ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.856 μέλη

    Τι τρεχει με τις βαθμολογιες των τραγουδιών;

    sillia
    10.04.2015, 15:05

    Παράθεση:

    Το μέλος ntarlas18 στις 10.04.2015, 14:51 έγραψε...

    Στημενο ειναι .. ξεκολατε.. ειναι τυχαιο που οσοι ηταν στην πενταδα δεν κούνησα θεση ενω αυτοι που ηταν απο την εκτη εως την δεκατη θεση τους εριξαν στην 20 και βαλε ?? κρίμας πάντος.. το musicheaven και το the voice στο ίδιο τσουβάλι.. μονο που στο the voice κάνεις και κανα κονε ..

    Μάλλον δεν παρακολουθείτε τον πίνακα βαθμολογίας !

    Και η πεντάδα άλλαξε ... !

    Ναι το έστησε όλο αυτό το ΜΗ για να πάρει την πρωτιά στον τελικό !

    Πείτε και ένα ευχαριστώ σε όλους όσους προσπαθούν να γίνουν πιο γνωστά και αγαπητά στον κόσμο τα τραγούδια σας !


    BandofBounty
    10.04.2015, 15:19

    Έχει προκύψει μια παρανόηση, σε όσους την "πέφτουν" στον αλγόριθμο...

    Το εν λόγω εργαλείο, δεν καταδικάζει όσα τραγουδια διαδίδονται μέσω fb & γνωστών και φίλων. Καταδικάζει το γεγονός ότι οι γνωστοί και οι φίλοι, ψηφίζουν χωρίς να μπαίνουν στον κόπο να ακούσουν και τα υπόλοιπα τραγούδια. Μπαίνουν, ψηφίζουν 5* στο τραγούδι που τους υποδείχθηκε...και άντε γειά! Εννοείται ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων, δεν έχουν ψηφίσει - ακούσει τίποτα από τα άλλα groups...προηγούμενα και επόμενα. Μα ο σκοπός της καθιέρωσης του fb (εκτός από την προβολή του site) ήταν να ακουστούν όλα τα τραγούδια σε ευρύτερο κοινό. Και αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει.

    Υποθέτω, πάντα, ότι ο αλγόριθμος αυτό ακριβώς κάνει...Περιορίζει στο μέτρο του δυνατού, το "ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε".

    Ας γίνονταν οι φίλοι σας ακροατές καινούργιων ακουσμάτων...κι ο περιβόητος αλγόριθμος, θα περνούσε απαρατήρητος!

    Καλό Πάσχα σε όλους!


    kwstasagas
    10.04.2015, 15:23

    Παράθεση:

    Το μέλος ntarlas18 στις 10.04.2015, 14:51 έγραψε...

    Στημενο ειναι .. ξεκολατε..

    Κι όμως ... ο τωρινός διαγωνσμός είναι πραγματικά ο διαγωνισμός που όλα παίζονται !!! Όλα τα τραγούδια που θα περάσουν στον τελικό, πραγματικά θα έχουν ίσες πιθανότητες για να κερδίσουν και να τερματίσουν ψηλά !!! Επειδή έχω παρακολουθήσει επισταμένως τους προηγούμενους διαγωνισμούς, έχω πλήρη επίγνωση για αυτό που γράφω !!!

    Ίσως να έχουμε όλοι μας τις απορίες για το "πώς προκύπτει ο αλγόριθμος των ψήφων στο fb", ή για το "πώς εκτιμάται μια ψήφος ως κακόβουλη" [κι εγώ ως συμμετέχων τις έχω αυτές τις απορίες, τις οποίες μόνο ο διαχειριστής μπορεί να μας λύσει] .... Ίσως κάποιοι από εσάς να μη συμφωνείτε σε πολλά για το "πώς διεξάγεται ο διαγωνισμός", ενόψει του ότι μπήκε στη μέση και το fb κι έτσι οι διοργανωτές έχουν να αντιμετωπίσουν "νεα δεδομένα" σε σχέση με τους παλαιότερους διαγωνισμούς ...

    Όμως για "στημένο" παιχνίδι ... από την καθαρά προσωπική μου σκοπιά, βλέπω μέχρις στιγμής ότι στον τωρινό διαγωνισμό κάτι τέτοιο δεν ισχύει !!! Η, καθαρά υποκειμενική, εντύπωση που έχω σχηματίσει είναι ότι το καλοκαίρι θα παρακολουθήσουμε έναν συναρπαστικό τελικό, όπου όλα τα τραγούδια πραγματικά θα έχουν ισότιμες πιθανότητες και για νίκη, και για 20άδα και για κάτω απ' την 20άδα ....


    berry2925
    10.04.2015, 15:38

    Τι έγινε ρε παιδια μας παρακολουθει το MH? Βλεπει και το τι γραφουμε στα προφιλ μας? Και δε καταλαβα τι ειδε που δεν  συμβαδιζει με τους ορους του διαγωνισμού? δικαίωμα μου δεν ειναι να ζητησω ψήφους μεσω Facebook? Οι οροι του διαγωνισμού δε μου εδωσαν αυτο το δικαίωμα? με το ετσι θελω αφαιρέσετε τους βαθμούς? Αυτες οι ενέργειες εμενα μου θυμιζουν  αλλες εποχες... υστερα απο παρακολουθηση   του προφιλ σας αποφασιζουμε και διαταζουμε να σας αφαιρεσου βαθμούς γιατι ετσι γουσταρουμε ... 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την berry2925, 10-04-2015 15:40 ]


    Chrysanna
    10.04.2015, 16:15

    Νομίζω ότι είναι απ' τα θέματα όπου όλοι έχουν δίκιο κι όλοι έχουν άδικο.

    Όσοι είναι πολέμιοι του Facebook, σ' ένα υποθετικό σενάριο όπου θα έκαναν live σ' ένα μαγαζί και η συμφωνία με τον επιχειρηματία θα ήταν να πληρωθούν με ποσοστό επί των εσόδων της βραδιάς, δεν νομίζω ότι θα τους ενδιέφερε αν το κοινό ήταν άνθρωποι της ποιότητας που αντιλαμβάνονται την μουσική ως πνευματική δημουργία ή απλώς κάποιοι που βγήκαν για ένα ποτό νωρίς μέχρι να έρθει η ώρα να πάνε σ' ένα ελληνάδικο και να κάνουν check in στο Facebook. Θα μετρούσαν μόνο κεφάλια για να βγει το τελικό νούμερο που θα μπει στην τσέπη.

    Όσο για τους "απένταντι", πιστεύω πως ειναι ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του σύγχρονου έλληνα.
    Αυτός που θα προσηλυτίσει φίλους και γνωστούς ώστε να ψηφίσουν αυτόν που του έχει υποσχεθεί μία θεσούλα - χωρίς βεβαίως να σκέφτεται ούτε να τον ενδιαφέρει αν αξίζει την θεσούλα - θα το πει στους πάντες όταν την πάρει αλλά όχι νωρίτερα από φόβο μην βρεθεί κάποιος πιο ικανός ο οποίος ίσως ν' αποτελέσει κίνδυνο κι εννοείται ότι δεν αποδέχεται την θέσπιση της αξιολόγησης γιατί θεωρεί ότι είναι εκεί που είναι γιατί το αξίζει. Εξού και η οδηγία "Μπείτε και ψηφίστε αυτό" και όχι "Μπείτε, ακούστε και αν σας αρέσει το τραγούδι μας ψηφίστε το με όποια βαθμολογία εσείς νομίζετε."

    Εγώ πάντως είμαι με τους δημιουργούς που δεν έχουν ασχοληθεί με κανένα απ' τα θέματα του forum περί ψηφοφορίας.

    Smile


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 10-04-2015 16:17 ]


    geo321
    10.04.2015, 16:48

    Εγω απλα θα πω οτι σημερα ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και θα επρεπε να δειξουμε την ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ,αν οχι ο ενας στον αλλο,αλλα στο κυριο που σημερα σταυρωθηκε, για να μπορουμε εμεις καθε μερα να σταυρωνουμε ο ενας τον αλλο!!

    Καντε κουραγιο και αυριο μερα ειναι..................

    Καλη ανασταση πρωτα απ ολα στην ψυχη μας!!


    atreu73
    10.04.2015, 17:23

    Και ποιος είναι τελικά αυτός ο Ζούκερμπεργκ και πρεπει να τον λάβω υπόψη; Αφού ούτε μια  γκόμενα δεν μπορεί να κρατήσει ο τύπος. Εμένα ας πούμε κανείς δεν με ψήφισε από φέισμπουκ αφού έχω λογαριασμό στο τουίτερ. Είναι δίκαιο αυτό; Να μην μπορώ να σταυρώσω ψήφο μέσω τουίτερ; 

    Να ακυρωθεί ο διαγωνισμός και να γίνει μέσω τουίτερ η ψηφοφορία που έχω πολλούς φίλους. 


    KRISTHESS
    10.04.2015, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος thripas στις 10.04.2015, 14:37 έγραψε...

    Α Και κατι τελευταιο: δε μπορεις να προσβαλεις τη δουλεια και το μερακι καποιων ανθρωπων, οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα καλο η κακο, αρεστο σε σενα η οχι. Απ την 1η μερα ειχες καποιο προβλημα με το συγκεκριμενο κομματι... Αυτα!

    Δεν νομίζω ότι προσέβαλα κανέναν κάνοντας μία μικρή έρευνα.. ούτε είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κομμάτι. Αν είχα όπως λες δε θα το ψήφιζα καν.Του έδωσα 2 αστεράκια. Απλά υπήρχαν άλλα που μου άρεσαν πολύ περισσότερο ..Δεν νομίζω ότι είναι κακό αυτό.. Πάντως αναρωτιέμαι..αν την ίδια "εκστρατεία" που έκανε το 1 από τα 3 μέλη σας την έκαναν και τα άλλα δύο στο facebook ,τότε θέλω να πιστεύω ότι αντιλαμβάνεστε ότι το αποτέλεσμά σας μόνο ως αντικειμενικό δεν κρίνεται. Και όταν μιλάμε για "κακόβουλη" ψήφο εννοούμε να δοθεί κατεύθυνση ψηφοφορίας σε ένα συγκεκριμένο τραγούδι χωρίς να μπεί κάποιος στον κόπο να ακούσει και να ψηφίσει έστω ένα ακόμα ή ακόμα χειρότερα να ψηφίσει ακόμα και το δικό σας τραγούδι χωρίς καν να το ακούσει  ,επειδή εσείς του το λέτε , μόνο και μόνο για να βγει από την υποχρέωση ως ιντερνετικός σας φίλος. Αν αυτό σας ικανοποιεί ..τότε πάσο.

    Λοιπόν για να τελειώνει το παραμύθι εύχομαι κάθε επιτυχία στο κομμάτι σας και άλλωστε είναι λογικό να μην αρέσουμε τόσο πολύ πάντα σε όλους.Καμία εμπάθεια.. Ίσα ίσα εσείς εξαρχής νιώσατε ενοχλημένοι από την αρχική μου τοποθέτηση, που όμως δε σας προσέβαλε  ούτε προσέβαλα ποτέ τη δουλειά σας απλά είπα τι δε μου άρεσε - καθαρά προσωπική άποψη-ούτε σας ξέρω ούτε σας ήξερα ούτε φυσικά έχω κάτι μαζί σας (αντιθέτως με εσάς που το πήρατε μάλλον πολύ προσωπικά τόσο μάλιστα ...που με ειρωνευτήκατε που σας έδωσα 2 αστερια και δεν ειπα τίποτα-φανερωνοντας την ταυτότητά σας πριν την ληξη της ψηφοφορίας).Η πραγματικότητα δεν προσβάλλει κανέναν.Ειδικά όταν πατάει κάποιος στη γη.

    Καλό είναι να ακούτε και τις αρνητικές κριτικές και να κάνετε ό,τι μπορείτε για να βελτιώνεστε.Καταλαβαίνω τη στεναχώρια σας, αλλά αν ήμουν στη θέση σας και μιλώντας και ως μουσικός μπορεί και γώ να στεναχωριόμουν..αλλά θα προτιμούσα να μου πούνε αν δεν αρέσει κάτι, ώστε να ψάξω την αιτία και να βελτιωθώ και όχι  να κατηγορώ αυτόν που μου το είπε, προτιμώντας να με γλύφει για να με ευχαριστήσει.Ο καθένας βεβαίως κάνει τις επιλογές του.Και  βεβαίως όπως είπα είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

    Μην κυνηγάτε λοιπόν μάγισσες όταν ευθύνεστε απολύτως κατά τη γνώμη μου για τον τρόπο που χειρίζεστε το ίδιο σας το κομμάτι. Και απευθύνομαι σε όλους τους μουσικούς του διαγωνισμού και όχι μόνο σε εσάς που είστε οι δημιουργοί του συγκεκριμένου κομματιού. Καλή Ανάσταση να έχετε.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-04-2015 19:43 ]


    thripas
    10.04.2015, 20:21
    Ουτε εγω σε γνωριζω αγαπητη μου φιλη, φανταζομαι ομως πως ανηκεις στην ομαδα των διαχειριστων, αλλιως δε μπορω να εξηγησω το γεγονος οτι ψαχνεις τα προφιλ του φεισμπουκ μονο και μονο για να δειξεις και στους αλλους εδω την "εκστρατεια" που οπως λες καναμε. Με αυτο τον τροπο σαφως και μας προσβαλεις! Φυσικα και γνωριζουμε πως δεν ειμαστε αρεστοι σε ολους, φυσικα και ακουμε και σεβομαστε τις οποιες κριτικες καλες η κακες.. Ολα αυτα που αναφερεις ομως δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με το θεμα μας. Δεν υπηρχε πουθενα καποιος ορος η καποιο πλαφον ψηφων απο το φεισμπουκ νομιζω. Το να γκρεμιστουμε απ την 4η στην 21η θεση με το ετσι θελω καποιων δεν ειναι και οτι καλυτερο. Επισης εμεις διαφημισαμε το τραγουδι ΜΑΣ, συγγνωμη που δεν διαφημισαμε και ολα τα αλλα και δεν ειμασταν πανω απο τον καθε φιλο μας να του λεμε "ακουσε τα ολα". Καταλαβαινεις οτι αυτο δεν ελεγχεται και ουτε φυσικα θα επρεπε να μας απασχολει καν, ουτε αναφεροταν πουθενα σε κανεναν ορο... Τελος χαιρομαι που δεν απαντησες σε καμια αλλη απ τις αποριες μου, αυτο κατι δειχνει. Επισης δεν εχουμε κανενα λογο να κρυφτουμε πισω απο το δαχτυλο μας, γι αυτο αποκαλυψαμε και τις ταυτοτητες μας, δεν ξερω γιατι ΚΑΙ αυτο ενοχλει. Παντως αν οντως ανηκεις στην ομαδα των διαχειριστων μπορεις και να το αποσυρεις το τραγουδι τοσο "ενοχλητικο" που ειναι. Εμεις θα συνεχισουμε να το παιζουμε στα live μας, θα μας επιτρεψεις, γιατι απλα σε καποιους αρεσει και μας το ζητανε. Ουτε προκειται να επηρεασουμε τη γνωμη καποιων θετικα η αρνητικα για κανενα τραγουδι, σεβομαστε και τα 36 του γκρουπ εξισου. Καλη Ανασταση!
    berry2925
    10.04.2015, 20:22

    Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι σε ειρωνευτηκα. Δε μ αρέσει να ειρωνευωμαι κανέναν.. Το ευχαριστώ που σου είπα για Τα 2 αστέρια το εννοούσα.  Αν δε με πιστεύεις τότε το ευχαριστω να το πάρω πίσω... Κανείς λάθος αν νομίζεις ότι δε μου αρέσουν οι αρνητικές κριτικές... Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην αρεσω σε όλους,  είναι απολύτως φυσικό.  Έχω πρόβλημα όμως να μου αφαιρουν πόντους με το έτσι θέλω και στη μέση του διαγωνισμου  την στιγμή που δεν κάνω κάτι το οποίο δε το επιτρέπουν οι κανόνες του παιχνιδιού. Αν δε το θέλατε το Facebook να μη το βάζετε στο παιχνίδι από την αρχή. Δε βλέπω όμως να μη το θέλετε... ..  Μάλλον εκεί μέσα θα ξημερωβραδιαζεστε αλλιώς πως εξηγείται το γεγονός ότι βρήκατε όλα τα ποστ μας που βάλαμε στον τοίχο μας...  Αλλά είπαμε...  Αποφασιζω και διατασσω....  Τέλος... Καλή ανάσταση.. .. 


    KRISTHESS
    10.04.2015, 20:27

    Επίσης όρος ήταν να ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΣΑΣ. Κάποιος λοιπόν δεν διαβάζει καλά και ερμηνεύει τα πράγματα όπως του αρέσουν.Δεν ανήκω στην ομάδα των διαχειριστών - είναι καθαρά προσωπική η άποψη ...Όσον αφορά το "ψάξιμο" ..έγινε από περιέργεια μετά τα όσα είπε ένα από τα μέλη σας. Με θλίβει αφάνταστα πάντως που δεν βλέπετε την ουσία. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται όπως αυτός νομίζει. Σας εύχομαι καλή επιτυχία στις συναυλίες σας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-04-2015 20:28 ]


    mary_omikron
    10.04.2015, 20:36

    Παράθεση:

    Το μέλος thripas στις 10.04.2015, 20:21 έγραψε...

    Ουτε εγω σε γνωριζω αγαπητη μου φιλη, φανταζομαι ομως πως ανηκεις στην ομαδα των διαχειριστων, αλλιως δε μπορω να εξηγησω το γεγονος οτι ψαχνεις τα προφιλ του φεισμπουκ μονο και μονο για να δειξεις και στους αλλους εδω την "εκστρατεια" που οπως λες καναμε. 

    Διαχειριστής του Μusicheaven είναι μόνο ο Jorge, και η Kristhess -όπως όλα τα μέλη- λειτουργεί αυτόβουλα χωρίς να εκπροσωπεί την σελίδα... οπότε άκυρες οι υποψίες οτι το ΜΗ παρακολουθεί τα προφιλ και τις δημοσιεύσεις σας. 

    Το ΜΗ έχει όλη την καλή διάθεση να προσφέρει μια "γιορτή τραγουδιού" τόσο στους διαγωνιζόμενους όσο και στα μέλη του, και κάνει το παν για να εξελιχθεί σωστά και χωρίς αδικίες.


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 10-04-2015 20:45 ]


    berry2925
    10.04.2015, 21:38

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 10.04.2015, 20:27 έγραψε...

    Επίσης όρος ήταν να ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΣΑΣ. Κάποιος λοιπόν δεν διαβάζει καλά και ερμηνεύει τα πράγματα όπως του αρέσουν.Δεν ανήκω στην ομάδα των διαχειριστών - είναι καθαρά προσωπική η άποψη ...Όσον αφορά το "ψάξιμο" ..έγινε από περιέργεια μετά τα όσα είπε ένα από τα μέλη σας. Με θλίβει αφάνταστα πάντως που δεν βλέπετε την ουσία. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται όπως αυτός νομίζει. Σας εύχομαι καλή επιτυχία στις συναυλίες σας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-04-2015 20:28 ]




    berry2925
    10.04.2015, 21:43
    Γιατί κανένας δεν αναφέρεται στο γεγονός ότι αφαιρεθηκαν βαθμοί με το έτσι θέλω;
    Chrysanna
    10.04.2015, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος berry2925 στις 10.04.2015, 21:43 έγραψε...

    Γιατί κανένας δεν αναφέρεται στο γεγονός ότι αφαιρεθηκαν βαθμοί με το έτσι θέλω;

    Αντιλαμβάνεσαι ότι είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι εδώ;

    Τί πιο φυσιολογικό απ' το να επιλέγει ο οικοδεσπότης τα του οίκου του;

    Αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κρίνεις είναι τα κίνητρα.
    Αλλά τι μπορεί να σε κάνει να πιστεύεις ότι το κομμάτι σου είναι κάτι παραπάνω από το 1/300+ ενός ολόκληρου διαγωνισμού ώστε να μπει κάποιος στην διαδικασία είτε να το ωφελήσει είτε να το υποβιβάσει, στοχευμένα;


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 10-04-2015 22:16 ]


    berry2925
    10.04.2015, 22:32
    Πέστε όλοι πάνω μας. Δημοκρατικά. Αφαίρεση βαθμων με το έτσι θέλω. Εσείς το ανεχεστε; εγώ όχι. Αντε γειά λοιπόν
    roubas
    10.04.2015, 22:33

    Θεωρώ ότι ο αλγόρυθμος λειτούργησε άριστα..και το λέει κάποιος που εξακουλουθεί το κομμάτι του να μην διεκδηκεί τιποτα μετα την λειτουργία του (όπως και πριν)..απλα θεωρώ ότι έφερε μία δικαιοσύνη σε όλους εμας που κρατηθήκαμε να μην στείλουμε μηνυματα ψηφοθηρικά!!!


    KRISTHESS
    10.04.2015, 23:45

    "Πέστε όλοι πάνω μας. Δημοκρατικά. Αφαίρεση βαθμων με το έτσι θέλω. Εσείς το ανεχεστε; εγώ όχι. Αντε γειά λοιπόν"

     Αφαίρεση βαθμών(με το έτσι θέλω??) που υπήρξε και σε άλλα κομμάτια αν πρόσεξα καλά εκτός από το δικό σας.. Δεν διέκρινα ωστόσο κανέναν άλλο να λέει "άντε γεια" εκτός από σας. Δε σας κάνει εντύπωση αυτό? Ή νομίζετε ότι είστε οι πλέον αδικημένοι? Ιδού η απορία..Ίσα ίσα εκείνο που δέχτηκε σφοδρά πυρά ήταν "του θεού το περιβόλι" ..κι όμως δεν είδα το δημιουργό του να διαμαρτύρεται, προς τιμήν του(που αυτός είχε και έναν λόγο παραπάνω να θιχτεί από τα σχόλια..), αλλά μόνον εσάς με τέτοια ζέση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-04-2015 23:48 ]


    jorge
    11.04.2015, 01:29

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 10.04.2015, 20:27 έγραψε...

    Επίσης όρος ήταν να ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΣΑΣ. 


    Αυτό δεν υπάρχει ως όρος. 


    KRISTHESS
    11.04.2015, 02:00

    τρόπος του λέγειν Smile ..συνάγεται από το πλαίσιο του διαγωνισμού , μέσα στο οποίο φαίνεται μόνο ο τίτλος του τραγουδιού για να μην επηρεάζεται κανείς. Θεωρώ ότι είναι το αυτονόητο Τζορτζ. Αυτό εννοούσα. Εννοείται δεν το γράφει στους όρους με λέξεις !