ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.874 μέλη

    Νέες ρυθμίσεις παραγωγών Radio MusicHeaven

    aviectus
    08.01.2014, 11:42
    Δηλαδή αυτο θα λύσει και το πρόβλημα με το αν εμφανίζεται ο παραγωγός?
    JohnDok
    09.01.2014, 21:32

    Jorge θέλω να επισημάνω κάτι που είδα,εγώ όταν δεν είμαι στο PC ακούω τον σταθμό από το κινητό μέσω εφαρμογής Android,συγκεκριμένα από το GreekRadios,τώρα μετά την αλλαγή του server ο σταθμός δεν ακούγεται πλέον,ούτε από άλλη εφαρμογή που προσπάθησα να ακούσω δεν έβγαλα άκρη.


    suspect
    13.01.2014, 23:13
    Εδω και τοση ωρα ατενιζω εναν σερβερ νεκρο.... Εκπομπη δεν μπορω να κανω, τα λεμε με τα παιδια στο τσατ, και υποτιθεται οτι αλλαξαμε συστημα για να ειναι σταθερο και να μην πεφτει.......
    antwnispatra
    13.01.2014, 23:27

    Αυτά.





    επισυναπτόμενα: server.JPG 
    jorge
    13.01.2014, 23:59
    Αν κρίνω από ένα μήνυμα που έστειλε η εταιρία, στην προσπάθεια να μας δωσουν νέο authhash code για να εμφανιζόμαστε σε λίστες σταθμών, έκαναν κάποιο restart.
    jorge
    14.01.2014, 00:00

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 08.01.2014, 11:42 έγραψε...

    Δηλαδή αυτο θα λύσει και το πρόβλημα με το αν εμφανίζεται ο παραγωγός?

    Μετά από επικοινωνία με την εταιρία, μας ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει τρόπος το Stream Name (εκει που βάζαμε συνήθως το username μας) να είναι το "κλειδί" για να καταλαβαίνει το σύστημα ποιός είναι συνδεδεμένος... Θα πρέπει να βρούμε άλλη λύση.


    alkyoni
    14.01.2014, 02:10

    Εμφανιστηκε λιγο νωριτερα και ως τωρα, (ελπιζω να παραμεινει, ωσπου να βρουμε την λυση στο προβλημα ), το Stream Name: RadioMusicHeaven

    Ετσι εμφανιστηκε και ο σταθμος στην λιστα των σταθμων του shoutcast , κι ετσι υπαρχει ακομα ενας τροπος ακροασης: http://www.shoutcast.com/Internet-Radio/RadioMusicHeaven


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 00:00-01:00, Πέμπτη βράδυ 01:00-02:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeaven ή ακρόαση μέσω winamp

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 14-01-2014 02:18 ]


    ilio
    14.01.2014, 11:24

    Στο link που παρέθεσε η Αλκυόνη χτες βράδυ πάτησα να δω τι βγάζει σήμερα και εμφανίζεται να παίζει την ηχογραφημένη εκπομπή της Mairy_omikron ,που ακούω τώρα και όντως το όνομα του σταθμού με μία άλλη μορφή  όμως  μαζί με το όνομα της εκπομπής που παίζει και τον παραγωγό που είναι στον αέρα (όχι όπως το βλέπαμε στον Shoutcast administrator ως τώρα).

    Εκείνο που παρατήρησα ήταν όταν πας να πατήσεις το σήμα του "play" στην σελίδα του shoutcast σου εμφανίζεται κάτω στην σελίδα ένας player όπου μπορεί να ακούσει κάποιος και από εκεί και γράφει στις πληροφορίες:

    Tilte: Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι
    Artist: Mairy_omikron on air

    Μετά μπήκε εκπομπή της Χρυσάννας και πάλι γράφει:

    Title: Βαθιά νυχτωμένοι

    Artist: Crysanna on air

    Αλλά μετά χάθηκε και το όνομα και ο τίτλος σε αυτόν τον player για λίγο και μετά ξαναεμφανίστηκε πάλι.

    Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αυτός o player όσον αφορά τις πληροφορίες που παρέχει και το αν σχετίζεται με την εμφάνιση του ονόματος του παραγωγού και την εξαφάνιση του μετά στο δικό μας site.

    Το σημαντικό πάντως είναι πως στο shoutcast εμφανίζεται πια το όνομα του σταθμού και η εκπομπή με τον παραγωγό που παίζει εκείνη την στιγμή Smile

    Για να δούμε ... Αναμένουμε τις περαιτέρω εξελίξεις Smile


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 14-01-2014 11:26 ]


    Helen-K
    14.01.2014, 11:36
    Αυτο που εμφανίζεται κάτω κάτω είναι στην ουσία το κομμάτι που παίζει κάθε φορά! Δηλαδή καλλιτέχνης και τραγούδι. Επειδή εκείνη την ώρα έπαιζε κονσερβούλα εκπομπής, γι αυτό εμφάνιζε τη Μαίρη και τη Χρυσάννα!
    aviectus
    14.01.2014, 12:02

    Δοκίμασα να κάνω σήμερα πρωί μια δοκιμαστική για να δω και εγω τι παίζει με το σερβερ.
    Εμφανίζει όνομα σταθμού, κομμάτι. Αλλά όχι παράγωγο. Επίσης ακόμα δε μπορούμε να δούμε πληροφορίες μέσα από τη σελίδα παραγωγών


    Helen-K
    14.01.2014, 13:57

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.01.2014, 00:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 08.01.2014, 11:42 έγραψε...

    Δηλαδή αυτο θα λύσει και το πρόβλημα με το αν εμφανίζεται ο παραγωγός?

    Μετά από επικοινωνία με την εταιρία, μας ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει τρόπος το Stream Name (εκει που βάζαμε συνήθως το username μας) να είναι το "κλειδί" για να καταλαβαίνει το σύστημα ποιός είναι συνδεδεμένος... Θα πρέπει να βρούμε άλλη λύση.

    Γιώργο αυτό είπε και ο Χόρχε πριν... ότι θα πρέπει να βρεθεί άλλη λύση για αυτό! 

    Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι φαίνεται πια ο σταθμός στο stream name... πλέον ο Music Heaven ξαναβρίσκεται στο χάρτη των ιντερνετικών ραδιοφώνων!!!!


    kerveros2013
    14.01.2014, 17:07

    Λοιπον να πω και εγω κατι για το θεμα παραγωγων! Το ειπα και στα παιδια που ηρθαν εδω στην εκπομπη Παρτυ Παραγωγων! Το ονομα Stream Name ή Station Name που βαζαμε το ονομα παραγωγου δεν υφισταται πλεον σε κανεναν σταθμο! Βασικα εμας μας αρεσε να γραφουμε εκει το ονομα παραγωγου και να φαινεται στην σελιδα αλλα δημιουργει το εξης σοβαρο προβλημα: Το Music Heaven ενας μεγαλος και ταυτοχρονα ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ σταθμος δεν μπορουσε να εμφανιστει σε καμια αλλη σελιδα απο αυτες που γινονται αναρτηση τα ραδιοφωνα! Και οχι μονο αυτο Δεν ηταν προσβασιμος απο συστηματα μη υπολογιστων οπως: Media Player, Smart TV, IP Radio κτλπ! Εκει φαινονταν ενω ψαχναμε το Radio Music Heaven για συντονισμο δεν το εβλεπε πουθενα γιατι το ραδιο ειχε μετονομαστει σε kerveros2013 ή Helen-K ή οτι ονομα ειχε ο καθε παραγωγος! Εχω μια λυση ομως! Γιωργο θα μπορουσες να βαλεις ενα TAB οπως αυτο που εχεις με καποιες διαφορες ομως! 1τον Να μην ειναι ADD, Τα νεα προγραμματα Adblocker και adremover δεν επιτρεπουν την εμφανιση του! 2ρον Να μπορει ο καθε παραγωγος να το ενημερωνει απο την σελιδα παραγωγων την ωρα που ξεκιναει η εκπομπη και να φαινεται σε ολη την σελιδα JORGE ON AIR π.χ! Σε αυτο θα εχουν μονο οι παραγωγοι προσβαση να το ενημερωνουν στο ξεκινημα της εκπομπης τους χειροκινητα και ετσι θα φαινεται σε ολο το Σαιτ του ΜΗ ποιος κανει εκπομπη! Αυτο σκεφτηκα εγω.... και ισως να δωσει καλυτερη ιδεα σε σενα Γιωργο!


    -----------------

    Κέρβερος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 14-01-2014 17:15 ]


    jorge
    14.01.2014, 21:08
    Ωραία ιδέα, αλλά για πόση ώρα θα εμφανίζει αυτή τη χειροκίνητη περιγραφή; Πότε θα σταματάει να εμφανίζεται;
    alkyoni
    14.01.2014, 21:46

    Ναι ωραια ιδεα...

    Θα μπορουσε ισως να γινει κατι σαν το status που εφτιαξες στα προφιλ μας... ή κατι σαν το ποστ-ιτ, που θα ενημερωνεται ομως μεσα απο την σελιδα παραγωγων, απο τον καθε παραγωγο που εκπεμπει εκεινη την ωρα και να εμφανιζεται στην ραδιοσελιδα και στην πανω μπαρα  οπου φαινεται το ραδιο on air . ;)

    Οταν τελειωνει την εκπομπη του  ή  θα ενημερωνει ο επομενος  που ακολουθει,  ή θα γραφει τι ακολουθει συμφωνα με το προγραμμα... ή κουκουβαγγος autodj κλπ (οπως νομιζεις καλυτερα, μια ιδεα κι αυτη :) )


    kerveros2013
    14.01.2014, 23:04

    Ακριβως αυτο σκεφτομουν Γιαννα! Μετα το τελος τις εκπομπης του καθε παραγωγου θα ειναι υποχρεωμενος να βαζει το ονομα SERVER στο ΤΑΒ (ή οτι ονομα δινουμε στον αυτοματο, Κουκοβαγγος π.χ) που θα σημαινει και την εξοδο του απο την εκπομπη! Αν βεβαια γινεται αλλαγη παραγωγου ο παραγωγος που θα παραλαμβανει θα το κανει αυτος! Φυσικα αυτο σαν καποια λυση μεχρι να βρουμε τεχνικα εναν ποιο αυτοματο τροπο που δεν θα επιρεαζει το ραδιο ή την λειτουργια της σελιδας!

    Εκτος βεβαια αν... λεω αν.... υπαρχει και τροπος να βαζει εκτος απο το ονομα του και καποιον ΤΙΜER το οποιο θα γυρνα αυτοματα απο το ονομα του παραγωγου στο ονομα του Κουκοβαγγου! Π.χ Μπαινω εγω και γραφω στην σελιδα παραγωγων KERVEROS2013 και ενεργοποιω και εναν τιμερ στις 2 ωρες (αυτο θα ειναι εκει που  γραφω το ονομα μου και θα βαζω και χρονο ποσο θα κανω εκπομπη) μετα τις 2 ωρες που εχω βαλει θα ξαναγυρνα στο ονομα Κουκοβαγγος... ή Music Heaven Web Radio... αυτοματα!


    -----------------

    Κέρβερος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 14-01-2014 23:18 ]


    jorge
    17.01.2014, 12:56

    Μετά την ωραία ιδέα του Κέρβερου, έχουμε το εξής:

    Όταν κάνω εκπομπή δεν φαίνεται το όνομά μου
    Μόλις συνδεθείτε με το Winamp ή το SAM, θα πρέπει να πάτε στη σελίδα Παραγωγών. Εκεί, πάνω από το Chat, υπάρχουν 2 κουμπιά. Το αριστερό το πατάτε μόλις ξεκινήσετε εκπομπή. Το δεξί μόλις σταματήσετε. Σε περίπτωση που μετά από εσάς ακολουθεί άλλος παραγωγός και ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ για αυτό (πχ είναι ήδη μέσα στο chat και περιμένει να ξεκινήσει), τότε δεν χρειάζεται να πατήσετε το δεξί κουμπί μόλις τελειώσετε. Αρκεί να πατήσει ο επόμενος το αριστερό κουμπί και θα φανεί το όνομά του.


    kerveros2013
    17.01.2014, 13:12
    Πολυ ομορφο το εφτιαξες Γιωργο!!!! Αυτα ειναι!!!
    ilio
    17.01.2014, 17:10

    Ω!Τι ωραία!Λύθηκε το πρόβλημα της αναγραφής παραγωγού!{#emotions_dlg.thumbup}

    Τι σου κάνουν δύο κουμπιά πάντως ε;;;; {#emotions_dlg.biggrin} Είναι αυτό που λένε ... Πρέπει να βρεις το κουμπί του καθενός!!! {#emotions_dlg.biggrin}

    Ο Κέρβερος είχε την ιδέα της δημιουργίας ενός κουμπιού και ο jorge την υλοποίησε!!!Μπράβο παιδιά!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Έτσι να κυλάνε οι ιδέες μεταξύ μας!!!Γιατί κάπου καλά καταλήγουν!!! Smile


    Deos
    17.01.2014, 22:28

    Δυστυχώς εμένα με winamp δε με εμφανιζε σήμερα. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος με winamp που τον έδειξε?


    jorge
    17.01.2014, 22:40
    John πατησες το αριστερο κουμπι;