ελληνική μουσική
    943 online   ·  210.853 μέλη

    Ψηφοφορία - 3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    reteos
    06.01.2013, 22:45

    Χάρη ωραία δουλειά έκανες . Μια μικρή παρατήρηση .Υπάρχει  ένα προβληματάκι, οφειλόμενο προφανώς στην στρογγυλοποίηση . π.χ. Εάν βάλω 5 στον στίχο , 5 στην μελωδία , 5 στην ενορχήστρωση που  (στρογγυλοποιείται μάλλον στην μονάδα αντί 0,5), τότε στο σύνολο  μου δείχνει 5 ατεράκια οπότε η ερμηνεία δεν επηρεάζει καθόλου την συνολική  βαθμολογία  (η 5 βάλω ή 0 το ίδιο είναι).

    Αν διορθωθούν οι μεταβλητές (παράδειγμα) σε 35%,35%,15%,15%  αντιστοίχως, τότε το πρόβλημα λύνεται.

    Ελπίζω να μην κάνω λάθος .  


    AR-ON
    06.01.2013, 23:04

    Δεν είναι θέμα λάθους, είναι ακριβώς θέμα στρογγυλοποίησης. Στο (ακραίο) παράδειγμά σου όπου όλα είναι πεντάρια, τα δεκαδικά που δίνει το τελευταίο πεντάρι της ερμηνείας, απλά επηρεάζουν ελάχιστα το αποτέλεσμα. Για του λόγου το αληθές, βάλε μορφοποίηση με δεκαδικά στη στήλη "αστεράκια" (θα χρειαστεί βέβαια να ξεκλειδώσεις το αρχείο με τον κωδικό musicheaven). Μια χαρά όμως και τα βάρη που έδωσες, δίνουν πιο "καλαίσθητες" στρογγυλοποιήσεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 06-01-2013 23:05 ]


    reteos
    06.01.2013, 23:13

    Εγώ Χάρη μου το ξέρω το πρόγραμμα . Ασφαλώς και αν βάλω μορφοποίηση δεκαδικών στη στήλη "αστεράκια" θα μου βγάλει το ακριβές αποτέλεσμα. Μιλάω για άτομα που πιθανόν να μη το γνωρίζουν και υπάρχει κίνδυνος να μπερδευτούν . Σαφώς και δεν πρόκειται για λάθος αλλά για  εμφάνιση ύστερα από στρογγυλοποίηση. 


    PITHANOS
    07.01.2013, 01:47

    Πρέπει να κάνουμε όλες αυτές τις αναλύσεις;Δε θεωρώ ότι το τραγούδι είναι πχ πένταθλο και όσο και καλά στοιχεία να έχει σε κάθε τομέα το πάντρεμα αυτών, η αισθητική, η πρωτοτυπία, η οικιότητα του κι άλλα πιο αόρατα πραγματάκια είναι μια άλλη δυναμική και βαθμολογία. Γνωστά αυτά.. κι απ την άλλη εντάξει όλα τα βοηθήματα επιτρέπονται, μα δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποιο τραγούδι μας αρέσει περισσότερο ή λιγότερο στο σύνολό του για οποιοδήποτε λόγο; και πέρα από συγκεκριμένη κατάταξη ποιος είναι ο ορισμός του καλού τραγουδιού στην τελική (ανάλυση); Ακούμε ένα αριθμό τραγουδιών.. (καλή ώρα)  καλό το ένα, καλό το άλλο, ωραίο και το επόμενο, ωραίο και το επόμενο, κ.ο.κ.  εντέλει ποιο είναι το πραγματικά ωραίο τραγούδι; ποιο είναι το κριτήριο;  το ..excel; αυτό που έχει μεγαλύτερες μεταβλητές; ή μήπως αυτό που θα πούμε: όλα καλά αλλά .. ΔΕ  ΜΑΣ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙΣ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ..  


    delta66
    07.01.2013, 02:12

    Παράθεση:
    Το μέλος PITHANOS στις 07.01.2013, 01:47 έγραψε...
    ....εντέλει ποιο είναι το πραγματικά ωραίο τραγούδι; ποιο είναι το κριτήριο;  το ..excel; αυτό που έχει μεγαλύτερες μεταβλητές; ή μήπως αυτό που θα πούμε: όλα καλά αλλά .. ΔΕ  ΜΑΣ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙΣ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.. 

    Καλη η ερωτηση


    AR-ON
    07.01.2013, 02:47

    Φαντάζομαι θα είστε από τους θαυμαστές στίχων όπως "συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς και οι αριθμοί" (στίχοι που by the way έχουν διπλή αστοχία κατά την ταπεινή μου γνώμη, αλλά δεν είναι επί του παρόντος).

    Επί της ουσίας: το εξελάκι έκανα τον κόπο και το έφτιαξα για μένα και απλά θεώρησα καλό να το ποστάρω μήπως είναι χρήσιμο και σε άλλους. Δε σας το έβαλε κανείς υποχρεωτικό, γράψτε το στα παλιά σας τα παπούτσια, ακόμη και χωρίς να το δείτε, έστω κι αν δεν απαιτείται καμία απολύτως γνώση excel για να το χειριστείτε.

    ΔΕΝ απευθύνεται σε όσους θέλουν να βαθμολογήσουν ΜΟΝΟ τα (λίγα) κομμάτια που θα τον αγγίξουν πραγματικά (ανάλογα φυσικά τα γούστα του), γιατί αυτά θα του κάτσουν στο αυτί και στην καρδιά άμεσα χωρίς excel και χωρίς αναλύσεις. 

    Απευθύνεται σε όσους έχουν τη διάθεση να αξιολογήσουν ΟΛΑ τα κομμάτια και να τα βαθμολογήσουν όσο το δυνατόν πιο ακριβοδίκαια (304 τραγούδια, 38 τη φορά σε διάρκεια 4 ολόκληρων μηνών).


    ilio
    07.01.2013, 10:50

    Ευχαριστούμε πολύ Χάρη για την βοήθεια αυτή.Πραγματικά είναι χρήσιμο αυτό το excel που έφτιαξες.

    Γιατί όσο θα προχωράει ο διαγωνισμός και θα πληθαίνουν τα τραγούδια προς ακρόαση κάπου θα χάνουμε

    την αρχική αίσθηση των πρώτων κομμάτιων και η επιλογή των αστεριών θα γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη.


    sillia
    07.01.2013, 12:16

    Καλημέρα !

    Ταπεινή άποψη εκφράζω.Αν κάποιος θέλει τόσο να έχει τα τραγούδια μπορεί μ'ένα φτωχό πρόγραμμα να τα ηχπγραφήσει!

    Ερώτηση ...

    Γιατί να μπω σε μια διαδικασία τέτοια να τεμαχίσω το κομμάτι και ν' αρχίσω να το βαθμολογώ!

    Ψηφίζω ένα τραγούδι στο σύνολό του γιατι μ'αρέσει ο στίχος του η μουσική του τα φωνητικά ....

    Κάπως έτσι δεν λειτουργώ και με αυτά που βγαίνουν φρεσκοπλυμένα απο το studio?

    Tεσπα εσείς ξέρετε καλύτερα{#emotions_dlg.walkman}Εγώ απλή ακροάτρια είμαι και μου αρκεί ένα τραγούδι κάτι να μου λέει.....!


    jorge
    07.01.2013, 12:22
    Καλημέρα Σίλια, όπως τα λες είναι, αλλά έτσι νομίζω θα ψηφίσεις μόνο όσα σου αρέσουν πολύ. Τα υπόλοιπα πως θα τα βαθμολογήσεις δίκαια;
    sillia
    07.01.2013, 12:27
    μισό να το πάρω απο την αρχή γιατι μάλλον δεν έχω καταλάβει και βιάστηκα.Πρέπει να βαθμολογήσω και αυτά που πέρασα τρέχοντας γιατί δεν άντεχαν τα νεύρα μου ?Θα επανέλθω:)
    jorge
    07.01.2013, 12:31
    Χαχα, όχι, δεν είναι απαραίτητο :)
    sillia
    07.01.2013, 12:42

    ok ηρέμησα!

    Λειτούργησα σωστά!

    Άκουσα με προσοχή τα τραγούδια ...βαθμολόγησα αυτά που τ'αυτάκια μου χάρηκαν ....νοιώθω καλά γιατι τα βλέπω χαρούμενα κι αυτά ,κάποια που μ'ενδιαφέρουν και ίσως να μην τα δω στην τελική φάση τα ηχογράφησα ...και ΌΛΑ μια χαράSmile

    Τρελένομαι για διαγωνισμούςςςςςςςςςςς {#emotions_dlg.wacko}


    reteos
    07.01.2013, 13:57

    Παιδιά ο Χάρης είχε την ευαισθησία και σίγουρα καλή πρόθεση να βοηθήσει. Το έπραξε πάρα πολύ καλά και τον ευχαριστούμε . Και εγώ βαθμολογώ το κάθε τραγούδι σαν «γενική εντύπωση». ΄Αλλοι όμως,  πιο ειδικοί ίσως,  θέλουν να βαθμολογήσουν  σε κάποιες παράμετρους που αυτοί κρίνουν . Το «εξελάκι» του Χάρη θα τους διευκολύνει.  Γενικά  ο διαγωνισμός έχει μεγάλο ενδιαφέρον , τόσο από τραγούδια, που που είναι πολύ ευχάριστο να τα ακούω, όσο και από την εξέλιξη της ,διαρκώς εναλλασόμενης ,βαθμολογίας. Ειδικά στη 4η,5η,6η,7η θέση.  Παρακολουθώ με χαρά και ακατάπαυστο ενδιαφέρον την εξέλιξή του. Όσο για την βαθμολογία σαφώς και θα υπάρξουν οι «ενεργοποιήσεις των φιλικών λιστών», καθώς και άλλες  συναφείς επινοήσεις και ενέργειες . Είναι και αυτά μεσα στο παιχνίδι των φηφοφοριών . Μήπως αυτό δεν γίνεται άλλωστε και σε άλλους διαγωνισμούς;  Δεν παρεξηγώ  κανέναν διαγωνιζόμενο που προβαίνει σαυτές  τις ενέργειες. Υποστηρίζει το τραγούδι του και δείχνει την αγωνία του. Είναι καλύτερο από την αδιαφορία. Θα παρεξηγήσω όμως αυτόν που  σκοπίμως θα κατηγορήσει ή υποστηρίξει κάποιο δημοσίως στη διάρκεια της ψηφοφορίας.  Νάστε καλά καλή συνέχεια.   

     


    ilio
    07.01.2013, 14:08

    Το excel του Χάρη βοηθάει στο να "θυμόμαστε" πάνω - κάτω κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω για το κάθε τραγούδι που ακούσαμε.Αλλά δεν μπορώ να το αποθηκεύσω για κάποιο λόγο {#emotions_dlg.sad}Χθες το είχα απλά ανοίξει να δω πως λειτουργεί.Έχω office 98.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

    Υ.γ Φυσικά και εγώ βαθμολογώ με γνώμονα το "αν μου κάνει κάτι " το κάθε τραγούδι που ακούω.Smile


    AR-ON
    07.01.2013, 15:43

    Παιδιά έτσι είναι όπως τα λέτε. Π.χ. εμένα που έχω διάθεση να ασχοληθώ και να βαθμολογήσω όλα τα κομμάτια και δε θέλω να χάσω τη μπάλα ειδικά όταν περνάνε οι εβδομάδες και άλλοτε θα είμαι σε καλύτερη (άρα επιεικέστερη) διάθεση και άλλοτε θα είμαι πιο κουρασμένος (άρα πιο αυστηρός), τα επιμέρους κριτήρια με βοηθούν να κρατάω όσο γίνεται πιο ίσα μέτρα και σταθμά. Δεν είστε υποχρεωμένοι να κάνετε όλοι το ίδιο. Δε χάνετε πάντως να το δοκιμάσετε. Που ξέρετε; Μπορεί να σας φανεί χρήσιμο. (Μόνο και μόνο ότι η διαδικασία συμπλήρωσής του θα σας βάλει στην περιέργεια να ξαναακούσετε κάποιο κομμάτι που μπορεί στο πρώτο άκουσμα να μην του δώσατε προσοχή, αρκεί).

    @ ilio: 
    Μάλλον αυτό φταίει, κατέβασε αυτό που επισυνάπτω τώρα (και είναι σε format της πολύ παλιάς έκδοσης του excel).


    επισυναπτόμενα: 3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού Musicheaven v95(old).xls 3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού Musicheaven v95(old).xls 
    delta66
    07.01.2013, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 07.01.2013, 02:47 έγραψε...

    Φαντάζομαι θα είστε από τους θαυμαστές στίχων όπως "συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς και οι αριθμοί" (στίχοι που by the way έχουν διπλή αστοχία κατά την ταπεινή μου γνώμη, αλλά δεν είναι επί του παρόντος).

    Επί της ουσίας: το εξελάκι έκανα τον κόπο και το έφτιαξα για μένα και απλά θεώρησα καλό να το ποστάρω μήπως είναι χρήσιμο και σε άλλους. Δε σας το έβαλε κανείς υποχρεωτικό, γράψτε το στα παλιά σας τα παπούτσια, ακόμη και χωρίς να το δείτε, έστω κι αν δεν απαιτείται καμία απολύτως γνώση excel για να το χειριστείτε.

    ΔΕΝ απευθύνεται σε όσους θέλουν να βαθμολογήσουν ΜΟΝΟ τα (λίγα) κομμάτια που θα τον αγγίξουν πραγματικά (ανάλογα φυσικά τα γούστα του), γιατί αυτά θα του κάτσουν στο αυτί και στην καρδιά άμεσα χωρίς excel και χωρίς αναλύσεις. 

    Απευθύνεται σε όσους έχουν τη διάθεση να αξιολογήσουν ΟΛΑ τα κομμάτια και να τα βαθμολογήσουν όσο το δυνατόν πιο ακριβοδίκαια (304 τραγούδια, 38 τη φορά σε διάρκεια 4 ολόκληρων μηνών).



    Κατ'αρχας ξεχασα να σε ευχαριστησω που μοιραστηκες μαζι μας την εργασια που εκανες με το excelακι.
    Οντως ξεκινησανα να ακουω τα τραγουδια και να το χρησιμοποιω, αλλα στην πορεια ειδα οτι τελικα ειχε βαση και αυτο που εγραψε ο φιλος PITHANOS.

    Και οχι, δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους στιχοι. Το αντιθετο Wink


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 07-01-2013 15:51 ]


    AR-ON
    07.01.2013, 16:18

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 07.01.2013, 15:48 έγραψε...

    Οντως ξεκινησανα να ακουω τα τραγουδια και να το χρησιμοποιω, αλλα στην πορεια ειδα οτι τελικα ειχε βαση και αυτο που εγραψε ο φιλος PITHANOS.

    Ναι φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι πολύ πιο απλό να βαθμολογήσεις μόνο τα τραγούδια που σου κάνουν κλικ, που σε αγγίζουν στο συναίσθημα, χωρίς πολλές-πολλές αναλύσεις και συγκρίσεις. Και δεν είναι καθόλου ελλιπές αυτό, εφόσον βέβαια έχεις κάνει 2-3 ακροάσεις (όλων και ολόκληρων) των κομματιών κάθε group. Άλλωστε θέλει αρκετό χρόνο και κόπο να μπεις σε τέτοια διαδικασία με το excel (συμπληρώνοντας για 304 κομμάτια x 4 στήλες = 1216 βαθμολογήσεις !!!), γι αυτό και είμαι σίγουρος ότι θα το ολοκληρώσουν μόνο οι πολύ "κολλημένοι", σαν και του λόγου μου. Smile


    sillia
    07.01.2013, 16:26

    Mε ό,τι έγραψα δεν υποτιμώ την προσπάθεια του  Χάρη να βοηθήσει με τον τρόπο που προτείνει τα παιδιά που θέλουν να πάνε παραπέρα !

    Προς Θεού....

    Προσωπικά θα ηχογραφήσω όσα μ'ενδιαφέρουν και θέλω να ακουστούν  στις εκπομπές ! Θα έχω με αυτόν τον τρόπο  και την δυνατότητα να τ'ακούω όπου και όποτε θέλω{#emotions_dlg.walkman}

    και να φρεσκάρω τις πληροφορίες μου γι αυτά  με κάθε κλικ...

    Ο καθένας έχει τον τρόπο του παιδιά κι αυτή είναι η ομορφιά της διαφορετικότητας και του μοιράσματος !


    ilio
    07.01.2013, 21:51

    Σε ευχαριστώ πολύ Χάρη!Αρχικά δεν μπόρεσα να αποθηκεύσω ούτε αυτό το τελευταίο που παρέθεσες αλλά τελικά τα κατάφερα!


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 07-01-2013 22:01 ]


    jorge
    11.01.2013, 14:02
    5 μέρες ακόμη για τη λήξη της ψηφοφορίας στο 1ο group, όσοι δεν έχετε ψηφίσει, μην ξεχαστείτε :)