ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Τραγούδια 1ου Διαγωνισμού Τραγουδιού: Ποιά σας αρέσουν;

    Nikosfoibos
    18.04.2008, 21:56
    Εγώ πάλι δεν έχω εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα....Τα άκουσα και δεύτερη φορά μήπως αλλάξω γνώμη.Φυσικά, υπάρχουν και κομματάρες αλλά προσωπικά ενθουσιάστηκα μόνο με 12 τραγούδια. Υπήρχαν και κάποια άλλα που είχαν φοβερή μουσική ή τέλειο στίχο αλλά η ερμηνεία με ενοχλούσε υπερβολικά....Με αυτά που τρελάθηκα είναι "Αλιγατορίνα" (Παιδικό) το οποίο πραγματικά τα σπάει και το "Μάνα πονάω" (Έντεχνο) το οποίο μπράβο στη κοπέλα για την ερμηνεία και ένα μεγάλο μπράβο στο στιχουργό για το "...να αγαπώ μου πες όσο μπορώ κι ας με πονούν οι άλλοι...".Αν υπάρχει δισκογραφημένο ας μου πει κάποιος που
    ----------------
    Δεν ξέρω γιατί ζω...και μάλλον δε θα μάθω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nikosfoibos στις 19-04-2008 15:51 ]


    MirsiniManou
    19.04.2008, 16:17
    Μέχρι στιγμης έχω ακούσει μέχρι και τα έντεχνα!Με άγγιξε ιδιαίτερα το "Μνήμη μνήμη είσαι εδώ

    frasd
    19.04.2008, 19:00
    Βρε παιδιά...Αφου κανουν μπαμ....τα καλυτερα ειναι στα εντεχνα το μια στιιγμούλα και το πάμε μαζί...
    ενοείτε,δεν ειναι δικα μου δε θα τους εκανα διαφημιση....(εγω εβαλα ενα αλλο)
    μα τι μουσική ειναι αυτή?(ιδιως στο παμε μαζι) εχω μείνει....



    o frasd

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : frasd στις 19-04-2008 19:04 ]


    babis1p
    19.04.2008, 21:15
    Σιγουρα υπαρχουν πολυ καλα κομματια κι ας ειμαι στην αρχη της ακροασης!Αυτο που θα ηθελα να προτεινω ειναι να μην εχει ο καθενας προκαταληψεις απεναντι σε καποια ειδη.Η μουσικη ειναι μια και χωριζεται μονο σε υποκειμενικα καλη η οχι.
    Αυτα απο μενα.
    Frida
    19.04.2008, 23:54
    Μ αρέσει πολύ το Δον Κιχώτης !!
    ελάχιστα, όμως, άκουσα, οπόταν θα επανέλθω.
    συγχαρητήρια σε όσους είχαν αυτήν την υπέροχη ιδέα για την όλη διοργάνωση!
    dimitriskarras
    20.04.2008, 22:17
    Παράθεση:

    Το μέλος alekossot στις 16-04-2008 στις 22:46 έγραψε...

    Παιδια αρκετα απο τα τραγουδια ειναι καλα κατα τη γνωμη μου...
    Αλλα αυτο που ξεχωριζει απο την πρωτη ακροαση ειναι το¨Μοναχικοι Ταξιδευτες¨ στη κατηγορια εντεχνο...


    Αξιζει ολοι να το ακουσετε ΟΛΟΙ !!!!


    Καλη ακροαση....







    Μου άρεσε κι εμενα πολύ το "μοναχικοί ταξιδευτές"
    Flatliner
    21.04.2008, 00:01
    Το συνδρομο του Εντεχνου και της Κουλτουρας!!
    Τι τα βαλατε σε κατηγοριες τα τραγουδια bρε παδια? Δεν τα βαζατε ολα μαζι σε μια playlist!

    jorge
    21.04.2008, 01:41
    Παρακαλώ μη σχολιάζουμε έτσι τις προτιμήσεις των άλλων. Και αν θέλουμε να γράψουμε παρατηρήσεις ή σκέψεις για τον διαγωνισμό, να το κάνουμε στην άλλη συζήτηση.

    Εδώ γράφουμε τα τραγούδια που ξεχωρίσαμε και κάνουμε συζήτηση για αυτά.
    Flatliner
    21.04.2008, 02:01
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-04-2008 στις 01:41 έγραψε...

    Παρακαλώ μη σχολιάζουμε έτσι τις προτιμήσεις των άλλων. Και αν θέλουμε να γράψουμε παρατηρήσεις ή σκέψεις για τον διαγωνισμό, να το κάνουμε στην άλλη συζήτηση.

    Εδώ γράφουμε τα τραγούδια που ξεχωρίσαμε και κάνουμε συζήτηση για αυτά.

    Δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να κρινω τις προτιμησεις των αλλων! Αλιμονο!
    Απλα παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι περνουν τις κατηγοριες με την σειρα και σταματουν στα εντεχνα! Απλα ενα σχολιο εκανα! Δεν ηθελα ουτε να προσβαλω κανεναν,ουτε να θηξω τον τροπο λειτουργιας του φορουμ και και του διαγωνισμου! Συγγνωμη αν εδειξα το αντιθετο. Ευχαριστω..
    jorge
    21.04.2008, 02:05
    Καλά έκανες και το διευκρίνισες Flatliner, thanks
    alena
    21.04.2008, 10:30
    - Μοναχικοί Ταξιδευτές.
    - Μια στιγμούλα.
    και κάποια ακόμα..
    mprizas
    21.04.2008, 17:37
    Άκουσα αρκετά...πολύ ωραία κομματάκια τα περισσότερα...(για ψήφο αφήστε ο,τι έχετε στο λογαριασμό 00-166-199-131-121 (βλάβες του ΟΤΕ)- 666

    Αλλά δεν μπορώ να το κρύψω, θα σκάσω! Το "Τα κύματά σου κοιτώ" τραγουδάρα!

    LathosPathos
    21.04.2008, 20:08
    Τρελαίνομαι με την Αλιγατορίνααααα




    geo321
    21.04.2008, 20:41
    Μετα απο αρκετες ωρες ακροασης κατεληξα σε ποια τραγουδια θα ψηφισω.Δεν θα πω τι θα ψηφισω διοτι μπορει να επηρεασει καποια μελη.Παντως εχω να πω πως υπηρχουν πολυ καλα τραγουδια και τουλαχιστον 30-40 τραγουδια θα μπορουσαν να παρουν ψηφω.
    Νομιζω πως εκανα την καλυτερη δυνατη κριτικη για να μην αδικησω κανενα.
    Αρχικα εκρινα την ιδεα,ουτε ποιοτητα ηχου ουτε τιποτα,και ετσι περασα απο τα 130 τα 50.Μετα εκρινα μουσικη,στιχο και ερμηνεια,και ετσι εμειναν 25.Υστερα εκρινα ενορχηστρωση και ποιοτητα ηχου,και ετσι εμειναν 11.Επειδη ομως και τα 11 ηταν πολλα
    ειπα στον εαυτο μου τωρα θα τα κρινεις σαν να ηταν ενα cd που εχεις αγορασει και οποια τραγουδια θες να ακουσεις περισοτερο θα μπουν στην 5αδα.
    Κατα την γνωμη μου μονο ετσι μπορουσε να γινει αλλιως δεν θα ψηφιζα τιποτα,διοτι ξερω πως καποια πιαδια δεν εχουν χρηματα ουτε για στουντιο ουτε για σπουδες παρα μονο την ψυχη τους!

    Σας ευχαριστουμε που μοιραστηκατε μαζι μας τα ονειρα σας,τις στιγμες σας μα πανω απο ολα την ψυχη σας!!

    Καλη επιτυχια σε ολους!!!!!!!!
    ageras
    21.04.2008, 22:48
    Έχω ακούσει τα περισσότερα τραγούδια όλων των κατηγοριών και έχω καταλήξει σε κάποια τα οποία δεν θα αναφέρω.
    Συγχαρητήρια σε όλους γιατί σε γενικές γραμμές υπάρχουν πολύ καλά τραγούδια με καλούς στίχους και ερμηνείες καθώς με ενδιαφέρουσες ενορχηστρώσεις.
    Το γεγονός αυτό δίνει ελπίδα στην ελληνική μουσικη σκήνη.
    Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους και στο ΜΗ που το διοργάνωσε!


    jorge
    21.04.2008, 23:00
    Παιδιά το topic ανοίχτηκε για να πούμε συγκεκριμένα τραγούδια.

    Μας ενδιαφέρει η γνώμη σας και δεν είναι καθόλου κακό να την αναφέρετε. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρύβουμε τις προτιμήσεις μας
    CROSS
    22.04.2008, 01:44
    Μόλις ''έριξα''το ψηφοδέλτιό μου.Το 12άρι με το 10άρι κονταροχτυπήθηκαν,αλλά τελικά υπερίσχυσε ένα απ'τα 2 τραγούδια...είχα αναφέρει ποια μου άρεσαν και όλα όσα ψήφισα συμπεριλαμβάνονται ανάμεσά τους.Θα τα αναφέρω ανακατεμένα:''ένα τραγούδι δεν φέρνει την άνοιξη'',''το πάσο'',''μικρόκοσμος'',''μνήμη μνήμη είσαι εδώ'',''νοσταλγία''.Τα συγκεκριμένα κομμάτια δεν μου θύμισαν τίποτα σε κανένα σημείο,είχαν πολύ ενδιαφέρουσες μελωδίες,στίχους και φωνές που μπορούσαν να τα υποστηρίξουν.(Να πώ οτι δεν γνώριζα κανεναν απ'τους συμμετέχοντες,για να μην υπάρξουν υπόνοιες ότι διαφημίζω τα κομμάτια που ανέφερα)
    Υ.Γ.είχα να ''ψηφίσω''απο τα σχολικά 5μελές και 15μελές..........
    skyllas
    22.04.2008, 11:29
    Εγω θεωρω οτι ο διαγωνισμος ειχε αρκετα ενδιαφεροντα κομματια αλλα το λυπηρο ειναι οτι το λαϊκο και το εντεχνο λαϊκο δεν εκπροσωπειτε οσο του αξιζει..πραγμα που ετσι και αλλιως συμβαινει και γενικα στη δισκογραφια!
    Το ζητημα ειναι παντως οτι ειναι μια παρα πολυ καλη προσπαθεια που εν τελει μπορει να γινει και θεσμος καθε ανοιξη!
    Πριν πω σε ποια τραγουδια δινω προτεραιοτητα για την 12αδα να πω οτι συμμετεχω και εγω στο διαγωνισμο στιχουργικα!
    Κατα τη γνωμη μου επικρατεστερα ειναι το "Γαμω την καταδικη μου","Νυχτες μοναχος","Βγαλε τα ρουχα σου","Πυρ γυνη και θαλασσα "(λαϊκο)..Θεωρω οτι και τα 5 αυτα θα ειναι μεσα στα τελικα 12!

    Μπραβο σε ολους τους δημιουργους!!!!!!!!
    Και του χρονοου!
    Nafpaktos___
    23.04.2008, 20:48

    Ειμαι σχεδον ετοιμος να ψηφισω...

    Στο συνολο δεν μπορω να πω οτι καταενθουσιαστηκα απο τα τραγουδια.βεβαια μπραβο στα παιδια και στο σαιτ για την διοργανωση αυτου του διαγωνισμου.

    Ειμαι σιγουρος παντως πως το καλυτερο-και με διαφορα-κομματι που ακουσα ειναι το παμε μαζι.

    Εκει λοιπον παει και το 12αρι μου!{#emotions_dlg.thumbup}


    Nafpaktos___
    23.04.2008, 21:15

    Λοιπον τελικα ψηφισα.{#emotions_dlg.biggrin}

    12αρι>>>>>Παμε μαζι

    10αρι>>>>>Τυμπανα

    8αρι>>>>>>Ο χορος των ξωτικων

    6αρι>>>>>>Μοναχικοι ταξιδευτες

    2πλο>>>>>>Παραμυθι γυμνο(κονταροχτυπηθηκε με το μια στιγμουλα)

     

    'γεια μας {#emotions_dlg.beer}