ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.905 μέλη

    2o Live των Μελών του MusicHeaven

    frufru
    29.03.2005, 14:36
    A Jorge θα ερθω και εγω βρε....! Βαλε με στη λιστα...
    Ναι τελικα καταφερα να παρω τελευταια στιγμη το λεωφορειακι απο Πατρα και να βρεθω και εγω στο live....
    Και δεν το μετανοιωσα καθολου!!!!!!
    Τωρα απο που να αρχισω.Απο τα καλα βεβαιως βεβαιως που ειναι και τα περισσοτερα.
    Εχω να πω οτι ακουσα μουσικους και φωνες που δεν το περιμενα να ακουσω. Να με συγχωρεσουν οι υπολοιποι που θα ξεχωρισω καποιους..
    Θαυμασα τον Γιωργο στο πιανο, τον Kifa στο τραγουδι, τον Thano2004 σαν φωνη και σκηνικη παρουσια,τον Santourman στο σαντουρι,την Gate στο τραγουδι,την tintalle που παρ'οτι τραγουδησε μετα τον Αηδονιδη ανταποκριθηκε πολυ καλα,τον Orpheus που μας παρουσιασε κατι δικο του και αξιζει συγχαρητηρια, τους ξενους τοπους που ειναι ενα συγκροτημα πολυ αξιολογο και ειμαι σιγουρη οτι θα ''σαρωσουν''.
    Για εσενα Jorge δεν λεω τιποτα γιατι ως μουσικο σε ξερουμε τι κουμασι εισαι κατι χρονια τωρα. Και στο Σινιαλο και στα αλλα ταβερνακια και οπου τυχαινει τελοσπαντων μας εχεις αποδειξει..!!!
    Τωρα για τον κ.Αηδονιδη τι να πω....? Ειναι αναγκη να πω εγω κατι παραπανω?Μας συγκινησε οπως καθε φορα που τον ακουμε.
    Και επισης να πω οτι και οι υπολοιποι που δεν ανεφερα ηταν υπεροχοι απλα ο καθενας λογω προσωπικου υποκειμενικου γουστου παντα ξεχωριζει καποιους...
    Και τωρα η καθιερωμενη γκρινια...
    Ο ηχος ενταξει πως να το κανουμε ηταν κακος (κατανοω οτι ισως να μην υπηρχαν οι καταλληλες συνθηκες για κατι καλυτερο) απλα εμεις αυτο δεν το γνωριζουμε.Αλλα δεν χαθηκε και ο κοσμος...
    Επισης φυσικα και θελαμε να γνωριστουμε αλλα...παραγνωριστηκαμε! (πλακιτσα ειναι αυτο για τυχον παρεξηγησεις)
    Δλδ ενταξει να γνωριστουμε...αλλα λογω της κοινης παρατηρησης οτι ο ηχος δεν ηταν οτι καλυτερο θα επρεπε και τα μελη απο κατω να βοηθησουν λιγο περισσοτερο κανοντας λιγη ησυχια..
    Νομιζω θα ηταν καλο να υπηρχε ενα διαλειμμα αναμεσα στους μουσικους ωστε και τα μελη να γνωριστουν και να σας βρουμε Jorge να σας ενημερωσουμε για τυχον προβληματα στον ηχο.
    Και κατι τελευταιο μεταξυ σοβαρου και αστειου...
    Γιωργο! Στο πιανο εισαι εκπληκτικος! Αλλα στην παρουσιαση πολυ στομφος βρε παιδι μου...Μου θυμιζε λιγο προποση σε αμερικανικους γαμους...!
    Παντως να πω πως παρα καθε προβλημα που μπορει να υπηρξε το ζητημα ειναι οτι βγαινοντας μας ειχε μεινει σε ολους μια πολυ ομορφη βραδυα!
    Thanassis_Priskos
    29.03.2005, 14:38
    Γιώργο (Jorge) με απογοητεύεις για δύο λόγους:
    1) Συνεχίζεις να δείχνεις πως δεν διατίθεσαι να δεχτείς οποιασδήποτε μορφής κριτική αποκλίνει απ' αυτό που εσύ πιστεύεις και νιώθεις για την προχθεσινή βραδιά.
    2) Αποκαλύπτεις στο Forum προσωπικά δεδομένα μου (πράγμα απαράδεκτο ειδικά για έναν admin.).

    Εγώ δεν μίλησα ως φέρων κάποιον συγκεκριμένο τίτλο (όπως τον παρουσίασες εξαιρετικά βαρύγδουπο). Μίλησα επώνυμα ως Θανάσης Προίσκος διατιθέμενος να ακούσω την κριτική επί της κριτικής μου άπό όλους μέσα στο Forum, πράγμα που συμβαίνει και καλώς συμβαίνει. Σέβομαι απόλυτα το ότι πολλοί από τους φίλους του forum διαφωνούν και παρουσιάζουν μια άλλη αντίληψη για τα πράγματα, χαίρομαι που βλέπω να κατατίθενται πολλές και ποικίλες απόψεις για την προχθεσινή βραδιά.
    Επαναλαμβάνω πως ό,τι έγραψα το έγραψα ως Θανάσης και κανείς δεν μπορεί να μου στερήσει το δικαίωμα της προσωπικής άποψης και αντίληψης των πραγμάτων.
    Το ζήτημα της "συνυπευθυνότητάς μου" για το θέμα του ήχου, Γιώργο, είναι αστείο. Ο τρόπος που το χειρίζεσαι αλλά και μου επιτίθεσαι προσωπικά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με μια και μόνο κουβέντα: μικρόψυχος!
    Σε τελευταία ανάλυση θα κλείσω με ένα ερώτημα: η προχθεσινή εκδήλωση ήταν όντως ένα ανοιχτό μουσικό γεγονός ή η "μάζωξη" μιας κλίκας η οποία είχε ως σκοπό τον "χαριεντισμό" αλλήλων προς αλλήλους; Μήπως οποιαδήποτε άλλη απόχρωση a priori ρίχνεται στον Καιάδα της χλεύης και της ειρωνίας απ' την πλευρά της κλίκας; Επειδή ξέρω πολύ καλά την αξία σου αλλά και το όραμά σου Γιώργο ξέρω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα, συνεπώς μην στρέφετε εμάς, τους λίγο πιο "εκτός κλίματος"(κατά τα δικά σου λόγια) σε τέτοιου είδους σκέψεις. Εϊναι κρίμα για όλους.

    Περιμένω τουλάχιστον μια συγγνώμη για τη δημοσιοποίηση των προσωπικών μου δεδομένων και μια άλλη ευαισθησία στους χειρισμούς σου από τούδε και στο εξής.

    Ευχαριστώ.
    falimento
    29.03.2005, 14:48
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ!

    Έλεος πραγματικά, δεν μπορώ άλλο!

    Θανάση άνοιξε καινούριο θέμα με τίτλο "Τα μειονεκτήματα του Live" και γράψε ό,τι θες...

    Άφησε όμως για κάποιους που θέλουν να εκφραστούν και να πούνε κάτι θετικό...
    Δεν λες λάθος πράγματα, ούτε παράλογα, όμως τα λόγια σου εκπέμπουν έναν αρνητισμό και πυροδοτείται φανατισμός

    Stop πια...
    Orfeus
    29.03.2005, 14:52
    Το live ήταν ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!

    Αυτό να μείνει!!!!!

    Ευχαριστώ όσους ήρθαν αλλά και όσους δεν τα κατάφεραν.
    Παίξαμε και τραγουδήσαμε για όλους.
    Παίξαμε και τραγουδήσαμε για την υπέροχη παρέα ολόκληρου του ΜΗ.

    Ευχαριστώ από καρδιάς όλα τα παιδιά.
    Διοργανωτές, μουσικούς, τραγουδιστές, φίλους και γνωστούς.
    Ευχαριστώ και όσους δεν έχω γνωρίσει ακόμα, αλλά θα υπάρξουν οι ευκαιρίες. Θα τις δημιουργήσουμε.

    Με θετική σκέψη για αυτό που κάνουμε, γιατί βάζουμε την ψυχή μας.
    Με αγάπη για τη μουσική μας κοινότητα που την αποδεικνύουμε καθημερινά.
    Με αγάπη για το τραγούδι που το αποδεικνύουμε και αυτό σε κάθε ευκαιρία, είτε έχουμε μπροστά μας μικρόφωνα, είτε όχι.

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Χρόνη που μας τίμησε με την παρουσία του και για τα καλά του λόγια.

    Τα Σέβη μου Δάσκαλε....


    frufru
    29.03.2005, 14:52
    Βρε Θαναση ενταξει κατανοω οτι μπορει να νοιωθεις ειτε ''φιμωμενος'' με τον δικο σου τροπο ειτε απογοητευμενος απο οτιδηποτε...
    Απλα να πουμε οτι τα παιδια εκαναν μια προσπαθεια,γνωριζουν και οι ιδιοι τα προβληματα που υπηρχαν και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μικροψυχοι και ακαταδεκτοι κριτικης ωστε να μην τα συζητουσαμε κιολας εδω μεσα.Ουτε ο jorge εχει δειξει ποτε οτι δεν σεβεται ολες τις αποψεις. Και εγω εκανα την κριτικη μου...
    Ομως νομιζω οτι οταν καποιοι ερασιτεχνες ανθρωποι που αγαπουν την μουσικη(οι περισσοτεροι ηταν ερασιτεχνες απο οτι γνωριζω) κανουν μια προσπαθεια με κοπο αξιζουν πρωτα εναν καλο λογο.
    Και ειμαι σιγουρη πως και τα τυχον προβληματα δεν εχουν προβλημα να τα συζητησει κανενας..
    Sofia
    29.03.2005, 14:52
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 29-03-2005 στις 14:33 έγραψε:

    Είναι όμως απαράδεκτο να αναφερόμαστε συνέχεια στα αρνητικά από την αρχή. Ξέρετε τι καταφέρνουμε;

    1) Τα παιδιά που τελικά δεν κατάφεραν να ρθουν, μάλλον τελικά χαρήκανε που δεν ήρθανε...





    Όχι δα!! Σε καμία περίπτωση! Εγώ προσωπικά τουλάχιστον, και τι δε θα 'δινα να μπορούσα να είχα έρθει..!! Απλά αυτή την γκρίνια βρε παιδιά δεν την μπορώ..

    Και επίσης δεν μπορώ να ακούω για ''μαζωξη κλίκας''.. Ας προσέχουμε και λίγο τι λέμε και πως το λέμε!
    yiannisyiannis
    29.03.2005, 15:02
    Αγαπητέ φίλε Thanassis_Priskos, χαλαρά.

    Κατ’ αρχάς, από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι ο Jorge δεν διατίθεται να δεχθεί καμιά κριτική; Επειδή παρακολούθησα όλη τη συζήτηση αλλά κι επειδή τον γνωρίζω προσωπικά, έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη γι’ αυτόν. Όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου, δεν σημαίνει ότι αρνείται την κριτική που του κάνεις. Επίσης, όταν κάποιος έχει «εισπράξει» διαφορετικά από σένα ένα γεγονός όπως το προχθεσινό Live, τι θα πρέπει να κάνει; Να μην το εκφράσει, μήπως και κακοκαρδίσει μερικούς; Άλλωστε, γι’ αυτό το σκοπό όλες οι απόψεις δημοσιεύονται στο φόρουμ. Γιατί χαρακτηρίζεις αυτή τη διαδικτυακή παρέα κλίκα; Επειδή βίωσαν αυτό το γεγονός διαφορετικά από σένα; Μην περιμένεις ποτέ, να συμπεριφέρονται όλοι οι άλλοι όπως εσύ. Δικαίωμα στη διαφορετικότητα της έκφρασης.

    Τέλος, ο χαρακτηρισμός μικρόψυχος που αποδίδεις στο jorge, είναι πάρα μα πάρα πολύ άδικος. Θεωρώ ότι αυτός που πρέπει να ζητήσει συγνώμη είσαι εσύ.
    frufru
    29.03.2005, 15:04
    Βρε παιδια δεν ξερω σε ποιον να πρωτοαποκριθω γιατι πλεον και οι δυο ''πλευρες'' εχουν αδικο κατα την γνωμη μου...
    Η προχθεσινη βραδυα ηταν πολυ ομορφη με καλους μουσικους και καλη διαθεση απο οσους εκαναν τοσο κοπο να την οργανωσουν..
    Η προχθεσινη βραδυα ειχε και καποια προβληματα που ηταν αναμενομενο να προκυψουν...
    Ουτε ο Θανασης εχει δικιο που βλεπει μονο το δευτερο και δεν επικεντρωνεται στην ουσια...
    Ουτε και οι υπολοιποι που ειναι ετοιμοι να τον πανε για κρεμαλα.
    Δεν πιστευω πως η προθεση του Θαναση ηταν κακοπροαιρετη (μακαρι δηλαδη).Αλλα και οι υπολοιποι καλυτερα να το δουν ετσι..
    Ενταξει καποιοι επικεντρωθηκαν σε λεπτομερειες αλλα δεν νομιζω πως γενικα δεν εφυγαν με καλη διαθεση απο το μαγαζι και ας βγει ο Θανασης να με διαψευσει...
    Απο τους μεν θελει λιγο περισσοτερη κατανοηση και απο τους δε λιγη περισσοτερη ανεκτικοτητα...
    Ενταξει????!!! Αντε και θα μου χαλασετε την εμπειρια(που θελω να θυμαμαι και με τα καλα της και τα αναμενομενα στραβα της....τι να γινει τωρα θα σκασουμε?Εγω θελω να τα θυμαμαι και τα δυο)!!!!!!
    jorge
    29.03.2005, 15:06
    (Θανάση γράψε ότι θέλεις σε άλλο topic, με όποιον τίτλο θέλεις. Κάνε copy paste και κείμενα από εδώ, για να μην τα ξαναγράφεις. Εκεί θα σου απαντήσω στα πάντα. Όχι όμως ΕΔΩ.)
    jorge
    29.03.2005, 15:17
    Η KIT_KAT έβαλε στο αλμπουμάκι στο PhotoHeaven μια φωτογραφία από το τέλος της βραδιάς, όταν όλοι ανεβήκαμε στη σκηνή.

    Ευχαριστούμε Κατερινιώ :)

    PhotoHeaven
    falimento
    29.03.2005, 15:36
    MariannaP
    29.03.2005, 15:45
    Ναι βρε Γιώργο, καλά λες!
    Σαν ποιήμα, σαν τραγούδι
    Astrahan
    29.03.2005, 15:56
    Καλησπέρα αδέρφια και ξαδέρφια!!!!

    Αυτό το Live ήταν πραγματικά LIVE, αφού θα είναι αντικείμενο συζήτησης και σημείο αναφοράς για ΠΟΛΥ καιρό ακόμα!
    jorge
    29.03.2005, 16:10
    Εσύ είσαι ο ξάδερφος αυτουνού που έκανε την αφιέρωση στον Κουστώ;
    Astrahan
    29.03.2005, 16:17
    Ναι, αλλά σας παρακαλώ να μην σταθείτε σε αυτό το γεγονός, έχω και θετικά!!!!
    falimento
    29.03.2005, 16:21
    Quote:

    Το μέλος Astrahan στις 29-03-2005 στις 01:35 έγραψε:


    Α, ξάδερφε fali, ξέχασα να σου επισημάνω το μεγάλο παράπονο μου.. Είναι απαράδεκτο εσύ, ένας τόσο καταξιώμενος καλλιτέχνης, να παραπλανείς και να κοροϊδεύεις απροκάλυπτα το κοινό που τόσα χρόνια σε στηρίζει! Είναι δυνατόν να βγαίνεις και να λες ότι η "Απουσία" είναι του Μαχαιρίτσα;; Αυτό το εξαίσιο κομμάτι είναι του Μίλτου μας!








    Έχεις δίκιο ξάδερφε. Στις συναυλίες που έχω δώσει κατά καιρούς, τονίζω ότι η "Απουσία" είναι του Μαχαιρίτσα γιατί το κομμάτι τραγουδήθηκε από τον ίδιο..
    Δυστυχώς λίγοι ξέρουν ότι είναι του Μίλτου μας.

    Μα είναι δυνατόν να μην έπαιζα κάτι σχετικό με Πασχαλίδη;;


    falimento
    29.03.2005, 16:23
    Quote:

    Το μέλος Astrahan στις 29-03-2005 στις 16:17 έγραψε:

    Ναι, αλλά σας παρακαλώ να μην σταθείτε σε αυτό το γεγονός, έχω και θετικά!!!!





    Θετικά;
    Astrahan
    29.03.2005, 16:26
    Ναι, έχω και θετικά στοιχεία!

    Ένα από αυτά είνα και το γεγονός ότι έχω την τύχη να είμαι μέλος -αν και όχι τόσο ενεργό- σε αυτήν την υπέροχη παρέα που έχετε δημιουργήσει! Σε μια παρέα που μπορεί και ξέρει να περνάει καλά και με χάλια καιρο...
    falimento
    29.03.2005, 16:30
    Πέτυχε η πλύση εγκεφάλου στον ξάδερφο, Jorge!
    Δικός μας έγινε!

    Πείσε τώρα και τον άλλον τον ψηλό από την Uganda Astrahan!

    " Άν κάτι μπορεί να πάει καλά, θα πάει!" Falimento


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 29-03-2005 16:31 ]
    KIT_KAT
    29.03.2005, 16:49
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-03-2005 στις 01:02 έγραψε:

    Falimento: "Θα σας πω τώρα ένα τραγούδι, του Αλκίνοου Ιωαννίδη. Λέγεται "Βυθός". Θα ήθελα να το αφιερώσω σε κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο. Ο Giorgos ξέρει..."

    Giorgos: "Ναι, στον Ζακ Υβ Κουστό"




    Ευτυχώς που δεν το ακούσαμε εκείνη την ώρα χαζο-πιανίστα!!!