ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη
    BAGRATION
    13.02.2012, 20:50

    Καλά ακόμη δεν έχετε καταλάβει τι έγινε; Υπήρχε σχέδιο. Οι κουκουλοφόροι τα κάνανε όλα στάχτη και Burberry για να φτάσουν τα δακρυγόνα μέσα στη βουλή και να πάθουν ασφυξία οι 300...

    Ο λαός πάντως δεν βαράει ποτέ τα μαλ****μενα που του χαλάνε τις πορείες. (Τα "παιδιά" όπως τα αποκαλούν όταν ο ΜΑΤατζής τα πιάνει κατά λάθος επειδή είναι καινούριος στην υπηρεσία).

    Υ.Γ. Κανουν κουμάντο οι Εβραίοι; Οι αυτόκλητοι-εθελοντές Τσολάκογλου που είναι τώρα στα πράγματα και τα χιλιάδες παπαγαλάκια τους δεν μου φαίνονται και πολύ Εβραίοι. Μια χαρά Έλληνες είναι! (α ναι ξέχασα είναι τα υποχείριά τους...)


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 13-02-2012 21:07 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    antwnispatra
    13.02.2012, 21:17

    Πριν ανοίξει το συγκεκριμένο θέμα ο trelakias φοβόταν πως θα επακολουθήσει χαμός και θα κλειδωθεί σύντομα.Είμαι ένας από όσους τον προέτρεψαν να το κάνει γιατί στις δύσκολες αυτές στιγμές το μόνο που μας απομένει είναι η ενότητα.

    Όχι η ενότητα που προσπαθούν να δείξουν με μια κυβέρνηση που δεν ψήφισε ο λαός.

    Αλλά η ενότητα που σε μεγάλο βαθμό φάνηκε στο θέμα ως τώρα.

    Και επειδή είμαστε ένας λαός που όπως αναφέρθηκε είτε  φυλακίσαμε είτε εξορίσαμε,ανθρώπους-σύμβολα αυτού του τόπου,καλό είναι κάποτε να βάλουμε μυαλό.

    Το να λέμε εκ του ασφαλούς πως φταίνε οι Εβραίοι,οι Γερμανοί ή οι Αμερικάνοι δεν αποτελεί λύση αλλά δειλία ακόμα μια φορά.Βλέπουμε τη χώρα σε ένα χάλι και πετάμε το μπαλάκι αλλού;Μου θυμίζει Βουλή που ακόμα ρίχνουν ευθύνες ο ένας στον άλλο.


    rouli726
    13.02.2012, 21:18

    Δε θα επανατοποθετηθώ γιατί θα καταντήσουμε αηδία...
    Μια παράκληση μόνο...
    ΟΣΟΙ ΔΕ ΣΗΚΩΘΗΚΑΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ ΧΘΕΣ ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΠΑΓΙΑΣΑΜΕ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΤΑ ΚΑΡΟΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ!

    Με τα λόγια χτίζω ανώγεια και κατώγια κι εγώ!
    Όχι ξαφνικά γίναμε όλοι παντογνώστες και λέμε ότι είναι μάταιος ο αγώνας των απλών πολιτών!

    Αν εσείς είστε τόσο μάγκες που μπορείτε να πάρετε τη Βουλή σε δυο λεπτά κάντε το!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 13-02-2012 21:21 ]


    antwnispatra
    13.02.2012, 21:49

    Αφιερωμένη στους καναπεδάτους...

    Οι Κινέζοι να αναθεωρήσουν τα μαθηματικά τους παρακαλώ!


    cobal
    13.02.2012, 22:05

    Hastaroth απο το οσο σε γνωριζω απο εδω μεσα σε εκτιμω και σε σεβομαι.

    Για τους εβραιους εξηγηθηκα πριν. Δεν χρειαζεται να παραξηγιεσαι ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος. Αλλωστε νομιζω οτι ολοι καταλαβαινετε τι λεω και δεν χρειαζεται να επεκταθω επι του θεματος.

    Εχω και φιλους και πελατες και τους συμπαθω και πολυ μαλιστα και διατηρω και επικοινωνια μαζι τους.

    Δεν εχω καμια επιθετικη διαθεση ως προς κανεναν εδω μεσα και αν ειχα θα απευθυνομουν απευθειας οπως κανω παντα χωρις να πεταω μπηχτες. Και παρακαλω οποιος θελει να μου πει κατι να κανει το ιδιο και θα το εκτιμησω κιολας μαλιστα.

    Χρειαζεται ενοτητα οπως ειπαν κι αλλοι εδω πριν και οπως λεει ο Αντωνης απο την Πατρα να βαλουμε μυαλο.... Αλλα και να βαλουμε μυαλο.... ειναι στο χερι μας αραγε?????

    Αντωνη.... Πρωτα φταιμε εμεις και μετα οι αλλοι.

    Και ουτε ειπα οτι ο αγωνας ειναι ματαιος οπως μου βαζει στο στομα η κοπελια. Ισα ισα που ειπα οτι ο αγωνας θελει και αιμα δυστηχως......


    BAGRATION
    13.02.2012, 22:14

    Αντε ντε! Κ εγώ εχω την απορία. Έγραψε κανένας εδώ ότι ο αγώνας είναι μάταιος;


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 14-02-2012 17:07 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    venceremos
    14.02.2012, 00:42

     

    Παντως εμενα οι πηγες μου λενε οτι στο Συνταγμα χθες ηταν 50000 συν ενα μηδενικο στο τελος...??Δηλαδη για μεγαλη συμμετοχη...χαιρομαι παντως γιατι ειναι μεγαλη αληθεια οτι στους δρομους φτιαχνονται οι συνειδησεις.. Αν δεν νιωσεις ο ιδιος καποιες καταστασεις δεν τις καταλαβαινεις, δεν το φιλοσοφεις αλλιως, δεν εξελισεσαι...
    Επισης μου κανε εντυπωση η παρακατω ειδηση που διαβασα:
    "Αίσθηση προκαλεί στο μεταξύ η αποκάλυψη του ιδιοκτήτη του κινηματογράφου «Άστυ», επί της πλατείας Κοραή, ο οποίος ανέφερε ότι το βράδυ της Κυριακής τον πλησίασαν κουκουλοφόροι και τού ζήτησαν χρήματα, για να μην καταστρέψουν το σινεμά. Ο κινηματογράφος, που κατασκευάστηκε την περίοδο 1934 – 1938, υπέστη ζημιές στην είσοδό του.

    Μιλώντας τη Δευτέρα στον ραδιοφωνικό σταθμό 9,84, ο Γιώργος Στεργιάκης είπε: «Δεν είχαμε βοήθεια, ούτε από την αστυνομία ούτε από κανέναν. Κατέβηκαν οι γνωστοί κουκουλοφόροι, μάς ζήτησαν και λεφτά για να μη κάψουν το μαγαζί μας. Και η αστυνομία δεν υπήρχε πουθενά».

    Ακόμη, είπε ότι αυτοί που τον πλησίασαν ήταν Έλληνες, ενώ δεν αποκάλυψε πόσα χρήματα του ζήτησαν οι κουκουλοφόροι."
    Παρεπιπτοντως υπαρχει και μια αλλη κατηγορια απο ελληνες πολιτες, αυτοι που μαθαινουν τις εξελιξεις απο το εξωτερικο... Και απλα παρακολουθουν με αγωνια τις εξελιξεις...


    trelakias
    14.02.2012, 01:56

    Κάπου διάβασα και για 800000.  Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια...

    Όσο για τον κινηματογράφο ας μην πιστεύουμε ότι λένε.  Η προπαγάνδα δουλεύει μια χαρά.

     

    Βρήκα ένα ωραίο άρθρο, αν θέλετε αξίζει να διαβαστεί.

    http://xronika05.blogspot.com/2012/02/blog-post_9253.html


    rouli726
    14.02.2012, 12:49

    Επειδή δε πρόλαβα χθες, να συμπληρώσω πως το κρατικό ραδιόφωνο ανακοίνωσε ότι ήταν 500χιλιάδες, άρα συμπεραίνουμε ότι ήταν περισσότεροι :p

    Και κάτι άλλο...
    Απευθύνθηκα προσωπικά σε κάποιον? Προσέβαλλα κάποιον?
    Τί ακριβώς να παραθέσω και για ποιό λόγο?
    Εδώ ο καθένας βρίζει κι επιτίθεται σε όποιον γουστάρει απροκάλυπτα-απρόκλητα και χωρίς καμμία συνέπεια , και θα δώσω λόγο εγώ, που έγραψα συγκεκριμένα πράγματα χωρίς να απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά?
    Δε το κατάλαβα, δηλαδή ή θα βρίζεις κάποιον ή δε θα γράφεις καθόλου? ήμαρτον κύριε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 14-02-2012 12:51 ]


    antwnispatra
    14.02.2012, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 13-02-2012 στις 22:05 έγραψε...

    Αντωνη.... Πρωτα φταιμε εμεις και μετα οι αλλοι.

     

    Συμφωνώ και το φωνάζω...


    BAGRATION
    14.02.2012, 18:30

    Ναι εμείς φταίμε πρώτα. Αμα αλλάξει ο καθένας από 'μας θα αλλάξει και η κοινωνία όλη.

    Είναι ώρα της ενοχής και της αυτοβελτίωσης.

    Ρε παιδιά έχει νόημα ποιός φταίει πρώτα και ποιος φταίει δεύτερα;


    NikosRoman
    15.02.2012, 10:09

    Παράθεση:

    Οταν μαζευεται η αγελη με τα σκυλια το θεμα συζητησης δεν ειναι τι θα φανε!!Αλλα η επιτακτικη αναγκη να φανε!!Αν θα ειναι σκιουρος η βοδι ελαχιστη σημασια εχει!Αν θα ειναι ειδος προς εξαφανιση η οχι,δεν παιζει κανενα ρολο.Ο αγριος σκυλος δεν ξεχωριζει.Το αιμα θα κυλησει οπως και να εχει!!!Και αν οπως γραφει ο φιλος Αλβερτος(εβραιος αν δεν κανω λαθος) καψουμε την βουλη τοτε θα μεινουν μεσα ατομα σαν τον Κομπαλ,οπου σε επομενο ποστ προσπαθει να μαζεψει τα ασυμαζευτα,αλλα η μαχη θα ειναι τελικα για το ποιος σκυλος θα επιβιωσει.Το Εβραικο μου αιμα λεει ο Αλβερτος αλλα η πραγματικοτητα λεει ο Κομπαλ.

    Βεβαια υπαρχει παντα και η Μαιρη οπου θα κραταει τα πρακτικα,τονιζοντας τους κανονες που διεπουν την νεα(αιματηρη)βουλη,αλλα αρνητικα δεν δινει στο καταπτυστο ποστ του Κομπαλ.

    Γιατι??

    Γιατι στην επομενη βουλη μπορει να προκυψουν ειτε περισοτεροι εβραιοι ειτε περισοτεροι κρυφοεθνικιστες.Ας τα εχουμε καλα με ολους!

    Ας πουμε ετσι απλα οτι μπορει να φαω αρνητικο γιατι η "δημοκρατια" που εκφραζεται εδω μεσα-περα ελαχιστων,στα αρχικα ποστ της πρωτης σελιδας-οχι απλα δεν μου κανει αλλα και γιατι η εβραικη "φυλη" μου την εχει ξαναζησει.

    Ολοι στο συνταγμα λοιπον γιατι αν γινει επανασταση ειναι ευκαιρια να "φαμε" -περαν των εβραιων-τους Ρομα,Πακιστανους αλλοθρησκους,Οπαδους αλλων ομαδων και αμα δεν χορτασουμε.....ας φαγωθουμε μεταξυ μας.

    Κατα τα αλλα ειρηνη υμην!!

    (Η παραθεση ειναι αδεια οπως τα μυαλα πολλων).


    -----------------
    Η φιλοσοφια διδασκει την πραξη και οχι τον λογο. Σενέκας(Επιστολαί,20,2.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 15-02-2012 10:14 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 15-02-2012 10:15 ]


    BAGRATION
    15.02.2012, 11:00

    'Ντάξει ρε φίλε μη γίνεσαι μελοδραματικός. Μη βλέπεις παντού φασίστες. Ισως να δημιουργηθούν στο μέλλον αλλά ακόμη δεν υπάρχει κάτι σοβαρό. Βλέπεις, ο φασίστας θέλει τον ηγέτη του για να ανθίσει και προς το παρόν αυτός ο ηγέτης δεν έχει βρεθεί.


    NikosRoman
    15.02.2012, 12:17

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 15-02-2012 στις 11:00 έγραψε...

    'Ντάξει ρε φίλε μη γίνεσαι μελοδραματικός. Μη βλέπεις παντού φασίστες. Ισως να δημιουργηθούν στο μέλλον αλλά ακόμη δεν υπάρχει κάτι σοβαρό. Βλέπεις, ο φασίστας θέλει τον ηγέτη του για να ανθίσει και προς το παρόν αυτός ο ηγέτης δεν έχει βρεθεί.



    Φιλε μου δεν φοβαμαι τους φασιστες γιατι τουλαχιστον ξερω ποιοι ειναι και τι αντιπροσωπευουν.Και γενικα για οτι γνωριζω η εχω αντιληψη,δεν το φοβαμαι.Φοβαμαι αυτους που δεν ξερουν οτι ειναι φασιστες,ρατσιστες.Ειναι πολυ πιο επικυνδινοι!!!Γινονται οι χειροτεροι ηγετες,ειναι παντα διαθεσιμοι,και βρισκονται παντου!!!

    'Νταξει??


    antwnispatra
    15.02.2012, 13:30

    Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας(βλ.λεξικό),συναντήθηκε με τον αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης(βλ.λεξικό) και του είπε πως παραιτείται από το μισθό του.

    Τελικά ζει,δεν τον απήγαγαν εξωγήινοι όπως πολλοί φοβούνταν.Ζει και βασιλεύει που λέμε...

    Τώρα το γιατί το έκανε αυτό,ας κρίνει ο καθένας μόνος του.


    venceremos
    15.02.2012, 19:17

    και γω το φοβαμαι αυτο που λες..και ειναι αληθεια οτι τα περισσοτερα μυνηματα εδω περα διακατεχονται απο εντονο εθνικισμο..κι αυτο γιατι σε τετοιες εποχες ειναι πολυ ευκολο να χειραγωγηθει ο κοσμος και να ακολουθησει ηγετες φασιστες που παρουσιαζονται ως σωτηρες εξ ουρανου που θα βγαλουν τη χωρα απτη κριση..και οχι μονο φασιστες βεβαια ολων των ειδων ηγετες ξεπηδουν τετοιες μερες και λιγουρευονται την εξουσια..ολη βλεπουν και νομιζουν οτι ηρθε η ωρα που περιμεναν..
    λοιπον για να κανω και τον διπλο πρακτορα
    οπως λενε και οι γερμανοι εδω..δε τα μαθατε..;την αγορασαμε την ελλαδα, ειναι δικια μας..
    ευτυχως ειναι και καποιοι που γυρνανε και σου λενε μη μασας οσο τεμπεληδες ειναι ολοι οι ελληνες αλλο τοσο ειναι και ολοι οι γερμανοι ναζι..
    τεσπα ξερουμε καλα οτι οι λαοι δε φταινε για τις κυβερνησεις..ξερουμε επισης οτι πεφτει απιστευτη πλυση εγκεφαλου..οποτε μη τσιμπατε σε εθνικιστικα παραληρηματα..
    αναρωτιεμαι παντως αν ημουν μεταναστης στην Ελλαδα, οικονομικος μεταναστης, τι μεταχειρηση θα ειχα..εδω στη Γερμανια ο κοσμος ειναι απιστευτα κουλ και υποστηρικτικος..
    εχω συναδελφους που φυγανε απο το αφγανισταν οι γονεις τους οταν ξεκινησε ο πολεμος και αυτοι ηταν μικρα, και περασανε τα συνορα, κανανε το μεγαλο ταξιδι, παρανομα φυσικα, και φτασανε στη Γερμανια.. και τα δυο τα παιδια γινανε γιατροι.. στην Ελλαδα μας οι Αφγανοι φυλακιζονται, κυνηγιουνται, βασανιζονται, καταπτυστοι λες και δεν ειναι ανθρωποι..το πολυ πολυ σε κανα χωραφι δουλεια για ψιχουλα να τους βγαινει η πιστη..το πολυ πολυ να πουλανε το σωμα τους στην ομονοια..αυτη ειναι η τυχη τους εδω..αυτο βεβαια ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα που ποναει..οποτε το αφηνουμε καλυτερα για τωρα...


    antwnispatra
    15.02.2012, 19:36

    Εθνικισμός είναι να ενδιαφερόμαστε για ένα καλύτερο αύριο;

    Εθνικιστές είναι όσοι διαδήλωσαν ειρηνικά την Κυριακή αλλά και άλλες φορές;

    Εγώ σε πολλές απαντήσεις στο θέμα είδα σωστές και χρήσιμες απόψεις πάντως.


    venceremos
    15.02.2012, 19:42

    δε μιλησα για εθνικιστες μιλησα για εντονα εθνικιστικα χρωματισμενα μηνυματα..υπαρχει διαφορα..δεν χαρακτηρισα ανθρωπους αλλα λογια φορτισμενα..αυτα που εγραψα δεν απευθυνονται προσωπικα σε ατομα..ειναι γενικες σκεψεις.απλα μιλησα για τον κινδυνο σε αυτες τις εποχες να γινουμε χειραγωγουμενοι..ειναι πολυ ευκολο να συμβει χωρις καν να το καταλαβουμε..

    γιαυτο και οπως γραφεις..μυαλα ανοιχτα..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 15-02-2012 19:45 ]