ελληνική μουσική
    387 online   ·  210.894 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    THANOS35
    04.02.2013, 20:00

    χαμογέλα Μαίρη μου!!! εγω μάλλον δεν το πήρα γιατί ψήφισα ήδη???χαχαχα!πάντως νομίζω είναι λιγότερο αθέμιτο από το να ανοίγει κάποιος τόπικ για το τραγούδι του δημοσίως και στρέφοντας τα φώτα πάνω του.. Κατ ιδίαν μπορείς να τον "στολίσεις" καλύτερα νομίζω!!{#emotions_dlg.happycrazy}η απλά να τον "γράψεις"!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 04-02-2013 20:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 04-02-2013 20:07 ]


    kwstasagas
    04.02.2013, 21:34

    Απ' τον 3ο όμιλο μού αρέσει αρκετά η "Κλεφτοψευτοκρατία" !!! Πολύ στρωτή και καλοβαλμένη η "ανάλαφρη" μελωδία του, ο στίχος "σπιρτόζικος" και τα φωνητικά πολύ καλά !!! Επίσης, η σάτιρα που κάνει το τραγούδι δεν ενοχλεί την αισθητική μου !!! Ίσως επειδή η περί ης ο λόγος σάτιρα υποκρύπτει μια κάποια "ευγένεια" !!!

    Το τραγούδι το βαθμολόγησα με 4 αστεράκια / 8 βαθμούς και μιλάω γι' αυτο πριν κλείσουν οι κάλπες του 3ου ομίλου επειδή ... έχει ήδη προδιαγραφεί η τύχη του : μάλλον θα απουσιάσει απ' την τελική 5άδα !!!

    Άλλο τραγούδι που ξεχώρισα απ' τον 3ο όμιλο : "Ναυαγός" !!! Αντιγράφω τις σημειώσεις μου απ' το τετράδιο όπου καταχωρώ τις εντυπώσεις μου απ' το διαγωνισμό : Όμορφη η εισαγωγή του τραγουδιού, ενώ και το κύριο μέρος του τραγουδιού αποκαλύπτει ότι οι δημιουργοί του έχουν καλά αφομοιωμένες τις επιρροές του !!! Πρόκειται για ποπ που θυμίζει πολύ ... τα αγαπημένα μου 80ς [για να ακριβολογήσω : θυμήθηκα λιγάκι το Sunglasses At Night του Καναδού Corey Hart] !!! H φωνή παραπάνω από επαρκής και έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που ηχογραφήθηκε [αν και θα μπορούσε να "δουλευτεί" λίγο περισσότερο] !!! Στα "συν" του τραγουδιού το σολάκι και τα "παιχνιδίσματα" από σαξόφωνο !!! 4 αστέρια / 8 βαθμοί με τα "συγχαρητήριά" μου στους δημιουργούς του !!! Κι αυτό το τραγούδι θα έχει πιθανότατα την ίδια τύχη με το προαναφερόμενο : μάλλον θα απουσιάσει απ' την τελική πεντάδα !!!  


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 04-02-2013 21:42 ]


    grigorismitropoylos
    04.02.2013, 22:27

    Γεια στην Μουσική παρέα!! Μ αρεσε αυτός ο διαγωνισμός. Εχει ποιοτικα τραγούδια ..εγώ σαν εντεχνος λαικος μουσικος ξεχωρίζω το ΑΥΡΙΟ Θ ΑΠΑΡΝΙΕΣΑΙ για την δύναμη της μουσικής του, την ερμηνεία, τον άμεσο στίχο του και την ενορχήστρωση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την grigorismitropoylos, 04-02-2013 22:29 ]


    KOSTASPARTA
    05.02.2013, 13:34

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 04.02.2013, 21:34 έγραψε...

    Απ' τον 3ο όμιλο μού αρέσει αρκετά η "Κλεφτοψευτοκρατία" !!! Πολύ στρωτή και καλοβαλμένη η "ανάλαφρη" μελωδία του, ο στίχος "σπιρτόζικος" και τα φωνητικά πολύ καλά !!! Επίσης, η σάτιρα που κάνει το τραγούδι δεν ενοχλεί την αισθητική μου !!! Ίσως επειδή η περί ης ο λόγος σάτιρα υποκρύπτει μια κάποια "ευγένεια" !!!

    Το τραγούδι το βαθμολόγησα με 4 αστεράκια / 8 βαθμούς και μιλάω γι' αυτο πριν κλείσουν οι κάλπες του 3ου ομίλου επειδή ... έχει ήδη προδιαγραφεί η τύχη του : μάλλον θα απουσιάσει απ' την τελική 5άδα !!!

    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 04-02-2013 21:42 ]



    συμφωνώ.θεωρώ και γω τη κλεφτοψευτοκρατία γαμάτο κομμάτι και με νόημα. Μπράβο στους δημιουργούς του



    [ τροποποιήθηκε από τον/την KOSTASPARTA, 05-02-2013 13:52 ]


    cineboy
    05.02.2013, 16:57
    Προς το παρών μπορώ να μιλήσω και γιά την Κλεφτοψευτοκρατία που είπε και ο Κώστας και συμφωνώ μαζί του, αλά και γιά το παραδοσιακό Γιασεμάκια, που παρά την όχι άρτια ηχογράφισή του, απο την πρώτη στιγμή που το άκουσα ήμουν σίγουρος ότι θα πάει αρκετά καλά, όπως και ήδη γίνεται.Ισως είναι μέσα στα δικά μου ακούσματα μιά που το παραδοσιακό κομάτι της μουσικής με αγγίζει ιδιαίτερα.Δεν έχω ψηφίσει ακόμη και θα επανέλθω με τις απόψεις μου αφού πρώτα γίνει και αυτό.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    05.02.2013, 22:40

    Καλησπέρα. Πιθανώς να είμαι offtopic, αλλά ολοκληρώνοντας το πρώτο άκουσμα των τραγουδιών του 3ου group, μου γεννήθηκε η εξής απορία για το τραγούδι: "Στο μπαράκι" : Έχει στίχους το τραγούδι και εάν έχει, γιατί δεν ακούγεται η φωνή του τραγουδιστή; Μήπως φταίει ο Η.Υ. μου; Ευχαριστώ για την όποια απάντηση. Ε.Σ.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    05.02.2013, 23:02

    Καλησπέρα και πάλι. Ή τα μυαλά μου πήραν αέρα από το κούρεμα ή αυξήθηκε η στραβομάρα μου. Το τραγούδι: "Ποταμός" από το 3ο group που πήγε; Συγνώμη για τις απορίες μου, αλλά είμαι περίεργη. Τι να κάνουμε; {#emotions_dlg.inlove} Ε.Σ.


    mary_omikron
    05.02.2013, 23:18

    Ευαγγελία στο "Μπαράκι" κι εγώ δεν ακούω καθόλου στίχους, κάπου στο πολύ βάθος μου αφήνει μια υποψία φωνής τόσο ελάχιστα που δεν είμαι σίγουρη αν κάποιος τραγουδάει. 

    Γι΄αυτό το τραγούδι διάβασα προ ημερών τον φίλο μας τον Κώστα να γράφει οτι του άρεσαν οι στίχοι και του δημιούργησαν εικόνες κλπ κλπ και διερωτήθηκα όπως εσύ αν φταίνε τα ηχεία μου, αλλά δεν νομίζω, η μουσική ακούγεται σωστά.

    Για τον Ποταμό που ρωτάς δεν έπεσε στην αντίληψή μου, μήπως εννοείς ο Ναυαγός? Αν ναι υπάρχει κανονικά προς φηφοφορία.


    kwstasagas
    06.02.2013, 00:10

    Ναι, ναι, απ' το "Μπαράκι" δεν μού ξέφυγε ούτε μια λέξη [και ... νιώθω πολύ τυχερός που άκουσα όλο το "χειμαρρώδη λόγο" του τραγουδοποιού] !!! Και ... δεν διαθέτω κάποιον "ιδιαίτερο" υπολογιστή, ένα απλό λάπτοπ έχω !!! Η φωνή ακούγεται, νομίζω, "μονοφωνική", καθόσον, αυτή τη στιγμή που ακούω το άσμα, βγαίνει μόνο απ' το αριστερό ηχείο του υπολογιστή [αν δεν κάνω λάθος] !!! Κι αυτή η "πρωτόλεια ηχογράφηση" δίνει, κατά την ταπεινή μου 'άποψη, περισσότερη "γοητεία" στο τραγούδι, ταιριάζει απόλυτα με την "παρακμιακή θεματολογία" του και αναδεικνύει ακόμη περισσότερο την "ωμή αλήθεια" του !!! Σαν να βλέπεις μία ... μικρού μήκους b-movie ένα πράγμα !!!

    Η πρωτόλεια ηχογράφηση όχι μόνο δεν με ενόχλησε αλλά ... με "προέτρεψε" να ακούσω το εν λόγω τραγούδι πολλές - πολλές φορές !!! Το τραγούδι θα τερματήσει σε κάποια απ' τις τελευταίες θέσεις του 3ου ομίλου, αλλά ... εμένα είναι το πιο αγαπημένο μου απ' τον όμιλο αυτό [και, όπως προείπα, το μοναδικό 5στερο που έδωσα] !!! Θα το βάλω να το ακούσω ξανά ....   

     

    [[[ Θα περιμένω να αποκαλυφθεί το όνομα του δημιουργού να του κάνω και "αίτημα φιλίας" !!!] !!!  

     


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 06-02-2013 00:15 ]


    geo321
    06.02.2013, 00:12

    Εχει δικιο για το τραγουδι............. 31. Ποταμός
    Έντεχνο-Εναλλακτικό


    alkyoni
    06.02.2013, 00:14

    Σχετικα με τα τραγουδια που αναφερετε Ευαγγελια και Μαιρη θα ηθελα να πω με την σειρα μου τι παρατηρησα:

    Ο "ποταμος" και σε μενα δεν εμφανιζεται στην λιστα για την ψηφοφορια ενω την 1η μερα που ανοιξε το γκρουπ και ακουσα τα τραγουδια το ειδα και το ακουσα (ηταν ενα με πιανο και φωνη)

    Οσο για το "στο μπαρακι" μηπως μπερδεψατε τραγουδι? Τον τραγουδιστη τον ακουω καθαρα και στο βαθος μια κιθαρα....

    Εκεινο που δεν ακουγεται καθαρα στους στιχους ειναι το "γιασεμακια" που εχει τοσο πολυ echo που χανονται τα λογια!


    jorge
    06.02.2013, 00:21
    Ο Ποταμός ακυρώθηκε μετά από απαίτηση του δημιουργού του.
    cineboy
    06.02.2013, 04:12
    Μιά και λέχθηκε πριν κάποιο πρόβλημα γιά τα Γιασεμάκια, εγω τους στίχους και την ερμηνεία τα ακούω σχετικά καλά, αν και θα πρέπει να σας πω ότι το σύστημα των ηχείων μου στο pc είναι άνω του μέσου όρου.
    blogarismenos-enge-falos
    06.02.2013, 05:55

    Ξεχωρίζω το θέλω να πώ, για την καλή φωνή που το υποστηρίζει, για το καλό παίξιμο στο πιάνο, και το πραγματικό άν και ξεκούρδιστο πιάνο. Του λείπει ένα βιολοντσέλο - μιά πολυκάναλη ηχογράφηση κάτιτίς, αλλα γενικά μου αρέσει

    Ξεχώρισα αμέσως το μή γελάς για την επαγγελματικού τύπου ηχογράφηση στο επίπεδο του Randy Newman στο "you've got a friend in me" με την πολυποικιλότητα των οργάνων και την ωριμότητα του τραγουδιστή.

    Ξεχώρισα το μαστίχα μύρισα όχι τόσο ώς μελωδία όσο σαν φωνή. Πλεξούδες οι φωνή της. Σαλαμάστρα σκέτη!

    Και last but not least Ο σκύλος που μου πήρε τα αυτιά που με έκανε να γελάω όσο πέρναγαν οι στίχοι και δεν έλεγε τίποτα για τον σκύλο που του πήρε τα αυτιά. Στο τέλος έβαλα τον Βαγγέλη απο τον Δεληβοριά.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    06.02.2013, 13:10

    Καλημέρα. @Μαίρη Δεν φταίει ο Η.Υ. και τα ηχεία. Σήμερα που έκανα τον ερασιτεχνικό έλεγχο,ακόμα το ίδιο ισχύει για το τραγούδι : "Στο Μπαράκι" . Ο Ποταμός έχει ακυρωθεί από τον δημιουργό του όπως αναφέρει ο Χόρχε. @ Γιάννα-alkyoni και @ Κwstasagas. Δεν μπορώ να εξηγήσω πως εσείς ακούτε καθαρά τον τραγουδιστή και κατά συνέπειεα τους στίχους, ενώ εγώ και η Μαίρη μόνο τη μουσική. Εν πάσει περιπτώσει, θα αξιολογήσω την προσπάθεια. @ Administrator Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση. Ε.Σ.{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}


    ilio
    06.02.2013, 13:44

    Ευαγγελία το τραγούδι "Στο μπαράκι" το ακούω και εγώ μονοφωνικά" (όπως προείπε ο Kwstasagas ).

    Η φωνή του τραγουδιστή ακούγεται καθαρά στο αριστερό ηχείο και η κιθάρα στο δεξί.

    Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.'Ισως να δοκίμαζες να παίξεις λίγο με την αυξομείωση της έντασης ή τσέκαρε αν είναι τα ηχεία σου ρυθμισμένα στην μέση του "tone".Δηλαδή να ακους τον ήχο να βγαίνει εξίσου και από τα δύο ηχεία.Smile


    noizreduction
    06.02.2013, 14:32

    Το μπαρακι εχει μεγαλο προβλημα παραγωγης γενικοτερα, λογω ακραιου panning. Εαν καποιος δεν εχει set-αρει τα ηχεια του σωστα ( δεξι-αριστερο καναλι, διακριτο, χωρις να υπαρχει προβλημα με φασεις λογω κακης καρτας ηχου ή βυσματος που δεν στελνει σωστα σημα ή εχει leakage ) ενδεχομενως να μην μπορει να ακουσει το αριστερο καναλι, αρα και τη φωνη.


    ilio
    06.02.2013, 14:45

    Lamiawithhat 'tone' γράφει κάτω από το κουμπί του ηχείου μου και το έγραψα έτσι μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στα ηχεία της Ευαγγελίας.Αλλά ναι εννούσα το 'balance'.

    Και ίσως φταίει και κάτι από όσα αναφέρει ο noizreduction.


    PITHANOS
    06.02.2013, 17:49

    Παράθεση:

    Το μέλος yokor στις 31.01.2013, 18:33 έγραψε...

    Πολύ ωραία και τα τραγούδια της τρίτης ομάδας. Ψήφισα το Μη γελάς.

    ....

    ......

    Αν η κοπελιά έχει καταννοήσει τη διαδικασία ψηφοφορίας 

    προσπαθώ να καταλάβω τι εννοεί

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 06-02-2013 17:49 ]


    KRISTHESS
    06.02.2013, 17:57
    της άρεσε μαλλον μόνο ή περισσότερο απο τα άλλα το τραγούδι " μη γελας".. γιαυτο και το ψήφισε-τι δεν καταλαβες? δικαίωμα και γούστο της!