ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.870 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    Marilena
    12.05.2015, 14:59

    Μηδεν αστερια στο τραγουδι ΠΕΘΑΙΝΩ ΞΑΝΑΖΩ απο μενα λογω της συμπεριφορας και του χαρακτηρα της mingkrelia. Λυπαμαι αν προκριθει στοντελικο. Και στον επομενο διαγωνισμό ειναικαλο τα ονοματα να φαινονται.


    Hastaroth
    12.05.2015, 15:02

    Παράθεση:

    Το μέλος mmm στις 12.05.2015, 14:05 έγραψε...
    Προσωπικά δεν τους θέλω αυτούς που θα μπουν να ψηφίσουν μόνο εμένα, μακάρι να είναι αρκετά "σκληρός" ο αλγόρρυθμος ώστε να τους κόβει όλους. Ξέρω φυσικά ότι δεν μπορώ να σταματήσω κάποιους γνωστούς και φίλους που, πιστεύοντας ότι βοηθάνε, θα μπουν να ψηφίσουν μόνο το δικό μου και να φύγουν,

    Και όμως μπορείς κάλλιστα να τους σταματήσης.

    Πώς;

    Πολύ απλούστατα,δέν ανακοινώνεις σε κανέναν ότι συμμετέχεις στον διαγωνισμό.

    Και άν υπάρχουν και άλλοι που συνεργάζονται με σένα στην δημιουργία τής συμμετοχής σου-δηλαδή τού μουσικού σου κομματιού-τους απαγορεύεις να ανακοινώσουν ότι είναι συντελεστές αυτής τής συμμετοχής.Εν ανάγκη,τους βάζεις να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι σε περίπτωση που θ'ανακοινώσουν/δημοσιοποιήσουν ότι συμμετέχουν στον διαγωνισμό μέσω τής συνεργασίας τους στην ηχογράφηση τού κομματιού σου,αποδέχονται ότι θ'αποσύρης την συμμετοχή σου.

    Ακούγεται μέν σκληρό,αλλά δέν είναι....


    mmm
    12.05.2015, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12.05.2015, 15:02 έγραψε...

    Και όμως μπορείς κάλλιστα να τους σταματήσης.

    Πώς;

    Πολύ απλούστατα,δέν ανακοινώνεις σε κανέναν ότι συμμετέχεις στον διαγωνισμό.

    Και άν υπάρχουν και άλλοι που συνεργάζονται με σένα στην δημιουργία τής συμμετοχής σου-δηλαδή τού μουσικού σου κομματιού-τους απαγορεύεις να ανακοινώσουν ότι είναι συντελεστές αυτής τής συμμετοχής.Εν ανάγκη,τους βάζεις να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι σε περίπτωση που θ'ανακοινώσουν/δημοσιοποιήσουν ότι συμμετέχουν στον διαγωνισμό μέσω τής συνεργασίας τους στην ηχογράφηση τού κομματιού σου,αποδέχονται ότι θ'αποσύρης την συμμετοχή σου.

    Ακούγεται μέν σκληρό,αλλά δέν είναι....



    Σωστό ως ένα σημείο Hastaroth... ήδη όμως αρκετοί φίλοι ξέρουν ότι έστειλα κομμάτι (και δεν το είπα στο στυλ "μπείτε, ψηφίστε με", αλλά σαν ένα απο τα πολλά που συζητάω με φίλους πίνοντας καφεδάκι). Επίσης δεν μου αρέσουν τέτοιες απαγορεύσεις που περιγράφεις, μου κάνει λίγο φασιστικό να πω κάτι τέτοιο στους συνεργάτες μου, ο καθένας ας πράξει όπως κρίνει λοιπόν γιατί το τραγούδι ανήκει σε όλους μας εξίσου. Και κάτι ακόμα, την άποψη που έγραψα παραπάνω, σκοπεύω κάπως έτσι να τη βγάλω και στο fb γιατί έστω και ΕΝΑΝ να ψήσω να μπει στο τριπάκι της "κριτικής επιτροπής" στο διαγωνισμό μας, το θεωρώ κέρδος! Ε και αυτούς που δεν θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται και θα μπουν να ψηφίσουν με κλειστά μάτια και αυτιά, τους παραδίδω ευχαρίστως στο.... δρεπάνι του αλγόρρυθμου {#emotions_dlg.biggrin}


    MusicHeaven.gr
    12.05.2015, 15:58

    1 ημέρα, 8 ώρες, 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα μέχρι τα τελικά αποτελέσματα του 6ου group

    Αρκετά κομμάτια βρίσκονται στο όριο για την πρόκριση στον Τελικό του επόμενου μήνα.

    Καλή Ακρόαση σε όσους ψηφίσουν τις επόμενες 32 ώρες!


    cotton
    12.05.2015, 16:04

    ειναι κριμα να ακουμε τοσο ομορφα τραγουδια με ομορφους και συναισθηματικους στιχους...και να μην ολοκληρωνονται γιατι συνοδευονται απο συνθετες με τον 'Χ,Ψ' χαρακτηρα που σε αφηνουν με ενα πικρογλυκο συναισθημα αν οντως το τραγουδι που ακουμε ειναι γραμμενο απο τους ιδιους!

    ειλικρινα στεναχωριεμαι!

    ποσο ομορφο θα ηταν , ποσο γλυκο,να ακουγες μια κομματαρα και ο συνθετης να στεκονταν με ελαφρως σκυμενο το κεφαλι με κοκκινα μαγουλακια απο ντροπη απεναντι στα ομορφα σχολια που θα ακουγε για το ποσο ομορφο τραγουδι εγραψε!η ακομα και στα αρνητικα σχολια να ειναι ανοιχτος!

    μπορει να ειμαι εγω που ειμαι ακουγομαι ρομαντικος...αλλα ...καποτε 

    ετυχε να γνωριζω την Joan Baez απο κοντα..(τους λιγους  θρυλους που εχουν απομεινει)

    και οταν μιλησα μαζι της γοητευμενος και ζαλισμενος απο τον χαρακτηρας της και το μυαλο της καταλαβα οτι ειναι θρυλος οχι  μονο επειδη ειναι καλος μουσικος-συνθετης αλλα κυριως για τον χαρακτηρα της που δενει τοσο ομορφα με αυτο που ακους και βλεπεις!και ηταν 72...τοσο μπροστα...το μυαλο της!!!

    ισως ο πιο σοφος ανθρωπος που γνωρισα ποτε μου....

    θεωρω οτι οταν μπορεις να κοιταξεις απο πολλες οπτικες γωνιες ολες αυτες τις προκλησεις και πειρασμους που θα σου προκυψουν -σαν ανθρωπος-και εισαι ικανος να ''προσπαθησεις εστω'' να καταλαβεις της παγιδες που μας στηνει ο ιδιος μας εαυτος λογω συναισθηματκης φορτισης και διαλεξεις αυτο, που μονο θα χτισει εναν καλυτερο δημιουργικο ''ταπεινο'' χαρακτηρα αργα η γρηγορα να ανεβεις θα πας μπροστα και τοτε ολοι θα βλεπουν καθε σου νεα συνθεση ως ενα ακομα φοβερο δημιουργημα ενος φοβερου χαρακτηρα!

    προσωπικα θα ηθελα να θαυμαζουν -αν γινεται- εμενα για το ποιος ειμαι και για τα εργα μου σαν ανθρωπος προς του ανθρωπους, παρα  πρωτα τα τραγουδια μου!

    και στην τελικη ολα αυτα που ζουμε,βλεπουμε και ακουμε μας δινουν τα ερεθισματα να νιωσουμε και να δημιουργησουμε!

    τελικα μου φαινεται δεν εχουμε ελειψη απο μουσικα ταλεντα αλλα απο ''ανθρωπους ταλεντα'' που αναλωνονται και χανουν την ενεργεια τους με πραγματα που αν απλα αλλαξουν την οπτικη γωνια που κοιτουν ,τα ιδια πραγματα μπορει και να τους δωσουν αλλα νεα δημιουργηματα!


    Grecos85d
    12.05.2015, 16:19

    Ρε παιδια πραγματικα αυτα που διαβαζω τις τελευταιες μερες εδω μεσα με εχουν πως να το πω; ξενερωσει; απογοητευσει; κατι απο ολα! επισης μου κανει τρομερη εντυπωση η ανταλλαγη ειρωνειων,απειλων κλπ. ενας διαγωνισμος ειναι με τα καλα του και τα κακα του. δεν πιστευω οτι καποιος απο τους διοργανωτες εχει οφελος να βλαψει τον οποιονδηποτε συμμετεχοντα. και εγω δεν συσυμφωνω με ολους τους ορους του διαγωνισμου, αλλα απο την στιγμη που στελνω ενα τραγουδι παει να πει οτι τους αποδεχομαι αφου πραγματικα δεν βλεπω για πιο λογο να θελουν οι διοργανωτες να βλαψουν την οποια συμμετοχη! εκτος αν μας κρατατε για εκπληξη οτι θα κανουμε συναυλια στο ολυμπιακο σταδιο με 50 χιλιαδες κοσμο! χαλαρωστε λιγακι γιατι με αυτο που κανετε και 1 να βγειτε στον τελικο δεν νομιζω οτι θα εχετε παρει κατι απο ολους αυτους που ακουσαν τα κομματια σας!


    KRISTHESS
    12.05.2015, 16:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Marilena στις 12.05.2015, 14:59 έγραψε...
    Μηδεν αστερια στο τραγουδι ΠΕΘΑΙΝΩ ΞΑΝΑΖΩ απο μενα λογω της συμπεριφορας και του χαρακτηρα της mingkrelia. Λυπαμαι αν προκριθει στοντελικο. Και στον επομενο διαγωνισμό ειναικαλο τα ονοματα να φαινονται.

    Μάρθα μου είδες τι κάνεις??? θεωρώ ότι δε θα είναι η μόνη περίπτωση στο τελικό, κατόπιν όλων αυτών, που θα σε βαθμολογήσει με λιγότερους βαθμούς..ακόμα κι αν το τραγούδι σου είναι καλό. Μετά δε θα σου φτάνουν ούτε οι πόντοι της "οικογένειας". Είναι τελείως λανθασμένη η λογική σου. Και είναι πραγματικά τόσο.. μα τόσο κρίμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 12-05-2015 16:46 ]


    KRISTHESS
    12.05.2015, 17:01

    Παράθεση:

    Το μέλος VA505 στις 12.05.2015, 12:32 έγραψε...

    @KRISTHES Αυτη η χωρα δεν παει μπροστά γιατι αρνήται να δει την αλήθεια κατάμματα και της αρέσουν πάντα Τα Ψευτικα τα Λόγια τα Μεγάλα

    και να φτιάχνει τη δική της εικονική, παραδεισένια  πραγματικότητα, που μια ζωή στηριζόταν και θα στηρίζεται στα .."ρουσφέτια" και στις χάρες, θα συμπληρώσω εγώ. Ρουσφέτια και χάρες.. οικογενειών, συγγενών, στενών φίλων και γνωστών.

    Βλέπεις..κι αυτός ο Διαγωνισμός, τελικά, αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας μας. Παίρνουμε ό,τι αξίζουμε. Κι αν δεν αλλάξουμε νοοτροπίες , τότε είμαστε χαμένοι από χέρι.Έχουμε μία τελείως μα τελείως στρεβλή εικόνα για το τί εστί ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Και υποτίθεται είμαστε και άνθρωποι με υψηλό IQ Smile.Ε λοιπόν οι έξυπνοι αυτοί της χώρας ας κάνουν την αρχή από τα πιο μικρά..μπας και ακολουθήσουν και οι.. "πτωχοί τω πνεύματι" και δούμε κάποια στιγμή χαϊρι. 


    mary_omikron
    12.05.2015, 17:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 12.05.2015, 17:21 έγραψε...

    Δέν ανακοίνωσα ποτέ, εγώ, ποιό είναι το τραγούδι, με το οποίο συμμετέχω!!!Αυτό έγινε απο την Μαίρη Ο. και μάλιστα, σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις, προς έκλπηξη και δική μου, ομολογώ! 


    Συμπέρασμα: Ολοι οι άλλοι εδώ μέσα που παρακολουθούσαν και σε διάβαζαν είναι από Ιδρυμα καθυστερημένων και δεν κατάλαβαν με τα "κόλπα" σου ποιό είναι το τραγούδι, μέχρι που τους άνοιξε τα μάτια η Mary_omikron και εσυ εξεπλάγης!!!!!!!

    Μάλιστα........

    ΥΓ. Στην θέση σου απλά θα σιωπούσα, αν δεν είχα τη γενναιότητα να παραδεχθώ -έστω και στον εαυτό μου- οτι απλούστατα με "κατάλαβαν".


    essendream
    12.05.2015, 17:44

    Δεν νομίζω Χριστίνα ότι την πολυνοιάζει αφού είναι δεύτερη και πάει για τελικό! Αυτό που με τρομοκρατεί είναι το τι θα ακούσουμε στον ίδιο τον τελικό!!

    Αν ένας καλλιτέχνης μόλις κατεβει το τραγούδι του από την πρωτειά μαίνεται κατά αυτόν τον τρόπο φαντάσου τι θα γίνει στον τελικό!!! Και η εν λόγω "καλλιτεχνης' είχε αρχίσει ήδη να μαίνεται από το δεύτερο ακόμα γκρούπ υποτιμώντας τα τραγούδια άλλων, απορώ γιατί βρεθήκατε προ εκπλήξεων όταν συμπεριφέρθηκε έτσι στο γκρούπ του δικού της τραγουδιού!!!! Τουλάχιστον ο Νανόπουλος μαίνονταν για το δικό του γκρούπ δεν άρχισε πόλεμο από τους πρώτους κιόλας Ομύλους!!!
     Μα καλά....σοβαρολογούσε ο διαχειριστής όταν της πρότεινε να έχει τα κότσια να αποσυρθεί;; χαχαχαχα διασκέδασα από τον τρόπο που ελίχθηκε η "κυρία"!! Ποιό εύκολο είναι να μας βγάλει ολονών και τα δύο μάτια παρά να αποσυρθεί!!! {#emotions_dlg.blink}

    @ Μιgrelia μην κάνεις την αθώα περιστερά είχες στείλει κι ειχες στείλει μηνύματα σε όλους μας για να σε ψηφίσουμε!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 12-05-2015 17:47 ]


    mary_omikron
    12.05.2015, 17:46

    mingrelia ChatΣυγχορδία Μινόρε

    Προχθές, 23:14 #375    επεξεργασία       Junk   Διαγραφή    Αναφορά   Παράθεση

    Ωραία, Μαίρη!Να επικεντρωθούμε, λοιπόν, στο θέμα, της σελίδας!!Στις 6μισυ, απόψε, έγραψα σε χαρτί, τα σκόρ, της 5άδας!Τώρα, είναι σχεδόν 11μμ.Το σκόρ του δεύτερου τραγουδιού, παραμένει, ΑΚΡΙΒΩΣ, το ίδιο, ενώ, όλων των υπόλοιπων, έχει ανέβει, αρκετά!!ΤΟ ΙΔΙΟ, ακριβώς, περίεγο, είχε συμβεί και εχθές, για πάρα πολλές ώρες και γι αυτό, σήμερα, έγραψα, τις βαθμολογίες της 5άδας, σε χαρτί, για να το ελέγξω!Εδώ και 10 λεπτά, μου έστειλε η φίλη μου Αλεξάνδρα Πολυχρονίδη, ένα μήνυμα, με συγχαρητήρια, για το τραγούδι μου, λέγοντας, πως πρίν μία ώρα, μπήκε και το ψήφισε, μαζί με κάποια άλλα, που της άρεσαν!Όταν το έλεγξα, διαπίστωσα, πως το σκόρ του τραγουδιού, είχε παραμείνει, ΑΚΡΙΒΩΣ, το ίδιο και ΜΕΤΑ την ψήφο της Αλεξάνδρας, παρόλο, που εκείνης, της έβγαλε, πως είχε ψηφίσει και της έβγαλε και τους ψήφους, δίπλα σε κάθε τραγούδι, που είχε ψηφίσει!!


    Οταν εσύ η ίδια λες ΤΟ ΣΚΟΡ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ και ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΟΥ χρειάζεται η Μαιρη που σου απαντά???

    mary_omikron ChatΒετεράνος

    Προχθές, 23:23 #377    επεξεργασία        Junk   Διαγραφή    Αναφορά   Παράθεση

    Επειδη απευθύνεσαι ονομαστικά σε μένα σου απαντώ :

    1ον. Δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω για τον αλγόριθμο που πιθανόν λειτουργεί και γιατί λειτουργεί.

    2ον. ΟΛΟΙ καταλάβαμε οτι το τραγούδι σου που διαγωνίζεται είναι το δεύτερο, μπορείς να χαλαρώσεις, το εμπεδώσαμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 12-05-2015 17:59 ]


    atreu73
    12.05.2015, 18:02
    Καθίστε ρε παιδιά. Μπορεί η φίλη της μινγκρέλια να την δούλευε ότι το ψήφισε το τραγούδι της ή μπορεί να ψήφισε κατά λάθος άλλο. Μπορεί π.χ. να ψήφισε το δικό μου που βέβαια δε θα πω ποιο είναι αλλά ο τίτλος του αποτελείται από δύο λέξεις. Η πρώτη είναι "το" και η δεύτερη θυμίζει καράβι (είναι δηλαδή μια άλλη λέξη για το καράβι).
    tallos
    12.05.2015, 18:05
    Το φερυ μποουτ
    Orfeus
    12.05.2015, 18:24

    Βρε τι έχουμε πάθει...


    mary_omikron
    12.05.2015, 18:58

    Σταμάτα να παρουσιάζεις το μαύρο για άσπρο. Με πρόθεση την απορία σου για τις ψήφους πέρασες  επιτήδεια και τάχα "διακριτικά" ποιό είναι το τραγούδι σου, όπως και σε άλλο post αναφέρθηκες και στην τραγουδίστρια που "ειναι εξαιρετική και θέλεις να την βοηθήσεις να ακουστεί" κλπ κλπ.

    Είδες κανέναν άλλο εδώ μέσα να κινείται έτσι την ώρα που διαγωνίζεται?

    Κανένας δεν έχει τα 149 του IQ σου αλλά δεν είναι και ηλίθιος, προσπάθησε να αποδεχθείς οτι κάτι καταλαβαίνουν και οι κοινοί θνητοί που διαβάζουν.

    ΥΓ. Απευθύνομαι αναγκαστικά λόγω mod, μην κολακεύεσαι.


    Chrysanna
    12.05.2015, 19:05

    Η έκδοση σου δεν έχει mute?


    RainT
    13.05.2015, 16:28

    Σε κανένα απο τα τραγουδια που ψήφισα όπως έγραψα σε άλλο θέμα δεν βλεπω τις βαθμολογίες που έδωσα και αρκετά πριν αποσυρθούν τα Χρώματα αλα δεν είχα χρόνο να σας ξανα γράψω

    είχα ψηφίσει μέσω FB τα τραγουδια: χρωματα-σταγόνες βροχής-τελετή-γεια σου

    ειχα ακούσει αρκετές ημερες προσεχτικά όλα σχεδόν τα τραγουδια αλα για κάποιον λόγο ακυρώθηκε η ψηφοφορία μου,γιατι;

    επρεπε να κάνω φροντιστήριο ψηφοφορίας πριν ψηφισω;


    jorge
    13.05.2015, 16:46
    Παιδιά, προσοχή.

    Κάνετε το εξής λάθος: Μπαίνετε και ψηφίζετε από το Facebook και μετά μπαίνετε με το λογαριασμό σας στο MusicHeaven. Είναι λογικό να μην μπορείτε να δείτε τη βαθμολογία σας έτσι, διότι δεν ψηφίσατε με λογαριασμό MusicHeaven. Αποσυνδεθείτε λοιπόν από το MusicHeaven, μπείτε με το Facebook (με αυτό ψηφίσατε) και τότε θα δείτε κανονικά τις ψήφους σας.
    ariskeyman
    13.05.2015, 16:58

    Πραγματικα μηπως αυτο δεν ειναι διαγωνισμος? Ρε παιδια τοσες μερες διαβαζω τα απιστευτα λογύδρια! Σε καθε διαγωνισμο διαβαζω παραπονα και ατέλειες αλλα αυτο που γινεται εδω περα ειναι απιστευτο!

    Φιλε jorge, που δεν εχουμε στειλει και προσωπικα μηνύματα για αυτο ρωτάω! Μηπως λέγεσαι Ηλίας Ψινάκης και απο εδώ μέσα ψάχνεις τον καινούργιο Σάκη? Μήπως είσαι η μεταμφιεσμένη κα Γκαγκάκη που θα μας προωθήσει στα media για να γινουμε το καινούργιο HOT STUFF στην μικρή μας Ελλαδίτσα?

    Αν δεν είσαι κάποιος απο αυτούς (που πλέον αμφιβάλλω!χαχα!) παρακαλώ μην παίρνεις στα σοβαρά ολα αυτά που γράφονται εδω μέσα γιατι μόνο συζήτηση μεταξύ καλλιτεχνών δεν είναι αυτό!


    Ο κάθε δημιουργός θέλει να πάει καλά το τραγούδι του αλλά οχι και έτσι ρε παιδιά! Οτι παράπονα μπορεί να έχουμε οσοι στείλαμε ένα τραγούδι που σίγουρα φτιάξαμε με κόπο και ψυχή δεν αξίζει τέτοια αντιμετώπιση! Θέλω να πω οτι με τέτοια μηνύματα και αναλύσεις μειώνετε τις δικές σας δημιουργίες που πιστεύω οτι δεν το αξίζουν, γιατί δόξα το θεό και μόνο απο τα κομμάτια που έχω ακούσει και θα ακούσω εδώ μέσα, νιώθω υπερήφανος για τον συναγωνισμό που υπάρχει. Ακούω όμορφες μελωδίες και φωνές που δεν τους αξίζουν όλα αυτά!


    Αυτά απο μένα και συγνώμη αν σας κούρασα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ariskeyman, 13-05-2015 17:00 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ariskeyman, 13-05-2015 17:01 ]


    RainT
    13.05.2015, 17:13

    Δεν κάνω λάθος...με τον λογαριασμό μου που ψήφισα στο FB μπαίνω για να δώ τις βαθμολογίες μου και δεν υπάρχουν!!!απλα εδώ μπαίνω ως μέλος για να σας γράψω.