ελληνική μουσική
    356 online   ·  210.873 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    atreu73
    29.04.2015, 13:35

    Εμένα μου αρέσει ο Σάκης και σαν άντρας και σαν προσωπικότητα. Είναι πολύ καλό παιδί και μετρημένο και η επιτυχία τον ακολουθεί παντού. Μια φορά τον σταμάτησε μια μπατσίνα για να τον γράψει και κατέληξε να του δώσει τηλ. κ.τ.λ.

    Μια άλλη φορά δεν μπορούσε να κοιμηθεί η μπέμπα του και πήρε τηλ. και τη νανούρισε παίζοντας πιάνο και τραγουδώντας. Είναι πολύ ευαίσθητος μα συνάμα και δυναμικός. Είναι στολίδι για την τέχνη μας.

     


    sirinakisgiorgos
    29.04.2015, 16:36

    Το θέμα στην συμμετοχή του Ρουβά δεν είναι η φωνή (αυτό είναι δευτερεύον).

    Το πρωτεύον είναι το καλλιτεχνικό επίπεδο. Το ’ξιον Εστί ανήκει στα Ιερά Ευ-

    αγγέλια του Ελληνικού τραγουδιού και στο ύψιστο καλλιτεχνικό επίπεδο.

    Εάν ο κ.Ρουβάς μετά το ’ξιον Εστί κάνει στροφή στην καριέρα του σ' αυτό το

    είδος και επίπεδο, τότε καλά να το κάνει, κι εγώ μαζί του και δεν με ενδιαφέρει

    τι τραγούδαγε μέχρι χθές.

    Εάν όμως συνεχίσει τα ίδια τότε είναι λάθος.

    Είμαι σίγουρος ότι θα κάνει το δεύτερο γιατί έχει μάθει τον εύκολο δρόμο.

    Ακολουθεί μια καριέρα με ημερομηνία λήξης (όσο κρατάει η εμφάνιση) μετά θα

    τον ψάχνει η Γερμανού στο <<μη χανόμαστε>>.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sirinakisgiorgos, 29-04-2015 16:41 ]


    Music-ologist
    29.04.2015, 17:40

    Η επιλογή του Σάκη Ρουβά από τη μία είναι συνεπής με τα διαχρονικά Πιστεύω του Μίκη Θεοδωράκη. Ο Μίκης πάντα ήθελε την όσο το δυνατόν ευρύτερη διάδοση του έργου του. Από την άλλη, ο Σάκης Ρουβάς είναι απλώς διάσημος. Δεν εκφράζει καμία "λαϊκότητα" όπως η μουσική του Θεοδωράκη. Δεν είναι σε θέση να εκφράσει το "Εμείς".

    Εδώ ότι πιο προσεκτικό και μετρημένο διάβασα για το ζήτημα "Μίκη-Σάκη".

    http://www.bookpress.gr/stiles/eponimos/einai-o-sakis-rouvas-o-neos-bithikotsis


    Music-ologist
    30.04.2015, 17:14

    Φυσικά και έχει δικαίωμα ο καθένας να τραγουδά ότι θέλει. Όπως και έχει ο καθένας να δικαίωμα να κρίνει όποιον θέλει και να τον θεωρεί άξιο ή ανάξιο ενός τραγουδιού. Κουβέντα γίνεται.

    Πάντως κανείς Πανδής δεν θεώρησε ποτέ τιμή του -ούτε και θέλησε ποτέ- να τραγουδήσει Σάκη...


    Orfeus
    30.04.2015, 21:43



    Μπορείς να μην υποκλιθείς σ αυτό το μεγαλείο της φωνής του;


    sven
    30.04.2015, 23:37

    Όταν ακούς αυτό το μεγαλειώδες πάντρεμα ποίησης, μουσικής και φωνής, και μόνο το άκουσμα της λέξης "Ρουβάς", και ό,τι έως τώρα εκπροσωπεί και αντιπροσωπεύει, προκαλεί ναυτία και ηχεί ως ύβρις στην όποια διασύνδεσή του με το μεγαλείο αυτό...

    Δεν μιλάμε, φυσικά, για το δικαίωμά του να "τραγουδήσει" ό,τι θέλει. Αυτό είναι αναφαίρετο για τον καθένα. Μιλάμε για τον καλλιτεχνικό βίο και την πολιτεία του κάθε επίδοξου..."εκτελεστή", καθώς και τη συνέχειά και συνέπειά του σε αυτά που φιλοδοξεί να κάνει και στην "αναβάθμιση" που επιθυμεί να επιχειρίσει...

    Είδομεν...

    Έως τότε ας παραμείνουμε και ας αφεθούμε στη μαγεία ερμηνειών σαν αυτή του Πέτρου Πανδή...


    jorge
    02.05.2015, 19:40

    Μη παρακαλώ σας μη.





    BandofBounty
    02.05.2015, 20:06

    Ο Ρουβάς φαίνεται να του λέει του Ορφανίδη..."δε φαντάζομαι να κάθεσαι σ' όλη την συναυλεία μπροστά μου...;"

    Πάντως, συγκινήθηκα με την φωτογραφία...Θυμήθηκα τα μαθητικά μου χρόνια (...τις φραπεδιές στον Γαλαξία, εννοούσα).


    Hastaroth
    02.05.2015, 21:25

    Βλέποντας αυτήν την φωτογραφία (που υποθέτω ότι είναι από τήν προετοιμασία τής συναυλίας),δέν μπορώ να μήν σχολιάσω το ύφος τού Αναστασίου Ρουβά,που μού δίνει την εντύπωση ότι νομίζει πως πρόκειται να τραγουδήση κάποιο από τα σαχλοτράγουδά του,εξ ού και το χασκόγελο.

    Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.....


    KRISTHESS
    02.05.2015, 21:32


    sillia
    02.05.2015, 22:39

    Στείλε ουρανέ μου ένα πουλί

    να πάει στην ΜΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ !

    .......................

    Αν δεν είναι άξιος ο κ.Ρουβάς να το ερμηνεύσει ας είμαστε άξιοι εμείς να το σεβόμαστε !


    Music-ologist
    02.05.2015, 23:33

    ’κουσα λοιπόν.


    Ομολογώ ήμουν πιο αισιόδοξος. Δεν ήταν καν αξιοπρεπής εκτέλεση. Απλά δεν έκανε φάλτσα. Καθόλου δύναμη, καθόλου νεύρο. ’δεια φωνή. Καθόλου, μα καθόλου δεν κάνει για Μίκη.


    KRISTHESS
    03.05.2015, 00:11

    Sillia μου εμείς μια χαρά το σεβόμαστε..Προσωπικά μόνο με χιούμορ μπορώ να το δω όλο αυτό. Σεβαστή η άποψή σου ωστόσο. Μusic-ologist αυτό που λες δεν μου κάνει καμία εντύπωση.. γνωρίζοντας τη φωνή και τη χροιά του Σάκη. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο Smile..βεβαιως..γούστα είναι αυτά. Σε αυτούς που αρέσει ο Σάκης..μπορεί να φάνηκε ..καταπληκτικό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 03-05-2015 00:16 ]


    mary_omikron
    03.05.2015, 00:21

    Κανένα βιντεάκι έχουμε ή είναι νωρίς ακόμη? {#emotions_dlg.biggrin} Περιμένω....

    Απ΄ότι βλέπω πάντως μέχρι στιγμής Το Πρώτο Θέμα και το Βήμα ανέλαβαν να ξεπλύνουν επικοινωνιακά την... εκτέλεση του ’ξιον Εστί από τον Ρουβά!

    Οσο για το επιχείρημα των ημερών οτι θα πλησίαζε τα νέα παιδιά η μουσική του Μίκη, μια ανάγνωση θα μας πείσει.........





    Orfeus
    03.05.2015, 00:32

    Μόλις γύρισα από τη Ν. Σμύρνη. Πολύς κόσμος. Εξαιρετικός ο Σάκης!!! Μα το έλεγα εγώ. Αυτό το παιδί "’ξιον Εστί". Δεν το λεγα; Τωρα όμως για να έχουμε μέτρο σύγκρισης, πρέπει να το πει και ο Τερλέγκας η Πάολα, η Χρύσπα, ο Γονίδης...     


    Music-ologist
    03.05.2015, 00:34

    Εδώ ανέβασε απόσπασμα το News It. Όπως βλέπετε. Δεν τραβάει.


    Konstantinosoa
    03.05.2015, 00:41

    Και η Real News, αποκλειστικότητα στο Λιάνη έδωσε... ’ ! Έστειλε και tweet συμπαράστασης ο Μπουμπούκος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-05-2015 00:45 ]


    Orfeus
    03.05.2015, 00:49

    Μια χαρά είναι ο Σάκης. Ωραίο παιδί, με το κουστουμάκι του,, τη γραβατούλα του και τις ρουβίτσες του. Τα όποια λάθη είναι του Ορφανίδη!


    essendream
    03.05.2015, 02:27

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 29.04.2015, 13:35 έγραψε...

    Εμένα μου αρέσει ο Σάκης και σαν άντρας και σαν προσωπικότητα. Είναι πολύ καλό παιδί και μετρημένο και η επιτυχία τον ακολουθεί παντού. Μια φορά τον σταμάτησε μια μπατσίνα για να τον γράψει και κατέληξε να του δώσει τηλ. κ.τ.λ.

    Μια άλλη φορά δεν μπορούσε να κοιμηθεί η μπέμπα του και πήρε τηλ. και τη νανούρισε παίζοντας πιάνο και τραγουδώντας. Είναι πολύ ευαίσθητος μα συνάμα και δυναμικός. Είναι στολίδι για την τέχνη μας.

     



    Tώρα αυτο για την μπατσίνα ..... τι να πω.... δύσκολο να το πιστεύψω!!  Πόσο σκληροπυρηνική να είναι για να θέλει ντε και καλά να γράψει έναν.... Ρουβά.... Μάλλον εύκολο θύμα της γοητείας του.....

    Η μπέμπα του είναι η πριγκήπισα του ...... όπως για κάθε μπαμπα θα ήταν πόσο μάλλον για μπαμπά που είναι και καλλιτέχνης!!!!


    PetrosTser
    03.05.2015, 03:47

    Παράθεση:

    Το μέλος essendream στις 03.05.2015, 02:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 29.04.2015, 13:35 έγραψε...

    Εμένα μου αρέσει ο Σάκης και σαν άντρας και σαν προσωπικότητα. Είναι πολύ καλό παιδί και μετρημένο και η επιτυχία τον ακολουθεί παντού. Μια φορά τον σταμάτησε μια μπατσίνα για να τον γράψει και κατέληξε να του δώσει τηλ. κ.τ.λ.

    Μια άλλη φορά δεν μπορούσε να κοιμηθεί η μπέμπα του και πήρε τηλ. και τη νανούρισε παίζοντας πιάνο και τραγουδώντας. Είναι πολύ ευαίσθητος μα συνάμα και δυναμικός. Είναι στολίδι για την τέχνη μας.

     



    Tώρα αυτο για την μπατσίνα ..... τι να πω.... δύσκολο να το πιστεύψω!!  Πόσο σκληροπυρηνική να είναι για να θέλει ντε και καλά να γράψει έναν.... Ρουβά.... Μάλλον εύκολο θύμα της γοητείας του.....

    Η μπέμπα του είναι η πριγκήπισα του ...... όπως για κάθε μπαμπα θα ήταν πόσο μάλλον για μπαμπά που είναι και καλλιτέχνης!!!!



    Το post του atreu73 αναφερόταν σε δύο γνωστές διαφημίσεις του Ρουβά, συνεπώς ήταν ειρωνικό Cool

    Ειδικά για την δεύτερη μπορώ να πω ότι κάθε φορά που την βλέπω πεθαίνω στα γέλια. Αυτό που λέμε all-time classic γελοιότητας {#emotions_dlg.biggrin} Και μάλιστα τώρα που την ξαναείδα ανακάλυψα σημαντική αλλά καλά κρυμμένη προφητεία. Το σλόγκαν στο τέλος λέει "Όσο σύγχρονοι κι αν είμαστε, το κλασικό θα είναι πάντα μέρος της ζωής μας". Και ο νοών νοείτω {#emotions_dlg.tt2}