ελληνική μουσική
    351 online   ·  210.894 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    sillia
    31.01.2013, 13:34

    Συνήθως το πρώτο άκουσμα έχει ένα μούδιασμα η επανάληψη χαλαρώνει ...ΚΑΙ σε αυτό το γκρουπ έχει 3-4 πεντάστερα {#emotions_dlg.walkman}

    Προσωπικά βάζω στοίχημα με μένα και περιμένω με αγωνία να κλείσει η κάλπη αυτού του ομίλου να δω αν θα συναντήσω σε κάποιο τον "ξάγρυπνο εραστή" μουInnocent 

    Καλή ακρόαση .......και καλή επιτυχία στα παιδιά !!


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το τι ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 31-01-2013 13:35 ]


    AR-ON
    31.01.2013, 13:52

    Τα αποτελέσματα του γκρουπ 2, βρήκαν σύμφωνη την προσωπική μου βαθμολόγηση ως προς τα 3 από τα 5 τραγούδια που προκρίθηκαν. Έτσι για την ιστορία, η δική μου πρώτη πεντάδα ήταν:

    Σ' αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή
    Με ποιό δικαίωμα
    Υπέροχη Μέρα
    Στις ελπίδες μας φωτιά
    Το πέταγμα της πεταλούδας

    ...ενώ πολύ-πολύ κοντά ήταν τα:

    2ος διάδρομος
    Χυδαιολογία
    Ξημερώματα
    Αχάριστη (με τυραννάς)
    Ήλιε μου και Φεγγάρι
    We love you tsiou (trio)
    Γέρο-πλάτανος
    Ο Ποιητής
    Ψάχνω μια λέξη
    Λείπεις Απόψε
    Πλανήτης γη "SOS"
    Χίλια Φεγγάρια

    Από την πρώτη ακρόαση τώρα του γκρουπ 3, τα τραγούδια που ξεχώρισα ήταν τα:

    Χίλια αστέρια αγκαλιά
    Μαστίχα μύρισα
    Χωρίς πυξίδα

    ενώ από κει και πέρα, είναι πάρα πολλά κομμάτια πολύ-πολύ κοντά, που αν αναφέρω κάποια θα αδικήσω τα υπόλοιπα. Θα το κάνω αν χρειαστεί μετά τις επόμενες ακροάσεις μου.

    Καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους και εύχομαι να είναι παραμείνει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο γκρουπ.


    kwstasagas
    31.01.2013, 14:53

    Το πιο αγαπημένο μου τραγούδι του 2ου ομίλου είναι ο "Γερο-Πλάτανος" !!! Όποτε το άκουγα, άνοιγα το παράθυρο του δωματίου μου και, αντί για .... έναν φωταγωγό πολυκατοικίας στην περιοχή Ζωγράφου, νόμιζα, λέει, ότι ... βλέπω έναν μεγάλο πλάτανο στην πλατεία ενός χωριού !!! Τόσο ζωντανές είναι οι εικόνες αυτού του τραγουδιού ...

    Με το που αποκαλύφθηκαν τα ονόματα των συντελεστών ... εξεπλάγην : Ο συνθέτης και ερμηνευτής του τραγουδιού είναι το ιδιο πρόσωπο !!! Και μάλιστα και τις δύο ιδιότητες τις ενσαρκώνει ... με τον καλύτερο τρόπο !!! Η ταπεινή μου άποψη, πάντως, είναι ότι το καλύτερο στοιχείο του τραγουδιού είναι το στιχουργικό μέρος του !!! Ήδη, σε προγενέστερο ποστ μου προέτρεψα τον στιχουργό "να συνεχίσει" !!! Είμαι σίγουρος ότι έχει πολλά ακόμη να μάς προσφέρει !!!

    Καλή συνέχεια και καλή δύναμη αγαπητέ paslo82 [αυτό είναι το όνομα του συμφορουμίτη που έστειλε το τραγούδι] !!! Σε ευχαριστώ για τις όμορφες εικόνες που "ξεδίπλωσες" μπροστά μου κατά την ακρόαση του τραγουδιού σου !!! Αλλά, αντί να φλυαρώ εδώ, είναι καλύτερα να ανατρέξω στον "πίνακα αποτελεσμάτων" του 2ου ομίλου για να ξανακούσω τον "Γερο Πλάτανο" [πολύ ωραία ιδέα του φετινού διαγωνισμού να μένουν τα τραγούδια "προσβάσιμα" για ακρόαση ακόμη και μετά τον αποκλεισμο τους] !!! Αφού επέστρεψα από μια κουραστική μέρα στη δουλειά, η ακρόαση του εν λόγω άσματος είναι ... ό,τι πρέπει για να "αποφορτιστώ" απ' τις εικόνες της μεγαλούπολης που και σήμερα γέμισαν την καθημερινότητά μου .....    


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 31-01-2013 14:58 ]


    THANOS35
    31.01.2013, 16:26

    και ήρθε η ώρα να αποκαλύψω το τελευταίο μου 5άρι στον 2ο όμιλο... "ΧΥΔΑΙΟΛΟΓΙΑ".. στεναχωρήθηκα που δεν κατάφερε να περάσει αυτό το πολύ καλό και όχι εύκολο τραγούδι..ένα τραγούδι που στην αρχή με ξένισε το ομολογώ..καθώς διαφοροποιούνταν το κουπλέ απο το ρεφρέν ακόμα και στο μουσικό ύφος...όσο όμως το άκουγα...τόσο ήθελα να το ακούω όλο και πιο πολύ!! προσπαθούσα να καταλάβω το στίχο του ..και γιατί ο καλλιτέχνης έδωσε τη μορφή που έδωσε και δεν το έκανε ίσως μια απλή μπαλάντα... με έναυσμα αυτή τη σούπερ κιθάρα στο κουπλέ...σιγά σιγά κατάφερα να μπω στη λογική του..είναι τελικά ένα από τα τραγούδια που θαυμάζω ... με κέρδισε με το σπαθί του...ίσως γιατί ποτέ δε θα μπορούσα σαν μουσικός να γράψω κάτι παρόμοιο..ένα μεγάλο μπράβο από μένα για ένα ανεπανάληπτο κομμάτι που βγήκε με ψυχή ...από την ψυχή... τα σέβη μου ... κυριολεκτικά{#emotions_dlg.clap}κι ας μην προκρίθηκε...


    -----------------
    Θ.ΧΑΣΙΩΤΗΣ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 31-01-2013 16:27 ]


    yokor
    31.01.2013, 18:33

    Πολύ ωραία και τα τραγούδια της τρίτης ομάδας. Ψήφισα το Μη γελάς.

    Αυτό που έχω να σχολιάσω για το συγκεκριμένο γκρουπ είναι οι υπέροχοι τίτλοι πάρα πολλών τραγουδιών, που αποτελούν έμπνευση για τη γραφή (-ήδη σημείωσα μερικά για να τα κάνω διηγήματα...)

    Και -φυσικά- καλή επιτυχία σε όλους :)


    kwstasagas
    01.02.2013, 15:57

    Από νωρίς - νωρίς θα μιλήσω για το μοναδικό πεντάστερο / 12άρι που έδωσα στο 3ο γκρουπ ... Ήδη κατά πολύ μεγάλο ποσοστό έχει προδιαγραφεί η τύχη του [ήτοι : θα απουσιάσει από την τελική 5άδα] .... Μέχρις στιγμής, με το δικό μου το 12αρι κατάφερε να ξεκολλήσει απ' την τελευταία θέση [αν τουτο έχει κάποια σημασία] ....

    Στο μπαράκι : Χωρίς να γνωρίζω ποιος κρύβεται πίσω απ' αυτή τη ψιθυριστή φωνή και πίσω απ' τα απαλά ακόρντα της κιθάρας ... θα του απευθύνω ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μού άνοιξε την καρδιά του και μού διηγήθηκε αυτήν την τόσο τρυφερή ιστορία που λέει ότι "΄΄ηταν ένα μπαράκι στη Νέα Ιωνία" .... Το άκουγα το τραγούδι και ... νόμιζα ότι ξεδιπλώνεται μπροστά μου μια ταινία μικρού μήκους !!! Το καλύτερο "σκηνοθετικό εύρημα" του τραγουδιού είναι "το γέρικο δέντρο στην ξεχασμένη αυλή του" στην άλλη μεριά της οποίας "τα ρεμάλια μεθούσαν" !!!

    Γι' αυτό αξίζει ο διαγωνισμός του ΜΗ : Επειδή κάποιο συνάνθρωποί μας που δεν μας ξέρουν και δεν τους ξέρουμε μάς διηγούνται τις μικρές, καθημερινές ιστορίες τους μέσα απ' τα τραγούδια τους ... όπως εν προκειμένω ο τραγουδοποιός [???] που έγραψε και παρουσιάζει "Το μπαράκι" : Ακούω το τραγούδι του και ... νομίζω ότι με βγάζει βόλτα στο συνοικιακό "παρακμιακό" μπαράκι, όπου έχει περάσει τόσες και τόσες στιγμές του .... Οι οποίες στιγμές του ... ίσως να μην έχουν και μεγάλη διαφορά από τις δικές μου στιγμές !!! Διότι και εγώ έχω περάσει ένα σωρό "μοναχικές βραδυές" σε κάποιο συνοικιακό μπαράκι ... Γι' αυτό και άκουσα το τραγούδι με αμείωτο το ενδιαφέρον, για να δω "πώς θα καταλήξει η ιστορία που μάς διηγείται ο δημιουργός, πώς θα τελειώσει το ... ταινιάκι μικρού μήκους που μας παρουσιάζει" .....

     

    Θα επανέλθω να μιλήσω και για τα τραγούδια που έδωσα 4 αστέρια [όταν, κατα την άποψη και την κρίση μου, θα έχει ξεκαθαριστεί κι αυτών η τύχη τους στον 3ο όμιλο .... ] ....

     


    THANOS35
    01.02.2013, 22:26

    Λοιπόν.. έχω γοητευτεί από ένα κομμάτι στο 3ο γκρουπ... δε θα μιλούσα γι αυτό αν δεν είχε φύγει ήδη πολύ μπροστά ...και αν δεν αναμενόταν για μένα να φύγει ακόμα περισσότερο... ίσως αυτό το γκρουπάκι να μην είναι το ισχυρότερο ..όντως...  από την άλλη  όμως..ίσως περιέχει και ένα από τα φαβορί του διαγωνισμού... δε θα τολμήσω να πω πιο πολλά... συγχωρέστε με...δε θέλω να επηρεάσω κανέναν.. όμως απλά είμαι τόσο ενθουσιασμένος  και γοητευμένος  στο ακουσμά του... "ΜΥΡΙΣΑ ΤΗ ΜΑΣΤΙΧΑ.." και αναστήθηκε η ψυχή μου... μακάρι να ακούσουμε και άλλα τέτοια  κομμάτια στο διαγωνισμό... να γιατί ο Διαγωνισμός αυτός πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο  για μένα... γιατί τα διαμάντια πρέπει να έρχονται στην επιφάνεια και να μην μένουν στην αφάνεια Smile 


    eliasmavroskoufis
    02.02.2013, 03:00

    Λοιπόν κι "εγώ"...θα μιλήσω γι'αυτό το γκρουπ...το 3ο... Κατ' αρχήν να πω πως ο τρόπος που σκέφτομαι και ψηφίζω ένα τραγούδι δεν είναι πάντα η παραγωγή, ούτε ο στίχος , ούτε η ερμηνεία, είναι το πως θα με αγγίξει κάθε τραγούδι ξεχωριστά.. προβάδισμα εννοείται και παίρνουν τα ακούσματα μου-η ψυχοσύνθεση μου- σ'αυτά που είτε με ένα μαγνητοφωνάκι που λέει ο λόγος είτε ηχογράφηση σωστή.. με αγγίζουν..

    Στο προηγούμενο γκρουπ με άγγιξαν δύο κομμάτια, το ένα από αυτά ήταν το ψάχνω μια λέξη...και το άλλο ήταν οι ονειρόδρομοι που είναι απ'τα καλύτερα που έχω ακούσει σε ορχηστρικό...

    Στο τρίτο γκρουπ με άγγιξαν...

    Μαστίχα μύρισα...

    Πάνε μέρες...

    Χωρίς πυξίδα...

    Το βαλς της τελευταίας ελπίδας...

    Χίλια αστέρια αγκαλιά...

    (always tell the truth) :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 02-02-2013 03:05 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 02-02-2013 03:11 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 02-02-2013 03:21 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 02-02-2013 03:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 02-02-2013 03:23 ]


    gregmel
    02.02.2013, 10:07

    Πολυ ωραιες φωνες και στην 3η ομαδα! Αυτη ειναι η αληθινη Ελλαδα,οχι οτι μας σερβιρει το συστημα.μπραβο στο ΜΗ!

    ΥΓ.το τραγουδι ΄¨μαστιχα μυρισα΄ ειναι Μαγικο


    KRISTHESS
    02.02.2013, 13:41
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ 3ο ΓΚΡΟΥΠΑΚΙ..ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΣΤΕΡΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 !! ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ!!
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sillia
    03.02.2013, 12:52

    "Συμπαθητικά" αν στέκει αυτή η λέξη στην μουσική είναι κάποια σ'αυτό το γκρουπ ....ένα όμως πραγματικά αξίζει πολλά αστεράκια απλά και μόνο για μια λεξούλα που έκατσε στον στίχο τόσο όμορφα που το κάνει ξεχωριστό και μπράβο στους δημιουργούς του !!!!!!!!!

    Περισσότερα αφού κλείσει ο κύκλος και γι αυτό το γκρουπ !

    Καλή συνέχεια στις {#emotions_dlg.walkman}


    ioannaKara
    03.02.2013, 16:48

    Θέλω να δώσω  συγχαρητήρια στο ΜΗ για τη δημιουργία αυτού του διαγωνισμού!

    Ξεχώρησα απο το 1ο group το  Παρελθόν

    απο το 2ο το Τέρμα τα ψέμματα

    και απο το 3ο το Αύριο θ΄απαρνιέσαι


    εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζόμενους. {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Κι αν είμαι μια άσημη φτωχή αλιγατορίνα...θα γίνω τώρα διάσημη μια πρίμα μπαλαρίνα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ioannaKara, 03-02-2013 16:50 ]


    NikosDoukas
    04.02.2013, 09:33

    αχ..αχ..αχ....αχ γιατί ρε παιδιά γιατί... ενώ το τραγούδι είναι πολύ όμορφο, πως τα καταφέρατε να κάνεται τόσο χάλια ηχογράφηση!! τι υπερβολές είναι αυτές σε εφέ!! τέλος πάντων να μην γίνομαι και κακός απλά όντως πιστεύω ότι εαν το παίζατε ζωντανά και το ηχογραφούσατε από κινητό θα ήταν πολύ καλύτερο το ηχητικό αποτέλεσμα. κρίμα πάντως διότι προσωπικά είναι ένα από τα αγαπημένα μου.. δεν θα πω πιο έναι για ευνόητους λόγους. εύχομαι ο συνθέτης να το καταλάβει και να μην ξαναπέσει σε φάουλ.. διότι η τεχνολογία θα πρέπει να χρησημοποιήται με τέτοιο τρόπο ώστε να προσφέρει αξία και όχι να αφαιρεί. το κομμάτι είχε από μόνο του αξία και δεν είχε καμία ανάγκη από τεχνολογια πόσο μάλλον όταν αυτή χρησημοποιήθηκε από άτομα που απέχουν έτη φωτός από αυτό το θέμα.


    THANOS35
    04.02.2013, 18:19

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosDoukas στις 04.02.2013, 09:33 έγραψε...

    αχ..αχ..αχ....αχ γιατί ρε παιδιά γιατί... ενώ το τραγούδι είναι πολύ όμορφο, πως τα καταφέρατε να κάνεται τόσο χάλια ηχογράφηση!! τι υπερβολές είναι αυτές σε εφέ!! τέλος πάντων να μην γίνομαι και κακός απλά όντως πιστεύω ότι εαν το παίζατε ζωντανά και το ηχογραφούσατε από κινητό θα ήταν πολύ καλύτερο το ηχητικό αποτέλεσμα. κρίμα πάντως διότι προσωπικά είναι ένα από τα αγαπημένα μου.. δεν θα πω πιο έναι για ευνόητους λόγους. εύχομαι ο συνθέτης να το καταλάβει και να μην ξαναπέσει σε φάουλ.. διότι η τεχνολογία θα πρέπει να χρησημοποιήται με τέτοιο τρόπο ώστε να προσφέρει αξία και όχι να αφαιρεί. το κομμάτι είχε από μόνο του αξία και δεν είχε καμία ανάγκη από τεχνολογια πόσο μάλλον όταν αυτή χρησημοποιήθηκε από άτομα που απέχουν έτη φωτός από αυτό το θέμα.



    πόσο δίκιο έχεις φίλε μου.. {#emotions_dlg.wacko}...ήθελα να ξερα και γω ποιος είναι ο ηχολήπτης που κατέστρεψε το κομμάτι...μα που το ηχογράφησαν??και είναι όντως πολύ καλό αν το προσέξεις σαν σύνθεση και στίχο..


    Ner0
    04.02.2013, 19:33
    "γειάσου τι κάνεις αν σου αρέσει το τραγούδι μου ''Μουτράκι μου'' κάνε κλικ στο 5ο αστέρι του 3ου γκρουπ μέχρι 13\2 στον 3ο διαγωνισμό Music Heaven Σε ευχαριστώ και καλή ακρόαση...   Γιώτης φωτιάδης" minima pou elava prin ligo.. t
    PHILIPPOSSM
    04.02.2013, 19:44
    @ yiotis Άσε μας ρε μεγάλε, δεν φτάνει που εστειλες μια αηδία για τραγούδι θες και να το προμοταρεις με αυτόν τον τρόπο;
    THANOS35
    04.02.2013, 19:47

    εντάξει και συ!! είναι δυνατόν να παρεξηγείς τέτοια μηνυματάκια??χαχαχα :) αν σου αρέσει λέει!!δε σου βαλε και κανά μαχαίρι στο λαιμό!!! :) η αγωνία του μουσικού!! εγώ το βρίσκω τουλάχιστον χαριτωμένο το μηνυματάκι (το λέω πάντα με χιούμορ και σαρκασμό για όσους κατάλαβαν ότι είμαι υπέρ σε κάτι τέτοιο.. σαφώς και δεν είμαι!)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 05-02-2013 11:09 ]


    mary_omikron
    04.02.2013, 19:56
    Αν το μηνυματάκι κρίνεται χαριτωμένο τότε ποιό λέγεται αθέμιτο? Πήρα κι εγώ το ίδιο μήνυμα κι από ότι αντιλαμβάνομαι και όλο το site.