ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    cotton
    09.04.2015, 00:19

    ελα ρε....χαχαχαχα...δεν το είχα προσέξει ποτέ "απο τις τοσες πολλές φορές που το έχω ακούσει"...πολυ γέλιο!!!

    παιδιά ας γυρίσουμε στο διαγωνισμό μας εγω θα έλεγα...

    αμαν ρε παιδιά τώρα με κάνατε να σκέφτομαι ποια άλλα τραγούδια είναι έτσι....

    μηηηηη....κκκκςςςς-κκκςςς...μακριά...πρέπει να ξεχάσω!!!{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.walkman}


    -----------------

    ....Όταν κάτι το θέλεις "πάρα πολύ"...όλο το σύμπαν...συνομωτεί για να το πετύχεις......

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cotton, 09-04-2015 00:21 ]


    cotton
    09.04.2015, 02:02

    ειλικρινα πιστεύω οτι το "ανικανοποιητο" ειναι παρα πολυ όμορφο τραγουδακι με όμορφους στοίχους...και οι δημιουργοι προσπαθούν να πουν κάτι βαθύτερο....

    αρχικά και εγώ σκέφτηκα οτι αδικείται εκεί που βρίσκεται...αλλά...

    ενα τραγούδι θεωρω πως βαθμολογείται οχι μόνο για τους στίχους του αλλα στο σύνολό του...

    η ερμηνεία του τραγουδιού σιγουρα θα μπορούσε να ήταν πιο δυνατή...

    οι μελωδίες του....το ίδιο...και γενικά με απλά λόγια -πάντα κατα με- ίσως αν τα παιδιά  του έδιναν μια καλύτερη παραγωγη...και "ασχολούνταν" λιγο παραπάνω, νομίζω θα πήγαιναν πολυ καλά στον διαγωνισμό!!!

    ηδη το κομμάτι ειναι πολυ όμορφο...

    ίσως όμως βρίσκεται σε αυτήν την θέση γιατι ακόμα δεν έχουν "ωριμάσει" οι καρποί του....

    και ένα δέντρο θέλει αγάπη, φροντιδα, περιποίηση, προσοχή και...χρόνο...!!!

    συγχαρητήρια παρ'ολα , προσωπικά μου αρέσει πολυ!!!{#emotions_dlg.thumbup}

     


    essendream
    09.04.2015, 11:17
    cotton πολύ ενδιαφέρουσα ή άποψη σου!!!
    Kalliopiliopoulou
    09.04.2015, 12:05

    Όμορφες καλημέρες! Κάθε γκρουπ κρύβει και τα δικά του διαμαντακια. Απο το τρίτο λοιπον γκρουπ ξεχώρισα τα εξής: *Δυο κόσμοι διαφορετικοι*, *Μια προσευχη*, *Γλυκο γιασεμι*, *Απιαστο* (μου άρεσε πααααρα πολυ η γέφυρα), *Ο Ηλιος*, *Μαυρη πεταλουδα* (πολυ όμορφη φωνή), *Νομιζει πως αλλαζει*(μου άρεσε η κιθάρα θα ήθελα αλλαγή μελωδίας της φωνής-ένα πιο μελωδικό ρεφρέν ίσως ;), *Αυτα τα ματια*(γλυκό κομματάκι), *Μονος*(ωραία η σκέψη των παιδιών, συμπαθητικό πάντρεμα με παραδοσιακό ήχο), *Δεντρο*(με ταξίδεψαν οι στίχοι του πρώτου ρεφρέν). Εύχομαι ένα καλό Πάσχα σε ολους και καλή μας Ανάσταση! Με υγεία! Εις το επανιδείν μουσικοί συνοδοιποροι!!! 😊😀

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 09-04-2015 12:07 ]


    cotton
    09.04.2015, 22:14

    παιδιά άλλαξε κάτι στο διαγωνισμό,όσον αφορα την βαθμολογία....?μπερδευτηκα...!!{#emotions_dlg.huh}


    Angelika93
    09.04.2015, 22:37

    Αυτο ακριβως αναρωτιεμαι κι εγω...


    geo321
    10.04.2015, 01:54

    Στο 3ο γκρουπ ξεχωρισα τα εξης τραγουδια..........Δυο κόσμοι Διαφορετικοί,Μια Προσευχή,Οδυσσέας,Μόνος,Γλυκό γιασεμί,Θέλω να φύγω,Αυτά τα μάτια,Τα παιδιά της πλατείας,Τι Δεν Καταλαβαίνεις,Ομορφιά.

    Καλο πασχα σε ολους!!! με υγεια!!!!!


    -----------------

    http://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=100000080776144#/group.php?gid=63148794445

    [ τροποποιήθηκε από τον/την geo321, 10-04-2015 01:55 ]


    KourosAlexandros
    10.04.2015, 04:02

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KourosAlexandros, 11-04-2015 19:00 ]


    KourosAlexandros
    10.04.2015, 04:05

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KourosAlexandros, 11-04-2015 19:00 ]


    mary_omikron
    10.04.2015, 06:08

    @ KourosAlexandros

    δεν αποκαλύπτουμε στοιχεία των δημιουργών όσο ένα τραγούδι διαγωνίζεται, και όπως δείχνουν μέχρι στιγμής τα πράγματα πρόκειται να προκριθεί για τον τελικό. Είναι άδικο για τους άλλους συμμετέχοντες που διαγωνίζονται ανώνυμα.

    Αναφέρεται καθαρά στη σελίδα διαγωνισμού : "10. Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών, ώστε να δώσουν προσοχή μόνο στο ίδιο το τραγούδι."


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 10-04-2015 06:14 ]


    KourosAlexandros
    10.04.2015, 16:08

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KourosAlexandros, 11-04-2015 19:00 ]


    Chrysanna
    10.04.2015, 16:23

    Μια πολύ καλή συμβουλή για όσους δεν έχουν ψηφίσει ακόμα είναι να μην βαθμολογούν στο πρώτο άκουσμα.
    Αφιερώστε λίγο χρόνο στα τραγούδια των group, ακούστε 2-3 φορές και μετά περάστε στο στάδιο της βαθμολογίας.

    Έκανα το λάθος κι έχω μετανιώσει για τα λίγα αστέρια που έβαλα σε κάποια τραγούδια, βασικότερο εκ των οποίων το "Γλυκό γιασεμί".


    atreu73
    10.04.2015, 17:28
    Το 2 κόσμοι διαφορετικοί έχει πολλά νοήματα και είναι πολύ βαθύ τραγούδι. Εγώ ας πούμε ακόμα το ψάχνω.
    sillia
    12.04.2015, 13:26

    Χριστός Ανέστη Χρόνια πολλά Smile

    Αυτό που θα γράψω λογικά  δεν επηρεάζει την βαθμολογία {#emotions_dlg.rolleyes}

    Το αδικεί η θέση που βρίσκεται ...μιλάω για το "ανικανοποίητο" !Η ηχογράφηση είναι ψιλοχάλια αλλά η φωνή της κοπελιάς πολύ όμορφη με ιδιαίτερη χροιά !Ωραίος στίχος μουσική και πολυ καλή ερμηνεία!Μπράβο της !


    reteos
    13.04.2015, 08:43
    Mου άρεσαν πιο πολύ τα τραγούδια , τα οποία τίμησα με 5/στερο: 1)Και μη σε νιάζει , ένα πάρα πολύ όμορφο ζειμπέκικο, 2)Το ζειμπέκικο ενός άστεγου, 3) Αντίο αγαπημένη, 4) Γιατί με πικραίνεις.
    tallos
    13.04.2015, 11:28
    ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,υμνος.
    tallos
    13.04.2015, 11:40
    Ο Ηλιος κοματαρα,και του Θεου το Περιβολι που ταχα αντεγραψε τον Περιδη.
    kwstasagas
    13.04.2015, 12:21

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 13.04.2015, 11:40 έγραψε...

    Ο Ηλιος κοματαρα,

    .... και ναι, το "ομολογώ" : πριν λίγο, που έριξα μια ματιά στη βαθμολογία, χάρηκα που, για πρώτη φορά, το βρήκα μέσα στην 5άδα !! Ήταν το πρώτο τραγούδι του ομίλου για το οποίο έγραψα επαινετικά [και ενθουσιώδη] σχόλια και, καθ' όλη τη διάρκεια του ομίλου, το έβλεπα λίγο πιο πάνω απ' τα μισά της βαθμολογίας !! Κι άρχισα να σκέφτομαι ότι "το τραγούδι αυτό μάλλον θα έχει την ίδια τύχη με την άλλη πολύ αγαπημένη μου ροκιά του 1ου ομίλου, τη "Γιορτή", για το οποίο έγραψα καλά λόγια, ανοίγοντας το τόπικ, και μετά ... το έβλεπα να μην ξεκολλά απ' την 10η-12η θέση του ομίλου" !!! Αν, λοιπόν, ο "Ήλιος" περάσει στον τελικό, θα παύσω να θεωρώ τον εαυτό μου ως ... "γκαντέμη", που για όποιο τραγούδι γράφω καλά λόγια στο τέλος δεν περνά τελικό, χι χι .....

    [και ... ξανά μανά οι απαραίτητες εξηγησεις : Δεν γνωρίζω ποιοι κρύβονται πίσω απ' αυτό το τραγούδι !! Και ναι ... μπήκα ξανά στον πειρασμό να ψάξω το "Ήλιος" στο YouTube, στο google κλπ και ... για μια ακόμη φορά δεν βρήκα τίποτα !!! ] 


    DespinaAlexopoulou
    13.04.2015, 23:21

    Πως να στριμωχθουν τοσα ωραια τραγουδια σε 5 μολις θεσουλες;  Απο τα τραγουδια αυτου του ομιλου 4-5μολις δεν ψηφισα κι αυτο γιατι καποια τοτε επρεπε να παρουν 6αρια.  Ξεχωρισα το δεντρο (αλλα απο οτι φαινεται εχω μαλλον περιεργα γούστα αφού βρισκεται ακομη και τωρα εκεί κάτω), το γλυκο γιασεμί (το γυρισμα στο ακομη ολα τα λεφτα) που ελπίζω να περάσει στην πεντάδα και να μην εχει την "τυχη" του αγαπημενου μου αγαπη της βροχης, μαυρη πεταλουδα, μια προσευχή, το μικρο σας κορίτσι εγώ, μονος (ενα τραγουδι για καθε παιδι που φωναζει και δεν το ακουμε). Προσεγμενα τραγουδια επισης το απιαστο,δυο κοσμοι διαφορετικοι, ονειρου ζωγραφια και βεβαια ατακτη αγία. Και λέω βέβαια γιατί πιστεύω ότι εδώ καλουμαστε να αξιολογησουμε  τραγούδια.

    Κριμα παντως που τοσα ωραια κομματια θα μεινουν εκτος αναγκαστικα.

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης