ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη
    yiannisyiannis
    23.08.2007, 13:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 23-08-2007 στις 13:11 έγραψε...



    Αν διαφωνει κανεις με το χριστιανισμο μονο βριζει?


    Μα που ζω εγω τελος παντων?Σε αλλο κοσμο?

    Γιατι εδω,στον δικο μου κοσμο δηλαδη ,τα καντηλια και οι χρ.....παν...ιες
    πανε κι ερχονται απο θρησκους..


    Ειδες τι τραβαμε τελικα εαυτε μου ?Απο τοτε που μπηκαν τα p/c στα μοναστηρια οτι και να πεις χαχαχαχα την εχουμε βαμμενη

    Ειπα βαμμενη.Αν υπαρχει Αγια Βαμμενη το παιρνω πισω

    Για να μαζευεται ο καθεις στο ποστο του λεω εγω.Μην το ξεφτιλιζουμε τελειως.Αντε μπραβο.Η υπομονη εχει και τα ορια της...Ααααααααα με την χριστιανικη διδασκαλια πιααααααααα!!!!Τον ξερουμε τον δρομο για την εκκλησια επιτελους,αμα μας ερθει η ορεξη θα παμε.
    Τελος εδω ειναι μουσικος παραδεισος.Παρεξηγησατε νομιζω..
    Εδω Θεος ειναι καταρχας το ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΟ



    Καλό μου κορίτσι που βρίσκεσαι; Ούτε στη γειτονιά σου είσαι, ούτε στο χωριό σου για να βρίζεις ελεύθερα. Είσαι σε ένα δικτυακό τόπο όπου ισχύουν ορισμένοι κανονισμοί, τους οποίους οφείλουν τα σέβονται τα μέλη. Αυτό λέμε εδώ πέρα. Αυτοί οι έρμοι κανονισμοί ή θα ισχύουν για ΟΛΟΥΣ ή θα καταργηθούν και δεν θα ισχύουν για κανένα.
    Orfeus
    23.08.2007, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-08-2007 στις 13:04 έγραψε...

    Δεν ειναι τοσο off topic, ιδιαιτερα οταν προσβαλλει τα πιστευω ενος ανθρωπου. Και επιμενω, πως απο την στιγμη που προσωπικα δεν εθιξα κανεναν με τετοιες εκφρασεις, τοσο σαν ατομο, οσο και σαν πιστευω, δεν νομιζεις πως δικαιουμαι να αναζηταω το ιδιο; Και ποσο περισσοτερο μαλιστα, οταν υπαρχουν σαφεις κανονες μεσα στο forum.


    Το πιστεύω μου (όποιο και αν είναι), δεν μπορεί να το θίξει καμία συμπεριφορά.
    Δεν είμαι “κολλημένος”.
    Να διαχωρίσουμε επιτέλους τα θέματα της πίστης, από τη συμπεριφορά των εκπροσώπων της.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-08-2007 στις 13:04 έγραψε...

    Δεν θεωρω πως εκανα μαθημα, αλλα εαν το βλεπεις ετσι, τοτε μαλλον θα αποφυγω την απαντηση γιατι θα θεωρηθει προσωπικη επιθεση με τον τροπο που θα την πω..και τοτε πιστευω πως το moderating θα λειτουργησει αψογα.


    Έτσι έγραψες…

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-08-2007 στις 12:43 έγραψε...

    Σιχαινομαι να κανω μαθημα σε mods, ομως ο πρωτος που πρεπει να διατηρει και να υποστηριζει τους ορους ενα forum, ειναι ενας mod. Και απο την στιγμη που τα μελη υπογραφουν και δεχονται καποιους ορους, πρεπει να υποχρεουνται για την τηρηση τους.



    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 13:05 έγραψε...

    Γιατί Γιώργο μας βαρέθηκες?
    Βρίσκεις παράλογο το ερώτημά μου? ΔΕΝ απαντάς ούτε κι εσύ..

    Με είδες ποτέ να βρίσω εδώ μέσα? να μην σεβαστώ το συνομιλητή μου?
    Συμφωνείς με την απάντηση του vouliakis προς εμένα????

    Αν βαρέθηκες να ακούς αυτά, να μην κάνετε παρατηρήσεις σε κανέναν, ούτε
    μπαν, αφήστε να βρίζονται όλοι στην καθομιλουμένη και να ησυχάσουμε.
    Δυστυχώς αυτά που λέει ο Γιάννης δεν είναι φαντασία, είχα την ατυχία να τα δω μπροστά μου και θα το δει ο καθένας αν ασχοληθεί λίγο. Έστω και συμπτωματικό να είναι δεν παύει να υπάρχει.

    Ήδη αναφέρθηκε ο noizreduction στην σχετική αναλγησία και δεν τα χει δει και όλα ως νέο μέλος..

    Ευχαριστώ ..αν θέλεις κάνε τον κόπο να μου απαντήσεις.


    Βαρέθηκα τους τσακωμούς σας Μαργαρίτα…
    Όσο για την “αναλγησία”, κάθε λίγο και λιγάκι το ίδιο συμβαίνει.
    Και να πω ότι συμβαίνει με τα “μικρά” του site, είναι συνηθισμένο.
    Αλλά με εσάς, το θεωρώ απαράδεκτο.
    Τους τσακωμούς σας βαρέθηκα λοιπόν.


    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 23-08-2007 στις 13:15 έγραψε...

    Αγαπητέ Γιώργο απαντάς όπως θες, εκτός ουσίας και γενικεύεις κατά το δοκούν. Εδώ τα πράγματα είναι συγκεκριμένα. Στη Μαργαρίτα απάντησα ναι, αυτό φαίνεται από την πρώτη γραμμή του post μου. Δεν είπα ότι το υβριστικό post απευθυνόταν σε εκείνη, εκείνη όμως έθεσε κάποια ερωτήματα προς απάντηση. Άλλωστε, ούτε δικηγόρος της είμαι, ούτε ανάγκη από δικηγόρους έχει η κοπέλα. Εσύ όμως αποφεύγεις να απαντήσεις επί της ουσίας. Ποιος έβρισε ποιον και μάλιστα χωρίς την παραμικρή παρατήρηση από τους συντονιστές; Κι όχι μόνο αυτό, αλλά αντίθετα ο συντονιστής απεύθυνε ειρωνικό σχόλιο προς τους υβριζομένους, με τη δικαιολογία ότι το απεύθυνε σαν απλό μέλος!!!!! Κι εσύ από τη μεριά σου δηλώνεις ευθαρσώς ότι έχεις βαρεθεί όλους εμάς, οι οποίοι στη συγκεκριμένοι περίπτωση είμαστε οι υβριζόμενοι. Αλλά τους υβριστές, προφανώς τους αποδέχεσαι, παρότι παραβαίνουν καραμπινάτα τους κανονισμούς του ΜΗ. Ή μήπως οι κανονισμοί αυτοί δεν ισχύουν για όλους ή μήπως ερμηνεύονται κατά το δοκούν από τους διάφορους συντονιστές;


    Εάν “γενικεύω κατά το δοκούν”, το ίδιο έκανες και εσύ.
    Ο συγκεκριμένος συντονιστής στον οποίο αναφέρεσαι είναι εδώ και θα εκθέσει τις απόψεις του.


    margo
    23.08.2007, 13:56
    Παράθεση:




    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 13:05 έγραψε...

    Γιατί Γιώργο μας βαρέθηκες?
    Βρίσκεις παράλογο το ερώτημά μου? ΔΕΝ απαντάς ούτε κι εσύ..

    Με είδες ποτέ να βρίσω εδώ μέσα? να μην σεβαστώ το συνομιλητή μου?
    Συμφωνείς με την απάντηση του vouliakis προς εμένα????

    Αν βαρέθηκες να ακούς αυτά, να μην κάνετε παρατηρήσεις σε κανέναν, ούτε
    μπαν, αφήστε να βρίζονται όλοι στην καθομιλουμένη και να ησυχάσουμε.
    Δυστυχώς αυτά που λέει ο Γιάννης δεν είναι φαντασία, είχα την ατυχία να τα δω μπροστά μου και θα το δει ο καθένας αν ασχοληθεί λίγο. Έστω και συμπτωματικό να είναι δεν παύει να υπάρχει.

    Ήδη αναφέρθηκε ο noizreduction στην σχετική αναλγησία και δεν τα χει δει και όλα ως νέο μέλος..

    Ευχαριστώ ..αν θέλεις κάνε τον κόπο να μου απαντήσεις.


    Βαρέθηκα τους τσακωμούς σας Μαργαρίτα…
    Όσο για την “αναλγησία”, κάθε λίγο και λιγάκι το ίδιο συμβαίνει.
    Και να πω ότι συμβαίνει με τα “μικρά” του site, είναι συνηθισμένο.
    Αλλά με εσάς, το θεωρώ απαράδεκτο.
    Τους τσακωμούς σας βαρέθηκα λοιπόν.




    Ποιους τσακωμούς μας βρε Γιώργο...αστεία λέμε τώρα?
    Δεν έχω τσακωθεί ποτέ,παρά μόνο έχω εκνευριστεί ,κάποιες φορές,τότε,πριν τη διαγραφή του semplice.
    Δεν έβρισα ποτέ κανέναν και το ξέρεις πάρα πολύ καλά.
    Το ξέρουν ευτυχώς και όλοι εδώ.Αν έβρισα ή δεν σεβάστηκα κάποιον περιμένω να μου το πει τώρα,παραθέτοντας και τα ανάλογα τόπικ βέβαια.

    Κρίμα που το λες αυτό γιατί με αδικείς.
    Δεν σε ενοχλούν όσοι παραβαίνουν τους κανονισμούς..αλλά όσοι διαμαρτύρονται για αυτο??

    Φυσικά δεν απάντησες και πάλι στο αρχικό μου ερώτημα και σε παρακαλώ να το κάνεις.Είναι στην προηγούμενη σελίδα.
    noizreduction
    23.08.2007, 14:01
    Δεν αναφερομαι στα πιστευω σου orfeus, αλλα στα πιστευω μου. Δεν γυριζει παντα ολη η κουβεντα γυρω απο ενα προσωπο, οσο γυριζει γυρω απο τα πιστευω ενος συνολου ολοκληρου. Και οταν προσβαλλεται συνεχομενα απο εκφρασεις που υποβιβαζουν μια συζητηση, δεν νομιζω πως δεν εχω το δικαιωμα να ασκησω κριτικη γι'αυτο, ετσι? Μην πω πως ειναι υποχρεωση μου, αφου σαν μελος συμφωνησα σε καποιους ορους και πρεπει τοσο να τους τηρω, οσο και να τους προστατευω. Ή κανω λαθος σε αυτο;

    Δεν εκανα κανενα μαθημα βεβαια, απλα προτεινα το αυτονοητο. Εαν αισθανθηκες θιγμενος απο την προταση μου, τοτε 2 πραγματα συμβαινουν. Ή μπερδευεις την παρουσια του μελους με του mod, ή δεν θελεις να αναβαθμισεις μια συζητηση τονιζοντας τα κακως κειμενα. Οπως και να εχει, ηθελα να αποφυγω αυτη την διατυπωση, ομως βλεπω πως δεν εχω αλλη επιλογη απο το να το κανω.

    Οσο για τους "μικρους", λυπαμαι που βλεπεις ετσι καποια μελη. Αυτο δειχνει την αντικειμενικοτητα ενος mod. Λυπαμαι πραγματικα.
    Orfeus
    23.08.2007, 14:02
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 13:56 έγραψε...

    Ποιους τσακωμούς μας βρε Γιώργο...αστεία λέμε τώρα?
    Δεν έχω τσακωθεί ποτέ,παρά μόνο έχω εκνευριστεί ,κάποιες φορές,τότε,πριν τη διαγραφή του semplice.
    Δεν έβρισα ποτέ κανέναν και το ξέρεις πάρα πολύ καλά.
    Το ξέρουν ευτυχώς και όλοι εδώ.Αν έβρισα ή δεν σεβάστηκα κάποιον περιμένω να μου το πει τώρα,παραθέτοντας και τα ανάλογα τόπικ βέβαια.

    Κρίμα που το λες αυτό γιατί με αδικείς.
    Δεν σε ενοχλούν όσοι παραβαίνουν τους κανονισμούς..αλλά όσοι διαμαρτύρονται για αυτο??

    Φυσικά δεν απάντησες και πάλι στο αρχικό μου ερώτημα και σε παρακαλώ να το κάνεις.Είναι στην προηγούμενη σελίδα.



    Δεν αναφέρθηκα σε σένα Μαργαρίτα και μην το παίρνεις προσωπικά. Αναφέρθηκα γενικά.

    Στο αρχικό σου ερώτημα απάντησα στο τέλος του προηγούμενού μου post.


    noizreduction
    23.08.2007, 14:04
    Και τελοσπαντων, μονο το οτι υπαρχει ολοκληρη ανακατωσουρα για την απαντηση ενος mod απο τοσα μελη, δειχνει πως κατι παει στραβα, ετσι; Εκτος εαν 3-4 ατομα επαθαν ομαδικη παρακρουση.
    Tren
    23.08.2007, 14:07
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 23-08-2007 στις 13:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 23-08-2007 στις 13:11 έγραψε...



    Αν διαφωνει κανεις με το χριστιανισμο μονο βριζει?


    Μα που ζω εγω τελος παντων?Σε αλλο κοσμο?

    Γιατι εδω,στον δικο μου κοσμο δηλαδη ,τα καντηλια και οι χρ.....παν...ιες
    πανε κι ερχονται απο θρησκους..


    Ειδες τι τραβαμε τελικα εαυτε μου ?Απο τοτε που μπηκαν τα p/c στα μοναστηρια οτι και να πεις χαχαχαχα την εχουμε βαμμενη

    Ειπα βαμμενη.Αν υπαρχει Αγια Βαμμενη το παιρνω πισω

    Για να μαζευεται ο καθεις στο ποστο του λεω εγω.Μην το ξεφτιλιζουμε τελειως.Αντε μπραβο.Η υπομονη εχει και τα ορια της...Ααααααααα με την χριστιανικη διδασκαλια πιααααααααα!!!!Τον ξερουμε τον δρομο για την εκκλησια επιτελους,αμα μας ερθει η ορεξη θα παμε.
    Τελος εδω ειναι μουσικος παραδεισος.Παρεξηγησατε νομιζω..
    Εδω Θεος ειναι καταρχας το ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΟ



    Καλό μου κορίτσι που βρίσκεσαι; Ούτε στη γειτονιά σου είσαι, ούτε στο χωριό σου για να βρίζεις ελεύθερα. Είσαι σε ένα δικτυακό τόπο όπου ισχύουν ορισμένοι κανονισμοί, τους οποίους οφείλουν τα σέβονται τα μέλη. Αυτό λέμε εδώ πέρα. Αυτοί οι έρμοι κανονισμοί ή θα ισχύουν για ΟΛΟΥΣ ή θα καταργηθούν και δεν θα ισχύουν για κανένα.



    Κι εγω λεω.Καλε μου ανθρωπε που νομιζεις οτι βρισκεσαι?Στο ιερο και βγαζεις κυριακατικο λογο?Φυσικα και θα βρισει καποιος οταν ειναι εξω φρενων.Και γινεται καποιος ανετα εξω φρενων με τον Yianni και καθε Γιαννη οταν απευθυνεται σ'αυτον κι ο Γιαννης του λεει μισο να σου δωσω λιγο τον Θεο να σου πει.
    Μερικοι εχετε γινει σαν το ανεκδοτο με τον Τοτο και τα μυρμηγκια.Οτι κι αν του βαζε θεμα για εκθεση η δασκαλα αυτος εκει στο κολλημα με τα μυρμηγκια.
    Λιγο πολυ απο τις κουβεντες μας εδω μεσα ολοι εχουμε καταλαβει τα πιστευω του καθενος και ειπαμε να τα σεβομαστε.Μεχρι ενος σημειου ομως.Δεν μπορει συνεχεια να μου (εσυ και καθε εσυ)αραδιαζεις τα χριστιανικα σου πιστευω και να τα συνδιαζεις ολα μ'αυτα.Δηλαδη αν μιλησουμε για τις παντοφλες καποια στιγμη θα μαθουμε και τη γνωμη του Χριστου?Σε παρακαλω..αν μη τι αλλο κατανταει αηδιαστικο και κουραστικο οσο δεν φανταζεσαι.Γι αυτο υπαρχουν τα blogs νομιζω να εχει κανεις το χωρο του να λεει τα δικα του.
    Οταν μιλαμε για την εκτρωση μιλαμε για την εκτρωση.Ο θεος που κολλαει και η χριστιανικη διδασκαλια?Και επιτελους που ειναι η αποψη σας εσας?
    Με τα ξενα λογια απο τα ευαγγελια μαγκιες?
    Για ψαχτειτε λιγο.Καπου υπαρχετε κι εσεις .Και σιγουρα δεν ειστε εκει μεσα.

    Απευθυνομαι σε Yianny,okanenas,Liza32,Gexrag.

    Και κατι αλλο.Εμενα οι δηθενιες δεν μ'αρεσουν.Ενταξει ειπε δυο κουβεντες η otherside τις οποιες τις πηρε πισω.Παρ'ολα αυτα το συνεχιζετε.Και προκαλειτε.Αυτο δεν ειναι δειγμα καλης και κοσμιας συμπεριφορας.Οπως δεν μ'αρεσει και να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Δηλαδη αν ειχε γραψει της λουτανας ..και τον λαλαριδη ολα θα ταν ολα οκ ετσι?Αποστειρωμενα πραγματα σε δυσκολους καιρους..
    Και ψευτικα.
    Αυτα απο μενα αγαπητε και απολυτως τιποτα αλλο!




    Orfeus
    23.08.2007, 14:13
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-08-2007 στις 14:01 έγραψε...

    Δεν αναφερομαι στα πιστευω σου orfeus, αλλα στα πιστευω μου. Δεν γυριζει παντα ολη η κουβεντα γυρω απο ενα προσωπο, οσο γυριζει γυρω απο τα πιστευω ενος συνολου ολοκληρου. Και οταν προσβαλλεται συνεχομενα απο εκφρασεις που υποβιβαζουν μια συζητηση, δεν νομιζω πως δεν εχω το δικαιωμα να ασκησω κριτικη γι'αυτο, ετσι? Μην πω πως ειναι υποχρεωση μου, αφου σαν μελος συμφωνησα σε καποιους ορους και πρεπει τοσο να τους τηρω, οσο και να τους προστατευω. Ή κανω λαθος σε αυτο;


    “Τα πιστεύω μου”. Δεν εννοώ τα δικά μου σώνει και καλά. Γενικό είναι.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-08-2007 στις 14:01 έγραψε...

    Δεν εκανα κανενα μαθημα βεβαια, απλα προτεινα το αυτονοητο. Εαν αισθανθηκες θιγμενος απο την προταση μου, τοτε 2 πραγματα συμβαινουν. Ή μπερδευεις την παρουσια του μελους με του mod, ή δεν θελεις να αναβαθμισεις μια συζητηση τονιζοντας τα κακως κειμενα. Οπως και να εχει, ηθελα να αποφυγω αυτη την διατυπωση, ομως βλεπω πως δεν εχω αλλη επιλογη απο το να το κανω.


    Δεν θίχτηκα.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-08-2007 στις 14:01 έγραψε...

    Οσο για τους "μικρους", λυπαμαι που βλεπεις ετσι καποια μελη. Αυτο δειχνει την αντικειμενικοτητα ενος mod. Λυπαμαι πραγματικα.



    Σε ηλικίες αναφέρθηκα και δεν υποτιμώ κανένα μέλος.
    Έγραψα ότι είναι σύνηθες φαινόμενο να τσακώνονται τα μικρά (σε ηλικία) μέλη.
    Δεν ήταν σαφές;


    margo
    23.08.2007, 14:13



    "κόψε τις μαλακίες γιατί έχω και τα νεύρα μου,και γίνεται της πουτάνας με τους ξερω γω παπάρες που γράψανε πριν.."

    Δεν αντιβαίνουν οι παραπάνω εκφράσεις στους κανονισμούς του site?
    Θεωρούνται λοιπόν"καθομιλουμένη"όπως είπε ο κ. vouliakis?
    Mπορεί από εδώ και στο εξής να χρησιμοποιεί το κάθε μέλος αυτές τις εκφράσεις χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα ,αντί να μιλάει με το "σας "και με το "σεις"??
    Σε ξαναρωτάω γιατί δεν είδα καμιά απάντηση στο τέλος του προηγούμενου ποστ που λες..
    Ο κ. voyliakis μου απάντησε ότι δεν είναι δικά μου "χωράφια"οι κανονισμοί..

    Για πέστε μου εσείς που είναι δικά σας να ξέρω
    noizreduction
    23.08.2007, 14:17
    Orfeus, νομιζω πως ο λογος σου ηταν σαφης για τα μικρα μελη, ομως δεν θα επιμεινω στην κριση του απο μενα. Εχει γραφτει, υπαρχει και οποιο αλλο μελος θελει, μπορει να δημιουργησει οποια εικονα θελει. Και συνηθως οι μικροι εχουν το μειονεκτημα να μαλωνουν, ομως σπανια θα αναδειξουν το υβρεολογιο τους τοσο ασχημα και τοσο αμεσα.
    Λιγη διατηρηση της ταξης και της αξιοπρεπειας δεν κανει κακο σε κανενα forum,ετσι?

    Επειδη ειναι γραπτος λογος, το "μου", το "σου", το "της/του" ειναι πιο ακριβες απ'ο,τι στον προφορικο λογο. Ζητω συγνωμη για την παρεξηγηση, αλλα το πηρα ακριβολογικα.
    margo
    23.08.2007, 14:25
    Ορφέα,μου λες αυτο...

    "Βαρέθηκα τους τσακωμούς σας Μαργαρίτα…"

    και αμέσως μετά αυτό

    "Δεν αναφέρθηκα σε σένα Μαργαρίτα και μην το παίρνεις προσωπικά. Αναφέρθηκα γενικά."




    ..Πάλη ανάμεσα στη σάρκα και στο πνέμα, ανταρσία κι αντίσταση, φίλιωση κι υποταγή, και τέλος, ανώτατος σκοπός της πάλης, η ένωση με το Θεό -να ο ανήφορος που πήρε ο Χριστός και μας καλεί να πάρουμε κι εμείς ακολουθώντας τα αιματωμένα του αχνάρια.Ν.ΚΑΖΑΝΤΖ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 23-08-2007 14:26 ]


    Orfeus
    23.08.2007, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 14:13 έγραψε...




    "κόψε τις μαλακίες γιατί έχω και τα νεύρα μου,και γίνεται της πουτάνας με τους ξερω γω παπάρες που γράψανε πριν.."

    Δεν αντιβαίνουν οι παραπάνω εκφράσεις στους κανονισμούς του site?
    Θεωρούνται λοιπόν "καθομιλουμένη" όπως είπε ο κ. vouliakis?
    Mπορεί από εδώ και στο εξής να χρησιμοποιεί το κάθε μέλος αυτές τις εκφράσεις χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα ,αντί να μιλάει με το "σας "και με το "σεις"??
    Σε ξαναρωτάω γιατί δεν είδα καμιά απάντηση στο τέλος του προηγούμενου ποστ που λες..
    Ο κ. voyliakis μου απάντησε ότι δεν είναι δικά μου "χωράφια"οι κανονισμοί..

    Για πέστε μου εσείς που είναι δικά σας να ξέρω



    Αντιβαίνουν ναι.
    Η απάντηση όμως του Vouliakis για το συγκεκριμένο είναι αυτή:

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 23-08-2007 στις 03:08 έγραψε...

    Και πιο γλυκά να τους τα έγραφες, πάλι θα τα βάζανε με θεούς και δαίμονες, μέχρι να τα σβήσεις... Για να είμαστε και "τυπικά" εντάξει (τρομάρα μας), την επόμενη φορά προσπάθησε να αποφύγεις την ...καθομιλουμένη και γράφε πιο πολύ με το "σεις" και με το "σας"...


    Δεν αντιλήφθηκες το πνεύμα του.

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Ορφέα,μου λες αυτο...

    "Βαρέθηκα τους τσακωμούς σας Μαργαρίτα…"

    και αμέσως μετά αυτό

    "Δεν αναφέρθηκα σε σένα Μαργαρίτα και μην το παίρνεις προσωπικά. Αναφέρθηκα γενικά."


    Είναι αυτό που γράφει ο NoiseReduction για τη διαφορά του γραπτού λόγου από τον προφορικό.
    Δεν αναφέρθηκα σε σένα παρ’ όλα αυτά.


    margo
    23.08.2007, 14:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 23-08-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 14:13 έγραψε...




    "κόψε τις μαλακίες γιατί έχω και τα νεύρα μου,και γίνεται της πουτάνας με τους ξερω γω παπάρες που γράψανε πριν.."

    Δεν αντιβαίνουν οι παραπάνω εκφράσεις στους κανονισμούς του site?
    Θεωρούνται λοιπόν "καθομιλουμένη" όπως είπε ο κ. vouliakis?
    Mπορεί από εδώ και στο εξής να χρησιμοποιεί το κάθε μέλος αυτές τις εκφράσεις χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα ,αντί να μιλάει με το "σας "και με το "σεις"??
    Σε ξαναρωτάω γιατί δεν είδα καμιά απάντηση στο τέλος του προηγούμενου ποστ που λες..
    Ο κ. voyliakis μου απάντησε ότι δεν είναι δικά μου "χωράφια"οι κανονισμοί..

    Για πέστε μου εσείς που είναι δικά σας να ξέρω



    Αντιβαίνουν ναι.
    Η απάντηση όμως του Vouliakis για το συγκεκριμένο είναι αυτή:

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 23-08-2007 στις 03:08 έγραψε...

    Και πιο γλυκά να τους τα έγραφες, πάλι θα τα βάζανε με θεούς και δαίμονες, μέχρι να τα σβήσεις... Για να είμαστε και "τυπικά" εντάξει (τρομάρα μας), την επόμενη φορά προσπάθησε να αποφύγεις την ...καθομιλουμένη και γράφε πιο πολύ με το "σεις" και με το "σας"...


    Δεν αντιλήφθηκες το πνεύμα του.


    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Ορφέα,μου λες αυτο...

    "Βαρέθηκα τους τσακωμούς σας Μαργαρίτα…"

    και αμέσως μετά αυτό

    "Δεν αναφέρθηκα σε σένα Μαργαρίτα και μην το παίρνεις προσωπικά. Αναφέρθηκα γενικά."


    Είναι αυτό που γράφει ο NoiseReduction για τη διαφορά του γραπτού λόγου από τον προφορικό.
    Δεν αναφέρθηκα σε σένα παρ’ όλα αυτά.






    Μετά από αυτά κάθε άλλο δικό μου σχόλιο περιττεύει ... ο καθένας μπορεί να κρίνει


    Orfeus
    23.08.2007, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 23-08-2007 στις 03:08 έγραψε...

    Και πιο γλυκά να τους τα έγραφες, πάλι θα τα βάζανε με θεούς και δαίμονες, μέχρι να τα σβήσεις... Για να είμαστε και "τυπικά" εντάξει (τρομάρα μας), την επόμενη φορά προσπάθησε να αποφύγεις την ...καθομιλουμένη και γράφε πιο πολύ με το "σεις" και με το "σας"...


    Εγώ Μαργαρίτα γιατί αντιλαμβάνομαι ότι της λέει “Πρόσεξε πώς μιλάς” και εσύ όχι;

    Όσο γι αυτό:
    "Δεν αναφέρθηκα σε σένα Μαργαρίτα και μην το παίρνεις προσωπικά. Αναφέρθηκα γενικά."

    Είναι έτσι!




    Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-08-2007 14:52 ]


    vouliakis
    23.08.2007, 14:52
    Η ιστορία: η other_side γράφει ένα σχόλιο με το γνωστό της (για όσους διάβαζαν και το μπλογκ της) στυλ, λίγο αθυρόστομο όμως (Εχθές, 23:34).

    Τη στιγμή που μπήκα στο ΜΗ, δυο ώρες μετά από το σχόλιό της (Σήμερα, 01:28) ήταν online 3-4 mods ακόμα και δεν μπορούσα να ξέρω αν συζητάνε μαζί της το θέμα με ΠΜ κλπ.

    Απαντώ λοιπόν “ουδέτερα”, παραθέτοντας ένα νόμο σχετικό με τις αμβλώσεις, πράγμα που θα μπορούσε να κάνει οποιοδήποτε μέλος.

    Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το σχόλιο της other_side και πριν προλάβω να επικοινωνήσω μαζί της (με ΠΜ, ίσως) για να διορθώσει, αν ήθελε, κάποια σημεία όπου ήταν υπερβολικά αθυρόστομη, πετάγεται η margo και αρχίζει ο …πόλεμος.

    Εγώ, προσπαθώ να κρατήσω το χιούμορ μου, όμως (δεν μπορώ να φανταστώ με ποιον τρόπο) η other_side αναγκάζεται να διαγράψει και να επεξεργαστεί το αρχικό της σχόλιο.

    Έκανα λοιπόν την παράθεση που είχα σκοπό να κάνω, απαντώντας με χιούμορ "περί καθομιλουμένης" κλπ...

    H margo, βέβαια, συνέχισε τον πόλεμο και αναγκάστηκα να της κάνω (με χιούμορ, πάντα) κάποια υπόδειξη. Το αποτέλεσμα ήταν να απομονώσει με bold κάποιες εκφράσεις και να ζητάει προκλητικά να της απαντήσει …κάποιος mod.

    Νομίζω πως είναι προκλητική η στάση της και μάλλον κινείται με εμπάθεια, αφού άφησε δίχως σχόλιο για 2 περίπου ώρες το επίμαχο post και περίμενε να απαντήσω εγώ για να μας "την πέσει"…

    Γενικότερα, πιστεύω οι Φιλοσοφικές Συζητήσεις τον τελευταίο καιρό έχουν «πήξει» στην (κακώς νοούμενη) θεοσοφία, στον σκοταδισμό, στην αίρεση και στον (κακώς νοούμενο) πουριτανισμό, ενώ το προσφιλές σπορ κάποιων είναι, μόλις τα βρουν σκούρα, να "την πέφτουν" στους mods (αν δεν κάνω λάθος, κάποιο επεισόδιο έγινε και σε άλλο τόπικ με τον Ορφέα vs Gexrag)…

    Αυτά από εμένα, με την ελπίδα να ξαναβρούμε το χιούμορ μας, τουλάχιστον...



    margo
    23.08.2007, 15:21
    ωραία τα παρουσίασες..

    Δεν χρειαζόταν,όλοι μπορούν να δουν τις προηγούμενες σελίδες και ο καθένας μπορεί να παρουσιάσει μια διαφορετική ιστορία από τη δική σου.

    Είναι χυδαία όσα λες ότι κάνω πόλεμο και κινούμαι με εμπάθεια.
    Χαίρομαι όμως που το λες γιατί γίνεται φανερό πως παραλογίζεσαι.

    Το επίμαχο ποστ το είχα δει πριν απαντήσεις αλλά όπως κι εσύ περίμενα ότι θα κάνει την απαραίτητη παρατήρηση κάποιος mod και όχι εγώ.

    κινούμαι με εμπάθεια,κάνω πολέμους ,την πέφτω στους mod ...ωραία φαντασία έχεις..
    μα τι μέλος τέλος πάντων..μου αξίζει ένα μπαν..για την ανάρμοστη συμπεριφορά μου




    margo
    23.08.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 23-08-2007 στις 14:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 23-08-2007 στις 03:08 έγραψε...

    Και πιο γλυκά να τους τα έγραφες, πάλι θα τα βάζανε με θεούς και δαίμονες, μέχρι να τα σβήσεις... Για να είμαστε και "τυπικά" εντάξει (τρομάρα μας), την επόμενη φορά προσπάθησε να αποφύγεις την ...καθομιλουμένη και γράφε πιο πολύ με το "σεις" και με το "σας"...


    Εγώ Μαργαρίτα γιατί αντιλαμβάνομαι ότι της λέει “Πρόσεξε πώς μιλάς” και εσύ όχι;

    Όσο γι αυτό:
    "Δεν αναφέρθηκα σε σένα Μαργαρίτα και μην το παίρνεις προσωπικά. Αναφέρθηκα γενικά."

    Είναι έτσι!




    Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-08-2007 14:52 ]






    Ναι Ορφέα δε βλέπω να λέει "πρόσεξε πως μιλάς"..

    Βλέπω να λέει"μια χαρά τα είπες,αλλά επειδή υπάρχουν εδώ κάτι κολλημένοι που τηρούνε κάτι κανονισμούς περί ευγένειας και σεβασμού του συνομιλητή μας,υποτίθεται ότι τώρα σου κάνω παρατήρηση"


    Orfeus
    23.08.2007, 15:33
    Δεν είπα "λέει".

    Για αντίληψη μίλησα. Της το είπε με χιούμορ!
    Με τον τρόπο του τέλος πάντων...

    Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-08-2007 15:33 ]


    Astron
    23.08.2007, 15:57
    Δυστυχώς δεν έχω internet σπίτι λόγω αναβάθμισης και σας γράφω μέσω internet cafe. Την κουβέντα αυτή πρώτη φορά τη διαβάζω αυτή τη στιγμή.

    Λοιπόν, για να μπούνε επιτέλους κάποια πράγματα στη θέση τους και για να απαντήσω επιτέλους και στην Μαργαρίτα.
    Το post της Other_Side ήταν απαράδεκτο.
    Δε με ενδιαφέρει καθόλου εάν είναι αθυρόστομη στο blog της, ή στην καθημερινότητά της, ή όταν μιλάει με τους φίλους της. Εδώ υπάρχουν κάποιοι κανόνες που ισχύουν για όλους και οφείλει να τους σέβεται! Εάν είχα δει το post χτες βράδυ χωρίς καμιά αμφιβολία θα είχα κάνει άμεση παρατήρηση στο συγκεκριμένο μέλος.

    Αγαπητή Other_Side, μπορεί στην ουσία αρκετών απ' όσα γράφεις να συμφωνώ. Αλλά ο χαρακτηρισμός των συνομιλητών σου ως "παπάρες πουριτανιστές", "Κάτι κόπανοι σαν κι εσάς" και οι φράσεις "κόψε τις μαλακίες" σε συνδυασμό με το ύφος που χρησιμοποίησες στο υπόλοιπο post, κανονικά είναι αιτίες διαγραφής απ' το site μιας και έρχονται σε απόλυτη αντίθεση με όλους τους κανόνες συμπεριφοράς του MusicHeaven τους οποίους αποδεχόμαστε όταν γραφόμαστε ως μέλη. Εκλαμβάνω την διαγραφή του post σου ως μία συγνώμη προς του αναγώστες αυτού του forum για τον τρόπο σου κι ελπίζω να μην επαναληφθεί στο μέλλον κάτι ανάλογο.


    Και τώρα κάτι γενικότερο... Πρέπει να φτιάξουμε ένα υπόμνημα στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις που να εξηγεί μεταξύ άλλων ότι αυτές οι κουβέντες γίνονται στα πλαίσια μιας εντελώς ελεύθερης συζήτησης και σε ήπιο κλίμα. Δεν είναι δυνατόν να μπαίνει κανείς να διαβάζει τα όσα διαβάζει και να αρχίζει να βρίζει ασύστολα επειδή θεωρεί ότι "εξαντλήθηκε η υπομονή του". Όποιου η υπομονή εξαντλείται τόσο εύκολα στις διαφορετικές απόψεις δεν έχει καμία θέση να κουβεντιάζει στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις. Το ίδιο ισχύει για όλους, ένθεους, αθέους, θρήσκους, προοδευτικούς, συντηρητικούς κλπ.

    Να το θυμάστε αυτό: Τη στιγμή που κάνετε κλικ για να διαβάσετε τις Φιλοσοφικές Συζητήσεις μπορεί να διαβάσετε απόψεις που να είναι διαφορετικές με την ηθική σας, με τον τρόπο σκέψη σας, ακόμα και με πράγματα ιερά για εσάς. Εάν η καρδιά σας είναι πολύ ευαίσθητη για κάτι τέτοιο ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΤΕ στον κόπο!
    Ο τρόπος όμως με τον οποίο εκφράζονται αυτές οι απόψεις πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι με σεβασμό στον συνομιλητή μας, όσο ακραία και αν μας φαίνεται η άποψή του.
    Το ότι υπάρχει κατηγορία "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" είναι μία κατάκτηση αυτού του site που αποδεικνύει ότι υπάρχουν άνθρωποι πραγματικά σκεπτόμενοι και καλλιεργημένοι εδώ πέρα, όπου η φαντασία τους δεν εξαντλείται σε απλές έννοιες και έχουν ανάγκη για φιλοσοφικές αναζητήσεις και προβληματισμούς. Ας κρατήσουμε λοιπόν το επίπεδο υψηλό, όσο μπορούμε.

    Υ.Γ. Ναι, θα συμφωνήσω με τον Ορφέα ότι πράγματι η θρησκεία τείνει ως δια μαγείας να εμφανίζεται σε αρκετά άσχετα τόπικς. Από την έκτρωση μέχρι τους πολιτικούς γάμους ομοφυλοφίλων, σε μία πολύ μεγάλη γκάμα τόπικς δυστυχώς με λύπη βλέπω ότι καταλήγουν σε κουβέντα περί χριστιανισμού, πράγμα που είναι ολότελα λάθος. Αγαπητοί θρήσκοι, μην αισθάνεστε ότι όποτε εκφράζεται από κάποιο μέλος μία άποψη αντίθετη με τις Γραφές πρέπει ως σταυροφόροι να υπερασπιστείτε την θρησκεία σας. Είναι απολύτως σεβαστή η προσωπική σας θρησκεία, μα εδώ τα θέματα που κουβεντιάζουμε είναι συγκεκριμένα και για να γίνει μία ισότιμη κουβέντα δεν είναι δυνατόν να μπλέκουμε σε ατέλειωτες διαφωνίες του τί είπε και τί δεν είπε τελικά ο (οποιοσδήποτε) Θεός. Όταν οι απόψεις που εκφράζουν κάποια μέλη είναι κατά 95% copy-paste απ' την Αγία Γραφή, ή το Κοράνι, ή δεν ξέρω εγώ από ποιο άλλο βιβλίο που θεωρεί ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια τότε προφανώς δεν μιλούμε για Φιλοσοφική Συζήτηση αλλά για κήρυγμα. Άλλωστε εάν όλοι θεωρούσαμε ότι τα βιβλία αυτά κατέχουν την απόλυτη κι αδιαπραγμάτευτη αλήθεια δεν θα μπαίναμε καν στον κόπο να συζητήσουμε σε "Φιλοσοφικές Συζητήσεις"!


    Παύλος Κ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-08-2007 16:03 ]


    GL
    23.08.2007, 16:05
    Πεταγομαι ετσι στο φτερο σαν κομητης και φευγω......

    Τελικα θα γινει εκτρωση στο συγκεκριμενο τοπικ η οχι???? Οχι τιποτε αλλο γιατι καλιστα μπορειτε να σπαταλισετε ολοι τον χρονο σας σε πιο σοβαρα ζητηματα...Πχ κανα μπανακι, καμια τεκιλα , κανενας φρεντοτσινος με μπολικα τριμενα παγακια και στην τελικη βρε αδερφε καμια μουσικουλα.....

    Ξερω γω??? Αδικο εχω??? Και για να το πω με τα δικα μου λογια:

    Αφηστε τα μπελξιματα,
    τις εριδες, τα παθη,
    γιατι μοναχα ο Θεος
    κατηργησε τα λαθη.....

    Μια προταση θα κανω γω
    χωρις να εχει αξια,
    απλωστε τις κορμαρες σας
    σε καποια παραλια.....

    Και κλεινοντας σας λεω αυτο
    που μου ρθε στα καπακια,
    αρχιστε τα κουρδισματα
    στα μουσικα μπαρακια......