ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη

    4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού - Υποβολή συμμετοχών

    jorge
    05.01.2015, 19:37

    Το MusicHeaven διοργανώνει για 4η φορά Διαγωνισμό Τραγουδιού και καλεί όλα τα μουσικά σχήματα, τους μοναχικούς καλλιτέχνες και τους δημιουργούς να υποβάλλουν τα τραγούδια τους μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2015.

    Στείλτε το τραγούδι σας από την σελίδα του Διαγωνισμού:

    www.contest.musicheaven.gr

    Ενημερώστε φίλους και γνωστούς που γράφουν μουσική, στέλνοντας το παραπάνω link και κάνοντας Share στο Facebook!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 05-01-2015 19:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 09-01-2015 14:41 ]


    επισυναπτόμενα: header4.jpg 
    killbill2
    06.01.2015, 12:06

    Φαντάζομαι ο διαγωνισμός αφορά δικές μας δημιουργίες. Σωστά;

    Θα ήθελα πολύ να δω και έναν διαγωνισμό φωνής (στυλ theVoice) όπου θα στέλνουμε τις φωνές μας τραγουδώντας γνωστές εκτελέσεις (όχι κατα ανάγκη δικές μας δημιουργίες)!!

    Δεν το βάζετε μπρος;


    jorge
    06.01.2015, 16:49
    Βασίλη μόλις ολοκληρωθεί ο Διαγωνισμός, να το δούμε. Εδώ ας γράφουμε μόνο για τον Διαγωνισμό και για τη διαδικασία υποβολής.
    kwstasagas
    06.01.2015, 20:56

    ε, θα στείλω κι εγώ κάνα τραγουδάκι μου για να συμμετάσχει, χωρίς, για μια ακόμη φορά, να με απασχολεί το "σε ποια θέση θα τερματίσει και μέχρι πού θα φθάσει" ... Για μια ακόμη φορά, θα υποβάλω τη συμμετοχή μου για έναν και μοναδικό λόγο: για να έχω ένα κάποιο κίνητρο για να παρακολουθώ τις δημιουργίες των δημιουργών / συνανθρώπων μου που, υπό άλλες συνθήκες δεν θα έφταναν στα αυτιά μου !!!

    Όμως ... ποιες δημιουργίες θέλω να παρακολουθήσω με ιδιαίτερη "λαχτάρα" ??? μα φυσικά ... τις πρωτόλειες/ακατέργαστες δημιουργίες, που ηχογραφήθηκαν ως επί το πλείστον με "σπιτικά μέσα" και με "λιτό" τρόπο [ιδίως τις δημιουργίες πολύ νέων ανθρώπων που κάνουν τις πρώτες δοκιμές τους στο να γράψουν τα τραγούδια τους] ..... Αυτές οι συμμετοχές είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, η "ομορφιά" και η "πεμπτουσία" του διαγωνισμού τραγουδιού, παρόλο που, ήδη από τώρα, η τύχη τους είναι προδιαγεγραμμένη: δεν θα περάσουν στον τελικό και θα τερματίσουν σε χαμηλές θέσεις στους ομίλους που θα συμμετάσχουν [αν και ποτέ δεν ξέρεις ...] .... Όμως, αν σε κάποια από αυτές τις συμμετοχές βρω, έστω και εν ψήγματι, πράγματα που θα μού αρέσουν ... πρώτος και καλύτερος θα βγω "δημοσίως" και θα τις επαινέσω, εδώ στα τόπικς του διαγωνισμού !!! Αυτό άλλωστε έπραξα και στον προηγούμενο διαγωνισμό [εισπράττοντας, μάλιστα, αρνητικά σχόλια, όπως ότι "υποβαθμίζω την αισθητική του διαγωνισμού" (μέλος Alabama), "τα τραγούδια του διαγωνισμού που μας προτείνεις δεν ακούγονται, ακόμη και τα δικά σου τραγούδια είναι κάκιστα όπως το γούστο σου" (μέλος Ypersyntelikos) και άλλα παρόμοια ... όπως βλέπετε, όλα τα θυμάμαι .... ] .....

    Και .... πόσο μα πόσο θα το χαρώ άμα κάποια από αυτές τις "πρωτόλειες/εκτός δισκογραφίας" συμμετοχές με γεμίσει χαρά και αισιοδοξία "για ένα καλύτερο αύριο" .... να, όπως το παρακάτω, που έστειλαν στον προηγούμενο διαγωνισμό 17χρονοι μαθητές από την Καλαμάτα, το οποίο έγραψαν & ηχογράφησαν με σπιτικά μέσα κάνοντας διάλειμμα από τα διαβάσματά τους !!! "Ένα μόνο καράβι", σε μουσική Παναγιώτη Λύγουρη, στίχους Νίκου Πολίτη και ερμηνεία Ηλιάνας Μπούτση !!! Αφού η "φρέσκια/αέρινη" νεραϊδοφωνή της Ηλιανούλας με μάγεψε τόσο πολύ που ... για χάρη της "έβγαλα από τη ναφθαλίνη" ένα παλιότερο τραγούδι μου και το επανηχογράφησα για να περάσει απ' το στούντιο η Ηλιανούλα να το ερμηνεύσει [και το οποίο, τελικά, θα περιέχεται στην καινούρια μου δισκογραφική δουλειά που θα βγει μέσα στον Γενάρη του 2015 !!!] !!!

    Αυτά για την ώρα .... θα ποστάρω ξανά στο Music heaven όταν θα αρχινίσει ο διαγωνισμός ......

       


    jorge
    09.01.2015, 14:46

    Σε μόλις 5 ημέρες, έχουμε ήδη 30 τραγούδια. Αυτό είναι κάτι πάρα πολύ ενθαρρυντικό για την προσπάθεια που γίνεται. Ως διοργανωτές θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο, πάντα με στόχο το τραγούδι σας να φτάσει σε όσο περισσότερο κόσμο γίνεται, προσεγγίζοντάς το με σεβασμό, όσον αφορά στην παρουσίασή του στο κοινό.

    Ευχαριστούμε για την μέχρι στιγμής μεγάλη συμμετοχή!

    ΥΓ. Αν θέλετε να βλέπετε τις συμμετοχές ως τώρα, απλά μπείτε στη σελίδα του Διαγωνισμού στο contest.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 09-01-2015 14:47 ]


    ArtemisAxarlis
    10.01.2015, 21:00

    Κατ' αρχήν, ευχαριστούμε την  MusicHeaven, για την διενέργεια του φετεινού διαγωνισμού. Δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε ότι, οι εποχές είναι δύσκολες και, κάθε τέτοια προσπάθεια απαιτεί κόστος.

    Όσο, για την επιτυχία είναι σχετική κανείς, δεν πρέπει να  αποκαρδιώνεται, στην ζωή όλα είναι πιθανά.

    Σημασία έχει η συμμετοχή. Οι νίκες και οι ήττες καθενός απο εμας, θα κριθούν, στο φινάλε της μικρής μας ζωής τότε που, θα κάνουμε τον τελικό απολογισμό.

    Καλή επιτυχία, στους συμμετέχοντες και, καλή κρίση, στους φίλους ακροατές. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ArtemisAxarlis, 10-01-2015 21:02 ]


    KRISTHESS
    11.01.2015, 00:58
    με πολύ μεγάλη χαρά έμαθα τα νέα για το Νέο Διαγωνισμό! Επιτέλους θα ακούσουμε μοναδικά τραγούδια που δεν έχουμε ξανακούσει!!! Βαρέθηκα να ακούω συνέχεια ραδιόφωνο!!! Καλή επιτυχία στη Διοργάνωση και μπράβο για ακόμα μια φορά στο ΜΗ!
    mixalis-kleanthis
    11.01.2015, 04:46

    Προσωπικά δεν θα συμμετάσχω στον διαγωνισμό .

    Εύχομαι στους διοργανωτές και στους υποψηφίους,

    Καλή Επιτυχία στη Νέα αυτή Προσπάθεια.


    GrigorisMelis
    11.01.2015, 09:38
    Πολλα Συγχαριτηρια στο M.Heaven για την πρωτοβουλια,την ορεξη κ το κουραγιο του! και μην ξεχναμε οτι ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
    kwstasagas
    11.01.2015, 14:28

    Παράθεση:

    Το μέλος GrigorisMelis στις 11.01.2015, 09:38 έγραψε...

     και μην ξεχναμε οτι ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ

    α μπράβο, όπως ακριβώς το γράφεις .... και σχετικά με τον παρόντα διαγωνισμό, σημασία έχει -πάντα κατά την ταπενή μου άποψη - όχι το ταξίδι που θα κάνει το δικό μας τραγούδι που θα συμμετάσχει, μιας και το δικό μας τραγούδι ήδη μας "έχει ταξιδέψει" όταν το γράψαμε και το ηχογραφήσαμε !!! Εν προκειμένω, σημασία έχει το ταξίδι που θα μας προσφέρουν οι συνάνθρωποί μας που θα έχουν το "θάρρος" να στείλουν το τραγούδι τους στον διαγωνισμό !!! Αυτό περιμένω κι εγώ απ' τον διαγωνισμό τραγουδιού του music heaven: μέσα απ' την "ψυχούλα" και τη "ματιά" των "συνοδοιπόρων τραγουδοποιών, μουσικών κλπ" να "ταξιδέψω" !!! Κι αυτό θα συμβεί ακόμη και με πρωτόλειες και ακατέργαστες δημιουργίες που θα ακούσω [ή για να ακριβολογήσω: ιδίως με τέτοιες δημιουργίες] !!!

    Κι αυτός είναι, άλλωστε, ο λόγος που θα στείλω τραγούδι μου στον διαγωνισμό : για να υπάρχει ένα κάποιο "κίνητρο" για να παρακολουθήσω τα υπόλοιπα "διαγωνιζόμενα" τραγούδια των συνανθρώπων μου !!! Ο στόχος μου είναι και πάλι ένας: θα στείλω το τραγούδι μου, τηρώντας "άκρα και απόλυτη σιωπή" σχετικά με τη συμμετοχή του, χωρίς να με ενδιαφέρει διόλου "ποια θέση θα καταλάβει στον όμιλό του" [ας πάρει και την τελευταία θέση στον όμιλό του, ούτε θα με νοιάξει, ούτε θα με στεναχωρέσει]!!! Και, όταν με το καλό θα αποκλεισθεί το τραγούδι μου, θα γράψω στο μπλογκ μου για "την ιστορία του τραγουδιού" αλλά και "για ποιο λόγο επέλεξα να στείλω το συγκεκριμένο τραγούδι" και όχι άλλο από αυτά που έχω γράψει !!! Έτσι ακριβώς έπραξα και στον προηγούμενο διαγωνισμό, όπου είχα στείλει το "Κάποιος μας λείπει" από τη δισκογραφική μου δουλειά "Κώστας Άγας IV" [εκδ. 2005]:

    1/ Απόλυτη σιωπή και απόλυτη μυστικότητα σχετικά με τη συμμετοχή του, όχι μόνο σε "ιντερνετικό επίπεδο", αλλά και "επί προσωπικού επιπέδου" !!! Να φαντσθείτε, τη στιγμή που το τραγούδι μου διαγωνιζόταν στον όμιλό του, με είχε καλέσει ο φίλος Γιάννης Deos στην εκπομπή του στο Ράδιο Music Heaven, όπου, μαζί με τη φίλη του Ιωάννα, είχαμε μια πολύ όμορφη ραδιοφωνική συζήτηση !!! Στο τέλος της εκπομπής, με ρώτησε ο Γιάννης: "Κώστα, ποιο τραγούδι έστειλες στο διαγωνισμό" ??? και απάντησα: "αααπ, παιδιά μου, δεν θα σας πω τίποτα, άμα το τραγούδι μου σας αγγίξει να το ψηφίσετε, άμα δεν σας αγγίξει ας μην το ψηφίσετε" !!! Έτσι .... δεν αποκλείεται να έχασα δύο "12άρια" που θα ελάμβανα εκείνη τη στιγμή !!! Για όλα αυτά δεν έχετε παρά να ρωτήσετε το Γιάννη Deos και την Ιωάννα [εκλεκτά μέλη του Music heaven] για να σας τα επιβεβαιώσουν !!!

    2/ Κι αφού, με το καλό, το τραγούδι μου αποκλεισθεί και αποκαλυφθούν τα στοιχεία του .... τότε και μόνο θα μιλήσω γι' αυτό στο μπλογκ μου [βλέπετε ... είμαι κι εγώ σαν αυτούς που παίζουνε πρέφα στο καφενείο, που τους αρέσει όχι μόνο να παίζουν πρέφα αλλά ... και να μιλάνε γι' αυτήν !!! έτσι κι εγώ, μού αρέσει οχι μόνο να γράφω τραγούδια, αλλά και να μιλάω γι' αυτά, όμως αφού θα ολοκληρωθεί η πορεία του τραγουδιού μου στο διαγωνισμό !!!] !!!

    Και να σας πω και κάτι .... προτιμω 100000000000000 φορές να ακποκλεισθεί απ' τον τελικό το δικό μου τραγούδι και στη θέση του να προκριθεί το δημιούργημα ενός συνανθρώπου που δοκιμάζει να φτιάξει τα πρώτα του τραγούδια, και τα παρουσιάζει για να ακούσει γνώμες !!! Εγώ τόσα χρόνια και τραγούδια έγραψα, και ηχογράφησα, και δισκογραφικές δουλειές έκανα [έστω, άγνωστες, αφανείς και αθόρυβες], και με καταξιωμένους μουσικούς συνεργάστηκα στο στούντιο ..... Οπότε, αν το τραγούδι μου προκριθεί στον τελικό του διαγωνισμού, μάλλον δεν θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω! Αν, όμως, το τραγούδι ενός νέου μουσικού/τραγουδοποιού προκριθεί στον τελικό, σίγουρα θα έχει πολλά να του προσφέρει : θα τον τονώσει και θα τον ενθαρρύνει για να συνεχίσει να δημιουργεί !!!

    Έτσι, για παράδειγμα, στον προηγούμενο διαγωνισμό ευχαριστήθηκα πάρα μα πάρα πολύ που άκουσα το τραγούδι ενός 17χρονου μαθητή από Αλεξανδρούπολη, που το είχε στείλει και διαγωνίσθηκε στον ίδιο όμιλο με το δικό μου τραγούδι! Και, πολύ, μα πάρα πολύ, το ευχαριστήθηκα που το τραγούδι του τα πήγε αρκετά καλά και, μάλιστα, κατάφερε και ξεπέρασε και το δικό μου στη βαθμολογία !!! Αυτό είναι για μένα το "κέρδος" και το "ταξίδι"μου απ' τον διαγωνισμό .... Να σε ποιο τραγούδι αναφέρομαι: "Γελαστέ Αρλεκίνε" από τον μικρό΄"ακρίτα/Αλεξανδρουπολίτη" Αλέξανδρο Κεβόπουλο !!! Προχώρα Αλέξανδρε !!! Τόπο στα νιάταααααα .....

     

     


    johnpanman
    19.01.2015, 18:59

    Αγαπητέ jorge, σε ευχαριστούμε προκαταβολικά για μια ακόμη γιορτή την οποία είσαι διατεθειμένος να οργανώσεις..

    Προσωπικά, με "ξύπνησες" και με έβαλες ξανά στην πρίζα.. Ανυπομονώ για τους επόμενους μήνες..!

    Εύχομαι σε όλους τους συμμετέχοντες και ακροατές, καλό συν-αγωνισμό, καλή ακρόαση και να ανακαλύψει ο καθένας πολλά μελλοντικά του αγαπημένα τραγούδια, συγκροτήματα ή καλλιτεχνες..!

    ... και καλό κουράγιο jorge...

    Φιλικούς χαιρετισμούς,

    Γιάννης


    Soreitis
    27.01.2015, 22:41
    Γιατί να μην συμμετέχουν όμως και τραγούδια με ξένο στίχο...;;; Είναι πολλοί οι νέοι που γράφουν πια στα αγγλικά.
    alpatman
    28.01.2015, 10:54

    συμφωνω με την αποψη σου , την εξεθεσα και πριν αρκετες μερες   , σε ορισμενα ειδη η αγγλικη γλωσσα ταιριαζει περισσοτερο απο την ελληνικη , οπως και την ισπανικη ,γαλλικη κτλ κτλ και την  προτιμουν αρκετα ελληνικα σχηματα ποπ ,Rock κτλ 

    πιστευω αυτο θα εκανε καλο στον διαγωνισμο απο αποψης συμμετοχων καθως αν γινοταν δεκτος ο ξενος στιχος , θα αυξανονταν τα κομματια που θα λαμβαναν μερος 

    υπαρχουν παλι 'θεματακια ' και στην περιπτωση αυτη , για παραδειγμα ' αξιολογηση ' των στιχων  

    οπως και να εχει 'τωρα ειναι αργα ' , ο διαγωνισμος τρεχει με συγκεκριμενους ορους 


    georgetr
    20.02.2015, 00:25

    Πως πάμε απο συμμετοχές παιδιά ? Υπάρχει ενδιαφέρον απο τα μέλη ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 20-02-2015 00:28 ]


    georgetr
    20.02.2015, 00:36

    Οσο αφορά τη ψηφοφορία , θα ψηφίζουν τελικά μόνο τα παλαιά μέλη ? Θα πρότεινα να ψηφίζουν και νέα μέλη , όποιος γίνεται μέλος μέχρι την ημερομήνια που θα ξεκινήσει η πρωτη ψηφοφορία των τραγουδιών, με το εξής σκεπτικό .Θα ανέβει ο αριθμός των μελών λόγω του διαγωνισμού και νομίζω ότι είναι καλό και για το site και για τον ίδιο το διαγωνισμό ..Οσο αφορά την αξιοκρατία , δε νομίζω να δημιουρείτε πρόβλημα εφόσον το δικαιωμα αυτό θα ωφελεί όλους τους συμμετέχοντες ..Για να είμαστε ειλικρινείς , όλοι οι διαγωνιζόμενοι θα πουν στους φίλους και γνωστούς για τη συμμετοχή τους ώστε να στηρίξουν και το τραγούδι τους ...Αλλα ταυτόχρονα θα στηρίξουν και τα άλλα τραγούδια  .Σκέφτομαι ότι όσοι διαγωνιζόμενοι έχουν γνωστούς και φίλους που είναι ήδη μέλη στο site , θα έχουν εξ αρχής και μεγαλύτερη στήριξη στο τραγούδι τους ...Επομένως ίσως πράγματικά να είναι ποιό δίκαιο να ψηφίσουν και τα νέα μέλη . Μια απλή σκέψη κάνω πάνω σε αυτό το θέμα , που νομίζω όμως ότι έχει κάποια βάση 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 20-02-2015 00:42 ]


    jorge
    20.02.2015, 01:52
    Οι συμμετοχές εμφανίζονται στη σελίδα του Διαγωνισμού. Τα περί ψηφοφορίας δεν εμπίπτουν στο παρόν topic.
    roubas
    20.02.2015, 11:10

    Καλημέρα παίδες!!Υπέβαλα και εγώ τη συμμετοχή μου συνεπής με τους διαγωνισμούς τραγουδιού του musicheaven και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους και όλες..μην ξεχναμε ότι στο τέλος μας ενδιαφέρει να έχουν αναδειχτεί όμορφα τραγούδια μέσω του διαγωνισμού και όχι η ματαιοδοξία της προσωπικής μας επιτυχίας!!!


    laremi
    22.02.2015, 15:17

    [ τροποποιήθηκε από τον/την laremi, 23-02-2015 14:30 ]


    georgetr
    23.02.2015, 18:49

    Προσπαθώ εδω και δύο ημέρες να στείλω ένα τραγούδι , αλλά στο τέλος της υποβολής μου γράφει "πρεπει να ορίσετε τιμη στο πεδίο όροι διαγωνισμού .Στους όρους , κάτω κάτω υπάρχει ένα πεδίο που γράφει ¨δεν αποδέχομαι τους όρους " .Πατώντας το βελάκι δεν αλλάζει τίποτα ..Δε κάνω κάτι καλά εγώ ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 23-02-2015 18:56 ]


    georgetr
    23.02.2015, 18:58

    Παιδιά νομίζω ότι το βρήκα . Πήρε την αποδοχή των όρων πηγαίνοντας πάνω στο πεδιο και πατώντας τα βελάκια του πληκτρολογίου έκανε τις εναλλαγές ...Πιστεύω να το λάβατε τωρα το τραγούδι ..Αν δε σας κάνει κόπο με ενημερώνετε ότι το λάβατε ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 23-02-2015 18:59 ]