ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.876 μέλη

    Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

    the_gunslinger
    16.05.2006, 02:11
    Mήπως μας αναγκαζουν να γινόμαστε πειρατές?Και στο σλόγκαν "η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" θα αντιπαραθέσω πως "η μουσική που μας πουλάνε σκοτώνει την άδεια τσέπη μας"...
    vouliakis
    02.06.2006, 00:56


    Η σουηδική αστυνομία ανακοίνωσε ότι έκλεισε το Pirate Bay, ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα διαδικτυακής πειρατείας στον κόσμο, και συνέλαβε τρία άτομα που κατηγορούνται για παράνομη διακίνηση τραγουδιών, ταινιών και άλλου υλικού. Συνολικά 50 αστυνομικοί επέδραμαν σε δέκα τοποθεσίες και κατέσχεσαν υπολογιστές και σκληρούς δίσκους.

    Το Pirate Bay διέθετε τον μεγαλύτερο κατάλογο αρχείων τα μπορούσε κανείς να κατεβάσει μέσω του συστήματος BitTorrent. Οι υπεύθυνοι του δικτυακού τόπου εξακολουθούν να υποστηρίζουν ότι ο δικτυακός τόπος λειτουργούσε νόμιμα, δεδομένου ότι τα «πειρατικά» αρχεία δεν βρίσκονταν αποθηκευμένα στο ίδιο το site, αλλά στους υπολογιστές των χρηστών.

    Το Χόλιγουντ και η δισκογραφική βιομηχανία κατηγορούσαν εδώ και καιρό τη Σουηδία ότι είχε εξελιχθεί σε παγκόσμιο κέντρο διαδικτυακής πειρατείας. Μόλις πέρυσι η χώρα υιοθέτησε νόμο που καθιστά παράνομη την ανταλλαγή αρχείων που καλύπτονται από copyright, αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

    Οι υποστηρικτές του δικτυακού τόπου είχαν δημιουργήσει ακόμα και πολιτικό κόμμα, το οποίο θα κατέβει στις φετινές εκλογές με ριζοσπαστικές θέσεις όσον αφορά την πνευματική ιδιοκτησία.

    Η νομιμότητα του Pirate Bay δεν έχει εξεταστεί μέχρι στιγμής στα σουηδικά δικαστήρια. Οι τρεις συλληφθέντες, ηλικίας 22, 24 και 28 ετών, αφέθηκαν ελεύθεροι λίγες ώρες μετά τη σύλληψή τους, και οι Αρχές συνεχίζουν την ανάλυση του υλικού που κατασχέθηκε για να εντοπίσουν τυχόν ενοχοποιητικά στοιχεία.

    Πηγή: news.in.gr

    dijo
    05.06.2006, 16:04









    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dijo στις 05-06-2006 16:05 ]
    επισυναπτόμενα: xeri_peirateianozgal.jpg 
    Partygirl
    12.06.2006, 22:03
    Το μέλος the_gunslinger στις 16-05-2006 στις 02:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Mήπως μας αναγκαζουν να γινόμαστε πειρατές?Και στο σλόγκαν "η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" θα αντιπαραθέσω πως "η μουσική που μας πουλάνε σκοτώνει την άδεια τσέπη μας"...



    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!Πρέπει μερικοί τυπάδες να καταλάβουν πως υπάρχει παντα κι άλλος τρόπος.
    Το καλό το παλικάρι.....ξέρει ΚΙ ΑΛΛΟ μονοπάτι!
    poison_girl
    12.06.2006, 23:12
    ας πεσουν οι τιμες
    assasinos
    12.06.2006, 23:15
    και ας μην προωθούν αηδίες...
    και 1002 άλλα ζητήματα...μετά ναι!θα το σκεφτώ να τα αγοράζω!
    aggeliki
    13.06.2006, 00:44
    Όντως...Είναι πανάκριβα!
    Και το υλικο συνήθως χάλια!
    Αν φτιάξουν τα τραγούδια...ίσως να αγόραζα συχνότερα νέους δίσκους!
    Έτσι δύσκολα πια πέρνω κάτι νέο!
    Προτιμώ τα παλιά κλασικά και χιλιοακουσμένα δισκάκια!
    KARMA
    14.06.2006, 15:36
    " Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ"
    βλακείες, την τσέπη των παραγωγών μόνο σκοτώνει..
    Ένας σωστός καλλιτέχνης δεν πρέπει να νοιαστεί για το αν οι δίσκοι του πουλάνε και βγάζει λεφτά και πλατινένιους...
    θα πρέπει να τον νοιάζει μόνο η μουσική...
    το ότι όλο και περισσότεροι κατεβάζουν τραγούδια από το δίκτυο δείχνει ότι οι τιμές των αυθεντικών ειναι...
    Κανονικά οι καλλιτέχνες θα έπρεπε να χαίρονται που υπάρχει το downloading γιατί αν δεν υπήρχε αυτό πολλοί άνθρωποι που δεν μπορούν να αγοράζουν CDs, δεν θα μπορούσαν να γνωρίσουν τη δουλεία τους, συνεπώς με το downloading έχουν κερδίσει φανς...
    Αν αυτό είναι που τους νοιάζει και όχι το χρήμα, ας μην γκρινιάζουν...
    Στο κάτω κάτω δε θα ζήσουν από το CD που θα αγοράσω...

    ageras
    14.07.2006, 04:27
    Η Βρετανική Δισκογραφική Βιομηχανία επεκτείνει τις προσπάθειές της κατά της πειρατείας, βάζοντας στο "παιχνίδι" τις εταιρείες παροχής πρόσβασης στο διαδίκτυο.

    Οι υπεύθυνοι της BPI (British Phonographic Industry), κάλεσαν δύο εταιρείες - providers να συμμετάσχουν στον πόλεμο κατά της πειρατείας, ζητώντας τους, σε πρώτη φάση, να απενεργοποιήσουν 59 λογαριασμούς χρηστών, οι οποίοι διανέμουν κατ' εξακολούθηση παράνομη μουσική.
    "Εδώ και μήνες έχουμε δηλώσει ότι είναι απαράδεκτο για τους providers να κάνουν τα στραβά μάτια στην συνεχή παραβίαση του copyright των εταιρειών", δήλωσε ο Peter Jamieson, πρόεδρος της BPI. "Δώσαμε στις εταιρείες αναμφισβήτητα στοιχεία της παραβίασης του copyright μέσω των δικτύων τους. Είναι, πλέον, στο χέρι τους να τακτοποιήσουν τα του οίκου τους και να απενεργοποιήσουν τους χρήστες αυτούς", συνέχισε ο Jamieson.

    Εκπρόσωπος της εταιρείας Cable & Wireless δήλωσε : "Υπάρχει νομοθεσία που προβλέπει να "κλείνουν" λογαριασμοί χρηστών που παραβιάζουν το copyright. Θα διασταυρώσουμε τα στοιχεία που μας δόθηκαν και θα προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τακτοποιηθεί το θέμα". Από την πλευρά της Tiscali, της δεύτερης εταιρείας που προσέγγισε η BPI, δεν έγινε κανένα επίσημο σχόλιο για το θέμα.

    Η BPI έχει στο παρελθόν προβεί σε μηνύσεις κατά χρηστών και με αρκετούς άλλους έχει έρθει σε συμφωνία, προκειμένου να αποφευχθεί η δικαστική διαμάχη. Τώρα, παρέδωσε στοιχεία κατά 42 συνδρομητών της Cable & Wireless και 17 συνδρομητών της Tiscali. Και οι 59 αυτοί χρήστες, "ανεβάζουν" για διανομή μεγάλο όγκο παράνομης μουσικής. Η BPI κατάφερε να εντοπίσει τους δύο providers από τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των χρηστών, αλλά δεν γνωρίζει περισσότερα στοιχεία για τους χρήστες αυτούς, καθώς τα στοιχεία αυτά μπορεί να γνωρίζει μόνο η εταιρεία - provider.

    "Και η Tiscali και η Cable & Wireless έχουν όρους στα συμβόλαιά τους που απαγορεύουν την παράνομη διανομή μουσικής. Τις καλούμε να εφαρμόσουν τα προβλεπόμενα στους όρους τους", δήλωσε νομικός εκπρόσωπος της BPI.

    Στην άλλη πλευρά του ατλαντικού, η αμερικανική μουσική βιομηχανία προσπάθησε να πιέσει τους providers να αποκαλύψουν τα ονόματα των χρηστών που διανέμουν παράνομη μουσική, αλλά έχασε την υπόθεση στη δικαστική διαμάχη της με τους ISPs. Τώρα, πλέον, θα πρέπει να εκδίδεται δικαστική εντολή για να αποκαλυφθεί το όνομα του χρήστη, ο οποίος, φυσικά, θα έχει δικαίωμα να εναντιωθεί στην απόφαση αυτή.
    Αργά αλλά σταθερά, γίνονται βήματα για την μείωση του φαινομένου της πειρατείας, που αποτελεί μια ανοιχτή πληγή για την δισκογραφία.

    Πηγή:musiccorner
    sindy-windy
    14.07.2006, 12:04
    συμφωνω!!!!σιγουρα υπαρχουν καλλιτεχνες , που αξιζουν , να δωσουμε κατι παραπανω για να αποκτησουμε το αυθεντικο cd τους, αλλα το κατι παραπανω , δεν ειναι να δινουμε 20 ευρω και 25!!!
    tolaruba
    14.07.2006, 13:11
    Το μέλος sindy-windy στις 14-07-2006 στις 12:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    συμφωνω!!!!σιγουρα υπαρχουν καλλιτεχνες , που αξιζουν , να δωσουμε κατι παραπανω για να αποκτησουμε το αυθεντικο cd τους, αλλα το κατι παραπανω , δεν ειναι να δινουμε 20 ευρω και 25!!!


    συμφωνω!
    sindy-windy
    14.07.2006, 13:12
    επιτελους, συμφωνησε μαζι μου!!!!!!θα κανω παρτυ
    uNick
    14.07.2006, 13:23
    Μην βγαίνετε off-topic...


    Σχετικά με την τιμή του original cd, έχω γράψει και σε άλλο topic ότι η τιμή τους θα έπρεπε να είναι 12-13 ευρώ μόνο! Τα υπόλοιπα μέχρι τα 20 ή 25 είναι αυτά που μας κλέβουν οι δισκογραφικές από τις τσέπες μας... Δεν σκοτώνει η πειρατεία την μουσική, αλλά οι δισκογραφικές εταιρίες και οι διανομείς!!! Αυτοί μας σπρώχνουν στην πειρατική αγορά... Προσωπικά δεν τους δίνω 25 ευρώ, που να χτυπιόνται...! Προτιμώ το πειρατικό cd του έγχρωμου πλανόδιου, ή να κατεβάζω ό,τι χρειάζομαι και να τα γράφω με τη σειρά που θέλω...

    Αυτά...
    Emaki
    14.07.2006, 13:42
    Το μέλος uNick στις 14-07-2006 στις 13:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μην βγαίνετε off-topic...


    Σχετικά με την τιμή του original cd, έχω γράψει και σε άλλο topic ότι η τιμή τους θα έπρεπε να είναι 12-13 ευρώ μόνο! Τα υπόλοιπα μέχρι τα 20 ή 25 είναι αυτά που μας κλέβουν οι δισκογραφικές από τις τσέπες μας... Δεν σκοτώνει η πειρατεία την μουσική, αλλά οι δισκογραφικές εταιρίες και οι διανομείς!!! Αυτοί μας σπρώχνουν στην πειρατική αγορά... Προσωπικά δεν τους δίνω 25 ευρώ, που να χτυπιόνται...! Προτιμώ το πειρατικό cd του έγχρωμου πλανόδιου, ή να κατεβάζω ό,τι χρειάζομαι και να τα γράφω με τη σειρά που θέλω...

    Αυτά...



    Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο!
    Βέβαια εγώ εχω αγοράσει και cd των 25 €, αλλά θα αγόραζα πολύ λιγότερα πειρατικά cd αν ήταν πιο φθηνα!


    ageras
    14.07.2006, 16:01
    Nα σας θυμίσω οτι υπάρχουν και ιστοσελίδες όπου μπορείς να κατεβάζεις μεμονωμένα τραγούδια από καλλιτέχνες (αν δεν θέλετε να πάρετε ολόκληρο το άλμπουμ) με πολύ χαμηλές τιμές.Γύρω στο 1 ευρώ το τραγούδι.Με αυτό τον τρόπο φυσικά και γλυτώνετε χρήματα και οι συνθέτες καθώς και οι στιχουργοί λαμβάνουν κανονικά τις απολαβές τους από τα δικαιώματα.
    Ένα από αυτά τα site είναι και το www.mpGreek.com.
    Υπάρχουν και άλλα με ξένα τραγούδια κ.τ.λ
    Tsouxtra-is-back
    14.07.2006, 16:43
    Να μας πουν εταιρείες και τραγουδιστές τι παράγουν πρώτα, σε τι τιμές πωλούνται τα σκουπίδια και η προχειρότητα και μετά να κλαίγονται για τα διαφυγόντα κέρδη.
    Άρπαξε ο καθ' ένας απο ένα μικρόφωνο κι όποιον πάρει ο χάρος.

    Η πειρατεία ίσως τους ξυπνήσει, γιατί ο κόσμος δεν βόσκει χόρτο.


    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη....γιατρέ μου.


    ageras
    14.07.2006, 16:47
    έχεις δίκιο.Δυστυχώς δεν είμαστε η μοναδική χώρα που συμβαίνει αυτό.Είναι παγκόσμιο το κακό.
    Γράφοντας πιο πάνω για δικαιώματα συνθετών/στιχουργών φυσικά δεν εννοούσα τους συνθέτες σε " " αλλά τους συνθέτες!!Ετσι κι αλλιώς οι "συνθέτες" τα αρπάζουν κι αλλιως.
    sindy-windy
    14.07.2006, 22:44
    ενταξει βρε unick δεν ειπαμε και τιποτα!!! τωρα , δεν θα εδινα ποτε λεφτα για να παρω ενα cd της καλομοιρας αλλα για ενα cd που αξιζει ναι θα εδινα λεφτα(μεσα σε λογικα ορια παντα)!!
    uNick
    15.07.2006, 09:58
    Το μέλος sindy-windy στις 14-07-2006 στις 22:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    ενταξει βρε unick δεν ειπαμε και τιποτα!!! τωρα , δεν θα εδινα ποτε λεφτα για να παρω ενα cd της καλομοιρας αλλα για ενα cd που αξιζει ναι θα εδινα λεφτα(μεσα σε λογικα ορια παντα)!!


    Αυτό ακριβώς..... Μέσα σε λογικά πάντα πλαίσια. Τα 20 ή 25 ευρώ είναι πολύ μακρυά από τα λογικά πλαίσια όμως!!!!! Η λογική τιμή ενός cd είναι από 10 έως 15 ευρώ (στις ΗΠΑ τα cd κοστίζουν 13 δολλάρια - σχεδόν 11 ευρώ - κατά μέσο όρο)... και μιλάω για κάτι καλό και ποιοτικό. Την Καλομοίρα, μιας και την αναφέραμε, δεν θα την πλήρωνα ούτε 1 ευρώ...!
    megaloserwtikos
    15.07.2006, 14:07
    εγώ τα αγοράζω από το μετρόπολις κυρίως, γιατί είναι πιο οικονομικά.
    σπάνια από μαύρους. θέλω τα ένθετα, θέλω την δουλειά ολόκληρη στα χέρια μου.
    κάποτε διάβασα την κριτική, του Διφώνου νομίζω, ότι το παιχνίδι της αγάπης της Αλεξίου, ήταν μέτριο. το πήρα από μαύρους, τελικά το αγάπησα, το έλιωσα, και μετά έδωσα ένα σωρό λεφτά να φτιάξω την κεφαλή στο σι ντι πλέυερ.
    Μου αρέσει να έχω τους στίχους, θέλω την αισθητική των ανθρώπων που το έφτιαξαν, θέλω να παίρνω ένα το μήνα , αλλά να είναι γεγονός στο σπιτάκι μου.
    άσχετο.....τελευταία βρήκα με 7 εβρό τα χελιδόνια της βροχής. την έκανα λαχείο, ερμηνείες, μελωδίες, ωραίοι ήχοι....αυτό και κάνα οικονομικό του Λουδοβίκου είμαι ο.κ.


    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 18-07-2006 14:52 ]