ελληνική μουσική
    875 online   ·  210.853 μέλη

    Μοιάζουν τα 2 τραγούδια; - Θέλουμε τη γνώμη σας

    KRISTHESS
    20.04.2013, 13:51

    υπάρχει άλλο ένα κομμάτι στο 8ο γκρουπ.. το "ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΙΑΠ'ΤΟΝ ΈΡΩΤΑ"το οποίο είναι στην 5αδα αυτή τη στιγμή και  στο οποίο η μελωδία του κουπλέ μου θυμίζει απίστευτα την "ΤΑΧΕΙΑ" της Ελένης Βιτάλη...βέβαια και πάλι δε νομίζω ότι είναι εσκεμμένο..όμως και πάλι..πάνω στη μουσική του...εγω τραγουδώ τους στίχους της "ΤΑΧΕΙΑΣ"...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2013 13:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2013 13:55 ]


    kwstasagas
    21.07.2014, 11:03

    Παράθεση:

    Το μέλος DimitrisLappas στις 23.03.2013, 19:33 έγραψε...

    Ειμαι μουσικός εν ενεργεία 30 χρόνια κ έχω παίξει όλα τα είδη μουσικής κ με πολλούς Έλληνες καλλιτέχνες κ ξένους.Οι συγκεκριμενη μελωδική γραμμη για την οποία συζητάτε στο τραγούδι ''του θάνατου κ του Ερωτα'' είναι απο τις πιο συνηθησμενες ''γέφυρες'' τουλαχιστων στην Ελληνική δισκογραφία εδω κ 40 χρόνια! Όποιο τραγούδι γραμμενο σε κλίμακα ουσακ ή frygian κ προπαντως λα'ι'κό είναι πολύ πιθανο να έχει αυτήν την αρμονία μεσα.Θεωρώ πολύ ποταπό κ ανάξιο λόγου να ασχολήστε ειδικα με αυτες τις 5 νότες.Με την σειρα κ μόνο να τις παίξεις όλες τις νότες στην κατιούσα απο Μι σε Μι οι πέντε απο τις 7 είναι αυτες που έχει αυτό το κομμάτι κ χιλιάδες άλλα..(καλα με το Αερικό ουδε μια σχέση)..Ενα άλλο είναι ότι οι αξίες διαφέρουν απο το ένα στο άλλο κ έτσι τουλαχιστων νομικά είναι κατωχηρωμενο.Απο την άλλη ''του θάνατου κ του Έρωτα'' είνασι σε ρυθμό πεντοζάλη ενω τα πάγια είναι με βάση το τσιφτετέλι κ έχει κ 6/4 σε κάποια σημεία κ έτσι ούτε ρυθμολογικά έχει ουδε μια σχέση..Θεωρώ κατα την ταπεινή μου άποψη ότι πέφτουν πολύ χαμηλα όσοι κάνουν αυτον τον παραλληλισμό στα κομμάτια κ αν συνεχίσετε,είμαι πρόθυμος να κάνω ολοκληρη εργασια κ μελέτη πανω στο συγκεκριμενο θέμα ώστε να αποδείξω αυτά που λέω..Εγω προτείνο να καθήσετε να γράψετε μουσικούλα καλή κ απο καρδιάς κ να μην ''κατινιάζετε''για πέντε νότες(που στο κατω,κατω δεν είναι κτημα κανενος)..Παρθενογέννηση δεν υπάρχει(πλεον)...Με όλον τον σεβασμό προς την μουσική την έμπνευση τους συνθέτες κ τους μουσικούς...Καλή συνέχεια!

    Δημήτρης Λάππας..

    Υ.Γ. Οσον αφορα το σχόλιο ''σε σημείο να έχουν αντιγραφεί αρκετα σημεία''...είναι απλά ΛΑΘΟΣ...



    ωωωπ, τώρα, κατόπιν εορτής, και .... μετά από πολλά χρόνια υπέπεσε στην αντίληψή μου το παραπάνω κείμενο !!! Κύριε Λάππα ... απλά "respect" !!! Τα γράφετε πολύ ωραία στο κείμενό σας !!! Και σημειωτέον ... ο Δημήτρης Λάππας δεν είναι κάποιος "τυχαίος": τον έχω δει δύο φορές στο "Ρυθμός Stage", μια στη συναυλία του Μάκη Σεβίλογλου και μια στη συναυλία του νεαρού πρωτοεμφανιζόμενου τραγουδοποιού Δημήτρη Μπάκουλη !!! Καταπληκτικός μουσικός, που διακρίνεται όχι μόνο για τη δεξιοτεχνία του [κιθάρες ηλεκτρικές, ακουστικές, μπουζούκια κλπ στα χέρια του γίνονται "χρυσάφι"] αλλά και τη μουσική ευρυμάθειά του και παιδεία του ... Άρα, λοιπόν, οι απόψεις του έχουνε μια κάποια βαρύτητα και ένα κάποιο κύρος [κατ' εμέ τουλάχιστον] !!!

    Όσο για τον Γιάννη Νανόπουλο, που μέχρι τη λήξη του 2ου διαγωνισμού τραγουδιού του Music heaven δεν τον γνώριζα και δεν με γνώριζε αλλά αυτή τη στιγμή τον θεωρώ "φίλο" και "αγαπημένο συνεργάτη μου" .... συνέβη για μια ακόμη φορά ό,τι συνέβη και στους 2 διαγωνισμούς τραγουδιού του Music heaven: Δέχθηκε προσβολές, σπόντες, μπηχτές κλπ κλπ και αυτός : α/ είτε δεν απάντησε σε καμία "σπόντα", β/ όταν αναγκάσθηκε να απαντήσει [διότι κάποτε πρέπει και να "αμυνθούμε"], το έκαμε με περισσή αξιοπρέπεια και περισσή διακριτικότητα !!! Έτσι, όσον αφορά εμένα προσωπικά, ο Γιάννης ανέβηκε ακόμη περισσότερο στα μάτια μου !!!

    Όσο για το "Σαν Αερικό" του Γιάννη Νανόπουλου .... όταν του έκανα πρόταση για να συνεργασθούμε [δλδ να περάσει απ' την δισκογραφική μου δουλειά "... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό" (εκδ. 2012) για να ερμηνεύσει 4 τραγόύδια μου], έμπαινα συνεχώς στο YouTube για να βρω αναρτημένα τραγούδια του Γιάννη ή με τη φωνή του Γιάννη!!! Και με το που άκουσα το "Σαν Αερικό" ... αμέσως το επεσήμανα στον Γιάννη: "πω πω, πολύ ωραίο τραγούδι έχεις γράψει Γιάννη, και μάλιστα το ύφος του είναι κάπως διαφορετικό απ' τα υπόλοιπα που έχεις γράψει κι έχω ακούσει !! Μάλιστα το ύφος του θα έλεγα ότι παραπέμπει κάπως σε "ψυχεδελική φολκ ροκ των 60ς", δλδ σε Country Joe & The Fish, σε Byrds κλπ κλπ" !!! Με δυο λέξεις ... ούτε στο "Αερικό" του Θανάση Παπακωνσταντίνου πήγε ο νους μου, ούτε σε "αντιγραφές", ούτε πουθενά αλλού .... Και μετά από τόοοσα χρόνια, όποτε ακούω ξανά το τραγούδι του Γιάννη, η άποψή μου παραμένει σταθερή, όπως όταν το πρωτοάκουσα ....

    Αυτά και καλό καλοκαίρι σε όλους σας !!!

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 21-07-2014 11:10 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 21-07-2014 11:13 ]


    crosroads
    21.07.2014, 14:52

    Να φανταστω οτι και το still got the Blues του  Gary Moore θα ετρωγε πορτα στο Musicheaven ? :D

    εχει "κλεψει" το κομματι που αρχιζει στο 7:16