ελληνική μουσική
    869 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    aitherovamonas
    05.04.2015, 00:07

    Μόνος                             5

    Αντίο ...Αγαπημένη          4

    Δυο κόσμοι Διαφορετικοί                     4

    Ασημένια Σιωπή               3

    Δέντρο                  3

    Θέλω να φύγω                3

    Αυτά δε γίνονται              2

    Μέρες                             2

    Ποιό καλοκαίρι                1

    Ρώτα με                 1

    {#emotions_dlg.walkman} & {#emotions_dlg.rockon}


    KRISTHESS
    05.04.2015, 00:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 04.04.2015, 23:50 έγραψε...
    Αν και δεν κατάφερα να σκεφτώ κανένα λογικό μονοπάτι απ' το οποίο κάποιος θα κατέληγε σ' αυτό το συμπέρασμα απ' το μήνυμα μου, θα σου απαντήσω.

    Απολύτως αποδεκτά και κατανοητά όσα λες ..αλλά όταν γράφεις ένα τέτοιο μήνυμα μέσα από "παράθεση" κάποιου .. και με τον όρο.."αγαπητέ" που δείχνεις ότι απευθύνεσαι σ'αυτόν και όχι γενικά..τότε επέτρεψέ μου ..εύκολα μπορούν να παρεξηγηθούν οι προθέσεις σου έστω κι αν δεν είναι αυτός ο στόχος.


    Chrysanna
    05.04.2015, 00:54

    Επιτέλους, τελείωσα! Το γεγονός ότι μου πήρε μία ολόκληρη μέρα και χρειάστηκα πολλά και μεγάλα διαλείμματα, δεν ήταν καλό.

    "Αυτά δεν γίνονται" και "Θέλω να φύγω" ήταν τα μοναδικά 5άστερα!

    Απο 'κει και πέρα μου άρεσαν τα: "Συνομιλία με τον Θεό", "Αντίο...Αγαπημένη", "Μια Προσευχή", "Αυτά τα μάτια", "Δυο κόσμοι διαφορετικοί", "Άπιαστο" και "Ονείρου Ζωγραφιά".

    Νομίζω πως τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα επιβεβαιώνουν πανηγυρικά αυτό που έλεγα στα προηγούμενα post μου. Ένας άνθρωπος που αντέγραψε προκληκτικά ένα ολόκληρο τραγούδι, θεώρησε ότι για κάποιο λόγο αξίζει να συμμετέχει σ' έναν διαγωνισμό δημιουργίας και αυτή η στάση επιβραβεύτηκε με ουκ ολίγους ψήφους. Συγγνώμη αλλά ο συγκεκριμένος "δημιουργός" και οι ψηφοφόροι του, δεν μου εμπνέουν κανέναν σεβασμό. Πόσο μάλλον που την ίδια στιγμή τραγούδια όπως το "Θέλω να φύγω" και το "Αντίο... Αγαπημένη" βρίσκονται στην 20η και 16η θέση αντίστοιχα. Ελπίζω να δω αρκετές διαφοροποιήσεις μέχρι να κλείσει το Group.

    Y.Γ. Πολλοί στιχουργοί και συνθέτες έχουν μία μανία να ερμηνεύουν τα τραγούδια τους ενώ δεν έχουν τα φωνητικά προσόντα. Είναι κρίμα να σκοτώνετε τα δικά σας τραγούδια μ' αυτόν τον τρόπο. Δεν γίνεται να είμαστε όλοι καλοί σε όλα. Βάλτε λίγη αντικειμενικότητα στο κρασί σας προκειμένου ν' αναδείξετε το πραγματικό σας ταλέντο.

    @ KRISTHESS

    Συμπληρώνω το παρόν post για να μην γεμίζουμε το θέμα με off topic.
    Η απάντηση μου όντως απευθυνόταν στον kwstasagas γιατί κι ο ίδιος απευθυνόταν σ' εμένα μέσω παράθεσης του δικού μου μηνύματος. Θα επιμείνω στο ότι η απάντηση μου δεν ήταν παρεξηγήσιμη αλλά αν κάποιος θέλει ντε και καλά να παρεξηγηθεί, υπόσχομαι να το αντιμετωπίσω με ψυχραιμία.

    {#emotions_dlg.rolleyes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 05-04-2015 01:01 ]


    sillia
    05.04.2015, 01:46

    Δεν θα κάνω σχόλιο ο αριθμός των προτιμήσεων μου τα λέει όλα ...

    Κάπου άκουσα και λίγο Λαρς Ουλριχ στο one τεσπα..

    Ονείρου ζωγραφιά,Μια προσευχή,Συνομιλία με τον Θεό,και Αντίο αγαπημένη  {#emotions_dlg.walkman}

    Καληνύχτα χμ.... μάλλον καλημέρα Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 05-04-2015 01:51 ]


    KRISTHESS
    05.04.2015, 02:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 05.04.2015, 00:54 έγραψε...
    Ένας άνθρωπος που αντέγραψε προκληκτικά ένα ολόκληρο τραγούδι, θεώρησε ότι για κάποιο λόγο αξίζει να συμμετέχει σ' έναν διαγωνισμό δημιουργίας και αυτή η στάση επιβραβεύτηκε με ουκ ολίγους ψήφους. Συγγνώμη αλλά ο συγκεκριμένος "δημιουργός" και οι ψηφοφόροι του, δεν μου εμπνέουν κανέναν σεβασμό. 

    Ολόκληρο τραγούδι?Αν αναφερόμαστε στο ίδιο..ψηφοφόρος του ήμουν και γω παρεπιπτόντως. Αν ένας στίχος σημαίνει ότι κάποιος αντέγραψε ολόκληρο τραγούδι και αυτός είναι λόγος να μη σου εμπνέουν σεβασμό οι ψηφοφόροι του .. ε τότε τι να πω..με συγχωρείς Χρυσάννα μου αλλά αυτό με προσβάλλει και εμένα. Δόξα τω Θεώ έχω και γω αυτιά. Είναι άλλο κάποιος να θυμίζει κάτι και να αντλεί έμπνευση από ένα κομμάτι και άλλο να χαρακτηρίζεται κάτι αντιγραφή έτσι ξερά. Διαφωνώ λοιπόν κάθετα, γιατί με τη στενή έννοια του όρου αντιγραφή δεν είναι.Όποιος και να του κάνει μήνυση δεν την κερδίζει με τίποτα. Εξάλλου ή έκφραση "από τα βάθη της ψυχής" δεν είναι σπάνια. Και όσο κι αν κάποιος δε θέλει να το δεχτεί ,το επόμενο μέρος του στίχου είναι διαφορετικό κατά λέξη  παρόλο που πατάει στην ίδια πατέντα.Και αν εξαιρέσεις αυτό το σημείο έχουμε να κάνουμε με τελείως διαφορετικά μουσικά ακούσματα και μελωδίες. Από κει και πέρα σε καμία περίπτωση το ένα δεν είναι αντιγραφή του άλλου όπως το θέτεις.Το να λες δε σου εμπνέουν σεβασμό  όμως αυτό σημαίνει ότι υποτιμάς ανθρώπους που έχουν το δικαίωμα να εκφράζονται όπως έχεις το δικαίωμα να εκφράζεσαι και εσύ. Μόνη σου λοιπόν αναιρείς αυτό που λες και ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ εκ των πραγμάτων το αποτέλεσμα κρίνοντας τους ψηφοφόρους.Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Καλό βράδυ.

    Υ.Σ. Παρεπιπτόντως το "δύο κόσμοι διαφορετικοί" ξεκινά με την εισαγωγή της "Ζήνα".. παρ'όλα αυτά βλέπω το ψήφισες.. Άρα λοιπόν .. θα ήταν δικαιολογημένο και από άλλους.. να χαθεί  κιο σεβασμός και προς το πρόσωπό σου... Νομίζω δηλαδή.. ή κάνω λάθος??{#emotions_dlg.rolleyes}

    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 02:24 ]


    Chrysanna
    05.04.2015, 02:36

    Το δικαίωμα τους να εκφράζονται δεν το ακούμπησα καν. Με τον ίδιο σεβασμό θα προτιμούσα να μην ακουμπάνε και το δικό μου δικαίωμα να εκτιμώ βάσει κριτηρίων και όχι εν λευκώ.

    Όσον αφορά το κομμάτι της αντιγραφής/πλήρους απουσίας δημιουργίας, ο Kant με καλύπτει απόλυτα (Το ηθικό είναι νόμιμο αλλά το νόμιμο δεν είναι πάντα ηθικό).  Όχι μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικότερα σαν κοσμοθεωρία γι' αυτό ειλικρινά το αν θα κέρδιζε ή όχι την μήνυση μου είναι παντελώς αδιάφορο.

    Καλό ξημέρωμα να έχεις.

    Υ.Γ Θα το αντιμετωπίσω με ψυχραιμία και αυτό :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 05-04-2015 02:42 ]


    KRISTHESS
    05.04.2015, 03:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 05.04.2015, 02:36 έγραψε...

    Το δικαίωμα τους να εκφράζονται δεν το ακούμπησα καν. Με τον ίδιο σεβασμό θα προτιμούσα να μην ακουμπάνε και το δικό μου δικαίωμα να εκτιμώ βάσει κριτηρίων και όχι εν λευκώ.

    Όσον αφορά το κομμάτι της αντιγραφής/πλήρους απουσίας δημιουργίας, ο Kant με καλύπτει απόλυτα (Το ηθικό είναι νόμιμο αλλά το νόμιμο δεν είναι πάντα ηθικό).  Όχι μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικότερα σαν κοσμοθεωρία γι' αυτό ειλικρινά το αν θα κέρδιζε ή όχι την μήνυση μου είναι παντελώς αδιάφορο.

    Aς είναι καλά το μωρό που με ξενυχτάει {#emotions_dlg.helpsmilie}...λοιπόν στο προκείμενο. Όπως λοιπόν εσύ θα προτιμούσες όπως λες να έχεις το δικαίωμα να εκτιμάς βάσει κριτηρίων και όχι εν λευκώ, έτσι και οι υπόλοιποι έχουν το ίδιο δικαίωμα..θεωρώ... Δε νομίζω δηλαδή ότι οι άλλοι δεν έχουν τα δικά τους κριτήρια?Έτσι δεν είναι? Όπως έχεις εσύ , έτσι προφανώς θα έχουν και οι άλλοι. Εκτός αν θεωρείς ότι τα δικά σου κριτήρια είναι ανώτερα των άλλων.. ή ότι οι άλλοι που έδωσαν τόσους πολλούς πόντους ως τώρα στο κομμάτι.. δεν ξέρουν να κρίνουν..αφού εσύ έχεις την αποκλειστικότητα σ'αυτό! (μη με παρεξηγήσεις .. με αγάπη στο λέω Smile)

    Όπως όμως κρίνεις και βγάζεις το χ - συμπέρασμα για τους ψηφοφόρους (ότι ας πούμε επειδή δεν κρίνουν όπως θά'θελες να κρίνουν εσύ και γι'αυτό μάλλον...δε σου εμπνέουν σεβασμό..)έτσι και εκείνοι έχουν δικαίωμα να βγάζουν το χ - συμπέρασμα και για σένα.Κι αφού δε θεωρείς ότι η άποψή σου προφανώς γι'αυτούς δεν πρέπει να τους ενοχλεί..τότε δεν πρέπει να ενοχλεί και η δική τους άποψη για τα λεγόμενά σου.

    "όσον αφορά το κομμάτι της αντιγραφής/ πλήρους απουσίας δημιουργίας" όπως το χαρακτηρίζεις είναι κατανοητή και φυσικά αποκλειστικά δική σου άποψη..Ειδικά με το "πλήρους απουσίας δημιουργίας" ..το τερμάτισες!!!Δε μου δικαιολόγησες ωστόσο την ψήφο σου στο έτερον πολύ όμορφο κομμάτι του διαγωνισμού "δύο κόσμοι διαφορετικοί" που ξεκινά επίσης με "αντιγραφή". 

    Υ.Σ. Το ξενυχτήσαμε πάλι απόψε


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 03:21 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Chrysanna
    05.04.2015, 04:12

    Ο BandofBounty έχει άγχος για την αιμοδοσία, η Kristhess έχει μωρό κι εγώ βλέπω Blacklist.
    Geo είσαι ξύπνιος αδικαιολογήτως και προτείνω ν' ανοίξουμε ένα νέο θέμα να συζητήσουμε την περίπτωση σου.Μέχρι να καταλήξουμε σ' ένα συμπέρασμα, πιες ένα τίλιο.

    Kristhess...

    Υπερασπίζεσαι το δικαίωμα των ανθρώπων να εκφράζονται ελεύθερα ενώ δεν εξεφρασα καν την επιθυμία να τους αφαιρεθεί.  Προσπαθείς να με τρομάξεις με το ενδεχόμενο ότι σύμφωνα με την λογική μου ίσως χάσω τον σεβασμό κάποιων ανθρώπων χωρίς να έχω αναφέρει πουθενά ότι η απώλεια εκτίμησης είναι αποκλειστικά δικό μου προνόμιο.  Το επιχείρημα σου για όλα αυτά είναι η ποσοτική υπεροχή ενώ ξεκάθαρα έγραψα νωρίτερα πως αυτή δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

    Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός είναι διαγωνισμός δημιουργίας. Για μένα δημιουργία είναι δύο πράγματα: αλήθεια & ψυχή. Δεν θα συγκρίνω καν έναν άνθρωπο που γέννησε ένα κομμάτι (έστω κι αν δεν είναι τέλειο) με κάποιον άλλον που αντέγραψε ένα άλλο. Δεν μ' απασχολεί να μετρήσω πόσες νότες αντέγραψε ή αν είναι εκτεθειμένος νομικά. Ούτε θα επιχειρηματολογήσω για το αν είναι πραγματικά αντιγραφή, ως προφανές για όποιον έχει το χάρισμα της ακοής έστω και μειωμένης. Εχω σταματήσει πολλά χρόνια να διαπραγματεύομαι τ' αυτονόητα καθώς και να επιβραβεύω, με όποιον τρόπο, κάθε είδους ανεπάρκειες.

    Αν αύριο το πρωί ο Βας Βας Παρασκευάς κάνει μία sold out συναυλία και ο Χαρούλης ακυρώσει μία λόγω χαμηλού αριθμού εισιτηρίων, η αλήθεια για την ποιότητα των δύο θα παραμείνει η ίδια. 

    Υπάρχει μία σύγχρονη τάση εκμετάλλευσης της υποκειμενικότητας ως έννοια προκειμένου να δικαιολογήσουμε ανέπάρκειες, ελλείψεις και κάθε τι νοσηρό που υπάρχει. Αν και αναμένομενη τάση με τα τόσα που έχουμε να δικαιολογήσουμε, είμαι διαχρονικά και κάθετα αντίθετη σ' αυτό και δεν έχω σκοπό ν' αλλαξοπιστήσω τώρα στα στερνά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 05-04-2015 04:20 ]


    tallos
    05.04.2015, 08:20
    ποιος αντεγραψε;μπορει να τον ψηφισα και εγω χωρις να εχω ακουσει το πρωτοτυπο.
    THANOS35
    05.04.2015, 12:25

    Σήμερα ψήφισα και γω! Δικό μου αγαπημένο το "2 κόσμοι διαφορετικοί".. Μου άρεσε πάρα πολύ ειδικά στο πρώτο του μισό.. στο δεύτερό του ίσως θα το ήθελα να συνεχιστεί στη λογική του πρώτου μέρους..αλλά κατάλαβα ίσως τι προσδοκούσε να πετύχει ο δημιουργός ..τη μετάβαση από από το παραδοσιακό στο σύγχρονο!! Και μένα ειλικρινά θα με ενθουσίαζε ως ιδέα και μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης του.. Εξαιρετική επίσης και η φωνή!!! Η εισαγωγή του πάντως όντως μου θυμίζει και μένα τη γνωστή τηλεοπτική σειρά! 

    Όσον αφορά το "αμφιλεγόμενο" κομμάτι "στου Θεού το περιβόλλι"θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές  με όσα λέει η  Kristhess.. Βεβαίως παίρνει έναν μεμονωμένο στίχο ..και αυτό όντως μπορεί να προβληματίζει..αλλά από εκεί και πέρα να φτάνουμε στην υπερβολή και να λέμε ότι είναι αντιγραφή ενός ολοκλήρου κομματιού θεωρώ ότι είναι άτοπο. Όπως άτοπος είναι και ο ενδεχόμενος  μη σεβασμός κάποιου μέλους από κάποιου άλλου, εξαιτίας αυτού του γεγονότος!! Ο καθένας φυσικά έχει τα δικά του κριτήρια. Αλλά δεν μπορεί να θεωρεί ότι ο άλλος είναι λιγότερο ικανός από εκείνον. αφού δεν ξέρει τον τρόπο αξιολόγησης που μπορεί να ακολουθεί ο καθένας!Ας είμαστε λοιπόν πιο ήπιοι στις εκφράσεις μας καθώς θεωρώ και γω ότι ενδεχομένως κάποιοι μπορεί να αισθανθούν προσβεβλημένοι..

    Άλλωστε καλλιτέχνες είμαστε και είναι στη φύση μας να έχουμε ευαισθησίες. Με κίνδυνο λοιπόν να χάσω και γω το σεβασμό της  Chryssana βαθμολόγησα το συγκεκριμένο κομμάτι με 4 αστεράκια καθώς δεν το θεωρώ αντιγραφή ούτε καταλογίζω στο δημιουργό του.. παντελή έλλειψη έμπνευσης! Θα του έδινα 5 αν δεν υπήρχε ο αμφιλεγόμενος στίχος. Σε πολλά όμως τραγούδια γίνεται επιλογή παρόμοιων εκφράσεων.Και δεν θεωρούνται αντιγραφές. Θα μπορούσα να παραθέσω πολλά παραδείγματα.Πολλές φορές οι εκφράσεις επιλέγονται χωρίς πρόθεση και όταν κάποιος το συνειδητοποιήσει είναι λίγο αργά καθώς το κομμάτι έχει ήδη δημιουργηθεί..Βεβαίως αν το έκανε εσκεμμένα ίσως είναι ένα θέμα. Από την άλλη επιρροές έχουν όλοι. Κακά τα ψέματα.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει αυτό που θέλει.. Δε νομίζω όμως πως έχει το δικαίωμα να υποτιμά τους άλλους που δεν έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης με εκείνον. Κι αυτό μου φάνηκε και μένα να βγαίνει από κάποιες τοποθετήσεις. Λοιπόν ας επανέλθουμε στη μουσική και στα αγαπημένα κομμάτια που μπορεί να θεωρεί ο καθένας και ας αφήσουμε τις κρίσεις για τους άλλους!Αυτή είναι η γνώμη μου! Την καλημέρα μου σε όλα τα μέλη!


    johnpanman
    05.04.2015, 13:46

    Χαιρετώ όλους τους φίλους και με τη σειρά μου.

    Σαν συμμετέχων στο διαγωνισμό και υποστηρικτής αυτού του πολύ δύσκολου επιχειρήματος, με "πονάει" λίγο το ότι από τα πρώτα μου σχόλια σχετικά με τη διαδικασία θα έχει ίσως λίγο "αρνητικό" χρώμα, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση νιώθω ότι πρέπει να παραθέσω και τη δική μου άποψη σχετικά με την συζήτηση της αντιγραφής ή όχι του κομματιού "Του θεού το περιβόλι".

    'Ιδιες φράσεις που μπορεί να βρίσκονται σε διαφορετικά τραγούδια δεν είναι καθόλου περίεργο να συναντήσεις, ειδικά αν είναι φράσεις που χρησιμοποιούνται στην καθημερινότητα. Για παράδειγμα : "Μου άναψες φωτιά..", δεν είναι μια φράση που μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον οτι την "έκλεψε" αν την βάλει και σε δικό του τραγούδι

    Το δικό μου θέμα με το συγκεκριμένο τραγούδι στο οποίο αναφερόμαστε δεν είναι ο συγκεκριμένος στίχος, μόνο. Μια ποιο βαθειά ανάλυση δείχνει επίσης:

    1) Ο ρυθμός είναι ίδιος με το τραγούδι το "Άχ να σε δω"

    2) Η τονικότητα είναι ίδια με το "Άχ να σε δω"

    3) Η μελωδία (οι νότες) είναι 99% ίδια με το "Άχ να σε δω"

    4) Τα όργανα που χρησιμοποιούνται είναι ίδια με το "Άχ να σε δω"

    Ο συνδιασμός, λοιπόν, των παραπάνω, έστω και για τα λίγα δευτερόλεπτα της εισαγωγής, δημιουργεί το ύφος, την ατμόσφαιρα, το συναίσθημα, το χρώμα του τραγουδιού.

    Για το αυτί το δικό μου και μόνο και τα δικά μου ακούσματα τα παραπάνω δεν με "αφήνουν" να δώσω αστεράκια στο τραγούδι, δυστυχώς..

    Να τονίσω δύο πολύ σημαντικά πράγματα:

    1) Δεν υπονοώ σκόπιμη αντιγραφή του "Άχ να σε δω" από τον φίλο που έστειλε αυτό το τραγούδι στον διαγωνισμό. Τα ακούσματά μας και τα τραγούδια που μας αρέσουν είναι μέσα μας.. Έτσι και οι επιρροές μας. 

    Αν όμως δημιουργήσεις ένα τραγούδι και υπάρξουν άνθρωποι που θα σου πουν ότι ενδεχομένως μοιάζει πάρα πολύ, στα όρια της αντιγραφής, με ένα άλλο, το οποίο έχει ήδη εκδοθεί, τότε σκεφτόμενος ηθικά και ίσως προστατεύοντας τον εαυτό σου και νομικά, αξίζει να το ξανασκεφτείς λιγάκι, διαμορφώνοντας ίσως τα λίγα αυτά δευτερόλεπτα, έτσι ώστε να συνεχίσει το όμορφο τραγούδι σου τον δρόμο του.. 

    2) Δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση να προσβάλω ή να θίξω τους ανθρώπους που ψήφισαν και συνεχίζουν να ψηφίζουν το τραγούδι, είναι δικαίωμα του καθενός και τα αυτιά και η κρίση δικά του επίσης. Απλώς παραθέτω και την δική μου άποψη σχετικά με το θέμα, λαμβάνοντας υπόψην ότι τα παραπάνω επηρέασαν την δική μου ψήφο προς το τραγούδι.

    Τέλος, και πηγαίνοντας παρακάτω, να τονίσω, επαυξάνοντας το ποστ του φίλου cotton σε άλλο ποστ σχετικό με την ψηφοφορία, οτι πήρα μέρος στο διαγωνισμό για να συμμετέχω, να μάθω, να εκμεταλευτώ με την καλή έννοια το βήμα που μου δίνει ο διαγωνισμός, να γνωρίσω καινούργια τραγούδια και καλλιτέχνες και το έκανα αυτό αποδεχόμενος τους όρους. 

    Προσωπικά οι ψήφοι του "προσωπο-βιβλίου" δεν με συμφέρουν, καθότι μή δικτυωμένος, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει. Θα συνεχίσω να συμμετέχω και στο μέλλον στο διαγωνισμό, έστω κι αν το 100% των ψήφων προέρχονται από εκεί.. 

    Έτσι, γιατί γουστάρω πολύ την αγάπη και την προσπάθεια που δείχνουν οι διοργανωτές και γιατί γουστάρω πολύ την διαδικασία στην οποία με βάζει..

    Καλή συνέχεια σε όλους μέσα από την καρδιά μου, και στον φίλο που έστειλε το "Του θεού το περιβόλι".

    Είμαστε όλοι κερδισμένοι ήδη...  

    PS: Αγαπητέ jorge, το ξέρω, σε έχουμε πρήξει, ειναι λίγο άσχετο το ποστ στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά τι να κάνουμε, μας παρασύρει η συζήτηση, δείξε καταννόηση ... {#emotions_dlg.biggrin} 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την johnpanman, 05-04-2015 13:51 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την johnpanman, 05-04-2015 13:57 ]


    KRISTHESS
    05.04.2015, 13:53

    Παράθεση:

    Το μέλος johnpanman στις 05.04.2015, 13:46 έγραψε...

    1) Ο ρυθμός είναι ίδιος με το τραγούδι το "Άχ να σε δω"

    2) Η τονικότητα είναι ίδια με το "Άχ να σε δω"

    3) Η μελωδία (οι νότες) είναι 99% ίδια με το "Άχ να σε δω"

    4) Τα όργανα που χρησιμοποιούνται είναι ίδια με το "Άχ να σε δω"

    Ο συνδιασμός, λοιπόν, των παραπάνω, έστω και για τα λίγα δευτερόλεπτα της εισαγωγής, δημιουργεί το ύφος, την ατμόσφαιρα, το συναίσθημα, το χρώμα του τραγουδιού.

    Ο ρυθμός θυμίζει κατά τη γνώμη μου μόνο το ρεφρέν, η τονικότητα δεν απαγορεύεται καθώς είναι θέμα του τόνου που τραγουδάει κάποιος. Όσον αφορά τα όργανα διακρίνω όργανα που δεν έχει το αχ να σε δω.. στη δε μελωδία και μιλώντας και ως μουσικός.. δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο ως σύνολο  Smile

    Και να μιλήσω και προσωπικά  αρχικώς ούτε μου πέρασε από το μυαλό ότι μοιάζει έστω κατ'ελάχιστο ειδικά μελωδικά με το αχ να σε δω. Και δόξα τω θεώ το αυτί μου είναι πεπειραμένο και σε ελληνικά και σε ξένα ακούσματα.
    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 13:57 ]


    johnpanman
    05.04.2015, 14:02

    Σεβαστή η άποψή σου αγαπητή, 

    να επαναλάβω λοιπόν ότι:

    Ο συνδιασμός, λοιπόν, των παραπάνω, έστω και για τα λίγα δευτερόλεπτα της εισαγωγής, δημιουργεί το ύφος, την ατμόσφαιρα, το συναίσθημα, το χρώμα του τραγουδιού.


    Αυτό είναι που προβλημάτισε το δικό μου αυτί.. Απο'κει και πέρα προφανώς τα αυτιά του καθενός διαφέρουν. 

    Καλή σου μέρα Smile


    KRISTHESS
    05.04.2015, 14:07

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !..Τα λίγα δεύτερα της εισαγωγής ωστόσο δεν μπορούν να στιγματίσουν ένα ολόκληρο τραγούδι..Με την ίδια λογική θα έπρεπε να στιγματιστεί και το "Δύο κόσμοι διαφορετικοί"... αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας το αξιολογεί με το δικό του τρόπο! Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό!Smile Μου αρέσει πάντως ο τρόπος σκέψης σου!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 14:09 ]


    johnpanman
    05.04.2015, 15:38

    Προς χάριν της συζήτησης..

    Το "Δυο κόσμοι .." μπορεί να έχει το ίδιο όργανο, αλλά στην εισαγωγή δεν "προδίδει" ρυθμό, είναι ένα σόλο ενός οργάνου, ένας οργανικός λαρυγγισμός, ασ'το πούμε. Όταν πιά μπαίνει το κυρίως μέρος του τραγουδιού δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το γνωστό μουσικό κομμάτι της τηλεοπτικής σειράς.

    Στο "Το περιβόλι .." στην εισαγωγή έχει ρυθμό, ο οποίος μένει ο ίδιος σε όλο το κομμάτι.. Επίσης η αμφιλεγόμενη εισαγωγή έχει γενικώς δομή, η οποία είναι σχεδόν ίδια στα χαρακτηριστικά της με το γνωστό κομμάτι του γνωστού αγαπημένου καλλιτέχνη, έστω και για αυτήν την εισαγωγή.. 

    Αν ο γνωστός αγαπημένος καλλιτέχνης αποφάσιζε να μηνύσει τον φίλο που έστειλε το κομμάτι, δεν νομίζω ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά η διάρκεια της "αναφοράς - πιθανής αντιγραφής" στο γνωστό κομμάτι.. 

    Βεβαίως χαίρομαι που συμφωνούμε οτι μπορούμε να διαφωνούμε και μάλιστα πολιτισμένα.. Γενικώς μου αρέσει ο τρόπος που σου αρέσει ο τρόπος που σκέφτομαι..! {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.tt2}


    KRISTHESS
    05.04.2015, 15:48

    Το δύο κόσμοι στην εισαγωγή χρησιμοποιεί αυτούσια την Εισαγωγή της σειράς ῾Ζήνα᾽. Πρόκειται εμφανώς για αντιγραφή.Eίναι ακριβώς η ίδια λογική. Ο δημιουργός προκαταλαμβάνει τη διάθεση του κοινού με ένα πολύ γνωστό και οικείο άκουσμα(ίδιο όργανο και ίδιος λαρρυγγισμός και μάλιστα στην εισαγωγή και των δύο θεμάτων τόσο στη σειρά όσο και στο τραγούδι). Αν δηλαδή υπάρχει δόλος στη μία περίπτωση ..τότε πρέπει να δεχτεί κανείς ότι υπάρχει και στην άλλη. Δεν μπορεί να ενοχλούμαστε στο ένα λόγω ελληνικής προέλευσης μάλλον και στο άλλο αν είναι, να μην ενοχλούμαστε επειδή προφανώς έτυχε να μην παρακολουθήσουμε ποτέ την ξένη παραγωγή. Δεν μπορεί να λες ότι είσαι υπέρμαχος του Καντ στην μία περίπτωση και στην άλλη να το ξεχνάς. Και να λες ότι τα μέλη που είχαν άλλο κριτήριο από το δικό σου.. δε σου εμπνέουν σεβασμό.Τόσο απλά.Smile Κράτα την άποψη σου για τον εαυτό σου , εξέφρασέ την δημοσίως όπως την πιστεύεις(απολύτως θεμιτό), αλλά μη θίγεις τα υπόλοιπα μέλη, κατακρίνοντάς τα ουσιαστικά που ψήφισαν το κομμάτι με διαφορετικά κριτήρια από τα δικά σου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 16:25 ]


    Chrysanna
    05.04.2015, 19:11

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 05.04.2015, 15:48 έγραψε...

    Κράτα την άποψη σου για τον εαυτό σου , εξέφρασέ την δημοσίως όπως την πιστεύεις(απολύτως θεμιτό), αλλά μη θίγεις τα υπόλοιπα μέλη, κατακρίνοντάς τα ουσιαστικά που ψήφισαν το κομμάτι με διαφορετικά κριτήρια από τα δικά σου.

    Τελικά να την κρατήσω για τον εαυτό μου ή να την εκφράσω δημοσίως;

    Πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένη στις οδηγίες σου γιατί μπορεί κάποιος να μπερδευτεί...