ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    uNick
    05.07.2006, 00:43
    Το μέλος Other_side στις 05-07-2006 στις 00:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    @Κρητικός: Είναι Βαλσαμικό;

    @Γιού Νίκ: Δε θυμάμαι το σχόλιο...δεν θέλω. Όχι. Ότι κι ας ήταν. Δεν.

    @Νεφέλη. Συμφωνώ μαζί σου. Πρέπει να χαλαρώσουνε. Δεν ξέρω τί έχουν πάθει, όλο στη τσίτα είναι. Μια σου λένε προτάσεις πες μας, μια σε κράζουν αν τολμήσεις και πεις. Δικτατορία. Κανονική.

    @Όδερ Σάιντ: Δε πας σπίτι λέω εγώ; Πεινάωωωωω!

    Όφ Τόπικ. Όφ σκέτο.


    Μάλλον τσάμπα έχασα τον χρόνο μου... Δεν πειράζει όμως Άννα...

    Μια συμβουλή όμως... Όταν όλοι οι άλλοι επιμένουν για κάτι διαφορετικό από αυτό που λες, μην κάνεις σαν μυξοπαρθένα που της έπιασαν τον...... γλουτό! Μπορεί και να έχουν δίκιο... Μπορεί κάπου απλώς να κάνεις λάθος...


    Sometimes you have to go to hell to find your angel...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 05-07-2006 01:01 ]


    nefos
    05.07.2006, 00:53



    @ Βρε παιδιά, δηλαδή χαρακτηρισμοί ο ένας πάνω στον άλλον ;;

    Μήπως να χρησιμοποιούσαμε επιχειρήματα;;
    jorge
    05.07.2006, 01:12
    Κι εγώ νιώθω πως έχασα τον χρόνο μου. Είμαι σίγουρος δηλαδή. Ας είναι, εξάλλου πρώτη φορά είναι;
    thank
    05.07.2006, 02:11
    Λοιπον (οκ ειχα γράψει "τέλος", αλλά το παραβιάζω και οποιανού του αρέσει)

    - Ο Χόρχε έγραψε σε κάποια φάση .... "Δε με λένε Χόργε " Ετσι ακριβώς. Εγώ το εξέλαβα σαν πείραγμα .. χιούμορ .. για να χαλαρώσει η όλη ιστορια. Προσωπικά μιλάω, έτσι οπως το ειδα σε μια οθόνη. Δεν ξέρω με ποιά διάθεση το έγραψε ο Γιώργος.

    - Αννα εντάξει, οταν ο αλλος (οι αλλοι) ... σου λένε πως οταν έρθεις θα σου παίξουν από ένα τραγούδι, ε οκ ...τουλάχιστον σημαίνει κάποια καλή διάθεση. Και οχι μόνο. Οκ Πείσμωσες .. κλπ .. εντάξει, ολα αποδεκτά, χαριτωμένα, ανθρώπινα ... αλλά στο ίδιο κλίμα ισως μπαίνουν τα ξύδια του Ορφέα και ολα τα σχετικα.

    - Παρέα δεν νομίζω ότι σημαίνει μόνο τραγουδάκια κιθαριτσες κλπ. Σημαίνει πολλά πράγματα. Και μεταξύ αυτών, κείμενα, κομμάτια σε lives κλπ. Και ναι ... κάποια επιλέγονται ... κάποια όχι. Φίλτρα. Ναι. Επιχειρήματα γράφτηκαν. Και ποιος σου ειπε ότι η παρέα ειναι "ομοιογενής" "μπετοναρισμένη" ? σοβαρα ? για δες λίγο τα κείμενα εκείνων που μετά βρίσκονται και περνάνε καλά ? Ολοι έχουν τα ίδια γούστα ? Οχι.

    Για να μη πάμε σε άλλες διαφορές. Που ειναι σημαντικές. Αλλά συνυπάρχουν. Με τον τρόπο που δίνει ο καθένας στη συνύπαρξη. Συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου σε αυτό.

    (... τι γράφω τέτοια ώρα .. νοιώθω λίγο ... μη πω .. αλλα τέλος πάντων. Ουτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά θα ειναι ...).

    - Για να ξαναορίσουμε λίγο τι θα πει δημοκρατία και δικτατορία σε ένα σαιτ, που είναι όπως αυτό εδω ? ... Στο διαδίκτυο ? σε ένα σαιτ που δουλευει ένας και μόνο ένας και βοηθάνε όσο μπορούν 5 - 6 - 10 άλλοι "εθελοντικά" ? Και με τι ευκολία λες κάποιον "κλικα", "δικτατορία" και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο ??? Εγώ θα τα επαιρνα. Ελεος δηλαδή ? οκ Τοσο ευκολα δίνουμε χαρακτηρισμούς ? οκ ... Και ο Νίκος ειπε την Αννα μυξοπαρθενα. Κακώς φάουλ. Και εκει τα παιρνεις όσο θές ...

    Γιατι το λέω ? γιατί εδώ ... ειναι ενας δημόσιος χώρος.

    Αν καταγέλλεις τον αλλον ως κλικαδόρο πχ ... αλλά .. ειναι καλό παιδί κατα τ' αλλα .. , επειδη 1 - 2 σου ειπαν κατι, ή επειδη εσυ το κόβεις πως παιζει έτσι .. σε έναν χώρο που τα διαβάζουν ... αλλοι χίλιοι .. ε ... Και ολα αυτά, ανάμεσα σε προσωπικό πείσμα, μπηχτές και ΄τα σχετικά .. ?

    Ελεος. Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό ειναι ένας μικρός ή μεγάλος διασυρμός ? Σε αυτόν που διαβαζει μπαινουν οι χίλιες δυο σκέψεις. Ηθικός πάνω απ όλα. Επειδή το έχω βιώσει με αλλον τρόπο, ε δεν γουστάρω να το βλέπω να γίνεται αυτό και σε άλλους. Οκ ?

    Η λές ο τάδε και ο τάδε μου ειπαν αυτά. Και τους εκπροσωπώ και τους γουστάρω .. και ειστε οφ κύριοι .. ή . δεν λες ... ειναι απλό.

    Και για το συγκεκριμένο παράδειγμα των ραπερς που δεν παιζουν στα λαιβ, νομίζω ότι αν προκύψει καλό, ναι μπορεί να ανέβει. Ποιός ορίζει το καλό ? Μα ναι, αυτοί που ασχολούνται. Και ναι ... καποιος τους έχει αναθέσει ένα ρόλο. Οπως επίσης και κάποια ροκ κομμάτια μπορούν να αποκλειστούν.

    ΥΓ1. περί δημοκρατίας δικτατορίας κλπ. Και ταύτισης με το σαιτ, το οποιοδήποτε. Ε όποιος νοιώσει την απόλυτη ταυτιση ... ε .. θα εχει πρόβλημα. Μιλάω για την απόλυτη ταύτιση. Οποιος κατάλαβε κατάλαβε.

    ΥΓ2. Το ξεχασα.

    Νεφέλη Ορίστε τα επιχειρήματα. (οσο γίνεται).

    ΥΓ3. Η αντίδραση της άννας, η γραφή της, παραμένει συναισθηματική, περιγραφική, με τον τρόπο της. Που εμένα μου αρέσει. Και της παραθέτουμε κατεβατά (παραθέτουμε = παραθέτω) και επιχειρήματα απόλυτης λογικής. Θα έλεγε κανεις ... πως ειναι αλλο το ένα .. αλλο το άλλο.

    Οχι δεν ειναι. Πολλές φορες, η λογική τεκμηρίωση προστατευει ευαισθησίες και συναισθήματα. Οσο και αν ακούγεται σκληρό. Και μη - λογικός τρόπος γραφής, τα σκοτώνει. Και τελικά, τα συναισθήματα αυτά τα έχουν όλοι (και η Αννα και ο Χόρχε ... και ο Ορφεας πχ.). Αυτό.

    Τελος (νο 2) και οριστικό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 05-07-2006 02:17 ]


    Orfeus
    05.07.2006, 04:53
    Άννα με κούρασες!!!!!!!!
    Σκέψου ότι έχουμε πει και δυο κουβέντες παραπάνω!!!
    Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τα "καπρίτσια" σου!!!

    ΤΕΛΟΣ!!!!!!

    EffieKakaflika
    05.07.2006, 13:17
    Το μέλος Other_side στις 05-07-2006 στις 00:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    @Κρητικός: Είναι Βαλσαμικό;

    @Γιού Νίκ: Δε θυμάμαι το σχόλιο...δεν θέλω. Όχι. Ότι κι ας ήταν. Δεν.

    @Νεφέλη. Συμφωνώ μαζί σου. Πρέπει να χαλαρώσουνε. Δεν ξέρω τί έχουν πάθει, όλο στη τσίτα είναι. Μια σου λένε προτάσεις πες μας, μια σε κράζουν αν τολμήσεις και πεις. Δικτατορία. Κανονική.

    @Όδερ Σάιντ: Δε πας σπίτι λέω εγώ; Πεινάωωωωω!

    Όφ Τόπικ. Όφ σκέτο.



    Πολύ "όχι" και "δεν θέλω" βρε κοπέλα μου... πολύς αρνητισμός σε ένα τόσο όμορφο μέρος... Προσδιόρισε πρώτα που βρίσκεσαι (στο internet, you know) και μετά έλα να μιλήσεις για κλίκα. Εξ'άλλου μπορείς να έρθεις και στην επόμενη συνάντηση αν θέλεις και θα δεις ότι η "κλίκα" δέχεται με ανοιχτές αγκάλες όποιον το επιθυμεί... αλλά ξέχασα, εσύ βασικά "δεν θέλεις" και άλλα τέτοια αρνητικά...
    Τέλος πάντων πιές καμιά μπυρούλα, καλό κάνει...


    uNick
    05.07.2006, 13:44
    Λοιπόν... Νομίζω ότι το καλύψαμε το θέμα... βγαίνοντας εντελώς εκτός θέματος!!!!!

    Για να γυρίσουμε λοιπόν στον αρχικό λόγο ύπαρξης αυτού του topic, καμιά ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ MUSICHEAVEN έχετε???

    yiannisyiannis
    05.07.2006, 14:23
    Για να επανέλθουμε στο θέμα…..η δική μου πρόταση είναι να μην γίνονται τόσο συχνές αλλαγές στο site.

    Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η πρόταση ανταποκρίνεται ή ταυτίζεται με τις προσδοκίες των περισσοτέρων μελών, προσωπικά όμως, επειδή είμαι άνθρωπος που λειτουργεί συναισθηματικά, μερικές φορές ενοχλούμαι όταν βλέπω μια αρχική σελίδα που την έχω αγαπήσει και μου είναι οικεία, να μεταβάλλεται. Ακόμη κι αν μεταβάλλεται προς το καλύτερο.

    Μπορώ να το αναπτύξω και περισσότερο, αλλά καμιά φορά "το λακεδαιμονίζειν εστί φιλοσοφείν", οπότε το κόβω εδώ.
    jorge
    05.07.2006, 14:33
    Σεβαστό Γιάννη. Οι αλλαγές γίνονται πάντα προς το καλύτερο και δε νομίζω να είναι αρνητικό αυτό. Προφανώς κάτι συγκεκριμένο σκέφτεσαι.
    Desmar
    05.07.2006, 15:53
    Το μέλος jorge στις 04-07-2006 στις 01:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 03-07-2006 στις 18:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    ναι βρε χόργε


    Δε με λένε Χόργε





    Τι τραβάς και εσύ δύσμοιρε διαχειρηστά!!!




    yiannisyiannis
    05.07.2006, 16:13
    Γιώργο οι αλλαγές είναι βελτιώσεις προς το καλύτερο και συνεπώς κρίνονται απαραίτητες. Εγώ έθεσα απλά ένα προβληματισμό ως προς τη συχνότητα, το ρυθμό εξέλιξης αν το θες, αυτών των αλλαγών.

    Στη φύση οι αλλαγές γίνονται αργά, σε τέτοιους ρυθμούς μάλιστα, ώστε η πλειονότητα των οργανισμών να μπορεί να προσαρμόζεται σε αυτές.

    Στις πολυεθνικές αντίθετα, οι αλλαγές γίνονται με ταχύτατο ρυθμό, είτε για να προλάβουν τις μεταβολές της αγοράς, είτε για να διαμορφώσουν οι ίδιες νέες συνθήκες στο πεδίο τους, με αποτέλεσμα οι εργαζόμενοι, να πιέζονται διαρκώς, για να ανταπεξέλθουν στο νέο εργασιακό τους περιβάλλον.

    Σε ένα μουσικό site ποιος πρέπει να είναι ο ρυθμός εξέλιξης; Σίγουρα ο καθένας θα τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά.


    jorge
    05.07.2006, 16:52
    Γιάννη σε καταλαβαίνω. Όμως πέρα από τον ρυθμό των αλλαγών υπάρχει και η "φύση" των αλλαγών.

    Καταρχήν οι αλλαγές γίνονται όταν υπάρχει χρόνος και ...κέφι

    Επομένως δεν θα πω ποτέ "α εχθές έκανα αλλαγή, σήμερα δεν κάνω". Αν έχω όρεξη θα την κάνω.

    Το θέμα είναι οτι υπάρχουν κάποιες αλλαγές που φαίνεται οτι προκαλούν σε κάποιους μια αναστάτωση, ενώ υπάρχουν και άλλες που φαντάζομαι οτι δεν απαιτούν ιδιαίτερο χρόνο προσαρμογής.

    Από τη μεριά μου λοιπόν, θα ήθελα να ξέρω ποιά από τις τελευταίες αλλαγές που έγιναν προκάλεσε το σχόλιό σου, ώστε να το λάβω υπόψιν.
    Hastaroth
    05.07.2006, 21:45
    Δέν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό αυτό εδώ,αλλά σέ άλλα sites που έχω δεί,τά forums έχουν δενδρική δομή σέ κάθε θέμα (δηλαδή φαίνεται ακριβώς ποιός απαντά σέ ποιόν χωρίς να υπάρχη ανάγκη παράθεσης τού πρός απάντησιν κειμένου) καί επίσης υπάρχει η δυνατότητα νά βάζη ο κάθε χρήστης τίτλο στο post που γράφει.Το βρίσκω πιό εύχρηστο από την υπάρχουσα δομή,αλλά επαναλαμβάνω,δέν ξέρω άν είναι εφικτό κάτι τέτοιο εδώ.
    Orfeus
    05.07.2006, 22:04
    Αυτό Αλμπέρτο το έχεις ξαναπεί εδώ και ο Jorge σου έχει απαντήσει!!!


    Hastaroth
    05.07.2006, 22:52
    Δίκιο έχεις νέε μου,το είχα ξαναπεί αλλά δέν είχα δεί την απάντηση,διότι μεσολάβησε η εγκατάστασις τού ADSL καί οι βλάβες τής γραμμής οπότε επί 10 μέρες περίπου δέν είχα σύνδεση...

    Τώρα το είδα και λύθηκε η απορία μου
    ydrargyros
    07.07.2006, 06:25
    Να ελέγξει κάποιος το mailing system γιατί είναι περίεργο να βλέπεις 5 φορές την ίδια ανακόίνωση στα πρωινά mails!
    Με κάθε σεβασμό προς το NOC του ΜΗ
    Νίκος


    No one can make you feel inferior...unless you really really ARE..!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ydrargyros στις 07-07-2006 06:48 ]


    jorge
    07.07.2006, 09:27
    Sorry ydrargyre, μία στο τόσο φεύγουν παραπάνω emails χωρίς προφανή λόγο...

    NOC of MusicHeaven
    XeniaRodo
    07.07.2006, 09:32
    Eγώ θα ήθελα να αναφάρω για 3η (ή 4η?) φορά το fast reply. Eίναι πολύ δύσκολο να γίνει?
    ydrargyros
    07.07.2006, 09:42
    Ναι Jorge κανένα πρόβλημα...στο επάγγελμα είμαι κι εγώ και κατανοώ τα προβλήματα που τραβάνε κάθε τόσο οι servers και τα CMS...
    jorge
    07.07.2006, 09:47
    Θέλω λίγο βοήθεια. Το fast reply νομίζω δεν έχει ούτε smilies, ούτε δυνατότητα για links, παρά μόνο κείμενο. Σωστόστ;