ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    Stardustoflife
    26.07.2008, 12:53

      Το 'μ.χ' του Αλεξάκη, για το καθεστώς στο Άγιο Όρος


    Vanna
    31.07.2008, 20:27

    Στο Ντιβάνι-Ίρβιν Γιάλομ


    helpless
    31.07.2008, 22:29

    ο δημιος του ερωτα του irvin yalom


    jethroomi
    01.08.2008, 01:03

    Για τεταρτη φορα το 'Δικαιωμα στην τεμπελιά' του Πολ Λαφαργκ.Wink


    panosbousalis
    01.08.2008, 03:58

    Η Ανάσταση- Λέο Τολστόϊ


    Rinio524
    01.08.2008, 10:02

    Η καρδιά της Μαργαρίτας - Βασίλης Αλεξάκης


    fearlessangel
    01.08.2008, 11:30

    Μόλις τελείωσα το ΚΡΑΣΙ ΤΩΝ ΔΕΙΛΩΝ του Μ. Λουντέμη!! {#emotions_dlg.smartass}


    renabill
    01.08.2008, 12:21

    Ο Μαγικός κηπος! Πολύ καλό{#emotions_dlg.thumbup}


    noizreduction
    01.08.2008, 14:48

    "Καλημερα Σας" - Μιχαλης Πασιαρδης ( λιγο δυσκολο να το βρειτε στην Αθηνα, αφου μου ηρθε απο Κυπρο, λογω της εκδοσης του απο τον Ε.Υ.Ρ.Ι.Κ. ) Αξιζει να διαβαζετε ενα κομματι καθε πρωι.


    MarinaFrag
    01.08.2008, 16:50

    Όλα σου τα 'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη - Δημήτρης Μπουραντάς...

    Πολύ ωραίο για να μάθουμε να ζούμε την ζωή και όχι να μας ζει αυτή....

     


    Vanna
    01.08.2008, 23:49

    Η Ιστορία της Ψυχανάλυσης-Σίγκμουντ Φρόυντ


    claudio21
    02.08.2008, 01:18

    Νίκος Δήμου - Οι δρόμοι μου


    rouli726
    02.08.2008, 11:00

    Επειδη ειμαι φαν του "υπερτατου" Κοελο,προσπαθω να τα διαβασω ολα!Το τελευταιο που ολοκληρωσα πριν λιγες μερες ηταν το "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει".Αληθινο,καυστικο και επικαιρο.Βαση του το ποσο ευκολα παραιτουμαστε απο τη ζωη με καθε τροπο και το πως,ετσι ξαφνικα,αν ελευθερωσουμε λιγο το πνευμα και την ψυχη μας,θα ζουμε ευτυχισμενοι καθημερινα,απλα και μονο επειδη ειμαστε υγιεις.


    Vanna
    06.08.2008, 15:35

    100 Ερωτικά Σονέτα-Πάμπλο Νερούδα


    renabill
    06.08.2008, 16:11

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 02-08-2008 στις 11:00 έγραψε...

    Επειδη ειμαι φαν του "υπερτατου" Κοελο,προσπαθω να τα διαβασω ολα!Το τελευταιο που ολοκληρωσα πριν λιγες μερες ηταν το "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει".Αληθινο,καυστικο και επικαιρο.Βαση του το ποσο ευκολα παραιτουμαστε απο τη ζωη με καθε τροπο και το πως,ετσι ξαφνικα,αν ελευθερωσουμε λιγο το πνευμα και την ψυχη μας,θα ζουμε ευτυχισμενοι καθημερινα,απλα και μονο επειδη ειμαστε υγιεις.



    Έχω ακούσει ότι είναι πολυψυχοπλακωτικό βιβλίο.Τι λες γι αυτό?


    mellia
    06.08.2008, 16:23

    "Το ταξίδι που λέγαμε", Αλκυόνη Παπαδάκη


    CROSS
    06.08.2008, 16:40

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 06-08-2008 στις 16:11 έγραψε...


    Το μέλος rouli726 στις 02-08-2008 στις 11:00 έγραψε...

    Επειδη ειμαι φαν του "υπερτατου" Κοελο,προσπαθω να τα διαβασω ολα!Το τελευταιο που ολοκληρωσα πριν λιγες μερες ηταν το "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει".Αληθινο,καυστικο και επικαιρο.Βαση του το ποσο ευκολα παραιτουμαστε απο τη ζωη με καθε τροπο και το πως,ετσι ξαφνικα,αν ελευθερωσουμε λιγο το πνευμα και την ψυχη μας,θα ζουμε ευτυχισμενοι καθημερινα,απλα και μονο επειδη ειμαστε υγιεις.


    Έχω ακούσει ότι είναι πολυψυχοπλακωτικό βιβλίο.Τι λες γι αυτό?

    Η ''Βερόνικα''κάθε άλλο παρα ψυχοπλακωτική είναι..το είχα διαβάσει πριν χρόνια..τέλειο βιβλίο και πάρα πολύ αισιόδοξοWinkΣυμφωνώ με rouli,ο Κοέλο ειναι απο τους αγαπημένους μου..

    τελευταίο που διάβασα συμπτωματικά είναι η ''Μπρίντα''ένα παλαιότερο βιβλίο του,που μεταφράστηκε στα ελληνικά φέτος....το παρακάτω κειμενάκι τα λέει όλα

    Ένα κείμενο αγνώστου συγγραφέα λέει ότι καθένας μας μπορεί να υιοθετήσει δύο στάσεις στη ζωή του: να Χτίζει ή να Φυτεύει. Οι χτίστες μπορεί να χρειαστούν χρόνια για το έργο τους, μια μέρα όμως τελειώνουν αυτό που έκαναν και περιορίζονται από τους ίδιους τους τοίχους τους. Όταν ολοκληρώνεται το χτίσιμο, η ζωή χάνει το νόημά της. Εκείνοι που φυτεύουν μπορεί να υποφέρουν από τις καταιγίδες και σπάνια ξεκουράζονται. Ένας κήπος όμως δε σταματά ποτέ να αναπτύσσεται και παρόλο που απαιτεί την προσοχή του κηπουρού, του δίνει παράλληλα και τη δυνατότητα να ζήσει τη ζωή του σαν μια μεγάλη περιπέτεια. Στην ιστορία του κάθε φυτού βρίσκεται η ανάπτυξη όλης της γης.

    Πρέπει να το διαβάσετε!{#emotions_dlg.yes}

     

     


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 06-08-2008 16:43 ]


    Sufi
    06.08.2008, 17:32

    Vasika einai duo ta teleutaia vivlia p exo diavasei... to "Brinda" tou Paollo Coellho kai to "To kalesma tis agrias fusis" tou jack London!

     

    to deutero einai to agapimeno m vivlio!!!!!!!!!! einai katapliktiko! alla kai to Brinda to teleutaio vivlio tou coellho einai uperoxo!{#emotions_dlg.smartass}


    stevi93
    07.08.2008, 00:22

    to Brinda ειναι καταπληκτικο βιβλιο,πραγματι{#emotions_dlg.beer}
    Εγω τελευταιο διαβασα ''το μεγαλυτερο μαθημα της ζωης,καθε Τριτη με τον Μορρι'',πραγματικα υπεροχο βιβλιο!
    Τωρα διαβαζω κατι πιο αναλαφρο,με τιτλο ''τι ειπε ο Αινσταιν στον κουρεα του''..


    StavmanR
    07.08.2008, 09:10

    Stevi, ό,τι και να του είπε πάντως, μάλλον ο κουρέας απέτυχε, αν κρίνω από τις φωτό του Αινστάιν. Δυστυχώς, ο ηλεκτρισμός είναι ισχυρότερος στις κομμωτικές επιδράσεις από τη χτένα... {#emotions_dlg.biggrin} (μην το δοκιμάσετε σπίτι).

     

    Εγώ πρόσφατα διάβασα το αστυνομικό μυθιστόρημα "Κόκκινος Δράκος" που είχα χρόνια να διαβάσω. Ευχάριστο για καλοκαίρι...