ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.905 μέλη

    everything Anna Vissi Euro-vissi-on 2006

    ph
    15.03.2006, 14:33
    Jorge, ναι κρίνω τις επιλογές ενός καλλιτέχνη, και οι επιλογές της ΄Αννας δεν ήταν πάντα οι καλύτερες. Το ταλέντο όμως και η ακτινοβολία ενός καλλιτέχνη δεν παραγράφονται και απλώς απάντησα σε όλα αυτά τα απαξιωτικά, για την ΄Αννα, λογάκια.
    yiannisyiannis
    15.03.2006, 14:48
    ph να σε ρωτήσω κάτι; Σε πληρώνει η Βίση για να τα λες όλα αυτά ή το κάνεις τζάμπα;
    Astron
    15.03.2006, 15:12
    Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αναλύουμε στα σοβαρά το φαινόμενο της Eurovision.
    Για χαβαλέ ένα βραδάκι μπροστά απ' την τηλεόραση είναι μια χαρά, αλλά μέχρι εκεί.

    Τώρα όσο για την χθεσινή εκπομπή την είδα, αλλά δεν καταλαβαίνω τί νόημα είχε μιας και τα τραγούδησε όλα playback.
    Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τί νόημα έχει να βλέπουμε μια 50άρα να σωριάζεται και να χτυπιέται στο πάτωμα όταν δεν βγαίνει ήχος απ' το στόμα της.

    Εμένα περισσότερο με εντυπωσίασε η Ανέτ που τραγούδησε live και με πάρα πολύ καλή φωνή. Και στο κάτω κάτω είναι μια φρέσκια παρουσία.

    Όσο για το "everything" απ' τα 4 μάλλον ήταν το καλύτερο, αλλά φυσικά δεν πρόκειται για τίποτα σπουδαίο. Ακούγεται ευχάριστα πάντως. (αν δεν βλέπεις την τραγουδίστρια)
    ph
    15.03.2006, 16:28

    Με πληρώνει. Εσύ δωρεάν προσβάλλεις κόσμο?





    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-03-2006 στις 14:48 έγραψε:

    ph να σε ρωτήσω κάτι; Σε πληρώνει η Βίση για να τα λες όλα αυτά ή το κάνεις τζάμπα;




    rory166
    15.03.2006, 16:34
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 15-03-2006 στις 11:04 έγραψε:

    Την "ε-πήδηξη" κουλτούρας μάλλον....








    spathasref
    15.03.2006, 16:43
    Quote:

    Το μέλος ph στις 15-03-2006 στις 16:28 έγραψε:


    Με πληρώνει. Εσύ δωρεάν προσβάλλεις κόσμο?





    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-03-2006 στις 14:48 έγραψε:
    [i]
    ph να σε ρωτήσω κάτι; Σε πληρώνει η Βίση για να τα λες όλα αυτά ή το κάνεις τζάμπα;





    [/I]

    Ρε παιδιά, ηρεμήστε! Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του του και κρίνει όπως νομίζει τη μουσική... Ας μην αφήνουμε τέτοιες διαφορές να μας κάνουν να τσακωνόμαστε, αφού είναι πραγματικά ανούσιες.
    yiannisyiannis
    15.03.2006, 16:59
    Quote:

    Το μέλος ph στις 15-03-2006 στις 16:28 έγραψε:


    Με πληρώνει. Εσύ δωρεάν προσβάλλεις κόσμο?





    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-03-2006 στις 14:48 έγραψε:
    [i]
    ph να σε ρωτήσω κάτι; Σε πληρώνει η Βίση για να τα λες όλα αυτά ή το κάνεις τζάμπα;





    [/I]



    Δωρεάν κάνω βλακ χιούμορ ph
    dimitrapan
    15.03.2006, 18:57
    Χάλια! Νομίζω ότι είναι το πιο αδιάφορο τραγούδι που έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό...
    nefos
    15.03.2006, 18:58

    @ Μόλις το άκουσα , δεν μου έκανε "κλικ". Κι ευτυχώς δηλαδή.

    ______________________________________________________________________




    Με Καρβέλα στη Γιουροβίζιον

    Το «Everything», στίχους της ερμηνεύτριάς του Αννας Βίσση, ξεπέρασε το 65%

    «Ψιθύρισε αντίο» στα υπόλοιπα 3 τραγούδια και «άνοιξε πόρτα» για τη Γιουροβίζιον το «Everything» σε στίχους Αννας Βίσση και μουσική Νίκου Καρβέλα. Η χθεσινή βραδιά της ΕΡΤ μπορεί να είχε τα παρατράγουδά της, αλλά έληξε με τα πάντα να πηγαίνουν καλά, και την μπαλάντα που όλοι είχαν προβλέψει, να παίρνει το εισιτήριο για τον 51ο διαγωνισμό της Γιουροβίζιον. Ενα διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στις 18 και 20 Μαΐου στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του ΟΑΚΑ με την Αννα Βίσση να τραγουδά για την Ελλάδα το «Everything».
    Το τραγούδι που υπέγραψε το δίδυμο Βίσση-Καρβέλα φάνηκε από νωρίς χθες βράδυ στο Βοτανικό ότι είχε προβάδισμα και βάδισε με άνεση προς τον τελικό της Γιουροβίζιον καθώς το κοινό, του δίνει την ψήφο του με ποσοστό που ξεπέρασε το 65%. Την παράσταση πάντως έκλεψαν χθες «Στο παρά πέντε» το δίδυμο του Γιώργου Καπουζίδη - Ζέτας Μακρυπούλια που φρόντισαν να μας ταξιδέψουν στο παρελθόν του διαγωνισμού με έξυπνες ατάκες και σκετς που ξεσήκωσαν το κοινό.

    ενετ - 15/03/2006


    malastrana
    15.03.2006, 21:15
    Χειρότερη αηδία δεν έχει υπάρξει....Να το βράσω και το ταλέντο που βεβαίως και έχει η Βίσση και την εξαιρετική της φυσική κατάσταση, και την ομορφιά της, και τους κοιλιακούς της, και τη λάμψη της, και τη φωνή της (που μην τρελαθούμε, ωραία είναι, αλλά όχι και να μου λέει ο Λιάτσος ότι είναι η πρώτη στην Ελλάδα...), αλλά το τραγούδι είναι μάπα....Όχι ότι μου άρεσε και το περισινό, αλλά αυτό είναι αίσχος...Ελπίζω να μην κερδίσει...Δεν θέλω να κερδίζουν τραγούδια που δεν μ' αρέσουν, έστω κι αν εκπροσωπούν την Ελλάδα....Τόσο απλά....
    ruffstuff
    15.03.2006, 23:23
    ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΥΜΑ
    ΚΑΡΒΕΛΙΑ
    ΣΑΛΤΣΑ
    ΛΙΦΤΙΝΓΚ
    ΛΑΜΠΙΟΝΙΑ
    ΜΠΑΝΑΛΙΤΕ
    ΚΑΙ............ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!!!
    pmichalis
    15.03.2006, 23:33
    Οτι και να λέτε η Βίση Θα βγεί πρώτη .................... απο το Τέλος
    εεεεεεεε ρε ρεζιλίκια πάλι .....................................
    Irini
    16.03.2006, 00:14
    Προσωπικά πιστεύω πως η Άννα Βίσση είναι αναφισβήτητα μια ταλαντούχα τραγουδίστρια,με αρκετά καλή φωνή και σκηνική παρουσία. Σίγουρα είχε το δικαίωμα να επιλέξει και να υποστηρίξει το τραγούδι που της άρεσε περισσότερο,χωρίς όμως να υποτιμά τη νοημοσύνη του ελληνικού λαού. Ήταν πασιφανές ότι η βραδιά της απονομής ήταν στημένη και με εξαίρεση το δίδυμο Καπουτζίδη-Μακρυπούλια μια "φιέστα" για τα μάτια του κόσμου.
    Το τραγούδι μουσικά δεν παρουσιάζει κάτι το πρωτότυπο ή το ενδιαφέρον,είναι γραμμένο πάνω στις κλασικές φόρμες και απλά κέρδισε τις εντυπώσεις γιατί τα υπόλοιπα τρία ήταν χειρότερα. Πρόκειται για τραγούδια που γράφτηκαν πρόχειρα,μόνο και μόνο για να πουν οι συνθέτες ότι έγραψαν κάτι κι αυτοί για τη Eurovision.
    Θεωρώ απαράδεκτο που η Βίσση δεν τραγούδησε live,όπως και το γεγονός του ό,τι μερικοί τραγουδιστές δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν μέχρι που φτάνουν τα όριά τους. Όλοι πρέπει κάποια στιγμή να αποσύρονται από τη μουσική σκηνή αξιοπρεπώς,αν βέβαια μπορέσουν να αποδεχτούν(γιατί θέλει κότσια μια τέτοια παραδοχή)ότι, παρά τα λίφτινγκ και τα μποτοξ,το γήρας ου γαρ έρχεται μόνον.
    Επίσης με εκνεύρισε η υπεροπτική στάση της κυρίας Βίσση,που όπως προείπα θεωρώ οτί έχει σίγουρα πολύ καλή φωνή.Ωστόσο, η Ελλάδα έχει να επιδείξει και άλλες καταπληκτικές φωνές(πχ.Χαρις Αλεξίου, Μαρινέλλα, Πρωτοψάλτη κλπ)οι οποίες δεν προκαλούν με την παρουσία τους,έχουν συνειδητοποιήσει μέχρι πού μπορούν να φτάσουν και γι'αυτό ο κόσμος τις αναγνωρίζει και τις εκτιμά. Η υπερβολή και η αλαζονεία είναι αυτή που εκνευρίζει και που τελικά τιμωρείται...
    Ας ελπίσουμε παρ'όλα αυτά να πάει καλά το τραγούδι που επιλέχτηκε για το καλό της χώρας μας.Καλή επιτυχία,λοιπόν, στην Άννα Βίσση και το ''Everything".
    altamira
    16.03.2006, 09:21
    Quote:

    Το μέλος ph στις 15-03-2006 στις 12:35 έγραψε:


    Μα αυτό είναι μίσος, από ανθρώπους "υψηλού επιπέδου" φαντάζομαι, για την ποιότητα μιας τραγουδίστριας, που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ούτε για τη φωνή, ούτε για τη σκηνική της παρουσία. Παιδιά, το τραγούδι δεν είναι καλό. Η ΄Αννα όμως είναι αστέρι. Η πλειοψηφία του ελληνικού λαού την αγαπάει. Η ιστορία θα της φυλάξει μια θέση. Δέκα ανώνυμοι που κράζουν σε ένα site δεν είναι ανατροπή, αλλά επιβεβαίωση του φαινομένου... Σταρ είσαι όταν σε μισούν και σε λατρεύουν.



    Και τώρα σοβαρά.

    Η Βίσση έχει όντως φωνή αρκετά καλή.Διαβασε τι τραγούδησε αυτη η "φωνή"
    αν το έχεις ακούσει σιγοτραγούδησέ το και παρακάτω θα δείς τι κατάντησε να τραγουδάει.

    Αν είναι κόσμος όμορφος
    είναι και κόσμος ψεύτης
    που μοιάζει σκοτεινό γυαλί
    και σαν παλιός καθρέφτης

    Στα χρόνια της υπομονής
    δε μας θυμήθηκε κανείς
    δε μας θυμήθηκε κανείς
    στα χρόνια της υπομονής

    Τα γράμματα μου γύρισες
    χωρίς να τα διαβάσεις
    μα πες μου γιατί βιάστηκες
    να με καταδικάσεις

    Στα χρόνια της υπομονής
    δε μας θυμήθηκε κανείς
    δε μας θυμήθηκε κανείς
    στα χρόνια της υπομονής

    Και επειδή δεν είχε υπομονή και επιμονή να συνεχίσει έτσι έκανε την φωνή της οίκο ανοχής με προαγωγό τον Καρβέλα τραγουδώντας αυτό.

    Κλείσε τα παράθυρα
    κλείνω εγώ το φως
    μες στην κουζίνα
    πάμε στο κρεβάτι μας
    και θα μου τα πεις
    στα σκοτεινά
    Γέλα μου λιγάκι
    έλα τώρα μη στεναχωριέσαι
    Ολα θα περάσουνε

    Αγκάλιασέ με
    πες μου σ΄αγαπώ
    αφού το ξέρεις
    πως εμείς οι δυο

    Οταν κάνουμε έρωτα
    τίποτα τίποτα τίποτα
    δεν μετρά
    Οταν κάνουμε έρωτα
    τίποτα τίποτα τίποτα
    δεν μετρά

    Ελα να μιλήσουμε
    νιώθω πως απόψε
    κάτι τρέχει
    είναι κάτι που έκανα
    κάτι που δεν πήρα σοβαρά
    Πες μου τι συμβαίνει
    να το ξεπεράσουμε παρέα
    φτάνει ν΄αγαπιόμαστε

    Αγκάλιασέ με
    πες μου σ΄αγαπώ
    αφού το ξέρεις
    πως εμείς οι δυο

    Οταν κάνουμε έρωτα
    τίποτα τίποτα τίποτα
    δεν μετρά
    Οταν κάνουμε έρωτα
    τίποτα τίποτα τίποτα
    δεν μετρά
    jorge
    16.03.2006, 11:09
    Και διαβάζω σήμερα στη Ναυτεμπορική το παρακάτω:

    "Η ΒΒDO, η McCann Erickson, η Stefi Production και η X Rated είναι οι νικήτριες εταιρείες μετά και το άνοιγμα των οικονομικών προσφορών του spec της ΕΡΤ για την ανάδειξη εργολάβου για το δημιουργικό σχεδιασμό και την παραγωγή πενήντα τηλεοπτικών σποτ, στο πλαίσιο του διαγωνισμού τραγουδιού «Eurovision song contest Athens 2006».

    Υπενθυμίζεται ότι ήδη είχαν προηγηθεί στις τεχνικές προσφορές. O προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 3 εκατ. ευρώ. "


    Και ρωτάω: Αυτά τα 3.000.000 ευρώ ποιός τα δίνει; Η ΕΡΤ, κάνω λάθος; Ποιός πληρώνει την ΕΡΤ; Εγώ κι εσύ, κάνω λάθος; Τα λεφτά μας λοιπόν, χωρίς την έγκρισή μας, πάνε για να φτιαχτούν 50 σποτάκια.

    Τα 3.000.000 ευρώ υπενθυμίζω είναι 1 ΔΙΣ δραχμές !
    Που αντί να πηγαίνουν σε υποδομές και σε νέες εκπομπές,
    πηγαίνουν σε αγορές κοπανιστού αέρα!

    50 σποτ, έλεος δηλαδή...
    EffieKakaflika
    16.03.2006, 11:17
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 16-03-2006 στις 11:09 έγραψε:

    Και διαβάζω σήμερα στη Ναυτεμπορική το παρακάτω:

    "Η ΒΒDO, η McCann Erickson, η Stefi Production και η X Rated είναι οι νικήτριες εταιρείες μετά και το άνοιγμα των οικονομικών προσφορών του spec της ΕΡΤ για την ανάδειξη εργολάβου για το δημιουργικό σχεδιασμό και την παραγωγή πενήντα τηλεοπτικών σποτ, στο πλαίσιο του διαγωνισμού τραγουδιού «Eurovision song contest Athens 2006».

    Υπενθυμίζεται ότι ήδη είχαν προηγηθεί στις τεχνικές προσφορές. O προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 3 εκατ. ευρώ. "


    Και ρωτάω: Αυτά τα 3.000.000 ευρώ ποιός τα δίνει; Η ΕΡΤ, κάνω λάθος; Ποιός πληρώνει την ΕΡΤ; Εγώ κι εσύ, κάνω λάθος; Τα λεφτά μας λοιπόν, χωρίς την έγκρισή μας, πάνε για να φτιαχτούν 50 σποτάκια.

    Τα 3.000.000 ευρώ υπενθυμίζω είναι 1 ΔΙΣ δραχμές !
    Που αντί να πηγαίνουν σε υποδομές και σε νέες εκπομπές,
    πηγαίνουν σε αγορές κοπανιστού αέρα!

    50 σποτ, έλεος δηλαδή...






    jorge
    16.03.2006, 11:26
    Και επειδή ξέχασα να κάνω τη διαίρεση...

    Το κάθε σποτάκι κοστίζει .... 20.000.000 δραχμές
    Το διανοήστε; 60.000 ευρώ ! Το ΕΝΑ σποτάκι !

    Μια εφημερίδα να αντιδράσει θέλω, μία...



    ΥΓ. Μη μου μιλάτε σήμερα, τα έχω πάρει
    altamira
    16.03.2006, 11:30
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 16-03-2006 στις 11:09 έγραψε:

    Και διαβάζω σήμερα στη Ναυτεμπορική το παρακάτω:

    "Η ΒΒDO, η McCann Erickson, η Stefi Production και η X Rated είναι οι νικήτριες εταιρείες μετά και το άνοιγμα των οικονομικών προσφορών του spec της ΕΡΤ για την ανάδειξη εργολάβου για το δημιουργικό σχεδιασμό και την παραγωγή πενήντα τηλεοπτικών σποτ, στο πλαίσιο του διαγωνισμού τραγουδιού «Eurovision song contest Athens 2006».

    Υπενθυμίζεται ότι ήδη είχαν προηγηθεί στις τεχνικές προσφορές. O προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 3 εκατ. ευρώ. "


    Και ρωτάω: Αυτά τα 3.000.000 ευρώ ποιός τα δίνει; Η ΕΡΤ, κάνω λάθος; Ποιός πληρώνει την ΕΡΤ; Εγώ κι εσύ, κάνω λάθος; Τα λεφτά μας λοιπόν, χωρίς την έγκρισή μας, πάνε για να φτιαχτούν 50 σποτάκια.

    Τα 3.000.000 ευρώ υπενθυμίζω είναι 1 ΔΙΣ δραχμές !
    Που αντί να πηγαίνουν σε υποδομές και σε νέες εκπομπές,
    πηγαίνουν σε αγορές κοπανιστού αέρα!

    50 σποτ, έλεος δηλαδή...



    Σωστός.
    Μια σημαντική παράμετρος είναι αυτή.
    Αλλά θα έλεγα πως το πιο σημαντικο και συνναμα άκρως επικινδυνο, είναι η ζημια που γίνεται πλασάροντας ευκολοχώνευτα τραγουδάκια .Και αυτός είναι ο σκοπός τους.να έχουν δέκτες χωρίς κρίση, και εν τέλει δίχως επιλογή να υμνούν τον...... πως αυτοαποκαλείται?ΜΠΕΤΟΒΕΝ της Ελλάδας????Ε ρε μια ΠΟΙΜΕΝΙΚΗ γκλίτσα που του χρειάζεται......

    jorge
    16.03.2006, 12:54
    Quote:

    Το μέλος altamira στις 16-03-2006 στις 11:30 έγραψε:

    Και αυτός είναι ο σκοπός τους.να έχουν δέκτες χωρίς κρίση, και εν τέλει δίχως επιλογή να υμνούν τον...... πως αυτοαποκαλείται?ΜΠΕΤΟΒΕΝ της Ελλάδας????Ε ρε μια ΠΟΙΜΕΝΙΚΗ γκλίτσα που του χρειάζεται......






    Δεν τους νοιάζει ο Καρβέλας και ο κάθε Καρβέλας. Κι αυτόν ως μέσο για να τα οικονομήσουν τον βλέπουν. Από τη στιγμή που βλέπουν πως ο πολίτης "τσιμπάει", τον πολιορκούν για να τον κάνουν να συμμετάσχει (με τον οβολό του) στο όλο παιχνιδάκι. Αυτός είναι λοιπόν ο σκοπός τους: να δημιουργήσουν όσο γίνεται περισσότερους καταναλωτές των προϊόντων τους.

    Ότι επιδιώκει δηλαδή κάθε επιχείρηση.

    Και γι' αυτό εγώ φωνάζω πως τέτοιοι θεσμοί ΔΕΝ έχουν ως κίνητρο την αγάπη για την τέχνη και την βελτίωση του πολιτισμού μας. Το μόνο κίνητρο που έχουν είναι το εμπορικό κέρδος.

    Και επειδή ξέρω πως αρκετοί που ασχολούνται με το πανηγυράκι αυτό (η ίδια η Βίσση το χαρακτήρισε έτσι), διαβάζουν όσα γράφουμε εδώ, είμαι περίεργος να δω τι έχουν να πουν. Και όχι, δεν είμαι αριστερός.
    KIT_KAT
    16.03.2006, 14:21
    Γιατί κάνει ρε παιδιά τόσο πολύ ένα σποτάκι Είναι νορμάλ τιμές αυτές ή το'χουν καβαλήσει τελείως όσοι θα δουλέψουν γι'αυτό;