ελληνική μουσική
    909 online   ·  210.856 μέλη

    Ξαφνικό θάνατο της ΕΡΤ ανακοίνωσε η κυβέρνηση

    noizreduction
    27.06.2013, 11:27

    Τα καναλια πρεπει να πληρωνουν συνδρομη στο ψηφιακο φορεα, ειτε ειναι ιδιωτικος, ειτε δημοσιος. Βεβαια, απ΄οσο γνωριζω, στο εξωτερικο αυτο γινεται μεσω της επισημης αδειοδοτησης και της ανανεωσης, ομως στο "Ελλαντα" ειναι πιο σημαντικο να εκπεμπουν παρανομα σε εθνικη εμβελεια τα ιδιωτικα καναλια, παρα να οργανωθει ο κρατικος μηχανισμος και να αξιοποιησει τον ηδη υπαρχοντα εξοπλισμο.

    Να θυμισω πως απο το 2009 η ΕΡΤ εξελισσεται στο θεμα της ψηφιακης τεχνολογιας, με χρηματα που ολοι μας πληρωνουμε. Οταν η ΕΡΤ μπορουσε να κανει HD μεταδοση, το Mega ( μεσω του Μπομπολα ) μιλουσε για αθεμιτο...ανταγωνισμο και δεν κοιταζε τι ποσο χρωστουσε σε δανεια τραπεζων ( που στο μεσοδιαστημα, ως δια μαγειας, χαριστηκαν ή επαναχρηματοδοτηθηκαν ).

    Δυστυχως, το κρατος ιδιωτικοποιει τα παντα. Απο το δικαιωμα στη Δημοκρατια παμε κατευθειαν στην υποχρεωση προς τον ιδιωτη. Κι ας ηταν τουλαχιστον ενας συνεπης, τιμιος και καθαρος ιδιωτης. Μιλαμε για ενα συμφερτο μεγαλο-εργολαβων και λαμογιων που με τις πλατες της Κυβερνησης ( της εκαστοτε ) εκαναν αυτο που ηθελαν με ανταλλαγμα τα καλα λογια απο τα καναλια τους.

    Μεχρι να ξυπνησουμε και να δωσουμε "Μαυρο" σε ολα τα ιδιωτικα καναλια, θα μας παρει πολυ καιρο. Ας χαρουμε τη Δημοκρατια...τους μεχρι τοτε!


    tallos
    27.06.2013, 17:02
    στον μπομπολα εναντιωθηκε ο κωστακης καραμανλης και η αμερικανοι παρακολουθουσαν τα τηλεφωνα του.
    noizreduction
    27.06.2013, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 27.06.2013, 17:02 έγραψε...

    στον μπομπολα εναντιωθηκε ο κωστακης καραμανλης και η αμερικανοι παρακολουθουσαν τα τηλεφωνα του.

    Η συνδεση γινεται τελειως ασχετα, μιας και δεν νομιζω να υπαρχει ηγετης στον κοσμο που να μην παρακολουθουνται οι συνομιλιες του. Ιδιαιτερα σε περιοχες ιδιαιτερου ενεργειακου, οικονομικου και γεωπολιτικου ενδιαφεροντος!

    Δεν εχει τοση ισχυ ο Μπομπολας. Αλλιως θα εκτιζε γεφυρες στις ΗΠΑ....


    mixalis-kleanthis
    27.06.2013, 21:16

    "Η απόφαση για το κλείσιμο της ΕΡΤ και οποιοσδήποτε έωλος κυβερνητικός σχεδιασμός για τη συνέχεια, δημιουργεί αυτήν τη στιγμή στα κρατικά ταμεία ένα επιπλέον χρέος που ξεπερνά με μέτριους υπολογισμούς τα 300 εκατoμμύρια ευρώ και ίσως πλησιάσει και το μισό δισ. ευρώ", τόνισαν οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, σε συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής.{#emotions_dlg.scared}


    freak
    27.06.2013, 21:59

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 27.06.2013, 17:02 έγραψε...

    στον μπομπολα εναντιωθηκε ο κωστακης καραμανλης και η αμερικανοι παρακολουθουσαν τα τηλεφωνα του.


    Καμια σχεση οπως λεει και ο noizreduction. Μην πιστευεις οτι σερβιρουν τα καναλια. Ας μην ειμαστε αφελεις.

    Ασε που ο Κωστακης ειναι σουπερ λαμογιο και επρεπε να λογοδοτησει για πολλα. αλλα δεν φταιει αυτος.

    Ναναι καλα αυτοι που τον ψηφισαν.


    optiras
    13.07.2013, 19:01

    Μου αρέσει που αυτοί που επικαλούνται το σύνταγμα για την περίπτωση του κλεισίματος της ερτ-ναι,ναι με τον-από συζητήσιμο έως αντισυνταγματικό-τρόπο που το έκανε η κυβέρνηση είναι οι ίδιοι που το κουρέλιαζαν σκοπίμως,συνειδητά και κατ΄εξακολούθηση:πως αλλιώς να χαρακτηρίσεις αυτούς που προσλήφθηκαν στην ερτ με ρουσφέτι ή επειδή ήταν στην κλαδική  κάποιου κόμματος...Πως να πεις αυτούς που παραποιήσαν την πραγματικότητα που δεν βόλευε αυτούς που τους βόλευαν.Ποιος θα ξεχάσει ότι την ώρα που καιγόταν η ελλάδα η ερτ 3 μετέδιδε Κυριακή στο-καμμένο- χωριό και τα απαίσια άλλα κανάλια τις δραματικές στιγμές απόγνωσης...Ποιος θα ξεχάσει ότι όταν καιγόταν η Αθήνα συντονιζόμασταν-υποχρεωτικά- στα bbc ή όταν γινόταν το έλα να δεις υπήρχε black out -δήθεν απεργίες...Όταν συμπολίτες μας πήδαγαν από μπαλκόνια ή ερτ ήταν στην αφασία της,η μεγάλη απούσα....

    Όχι,δεν ξεχνώ τις ευθύνες της ερτ,δεν συγχωρώ,θυμάμαι...Θυμάμαι τα στημένα δελτία,τις στημένες εκπομπές,την παραπληροφόρηση....Την επιλεκτική αντιμετώπιση,τα στημένα πάνελ....Η μνήμη μου δεν είναι επιλέκτικη,και δεν είναι ram να σβήνει το περιεχόμενο της κάνοντας

    Για την συμφορουμίτισα που ισχυρίζεται ότι βλέπουμε όλοι ερτ:όχι κούκλα μου,μπορεί να πληρώνω 50-100 ευρώ τον χρόνο (σπίτι και μαγαζί ή αποθήκη π.χ.)-και να καλύβω τα απροσδιόριστα ελλείματα με τους υπόλοιπους φόρους αλλά tv δεν βλέπω ούτε λεπτό.Πληρώνω γιατί το ''αποφασίζομεν και διατάσσομεν'' ελληνικό κράτος δεν μου αφήνει άλλη επιλογή-αλλιώς θα μείνω χωρίς ρεύμα.¨οταν έχω λίγο χρόνο προτιμώ να δω τους φίλους μου,να παίξω με τα κατοικίδια μου ή να τα βγάλω βόλτα,να κάνω εθελοντική υπηρεσία-τσάμπα,να διαβάσω εφημερίδα ή περιοδικό ή βιβλίο που θα επιλέξω και θα πληρώσω εγώ-έστω και στερούμενος κάτι-ή να σερφάρω στο ίντερνετ,ή να ακούσω ραδιόφωνο ή να βοηθήσω τον πλησίον μου...Θεωρώ πολύ πολύτιμο τον χρόνο μου για να τον σπαταλώ αποβλακώνοντας τον εαυτό μου μπροστά στο μπανιστήρ ντουλάπ....

    Αποφεύγω την κρατική και ιδιωτική προπαγάνδα που μου προσφέρουν τα μέσα μαζικής προπαγάνδας μασημένη και έτοιμη,ευκολοχώνευτη τροφή...Η πραγματικότητα είναι έξω και περιμένει...Τραγική,απαίσια,καμία σχέση με την εικονική πραγματικότητα που μου λάνσαραν οι ερτ και όχι μόνο....

    Δεν νομίζω ότι ο μέσος έλληνας που είναι καταδικασμένος στην άνεργία ή τη μετανάστευση,που του κλείνουν το μαγαζί,του κατάσχουν σπίτι,αυτοκίνητο,που δεν έχει να πληρώσει χαρατσια,ρεύμα φάρμακα,φόρους νοιάζεται για την ερτ.Πόσο μάλλον αυτός που ψάχνει στα σκουπίδια.Και προσωπικά θα προτιμούσα να δώσω τα 50 ευρώ χαράτσι της ερτ στους συμπολίτες μου που βρίσκονται σε δυσκολία.Στην ερτ τα θεωρώ πεταμένα λεφτά...Στους δυνοπαθούντες συμπολίτες θεωρώ ότι θα έπιαναν τόπο!

    Όχι άλλη ερτ ή νεριτ ή εδτ!Φλωμόσαμε 50 χρόνια στην προπαγάνδα,στην πληρωμή με τζαμπουκάδες.Δεν θα μου λείψει η ερτ....Και δεν πρόκειται να βγω στο δρόμο για κανέναν της ερτ.Θα βγώ για τους υπάλληλους στον ιδιωτικό τομέα,θα βγω για τους συγγενείς των θυμάτων του κράτους,θα βγω για αυτούς που αντιστέκονται,θα βγω για τους τούρκους πολιτικούς πρόσφυγες που το ελληνικό κράτος απαγάγει.

    ερτ να μην ανοίξει κανείς στο ονομά μου!Not in my name!


    noizreduction
    13.07.2013, 19:55

    Δηλαδη, κατα τη γνωμη σου, ολοι οι υπαλληλοι της ΕΡΤ ηταν ρουσφετολογικα διορισμενοι;

    Παράθεση:
    Θα βγώ για τους υπάλληλους στον ιδιωτικό τομέα,θα βγω για τους συγγενείς των θυμάτων του κράτους,θα βγω για αυτούς που αντιστέκονται,θα βγω για τους τούρκους πολιτικούς πρόσφυγες που το ελληνικό κράτος απαγάγει.

    Να υποθεσω πως αυτο το post μας το στελνεις ενω εισαι απ'εξω απο το εργοστασιο του Κατσελη Innocent

    Μην κλαις για την ΕΡΤ, να κλαις για το Συνταγμα που καταπατηθηκε τοσο ευκολα. Κλαψε για το ποσο που εδωσες ωστε ο Αλαφουζος, ο Μπομπολας και ο Τηλετυπος να αγορασουν μισοτιμης τα μεγαλα events του 2013-14. Μην αναφερω και για τον τεχνικο εξοπλισμο που θα πουληθει μισοτιμης.

    Κι αν αδιαφορεις ακομα και γι' αυτα, κλαψε και για τις κρατικες Ορχηστρες που προκειται να κλεισουν. Λυπαμαι που καποιοι απο εμας γουσταραμε και το Τριτο Προγραμμα και τις βραδιες κλασσικης μουσικης με την ορχηστρα της ΕΡΤ...

    Κι αν ακομα γι' αυτα δεν σε πολυκαιει, σκεψου πως αυριο-μεθαυριο και οι εκπαιδευτικοι θα απολυθουν και οι γιατροι και οι νοσηλευτες και οι υπαλληλοι των ΚΕΠ κι οτιδηποτε αλλο βαζει ο νους της Τροϊκας και της κυβερνησης....


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 13-07-2013 19:58 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 13-07-2013 20:01 ]


    tallos
    13.07.2013, 22:55
    το αρχειο δεν θα ξανανοιξει;
    optiras
    16.07.2013, 19:43

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.07.2013, 19:55 έγραψε...

    Δηλαδη, κατα τη γνωμη σου, ολοι οι υπαλληλοι της ΕΡΤ ηταν ρουσφετολογικα διορισμενοι;

    Όλοι όχι,η μεγαλύτερη πλειοψηφία όμως ναι!Στην Θεσσαλονίκη ακόμα και για να καθαρίσεις τους καμπινέδες της ΕΡΤ 3 βύσμα ήθελες....Θυμάσαι την σκηνή από ταινία του Μουστάκα της δεκαετίας του 80 που είναι μουσικός της κλασσικής μουσικής και πάει στην ερτ γιατί έχει προκηρυχθεί θέση στην ορχήστρα κλασσικής μουσικής.''Είμαι της κλασσικής'' λέει ο Μουστάκας στον υπάλληλο της ερτ και αυτός του απαντά: ''της κλαδικής είσαι;Άσε την κλασσική...''

    Παράθεση:

    Να υποθεσω πως αυτο το post μας το στελνεις ενω εισαι απ'εξω απο το εργοστασιο του Κατσελη 

    Στην Ξάνθη,όπου βρίσκομαι δεν έχει εργοστάσιο από όσα ξέρω....Αν ξέρεις ότι έχει γράψτο....Δεν έκλεισε μόνο ο κατσέλης....Φαντάζομαι -θέλω να πιστεύω-ότι συμπαραστάθηκες στους απολυμένους του 902,της τυποεκδοτικής,του  alter κτλ ελπίζω όχι μόνο ιντερνετικά.Το εισιτήριο Ξάνθη -Αθήνα με επιστροφή είναι εκατό ευρώ.Προτιμώ να τα δώσω υποστήριξη σε κοινά ταμεία παρά στα κτελ.Στην Θεσσαλονίκη έχουμε πολλές περιπτώσεις ανάλογες:μπανκέτ,μπλε,ζωή και κότα.Εκεί ήμουν

    Παράθεση:

    Κλαψε για το ποσο που εδωσες ωστε ο Αλαφουζος, ο Μπομπολας και ο Τηλετυπος να αγορασουν μισοτιμης τα μεγαλα events του 2013-14.

    Σου διαφεύγει ότι στον αλαφούζο δεν πληρώνεις χαράτσια....Δεν θα σου κόψει κανείς το ρεύμα γιατί δεν έχεις τα ευρώ της υποχρεωτικής συνδρομής(δημοκρατία αλλά αποφασίζομεν και διατάσομεν)στον κάθε αλαφούζο αλλά για την ερτ....Ακόμα ξεχνάς ότι αυτοί που έκαναν χάρες στους αλαφούζους είναι αυτοί που διόριζαν αβέρτα με κομματικά κριτήρια παραβιάζοντας έτσι το σύνταγμα και στην μια και στην άλλη περίπτωση και αυτό το έκαναν σχεδόν αμέσως μετά την πτώση της δικτατορίας.....Μάλλον σου διέφυγε ότι η ερτ δεν μπόρεσε να πάρει τα δικαιώματα για το ευρωμπάσκετ..Τα πήραν ιδιώτες σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τους χουβαρντάδες με ξένα χρήματσ της ερτ...Φαίνεται αυτοί ήταν βλάκες και πλήρωναν το ίδιο προϊόν πολύ λιγότερα....Ακόμα σου διαφεύγει ότι ο κάθε μπόμπολας είχε ανάγκη από μια χάλια ερτ για να μπορεί να έχει δικαιολογία.Και την είχε.....

    Παράθεση:

    Μην κλαις για την ΕΡΤ, να κλαις για το Σύνταγμα που καταπατήθηκε τόσο εύκολα.

    Το Σύνταγμα της ελλάδας δεν πρωτοκαταπατήθηκε το 2013,αλλά σχεδόν αμέσως μετά την μεταπολίτευση άρχισε αυτό το ευγενές σπορ....Όταν έχουν περάσει σχεδόν 40 χρόνια συνεχούς καταπάτησης κανέναν δεν πείθουν αυτοί που με τόση μεγάλη καθυστέρηση θυμήθηκαν ότι υπάρχει και σύνταγμα....Και διαπίστωσαν τώρα ότι καταπατείται...Όταν γινόταν αυτό για το συμφέρον τους δεν υπήρχε προβλημα φαίνεται....Δεν μ΄αρέσουν τα δυο μέτρα και δυο σταθμά....Όταν με βολεύει καταπατώ νόμους,συντάγματα,διατάξεις...Όταν όχι,αρχίζω τις φωνές.....Που ήταν οι εργαζόμενοι στην ερτ όταν γινόντουσαν όλα αυτά;

    Και κάτι άλλο:όταν βλέπω αδικία αντιδρώ:δεν κάθομαι να κλαίω με κροκοδίλια δάκρυα...

    Παράθεση:

    Μην αναφερω και για τον τεχνικο εξοπλισμό που θα πουληθεί

    Και αυτό μπορεί να γίνει,από τους έλληνες πολιτικούς όλα να τα περιμένεις....Το έκαναν με τον τεχνικό εξοπλισμό της ολυμπιακής αεροπορίας,των συνεταιριστικών εργοστασίων....Γιατί να μην το κάνουν και τώρα;Ήμουν κατά των ελλήνων πολιτικών όταν διόριζαν  τους ''πελατές'' τους....Είμαι εναντίον τους τώρα που κλείνουν την ερτ(για την θέση μου βλέπε προηγούμενη απάντησή μου).Θα είμαι και όταν ξεπουλάν περιουσία του ελληνικού λαού,φαντάζομαι όπως και εσύ

    Παράθεση:

    Κι αν αδιαφορεις ακομα και γι' αυτα, κλαψε και για τις κρατικες Ορχηστρες που προκειται να κλεισουν. Λυπαμαι που καποιοι απο εμας γουσταραμε και το Τριτο Προγραμμα και τις βραδιες κλασσικης μουσικης με την ορχηστρα της ΕΡΤ...

    Εδώ μάλλον διαφωνούμε στην αξιολόγηση της τωρινής κατάστασης:μάλλον δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι στην ελλάδα ζούμε μια πολιτική φουκουσίμα,μια απόλυτη καταστροφή σε εξέλιξη,χωρίς ελπίδα σωτηρίας....Είμαι κουλτουριάρης αλλά δεν θα κλάψω για καμιά ορχήστρα...Ούτε γιατί έχασα την αγαπημένη εκπομπούλα.Ούτε για τις βραδιές της κάθε ερτ και των ορχηστρών της...Θα κλάψω όμως για αυτούς που έμειναν πίσω γιατί υπάρχουν 4000 συνάνθρωποί μας που αυτοκτόνησαν...Και ζουν σε μια κοινωνία όπου θα είναι αβοήθητοι,μόνοι,χωρίς καμιά στήριξη...Γιατί το κράτος είχε  ορχήστρες ερτ,δεκάδες ραδιοφωνικούς σταθμούς,είχε φθάσει να έχει 7 κανάλια τηλεόρασης,μέγαρα μουσικής,φεστιβάλ αλλά το κοινωνικό κράτος ήταν και είναι ανύπαρκτο.Θα κλάψω για τους 4000 χιλιάδες συμπολίτες μας που έβαλαν τέλος στη ζωή τους.Ποιος ξέρει τι στιγμές περάσαν πριν αποφασίσουν την τελική λύση,ποιος ξέρει πόσο βασανιιστικές πρέπει να ήταν οι τελευταίες ώρες....

    θα κλάψω για αυτούς που θα αυτοκτονήσουν αλλά δεν υπάρχει καμιά κρατική μεριμνα...Για αυτούς που θα μείνουν χωρίς νερό,χωρίς ρεύμα,χωρίς Θέρμανση....Για αυτούς που μόλις πέσει το δείλινό θα βγουν να ψάξουν στα σκουπίδια για να φάνε κάτι...Για αυτούς που θα είναι δυστυχισμένοι....

    Κανένας δεν αυτοκτόνησε γιατί του έλλειψαν οι παραστάσεις των ορχηστρών της ερτ!Κανείς δεν πήδηξε στο κενό λόγω του ότι έχασε την αγαπημένη του εκπομπή....Κανένας δεν χόρτασε το άδειο του στομάχι με κλασσική ή λόγια μουσική...Αν δεν έχω ρεύμα και να θέλω να δω ερτ μου είναι δύσκολο λιγάκι....

    (απαντώ στο θέμα όπως το έθεσες....Γιατί από την όλη υπόθεση το κράτος θα μπει βαθειά μέσα)

    Και εγώ άκουγα τρίτο πρόγραμμα...Και όχι μόνο...Μόνο που αν πρέπει να επιλέξω αν οι συμπολίτες μου θα είναι ζωντανοί ή χορτάτοι ή αν θα ακούω την κλασσική ορχήστρα της ερτ ιδεολογικά θα επιλέξω το πρώτο.Τι και ας είμαι κουλτουριάρης....

    Ξέχασες ότι ακόμα και αν απολυθούν οι εργαζόμενοι θα αποζημειωθούν.Στον ιδιωτικό τομέα συνήθως η εταιρία φαλύρει ή πάει στο άρθρο 99 κααι αφήνει απλήρωτους τους εργαζόμενους.Έκεί βλέπεις δεν είναι δημόσιο....

    Παράθεση:

    Κι αν ακομα γι' αυτα δεν σε πολυκαιει, σκεψου πως αυριο-μεθαυριο και οι εκπαιδευτικοι θα απολυθουν και οι γιατροι και οι νοσηλευτες και οι υπαλληλοι των ΚΕΠ κι οτιδηποτε αλλο βαζει ο νους της Τροϊκας και της κυβερνησης

    Οι γιατροί φεύγουν μόνοι τους:παραιτούνται...Παιδεία δεν υπάρχει πλέον....Στο νοσοκομείο θα χρειαστεί να πληρώσεις την ιδιωτική νοσοκόμα και να φέρεις τις γάζες σου....Και αυτά γίνονται ήδη από καιρό...Ο ιδιωτικός τομέας μετρά 2000000 άνεργους....Ο δημόσιος;Το σύνταγμα μιλά για ισοπολιτεία....Δεν αναφέρει πουθενά ότι οι εργαζόμενοι στο δημόσιο είναι Α κατηγορίας(τα δικά μας παιδιά;Οι μαζί τα φάγαμε;) και αυτοί στο ιδιωτικό παιδιά ενός κατώτερου θεού.Εσύ δεν μου έλεγες για το σύνταγμα και τις παραβιάσεις του;


    noizreduction
    16.07.2013, 20:21

    Optiras, διαφωνω καθετα σε παρα πολλα σημεια απο αυτα που αναφερεις.

    1.

    Παράθεση:
    Όλοι όχι,η μεγαλύτερη πλειοψηφία όμως ναι!Στην Θεσσαλονίκη ακόμα και για να καθαρίσεις τους καμπινέδες της ΕΡΤ 3 βύσμα ήθελες....

    Λυπαμαι παρα πολυ που σε ενδιαφερουν τοσο οι τουαλετες, ομως η ΕΡΤ ειχε παρα πολυ προσωπικο για να μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εξαλλου, πισω απο τα προσωπα των δημοσιογραφων και του διοικητικου προσωπικου ( που συνηθως διοριζονταν απο το κρατος αμεσα ), υπηρχαν και χιλιες δυο ειδικοτητες που δουλευαν για τη μεταδοση του σηματος.

    Απο τον απλο τεχνικο studio μεχρι τον τεχνικο ροης κι απο τον υπευθυνο σηματος εως τον υπαλληλο ( υποψηφιο νεκρο ) στις κεραιες του Υμμητου, υπηρχε κοσμος που δεν μπηκε πλαγιως ( οπως θελεις να πιστευεις ). Και σε ενα τεχνικο επαγγελμα που εχει αμεση σχεση με real time καταστασεις, εαν δεν "ξερεις", παρα πολυ απλα "φαινεσαι".

    Να δεκτω πως 10-20-30% απο τους τεχνικους, τους μαραγκους, τους υπευθυνους εξοπλισμου, κλπ ηταν διορισμενοι απο τους βουλευτες τους, ομως για το υπολοιπο 90-80-70% γιατι να το παιξω κλασσικος "Ελληναρας" και να πω "αντε πηγαιντε ψοφηστε τωρα".

    Συν τοις αλλοις, η αγορα της τηλεορασης πατωσε τα τελευταια χρονια και η εμπειρια των τεχνικων της ΕΡΤ ειναι τοσο μεγαλη που αυτη τη στιγμη καταλαβαινεις πως σε μια ηδη συμπιεσμενη αγορα, θα προστεθουν αλλοι 1000-1500 ικανοι εργαζομενοι;


    Εαν η λυση ομως στο ρουσφετι ηταν απλα το κλεισιμο της ΕΡΤ, τοτε καθε υπηρεσια του κρατους που ειναι προβληματικη γιατι ετσι στελεχωθηκε κι ετσι εγινε αποδεκτη απο τον μεσο Ελληνα, ας κλεισει!

    2.

    Παράθεση:
    Φαντάζομαι -θέλω να πιστεύω-ότι συμπαραστάθηκες στους απολυμένους του 902,της τυποεκδοτικής,του  alter κτλ ελπίζω όχι μόνο ιντερνετικά.

    Θα ειμαι ξεκαθαρος. Για το 902 δεν ειχα κανενα λογο να συμπαρασταθω, γιατι αποτελουσε πολιτικη επιλογη ενος κομματος ( οπως πχ, δεν συμπαρασταθηκα για καποιους συναδελφους που απολυθηκαν απο την Εκκλησια της Ελλαδας ).

    Για το Alter, λογω πολλων συναδελφων, βρεθηκα στο παλιο "μεγαρο του Alter", ομως το ξεπουλημα εγινε απο τη διευθυνση ( η ιδια διευθυνση που τρεχει τα Extra, KOntra και Real παραδοξως ) κι οχι απο το κρατος το ιδιο.


    3.

    Παράθεση:
    .Ακόμα ξεχνάς ότι αυτοί που έκαναν χάρες στους αλαφούζους είναι αυτοί που διόριζαν αβέρτα με κομματικά κριτήρια παραβιάζοντας έτσι το σύνταγμα και στην μια και στην άλλη περίπτωση και αυτό το έκαναν σχεδόν αμέσως μετά την πτώση της δικτατορίας.....

    Τι σχεση εχει αυτο με την ΕΡΤ και με τις νομοθετικες ρυθμισεις που αφησαν εκτεθειμενο το κρατος μας απεναντι σε διεθνεις οργανισμους μεταδοσης;

    Συνδεεις ανομοια πραγματα για να απαντησεις σε κατι που δεν εχεις αμεση γνωση. Ο κοσμος που ειναι
    "απ'εξω" δεν ξερει πως κινειται η τηλεοραση και πως γινονται οι παραγωγες ή το real time broadcast.

    Δεν ξερεις πως στην ουσια πληρωνες τον Αλαφουζο, τον Κοντομηνα, τον Μπομπολα, τον Τηλετυπο γιατι ολες οι μεγαλες ομιλιες, οι μεγαλες συνεντευξεις, τα αθλητικα events μεταδιδονταν μεσω της ΕΡΤ στα υπολοιπα καναλια! Απλως εστελναν ενα απλο βανακι μεταδοσης, συνδεονταν πανω στο κεντρικο βαν της ΕΡΤ κι επαιρναν εικονα, πετωντας απλως τη ρεκλαμα τους!

    Αρα στην ουσια, μεσα στην τιμη προς την ΕΡΤ πληρωνες τη μεταδοση...των ιδιωτικων καναλιων!!!

    4.

    Παράθεση:
    Μάλλον σου διέφυγε ότι η ερτ δεν μπόρεσε να πάρει τα δικαιώματα για το ευρωμπάσκετ..Τα πήραν ιδιώτες σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τους χουβαρντάδες με ξένα χρήματσ της ερτ...

    Μαλλον σου διεφυγε πως η ΕΡΤ ειχε αγορασει τα:

    • Eurovision
    • Champions League
    • Euro Basket 2013-14
    • MundoBasket 2013-14
    • Μεσογειακοι Αγωνες Στιβου
    • Ολυμπιακοι Αγωνες ( Χειμερινοι )
    • Ολυμπιακοι Αγωνες ( Θερινοι )
    • Mundial

    Μαλλον εσυ πρεπει να ψαξεις καλυτερα τι ακριβως ειχε αγορασει η ΕΡΤ. Σε παρακαλω, πριν αναφερθεις τοσο ευκολα σε ενα τετοιο ζητημα, να εισαι σιγουρος πως οι συνομιλητες σου θα ειναι εξισου πληροφορημενοι για τα δικαιωματα αγωνων ή μεγαλων διοργανωσεων.

    ΤΟ ξερεις πως με το κλεισιμο της ΕΡΤ αμεσως τεθηκαν σε εφαρμογη οι ρητρες μη μεταδοσης; Ξερεις τι σημαινει αυτο;

    Σημαινει πως εφοσον η FIFA, η FIBA, κλπ δουν πως δεν τηρειται η συμβαση μεταδοσης, εχουν το δικαιωμα να ζητησουν λεφτα απο τον φορεα που το εχει αναλαβει!

    Με λιγα λογια, ο ΑΝΤ1, ο ΣΚΑΙ, ο ALPHA, κλπ θα αγορασουν απο την παλια ΕΡΤ μισοτιμης τα δικαιωματα μεταδοσης, ενω η ΕΡΤ θα πληρωσει το προστιμο για τη μη μεταδοση απο το καναλι! Καλο;

    5.

    Παράθεση:
    Το Σύνταγμα της ελλάδας δεν πρωτοκαταπατήθηκε το 2013,αλλά σχεδόν αμέσως μετά την μεταπολίτευση άρχισε αυτό το ευγενές σπορ....Όταν έχουν περάσει σχεδόν 40 χρόνια συνεχούς καταπάτησης κανέναν δεν πείθουν αυτοί που με τόση μεγάλη καθυστέρηση θυμήθηκαν ότι υπάρχει και σύνταγμα....

    Αυτο σημαινει δηλαδη πως πρεπει να το παιξουμε "πελλοι" ( που λενε και οι φιλοι Κυπραιοι ) και να μην ανακατευομαστε εστω και τωρα σε οτιδηποτε αντισυνταγματικο συμβαινει! Απο καπου πρεπει να ξυπνησει λιγο ο κοσμος.

    Αν ειναι να κανουμε επιλογη στο που θα πουμε "Α, ειναι αντισυνταγματικο, ας βγουμε στο δρομο", τοτε ειναι ακριβως οπως στο "Πρεπει να αλλαξει ο κοσμος, αλλα οχι απο εμενα"!


    6.

    Παράθεση:
    Που ήταν οι εργαζόμενοι στην ερτ όταν γινόντουσαν όλα αυτά;

    Πουθενα δεν ηταν και ξερεις πολυ καλα πως η μαχη δεν γινεται για να σωθουν οι υπαλληλοι, αλλα για να υπαρξει η εννοια της Συνταγματικοτητας σε μια εποχη που η Ελλαδα περναει απο Μνημονιο σε Μνημονιο!

    Οποτε η ερωτηση που θα μπορουσε να σου κανει καποιος ειναι: Οκ, εσυ το βλεπεις πως ειναι Αντισυνταγματικο. Που εισαι λοιπον;

    7.

    Παράθεση:
    Θα είμαι και όταν ξεπουλάν περιουσία του ελληνικού λαού,φαντάζομαι όπως και εσύ

    Δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα οι μεγαλες πωλησεις απο τα παραρτηματα της ΕΡΤ της περιφερειας εχουν ξεκινησει. Υπαρχουν καταγγελιες εργαζομενων της ΕΡΤ περιφερειων πως μπαινουν ατομα μεσα και κανουν εκτιμηση των υλικοτεχνικων υποδομων!


    8.

    Παράθεση:
    Είμαι κουλτουριάρης αλλά δεν θα κλάψω για καμιά ορχήστρα...Ούτε γιατί έχασα την αγαπημένη εκπομπούλα. Ούτε για τις βραδιές της κάθε ερτ και των ορχηστρών της...Θα κλάψω όμως για αυτούς που έμειναν πίσω γιατί υπάρχουν 4000 συνάνθρωποί μας που αυτοκτόνησαν...Και ζουν σε μια κοινωνία όπου θα είναι αβοήθητοι,μόνοι,χωρίς καμιά στήριξη...


    Λυπαμαι που το ακουω αυτο σε ενα μουσικο site. Εαν μεσα στους 4000 προστεθουν και 2-3 μουσικοι απο τις ορχηστρες αυτες, θα κανουμε ξανα τη συζητηση ή θεωρουνται "προνομιουχοι νεκροι";

    9.

    Παράθεση:
    Κανένας δεν αυτοκτόνησε γιατί του έλλειψαν οι παραστάσεις των ορχηστρών της ερτ!Κανείς δεν πήδηξε στο κενό λόγω του ότι έχασε την αγαπημένη του εκπομπή....Κανένας δεν χόρτασε το άδειο του στομάχι με κλασσική ή λόγια μουσική...Αν δεν έχω ρεύμα και να θέλω να δω ερτ μου είναι δύσκολο λιγάκι....

    Οι συνδεσεις των πραγματων ειναι θρασυτατα ασχετες. Κανεις δεν αυτοκτονησε επειδη δεν ακουσε την Βανδη το πρωι στο ραδιοφωνο, ομως αυτο πως θα μπορουσε να συνδεθει με αυτους που δεν αυτοκτονουν επειδη χαιρονται που δεν την ακουνε;

    Συγνωμη, αλλα μεσα στο παθος, εχεις μπερδεψει πολλα πραγματα, ανομοια, ασχετα και χωρις κανενα νοημα μεταξυ τους!



    10.

    Παράθεση:
    Ξέχασες ότι ακόμα και αν απολυθούν οι εργαζόμενοι θα αποζημειωθούν.Στον ιδιωτικό τομέα συνήθως η εταιρία φαλύρει ή πάει στο άρθρο 99 κααι αφήνει απλήρωτους τους εργαζόμενους.Έκεί βλέπεις δεν είναι δημόσιο....

    E τοτε, με την ιδια λογικη, αφου αποζημιωνονται και οι σχολικοι φυλακες, οι δημοτικοι αστυνομοι κι οποιοσδηποτε αλλος δημοσιος υπαλληλος, ας μη φωναξουμε και γι΄αυτους! Ας κατσουν 8 μηνες με τα λεφτα αυτα και μετα αν αυτοκτονησουν, ας τους κανουμε κι αυτους σημαια, γιατι η κατασταση θα ειναι διαφορετικη και το παθος μας θα εχει μεγαλυτερη ισχυ!


    Ενα συμπερασμα σε ολο το λογιδιο σου:

    Μια χαρα τα εχει καταφερει το κρατος κι εχει χωρισει τους Ελληνες σε "δημοσιους" και "ιδιωτικους". Αυριο θα ειναι οι "Κοκκινοι" και οι "Μπλε", μεθαυριο οι "Ελληνες" και οι "ξενοι". Ετσι παντα θα υπαρχει μια ομορφη διχονοια, οπου κανεις δεν θα υποστηριζει κανεναν, προκαλωντας μαλιστα και πικροχολα/χαιρεκακα σχολια, οπως αυτα που διαβαζω στην απαντηση σου.

    Λυπαμαι που για μενα ο ιδιωτικος και ο δημοσιος εργαζομενος ειναι το ιδιο πραγμα. Κι αν το κρατος αποδομηθηκε απο τους ιδιους τους κρατουντες, εγινε γιατι υπηρχε ενας ιδιωτικος τομεας που πατησε πανω στον δημοσιο ( γιατι ολα τα μεγαλα εργα, απο το δημοσιο εγιναν, κι ας εχει ιδιωτικα ονοματα μεσα ) και στη διαφθορα του.

    Αν η λυση της διαφθορας ειναι το κλεισιμο, μαλλον πρεπει να αναλογιστουμε παρα πολυ σοβαρα μηπως πρεπει να κλεισουμε και την Ελλαδα, μιας και το Δημοσιο αντικατοπτριζει αυτο που κρυβει μεσα του ο Ελληνας.


    noizreduction
    16.07.2013, 20:28

    Μπορουμε να κλαιμε και να φωναζουμε για ολους κι ολα, γιατι οταν σε μια χωρα με περιορισμενη αγορα εργασιας προσθετεις απο το δημοσιο τομεα αλλους 12.000 ανθρωπους, σιγουρα δεν ειναι καλο να χαιρεσαι που πνιγουν την κατσικα τους....γιατι το πιο πιθανο ειναι πως ποτε δεν θα καταφερεις να αποκτησεις κι εσυ μια κατσικα...

    Και μιας και πιασαμε τις αυτοκτονιες, οριστε κι αλλος ενα τομεας που αναμεσα στους 4000 αυτοκτονουντες εχει προσθεσει τουλαχιστον 16 ατομα. Φανταζομαι πως θα φωναξεις και γι' αυτους τους 16, ετσι; {#emotions_dlg.rolleyes}
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 16-07-2013 20:37 ]


    noizreduction
    03.08.2013, 10:48


    mary_omikron
    03.08.2013, 11:52
    Τι περισσότερο να λεχθεί? και ούτε αυτί δεν ιδρώνει !!!!!!!!!!!!
    costaspanag
    03.08.2013, 22:07

    Σχετικό ανέκδοτο που μου έστειλε σήμερα ένας φίλος:


    ΕΤ1: Μαύρο

    ΝΕΤ: Μαύρο

    ET3: Μαύρο

    ALTER: Μαύρο

    ΑΝΤ1: Τουρκικά

    ΜΕGA: Τούρκικα

    ALPHA: Pretty bra

    ΣΚΑΙ: Pretty bra


    alkyoni
    03.08.2013, 22:36

    . . . μακαρι να ηταν ανεκδοτο. . .{#emotions_dlg.rolleyes}

    - - - -

    Η ΕΡΤ παραμενει ζωντανη και ανοιχτη σαν webtv:

    www.ertopen.com

    www.thepressproject.gr

    Και το ραδιοφωνο της ΕΡΑ:

    http://193.43.93.230/ert.pHP

    http://ert-live.tv:8000/era.mp3  (link για winamp και αλλους players)

    {#emotions_dlg.rockon}

    ----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 03-08-2013 22:44 ]


    optiras
    04.08.2013, 20:17
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 16.07.2013, 20:21 έγραψε...

    η ΕΡΤ ειχε παρα πολυ προσωπικο για να μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εξαλλου, πισω απο τα προσωπα των δημοσιογραφων και του διοικητικου προσωπικου ( που συνηθως διοριζονταν απο το κρατος αμεσα ), υπηρχαν και χιλιες δυο ειδικοτητες που δουλευαν για τη μεταδοση του σηματος.

    Απο τον απλο τεχνικο studio μεχρι τον τεχνικο ροης κι απο τον υπευθυνο σηματος εως τον υπαλληλο ( υποψηφιο νεκρο ) στις κεραιες του Υμμητου, υπηρχε κοσμος που δεν μπηκε πλαγιως ( οπως θελεις να πιστευεις ). Και σε ενα τεχνικο επαγγελμα που εχει αμεση σχεση με real time καταστασεις, εαν δεν "ξερεις", παρα πολυ απλα "φαινεσαι''

    Όντως είχε πάρα πολύ κόσμο,τόσο για τα πληθυσμιακά δεδομένα της χώρας(συμπεριλαμβάνοντας και τους έλληνες του εξωτερικού),όσο και τα οικονομικά δεδομένα.Και αύτο ίσχυε πριν την κρίση,την εποχή του πάρτυ...Πόσο μάλλον σήμερα...Δεν είναι τυχαίο ότι μέσα στην αμετροέπειά τους οι υποστηρικτές της ερτ επικαλέστηκαν bbc,rai και βαυαρική ραδιοτηλεόραση!!!

    Όσον αφορά στο πως έμπαινε κανείς στην ερτ,διαγωνισμοί ασεπ δεν γινόντουσαν.Αν ξέρεις πότε έγινε κανένας ανέφερέ το μήπως και μου ξέφυγε.Επειδή είμαι έλληνας,εδώ γεννήθηκα,δυστυχώς εδώ μεγάλωσα...Άρα πως λειτουργεί ο ελληνικός δημόσιος τομέας το ξέρω,το έχω δει,μου το έχουν πει...Τι να πρωτοθυμηθούμε;Το νόμο παυλόπουλου;Τις 47 αλλαγές για τους διαγωνισμούς του ασεπ;Την υπόθεση κεδίκογλου;Αυτά για την πλάγια και κύρια οδό πες τα σε κανένα σουηδό που μπορεί και να τα χάψει(άσε που και εκεί μας πήρανε χαμπάρι:ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι)...

    Παράθεση:
    Να δεκτω πως 10-20-30% απο τους τεχνικους, τους μαραγκους, τους υπευθυνους εξοπλισμου, κλπ ηταν διορισμενοι απο τους βουλευτες τους, ομως για το υπολοιπο 90-80-70% γιατι να το παιξω κλασσικος "Ελληναρας" και να πω "αντε πηγαιντε ψοφηστε τωρα"
    Αντιστρέφεις τα νούμερα μάλλον...Τα υπόλοιπα μέσα σε εισαγωγικά δεν τα έχω γράψει εγώ,όπως αφήνεις να εννοηθεί.
    Παράθεση:
    Συν τοις αλλοις, η αγορα της τηλεορασης πατωσε τα τελευταια χρονια και η εμπειρια των τεχνικων της ΕΡΤ ειναι τοσο μεγαλη που αυτη τη στιγμη καταλαβαινεις πως σε μια ηδη συμπιεσμενη αγορα, θα προστεθουν αλλοι 1000-1500 ικανοι εργαζομενοι;
    Αυτό που λες για την συμπιεσμένη αγορά ισχύει και για άλλες περιπτώσεις(άλτερ,εκκλησία,902,σκάι)που όμως παρακάτω μας λες ποια είναι η στάση σου σε κάποιες περιππτώσεις ενώ για την υπόθεση σκάι δεν είδα να κάνεις καν νύξη.Όπότε καλό είναι να επικαλείσαι επιχειρήματα που να μην ισχύουν μόνο σε μια παράγραφο και στην επόμενη να τα ανατρέπεις εσύ ο ίδιος(δυο μέτρα καιι δυο σταθμά... ) !Ακόμα,αν οι εργαζόμενοι της ερτ είναι τόσο καλοί όσο λες,θα απορροφηθούν αμέσως από τις ξένες χώρες(όπως γίνεται με τους έλληνες πιλότους,γιατρούς,αξιωματικούς του ναυτικού) !Ή μήπως δεν είναι έτσι;
    Παράθεση:

    Για το 902 δεν ειχα κανενα λογο να συμπαρασταθω, γιατι αποτελουσε πολιτικη επιλογη ενος κομματος ( οπως πχ, δεν συμπαρασταθηκα για καποιους συναδελφους που απολυθηκαν απο την Εκκλησια της Ελλαδας ).

    Για το Alter, λογω πολλων συναδελφων, βρεθηκα στο παλιο "μεγαρο του Alter", ομως το ξεπουλημα εγινε απο τη διευθυνση ( η ιδια διευθυνση που τρεχει τα Extra, KOntra και Real παραδοξως ) κι οχι απο το κρατος το ιδιο.

    Μου αρέσει που δεν κάνεις διακρίσεις ανάμεσα στον ιδιωτικό τομέα και το δημόσιο...Μου αρέσει ακόμα που έχεις συνεπή και την ίδια στάση στα ανάλογα θέματα...Τα επιχειρήματα που επικαλείσαι προφανώς θεωρώ ότι απλά δεν στέκουν...
    Παράθεση:
    Δεν ξερεις πως στην ουσια πληρωνες τον Αλαφουζο, τον Κοντομηνα, τον Μπομπολα, τον Τηλετυπο γιατι ολες οι μεγαλες ομιλιες, οι μεγαλες συνεντευξεις, τα αθλητικα events μεταδιδονταν μεσω της ΕΡΤ στα υπολοιπα καναλια!Απλως εστελναν ενα απλο βανακι μεταδοσης, συνδεονταν πανω στο κεντρικο βαν της ΕΡΤ κι επαιρναν εικονα, πετωντας απλως τη ρεκλαμα τους! Αρα στην ουσια, μεσα στην τιμη προς την ΕΡΤ πληρωνες τη μεταδοση...των ιδιωτικων καναλιων!!!
    Όμολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα....Ακόμα ένα επιχείρημα υπέρ του κλεισίματος της ερτ!Ο έλληνας πολίτης υποχρεωνόταν να πληρώνει την ερτ για να εξυπηρετούνται τα ιδιωτικά κανάλια!Ακόμα,ενώ έγιναν δεκάδες απεργίες στην ερτ,ούτε μια δεν έγινε για αυτή την αιτία,παρά το ότι ήταν γνωστό στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ!Έπρεπε να κλείσει η ερτ για να βγεί αυτό στη φόρα;Βέβαια αυτό που ισχυρίζεσαι ελέγχεται για το κατά πόσο ισχύει:μετά το κλείσιμο της ερτ έγιναν συνέδρια(π.χ. της νδ αμέσως μετά το κλείσιμο σχεδόν,του συριζα) ,διοργανώσεις (μπάσκετ και ποδόσφαιρο στην τουρκία) και δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα
    Παράθεση:

    Μαλλον σου διεφυγε πως η ΕΡΤ ειχε αγορασει τα:

    • Eurovision
    • Champions League
    • Euro Basket 2013-14
    • MundoBasket 2013-14
    • Μεσογειακοι Αγωνες Στιβου
    • Ολυμπιακοι Αγωνες ( Χειμερινοι )
    • Ολυμπιακοι Αγωνες ( Θερινοι )
    • Mundial
    Μάλλον σου διαφεύγει ότι πρόκειται για μεταδόσεις που ταιριάζουν σε εμπορικό κανάλι και όχι σε δημόσια τηλεόραση.Το επίπεδο κάποιων από αυτές είναι χαμηλότατο,δεν προσφέρει τίποτα από πολιτιστικής/επιμορφωτικής άποψης.Είναι πανάκριβες διοργανώσεις...Ακόμα,δεν υπήρχε περίπτωση να μην μεταδοθούν από τα ιδιωτικά κανάλια στην περίπτωση που δεν το έκανε η κρατική τηλεόραση.Για τις διοργανώσεις αυτές η κρατική τηλεόραση έδινε προσφορές πενταπλάσιες ή εξπλάσιες από αυτές που έδιναν τα ιδιωτικά κανάλια!Όπότε γίνεται κατανοητό ποιοι κλαίνε και γιατί για το κλείσιμο της ερτ,στην ελλάδα και στο εξωτερικό!!Μερικές περιπτώσεις ερευνώνται από εισαγγελέα σύμφωνα με τα μμε!Όπότε τίθεται το θέμα τι κανάλι ήταν το δημόσιο;Εμπορικό;Άρα γιατί να μην το κατακρίνω για την χαμηλότατη τηλεθέαση;Και αν είναι εμπορικό ποιος ο λόγος να κάνει το κράτος τον αποτυχημένο επιχειρηματία και να το πληρώνει υποχρεωτικά ο πολίτης;Άσε που τίθεται και θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού....Για την Eurovision είχα ανεβάσει σχετικό θέμα σε ανύποπτο χρόνο....
    Παράθεση:
    Μαλλον εσυ πρεπει να ψαξεις καλυτερα τι ακριβως ειχε αγορασει η ΕΡΤ
    Για το μπάσκετ που προανέφερα,σύμφωνα με τα μμε,υπήρχε συμφωνία αλλά δεν έγινε δυνατό να ολοκληρωθεί το συμβόλαιο με μια κλειστή εταιρία....Την επόμενη φορά θα βάλω λινκς
    Παράθεση:
    Αυτο σημαινει δηλαδη πως πρεπει να το παιξουμε "πελλοι" ( που λενε και οι φιλοι Κυπραιοι ) και να μην ανακατευομαστε εστω και τωρα σε οτιδηποτε αντισυνταγματικο συμβαινει!Απο καπου πρεπει να ξυπνησει λιγο ο κοσμος.
    Δεν είμαι κυπραίος-που λες κι εσύ- και δεν ξέρω τι σημαίνει πελλος,ούτε καν που τονίζεται,και ούτε καταλαβαίνω γιατί σε συζήτηση με ελλαδίτη-έτσι δεν μας λένε οι κύπριοι;- αναφέρεσαι σε λέξη που πιθανότατα αυτός δεν γνωρίζει....Όσον αφορά το άλλο,συμφωνώ,αλλά η αξιοπιστία κάποιου-και δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά σε αυτούς που έκαναν μπαντιέρα την αντισυνταγματικότητα-που επί 40 χρόνια έκανε τουμπεκί στις κατάφορες παραβάσεις και παραβιάσεις του συντάγματος(ιδιαίτερα όταν η μη εφαρμογή του βόλευε ή από την εφαρμογή του δεν θιγόντουσαν τα προσωπικά ή της κάστας/συντεχνίας συμφέροντα) είναι μειωμένη και η πειστικότητα σχεδόν ανύπαρκτη,ακόμα και όταν έχει δίκιο....
    Παράθεση:
    Αν ειναι να κανουμε επιλογη στο που θα πουμε "Α, ειναι αντισυνταγματικο, ας βγουμε στο δρομο", τοτε ειναι ακριβως οπως στο "Πρεπει να αλλαξει ο κοσμος, αλλα οχι απο εμενα"!
    Αυτό,η υποκειμενικότητα στην επιλογή των κριτηρίων,συνέβαινε και συμβαίνει
    Παράθεση:
    οι μεγαλες πωλησεις απο τα παραρτηματα της ΕΡΤ της περιφερειας εχουν ξεκινησει. Υπαρχουν καταγγελιες εργαζομενων της ΕΡΤ περιφερειων πως μπαινουν ατομα μεσα και κανουν εκτιμηση των υλικοτεχνικων υποδομων!
    Είναι κάτι που ήταν αναμενόμενο,γνωρίζοντας ποιοι μας κυβερνούν...Ας μην υπερβάλουμε όμως...Ιδιωτικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί έχουν κλείσει ουκ ολίγοι,άρα δεν περίμενε κανένας μόνο πότε θα κλείσει η ερτ μπας και βρει μηχανήματα σε τιμή σκοτωμένη...Ακόμα,κάποια μηχανήματα της ερτ δεν ήταν και τα πλέον σύγχρονα..... Μια που είσαι σχετικός με τον τομέα,θα ξέρεις ότι το μεγάλο παιγνίδι ήταν το καπάρωμα των συχνοτήτων που κατείχε η ερτ(δεκάδες),κυρίως στις δυο μεγάλες πόλεις
    Παράθεση:
    Εαν μεσα στους 4000 προστεθουν και 2-3 μουσικοι απο τις ορχηστρες αυτες, θα κανουμε ξανα τη συζητηση ή θεωρουνται "προνομιουχοι νεκροι";
    όπως μπορείς να προσέξεις,δεν κάνω διακρίσεις με κριτήριο το επαγγελμα ή άλλο...
    Παράθεση:
    Οι συνδεσεις των πραγματων ειναι θρασυτατα ασχετες
    Ρίξε μια ματιά στο λεξικό για την έννοια της λέξης θρασής...Γιατι δεν βγαίνει νόημα
    Παράθεση:
    Κανεις δεν αυτοκτονησε επειδη δεν ακουσε την Βανδη το πρωι στο ραδιοφωνο, ομως αυτο πως θα μπορουσε να συνδεθει με αυτους που δεν αυτοκτονουν επειδη χαιρονται που δεν την ακουνε;
    Αυτό μου θυμίζει το ''ο αστυνόμος είναι όργανο,το μπουζούκι είναι όργανο,άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι''....Αυτό που ήθελα να πω,απαντώντας στο ίδιο στυλ ''κλάψε κτλ...'' που μου έγραψες είναι πως υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα για τον μέσο συμπολίτη μας από το αν το κράτος θα έχει ορχήστρες:η προσπάθεια επιβίωσης....Σε προηγούμενη απάντηση έγραψα ότι δεν κλαίω.Το άλλο ήταν τρόπος απάντησης εναρμονισμένη στην δική σου έκφραση.
    Παράθεση:
    E τοτε, με την ιδια λογικη, αφου αποζημιωνονται και οι σχολικοι φυλακες, οι δημοτικοι αστυνομοι κι οποιοσδηποτε αλλος δημοσιος υπαλληλος, ας μη φωναξουμε και γι΄αυτους! Ας κατσουν 8 μηνες με τα ....
    Άσχετο θέμα....Αν θέλεις να το συζητήσουμε ανέβασε θέμα....
    noizreduction
    04.08.2013, 20:52

    Λυπαμαι που βλεπεις τα πραγματα τοσο διαφορετικα, σε σημειο που μονο η χολη μενει στις απαντησεις σου.

    1. Η ΕΡΤ ειχε αρκετο κοσμο που δουλευε σε διαφορα παραρτηματα, με τα οποια μπορουσε αμεσα να κανει συνδεση και να μεταφερει γεγονοτα με την ταχυτητα που δεν μπορουν να καλυψουν τα ιδιωτικα δικτυα. Ειτε σου αρεσει, ειτε οχι, για να κανεις link πρεπει να εχεις ενα συγκεκριμενο αριθμο ατομων, στα οποια περιλαμβανεται απο τεχνικος συνδεσης ως σκηνοθετης van.

    Δεν φταιω εγω ή οι τεχνικοι που δεν γνωριζεις πως δουλευει ακριβως αυτος ο χωρος. Ομως αυτες οι εντυπωσεις που εχεις για το ποσοι θα επρεπε να ειναι ( συγκεκριμενα οι τεχνικοι και το crew ) ειναι προϊον προπαγανδας της κυβερνησης.

    Εαν μαλιστα εφερναν το BBC στην Ελλαδα, οπως ειπε ο Καψης, θα μας αναγκαζαν να ειχαμε σχεδον τους διπλασιους τεχνικους, μιας και θα επρεπε να περιλαβουν μεχρι και διευθυντη φωτογραφιας σε απλα ρεπορταζ...

    2. Το τεχνικο προσωπικο επρεπε να εχει κρατικη πιστοποιηση και με τη δημιουργια του ΑΣΕΠ ανοιγαν θεσεις μεσω του διαγωνισμου. Για το δημοσιογραφικο τμημα δεν γνωριζω, ομως ανακοινωσεις για τους τεχνικους γινονταν, μιας και η ΕΡΤ εδωσε "τροφη" σε αρκετους συμβασιουχους που εβγαζαν μεγαλο κομματι της δουλειας.

    Ο χωρος των Media στο τεχνικο κομματι δεν ειναι "βολεψου και παιξε μπαλα". Ειναι αρκετα απαιτητικος κι αν δεν το "εχεις", δεν μπορεις να δουλεψεις!

    Υπηρχαν και τεχνικοι βολεμενοι; Σαφως. Οχι ομως στο συνολο τους, οπως θες να περασεις ως "σκεψη" ( μια σκεψη που δημιουργει η κυβερνηση με στοχευμενα δημοσιευματα κι "αποκαλυψεις" )

    Τα νουμερα ειναι ακριβως οπως τα περιγραφω, μιας κι εχω δουλεψει με τεχνικους της ΕΡΤ σε διαφορα συνεδρια που ερχονταν για link ή επαιρναν ηχο απο το control μας. Πολλα ατομα ηταν αποφοιτοι σχολων του εξωτερικου με αρκετα χρονια προ-υπηρεσιας. Υπηρχαν ορισμενοι μονιμοι βεβαια που ηταν τελειως αχρηστοι, αλλα ευτυχως μια μικρη μεριδα στο συνολο των ανθρωπων.

    3. Απορω πως καταφερες κι εψαξες ολα μου τα post για να δεις εαν εχω πει κατι για την Εκκλησια ή τον 902 ή τον ΣΚΑΙ. Ποσο ευκολα προσπαθεις να προπαγανδισεις ακομα και τον ιδιο σου τον εαυτο για το τι ειναι ο συνομιλητης σου ετσι;

    Ποσο μαλιστα οταν ο χωρος εργασιας μου ειναι ΚΑΙ μεσα στην Εκκλησια ( αλλα οχι της Ελλαδας ). Κι οταν ορισμενοι συναδελφοι ειχαν μισθους 2000€, αλλοι ηταν στα 800€...Ειναι μεγαλο θεμα, ανοιξε καινουριο κι εσυ για να το συζητησουμε.

    4. Η ξενη αγορα εχει απορροφησει αρκετους συμβασιουχους της ΕΡΤ, ιδιαιτερα προς Β.Ευρωπη πλευρα. Ομως γενικοτερα παγκοσμιως ο χωρος των media ειναι αρκετα "κορεσμενος" και ο τομεας των τεχνικων μπορει να καλυψει και θεσεις εκτος media ( οπως studio, παραγωγες, κλπ )

    Επειδη εσυ δεν γνωριζεις, δεν σημαινει πως κατι δεν υφισταται. Ειναι λαθος λογικη, μην πεφτεις στο επιπεδο της κυβερνησης με την κλασσικη της προπαγανδα.

    5. Οσον αφορα το Alter, το ΣΚΑΙ και τον 902, εχω εκφρασει την αποψη μου. Εαν δεν σε ικανοποιει, καλως. Και τα δικα σου επιχειρηματα δεν στεκουν για μενα, αλλα δεν παυουν να ειναι επιχειρηματα, ετσι;

    6. Τα κομαμτικα συνεδρια καλυπτονται κυριως απο ιδιωτικες εταιριες ( οπως τον ηχο, τα φωτα, την διοργανωση, κλπ ). Η ΕΡΤ αναλαμβανει τη μεταδοση, την επεξεργασια και πολλες φορες τη τηλεσκηνοθεσια ολου του συστηματος.

    Τα κομματικα συνεδρια εσυ κι εγω τα πληρωνουμε, μεσω των κομματικων επιχορηγησεων.

    Οι αγωνες επισης καλυπτονται απο τις εταιριες που οι επισημοι διοργανωτες κλεινουν. Φαντασου ακριβως οπως τη Eurovision που την καλυπτει μια εταιρια. Τα καναλια αγοραζουν τα δικαιωματα μεταδοσης και χρησης και βεβαια αναλαμβανουν την παραιτερω επεξεργασια ( διαφημισεις, μονταζ, σπικαζ, κλπ ).

    Αντιθετως, η ERT αναλαμβανει ( ως καναλι ) την καλυψη διεθνων συνεδριων, συμποσιων, κλπ. Εκει ομως ετσι κι αλλιως το ελληνικο κρατος ειναι υπευθυνο για τη διοργανωση, σε αντιθεση με τις κομματικες ομιλιες.

    7. Οχι φιλε optiras, δεν βγηκαν στη φορα τωρα αυτα. Εαν ειχες ψαξει πριν αρχισεις να προπαγανδιζεις τον εαυτο σου με το τι θελει να μαθει η κυβερνηση, θα ηξερες πως ολα τα μεγαλα events που γινονται στην Ελλαδα ( σε κομματικο επιπεδο ) τα καλυπτει η ΕΡΤ και δινει ως υπηρεσια ( αρα δωρεαν ) το link στα υπολοιπα καναλια.

    Κοινως, μην πεφτεις απο τα συννεφα για κατι που ολοι ξεραμε. Οπως σου ειπα, επειδη κατι δεν το γνωριζεις, δε σημαινει πως δεν υφισταται.

    8. Ξερεις, εχεις πολλη πλακα. Πριν καποια post εγραψες πως η ΕΡΤ δεν ειχε "αγορασει" οσα ειπα, αλλα τελικα τεινεις να αποδεκτεις πως η λιστα που παρεθεσα ειναι σωστη...

    Δεν με ενδιαφερει η ποιοτητα του προιοντος που αγορασε η ΕΡΤ. Εμενα η αναφορα μου ειναι πως η ΕΡΤ αγορασε καποια events ( ακριβα ή οχι, ειναι θεμα εισαγγελεα οντως, αλλα αφορα το διοικητικο μερος τη ΕΡΤ, το διορισμενο απο την κυβερνηση κι οχι τους απλους τεχνικους και δημοσιογραφους που με τοση χαρα θες στο δρομο ), κι αν δεν τα μεταδωσει πληρωνει επιπλεον προστιμο στους διοργανωτες.

    Ολα τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι καθαρα προσωπικο γουστο, μιας και πολλοι ηθελαν να δουν Eurovision ( οχι ο υποφαινομενος ), αλλοι μπασκετ, αλλοι F1, κλπ.

    9. Η ΕΡΤ ειχε αγορασει τα δικαιωματα προβολης του EuroBasket και του Mundo Basket

    Το ποσο ειναι τραγικο υψηλο, συμφωνω. Εκει ομως πρεπει να λογοδοτησει η διοικηση κι οχι ολος ο οργανισμος ο οποιος δεν ειναι μονο η διοικηση!

    10. Για την αντισυνταγματικοτητα διαφωνουμε, αλλα οπως ειπα και πιο πανω, τα επιχειρηματα ειναι για να λεγονται. Προφανως δεν θα πεισει ο ενας τον αλλον, μιας και υπαρχουν παγιωμενες αποψεις.

    11. Τα μηχανηματα της ΕΡΤ εχουν κλεισει 3 χρονια αλλαγων, μεταδιδουν HD σημα και προκειται για EBU συμβατα μηχανηματα, οπως εχουν κατοχυρωθει στα συνεδρια της οργανωσης. Επειδη ειμαι τεχνικος, στο λεω. Εαν τωρα θελεις να πιστεψεις κατι αλλο, καλως. Θεωρω ηδη παρα πολυ ακραιο που καθομαι και προσπαθω να αντικρουσω καθε "υποψια" αμφισβητησης μονο και μονο για να πλασεις μια εικονα προπαγανδας. 

    12. Ασχετο οι απολυσεις ολων αυτων που ερχονται; Ολων αυτων που ενδεχομενως να λες και μεσα σου "παρτα βλακα δημοσιε που δεν με εξυπηρετησες και τωρα θα απολυθεις;"...

    Και δεν καταλαβα γιατι να πρεπει να διαχωρισω τους μουσικους μιας ορχηστρας ( που πιθανον ισως να μην ειχες δει, ή τουλαχιστον καποια απο αυτη να μην την ειχες απολαυσει ) απο τον υπολοιπο κοσμο. Ενα κομματι της ελληνικης κοινωνιας δεν ειναι κι αυτοι;

    13. Εαν το να συνδεω τη Βισση με τις αυτοκτονιες ειναι "ασχετο", τοτε που να δεις πως βλεπω το επιχειρημα σου περι αυτοκτονιων και απολυσεων... {#emotions_dlg.smile}

    Ειναι η τελευταια μου απαντηση προς το προσωπο σου. Δε το λεω απαξιωτικα, αλλα θεωρω πως η προπαγανδα/πιστη που εχεις πλασει στο μυαλο σου ειναι γερα θεμελιωμενη και δεν υπαρχει λογος να ανταλλασουμε επιχειρηματα που καταληγουν στο βροντο, κουραζοντας ολο το forum. {#emotions_dlg.rockon}

    ( πελλος=τρελος Που και που ειναι καλο να βλεπουμε τι γινεται και σε ενα αλλο κομματι του ελληνισμου που υποφερει τα ιδια με εμας...εκτος εαν θεωρεις πως και ο,τι περναμε ειναι εθνικο προνομιο ).


    optiras
    05.08.2013, 09:40

    Από τις απαντήσεις που εξακολουθείς να μου γράφεις διαπιστώνεται ότι δεν έχεις διαβάσει προηγούμενες απαντήσεις μου σε αυτό το θέμα...Λοιπόν ,σε αυτές έχω γράψει ότι είμαι υπέρ της ύπαρξης δημόσιας τηλεόρασης,δεν ήμουν υπέρ του κλεισίματος της ερτ,πόσο μάλλον με τον τρόπο που έγινε....Για αυτό και σε ερωτήσεις σου ή επιχειρήματα ανάλογα δεν απαντώ...

    Αναμφισβήτητα όμως η ερτ δεν στεκόταν στο ύψος των περιστάσεων σαν δημόσια τηλεόραση και εκεί μέσα γινόταν το έλα να δεις....

    Ακόμα,είναι γνωστό ότι η ερτ δεν έκλεισε γιατί γινόταν το έλα να δεις αλλά γιατί η τρόικα μπλόκαρε την δόση εάν δεν υπήρχαν απολύσεις(πράγματι η δόση ξεμλπόκαρε με το κλείσιμο της ερτ....Ας μη διαστρεβλώνουμε λοιπόν τα γεγονότα...

    Ακόμα,διαπιστώνω σε τμήματα όπως τα ακόλουθα

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 16.07.2013, 20:21 έγραψε...

    Λυπαμαι παρα πολυ που σε ενδιαφερουν τοσο οι τουαλετες...

    ....

    Ενα συμπέρασμα σε όλο το λογίδιο σου:

    ότι δεν τα πας καλά με το νετικέτ.Ρίξε λοιπόν μια ματιά...Η χρήση προσβλητικών εκφράσεων,υποτιμητικών για τον συνομιλητή δεν δείχνει καλό συνομιλητή....Με την ευκαιρία  εκφράζω και τη συμπαράστασή μου στον συμφορουμίτη hastaroth-με τον οποίο διαφωνούμε σε πάρα πολλά- που αντιμετώπισε και αυτός ανάλογη περιποίηση....Μάθετε να συζητάτε πολιτισμένα...

    Παράθεση:

    E τοτε, με την ιδια λογικη, αφου αποζημιωνονται και οι σχολικοι φυλακες, οι δημοτικοι αστυνομοι κι οποιοσδηποτε αλλος δημοσιος υπαλληλος, ας μη φωναξουμε και γι΄αυτους! Ας κατσουν 8 μηνες με τα λεφτα αυτα και μετα αν αυτοκτονησουν, ας τους κανουμε κι αυτους σημαια, γιατι η κατασταση θα ειναι διαφορετικη και το παθος μας θα εχει μεγαλυτερη ισχυ!

    Υπερβολές,τράβηγμα από τα μαλλιά των καταστάσεων,υποθέσεις,όπως αυτή που γράφεις στη παράγραφο,άσχετη με το θέμα μας δεν μπορεί να αποτελέσει υλικό/θέμα εποικοδομητικού διαλόγου για αυτό το παραβλέπω...Πόσο μάλλον που είναι άσχετο με το θέμα....

    Παράθεση:

    Μια χαρα τα εχει καταφερει το κρατος κι εχει χωρισει τους Ελληνες σε "δημοσιους" και "ιδιωτικους". Αυριο θα ειναι οι "Κοκκινοι" και οι "Μπλε", μεθαυριο οι "Ελληνες" και οι "ξενοι". Ετσι παντα θα υπαρχει μια ομορφη διχονοια, οπου κανεις δεν θα υποστηριζει κανεναν

    Ανοίγεις ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα,αυτό του χωρίσματος της κοινωνίας σε κάστες/συντεχνίες/οργανωμένα συμφέροντα από το κράτος και η χρήση αυτού του μηχανισμού στα πλαίσια της κοινωνικής μηχανικής(το διαίρει και βασίλευε ).Ακόμα ανοίγεις ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα,αυτό της ασυμετρίας σε δικαιώματα και υποχρεώσεις σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα,μετακινημένη πολύ υπέρ του δημοσίου πριν την κρίση...Αυτά είναι άσχετα με το θέμα μας,αλλά αν θέλεις/θέλει κάποιος ανεβάζει θέμα....

    Για αυτό όμως δεν φταίει ο πολίτης αλλά το κράτος και τα κόμματα που το διοικησαν,κσι τα μέλη των κομμάτων ή συνδικάτων....Ποιος καλλιέργησε την νοοτροπία αμύνεσται περί πάρτης και ιδεολογικοποιούσε μέχρι και το ζήτημα των ''δικών μας παιδιών'' ;

    Παράθεση:
     

    προκαλωντας μαλιστα και πικροχολα/χαιρεκακα σχολια, οπως αυτα που διαβαζω στην απαντηση σου.

    Όταν κατηγορείς κάποιον να στοιχειοθετείς τις κατηγορίες σου:ποια είναι τα ''πικρόχολα/χαιρέκακα σχόλια'' και γιατί;

    Παράθεση:

    Λυπαμαι που για μενα ο ιδιωτικος και ο δημοσιος εργαζομενος ειναι το ιδιο πραγμα

    Από την περιγραφή που μας έχεις κάνει για το πως αντέδρασες στις υποθέσεις άλτερ,902 δε θα έλεγα κάτι τέτοιο....

    Παράθεση:

    Κι αν το κρατος αποδομηθηκε απο τους ιδιους τους κρατουντες, εγινε γιατι υπηρχε ενας ιδιωτικος τομεας που πατησε πανω στον δημοσιο ( γιατι ολα τα μεγαλα εργα, απο το δημοσιο εγιναν, κι ας εχει ιδιωτικα ονοματα μεσα ) και στη διαφθορα του.

    Για την διαφθορά στο κράτος δεν φταίει ο ιδιωτικος τομέας!Το κράτος,που είχε και το καρπούζι και το μαχαίρι,επέλεγε να συνεργαστεί με τους διεφθαρμένους του ιδιωτικού τομέα...Όποιος ιδιώτης δεν συνεργαζόταν ή κατήγγειλε ή διαμαρτυρόταν καταδικαζόταν στην εξαφάνιση...Το κράτος έχει και τον ρυθμιστικό ρόλο για να ορίσει τους κανόνες του παιγνιδιου...Εάν η εκτελεστική,η νομοθετική, η δικαστική κτλ εξουσία δεν λειτουργεί,όπως συμβαίνει στη χώρα μας δεν ευθύνεται ο ιδιωτικός τομέας!Πάλι εκτός θέματος.....

    Παράθεση:

    Αν η λυση της διαφθορας ειναι το κλεισιμο, μαλλον πρεπει να αναλογιστουμε παρα πολυ σοβαρα μηπως πρεπει να κλεισουμε και την Ελλαδα, μιας και το Δημοσιο αντικατοπτριζει αυτο που κρυβει μεσα του ο Ελληνας.

    Τι θέλεις να πεις;Ότι όλοι οι έλληνες είναι διεφθαρμένοι(και άρα έχει δίκιο ο κάθε σόιμλε και μέρκελ και μπιλντ);

    Δεν ξέρω για σένα,εμένα η διαφθορά με ενοχλεί ,όχι γιατί θέλω να συμμετάσχω και δεν μπορώ....Παραφράζοντας το πολύ καλό σκίτσο στο περιοδικό βαβέλ σε κάποιο τεύχος των αρχών της δεκαετίας του '90 θα έλεγα ''θέλω λιγότερη διαφθορά και όχι περισσότερες πιθανότητες να συμμετάσχω''...Τίμιοι άνθρωποι υπάρχουν πολλοί στην ελλάδα...Θεωρώ αύτη την τοποθέτησή σου πολύ άστοχη...

    Υ.Γ.1:στις απαντήσεις σου διακρίνω χρήση πολλών τεχνασμάτων από αυτά που αναφέρονται στο βιβλίο ''η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο'' του Άρτουρ Σοπενχάουερ.Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται τυχαία ή έχεις διαβάσει το βιβλίο και το εφαρμόζεις εν μέρει...Το βιβλίο το διάβασα για να αναγνωρίζω αυτούς που κάνουν χρήση τέτοιων τεχνασμάτων.Τα οποία τα ξέρω αλλά δεν τα χρησιμοποιώ....

    Με ενδιαφέρει ο διάλογος,η άποψη του άλλου...Και δεν λυπάμαι που η άποψή του είναι διαφορετική από την δική μου-σε αντίθεση με εσένα,όσο και αν δεν την συμμερίζομαι ή αν την θεωρώ λανθασμένη!Ίσα-ίσα,οι διαλογοι είναι ενδιαφέροντες όσο και όταν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις...Δεν θα υπήρχε πιο βαρετός κόσμος από αυτόν όπου όλοι οι άνθρωποι θα είχαν την ίδια άποψη...Θα σήμαινε ότι η προπαγάνδα δουλεύει μια χαρά-μπεεεε,μπεεεε.....Όχι ότι τώρα δεν λειτουργεί....Ας μάθουμε λοιπόν να συζητάμε,ώστε να χαλάμε τα παιγνίδια της προπαγάνδας.Η ισχύς εν τη ενώσει,αλλά για ηθικούς και δίκαιους λόγους! 

    Υ.Γ.2:σε flame war δεν συμμετέχω για λόγους αρχής


    noizreduction
    05.08.2013, 11:26

    Καλη μερα optiras. {#emotions_dlg.rockon}


    noizreduction
    06.09.2013, 11:10

    Αληθειες στην πρωινη εκπομπη της ΔΤ!!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-09-2013 11:12 ]