ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.905 μέλη

    everything Anna Vissi Euro-vissi-on 2006

    vasilis23
    16.03.2006, 14:48
    οτι και να γινει...αυτο που καταφερε η Ελενα δεν ξαναγινεται ευκολα...ποσο μαλλον με αυτο το τραγουδι που δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο...
    StevieRayVaughn
    16.03.2006, 16:30
    Quote:

    Το μέλος ph στις 15-03-2006 στις 12:35 έγραψε:


    Μα αυτό είναι μίσος, από ανθρώπους "υψηλού επιπέδου" φαντάζομαι, για την ποιότητα μιας τραγουδίστριας, που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ούτε για τη φωνή, ούτε για τη σκηνική της παρουσία. Παιδιά, το τραγούδι δεν είναι καλό. Η ΄Αννα όμως είναι αστέρι. Η πλειοψηφία του ελληνικού λαού την αγαπάει. Η ιστορία θα της φυλάξει μια θέση. Δέκα ανώνυμοι που κράζουν σε ένα site δεν είναι ανατροπή, αλλά επιβεβαίωση του φαινομένου... Σταρ είσαι όταν σε μισούν και σε λατρεύουν.





    ναι,ας πούμε ότι θα πληρώνουμε τα γ****σιάτικα των "σταρ" για την υπόλοιπη ζωή μας ας πούμε δεν μας απασχολεί καθόλου....
    στην περίπτωση της γιουροβίζιον και το τι αγαπάει ο λαός και το τι ανέχεται και...και...και....ουδέν σχόλειο.
    Οι δέκα ανώνυμοι δεν κράζουν μάλλον(αν και δεν διάβασα τα υπόλοιπα topic)..
    Υποχρεώνεις εσύ ΕΡΤ να φορτωθούν και να ανέχονται αυτοί οι ανώνυμοι και χιλιάδες++ άλλοι ανώνυμοι, αυτό το "τραγούδι" επιβάλλωντάς το.(μήπως η Βίσση έχει και άλλο τραγούδι "Everything" γιατί όταν το άκουσα κάπου μου θύμισε πολλά),
    Κανείς δεν αμφισβητεί τη φωνάρα και την κορμάρα(παρά τα χρονάκια) της κυρίας Βίσση.Όταν όμως έχεις έναν μουσικό "διαγωνισμό"(που θυμίζει κακόγουστο KARAOKE όπως έυστοχα είπε κάποιος) δεν μπορείς να επιβάλλεις το τραγούδι, τον ερμηνευτή κλπ.
    μετά από όλες αυτές τις γενικότητές που είναι αποτέλεσμα της αγανάκτησής μου βλέποντας όλη αύτή την κοροϊδία θέλβω να επισημάνω ότι:
    Η Ευρώπη στο σύνολό της, απαξιώνει και αδιαφορεί για αυτόν τον διαγωνισμό-πανηγύρι, ο οποίος έχει χάσει την αίγλη και την "αξιοπιστία" που είχε άλλοτε. Μείναμε μόνο εμείς να τον παίρνουμε τόσο σοβαρά και να επενδύουμε τόσα πολλά, χωρίς το ανάλογο αντίκρυσμα... Μπορείτε αν θέλετε να δείτε και ποιούς "διάσημους σταρ" στέλνουν οι άλλες χώρες.....
    ph
    17.03.2006, 13:22

    Η δημοσκόπηση που τέθηκε θέλει να προκαταλάβει το αποτέλεσμα ή πέφτει στην παγίδα της προσφοράς δύο μόνο απαντήσεων. Είναι φυσικό, ο έχων σώας τας φρένας, να μην εκφράσει την άποψη πως η Γιουροβίζιον είναι εθνικό ζήτημα. Από την άλλη όμως, αν το σκεφτούμε τυπικά, δεν παύει να είναι ένας διαγωνισμός όπου εκπροσωπούνται χώρες, μέσω των κρατικών τους τηλεοράσεων. Μια τρίτη, πιο μέση λύση δεν προτείνεται ως απάντηση στη δημοσκόπηση. Οκ...

    Η κυρία τηλεκριτικός που λέει πως δεν την αντιπροσωπεύει η ΄Αννα, αλλά ο Χατζιδάκις ή ο Θεοδωράκης, βγαίνει στην εκπομπή της Τατιάνας να τα πει. Λες και θα πήγαινε ποτέ ο Χατζιδάκις στη Γιουροβίζιον ή λες και η ΄Αννα είπε πως ανταποκρίνεται στο μέγεθος αυτών των δημιουργών. Αντί να κράζει από την ΕΡΤ όπου δεν την έβλεπε ούτε η θεία της, βγαίνει και τα λέει από την οικογένεια του ΑΝΤ1 κι από τις μεσημεριανές εκπομπές που κράζει στην εφημερίδα. Οκ...

    Είναι κανόνας. Είμαστε τόσο γύφτοι που δεν μπορούμε να αποδεχθούμε ούτε την ποπ κουλτούρα, ούτε την ελαφρότητα. Ο πόλεμος που γίνεται στη Γιουροβίζιον (λες και πρόκειται για εθνικό θέμα ή λες και ασχολούμαστε με κάτι που κανείς δεν υπολογίζει - η αλήθεια είναι στη μέση) και ο πόλεμος ενάντια σε μια τραγουδίστρια που είναι αστέρι, που τραγουδά μοναδικά και λάμπει. Μέγα έκγλημα!

    Η ΄Αννα δεν θα σώσει τον ελληνικό πολιτισμό. Είναι μια σταρ του ελαφρού, του πολύ ελαφρού. ΄Εχει κι αυτό τη χάρη του αδέρφια μου. Θυμηθείτε τι τράβηξε η συγχωρεμένη εθνική μας σταρ Αλίκη Βουγιουκλάκη, που μια ζωή έπρεπε να απολογείται που δεν αφιέρωσε την καριέρα της στα οιμέ! της Επιδαύρου.

    ΄Εχω πει πολλά και συχνά εκφράζομαι εδώ. Αλλά αυτό που θα γράψω τώρα είναι το πιο σημαντικό. ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΥΦΤΟΙ. Θέλουμε μασχαλίλα και ζάβαρα κατρανέμια.

    Δεν είναι ο Καρβέλας σπουδαίος συνθέτης (στο χώρο και στο είδος του?) Δεν έχει γράψει διαμαντάκια? ΄Εχει γράψει και βλακείες. Και μετριότητες. Και λοιπόν? Το "αγάπη υπερβολική" δεν είναι ένα καταπληκτικό ποπ κομμάτι?

    Αν ήταν η Βίσση στο εξωτερικό θα τύγχανε μεγαλύτερου σεβασμού. Στην Ελλάδα, η ειδωλολατρία κοντράρεται με την ειδωλοφαγία, με αποτέλεσμα να βγαίνει η κάθε πικραμένη να βρίζει αυτή την κουκλάρα.

    ΄Ασε που μερικοί ποιοτικοί μιλάνε τόσο αδελφίστικα που σου έρχεται να ξεράσεις. Καλή φωνή, λέει ο άλλος, ωραία εμφάνιση, παρά τα χρονάκια της.

    Είναι δυνατόν να μας χαλάει που μια σταρ του ποπ ρεπερτορίου είναι κούκλα αν και έχει κάποιες δεκαετίες καριέρας πίσω της? Την έχω φωτογραφία με τη Χαρούλα και είναι και οι δύο κούκλες. ΄Αλλος για Χίο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη. Λοιπόν?

    Είναι τιμή για την ΕΡΤ να πηγαίνει στη Γιουροβίζιον η μεγαλύτερη ποπ σταρ. ΄Οσοι κράζουν, υποτιμούν τον ελληνικό λαό που την αγαπάει, που αγοράζει τους δίσκους της και γεμίζει τους χώρους στους οποίους εμφανίζεται. Πότε θα μάθουμε να εκτιμούμε την ελαφρότητα? Γιατί ο Τζίμης Μακούλης έφτασε να εμφανίζεται στην Πάνια και δεν υπάρχει γι' αυτόν λίγος σεβασμός... Τι ξερίζωμα, για να το παρατραβήξω, της δυτικής μας πλευράς σκαρώνεται? Γιατί είναι ανεκτό το Αλ Χαλίλι και οι αναφορές από Λίβανο και πέρα του κάθε κουλτουριάρη, αλλά δεν είναι σεβαστή η προσφορά δυτικοπρεπών καλλιτεχνών?

    Συγκεκριμένα για την ΄Αννα, ο πόλεμος είναι από ζήλεια, από όσους θα ήθελαν να είναι στη θέση της (άσχετα αν έχουν τρίχες στα πόδια).

    Να θυμίσω επίσης πως από τη Γιουροβίζιον έχουν περάσει και σπουδαίοι καλλιτέχνες και πάντα, ακόμα και στις πιο "αδύναμες" χρονιές, πάνε και ενδιαφέροντα και καλά τραγούδια.

    ΄Αννα είσαι όμορφη, έχεις φωνάρα, αλλά σκάσε γιατί μας σπάει τα νεύρα η επιτυχία σου. Αυτή είναι η αλήθεια. ΄Οταν θα εξελιχθούμε και μετά από πολλά χρόνια θα καταλάβουμε πως και η ελαφρότητα έχει τη γλύκα της και πως το αισθητικό μας πρότυπο δεν είναι απαραίτητα η Βασιλική Λαβίνα.


    jorge
    17.03.2006, 14:27
    Quote:

    Το μέλος ph στις 17-03-2006 στις 13:22 έγραψε:

    Μια τρίτη, πιο μέση λύση δεν προτείνεται ως απάντηση στη δημοσκόπηση. Οκ...




    Σ' ακούω λοιπόν.
    kalouka
    17.03.2006, 14:31
    μάλλον έχεις χάσει το μέτρο με αυτά που γράφεις

    μετά απο τη παρουσίαση των τραγουδιών βγήκαν διάφορα διαβασέ τα ακουσέ τα(και τα θετικά και τα αρνητικά)και έλα να τα συζητήσουμε στο εχω ξαναγράψει με πανηγυρικούς λόγους δουλεια δεν γίνεται .
    Η Βίσση το ξεκίνησε όλο αυτό με το παραλήρημα που την έπιασε (δες όλες τις δηλώσεις της) με αποκορύφωμα την δήλωση πως όταν τα δούμε ζωντανά τα τραγούδια θα αλλάξουμε γνώμη .Κατακρίνεις το ζαβαρακατρανεμια και θεωρείς επιπέδου όλες αυτες τις μπούρδες του καρβέλα επειδή της τραγουδα η Βίσση.
    Νομίζεις ότι αυτος ο ντόρος δεν ε΄γινε γαι την Παπαρίζου επειδή δεν είναι Βίσση;



    ph
    17.03.2006, 17:34

    προτείνω

    γ. δεν είναι εθνικό θέμα, αλλά δεν είναι και λίγο αφού τόσα εκατομύρια τηλεθεατών παρακολουθούν...









    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-03-2006 στις 14:27 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ph στις 17-03-2006 στις 13:22 έγραψε:
    [i]
    Μια τρίτη, πιο μέση λύση δεν προτείνεται ως απάντηση στη δημοσκόπηση. Οκ...



    Σ' ακούω λοιπόν.

    [/I]


    ph
    17.03.2006, 17:36

    Μα αυτό ακριβώς λέω. Επειδή είναι Βίσση πέφτει λίγο βρίσιμο παραπάνω, αλλά και την Παπαρίζου τη "σκυλοβρίσαμε" πριν πάει αλλά και όταν νίκησε!





    Quote:



    Το μέλος kalouka στις 17-03-2006 στις 14:31 έγραψε:

    μάλλον έχεις χάσει το μέτρο με αυτά που γράφεις

    μετά απο τη παρουσίαση των τραγουδιών βγήκαν διάφορα διαβασέ τα ακουσέ τα(και τα θετικά και τα αρνητικά)και έλα να τα συζητήσουμε στο εχω ξαναγράψει με πανηγυρικούς λόγους δουλεια δεν γίνεται .
    Η Βίσση το ξεκίνησε όλο αυτό με το παραλήρημα που την έπιασε (δες όλες τις δηλώσεις της) με αποκορύφωμα την δήλωση πως όταν τα δούμε ζωντανά τα τραγούδια θα αλλάξουμε γνώμη .Κατακρίνεις το ζαβαρακατρανεμια και θεωρείς επιπέδου όλες αυτες τις μπούρδες του καρβέλα επειδή της τραγουδα η Βίσση.
    Νομίζεις ότι αυτος ο ντόρος δεν ε΄γινε γαι την Παπαρίζου επειδή δεν είναι Βίσση;







    jorge
    17.03.2006, 17:50
    Quote:

    Το μέλος ph στις 17-03-2006 στις 17:34 έγραψε:


    προτείνω

    γ. δεν είναι εθνικό θέμα, αλλά δεν είναι και λίγο αφού τόσα εκατομύρια τηλεθεατών παρακολουθούν...




    α) Δε γίνεται μια δημοσκόπηση να έχει απαντήσεις που η μια να μην αποκλείει εντελώς την άλλη.

    β) Η δημοσκόπηση δεν ασχολείται με το αν είναι "πολύ" ή "λίγο" αυτό που γίνεται. Η επιλογή που προτείνεις δεν είναι κακή, αλλά κολλάει σε άλλη διατύπωση.
    ph
    17.03.2006, 18:04

    Εγώ νομίζω γίνεται και παραγίνεται. ΄Οπως στις δημοσκοπήσεις που οι απαντήσεις δεν αποκλείουν η μία την άλλη, αλλά εκφράζουν μεγέθη.

    Η δημοσκόπηση που δημοσιεύθηκε είναι σαν αυτό

    Σας αρέσει ο μουσακάς?

    Α. ΝΑΙ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΤΩΡΑ
    Β. ΠΑΠΑΠΑ, ΟΥΤΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ

    Η δημοσκόπηση που προτείνω είναι κάπως έτσι

    Σας αρέσει ο μουσακάς?

    Α. ΝΑΙ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΤΩΡΑ
    Β. ΩΡΑΙΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ
    Γ. ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΩΡΑ, ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΘΕΙ. ΤΡΩΩ ΑΝ ΤΥΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ
    Δ. ΠΑΠΑΠΑ, ΟΥΤΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ

    Και μην μου πεις τώρα φίλτατε Χόρχε πως εδώ η ερώτηση δεν είναι θέμα αρεσκείας, αλλά αν τα πράγματα είναι έτσι ή αλλιώς, διότι θα σου πω πως είναι λάθος διατυπωμένη η δημοσκόπηση.

    Η σωστή ερώτηση θα ήταν

    Ποια η σημασία του διαγωνισμού της Γιουροβίζιον για σας?

    1. Είναι εθνικό θέμα και πρέπει να το αντιμετωπίζουμε αναλόγως
    2. Δεν είναι δα και ολυμπιακοί αγώνες, αλλά έχει κι αυτό τη σημασία του. Είναι το μεγαλύτερο τηλεοπτικό σώου στον κόσμο!
    3. Είναι ένα πανηγυράκι που έχει φθαρεί και δεν επιδρά στις μουσικές εξελίξεις
    4. Τι πράμα είναι αυτό?

    Βέβαια θα μου πεις πως εσείς αναρωτηθήκατε αν είναι εθνικό θέμα ή όχι? Μα γιατί να αναρωτηθήτε? Είναι λάθος το θέμα σας και φυσικά τα αποτελέσματα θα είναι αυτά που περιμένετε, διότι όταν πολωτικά θέτεις ένα τόσο αφελές ζήτημα, ξέρεις πως και κάτω του μετρίου να είναι οι αναγνώστες, θα πάρεις την, κοινής λογικής, σωστή απάντηση.


    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-03-2006 στις 17:50 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ph στις 17-03-2006 στις 17:34 έγραψε:
    [i]

    προτείνω

    γ. δεν είναι εθνικό θέμα, αλλά δεν είναι και λίγο αφού τόσα εκατομύρια τηλεθεατών παρακολουθούν...




    α) Δε γίνεται μια δημοσκόπηση να έχει απαντήσεις που η μια να μην αποκλείει εντελώς την άλλη.

    β) Η δημοσκόπηση δεν ασχολείται με το αν είναι "πολύ" ή "λίγο" αυτό που γίνεται. Η επιλογή που προτείνεις δεν είναι κακή, αλλά κολλάει σε άλλη διατύπωση.

    [/I]


    jorge
    17.03.2006, 18:26
    Η δημοσκόπηση μια χαρά διατυπωμένη είναι. Όπως και αυτή που προτείνεις. Απλά εξετάζουν διαφορετικά πράγματα. Και εξηγώ:

    Στο αν είναι εθνικό ή όχι ζήτημα, η γνώμη αυτού που έβαλε τη δημοσκόπηση (εμού) είναι πως κάποιο ζήτημα είτε θεωρείται εθνικής σημασίας, είτε όχι.

    Επίσης θεώρησα πως ο κόσμος που έχει την άποψη οτι είναι "μέτριας εθνικής σημασίας" (το ενδιάμεσο που λες πως δεν έβαλα) θα ψηφίσει το "Ναι, έχει εθνική σημασία".

    Διότι δεν εξετάζουμε την ποσότητα σε αυτή τη δημοσκόπηση. Εξετάζουμε το ποσοστό όσων έχουν αναγάγει σε εθνική υπόθεση το θέμα. Εννοείται πως ξέρουμε από πριν τι θα βγει. Αλλά προσωπικά αλλιώς θα αναλύσω ένα ποσοστό 15% και διαφορετικά ένα 45% της γνώμης "Είναι εθνικό ζήτημα". Το πρώτο θα μου φανεί φυσιολογικό, το δεύτερο θα με προβληματίσει.

    Ελπίζω να κατάλαβες τη λογική μου.
    Astron
    17.03.2006, 20:55
    Ph, το ερώτημα της δημοσκόπησης είναι αν είναι η Eurovision εθνικό ζήτημα και όχι ποια είναι η γνώμη του κόσμου για την Eurovision γενικότερα. Σωστές είναι λοιπόν οι επιλογές.
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αν και δεν σε προσέβαλε κανείς προσωπικά, μιλάς με έναν αρκετά προσβλητικό τρόπο (ειδικά όταν κρίνεις τον τρόπο που αναπτύσσει κάποιος τις απόψεις του ως "αδερφίστικο".)

    Επίσης λες ότι όταν "εξελιχθούμε θα καταλάβουμε ότι κι η ελαφρότητα έχει την γλύκα της."
    Να εξελιχθούμε προς τί ακριβώς; Όπως έκανε η Βίσση που από Κουγιουμτζή και Θεοδωράκη εξελίχθηκε σε αγάπες από ...νάυλον;


    Quote:
    Το "αγάπη υπερβολική" δεν είναι ένα καταπληκτικό ποπ κομμάτι?

    Όχι, είναι απαράδεκτο. Αλλά της ταιριάζει απόλυτα.

    Αν και η ποπ μουσική δε με ενδιαφέρει, νομίζω ότι κανονικά θα πρέπει να εκφράζεται από φρέσκιες όμορφες παρουσίες που να έχουν καλή κίνηση (μιας και η φωνή ελάχιστο ρόλο παίζει). Θα προτιμούσα λοιπόν να δω την Γαλλιδούλα Alizee να χορεύει επί σκηνής επιδεικνύοντας την ομορφιά, το show και την νεανική σεξουαλικότητά της παρά μια 50άρα που στην πραγματικότητα -κατά τη γνώμη μου- ούτε τόσο όμορφη είναι, ούτε τόσο θηλυκή και χτυπιέται σαν μεταλάς.
    Την σπουδαία φωνή της την αναγνωρίζω αν και την έχει κακοποιήσει με εμφανείς επιπτώσεις.
    Και μιας και το θέμα μας είναι η Eurovision νομίζω ότι θα είμαστε πολύ τυχεροί αν η Ελλάδα μπει στην πρώτη δεκάδα.

    ph
    17.03.2006, 21:46

    Oκ, νόμιζα πως είναι σαφές πως η Γιουροβίζιον δεν είναι εθνικό ζήτημα. Φαίνεται πως τίθεται θέμα. Εγώ στη δημοσκόπηση απάντησα πως είναι, χωρίς να το πιστεύω, επειδή δεν ήθελα να απαντήσω το ακριβώς αντίθετο, μια και δεν με καλύπτει ούτε εκείνο. Επειδή τυχαίνει να είμαι κάπου ανάμεσα, προσδίδοντας δηλαδή κάποια σημασία στη γιουροβίζιον, απάντησα, χωρίς να το πιστεύω, πως είναι εθνικό θέμα. Αν υπήρχε μια τρίτη πιο μετριοπαθής άποψη - επιλογή, θα εκφραζόμουν κι εγώ μέσω της συγκεκριμένης δημοσκόπησης καλύτερα.
    Τέλος πάντων, η διαφωνία δεν είναι ουσιαστικά μεταξύ μας. ΄Ολο αυτό περί εθνικού ζητήματος το βγάζουν οι μεσημεριανές εκπομπές για να γεμίζουν την ώρα τους με κάτι τραβηχτικό. Λες και αν αποτύχουμε στη γιουροβίζιον θα υποβιβαστούμε για 100 χρόνια σαν λαός και σαν κράτος.


    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-03-2006 στις 18:26 έγραψε:

    Η δημοσκόπηση μια χαρά διατυπωμένη είναι. Όπως και αυτή που προτείνεις. Απλά εξετάζουν διαφορετικά πράγματα. Και εξηγώ:

    Στο αν είναι εθνικό ή όχι ζήτημα, η γνώμη αυτού που έβαλε τη δημοσκόπηση (εμού) είναι πως κάποιο ζήτημα είτε θεωρείται εθνικής σημασίας, είτε όχι.

    Επίσης θεώρησα πως ο κόσμος που έχει την άποψη οτι είναι "μέτριας εθνικής σημασίας" (το ενδιάμεσο που λες πως δεν έβαλα) θα ψηφίσει το "Ναι, έχει εθνική σημασία".

    Διότι δεν εξετάζουμε την ποσότητα σε αυτή τη δημοσκόπηση. Εξετάζουμε το ποσοστό όσων έχουν αναγάγει σε εθνική υπόθεση το θέμα. Εννοείται πως ξέρουμε από πριν τι θα βγει. Αλλά προσωπικά αλλιώς θα αναλύσω ένα ποσοστό 15% και διαφορετικά ένα 45% της γνώμης "Είναι εθνικό ζήτημα". Το πρώτο θα μου φανεί φυσιολογικό, το δεύτερο θα με προβληματίσει.

    Ελπίζω να κατάλαβες τη λογική μου.




    ph
    17.03.2006, 22:08

    Αναφέρθηκα σε αδελφίστικο τρόπο κριτικής της ΄Αννας, όταν κάποιος καταφεύγει στην πιο αντιαισθητική αναφορά, δηλαδή την ηλικία. Μου θυμίζει κάτι κυρίες των σαλονιών που κατηγορούν τις μη παρούσες ως πολύ μεγάλες. Γενικά, η αισθητική μου (που δεν θα την αναλύσω εδώ, όποιος κατάλαβε κατάλαβε, μου απαγορεύει να κρίνω τους ανθρώπους με βάση τα χρόνια που κουβαλάνε. Το έμαθα από μεγάλους δασκάλους αυτό.

    Ούτε για την εξέλιξη θα μιλήσω περισσότερο. ΄Οποιος κατάλαβε κατάλαβε. Η ελαφρότητα στην Ελλάδα διώκεται.

    Αν πάλι εσύ προτιμάς την ποπ μικρή Γαλλιδούλα, εγώ προτιμώ την ποπ μεγάλη Κυπριοπούλα. Γούστα είναι αυτά...

    Χαίρομαι πάντως που αναγνωρίζεις πως η ΄Αννα έχει σπουδαία φωνή. ΄Η έστω είχε (!). Με τέτοια τέρατα που ακούγονται, κάτι είναι κι αυτό. Μόνο ατάλαντη δεν την είπαν ακόμα!

    Αν ήμουν πάντως η ΄Αννα θα έγραφα ένα γράμμα που θα πήγαινε κάπως έτσι...

    "Αγαπητοί συμπατριώτες,
    συγχωρέστε με που μεγάλωσα στην ηλικία και μυαλό δεν έβαλα. Διατηρώ την εμφάνισή μου νεανική αν και τα 'χω τα χρονάκια μου. Επίσης, συχωρέστε με που ξεκίνησα από το έντεχνο και επειδή δεν είδα προκοπή, το γύρισα στο ελαφρύ και βρήκα και τον Καρβέλα και γεύτηκα επιτυχία, χρήμα και μεγάλες στιγμές δημοσιότητας. Συγχωρέστε με που τραγούδησα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Κυρίως όμως συγχωρέστε μου αυτή τη φωνή που μου έδωσε ο Θεός. Ακόμα, λυπάμαι που υπάρχει Γιουροβίζιον και που επικράτησε ο αγγλικός στίχος και δεν θα τραγουδήσω ένα έντεχνο τραγούδι στη γλώσσα μας. Ξέρω πως πρέπει να αποσυρθώ. Είμαι αδιόρθωτη. Στις 20 Μαίου θα τα δώσω όλα για να σας βγάλω ασπροπρόσωπους. Μετά θα αποσυρθώ για πάντα, για να μετανοήσω.

    Με αγάπη, ΄Αννα."

    ΄Οσο για τις προβλέψεις, κανείς δεν ξέρει το αποτέλεσμα. Θα χαρώ πολύ η ΄Αννα να φέρει τη νίκη, πράγμα διόλου απίθανο, έχει τη δυναμική αυτή, για να σκάσουν όσοι προβλέπουν αποτυχία. Βεβαίως μετά θα τη βρίζουν που τραγούδησε στα αγγλικά και Καρβέλα, αλλά δεν θα έχουν κι αυτό το χαρτί στο χέρι τους.

    Φυσικά όταν τη χώρα εκπροσωπούσε το συγκρότημα Θάλασσα (που τα έκανε θάλασσα το 1998) ή ο Χρήστος Κάλλοου με τριτοκοσμική μπαλάντα το 1990, κανείς δεν ούρλιαζε για την εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό, επειδή τότε δεν ήταν η Γιουροβίζιον μόδα. Το 1988 πήγαμε με το τραγούδι ΚΛΟΟΥΝ με την Αφροδίτη Φρυδά. Στο βίντεο κλιπ γελούσαν δυνατά οι συντελεστές, μέσω γκρο πλαν στην κάμερα και από πάνω. Ούτε η Αλβανία του ' 70 δεν θα σκαρφιζόταν τέτοιο βίντεο κλιπ. Το να πηγαίνει μια επαγγελματίας, που την λατρεύει ένα μεγάλο κοινό, που έχει κάνει τεράστιες επιτυχίες, που αποτελεί βεβαιότητα πως θα είναι αξιοπρεπής, κι ας μην λέει τα καλύτερα τραγούδια κι ας είναι της πίστας, δεν θα έπρεπε να μας θυμώνει, αλλά να μας ανακουφίζει.

    Η Γιουροβίζιον έχει τη σημασία της. Δεν είναι εθνική ιδέα, ούτε είναι όμως λίγο να σε παρακολουθούν απ' όλη την Ευρώπη (υπάρχουν χώρες που σπάνε τα νούμερα, υπάρχουν και χώρες που αδιαφορούν, όπως η Γαλλία), αλλά και από Ηνωμένες Πολιτείες, Καναδά, μέχρι Κορέα. Μιλάμε για μια ποπ γιορτή, όπως η έννοια ποπ στη μουσική διαμορφώθηκε στη Δυτική Ευρώπη. Δεν είναι ύψιστος θεσμός πολιτισμού, δεν διασώζει κουλτούρες. ΄Εχει πλάκα και πάντα υπάρχουν σπουδαίοι τραγουδιστές ανάμεσα στους πολλούς ή σημαντικά τραγούδια, έστω και μόνο αγγλόφωνα πια. Λοιπόν? Απειλούμεθα? ΟΧΙ

    Απειλούμεθα από αυτή την αγένεια που δείχνουμε απέναντι σε μια σημαντική τραγουδίστρια.

    Απειλούμεθα που τα ραδιόφωνα δεν παίζουν κάτι από την ΕΡΗΜΙΑ του Θεοδωράκη.

    Απειλούμεθα από αυτό που δεν έχουμε ή χάσαμε, όχι από αυτά που ήδη έχουμε. Αν δεν ξεπουλούσαμε το αντιστάθμισμά μας, αν ξέραμε να σεβόμαστε κάποια μεγέθη, αν η ποίηση δεν ήταν έρμαιο στα χέρια των αμόρφωτων φιλόλογων που προσπαθούν να την εξηγήσουν στους μαθητές διαβάζοντας το λυσάρι, αν όλη η εκπαίδευση δεν είχε στόχο την (αμφίβολη) επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά και την διάπλαση των ψυχών, τότε θα νιώθαμε περισσότερη ασφάλεια, και δεν θα παθαίναμε πολιτισμική υστερία, επειδή η ΄Αννα κουνιέται και τραγουδάει Καρβέλα, δεν θα βλέπαμε φτηνό το κοριτσάκι που χορεύει οριεντάλ, θα χαρίζαμε ένα χαμόγελο στην ΄Αντζελα (Δημητρίου). Δεν θα νιώθαμε σφιγμένοι, σαν υπάλληλοι της εφορίας.

    Η τέχνη δεν είναι μόνο στρατόπεδα. Δεν είναι μόνο οι επιλογές. Προκύπτει σαν ομορφιά και μέσα στην ελαφρότητα. Εκεί που η ΄Αννα στο τραγούδι της κορυφώνει και ασημένιες κλωστές πέφτουν στο πάτωμα. Δεν είναι μεγάλο έργο τέχνης, αλλά η ΄Αννα είναι σπουδαία. Δεν θα σώσει τον πολιτισμό μας, ούτε θα τον καταστρέψει.

    Και τέλος (ελπίζω), πολιτισμένοι είναι οι άνθρωποι που δεν εκφράζουν ανωτερότητα σε βάρος των άλλων. Θέλουμε δουλειά όλοι (κι εγώ φυσικά) για να το πετύχουμε αυτό. Πολύ δουλειά όμως!


    Quote:

    Το μέλος Astron στις 17-03-2006 στις 20:55 έγραψε:

    Ph, το ερώτημα της δημοσκόπησης είναι αν είναι η Eurovision εθνικό ζήτημα και όχι ποια είναι η γνώμη του κόσμου για την Eurovision γενικότερα. Σωστές είναι λοιπόν οι επιλογές.
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αν και δεν σε προσέβαλε κανείς προσωπικά, μιλάς με έναν αρκετά προσβλητικό τρόπο (ειδικά όταν κρίνεις τον τρόπο που αναπτύσσει κάποιος τις απόψεις του ως "αδερφίστικο".)

    Επίσης λες ότι όταν "εξελιχθούμε θα καταλάβουμε ότι κι η ελαφρότητα έχει την γλύκα της."
    Να εξελιχθούμε προς τί ακριβώς; Όπως έκανε η Βίσση που από Κουγιουμτζή και Θεοδωράκη εξελίχθηκε σε αγάπες από ...νάυλον;


    Quote:
    Το "αγάπη υπερβολική" δεν είναι ένα καταπληκτικό ποπ κομμάτι?

    Όχι, είναι απαράδεκτο. Αλλά της ταιριάζει απόλυτα.

    Αν και η ποπ μουσική δε με ενδιαφέρει, νομίζω ότι κανονικά θα πρέπει να εκφράζεται από φρέσκιες όμορφες παρουσίες που να έχουν καλή κίνηση (μιας και η φωνή ελάχιστο ρόλο παίζει). Θα προτιμούσα λοιπόν να δω την Γαλλιδούλα Alizee να χορεύει επί σκηνής επιδεικνύοντας την ομορφιά, το show και την νεανική σεξουαλικότητά της παρά μια 50άρα που στην πραγματικότητα -κατά τη γνώμη μου- ούτε τόσο όμορφη είναι, ούτε τόσο θηλυκή και χτυπιέται σαν μεταλάς.
    Την σπουδαία φωνή της την αναγνωρίζω αν και την έχει κακοποιήσει με εμφανείς επιπτώσεις.
    Και μιας και το θέμα μας είναι η Eurovision νομίζω ότι θα είμαστε πολύ τυχεροί αν η Ελλάδα μπει στην πρώτη δεκάδα.





    malastrana
    18.03.2006, 01:36
    Ph, αν κατάλαβα καλά είσαι απ' την Κύπρο???? Έχεις καταγωγή ή απλά τυχαίνει να ζεις εκεί??? Η Κύπρος φέτος μετέχει με ένα νέο και όμορφο κορίτσι με καταπληκτική, κατ' εμέ, φωνή που πέρασε για 2 βδομάδες από ένα ριάλιτι και τα βρόντηξε...Δεν έχω ακούσει το τραγούδι που θα πει, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι πολύ χειρότερο απ' της Άννας...Ήθελα να σε ρωτήσω, αν ήταν να πάρει το βραβείο μία απ' αυτές τις δυό, ποιά θα ήθελες????
    altamira
    18.03.2006, 09:18
    PH
    Δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω. Τα όσα λες δείχνουν μια ανησυχία για την κατάντια της εποχής (εκτός ραδιοφώνου τα τραγούδια του ΜΙΚΗ-η ποίηση στα χέρια των φιλόλογων και άλλες αναφορές σου ) μα απ' την άλλη ένα κόλλημα με την ΑΝΝΑ.
    Προσωπικα έχω τοποθετηθεί για την Βίσση και το επαναλαμβάνω. Φοβερή φωνή. Ομως φτάνει μόνο αυτό?
    Ο/Η καλλιτέχνης δεν κρίνεται μόνο απ' τη φωνή. Και ακόμα περισσότερο δεν απορρίπτεται αν τραγουδήσει και "ελαφρά",αδόκιμος ο όρος, τραγούδια.Αλλά γιατί μόνο "ελαφρά "??
    Εδώ έχουμε μια τραγουδίστρια με τρομερές δυνατότητες που έχει διαλέξει να λέει τραγουδάκια της σειράς, και μόνο αυτά.ΤΡαγούδια ευκολοχώνευτα που γρήγορα γίνονται "σουξέ" και αποφέρουν κέρδη.Μια τραγουδίστρια που εντέχνως πλασάρει μια εικόνα ΡΟΚ ενώ είναι αστή του κερατά.Μια τραγουδίστρια που ανήκει στην ίδια κατηγορία που κατέταξες τους φιλόλογους.Και αυτό πρέπει να κρίνουμε. Οχι μόνο τη φωνή της αλλά και τι λέει.
    Τώρα αν θα φέρει τη ΝΙΚΗ , μπορεί και να τη φέρει. Και λοιπόν??? και η Παπαρίζου κέρδισε, το αποτέλεσμα πιο είναι??? Οτι έκανε καλύτερο συμβόλαιο στο κέντρο που τραγουδάει?? Παρακολουθώντας την πορεία της ΑΝΝΑΣ σου και βρίζοντας με γιατί πίστεψα πως θαχει άλλη πορεία της αφιερώνω αυτό το ΤΡΑΓΟΥΔΙ ,πιστεύοντας πως της ταιριάζει.

    Μες στη ζωή δρόμοι ανοίγονται σωρό
    κι όποιον γουστάρεις τον τραβάς κι όπου σε βγάλει
    μα είναι κι ένα μονοπάτι πονηρό
    που πάει ντουγρού στην κατηφόρα τη μεγάλη

    Το μονοπάτι σαν θα πάρεις μια βραδιά
    τον ίσιο δρόμο μια για πάντα τον αφήνεις
    κι ολημερίς θα κουρελιάζεις μια καρδιά
    κι ένα κορμί μες τα κουρέλια της θα ντύνεις

    Εκεί ξεχνάει κι ο Θεός για να σε δει
    περνάς και φεύγεις και δεν κλαίει ανθρώπου μάτι
    ένα σκουπίδι παραπάνω δηλαδή
    μες στης ζωής το πονηρό το μονοπάτι

    Συγγνώμη για όσα είπα για την αγαπημένη σου ,μα έτσι τα βλέπω.
    ph
    18.03.2006, 10:25

    Είμαι Κύπριος στην καταγωγή και τα τελευταία χρόνια ζω στην πατρίδα μου. Φυσικά και θα ήξελα να κερδίσει η Κύπρος. Η Αννέτ είναι εξαιρετική, δεν το συζητώ. ΄Εγραψα τόσα για την ΄Αννα (που είναι και πατριωτάκι) επειδή γίνεται αυτός ο πόλεμος. Θα ήθελα και οι δύο χώρες να πάνε καταπληκτικά. Θα χαρώ επίσης, αν βγει πρώτη η ΄Αννα και η Κύπρος πάρει μια καλή θέση. Και το αντίστροφο.





    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 18-03-2006 στις 01:36 έγραψε:

    Ph, αν κατάλαβα καλά είσαι απ' την Κύπρο???? Έχεις καταγωγή ή απλά τυχαίνει να ζεις εκεί??? Η Κύπρος φέτος μετέχει με ένα νέο και όμορφο κορίτσι με καταπληκτική, κατ' εμέ, φωνή που πέρασε για 2 βδομάδες από ένα ριάλιτι και τα βρόντηξε...Δεν έχω ακούσει το τραγούδι που θα πει, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι πολύ χειρότερο απ' της Άννας...Ήθελα να σε ρωτήσω, αν ήταν να πάρει το βραβείο μία απ' αυτές τις δυό, ποιά θα ήθελες????




    kpanos
    18.03.2006, 11:12
    Θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου γιατί επιλέγησαν αυτά τα 4 συγκεκριμένα τραγούδια (από τα οποία τα 2 ήταν του Καρβέλα ) τη στιγμή που στάλθηκαν καμμιά 100σταριά. Δηλαδή τα υπόλοιπα 96 τόσο του πεταματού ήταν κύριοι της ΕΡΤ και των επιτροπών? Δεν μπορούσατε να προτείνατε τουλάχιστον 10 τραγούδια ούτως ώστε να είχαμε περισσότερα περιθώρια επιλογών? Βέβαια εντάξει, να μην κουράζουμε τώρα και την Άννα να τραγουδάει τόσα τραγούδια... Άλλωστε αυτή μάλλον είχε κάνει και είχε δηλώσει την επιλογή της...

    Αλλά ως εδώ παιδιά... Βέβαια νοσταλγώ και εγώ τον παλιό χαρακτήρα της Ευροβίζιον με τη ζωντανή ορχήστρα και τα τραγούδια που άκουγες σε όλες της γλώσσες της Ευρώπης αλλά πάλι ας αφήσουμε το εθνικό μας σπόρ τη μουρμούρα...

    Η Eurovision είναι ένα μεγάλο πανηγύρι (και όχι ένα πανηγυράκι). Ναι μπορεί κάποιοι άνθρωποι να τη σνομπάρουν. Αλλά σε κάποιες χώρες όπως το Ισραήλ, η Κύπρος κλπ, θεωρείται ως το σημαντικότερο πολιτιστικό γεγονός της χρονιάς !!!

    Μέχρι τώρα γκρινιάζαμε που δεν μπορούσαμε να την κερδίσουμε. Τώρα που τα καταφέραμε γκρινιάζουμε για άλλα...

    Ελπίζω, οι ιθύνοντες της ΕΡΤ να κάνουν καλή δουλειά με τα σποτάκια που θα προβάλονται στα διαστήματα των τραγουδιών, γιατί είναι μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να προβληθούν οι ομορφιές της χώρας μας και του πολιτισμού μας! και ας κοστίσουν και 3.000.000. αρκεί τα χρήματα αυτά να αξιοποιηθούν... να δούμε αεροπλάνα από κάθε γωνιά της χώρας μας. Από τη λίμνη της Καστοριάς ως το Καστελόριζο και από το Αγ. Όρος ως τις παραλίες της Ζακύνθου...


    doritsa78
    18.03.2006, 11:37
    Ουτε εγω ενθουσιαστηκα με το κομματι.Ολος ο κοσμος την κατακρινει.Μεχρι να αποφασιστει το τραγουδι λεγανε πολλα απο πισω της.Για το μαγαζι,για τον Καρβελα που δεν εμφανιστηκε καθολου στη σκηνη(αραγε γιατι κρυβοταν;),για την γνωστη δημοσιογραφο στην κριτικη επιτροπη αλλα και η Παπαριζου δεν ελεγε και πολλα γι'αυτην οταν ειχαν συνδεθει με Σουηδια."Η καλλιτεχνης" ελεγε και διαφορα τετοια και δεν ειχε αναφερει το ονομα της,στο τελος λιγο αλλα και παλι με το ζορι αν δεν το ελεγε η Μακρυπουλια.
    Εμενα μου αρεσαν παντως η Μακρυπουλια και ο Καπουτζιδης με την αναφορα που κανανε στην Eurovision.Ωραια κουστουμια και χορευτικα.
    Αντε να δουμε τι θα γινει.
    malastrana
    18.03.2006, 12:01
    Εγώ, αν της βγάζω της Άννας, το καπέλο για κάτι, είναι ότι τολμάει να πάει μετα την περσινή νίκη. Καμία άλλη γνωστή δεν τόλμησε κάτι τέτοιο....Από κει και πέρα, δεν σημαίνει ότι όσοι λέμε αρνητικά γι' αυτήν, την μισούμε ή τη ζηλεύουμε, ή τίποτε τέτοιο...Εγώ αναγνωρίζω ότι έχει ταλέντο,ομορφιά και αντοχή στο χρόνο,και όσο για τα λεφτά, καλά έκανε και τα έβγαλε, στο κάτω -κάτω δεν της τα χάρισε κανείς, με τη δουλειά της τα πήρε, αλλά προσωπικά μου είναι αδιάφορη... Όχι επειδή κάποτε ήταν έντεχνη και τώρα λέει σκουπίδια...απλά δεν με συγκινεί τόσο η φωνή της, ούτε τότε, ούτε τώρα....Μου άρεσε στον Κουγιουμτζή, αλλά ως εκεί...Δεν με συγκλόνισε...Έχω γύρω στις 10 ομότεχνές της, που τις προτιμώ...Οπότε, και αφού ο διαγωνισμός σαφέστατα και δεν είναι εθνικό θέμα και δεν μ' αρέσει και το τραγούδι, δεν την υποστηρίζω για την πρώτη θέση....Ελπίζω σε μια καλή θέση, αλλά δεν θέλω να είναι η πρώτη...Θα ήθελα πάρα πολύ για πρώτη την Κύπρο, κι ας μην έχω ακούσει το άσμα, όχι λόγω συγγένειας των δύο χωρών, αλλά γιατί αυτό το κορίτσι μ' αρέσει πολύ....
    kalouka
    18.03.2006, 12:38
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 18-03-2006 στις 12:01 έγραψε:

    Εγώ, αν της βγάζω της Άννας, το καπέλο για κάτι, είναι ότι τολμάει να πάει μετα την περσινή νίκη. Καμία άλλη γνωστή δεν τόλμησε κάτι τέτοιο....Από κει και πέρα, δεν σημαίνει ότι όσοι λέμε αρνητικά γι' αυτήν, την μισούμε ή τη ζηλεύουμε, ή τίποτε τέτοιο...Εγώ αναγνωρίζω ότι έχει ταλέντο,ομορφιά και αντοχή στο χρόνο,και όσο για τα λεφτά, καλά έκανε και τα έβγαλε, στο κάτω -κάτω δεν της τα χάρισε κανείς, με τη δουλειά της τα πήρε, αλλά προσωπικά μου είναι αδιάφορη... Όχι επειδή κάποτε ήταν έντεχνη και τώρα λέει σκουπίδια...απλά δεν με συγκινεί τόσο η φωνή της, ούτε τότε, ούτε τώρα....Μου άρεσε στον Κουγιουμτζή, αλλά ως εκεί...Δεν με συγκλόνισε...Έχω γύρω στις 10 ομότεχνές της, που τις προτιμώ...Οπότε, και αφού ο διαγωνισμός σαφέστατα και δεν είναι εθνικό θέμα και δεν μ' αρέσει και το τραγούδι, δεν την υποστηρίζω για την πρώτη θέση....Ελπίζω σε μια καλή θέση, αλλά δεν θέλω να είναι η πρώτη...Θα ήθελα πάρα πολύ για πρώτη την Κύπρο, κι ας μην έχω ακούσει το άσμα, όχι λόγω συγγένειας των δύο χωρών, αλλά γιατί αυτό το κορίτσι μ' αρέσει πολύ....





    το τραγούδι της Κύπρου είναι μια μπαλάντα (όχι ροκ) αλλά η΄τραγουδίστρια κατά τη γνώμη μου έχει φωνάρα και τα αγγλικά είναι η μητρική της γλώσσα κάτι που θεωρώ σημαντικό