα μικρόφωνο. Θα είχε και καλύτερο ήχο...
    3. Άν δώσετε ώρα προσέλευσης δώστε 1 ώρα πριν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για όλους τους μουσικούς τουλάχιστον - ανεξάρτητα αν παίζουν στις 7 ή στις 10. Όποιος δεν το σέβεται μπορεί να μη λάβει μέρος. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για το τέλος. Είναι σχεδόν αδιανόητο να βλέπεις μπάντες να έρχονται και να φεύγουν αμέσως μόλις τελειώνουν - εκτός σαφώς αν έχουν δουλειά μετά ή αν είναι από άλλη πόλη. Γενικά - υπολογίστε τις όποιες καθυστερήσεις ώστε ο χρόνος να μην ξεπεραστεί πολύ και παίζει ο τελευταίος σε άδειο μαγαζί.
    4. Καλό θα είναι στο φινάλε να υπάρχει κάποια κλήρωση - κάτι σαν δωράκι για όσους μείνουν μέχρι το τέλος. Να παίρνουν όλοι ένα λαχνό στην είσοδο όσοι μπουν και στο τέλος ένας λαχνός να κερδίζει κάτι αξίας. Αυτό θα μπορούσε να είναι ακόμη και ένα μπουκάλι πχ για την επόμενη φορα στο Αυλαία / δεν ξέρω. Απλά προτείνω κάτι για να ΚΑΤΣΕΙ ο κόσμος μέχρι το τέλος που είναι άσχετος και δεν τον νοιάζει το Musicheaven αλλά ήρθε απλά για να δεί μια φιλική του μπάντα.

    Κατά τα άλλα και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!


    -----------------
    Ας στηρίξουμε όλοι μαζί τους νέους καλλιτέχνες... Αλλάξτε τρόπο διασκέδασης - πείτε όχι στο club - ναι στις live σκηνές!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kay στις 14-02-2011 21:13 ]


    cineboy
    14.02.2011, 21:00

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 14-02-2011 21:00 ]

    Nα είμαστε πάντα καλά παιδιά....γεροί και δυνατοί για τις επόμενες μουσικές μας συναθρήσεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 14-02-2011 21:01 ]


    sympetheros
    14.02.2011, 22:27

    Ενα πανηγύρι μουσικής έκφρασης και μουσικών χρωμάτων!

    Μπρ'αβο σε όλουςς για τη χαρά της γιορτής.

    Οτι καλύτερο ν ακούμε τόσα διαφορετικά μεταξύ τους ονόματα παρεα με τους διαδυκτιακούς μας φίλους!

    Οταν περνάς τόσο καλά από μακρυα όταν τα λές από κοντά δεν μποεί παρά να περάσεις ακόμα καλύτερα!

    Αγωνιστικούς τραγουδιστικούς χαιρετισμούς με ευχές να τα ξαναπούμε τραγουδιστά και αναναμένουμε την 2η

    την ηχογραφημένη  ακρόαση του Live με πρόταση ν αρχίσουμε αυτή τη φορά την ακρόαση.....απ το τέλος!


    sympetheros
    14.02.2011, 22:34

    και μια φωτογραφία  απ την εμφάνιση των ΟΝΟΜΑ

     





    επισυναπτόμενα: wolf.JPG 
    JennyP
    14.02.2011, 22:46

    Ένα έχω να πω μόνο.....

    ΥΠΕΡΟΧΗ ΒΡΑΔΙΑ!!!!!!!!!

    Συγχαρητήρια στην παραγωγή του ΜΗ για την οργάνωση!{#emotions_dlg.clap}

    Συγχαρητήρια στους καλλιτέχνες που μας κράτησαν συντροφιά με τη μουσική και τα τραγούδια τους!!{#emotions_dlg.clap}

     

    Υ.Γ. Πότε θα είναι το επόμενο live?  Σε κανα δυο εβδομάδες ίσως? {#emotions_dlg.biggrin}


    spiroos
    14.02.2011, 23:29

    Συγχαρητήρια σε όλους, ήταν πραγματικά μια εξαιρετική βραδιά, πολυφωνική και ανθρώπινη, και πάλι όλα χειροποίητα και συντροφικά.

    Δεν έχει σημασία η μουσική αξιολόγηση των συμμετοχοντων, τουλάχιστον όχι σήμερα.

    Κρατώ πραγματικά την εξαιρετική συνεργασία όλων των μουσικών, δεν ακούστηκε ούτε ένα παράπονο -όσο έφτασε στα δικά μου αυτιά- το οποίο οφείλεται από τη μια πλευρά στην οργάνωση του jorge -το πιο ψυχραιμο αίμα οργανωτή που θα μπορούσε να υπάρξει -και από την άλλη πλευρά στην ανθρώπινη πλευρά του Musicheaven -μακριά από χορηγούς, εγωισμούς και κάθε είδους επικίνδυνο πρωταθλητισμό-.

    Κρατώ την ευγένεια όλων με τους οποίους μίλησα και την διάθεσή τους να "ακούσουν" και να συμμορφωθούν στις απαραίτητες "εντολές".

    Η εναλλαγή των μουσικών στη σκηνή μου θύμισε αγώνες Formula, όταν πηγαίνουν τα αυτοκίνητα να αλλάξουν λάστιχα. Γρήγοροι όλοι, μεθοδικοί και συνεργάσιμοι.

    Να μαστε καλά να περνάμε έτσι ανθρώπινα. Είναι πιο σημαντικό από τη μουσική πολλές φορές.


    Hastaroth
    15.02.2011, 00:10

    Ενα μεγάλο μπράβο κι'από μένα σε όλους,επί σκηνής και επί τραπεζοκαθισμάτων,γιά τήν -γιά άλλη μιά φορά- άψογη διοργάνωση και υλοποίηση μιάς εκδήλωσης που έχει γίνει θεσμός για΄το Musicheaven.

    Χάρηκα που ξαναείδα φίλους και γνωστούς,γνώρισα και δυό-τρείς που ήξερα μόνο σάν nicknames,δυστυχώς δέν κατάφερα να μιλήσω με όλους όσους ήθελα,ούτε να μείνω μέχρι το τέλος,καθότι έπρεπε να ξυπνήσω νωρίς λόγω δουλειάς.

    Τίς αξιολογήσεις γενικά τίς αποφεύγω.Σε όλα τα live που έχω παρευρεθεί,όλοι οι μουσικοί και υπόλοιποι συντελεστές έχουν δώσει τον καλύτερο εαυτό τους γιά να μάς χαρίσουν αυτό το μουσικό ταξίδι.

    Τεχνικά προβλήματα σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις πάντα προκύπτουν-εκεί όμως φαίνεται το καλό crisis management τών διοργανωτών.Και γενικά στα live τού MH οι διοργανωτές διαπρέπουν στον τομέα αυτό.

    Ελπίζω στο Musicheaven Live Seven να είμαι και πάλι παρών,και μάλιστα ξανά και επί σκηνής......


    billpanasteros
    15.02.2011, 01:50

    Ήταν ένα πραγματικά υπέροχο βράδυ, γεμάτο εναλλαγές και πλουραλισμό μουσικών χρωμάτων!

    Μια μεγάλη γιορτή, όπου όλοι προσπάθησαν για το καλύτερο! Συγχαρητήρια σε όλους τους καλλιτέχνες που έλαβαν μέρος και ακόμη περισσότερα στους διοργανωτές για την πολύ ωραία διοργάνωση, μα πρωτίστως για την υπέροχη ιδέα και πραγμάτωση αυτής!

    Τέτοια φεστιβάλ που ενώνουν τόσα διαφορετικά ακούσματα και φέρνουν τόσους μουσικούς κοντά, μόνο θετικά μπορούν να χαρακτηρισθούν και μακάρι να διοργανώνονται συχνότερα! Τώρα όσον αφορά τεχνικά θέματα ήχου, που αντιμετωπίσαμε λίγο έως πολύ onstage όλοι οι μουσικοί που συμμετείχαμε, είναι απόλυτα δικαιολογημένα.

    Μιλάμε για 23 διαφορετικά - ως επί το πλείστον - σχήματα με διαφορετική άποψη και φιλοσοφία στον ήχο. Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στον ηχολήπτη, για την πραγματική “μάχη” που έδωσε!!!

    Μεγάλος ήρωας της βραδιάς, ήταν ο αεικίνητος Jorge, που συντόνιζε και βοήθαγε backstage και onstage όλα τα σχήματα, με άψογο επαγγελματισμό, που θα ζήλευαν πολλοί δήθεν stage manager που έχω γνωρίσει σαν επαγγελματίας μουσικός. Φίλε Jorge χάρηκα πολύ που τα είπαμε κι από κοντά!

    Τέλος εκ μέρους των Blindfold, να ευχαριστήσω το Music Heaven που μας έδωσε τη χαρά να συμμετέχουμε σε τούτη τη μεγάλη μουσική γιορτή, καθώς και τη ΣΟΛ και να ευχηθώ, να συνεχίσετε να κάνετε τέτοια όμορφα live, με το ίδιο μεράκι, πάθος κι επαγγελματισμό, αλλά πάντα με “ερασιτεχνική ψυχή”!!! Θα χαρούμε να βρεθούμε πάλι σε νέα μουσικά μονοπάτια!!!

    Η μουσική δεν είναι πρωταθλητισμός, αλλά τέχνη και δημιουργία που εμπνέει και ενώνει τις ψυχές!

    Να είστε όλοι καλά!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billpanasteros στις 15-02-2011 02:00 ]


    cineboy
    15.02.2011, 01:56

    Το τρέξιμο του Jorge στα παρασκήνια ,και στο stage ήταν αξιοθαύμαστο.Οσοι τον ζήσαμε απο κοντά, δεν μπορούμε να το ξεχάσουμε και δεν πρέπει. Μέχρι που μας φορούσε τις κιθάρες στον ώμο. Ηταν δίπλα μας πάντοτε σε ότι χρειαζόταν....σε ευχαριστούμε πολύ Γιώργο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 15-02-2011 01:57 ]