ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Ψηφοφορία - 3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    jorge
    11.02.2013, 00:38
    Σπύρο το εκτιμώ πολύ.

    Η λύση όμως που προτείνεται, να πάρουμε δηλαδή "μέτρα" κατά αυτών που δημοσιεύουν το όνομά τους είναι ανέφικτη.

    Οι λόγοι πολλοί.

    Καταρχήν αν τιμωρήσουμε όσους στέλνουν ΠΜ, αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα οι "θύτες" να γράφουν από λογαριασμό φίλου τους και να λένε "ψηφίστε το τραγούδι του φίλου μου". Οι μισοί τότε θα διαμαρτύρονται οτι πρόκειται σίγουρα για τον δημιουργό του τραγουδιού, ο οποίος μπορεί να μην έχει ιδέα.

    Ή και να πρόκειται για ...προβοκάτσια "αντιπάλου" (σατανικό ε; Έχετε σκεφτεί μήπως αυτό έχει συμβεί και σε αυτό το διαγωνισμό; Χμμ....)

    Επίσης το κυνηγητό θα πρέπει να συνεχιστεί και σε άλλα fora/forums, αλλά και στο Facebook, στο mySpace, σε blogs και παντού, ενώ θα δεχόμαστε συνεχώς "καταγγελίες", θα πρέπει να απαντάμε, το φορουμ θα γεμισει λογομαχίες, εμείς δεν θα ξέρουμε αν πρόκειται για "απάτη" ή "προβοκάτσια" κλπ.

    Έτσι αποφασίσαμε να αφήσουμε τα πράγματα όπως θα ήταν και σε ένα φυσικό χώρο, όπου θα υπήρχαν ψίθυροι (ΠΜ), κραυγές (posts στο forum), συζητήσεις σε παρέες (chat) κλπ. Εκεί ο καθένας θα χαρακτηριζόταν για τις πράξεις του. Γιατί όχι κι εδώ; Προσοχή μόνο στις απομιμήσεις.
    delta66
    11.02.2013, 01:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11.02.2013, 00:38 έγραψε...


    Ή και να πρόκειται για ...προβοκάτσια "αντιπάλου" (σατανικό ε; Έχετε σκεφτεί μήπως αυτό έχει συμβεί και σε αυτό το διαγωνισμό; Χμμ....)


    Το πηγες μακρυα και με κολλησες.
     Λες να εχασε τσαμπα την ψηφο μου ο καλλιτεχνης ? {#emotions_dlg.biggrin}

    Τεσπα, και που γινεται μονο συζητηση και απαξιωνονται τετοιες κινησεις, κατι ειναι. {#emotions_dlg.beer}


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 11-02-2013 01:02 ]


    THANOS35
    11.02.2013, 10:22
    πάντως ρε παιδιά είναι τόσο κρίμα αν κάποιοι δημιουργοί το κάνουν εσκεμμένα αυτό το πράγμα!!Καταστρέφουν τη μόνη αντικειμενική ευκαιρία να προβάλλουν το τραγούδι τους και να δουν αν όντως αρέσει ή όχι σε ένα ευρύ κοινό και τι απήχηση μπορεί να έχει!! Αυτός πρέπει για μένα να είναι ο πρώτος στόχος και όχι το βραβείο το οποίο σε οποιαδήποτε περίπτωση τι νόημα θα έχει αν παρακαλάμε για ψήφους που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα?? Δηλαδή πόσο μυαλό θέλει κάποιος να το σκεφτεί αυτό? Ο σωστός δημιουργός θα έπρεπε να κρύβει με νύχια και με δόντια τη δημιουργία του σε μία τέτοια ψηφοφορία και όχι να το διαλαλεί!!!Εκτός αν θέλει αυλόγυρους και κόλακες που ποτέ δε θα του πουν τι πιστεύουν αληθινά μπροστά του και το θάψιμο από πίσω για τη δημιουργία του ή για τις συνθετικές ικανότητές του θα πάει σύννεφο...οπότε Δώρον Άδωρον..
    mary_omikron
    11.02.2013, 11:02

    Πόσο δίκιο έχεις THANOS35 !!

    Αξιοσημείωτο είναι  ότι τα ΠΜ που ήρθαν σε μένα για επιρροή ψήφου, ήταν για τραγούδια με χαμηλή βαθμολογία, και κανένα για τα τραγούδια που είχαν ήδη ξεχωρίσει από τις πρώτες μέρες. Κάτι πρέπει να μας λέει αυτό. 


    JULIOS
    11.02.2013, 12:13

    Εγώ οτι εγραψα,το εργαψα σε μια προσπαθεια να γινει καλυτερος ο διαγωνισμος,να συζητηθει πανω απο ολα μια συγκεκριμένη συμπεριφορά ή τακτική που ακολουθουν ορισμένοι διαγωνιζομενοι,απο τον πρωτο διαγωνισμο μεχρι κ αυτον σημερα κ να καταλάβουν πανω απο ολα οι ιδιοι οτι μια τετοια συμπεριφορα δεν τους βοηθάει αλλα μάλλον το αντιθετο.

    Αυτός ήταν ο στοχος μου πανω απο ολα κ οχι οι διαχειριστές να "μαλώσουν" το "κακό" παιδι με το ταδε ονομα.


    alpatman
    12.02.2013, 07:58

    δεν συμφωνω με την ενεργεια καποιων να 'προμοταρουν -προωθουν ' τον εαυτο τους η τους φιλους τους για μενα ομως  μοναδικο κριτηριο στην επιλογη μου παιζει το 'τι ακουω' και οχι  αν ηρθε καποιο μηνυμα που μου συστηνει-διαφημιζει  καποιο κομματι  η ακομα και τα σχολια των υπολοιπων στο φορουμ (τα οποια σεβομαι φυσικα ) . (μαλιστα διαφωνω με την αποψη οτι δεν πρεπει να λεμε την γνωμη μας για τα κομματια πριν την ληξη της ψηφοφοριας  μην επηρεασουμε ,γιατι ειναι σαν να υποτιμουμε ετσι τους υπολοιπους 'ψηφορορους ' οτι δεν εχουν δικη τους προσωπικοτητα και γνωμη ) .  

    αν λοιπον ενα κομματι μου αρεσει ,δεν θα το 'τιμωρησω' επειδη ελαβα ενα μηνυμα ,αν και αυτον τον τροπο οπως ειπα  δεν τον θεωρω 'κομψο' .  

    γενικα σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα της ζωης , απο αθλητισμο ,μουσικη μεχρι οτιδηποτε αλλο , η ταπεινοτητα και η χαμηλων τονων συμπεριφορα κερδιζει αν εχει περιοχομενο . 

    Απο την αλλη, δεν θα καταδικασω τον ενθουσιασμο  καποιου να 'διαφημισει ' ακομψα το τραγουδι του .Αν το κομματι του ειναι καλο στα αυτια μου δεν θα με επηρεασει στο κατω κατω το αποτελεσμα τραγουδι καλουμαστε να κρινουμε . 

    Ουδεμια διαθεση εχω να υπερααστιστω αυτους που προβαινουν στις ενεργειες αυτες ,αλλα θεωρω οτι δεν διορθωνεται ενα 'λαθος' με ενα αλλο.   

     


    KRISTHESS
    12.02.2013, 19:49
    Συμφωνώ με την άποψη με του THANOS35 και της Mary-omikron ότι ο διαγωνισμός θα έπρεπε να είναι για όλους τους νέους δημιουργούς μία όμορφη μουσική "δημοσκόπηση" για να δουν πόσο τραβάει το τραγούδι τους!! Αυτό θα έπρεπε να τους νοιάζει και όχι το κυνήγι ψήφων χωρίς αντίκρυσμα! Σώνει και καλά να υπενθυμίζουν στον άλλο μην πω πιο βαριά έκφραση ότι το τραγούδι τους αξίζει να πάρει πεντάστερο!! Ε αφήστε να το κρίνουν οι άλλοι αυτό επιτέλους!!!! Πως θα κάνετε καλύτερες δημιουργίες αν εκμαιεύετε έστω πλαστά αποτελέσματα κι αν οι άλλοι σας δίνουν ψήφους μόνο και μόνο επειδή σας λυπούνται?? Αυτός δηλαδή είναι ο στόχος σας??? Μία ουτοπική αναγνώριση χωρίς αντίκρυσμα?? Το να "αρέσεις" με το στανιό σας ικανοποιεί?? Υπάρχουν αξιοπρεπέστατα τραγούδια στις τελευταίες θέσεις που οι δημιουργοί τους ποτέ δεν ενόχλησαν...Αντιθέτως πολλοί εξαυτών (και σε παλιότερο διαγωνισμό αν θυμάμαι) και ευχαρίστησαν το site διακριτικά και δήλωσαν ότι επρόκειτο για μία καταπληκτική και χρήσιμη εμπειρία για να βελτιωθούν.. Κοιτάξτε λοιπόν αγαπημένοι ψηφοθηρες την ουσία και αφήστε τα "παιδιαστικα" "εμένα δε με παίζουν και άλλα τέτοια" και φερθείτε επιτέλους σαν σοβαροί ενήλικες. Κέρδος δικό σας θάναι! Με πολλή αγάπη από Θεσσαλονίκη
    JULIOS
    12.02.2013, 22:12

    Εγω θα πω ενα τελευταιο,μιας κ ξεκίνησα το "θεμα" μεσα στο θεμα.

    Δεν γνωριζω κανεναν διαγωνισμο οπου ο διαγωνιζόμενος να κουβεντιάζει κ να πιάνει τον κριτή του,με τον εναν ή αλλο τροπο για να παρει ψηφο.(Μιλάω παντα για διαγωνισμους καθαρους)

    Γιατι λοιπον θα πρεπει να συμβαινει εδω?

    Απο την στιγμη που το καθε μελος (αφου δε παιρνει μερος) ειναι κριτης κ η ψηφος του θα επηρεάσει ως ενα βαθμό το αποτέλεσμα θα πρεπει να το αφηνουμε ελευθερο κ χαλαρο να αποφασιζει οτι θελει,χωρις μνμ κ αλλου ειδους κολπακια.

    Σωστο (το γραψατε κ πριν) οτι δεν φτάνει ενα μνμ για να επηρεάσει ντε κ καλα εναν φυσιολογικό ανθρωπο που εχει μυαλο κ αποφασιζει τι του αρέσει κ τι οχι.

    Γι αυτο κ εγω σχολίασα την κινηση ως κινηση κ δεν αναφέρω ονομα κ λεπτομέριες απο οσους ακολουθουν την τακτική του να διπλαρόσουν τον καθενα απο μας (μιας κ ειμαστε κριτες) κ να παρουν καμια ψηφο παραπανω,μπας κ το τραγουδι τους ανεβει ψηλά,ακουστει το ονομα τους ή οτι αλλο εχουν σκοπο να κερδισουν μεσα απο δω(δημοσιότητα σιγουρα).

    Απο μεριας μου,η αποψη μου διατυπωθηκε κ καποιοι συμφωνουν καποιοι οχι.

    Οπως κ ναχει εγω στα συγκεκριμένα mail με αντιστοιχο περιεχόμενο,δεν απαντω,δεν προσβαλω την νοημοσύνη κανενος κ δεν θα τους κάνω κ την χαρη να γραφω τα ονοματα τους μπας κ γινει ντορος επι προσωπικου οπως πολυ θα ήθελαν.(φανταζομαι).

    Ο διαγωνισμος του Musicheaven ειναι κατα την γνωμη μου μεγάλη υπόθεση ειδικά για ανθρωπους που δεν εχουν μεσο κ τροπο να εκφρασουν κ να επικοινωνήσουν τις δημιουργιες τους σε ενα ευρύτερο κοινό.Ειναι ενας διαγωνισμος που σε τελική αναλυση ειχα παρει κ εγώ μέρος (οπως εγραφα πριν) κ προσπαθω με τις σκεψεις μου να τον προστατευσω απο τους λιγους που πανε να τον χαλασουν με τις συμπεριφορες τους.Αυτο το νοημα ειχε η παρεμβαση μου κ τπτ παραπανω.

    Συγχαρητήρια στους περισσότερους που παιρνουν μερος σε αυτον (καταλαβαινετε ποιους αφήνω απ εξω {#emotions_dlg.nono} ) αλλα και στην κοινότητα του Musicheaven για την στηριξή του,με τον εναν ή αλλο τρόπο κ αναλογα την θεση ευθύνης του καθενος μας σε αυτήν.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 12-02-2013 22:15 ]


    eliasmavroskoufis
    13.02.2013, 02:52

    Έχω την εντύπωση πως ό,τι και να λέμε ο καθένας κρίνεται ή κατακρίνεται από τις επιλογές του, 
    κομμάτι που εκθίασα και ακόμα βέβαια νιώθω το ίδιο για το κομμάτι αυτό.. ο δημιουργός του, με το που έγραψα καλή κριτική, μου έστειλε μήνυμα με πληροφορίες του ίδιου και να με προτρέπει να ακούσω κι άλλα τραγούδια του ενώ ο διαγωνισμός της ομάδας του δεν είχε τελειώσει.Το τραγούδι αυτό βγήκε στην πεντάδα για τον τελικό κι εγώ ξέρω ήδη ποιος είναι ο δημιουργός...

    Δεν λέω, ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει, αλλά όπως ξανά πα κάθε δράση έχει κι αντίδραση, και η πρώτη μου αντίδραση ήταν να μου κακοφανεί.

    Αλλά...

    Απ΄την άλλη αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η μουσική είναι μουσική και ίσως κάπου να κάνω και λάθος, τι θέλω να πω,  ίσως δεν θα πρέπει να με νοιάζει το ποιος είναι πραγματικά ο δημιουργός και τι στάση κρατάει στην ζωή του π.χ μια μπάντα τελείωσε μ'έναν άδοξο τρόπο, θα 'λεγε κανείς κατινίστικο,δώσανε δικαίωμα, (όπως αντίστοιχα δίνει κάποιος κι εδώ) αυτό τι σημαίνει;; διαγράφετε η αξία της μουσική τους;;

    Βέβαια εδώ είναι ένας διαγωνισμός, ίσως είναι λίγο διαφορετικά αν και νομίζω πως παντού είναι τα ίδια. Κι έξω στην αγορά εργασίας πέφτει πολύ "ξύλο".. ο ένας να φάει τον άλλον, ίσως να είναι και στην φύση του ανθρώπου.

    Άλλωστε και ο χώρος αυτός, παρ'όλο που έχουμε να κάνουμε φαινομενικά με ευαίσθητους ανθρώπους λόγω της μουσικής και την ανάγκη έκφρασης όλων των συναισθημάτων τους, πόνος, χαρά, χαβαλές κλπ, εν τούτοις δεν σημαίνει πως διαφέρουν και πολύ από τους υπόλοιπους, εγωισμός, ζήλεια, επιβαβαίωση, απληστία, ανταγωνισμός και όχι συναγωνισμός, πράγματα που τα βλέπουμε κάθε μέρα, ο καθένας απ'τη δική του πλευρά.

    Άρα παρ'το αυγό και κούρευτο!!! Ας πράξει ο καθένας ό,τι νομίζει, ούτως ή άλλως και στον "φτασμένο καλλιτεχνικό" χώρο υπάρχουν "καλλιτέχνες" που είναι τα μεγαλύτερα κ***παιδα κι όμως βρίσκονται εκεί που βρίσκονται. 

    Ο διαγωνισμός έχει πάρει τον δρόμο του.. με τα καλά και τα στραβά του...καλή απόλαυση :))


    sillia
    13.02.2013, 22:26

    23:59:59 Smile

    Ψηφίστε όσοι δεν έχετε ακόμα δώσει την προτίμησή σας !!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.walkman}


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το τι ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 13-02-2013 22:28 ]


    jorge
    15.02.2013, 00:25
    Επειδή κάποιοι ρωτάτε, ναι, υπήρξε θέμα διπλοψηφίας στο τρέχον (4ο) group, το οποίο εντοπίστηκε και αφαιρέθηκαν οι "παράνομοι" πόντοι που είχε δώσει.
    KRISTHESS
    16.02.2013, 11:31

    Θά θελα να προτείνω κάτι για την ψηφοφορία... επειδή παίζει το σενάριο να επηρεάζονται κάποιοι από τη σειρά βαθμολογίας των τραγουδιών.. προτείνω η φόρμα της ψηφοφορίας να ανανεώνεται με την αντίστροφη μορφή της βαθμολογίας :) δηλαδή το πρώτο εκεί να παρουσιάζεται τελευταίο, το τελευταίο πρώτο .. κ.ο.κ. Αυτό θα ήταν ίσως και μία τιμή στα παιδιά που συμμετέχουν και που απογοητεύονται βλέποντας τα κομμάτια τους στις τελευταίες θέσεις!! Θα έπαιρναν λίγο θάρρος αν είχαν μια τέτοιου είδους επιβράβευση από το ΜΗ, αναλογιζόμενοι ότι δίνεται η ευκαιρία να ακουστεί σε μία φόρμα το κομμάτι τους σε πρώτο λόγο και σε κάποιους που ίσως να μην έμπαιναν στην διαδικασία ακρόασης ακούγοντας μόνο όσα προηγούνται!!Ίσως να άξιζαν μια τέτοιου είδους ευκαιρία :) ώστε να ακουστούν πρώτοι και ίσως να αρέσουν σε κάποιους..ποιος ξέρει? αυτή την πρόταση την κάνω αναλογιζόμενη ότι ένα απο τα τελευταία τραγούδια το .. το θεώρησα ήδη πολύ γλυκό.. βέβαια καταλαβαίνω ότι ίσως δεν ειναι εφικτό αυτό να γίνει...απλά είπα να κάνω μία πρόταση ..Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 16-02-2013 11:34 ]


    sillia
    16.02.2013, 12:00
    Tο ίδιο αποτέλεσμα δεν θα είχε? Θα αρχίζαμε από το τέλος να ακούμε αν κατάλαβα καλά την πρότασή σου !Όσο για τα παιδιά που στέλνουν τραγούδια να μην απογοητεύονται....να ρίχνουν μια ματιά και στα σχόλια αυτών που ακούνε και ψηφίζουν! Τα σχόλια δεν αφορούν μόνο τα τραγούδια που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις!
    KRISTHESS
    16.02.2013, 14:59
    SILIA μου εννοω στη φόρμα που δε φαίνεται η βαθμολογία :)
    KRISTHESS
    19.02.2013, 19:01
    τελικά βλέπω ότι ακόμα και στους πρωτοπόρους να ανήκεις...τις παρεμβασούλες σου θα τις κάνεις "άτιμε" Δημιουργέ(γενικά μιλάω..και ο νοών νοείτω .. )τελικά τα παιδιαρίσματα...δεν έχουν βαθμολογική καλή ή κακή θέση... αυτό βλέπω και με στεναχωρεί... απολαύστε το διαγωνσμό ... και σταματήστε το να προσπαθείτε να αρέσετε ακόμα περισσότερο ορισμένοι... γιατί μπορεί να επιτύχετε το αντίθετο...και να το φυσάτε και να μην κρυώνετε.... μην ψηφοθηρείτε πλαγίως.... δεν είμαστε χαζοί....
    jorge
    20.02.2013, 14:43
    Πολλά ισάξια τραγούδια στο 4ο group.
    SakisKouroupos
    20.02.2013, 15:07

    Εγώ πάντως μία από τις μεγάλες βαθμολογίες μου την έβαλα σε τραγούδι το οποίο εν γνώσει μου θα με περάσει με τα αστέρια που του έδωσα αλλά του αξίζει και καλύτερη θέση και θα τον συγχαρώ μετά το τέλος της βαθμολογίας του γκρουπ, σε αντίθεση με άλλα, ευτυχώς λίγα (και αυτό συμβαίνει δυστυχώς σε όλα τα μέχρι τώρα γκρουπς) παίρνουν από την αρχή κάποιους βαθμούς και όλοι τρέχουν να ψηφίσουν αυτά λές και δεν έχουν ώρα? να ακούσουν τα υπόλοιπα !!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 20-02-2013 15:16 ]


    atreu73
    25.02.2013, 17:39
    Εγώ είπα στην παρέα μου να μπει και να ψηφίσει αλλά πάπαλα. Φίλοι σου λέει μετά. Αρχα-ίδια φίλοι.
    KRISTHESS
    25.02.2013, 17:53

    αναλογικά..είναι λογικό να κάνει κάποια κοιλιά η ψηφοφορία... τα όμορφα τραγούδια όμως πάντα ξεχωρίζουν.. ακόμα και με λιγότερες ψήφους σε σχέση με άλλα γκρουπάκια Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-02-2013 17:54 ]


    atreu73
    25.02.2013, 18:08
    Γιατί ρε Χριστινάκι το "να μην κλαις" δεν είναι ωραίο τραγούδι. Γιατί δεν το ψήφισε σχεδόν κανείς. Ξέρω, είναι θέμα παραγωγής. Θα δείτε ότι τα πρώτα τραγούδια είναι πάντα σε παραγωγή αρτιότερα από αυτά που ακολουθούν όμως πολλά από αυτά είναι άδεια και χωρίς αξία. Ας δούμε λίγο πιο βαθιά από μια καλή παραγωγή λέω εγώ. Ας.