ελληνική μουσική
    334 online   ·  210.893 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    jorge
    11.05.2015, 00:21
    Α μάλιστα, να μη λέμε και ότι θέλουμε. Εδώ μας περιγράφεις μέχρι και τι μάρκα συσκευές έχουν αυτοί που έβαλες να σε ψηφίσουν και για πόση ώρα φάνηκε η σωστή βαθμολογία στην οθόνη τους. Μας δουλεύεις;

    Λοιπόν άκου. Αν θέλαμε να σου στερήσουμε το οτιδήποτε, αυτή τη στιγμή το τραγούδι σου θα ήταν ήδη εκτός. Το τραγούδι σου όμως πάει μια χαρά, περνάει απ' οτι φαίνεται και στον Τελικό.

    Αν αυτό εξακολουθεί να ΜΗΝ σου λέει κάτι, σου προτείνω να βρεις τα guts να ακυρώσεις τη συμμετοχή σου, μια και αυτό που περιγράφεις παραπάνω, δεν είναι διαγωνισμός, αλλά μια συνομωσία εναντίον σου. Αν παραμείνεις και συνεχίσεις να συκοφαντείς με τέτοιο χυδαίο τρόπο και δημόσια την όλη προσπάθεια, ενώ ταυτόχρονα διδάσκεις στους ψηφοφόρους σου πως να παρακάμπτουν τον ελεγκτικό μηχανισμό, θα αναγκαστούμε να πάρουμε μέτρα που δεν θα σου αρέσουν. Και δε θα είναι και η πρώτη φορά, για να προβληματιστούμε αν πρέπει να το κάνουμε ή όχι.

    Η απόφαση δική σου.
    KRISTHESS
    11.05.2015, 02:49
    ομολογώ ότι φοβάμαι ότι οι ίδιοι οι δημιουργοί θα οδηγήσουν τον jorge στο τέλος να μην ξανακάνει διαγωνισμό..και θα είναι πραγματικά κρίμα.. λες και υπάρχει πολυτέλεια να συμμετέχουν 330 κομμάτια σε πολλούς διαγωνισμούς.. Δε σας καταλαβαίνω ειλικρινά. Όχι αφαιρέθηκε μία ψήφος..όχι δεν περάστηκε και και και.. Ρε σεις χαλαρώστε επιτέλους... Το τραγούδι σας κοιτάξτε να αρέσει.. αφήστε το να "αναπνεύσει"..δεν αντιλαμβάνεστε ότι έτσι το "πνίγετε" και δεν κερδίζετε τίποτα?
    cineboy
    11.05.2015, 03:16

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 11.05.2015, 02:49 έγραψε...

    ομολογώ ότι φοβάμαι ότι οι ίδιοι οι δημιουργοί θα οδηγήσουν τον jorge στο τέλος να μην ξανακάνει διαγωνισμό..και θα είναι πραγματικά κρίμα.. λες και υπάρχει πολυτέλεια να συμμετέχουν 330 κομμάτια σε πολλούς διαγωνισμούς.. Δε σας καταλαβαίνω ειλικρινά. Όχι αφαιρέθηκε μία ψήφος..όχι δεν περάστηκε και και και.. Ρε σεις χαλαρώστε επιτέλους... Το τραγούδι σας κοιτάξτε να αρέσει.. αφήστε το να "αναπνεύσει"..δεν αντιλαμβάνεστε ότι έτσι το "πνίγετε" και δεν κερδίζετε τίποτα?

    Εν μέρει είναι σωστό αυτό που λες,αλά γιά σκέψου μήπως και εν μέρει είναι λάθος, η προκαλεί πολλά ερωτήματα στο ¨γιατί;"....γιατί πάντα θα πρέπει να υπάρχει διαγωνισμός σε ένα site, γιά να κατατεθούν τόσα τραγούδια,και γιατί ένα site διπλασιάζει (τουλάχιστον) τις επισκέψεις του, σε περίπτωση ύπαρξης διαγωνισμού,με ότι αυτό συνεπάγεται;

    Mήπως γιατί οι δημιουργοί-ερμηνευτές ψάχνουν να βρούν την πηγή που δεν βρήκαν ποτέ;...μήπως γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν τον εσωτερικό εγωισμό τους;....μήπως γιατί η διαδικασία βαθμολογίας ανεβάζει την τεστοστερόνη στα ύψη;.....μήπως γιατί θέλουν να γίνουν τα τραγούδια τους πιό γνωστά;...μήπως γιατί θέλουν να στηρίξουν με την συμμετοχή τους τις προσπάθειες του site;.....μήπως γιατί το site θέλει να βοηθήσει τους δημιουργούς-ερμηνευτές; η μήπως γιατί θα προσελκήσει μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον; 

    Απλά και πολλά ερωτήματα, που ίσως κάποιοι βρούν σε μερικά η ακόμη και σε όλα, τις απαντήσεις που τους ταιριάζουν.


    -----------------

    http://cineparadisonights.blogspot.com/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 11-05-2015 03:17 ]


    sillia
    11.05.2015, 08:53

    Tην λύπη μου για όλα όσα διαβάζω θα την καταθέσω με αγάπη και σεβασμό σε όλα τα τραγούδια είτε είναι στις πρώτες είτε στις τελευταίες θέσεις !

    Στον τελικό θα πάνε 40 τραγούδια που στους ομίλους τους είχαν τις πρώτες θέσεις !Εκεί τα 35 απο αυτά θα είναι κάτω απο την 5αδα!

    Ε και !

    Θα πάψουν να μας αρέσουν?

    Τι στο καλό περιμένετε απο αυτόν τον διαγωνισμό πέραν του του ότι τα τραγούδια σας θα ακουστούν και θα αγαπηθούν?

    Για ποιόν άλλον λόγο δηλώσατε συμμετοχή και στείλατε το τραγούδι σας?

    Και βέβαια απευθύνομαι στους καλλιτέχνες που σπαταλούν χρόνο κρατώντας μολύβι και χαρτί κάνοντας αριθμητικές πράξεις για να φτάσουν σε ... = τι?

    Όπως γιορτάζουμε κάθε μορφή τέχνης , όπως γιορτάζουμε  όλα τα όμορφα πράγματα στην ζωή μας, έτσι και το τραγούδι !

    Μάλλον σας μπέρδεψε η λέξη ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ!

    Καλή Δύναμη και καλή συνέχεια !

    Και μια ευχή !

    Η μεγαλύτερη αδικία (για όσους νοιώθουν ότι αδικούνται)στην ζωή σας να είναι αυτή !

    Ευχαριστώ ...

    Ευχαριστώ την σιωπή των τραγουδιών , όλων των τραγουδιών κάτω απο την 5αδα !


    alpatman
    11.05.2015, 09:04

    θεωρω καταρχην τον διαγωνισμο και την διοργανωση του κατι το πολυ δυσκολο και αξιεπαινο ,καθως σε ενα διαγωνισμο χρειαζεται πολυ δουλεια που δεν φαινεται και επισης τα παραπονα που θα 'εισπραχθουν ' ειναι σιγουρα  . Καποια οφελη επισκεψιμοτητας υπαρχουν για το σαιτ , θεωρω ομως το κοστος (ψυχικο και εργασιακο ) πολυ μεγαλυτερο .  

    απο την παρατηρηση μου μεχρι τωρα διαπιστωνω οτι το συστημα ειναι αρκετα σωστο η να το θεσω αλλιως 'στην σωστη κατευθυνση '  , τελειο οχι ,ομως δεν ειναι δυνατον να απαιτει καποιος την τελειοτητα απο ενα διαγωνισμο ενος σαιτ , οταν δεν υπαρχουν τελεια συστηματα ακομα και σε διαγωνισμους Eurovision η εκλογες καθε τυπου .  

    Οι καλλιτεχνες που διαμαρτυρονται γιατι δεν μετρουν ολες οι ψηφοι που πηραν θα ηθελα να ηξερα θα ηταν ευχαριστημενοι αν τους ψηφισε ενας φιλος τους κατοπιν προτροπης  ,'καλυμενα' μονοκουκι , ξεγελωντας τον αλγοριθμο ? Θα τους ενισχυε τον μουσικο εγωισμο ? Πιστευουν ο φιλος τους στην πραγματικοτητα θα τους εκτιμουσε ?  Προσωπικα αυτο μου θυμιζει λιγο νοοτροπια 'ρουσφετιου ΄.  Γνωμη μου  , αν καποιος φιλος μου μου ελεγε 'μπες και ψηφισε με σε αυτο το σαιτ , κανε αυτο , εκεινο ,ακου ομως πριν ολα τα κομματια  ' θεωρω οτι θα με εκανε να χασω μερος της εκτιμησης προς το προσωπο του . 

    ο διαγωνισμος θεωρω οτι ειναι διαγωνισμος τραγουδιου και οχι διαγωνισμος συσπειρωσης 'οπαδων ' και φιλων . 

    Γιαυτο και ηταν πολυ σωστη η μικρη συμμετοχη των ψηφων απο facebook  .  

    Θα ελεγα μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις , η ανακολουθια 'δημοτικοτητας ' τραγουδιων σε facebook και music heaven εβγαλε ματια και εδειξε ποσο σωστο ηταν το συστημα αυτο .Οπως ειχα γραψει και σε πιο παλιο κειμενο ,δεν ειναι δυνατον κομματι να σκιζει στο facebook και να πατωνει στο music heaven η το αντιθετο αφου το κοινο ειναι παρομοιο .   

    θα δωσω ενα τραβηγμενο παραδειγμα . Φαντασειτε οτι δεν υπηρχε κανενας ελεγχος των ψηφων  και αποφασιζε να κατεβασει ενα χορωδιακο κομματι -συνθημα η θυρα 13- η θυρα 7- η θυρα 21 , με 15 χιλιαδες μελη στο facebook η καθε μια και τεραστια συσπειρωση και 'αφοσιωση ' στις εντολες των 'ανωθεν '  Θα κερδιζε τον διαγωνισμο περιπατο ? Θα ηταν διαγωνισμος τραγουδιου αυτος ? η διαγωνισμος αριθμου οπαδων και αφοσιωσης στις εντολες ?  

    θεωρω οτι τα τραγουδια πρεπει να δοκιμαζονται και να μετρουν τις δυναμεις τους σε οσο το δυνατον πιο 'αγνωστο ' κοινο .Στο κατω κατω οι 'φιλοι ' παντα καλα λογια θα λενε . 

    επισης ,οτι ισχυει και πιθανων δεν αρεσει στον εναν , τον ιδιο ισχυει και για τους υπολοιπους .Αν καποιος δηλαδη ειδε βαθμους να μην του μετρανε , το ιδιο συνεβει και στα υπολοιπα κομματια με το ιδιο 'στυλ ' ψηφων . Οποτε το ιδιο επαθαν και τα υπολοιπα κομματια . Επισης καποιοι ναι μεν εδωσαν εντολες στους ψηφοφορους τους , πως ειναι σιγουροι οτι αυτοι τις ακολουθησαν η τις καταλαβαν ? Μπορει να ελαβαν εντολη , 'μπες ακου ολα τα τραγουδια κτλ κτλ κτλ ,ψηφισε και αλλα κομματια' και στο τελος αυτος μπηκε και ψηφισε μονοκουκι το ενα κομματι και βαρεθηκε να κανει τα υπολοιπα . Αλλα οπως προειπα , το συστημα αυτο μου φαινεται λιγο υποτιμητικο τοσο για τον καλλιτεχνη οσο και για τον παραληπτη των εντολων . 

    Και φυσικα ,εννοειται οτι δεν πρεπει να αποκαλυπτονται τα μυστικα του 'αλγοριθμου ΄αφου αυτα 'προστατευουν ' το συνολο των κομματιων .Οπως ειπα τελειος σιγουρα δεν θα ειναι , αλλα ειναι κατι προς την σωστη κατευθυνση .


    Chrysanna
    11.05.2015, 09:30

    - Πόσο κόμπλεξ χωράει σ' αυτό τον μέρος;

    - Αν ανοίξεις και τα παράθυρα, άπειρο!

    (Μου το είπε ένας σοφός φίλος πριν κάτι χρόνια)

    ----------

    Όσοι "καλλιτέχνες" (γελάει το σύμπαν) συμπεριφέρεστε σαν κακομαθημένα 5χρονα που τους έκλεψαν το παιχνίδι και θέλετε ν' αποσύρετε το τραγούδι σας απ' τον διαγωνισμό... please do!

    Κι αν θέλετε να συνεισφέρετε ακόμα περισσότερο στην κοινωνία, αποσύρετε και τον εαυτό σας απ' τον χώρο της Μουσικής και των Τεχνών γενικότερα.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 11-05-2015 09:35 ]


    VA505
    11.05.2015, 11:16

    Προς διαχειριστές του ΜΗ

    Αγαπητοί φίλοι, αυτα που θέλω να πώ αφορούν και το τοπικ "αποσυρση των χρωματων ...." και είναι και απαντήσεις σε αυτά που λέχθηκαν εκεί, αλλα προτιμώ να τα γράψω εδώ γιατί θα μηλήσω πιο γενικά.  Είχα σκοπό να τα κρατήσω σαν συμπεράσματα μετά το τέλος του διαγωνισμού, αλλά με την τροπή που αρχισε να παίρνει ο διαγωνισμός, θεωρώ σωστό να τα πώ τώρα.

    Κατ' αρχήν θέλω να σας εκφράσω τα συγχαρητήρια μου που διοργανώνετε αυτό τον διαγωνισμό.  Ειμαι σίγουρος για την εντιμότητα σας και για τις καλές σας προθέσεις  και τον σκοπό σας, που είναι να κάνετε ένα σωστό και δίκαιο διαγωνισμό.  Παρατηρώ όμως, ότι στην προσπάθεια σας αυτήν, έχετε υποπέσει σε κάποια λάθη τα οπόια επιτρέψετε μου να σας επισυμάνω μέσω ενός δικού μου "αλγόριθμου" σκέψεων:

    Το πρώτο θέμα είναι:  Τι σημαίνει Δίκαιη κρίση ενός τραγουδιού;  Οπως είπε και πρόσφατα και ο Μίκης Θεοδωράκης, δίκαιος κριτής ενός τραγουδιού έιναι μόνο το κοινό και ο χρόνος ..... και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.  Ενας διαγωνισμός τραγουδίου δεν μπορεί να προσφέρει 100% δίκαιη κρίση.  Το μόνο που προσφέρει ένας μουσικός διαγωνισμός (ειδικά αυτός του ΜΗ που δεν έχει κανένα σημαντικό έπαθλο) στον καλίτέχνη, είναι την δυνατότητα να εκθεθεί στο κοινό για να μπορέσει να κριθεί.  Επίσης, μέσω του διαγωνισμού, μπορεί ο καλιτέχνης, να "ζυγήσει" στο περίπου τονίζω το "στο περίπου" τις δυνάμεις της διμιουργίας του.  Γι' αυτό ένας διαγωνισμός που σέβεται τον καλιτέχνη πρέπει να προσπαθεί να είναι όσο τον δυνατό πιο δίκαιος.

    Το δευτερο θέμα είναι η Κακόβουλη Ψήφος.   Σε μία εκλογική διαδικασία στην οποία οι ψήφοι είναι όλοι αθριστικοί, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΨΗΦΟΣ  .... ειναι άτοπο.  Κακόβουλη ψήφος θα υπήρχε μόνο, άν υπήρχαν μειωτικοί ψήφοι (αρνητική ψήφος δηλαδη).  Γιατί δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να χαρακτηρίζεις "Κακόβουλο" κάποιον που ψηφηζει, το φίλο του, τον συγγενή του, ή αυτόν που μπορεί να μήν γνωρίζει αλλα μπορεί να πιστεύει (καλοπροέρετα) ότι έχει δυνατότητες και θέλει να τον προοθήσει έναντι των άλλων.  Αυτό το πράγμα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ ....... ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.  Αρα κακόβουλες ψήφοι δεν υπάρχουν.  Το τί υπάρχει σε μία εκλογική διαδικασία είναι, οι ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΟΙ ΨΗΦΟΙ και οι ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΙ ΨΗΦΟΙ (αυτοι δηλαδή που ψηφίζουν ψιλο-τυχαία ή και εντελώς τυχαία)

    Αρα αφού οι ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΟΙ και οι ΕΠΙΠΟΛΑΟΙ ψήφοι επηρεάζουν αρνητικά το δίκαιο και δημοκρατικό αποτέλεσμα μιας ψηφοφορίας, τι κάνουμε;

    Η λύση ενός αλγόριθμου που κρίνει βάση ενός μαθηματικού μοντέλου την ανθρώπινη συμπεριφορά ..... ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ να κάνει λάθη.  Αν είναι χαλαρός αυτός ο αλγόριθμος, κάποιοι θα τον ξεγελάσουν, και αν είναι πολύ αυστηρός θα κάψει μαζί με τα ξερά και τα χλωρά.  Επίσης, εφόσον ο αλγόρυθμος ασκεί μειωτική ψήφο, μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί και κακόβουλος.  Ενα άλλο θέμα που διμιουργεί ο αλγόριθμος είναι το ότι, όταν πάω να ψηφίσω και γνωρίζω ότι υπάρχει ένας αλγόρυθμος ο οποιός μπορεί να κρίνει την βούληση μου και να ακυρώσει (σαν αόρατος θεός) την ψήφο μου, τότε θα πρωσπαθήσω να ψηφίζω με ένα τρόπο που μου επιβάλλει ένα μαθηματικό μοντέλο ......μπάς και νομίσει αυτός ο αόρατος θεός ότι πάω να κάνω ψέμα και με κόψει.  Το τελικό αποτέλεσμα ενός αλγόριθμου είναι, να μου επιτραπεί ο όρος, μία Δικτατορική Δημοκρατία όπου είμαστε όλοι ελέυθεροι να ψηφίζουμε ότι θέλουμε ....... φτάνει να σκεφτόμαστε με τον τρόπο που σκέφτετε ένα μαθηματικό μοντέλο ..... αυτό δεν το δέχομαι .....

    Αρα η λύση, ρε ξερόλα Βασίλη για να μειώσουμε την ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ και την ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ ψήφο, ποιά είναι;;;;;;;  Η Λύση αγαπητοί φίλοι έχει βρεθεί, και δεν την σκεφτηκα εγώ.  Εφαρμόζεται σε πάρα πολλες εκλογικές διαδικασίες σε όλο τον κόσμο, και είναι η ακόλουθη:

    Εφόσον έχω να επιλέξω μεταξή 38 υποψηφίων τους 5 καταλληλότερους για να περάσουν στον τελικό ..... ΨΗΦΙΖΩ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΙΝΙΜΟΥΜ 5 ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΜΕ ΜΙΑ ΙΣΗ ΨΗΦΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους οποίους κρίνω ώς τους πιο κατάλληλους να περάσουν στον τελικό.  Ετσι και να θέλω να ψηφίσω ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ το φίλο μου κλπ, είμαι αναγκασμενος να ψηφίσω άλλους 4ρεις, οπότε θα ψηφίσω, ναι μεν τον φίλο μου, αλλα και άλλους τέσσερεις που θα τους κρίνω δίκαια.  Αν πάλι ψηφίσω ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ,  και ψηφίσω τον φίλο μου αλλα και τέσσερεις άλλους τυχαίους, τότε ναι ...... καποιοι θα φανούν τυχεροί .... αλλα δεν νομίζω να είναι τόοοοοοσο κολόφαρδοι που θα πέσουν όοοολοι οι τυχεροί ψήφοι πάνω τους .

    Το άλλο βασικό είναι ότι ..... ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΠΕΣ .  Αυτό δεν γίνεται ούτε στο "αρκουδο-πανηγύρι" της Γιουροβίζιον. Γιατί όταν ξέρω το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα, θα έχω λόγο να ψηφίσω στοχευμένα.  Αυτού του είδους την ψήφο την βλέπουμε πααααρα πολύ σε αυτον το διαγωνισμό.  Βλέπουμε πολλους να περιμένουν μεχρι την τελευταία στιγμή για να ψηφίσουν, με ένα και μοναδικό στοχο,  να επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.  Αυτό αγαπητοί φίλοι ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ .

    Τέλος θέλω να πώ ότι τωρα εφόσον ξεκήνησε ο διαγωνισμός, είναι αργά να αλλαξουμε το εκλογικό σύστημα.  Εισηγούμε όμως όπως αυτή η μέθοδος εφαρμοστεί στον τελικό και στους επομενους διαγωνισμούς του ΜΗ.


    ΥΓ:  δέχομαι ότι η μέθοδος που προτείνω δεν είναι τόσο συναρπαστική όσο αυτή που εφαρμόζεται τώρα είναι όμως η πιο σωστή και δίκαιη.  


    sillia
    11.05.2015, 11:18

    Παράθεση:

    Το μέλος cineboy στις 11.05.2015, 03:16 έγραψε...

    Mήπως γιατί οι δημιουργοί-ερμηνευτές ψάχνουν να βρούν την πηγή που δεν βρήκαν ποτέ;...μήπως γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν τον εσωτερικό εγωισμό τους;....μήπως γιατί η διαδικασία βαθμολογίας ανεβάζει την τεστοστερόνη στα ύψη;.....μήπως γιατί θέλουν να γίνουν τα τραγούδια τους πιό γνωστά;...μήπως γιατί θέλουν να στηρίξουν με την συμμετοχή τους τις προσπάθειες του site;.....μήπως γιατί το site θέλει να βοηθήσει τους δημιουργούς-ερμηνευτές; η μήπως γιατί θα προσελκήσει μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον; 



    Mήπως γιατί οι δημιουργοί-ερμηνευτές ψάχνουν να βρούν την πηγή που δεν βρήκαν ποτέ;ΙΣΩΣ

    μήπως γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν τον εσωτερικό εγωισμό τους;.ΙΣΩΣ

    μήπως γιατί η διαδικασία βαθμολογίας ανεβάζει την τεστοστερόνη στα ύψη; ΙΣΩΣ

    μήπως γιατί θέλουν να γίνουν τα τραγούδια τους πιό γνωστά;... ΕΕ ΝΑΙ

    μήπως γιατί θέλουν να στηρίξουν με την συμμετοχή τους τις προσπάθειες του site;ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ αν το αμέσως προηγούμενο μήπως .....είναι ΝΑΙ

    μήπως γιατί το site θέλει να βοηθήσει τους δημιουργούς-ερμηνευτές; ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ

    η μήπως γιατί θα προσελκήσει μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον;Πολύς ντόρος(κόπος) για το ΤΙΠΟΤΑ ή αν θέλεις το σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ !

    Φιλικά ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 11-05-2015 11:27 ]


    VA505
    11.05.2015, 11:31

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 11.05.2015, 11:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cineboy στις 11.05.2015, 03:16 έγραψε...

    Mήπως γιατί οι δημιουργοί-ερμηνευτές ψάχνουν να βρούν την πηγή που δεν βρήκαν ποτέ;...μήπως γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν τον εσωτερικό εγωισμό τους;....μήπως γιατί η διαδικασία βαθμολογίας ανεβάζει την τεστοστερόνη στα ύψη;.....μήπως γιατί θέλουν να γίνουν τα τραγούδια τους πιό γνωστά;...μήπως γιατί θέλουν να στηρίξουν με την συμμετοχή τους τις προσπάθειες του site;.....μήπως γιατί το site θέλει να βοηθήσει τους δημιουργούς-ερμηνευτές; η μήπως γιατί θα προσελκήσει μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον; 



    Mήπως γιατί οι δημιουργοί-ερμηνευτές ψάχνουν να βρούν την πηγή που δεν βρήκαν ποτέ;ΙΣΩΣ

    μήπως γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν τον εσωτερικό εγωισμό τους;.ΙΣΩΣ

    μήπως γιατί η διαδικασία βαθμολογίας ανεβάζει την τεστοστερόνη στα ύψη; ΙΣΩΣ

    μήπως γιατί θέλουν να γίνουν τα τραγούδια τους πιό γνωστά;... ΕΕ ΝΑΙ

    μήπως γιατί θέλουν να στηρίξουν με την συμμετοχή τους τις προσπάθειες του site;ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ αν το αμέσως προηγούμενο μήπως .....είναι ΝΑΙ

    μήπως γιατί το site θέλει να βοηθήσει τους δημιουργούς-ερμηνευτές; ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ

    η μήπως γιατί θα προσελκήσει μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον;Πολύς ντόρος(κόπος) για το ΤΙΠΟΤΑ ή αν θέλεις το σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ !

    Φιλικά ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 11-05-2015 11:27 ]



    Συμφωνώ απόλυτα με τα πιο πάνω. Ετσι είναι η ανθρώπινη φύση.  Μπορούμε να την αλλαξουμε;;; Οχι ..... μπορούμε όμως να την περιορίσουμε .... ή καλύτερα ...... να την κουμαντάρουμε

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VA505, 11-05-2015 11:33 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VA505, 11-05-2015 11:35 ]


    jorge
    11.05.2015, 11:36

    Αγαπητέ Βασίλη:

    1. Υπάρχουν κακόβουλες ψήφοι. Υπήρχαν και στον προηγούμενο διαγωνισμό. Είναι αυτές που γίνονται από το ίδιο άτομο, με βούληση να καταστρέψουν το σύστημα αξιοπιστίας. Υπό αυτή την έννοια έχουν ονομαστεί "κακόβουλες". Δέχομαι οτι θα μπορούσαν να είχαν ονομαστεί αλλιώς, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι πως υπάρχουν και εμείς τις αντιμετωπίζουμε με επιτυχία αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό δεν θέλουμε; Ναι.

    2. Λες οτι ο αλγόριθμος ασκεί "μειωτική ψήφο", κάτι που δεν ισχύει. Απλά κάνει ουδέτερη μια κατευθυνόμενη ή κακόβουλη ψήφο.

    3. Δυστυχώς Βασίλη η λύση που προτείνεις δεν είναι σωστή. Κι αυτό διότι οι "έξυπνοι" θα ψηφίσουν το τραγούδι του φίλου τους, αλλά και τα 4 χειρότερα τραγούδια του γκρουπ. Ποιά είναι αυτά; Μα αυτά που "δεν ακούγονται".

    Τέλος, παρατηρώ πως κάποιοι ασκείτε κριτική σε κάτι που δεν γνωρίζετε. Υποθέτετε οτι ο αλγόριθμος ελέγχει το Α και το Β, με βάση την κατάρτιση ή τη λογική σας. Κανείς όμως δεν σας έχει γνωστοποιήσει πως λειτουργεί. Μπορεί να ελέγχει και το Γ και το Δ. Μπορεί επίσης να μην είναι όσο αυστηρός νομίζετε. Ή να είναι ποσοστιαία αυστηρός, ανάλογα με κριτήρια. Ή να τσεκάρει και πράγματα που δεν γνωρίζετε οτι μπορεί μια web εφαρμογή να τσεκάρει.

    Γιατί λοιπόν, χωρίς να γνωρίζετε, λέτε οτι δεν είναι δίκαιος;

    Επειδή είμαστε οι πρώτοι που το κάνουμε; Μάλλον αυτό. Ανασφάλεια. Λογικό.

    Αλλά περιμένω να δείξετε, εσείς οι λίγοι που αντιδράτε, μια εμπιστοσύνη σε ένα site που από την πρώτη μέρα της λειτουργίας του, 13 χρόνια πριν, δείχνει διαρκώς οτι ούτε κολλητούς καλλιτέχνες έχει, ούτε έχει την cosmote που να το χρηματίζει, ούτε βγάζει λεφτά από συμμετοχές, ούτε θέλει να αφήσει τα τραγούδια εκτεθειμένα σε κριτικές επιτροπές.

    Αν ΔΕΝ υπάρχει εμπιστοσύνη, τότε δεν υπάρχει λόγος να "συνεργαζόμαστε". Στείλτε τα τραγούδια σας σε φορείς ή TV shows που εμπιστεύεστε.

    Απλά κάτι έχει πάρει το αυτί μου, οτι εκεί προωθούν τους γνωστούς τους. Εδώ αντίθετα, οι γνωστοί μας δεν περνάνε καν Τελικό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-05-2015 11:54 ]


    mary_omikron
    11.05.2015, 11:47

    VA505

    σε πολλά απ΄αυτά που γράφεις συμφωνώ μαζί σου, αλλά τώρα επειδη ο διαγωνισμός τρέχει θα σου απαντήσω πάνω στην τελευταία πρόταση για τον τελικό, και τα άλλα τα συζητάμε εκτεταμένα με την λήξη του διαγωνισμού.

    Ποιός θα αποδεχθεί καλόπιστα και με ανωτερότητα οτι νικητής είναι ένα άλλο τραγουδι και όχι το δικό του, αν δεν βλέπει την εξέλιξη στον τελικό? {#emotions_dlg.biggrin}

    Ποιος πιστεύεις οτι θα αποδεχθεί το αποτέλεσμα αν δεν παρακολουθεί την βαθμολογική εξέλιξη ?

    ΥΓ. Προσωπικά θα μου άρεσε και μπορώ να πω οτι το έχω σκεφτει και συζητήσει με μια φίλη απο εδώ, αν θα ήταν καλό δηλαδή να μην είναι ορατή η βαθμολογία. Φαντάζεσαι πόσα συμφέροντα θα αποδοθουν στην διοργάνωση και πόση επί πλέον χολή θα πέσει (ευτυχώς ελάχιστα και μεμονωμένα) ?


    VA505
    11.05.2015, 12:12

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11.05.2015, 11:36 έγραψε...

    Αγαπητέ Βασίλη:

    1. Υπάρχουν κακόβουλες ψήφοι. Υπήρχαν και στον προηγούμενο διαγωνισμό. Είναι αυτές που γίνονται από το ίδιο άτομο, με βούληση να καταστρέψουν το σύστημα αξιοπιστίας. Υπό αυτή την έννοια έχουν ονομαστεί "κακόβουλες". Δέχομαι οτι θα μπορούσαν να είχαν ονομαστεί αλλιώς, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι πως υπάρχουν και εμείς τις αντιμετωπίζουμε με επιτυχία αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό δεν θέλουμε; Ναι.

    2. Λες οτι ο αλγόριθμος ασκεί "μειωτική ψήφο", κάτι που δεν ισχύει. Απλά κάνει ουδέτερη μια κατευθυνόμενη ή κακόβουλη ψήφο.

    3. Δυστυχώς Βασίλη η λύση που προτείνεις δεν είναι σωστή. Κι αυτό διότι οι "έξυπνοι" θα ψηφίσουν το τραγούδι του φίλου τους, αλλά και τα 4 χειρότερα τραγούδια του γκρουπ. Ποιά είναι αυτά; Μα αυτά που "δεν ακούγονται".

    Τέλος, παρατηρώ πως κάποιοι ασκείτε κριτική σε κάτι που δεν γνωρίζετε. Υποθέτετε οτι ο αλγόριθμος ελέγχει το Α και το Β, με βάση την κατάρτιση ή τη λογική σας. Κανείς όμως δεν σας έχει γνωστοποιήσει πως λειτουργεί. Μπορεί να ελέγχει και το Γ και το Δ. Μπορεί επίσης να μην είναι τόσο αυστηρός νομίζετε. Ή να είναι ποσοστιαία αυστηρός, ανάλογα με τα κριτήρια. Ή να τσεκάρει και πράγματα που δεν γνωρίζετε οτι μπορεί μια web εφαρμογή να τσεκάρει.

    Γιατί ως λοιπόν, χωρίς να γνωρίζετε, λέτε οτι δεν είναι δίκαιος; Επειδή είμαστε οι πρώτοι που το κάνουμε; Μάλλον αυτό.



    Αγαπητέ jorge.  

    1.  Η διπολοψηφία να ΚΟΒΕΤΑΙ. Όπως κοβότανε και στον προηγούμενο διαγωνισμό. Σε αυτο συμφωνώ απόλυτα

    2. Κάνει ουδέτερη μία κατευθηνόμενη ψήφο, άρα την αφαιρεί.  Κάνει λάθη;  σίγουρα κάνει.  Αυτό το συμεράινω βλέποντας καποιους δικούς μου ψήφους απο ΦΒ που ξέρω και απο πού προέρχονται (είναι συγγενείς και φίλοι) που μου είπανε ότι με ψηφίσανε (καλοπροέρετα οι άνθρωποι) και άλλοι κοπήκανε και άλλοι γλυστρίσανε.

    3. Οι "εξυπνοι" επίδη φοβούνται ότι αυτό που θα κάνουν, μπορεί να το κάνουν και άλλοι (δηλαδή να ψηφήσουν τους χειρότερους) δεν το κάνουν γιατί έτσι σκέφτεται η ανθρώπινη φύση και στο τέλος ψηφίζουν επιπόλαια χαχαχα.  Σου λέω το έχω δοκιμασμέεεενο αυτό ....

    Δεν λεω ότι ο αλγόρυθμος δεν είναι δίκαιος.  Λεώ ότι θα κάνει λάθη, δεν γίνεται να μην κάνει λάθη.  Τι έιναι δηλαδή; Το artificial inteligence tou Person of interest?  The Machine? Το χειρότερο είναι ότι αφού δεν ξέρω πως λειτουργεί ...διμιουργά καχηποψίες και αυτό δεν είναι καλό.  Κάνε τα όπως σου λέω και δεν θα χάσεις .  Ανακοίνωσε τα αποτελεσματα στο τέλος του διαγωνισμού και παρουσίασε τα ηλεκτρονικά δεδομένα σε όποιον θέλει να τα  ελέγξει και ειμαι σίγουρος ότι θα αυξηθεί το κύρος του διαγωνισμού έτσι.  ΟΛΑ ΑΣΠΡΑ ..... όπως λέει και ο Σαφέτας στην Εθνική Ελλαδος  {#emotions_dlg.happycrazy}


    VA505
    11.05.2015, 12:18

    @Μαίρη Ομικρον

    Απιστοι θωμάδες πάντα θα υπάρχουνε.  Το κύρος του διαγωνισμού θα το κρίνει όπως πάντα το κοινό και ο χρόνος ... αυτοί δεν κανουν λαθος ποτέ


    Orfeus
    11.05.2015, 12:50

    Isn't it a pity, Now, isn't it a shame
    How we break each other's hearts
    And cause each other pain
    How we take each other's love
    Without thinking anymore
    Forgetting to give back
    Isn't it a pity

    Some things take so long
    But how do I explain
    When not too many people
    Can see we're all the same
    And because of all their tears
    Their eyes can't hope to see
    The beauty that surrounds them
    Isn't it a pity

    Isn't it a pity, ιsn't is a shame
    How we break each other's hearts
    And cause each other pain
    How we take each other's love
    Without thinking anymore
    Forgetting to give back
    Isn't it a pity



    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 11-05-2015 12:57 ]


    jorge
    11.05.2015, 12:53

    Παράθεση:

    Το μέλος VA505 στις 11.05.2015, 12:12 έγραψε...

    Κάνει λάθη;  σίγουρα κάνει.  Αυτό το συμεράινω βλέποντας καποιους δικούς μου ψήφους απο ΦΒ που ξέρω και απο πού προέρχονται (είναι συγγενείς και φίλοι) που μου είπανε ότι με ψηφίσανε (καλοπροέρετα οι άνθρωποι) και άλλοι κοπήκανε και άλλοι γλυστρίσανε.

    Βασίλη, πως ακριβώς συμπεραίνεις οτι οι ψήφοι των συγγενών "κοπήκανε"; Αυτοί βλέπουν κανονικά την βαθμολογία που έδωσαν. Επίσης, μόλις ψήφισαν, ανέβηκε και η βαθμολογία του τραγουδιού. Ο αλγόριθμος θα έτρεξε μετά από ώρες, τυχαία. Άρα δεν γνωρίζουν αν η ψήφος τους έχει μετρήσει.

    Εσύ λοιπόν πως ακριβώς γνωρίζεις οτι ακυρώθηκε μια δική τους ψήφος και όχι κάποια άλλη;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-05-2015 12:56 ]


    VA505
    11.05.2015, 12:58

    Το γνωρίζω γιατί απο ΦΒ ολα και ολα 5-6 ατομα με ψηφισαν. Δεν ειναι δύσκολο να υπολογισω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VA505, 11-05-2015 12:59 ]


    jorge
    11.05.2015, 13:18
    Πως γνωρίζεις οτι σε ψήφισαν 5-6 άτομα; Που υπάρχει αυτή η πληροφορία;
    yiannakis
    11.05.2015, 13:33

    Θα ήθελα και εγώ να πω μια γνώμη:

    Δεν ξέρω εάν θα λειτουργούσε θετικά, από τον επόμενο διαγωνισμό, να μην φαίνονται τα αποτελέσματα σε πραγματικό χρόνο, αλλά να δημοσιοποιούνται με τη λήξη του κάθε γκρουπ. Μετά, όποιος συμμετέχων θέλει, μπορεί να ζητήσει από τον διαχειριστή μια αναφορά με την "αναλυτική βαθμολογία" του τραγουδιού. Δηλαδή πόσα άτομα το ψήφισαν συνολικά, πόσα 5άστερα, 4άστερα κλπ πήρε, κάθώς και πόσοι βαθμοί αφαιρέθηκαν και από πόσους ψηφοφόρους (όχι όμως από ποιους). Αυτό όμως δεν ξέρω αν θα ηρεμήσει κάπως τα πράγματα ή θα σηκώσει μεγαλύτερη θύελλα αντιδράσεων από κάποιους.


    Chrysanna
    11.05.2015, 13:45

    Πολλοί οφείλουν ένα μεγάλο ευχαριστώ που δεν φαίνονται τα ονόματα των δημιουργών.

    Θα είχαν πεταχτεί πολλές "προσωπικότητες" απ' την τελική λίστα...


    Post αρνητικής αξιολόγησης