ελληνική μουσική
    392 online   ·  210.877 μέλη

    Μας γράφετε, Σας απαντάμε...

    Merarxos
    27.08.2012, 03:53

    Καλημέρα παιδάκια και παιδούλες.

    Γράφοντας αυτό το κείμενο, σας ενημερώνω πως θέλω να ξεκινήσω ένα νέο θέμο MH, κάτι που δεν υπάρχει.

    Αυτο θα είναι τα διάφορα προβλήματα που έχουμε και θέλουμε να τα μοιραστούμε και να τα λύσουμε(φιλικά,ερωτικά,οικογενειακά,οικονομικά κλπ κλπ).

    Επίσης θέλω να σας ενημερώσω πως είμαι πολύ καλός σ'αυτο κι αυτό συμβαίνει γιατί έχω πολλους φίλους και φίλες και οχι γιατί εχω βγάλει κάποια σχολή ψυχολογίας :P .

    Τα θέματα θα μπορούν να απαντηθούν και από άλλους χρήστες στα σχόλια απο κάτω. Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη απλα θα παρακαλούσα να υπάρχουν μόνο σοβαρές προτάσεις γιατί είναι σοβαρό και το θέμα.


     Τα θέματα θα γράφονται και θα απαντόνται στο blog μου blogs.musicheaven.gr/merarxos    και τα καλύτερα και πιο σημαντικά θα μπαίνουν και σε άρθρα στο e-περιοδικό μας αν συμφωνείτε και εσείς βέβαια.

    Περιμένω θέματα .

    Εδω ψηφίζουμε αν θέλουμε να γίνει αυτό η όχι.

    http://tinyurl.com/8la2b8d

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Merarxos στις 29-08-2012 03:10 ]


    aviectus
    27.08.2012, 04:25

    κοιτα μη δω τιποτα σε κανενα blog του Mikeius!!!{#emotions_dlg.ban}

    Edit :
    ξεχασα να πω, πως εχουμε ηδη ψυχολογο και μαλιστα μεγαλου βελινεκους,συχναζει σε blogs,...κυριως.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aviectus στις 27-08-2012 04:30 ]


    tallos
    27.08.2012, 10:18

    κανεναν ψυχιατρο;;;


    loukas76gr
    27.08.2012, 11:19

    Έλεος... μου θυμίζεις το 'Αγαπητή Μαίρυ' σε στήλη εβδομαδιαίου περιοδικού... {#emotions_dlg.lol}

    (mairy_omikron δεν αναφέρομαι σε σένα)


    Kristalo
    27.08.2012, 13:51
    Υπο ποια ιδιοτητα θα κανεις το ψυχολόγο Mεραρχε; Δεν νομίζεις πως και το να δοκιμασει κανεις μαζι σου ειναι ακρως επικινδυνο; Ελεος βρε παιδια μαζευτειτε!!!!!
    Merarxos
    27.08.2012, 14:05
    Οκ παιδια , εγω το διευκρινησα πως οι συμβουλες μου θα ήταν συμβουλες φιλου. Ας κλεισει το θεμα.
    jorge
    27.08.2012, 14:25
    Κατά τη γνώμη μου δεν θα ήταν κακό να γίνει κάτι τέτοιο, καθώς ήδη στο site ζητούνται γνώμες για διάφορα προβλήματα (ρίξτε μια ματιά στο Περι Ανεμων). Και από τη στιγμή που θα μπορεί να γίνει κουβέντα μέσω σχολίων, σε blog και forum, πάνω στις απαντήσεις του Μέραρχου, πιστεύω οτι θα είχε ενδιαφέρον και πιθανότατα να προσέφερε βοήθεια σε όσους έτσι κι αλλιώς ρωτάνε σε forums για διάφορα ζητήματα. Από τη στιγμή που διευκρινίζεται οτι ο σύμβουλος δεν είναι ψυχολόγος και τα "πορίσματα" θα μπορούν να σχολιάζονται από τον καθένα, εγώ θα έλεγα Μέραρχε να το δοκιμάσεις.
    Kristalo
    27.08.2012, 14:42
    Βρε Γιωργο νομίζω οτι ο Μεραρχος δεν λεει για τα προβλήματα που δημιουργουνται στα φορουμς αλλα για προσωπικα ψυχολογικα προβληματα του καθενός. Νομίζω πως δεν ειναι φρόνιμο.
    jorge
    27.08.2012, 15:06
    Δεν μιλησα για προβληματα που δημιουργονται στα forums, αλλα για προσωπικα προβλήματα. Ο Μεραρχος δεν μου φαινεται για προβληματικό άτομο που θα μπορούσε πχ να ωθήσει κάποιον στην αυτοκτονία. Οσο επικινδυνο ειναι αυτο, ειναι και τα σχολια-συμβουλες που δινουμε ολοι μας σε άλλα μελη, για προβληματα (προσωπικα) που αντιμετωπιζουν. Προσωπικά το εχω κανει πολλές φορές και θεωρω οτι βοηθησα, εστω ψυχολογικά κάποιους ανθρώπους.
    sapounofouska
    27.08.2012, 15:31
    Μεραρχε προσωπικα δεν σε γνωριζω..Πιστευω ομως, κρινοντας φυσικα, βαση το δικο μου χαρακτηρα παντα, οτι για να πεις τα προβληματα σου πρεπει να γνωριζεις τον αλλον... Απο την αλλη υπαρχουν ανθρωποι που "ξεδιδουν" με το να μιλησουν εστω και καπου... Αυτο που εξεθεσες πιστευω οτι θα μπορουσε να πετυχει.. Αρκει ομως να μην δημοσιευεται... Πραγματικα δεν θα ηθελα να κοινοποιουνται δικα μου προβληματα . Το να πεις ομως οτι ξερετε παιδια αν θελετε να μιλησετε εδω ειμαι ,αυτο το θεωρω πολυ καλο...
    NikosVy
    27.08.2012, 16:14

    Παράθεση:
    Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλλογος στο http://www.psy.gr/first.php?mid=12&subid=0&ssid=0&id=14294

    Ο Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλογος.....….Η εφαρμοζόμενη πρακτική από τους «διαδικτυακούς θεραπευτές», κατόχους κατά Νόμον άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος του Ψυχολόγου ή του Ιατρού [με τίτλο ειδικότητας Ψυχιάτρου ή Παιδοψυχιάτρου], ή από παρανόμους που παραβαίνουν ρητές διατάξεις τού Ποινικού Κώδικα, δεν μπορεί να αποτελέσει νομοκαθεστημένη τάξη για την παροχή «εξ αποστάσεως» υπηρεσιών Ψυχολογικής Θεραπείας ή Ψυχολογικής Συμβουλευτικής - Συμβουλευτικής Ψυχικής Υγείας.

    ….. Ο άνθρωπος συγκροτείται ως αδιαίρετο και αδιάσπαστο δυναμικό όλον και στην προς θεραπεία διάστασή του απαιτούνται όλες οι πρόνοιες του νομικού πλαισίου, όπως αυτό εκφράζεται από την φιλοσοφία Δικαίου που διαμόρφωσε την εισηγητική έκθεση και τους τελικούς κανόνες Δικαίου που εκφράζονται και στον Κώδικά Ιατρικής Δεοντολογίας.

     Στην «εξ αποστάσεως θεραπευτική σχέση» παραγνωρίζονται οι πολιτισμικές, κοινωνικές, περιβαλλοντικές ορίζουσες και έτσι το μέσο μετατρέπεται, από εργαλείο, στη βασική παράμετρο της θεραπευτικής σχέσης. Υπέρκειται και προσδιορίζει. Ο ενιαίος και αδιαίρετος χαρακτήρας τής παρουσίας τού ανθρωπίνου όντος ενώπιον και μετ’ αυτού τού θεραπευτού καθίσταται μερικώς και υπεραπλουστευμένος.

     Η θεραπευτική σχέση είναι ένα οικοδόμημα διαρκείας σε όλες τις διαστάσεις των πληροφοριών που λαμβάνει ο θεραπευτής, αλλά και της πληροφόρησης που αντλεί από τον θεραπευόμενο και όχι από τις μεταδόσεις τμημάτων τής συμπεριφοράς του με τον τρόπο που τελικώς ο θεραπευόμενος ορίζει, ακριβώς γιατί ο θεραπευτής δεν έχει ενώπιόν του το σύνολον του θεραπευομένου αλλά ένα μέρος του –κατά παράβαση των επιταγών του κοινού νομοθέτη [Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας]-, όπως στην περίπτωση της «εξ αποστάσεως Ψυχολογικής Θεραπείας».

    Παράθεση:
    Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλλογος στο http://www.psy.gr/first.php?mid=12&subid=0&ssid=0&id=14294

    ….Προσφάτως, στις 10 Ιανουαρίου 2011, καταδικάσθηκε οριστικώς, από Δικαστήριο τής Χώρας, Κοινωνική Λειτουργός - «Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας» - «Ψυχοθεραπεύτρια», με βάση το Κατηγορητήριο, για κατ’ εξακολούθησιν παράβαση του Νόμου:

    «... Κατηγορείσαι ότι ................... σε οικεία ιστοσελίδα του διαδικτύου διαφημιζόσουν ως Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας – Ψυχοθεραπεύτρια δραστηριότητες που ανέπτυσσες στην ......... και οι οποίες παρεμβαίνουν αμέσως στην προσωπικότητα και την συμπεριφορά του ανθρώπου που ανάγονται στην ειδικότητα του Ψυχολόγου, χωρίς να κατέχεις την κατά Νόμο προβλεπόμενη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ψυχολόγου. Ήτοι κατά παράβαση των άρθρων 1 και 12 Ν. 991/79 σε συνδ. Με το άρθρο 458 Π.Κ.».

    Το έτος 2007 καταδικάσθηκε, οριστικώς, τελεσιδίκως και αμετακλήτως, άτομο το οποίο διαφημιζόταν σαν «Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας». Παραπέμφθηκε ενώπιον της Δικαιοσύνης, αυτεπαγγέλτως, και κατ’ έγκλησιν του Πανελληνίου Ψυχολογικού Συλλόγου επειδή:

    « ... διαφημιζόταν ως Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, σε θέματα φοβίας, ήπιας κατάθλιψης, μελαγχολίας κ.λπ. που ανάγονται στην ειδικότητα του Ψυχολόγου, χωρίς να κατέχει την κατά Νόμο προβλεπόμενη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ψυχολόγου. … Η πράξη για την οποία κρίθηκε ένοχος ο κατηγορούμενος προβλέπεται από τις διατάξεις των άρθρων 1, 12, 14, 26 §2 Π.Κ. και άρθρ. 1 και 12 Ν 991/1979. … Κρίθηκε, αποφασίσθηκε και δημοσιεύθηκε στο ακροατήριο σε δημόσια συνεδρίαση αυθημερόν …».

    Οπότε, φίλε ψυχολόγε, καλύτερα είναι να εγκατασταθείς στο chat. Θα γνωρίσεις εκεί και τη μόνιμη παρέα των 4 σκληρών.


    Merarxos
    27.08.2012, 16:46
    Παιδια το είπα πως δεν είμαι ψυχολόγος. Εκανα ένα blog το οποιο θα μας βοηθουσε όλους σε προβλήματα που έχουμε. Επισεις είπα πως αν θελετε στα μηνύματα σας να μην υπαρχει όνομα δε θα υπαρχει τελος. Ολοι βοηθαμε εδω. Θα είναι μερος να γραφουμε τα προβληματα μας και να τα λυνουμε
    NikosVy
    27.08.2012, 17:13

    Τότε να δημιουργήσεις ένα νήμα με σύνθετο τίτλο, π.χ. "Ερωτήσεις σε ψυχολόγο και θέματα διαχείρισης της πολυκατοικίας".

    Αυτό θα μπερδέψει όποιον εισαγγελέα ενδεχομένως ψάχνει να κυνηγήσει (ψευδο)ψυχολόγους του διαδικτύου, αφού θα έμπαιναν και ερωτήματα όπως π.χ. "μπορεί να κάνει αγωγή ο διαχειριστής κατά του ιδιοκτήτη που δεν πληρώνει τα κοινόχρηστα, χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την έγκριση της Γενικής Συνέλευσης για την άσκηση της αγωγής;"


    mary_omikron
    27.08.2012, 19:48

    Σε πολλά blogs διαβάζω προσωπικές καταθέσεις για συναισθήματα, δεσμούς, αδιέξοδα, οικονομική κατάσταση κλπ προφανώς επειδή ορισμένα άτομα νοιώθουν καλλίτερα όταν τα εξωτερικεύουν και τα μοιράζονται. Βλέπω επίσης πολλοί από εμάς να πηγαίνουμε και να σχολιάζουμε λέγοντας την γνώμη μας, προτείνοντας λύσεις ή συστήνοντας υπομονή ή κάνοντας κριτική.

    Τι διαφορετικό απ΄αυτό λέει ο Μέραρχος και διαφωνείτε? Και εξ άλλου υπάρχει πάντα και η δυνατότητα για όποιον δεν ενδιαφέρεται να το προσπεράσει και να μην ασχοληθεί. Τόσο απλό.


    Merarxos
    27.08.2012, 20:14
    Ρε παιδιά δε καταλαβαίνω ποιο είναι το προβλημα σας. Μια πρόταση έκανα την οποία την έχω δεί σε πολλά site και πιστεύω πως δεν είναι κάτι κακό. Αν σας πειράζει τόσο ας το αφήσουμε. Όσο για το όνομα του blog και για την ειδικότητα μου εχουν αλλάξει και σημειωθεί όλα. Ευχαριστω για τη προειδοποίηση.
    sapounofouska
    27.08.2012, 20:32
    Αστο μεραρχε μην το ψαχνεις.. Υπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν ολα τα αρνητικα τους αποθημενα στοχευοντας αρνητικα και μονο προς το προσωπο του σταθμου.. Το εχεις παρατηρησει και σε αλλα ποστ μαλλον.Οποτε μην σκας
    Merarxos
    27.08.2012, 20:54
    Θεοδώρα όπως το είπες είναι. Υπαρχουν κάποια ατομα που απλά θέλουν να ξεσπάσουν και γράφουν μόνο αρνητικά. Αυτοι μπορουσαν απλά να το προσπεράσουν το θέμα και να μη δωσουν σημασία αλλά αυτό που επέλεξαν να κάνουν είναι να κράξουν. Αυτο που σκεύτηκα είναι οτι πολλοι από εμάς ψαχνουμε για προσωπικά μας ζητήματα στο ιντερνετ αν εχουν συμβεί σε άλλους και πολλοι από εμας γράφουμε σε blogs kai forums , γιατί να μη τα γράφουμε εδώ που είμαστε όλοι μια παρέα μουσικών και γνωριζουμε πάνω κάτω τι είναι ο καθένας από εμάς . Τελος παντων , επάνω έχω βάλει μια ψηφοφορία για να δουμε άν θέλετε να το συνεχίσουμε αυτό. Αν είστε πολλοί κάθετοι στο όχι θα το αφησουμε το θέμα. Τι να πω, δε περίμενα πως θα τρελαθούν κάποια άτομα εδω μέσα, σας είχα για ποιο ανοιχτομυαλους.
    sapounofouska
    27.08.2012, 21:06
    Αυτοι οι συγκεκριμενοι τρελενονται ανευ λογου και αιτιας σε ολα τα θεματα μην σκας σου ειπα! δεν βλεπεις τα αρνητικα χερακια που πεφτουν βροχουλα??? :p
    mary_omikron
    27.08.2012, 21:15
    Αστους βρε Φουσκα να έχουν ενδιαφέρον, μην φρενάρεις τα αρνητικά χεράκια... αυτό σημαίνει οτι ασχολούνται μαζί σου :Ρ :Ρ
    sapounofouska
    27.08.2012, 21:16
    ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΓΑΠΑΩ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΧΕΡΑΚΙ!!!!!