ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.851 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    mousikofilh
    14.09.2006, 18:19
    Εντάξει βρε παιδιά,αν εξαιρέσεις τον Δάντη(προσωπικά δεν τον εκτιμώ καθόλου),όλοι οι άλλοι δημιουργοί είναι σοβαρότατοι.Ειδικά ο ρόκκος,ο Γιαννόπουλος,ο Γερμενής η βίκη Γεροθόδωρου και ο αγαπημένος μου Βαγγέλης Μαχαίρας(το μπουζούκι μας)έχουν δώσει τραγουδάρες σε σπουδαίους καλλιτέχνες. Άκουσα ολοκληρωμένο πριν από λίγο το πρώτο single του δίσκου,το’’σ’αγαπάω’’,και μου άρεσε πολύ.Λαικα τραγούδια πάντα είχε στους δίσκους του ο Γιάννης και πάντα οι δίσκοι του ήταν εμπορικοί.Εγω αν και στη αρχή ήμουν λίγο επιφυλακή,
    Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι θα βγει κάτι πολύ καλό.Βεβαια να μη ξεχνάμε ότι
    Τα λαικα τραγουδια,ετσι κι αλλιως έχουν πιο απλοϊκούς στίχους.
    Ίδωμεν...

    sentoni
    16.09.2006, 20:47
    Το μέλος spiroos στις 13-09-2006 στις 09:58 έγραψε...
    Παράθεση:



    (Και αν ισχύει αυτό που διάβασα Κότσιρας-Ρόκκος σε μουσική σκηνή, τότε πάλι... )

    ΥΓ. Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 13-09-2006 10:00 ]





    . . . κοιτάξου στον καθρέφτη . . . και μετά κάνεις τα κακώς σχόλιά σου !
    sentoni
    16.09.2006, 22:14
    Το μέλος mousikofilh στις 14-09-2006 στις 18:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εντάξει βρε παιδιά,αν εξαιρέσεις τον Δάντη(προσωπικά δεν τον εκτιμώ καθόλου),όλοι οι άλλοι δημιουργοί είναι σοβαρότατοι.Ειδικά ο ρόκκος,ο Γιαννόπουλος,ο Γερμενής η βίκη Γεροθόδωρου και ο αγαπημένος μου Βαγγέλης Μαχαίρας(το μπουζούκι μας)έχουν δώσει τραγουδάρες σε σπουδαίους καλλιτέχνες. Άκουσα ολοκληρωμένο πριν από λίγο το πρώτο single του δίσκου,το’’σ’αγαπάω’’,και μου άρεσε πολύ.Λαικα τραγούδια πάντα είχε στους δίσκους του ο Γιάννης και πάντα οι δίσκοι του ήταν εμπορικοί.Εγω αν και στη αρχή ήμουν λίγο επιφυλακή,
    Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι θα βγει κάτι πολύ καλό.Βεβαια να μη ξεχνάμε ότι
    Τα λαικα τραγουδια,ετσι κι αλλιως έχουν πιο απλοϊκούς στίχους.
    Ίδωμεν...




    ίδ ( ρ ) ωμεν . . . . συμφωνώ
    tolaruba
    16.09.2006, 22:37
    Το μέλος poltergeist στις 16-08-2006 στις 06:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    «Εμπορικό άνοιγμα στο κοινό επιχειρεί ο Γ.Κότσιρας. Δε θα ξανοιχτεί στις μεγάλες πίστες. Θα κάνει κάτι ασφαλέστερο: λαϊκό δίσκο. Τραγούδια τού γράφουν, ανάμεσα σε άλλους, ο Στέλιος Ρόκκος και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (γνωστός από επιτυχίες τής Θεοδωρίδου). Ενας ένας οι έντεχνοι απενοχοποιούνται και περνάνε απέναντι. Σε λίγο, ο μόνος σταθερός έντεχνος θα είναι ο νεκρός έντεχνος...» (Βήμα 5/3/06)

    πρβλ. «Το μαγαζάκι του έντεχνου έκλεισε» (Μ.Χατζηγιάννης)



    μα γιατι???με τρωει το παραπονο..
    μολις ειδα το εξωφυλλο του cd.δεν τον αναγνωρισα τον κοτσιρα!
    spiroos
    17.09.2006, 11:25
    Sentoni μήπως είσαι ο Κότσιρας και μας το κρύβεις...;Πολύ πάθος βρε παιδί μου...
    valia1984
    17.09.2006, 20:21
    Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όποιος υπερασπίζεται τον Κότσιρα μόνο ο ίδιος μπορεί να είναι;
    Αποκλείεται να είναι κάποιος που τον εκτιμάει και τον ακούει και δεν μπορεί να ακούει ευρωνικά (για να μην πω ηλίθια)σχόλια για εκείνον;



    ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΛΟΠΑΡΜΕΝΗ......Μ' ΕΣΕΝΑ ΜΑΓΕΜΕΝΗ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 17-09-2006 20:23 ]


    sentoni
    17.09.2006, 20:26
    Το μέλος valia1984 στις 17-09-2006 στις 20:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όποιος υπερασπίζεται τον Κότσιρα μόνο ο ίδιος μπορεί να είναι;
    Αποκλείεται να είναι κάποιος που τον εκτιμάει και τον ακούει και δεν μπορεί να ακούει ευρωνικά (για να μην πω ηλίθια)σχόλια για εκείνον;



    ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΛΟΠΑΡΜΕΝΗ......Μ' ΕΣΕΝΑ ΜΑΓΕΜΕΝΗ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 17-09-2006 20:23 ]




    σ' ευχαριστώ και εγώ και ο κότσιρας
    valia1984
    17.09.2006, 20:28
    Το μέλος sentoni στις 17-09-2006 στις 20:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 17-09-2006 στις 20:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όποιος υπερασπίζεται τον Κότσιρα μόνο ο ίδιος μπορεί να είναι;
    Αποκλείεται να είναι κάποιος που τον εκτιμάει και τον ακούει και δεν μπορεί να ακούει ευρωνικά (για να μην πω ηλίθια)σχόλια για εκείνον;



    ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΛΟΠΑΡΜΕΝΗ......Μ' ΕΣΕΝΑ ΜΑΓΕΜΕΝΗ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 17-09-2006 20:23 ]









    σ' ευχαριστώ και εγώ και ο κότσιρας





    Παρακαλώ...!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 17-09-2006 20:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 17-09-2006 20:29 ]


    sentoni
    17.09.2006, 20:31
    Το μέλος spiroos στις 17-09-2006 στις 11:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Sentoni μήπως είσαι ο Κότσιρας και μας το κρύβεις...;Πολύ πάθος βρε παιδί μου...



    . . . με κάλυψε η valia ! Παρόλα αυτά όντως έχω πολύ πάθος για πολλά πράγματα όπως και για τον Κότσιρα . . . δεν κρύβεται ! Εσύ όμως γιατί ασχολείσαι τόσοοοο μαζί του . . . για να κάνεις εντύπωση μπας και ασχοληθεί κανείς και μαζί σου ;
    Συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα . . . . !

    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sentoni στις 17-09-2006 20:32 ]


    spiroos
    17.09.2006, 20:38
    . Με πληγώσατε πολύ με αυτά που είπατε...

    ΥΓ. Ωραιά πάθη έχετε, να τα χαίρεστε.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 17-09-2006 20:38 ]


    sentoni
    17.09.2006, 20:46
    Το μέλος spiroos στις 17-09-2006 στις 20:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    . Με πληγώσατε πολύ με αυτά που είπατε...

    ΥΓ. Ωραιά πάθη έχετε, να τα χαίρεστε.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 17-09-2006 20:38 ]





    Ε. . . που πας & εσύ βρε παιδί μου να συγκριθείς . . . μην κλαίς . . . δεν πειράζει θα'ρθει άσπρη μέρα και για σένα ( δεν το εννοώ βέβαια ) !
    tolaruba
    17.09.2006, 21:23
    Το μέλος spiroos στις 13-09-2006 στις 09:58 έγραψε...
    Παράθεση:



    (Και αν ισχύει αυτό που διάβασα Κότσιρας-Ρόκκος σε μουσική σκηνή, τότε πάλι... )

    ΥΓ. Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 13-09-2006 10:00 ]




    εδω δε 8α συμφωνησω.Δεν ειναι ασκημη η φωτο(αν και προτιμω πιο διακριτικα εΞωφυλλα.).Μια χαρα εχει βγει το παιδι!!

    Παντως κατι ασχετο.Ηθελα να πω πως ο κοσμος του εντεχνου ειναι περιορισμος γιαυτο καλο ειναι να ακουμε και αλλα ειδη παντα ομως τα λεγομενα καλα.Δεν εθουσιαστικα με τους συντελεστες του δισκου αλλα ο κοτσιρας δε μπορει να <<ξεπεσει>> οποτε δε 8α ειναι κατι ασκημο.Μπορει να μην ειναι σαν προηγουμενες δουλειες αλλα σιγουρα δε θα ειναι για κλαματα.Παντως περιμενω να παρω το δισκο και μετα 8α πω οοοληηη μου τη γνωμη!
    mousikofilh
    18.09.2006, 17:36
    Είναι περιττό να πω ότι συμφωνώ με το sentoni και την valia1984.
    Βρίσκω απολύτως φυσικό να παθιαζεσαι με κάτι που αγαπάς.
    Και φυσικό είναι και υγιές!Tο αφύσικο(και όχι μόνο αφύσικο)για μένα είναι όταν
    παθιάζεσαι με κάτι μου δεν συμπαθείς Σπύρο.

    Παιδιά μην το Ψάχνετε,εγώ είμαι ο Κότσιρας
    assasinos
    18.09.2006, 17:45
    Κότσιρας ueber alles !
    spiroos
    18.09.2006, 17:52

    Αφού δεν συμπαθείς αυτά που είπα γιατί παθιάστηκες να απαντήσεις...; Άρα είμαστε και οι δύο αφύσικοι....Και όχι μόνο..(το τόπικ είναι για τον κύριο Κότσιρα, μην ξεφεύγουμε, σταματώ εδώ)

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 18-09-2006 17:54 ]


    mousikofilh
    18.09.2006, 18:30
    Διαφέρουμε στο ότι εγώ απάντησα σε εσένα επειδή προσέβαλες με αυτά που λες
    και εμένα και όσους θαυμάζουν τον Γιάννη.Εσύ από την άλλη,δεν έχεις αφήσει κανένα Τόπικ και γενικά οτιδήποτε αφορά τον Κότσιρα,που να μην μας πεις το πόσο σου την σπάει,το πόσο δεν σου αρέσει και τόσα άλλα χειρότερα.Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά,δικό σου πρόβλημα.

    tolaruba
    18.09.2006, 19:36
    Συγγνωμη που θα ανακατευτω αλλα εχετε και οι δυο δικιο.Συμφωνω πως οταν παθιαζεσαι με κατι το βλεπεις τελειο μοναδικο οι αλλοι δε σε καταλαβαινουν και τα παιρνεις επειδη καποιοι ειναι εναντια στη γνωμη σου.Το εχω περασει και εγω(για την ακριβεια με το θαλασσινο)και ακομα το βιωνω αλλα λιγο πιο εξασθενημενα.Ομως συντομα ανακαλυψα και ανακαλυπτω πως υπαρχουν διαφορετικες αποψεις που πρεπει να σεβεσαι αλλα και οτι επισης οταν παθιαζεσαι με κατι δε μπορεις να το κρινεις αντικειμενικα.Αν και εχω τη ταση να κολλαω πιστευω πως ειναι ανουσιο.Ειναι ωραιο να εχεις καποιες αδυναμιες και υσχυρες συμπαθειες(απολυτα φυσιολογικο)αλλα ειναι χαμηλου επιπεδου να αντιδρας τοσο ασκημα σε καποιον με αντιθετη αποψη.Οταν τρως κολληματα στερησε πολλα(τουλαχιστον εγω!!!).
    Προσωπικα αν και το εχω ξαναπει ο κοτσιρας δε μου ειναι διολου αντιπαθης το αντιθετο μαλιστα.Απλα δε μου αρεσουν τα εμπορικα ανοιγματα που κανει.Αλλα αυτο ειναι δουλεια του καλλιτεχνη,και αν το αποτελεσμα ειναι καλο και συνεχισει να λεγεται καλλιτεχνης τοτε ας μην αντιδραει κανεις.Μπορει να διαπρεψει σε αλλο ειδος τραγουδιου χωρις να σταματησει να ειναι ποιοτικος.
    valia1984
    18.09.2006, 20:19
    tolaruba προσωπικά και πιστεύω και όλοι οι υπόλοιποι που θαυμάζουμε το Γιάννη δεν ενοχλούμαστε από τα αρνητικά σχόλια κάποιων. Είναι πολύ φυσικό και σεβαστό να μην αρέσει σε όλους.
    Απλά μας ενοχλεί η ειρωνεία και όπως είπε και η mousikofilh μας ενοχλεί όταν κάποιος που δεν συμπαθεί τον Γιάννη αφήνει παντού ειρωνικά σχόλια γι' αυτόν.
    Τότε κατά τη γνώμη μου είναι απόλυτα λογικό εφόσον κάποιος μας προκαλεί να του απαντήσουμε.

    Υ.Γ.mousikofilh και sentoni συγχωρέστε με για τον πληθυντικό...ελπίζω να συμφωνείτε μαζί μου..
    spiroos
    18.09.2006, 20:29
    Δεν κατάλαβα εσείς δεν αφήνετε παντού κολακευτικά σχόλια για τον Κότσιρα; Δεν έχω δικαίωμα να εκθέτω τη γνώμη μου, την ειρωνεία μου, τον θυμό μου όποτε και όσες φορές θέλω; Δεν κατάλαβα;Όπου ακούω καλά λόγια για τον Κότσιρα, θα χώνω τη μούρη μου, όσο κι αν δεν αρέσει σε κάποιες.
    maspa
    18.09.2006, 20:46
    Συνέλθετε! Γούστα είναι αυτά! Κι εμένα μ'άρεσε πολύ ο Κότσιρας πριν το δίσκο "30+κάτι".....Ελίζω ο νέος του δίσκος να είναι πιο καλός κι από άποψη στίχου κι άπο μουσικής.