ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    KRISTHESS
    17.03.2015, 00:54

    Το πρώτο τραγούδι βλέπω έχει...

    1 Μην μου ζητάς συγνώμη
    Έντεχνο
    415 Πόντους..
    πόντοι MH: 138 x 70% = 96.6
    πόντοι FB: 1062 x 30% = 318.6
    415.2

    ίσως τελικά.. να έπρεπε οι πόντοι του ΜΗ να μετράνε 100% ή 90% και 10% από το facebook...έχω την αίσθηση..ότι δε θα βγουν τα πιο όμορφα τραγούδια έτσι..αλλά αυτά που έχουν τις καλύτερες δημόσιες σχέσεις.. αντιλαμβάνομαι ότι είναι καλό για τη διαφήμιση του ΜΗ .. όμως δημιουργούνται κατε με.. εύλογα ερωτήματα...Δεν αμφισβητείται φυσικά η ψηφοφορία σε καμία περίπτωση.. Αμφισβητείται όμως ίσως η επιτυχία της προσπάθειας αυτής στην ανάδειξη των καλυτέρων και εν γένει της καλής ίσως μουσικής.... χωρίς βεβαίως να σημαίνει ότι αυτό που προηγείται δεν είναι ένα όμορφο τραγουδάκι..(προσωπικά του έδωσα 3 αστεράκια...)μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτούμε το θεματάκι?..{#emotions_dlg.oops}


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 17-03-2015 00:55 ]


    alpatman
    17.03.2015, 08:36

    να πω μια γνωμη

    δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι ο διαγωνισμος ειναι κατι το μοναδικο και στους οργανωτες αξιζουν συγχαρητηρια και σιγουρα θα θελει και φοβερη δουλεια και ευθυνη να διοργανωθει κατι τετοιο .Αλλο να κανεις παρατηρησεις 'απεξω ' και αλλο να εχεις δουλεψει και να εχεις σκεφθει καθε πιθανοτητα και καθε λεπτομερεια . Επισης ειναι σιγουρο οτι εχουν ληφθει τα ανθρωπινως δυνατα μετρα να αποφευχθουν 'περιεργα ' γεγονοτα .

    Μερικα αλλωστε πραγματα ειναι αδυνατον να προβλεφθουν και δεν προβλεπονται σε κανενα διαγωνισμο.

    το 'ανοιγμα ' στο facebook σαφως και εγινε(υποθετω)  με την σκεψη οτι σαν δημοφιλεστερο μεσο δικτυωσης (προσωπικα δεν διαθετω ) ειναι και το μεσο με την ταχυτερη διαδοση γεγονοτων , ειδησεων κτλ κτλ  και αρα μπορει να βοηθησει και στην εξαπλωση του διαγωνισμου αλλα και στην διαδοση σε ευρυτερο ακομα κοινο του MH. 

    Στο θεμα του διαγωνισμου και της ψηφοφοριας , θεωρω οτι την απαντηση θα την ξερουν αν οχι απο τωρα , σε συντομο διαστημα η μετα το τελος του διαγωνισμου οσοι εχουν την δυνατοτητα να βλεπουν τις ψηφους του facebook (οπως και του MH ) και να κανουν καποια αναλυση . 

    Αν το ανοιγμα στο facebook ,σημαινει προσελκυση ενος ευρυτερου μουσικοφιλου κοινου που εχει την διαθεση να ακουσει τα κομματια και να τα κρινει με οποια κριτηρια θελει ,τοτε εχουμε μια πολυ καλη περιπτωση αφου οσο περισσοτεροι ψηφιζουν τοσο το αποτελεσμα ειναι πιο 'πραγματικο' .

    Αν το ανοιγμα του facebook σημαινει επιδειξη αριθμητικης δυναμης συγγενων και φιλων που θα ψηφισουν 'μονοκουκι' καποια κομματια Η αν θελετε 'προσεκτικη ' ψηφο για να μην καρφωθουν τοτε ακομα και η μικροτερη δυναμη αυτης της ψηφου (30%) , αντισταθμιζεται απο την απολυτοτητα της  (το λεγομενο μονοκουκι ) και ετσι ανατρεπει δεδομενα . Μιλαμε για καθολα νομιμες ψηφους απο υπαρκτα ατομα ,που πιθανως ομως δεν θα συμετειχαν ποτε στον διαγωνισμο σαν ψηφοφοροι και το κανουν μονο και μονο επειδη τους το ζητησε ο θειος ,ανηψιος , φιλος ,φιλη ,κουμπαρος κτλ κτλ κτλ . Κανεις δεν μπορει εμποδισει τον 'κολλητο' , να μπει ,να ριξει ενα 12αρι στο κομματι του φιλου και να την κανει ,μην εχοντας ακουσει οχι μονο τα αλλα κομματια αλλα ουτε καν το κομματι του φιλου πιθανων .

    επισης παροτι το κοινο των MH και FB ειναι διαφορετικο (υποθετω στο MH υπαρχουν περισσοτεροι αναλογικα μουσικοι ) θεωρω οτι τα αποτελεσματα των 2 κατηγοριων δεν ειναι τοσο λογικο να διαφερουν σε πολυ μεγαλο βαθμο αφου προκειται για μουσικοφιλο υποτιθεται κοινο της ιδιας χωρας . Δηλαδη , το λογικο ειναι ενα κομματι που 'σκιζει' στο FB να ειναι και αρκετα δημοφιλες και στο MH και το αντιστροφο . Αν κομματι πατωνει στο MH και 'γαζωνει ' στο FB τοτε υπαρχει καποια ανακολουθια ,οπως και το αντιστροφο .  

    Οπως ειπα αυτο θα το ξερουν οσοι 'βλεπουν ' τις ψηφους (αν εχουν την δυνατοτητα αυτη ) και μπορουν να κανουν καποια αναλυση .  

    Οπως και ναχει , ο διαγωνισμος εχει δρομο ακομα ,το μονο σιγουρο ειναι οτι επιτελει εργο καθως δινει την ευκαιρια σε κομματια και ανθρωπους να ακουστουν παραεξω . Ουτως η αλλως η μουσικη δεν ειναι αγωνας ταχυτητας και οι 'καταταξεις ΄μικρη σημασια εχουν στην τελικη . 

    Προσωπικα ακομα θυμαμαι και ακουω καποιες φορες ενα κομματι απο τον προηγουμενο διαγωνισμο (με ποιο δικαωμα ) που ουτε καν ειχε πλησιασει να προκριθει απο το γκρουπ του . Ομως αυτο μου εμεινε οπως και 3-4 αλλα . 

     


    mary_omikron
    17.03.2015, 09:17

    @Αlpatman

    Στη σελίδα "αποτελέσματα ως τώρα" δίπλα στην βαθμολογία κάθε τραγουδιού (τέρμα δεξιά) υπάρχουν 3 γραμμούλες. Πατώντας εκεί βλέπεις πόσους βαθμούς συγκeντρώνουν από ΜΗ και πόσους από fb.


    alpatman
    17.03.2015, 10:35

    Mary omikron,  ναι βεβαια και τα εχω δει αυτα τα στοιχεια . Αυτα ειναι τα στοιχεια που βλεπουμε , την αναλυση τους δεν βλεπουμε και φυσικα δεν χρειαζεται να την βλεπουμε , αλλα οσοι την βλεπουν συνολικα στο τελος θα μπορουν να εχουν καποια συμπερασματα 


    mary_omikron
    17.03.2015, 10:50
    αυτα είναι τα στοιχεία, αυτά βλέπουμε όλοι, δεν έχω καταλαβει τι εννοείς "ανάλυση"
    alpatman
    17.03.2015, 11:07

    αυτα που φαινονται ειναι τα συνολικα αποτελεσματα . 

    δεν φαινεται ο αριθμος των ψηφισαντων (σαν εκλογολογος αισθανομαι ) και ο τροπος που ψηφισαν οι συμετεχοντες απο τα 2 αυτα σημεια (fb-mh) ,αν υπηρχε κατανομη βαθμολογικη απο καθε ψηφοφορο ,αναλογα με το αν ηταν μεσω FB η μεσω ΜΗ .

    π.χ  αν μεσω MH  το ποσοστο των συμμετεχοντων που στηριζουν ενα και μονο κομματι ειναι 5%  και το αντιστοιχο ποσοστο του FB 60% , αμεσως υπαρχει μια διαφορα .  

    αυτα δεν πρεπει εμεις να τα ξερουμε , λεω οταν με το καλο τελειωσει η διαδικασια , καποιοι που πιθανως τα βλεπουν θα τα αναλυσουν και θα εχουν καποια συμπερασματα . 


    mary_omikron
    17.03.2015, 11:16

    μέχρι στιγμής βλέπω οτι κάποια τραγουδια έχουν δυσανάλογα περισσότερους πόντους από ψηφοφόρους του FB έναντι των πόντων του ΜΗ στο ίδιο τραγούδι. Αυτό με κάνει να συμφωνώ με την αρχική σου τοποθέτηση και υποψιάζομαι οτι κάποιοι -ίσως- ψηφίζουν μονοκούκι, πράγμα όμως που δεν μπορεί να απαγορευθεί. Ακόμη και να υπήρχε δέσμευση να ψηφίζουν τουλάχιστον 5-6 τραγούδια θα μπορούσαν κι εκεί στην τύχη να έδιναν 1 βαθμό σε άλλα. Και καταλήγω οτι κάθε διαγωνισμός έχει να κάνει με την υπευθυνότητα των ψηφοφόρων να είναι αντικειμενικοί στην αξία και να μην χαρίζονται σε "φίλους"... Και βεβαίως στην διάθεση των συμμετεχόντων να κριθούν πραγματικά και ουσιαστικά για να ξέρουν πού βαδίζουν οι συνθέσεις τους, κι όχι στην εικονική διάκριση που έτσι κι αλλιώς -αν δεν αξίζει πραγματικά- θα είναι βραχύβια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-03-2015 11:22 ]


    alpatman
    17.03.2015, 11:20

    συμφωνω απολυτως ... 


    Chrysanna
    17.03.2015, 11:40

    Μ' αρέσει που επικεντρωνόμαστε στην ουσία του διαγωνισμού που είναι η μουσική και η χαρά της δημιουργίας....!

    {#emotions_dlg.biggrin}


    KRISTHESS
    17.03.2015, 15:24
    Mα ακριβώς γι'αυτό έκανα αυτή την μικρή παρατήρηση Χρυσάννα μου! Με το facebook.. θεωρώ ότι η χαρά της δημιουργίας και η μουσική.. έρχεται δευτερεύουσα..και πιστεύω..ότι αυτό δυστυχώς θα αποδειχτεί στην πορεία.. εύχομαι πραγματικά να κάνω λάθος
    KRISTHESS
    17.03.2015, 15:28

    μόλις διαπίστωσα ότι ελήφθη σοβαρά  υπόψη η πρότασή μου..και χαίρομαι πολύ γι'αυτό Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 17-03-2015 15:45 ]


    jorge
    17.03.2015, 16:01
    Δεν ήταν θέμα της δικής σου - σωστής - πρότασης Kris, αλλά διαπίστωσης μετά από μελέτη των χθεσινών στατιστικών. Το αναφέρω για να μην υπάρχει η αίσθηση οτι οι αλλαγές γίνονται επειδή κάποιος "προτείνει".
    BandofBounty
    17.03.2015, 16:13

    Η αλλαγή στο σύστημα ψηφοφορίας, εν μέσω αυτής, απαιτεί τόλμη!

    Τώρα δεν ντρέπομαι να πω στους φίλους μου να ακούσουν τις προσπάθειες και τις εμπνεύσεις μας, γιατί θα καταλάβουν ότι σημασία έχει να ακούς....Πριν, θα νόμιζαν ότι εμμέσως πλην σαφώς...ζητώ την ψήφο τους.

    Τα θερμά μου συγχαρητήρια στους διοργανωτές! Ειλικρινά, δεν το περίμενα...


    KRISTHESS
    17.03.2015, 16:19

    Προς Θεού Τζωρτζ δεν υπονόησα κάτι τέτοιο!! Απλά διαπίστωσα κάτι που μπορούσε να είναι εν δυνάμει προβληματάκι και το ψιλοεπισήμανα!!! Και μάλλον εκ του αποτελέσματος.. χαίρομαι που η διεύθυνση το διαπίστωσε και αυτή!!! Ούτε μία στο εκατομμύριο θα θεωρούσα εγωϊστικά ότι η πρότασή μου υιοθετήθηκε με την κακή την έννοια πάντα! Χαίρομαι που διαπιστώθηκε προφανώς και απο το διοργανωτή το θεματάκι και γι'αυτο το ΜΗ αξίζει τα συγχαρητήριά μου που διορθώνει κάποια επιμέρους θεματάκια προς όφελος των μουσικών!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 17-03-2015 16:23 ]


    VA505
    17.03.2015, 17:59

    Εγω θα προτείνω (αν υπαρχει τροπος λογισμικά) να ειναι υποχρεωτικό για καποιον για να ψηφίσει να πρέπει να ακούσει όλα τα τραγούδια ή τουλάχιστον 30- 40 δευτερόλεπτα απο το κάθε ένα.  Και επίσης να είναι υποχρεωτικό να δώσεις ψήφο σε τουλάχιστον 10 τραγούδια.  Ετσι νομίζω θα ελαχιστοποιηθούν οι στοχευμένοι ψήφοι και ας είναι και απο fb ή απο όπουδήποτε αλλού.

    Γι αυτό τον ομιλο είναι αργά τωρα αφου έχει ξεκινήσει ήδη η ψηφοφορία αλλα θα μπορούσε να γίνει στους υπόλοιπους ομίλους.  

    ΥΓ.  καλή η απφαση του admin  να αλλαξει το ποσοστό βαρύτητας.


    jorge
    17.03.2015, 18:10
    Το πρώτο δε γίνεται τεχνικά, ενώ το 2ο μπορεί να γίνει με ψήφο σε 10 τυχαία τραγούδια.
    papaxristosantonios
    17.03.2015, 20:43
    Αργησατε να καταλαβετε παρ'ολο που καποιοι σας ενημερωσαν πως ετσι ειναι ανισος ο αγωνας διαγωνιζομενων!Ενας ομορφος διαγωνισμος θυμησε το εκτρωμα της γιουροβιζιον! οπου οι φιλιες και οι γειτονοι ειναι υπερανω μουσικης και ταλεντων! μπορει να μην σας αρεσε το σχολιο μου αλλα βαθεια μεσα σας καταλαβαινετε πως εχω δικηο!Καταλαβαινω και ειναι σωστο το να προβληθει η σελιδα σας στο φεις αλλα με ξυνησε το ποσοστο 30%!Οι φιλιες πηραν και εδωσαν!Εστω και τωρα ελπιζω να καταφερουν αυτοι που αξιζουν να μπορεσουν να κερδισουν το χαμενο εδαφος και να κερδισουν οι καλυτεροι! να ειστε καλα!
    kwstasagas
    17.03.2015, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος papaxristosantonios στις 17.03.2015, 20:43 έγραψε...

    Εστω και τωρα ελπιζω να καταφερουν αυτοι που αξιζουν να μπορεσουν να κερδισουν το χαμενο εδαφος και να κερδισουν οι καλυτεροι! να ειστε καλα!

    πάντως, ήδη με την εφαρμογή του νέου συστήματος αξιολόγησης, κάποιες ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα και στη διαμόρφωση της πρώτης πεντάδας συνέβησαν !!!

    Και για μια ακόμη φορά, αποδείχθηκε πόσο μεγάλη δύναμη έχει αυτό το ρημάδι το facebook !! τρομακτική δύναμη θα έλεγα .......

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 17-03-2015 21:12 ]


    papaxristosantonios
    17.03.2015, 21:36
    Αληθεια ειναι αυτο που ειπες αδερφε kwstasagas.Αρχισαν να σκαρφαλωνουν σωστα κομματια,διχως να εννοω πως τα αλλα ηταν ασχημα! απλα ειναι πιο τιμιο να εκτιμουμε ενα τραγουδι απο ακουστικης αποψης και οχι λογω δυμανικοτητας ψηφων! Ας κερδισει ο καλυτερος.τι πιο απλο και ομορφο
    papaxristosantonios
    17.03.2015, 21:37
    σορρυ για το ......δυναμικοτητας που εφυγε σαν πυροβολημενο.χαχαχα